Vesmírné závody: Čína poslala kosmonauty na vlastní orbitální stanici

Vesmírné závody: Čína poslala kosmonauty na vlastní orbitální stanici
Raketa Dlouhý pochod 2F / Foto: Official Website of China Manned Space, Public Domain (Zvětšit)

Raketa Dlouhý pochod 2F a kosmická loď Šenčou-12 vynesla ve středu na nízkou oběžnou dráhu Země tři čínské astronauty. O šest hodin později astronauti vstoupili na budovanou čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung (nebo také Tiangong).

Šenčou-12 je osmá pilotovaná mise čínského vesmírného programu a první od roku 2016. Cílem 90 dní dlouhé mise je započat stavbu první stálé čínské vesmírné stanice Tchien-kung. Základní modul stanice Tchien-che krouží kolem Země od dubna. V květnu se k modulu připojila zásobovací loď Tiančou-2. Na dokončení stavby stanice v roce 2022 je potřeba celkově jedenácti misí (tři starty s moduly, čtyři starty nákladních lodí a čtyři starty pilotovaných lodí).

Rozsáhlá čínská aktivita ve vesmíru není překvapením. Čína vyslala v lodi Šenčou-5 prvního astronauta do vesmíru již v roce 2003. Stavba první pokusné stanice Tchien-kung-1 začala v roce 2011, druhé Tchien-kung-2 v roce 2016. V obou případech šlo o samostatné prototypové a testovací moduly. Obě mini-stanice krátkodobě navštívili čínští astronauti.  

Nová stanice Tchien-kung získá tři moduly (základní Tchien-che plus dva vědecké Wen-tchien a Meng-tchien). U stanice bude trvale kotvit nákladní loď Tiančou a pilotovaná Šenčou. Stanice obíhá ve výšce 380 km, měří na délku 20 metrů a váží 100 tun. Nelze ji tedy srovnávat s obří ISS (400 tun). Velikostně se Tchien-kung podobá ruské stanici Mir nebo první americké Skylab.


Tchien-kung (Tiangong) s třemi moduly, zásobovací a pilotovanou lodí / Foto: Saggittarius A, CC BY-SA 4.0

Další lety s čínskými astronauty na lodích Šenčou-13 a Šenčou-14 proběhnou v roce 2022. V obou případech astronauti zůstanou na stanici 180 dní.

Čínská vesmírná stanice umožní provádět nejrůznější vědecké experimenty. Na těchto experimentech se vedle čínských specialistů podílí odborníci z celé řady zemí světa, především z Evropské unie, ale i z Japonska, Indie, Ruska nebo Keni.

Čínské vesmírné lety vyvolávají ve vojenské komunitě obavy, protože vesmírný prostor je jednou z bojových domén – vedení moderních bojových operací na Zemí je bez vesmírných prostředků absolutně nemyslitelné. Ztráta vesmírných aktiv neumožní vedení tzv. multi-domenové války, což je ústřední strategická koncepce amerických ozbrojených sil – koncept, který Američanům (teoreticky) umožní vojensky dominovat nad protivníky.


Vědecké moduly Wen-tchien a Meng-tchien; větší foto / Foto: Official Website of China Manned Space, Public Domain

V případě potenciální války mezi Čínou a Spojenými státy se satelity na oběžné dráze stanou prvořadým cílem. V případě ochromení nebo zničení satelitů dojde u postižené strany k drastickému omezení schopností navigace, komunikace, navádění přesných zbraní, možností včasného varování, průzkumu, sledování a zpravodajství. Satelity jsou také nezbytnou součástí operací v kyberprostoru, šíření informací a vedení informačního boje.

Vesmírné systémy jsou rovněž zcela nepostradatelné v rámci jaderného odstrašení – tvoří nezbytnou součást včasného varování před jaderným útokem, strategické komunikace a systémů protiraketové obrany. Stát bez satelitů nemůže být důvěryhodnou jadernou mocností, a tedy ani důvěryhodným bezpečnostním (politickým, ekonomickým …) partnerem.

Robert Farley z portálu The Diplomat uvedl, že Čína již vyvinula potřebné „byrokratické struktury pro řešení vojenské problematiky vesmíru, struktury, které odpovídají čínským vojenským a politickým ambicím.“


Současné a minulé vesmírné stanice. Čínskou stanici Tchien-kung (Tiangong) prozatím reprezentuje pouze základní modul Tchien-che. Od května ale u modulu dokuje čínská nákladní loď Tiančou-2; větší foto / Foto: Thomas Shafee, CC BY 4.0

Čína byrokratickou reorganizací ozbrojených sil vytvořila v roce 2015 raketové síly Lidové osvobozenecké armády (PLARF) a Síly strategické podpory Lidové osvobozenecké armády (PLASSF). Obě tyto organizace řídí čínské vojenské operace ve vesmíru. PLASSF nese odpovědnost za oblast vesmíru, kybernetického a elektromagnetického spektra. PLARF spravuje rozsáhlý arzenál balistických i řízených střel a s tím spojenou komunikační infrastrukturu.  

Podle Farleye ale Čína dříve nebo později vytvoří institucionální analog k americkým vesmírným silám Space Forces.

Právě ochrana satelitů, nebo šířeji vesmírných aktiv, žene současné vesmírné závody mezi Spojenými státy a Čínou. Ostatně nedaleko stanice Tchien-kung má lítat samostatný modul Sün-tchien s dvoumetrovým optickým teleskopem pro pozorování hlubokého vesmíru. Díky blízkosti stanice posádka zvládne řešit případné závady na teleskopu. Na druhou stranu ho také může hlídat nebo chránit před nechtěnými návštěvníky. Pochopitelně, jde o čistě cynické vojenské uvažování, není však těžké si představit vojenské využití takových schopností.


Mise Šenčou-12

Čína rychle postupuje i v dalších oblastech. V roce 2020 čínská mise Čchang-e 5 na Zemi dopravila vzorky měsíčního prachu a od května se na Marsu projíždí čínské vozítko Ču-žung. Čína minulý rok na konci léta vyzkoušela znovupoužitelný malý raketoplán, podobný americkému X-37B.

Dále Čína podepsala mezivládní memorandum s Ruskem ohledně společného budování základny na Měsíci. Zahájení výstavby čínsko-ruské měsíční základny je plánováno na rok 2026. Jde o „civilizační“ konkurenci k americkému měsíčnímu projektu Artemis Accords – cílem amerického projektu je trvalá přítomnost Američanů a spřátelených národů na Měsíci. Artemis Accords podepsalo již 12 zemí, kromě Spojených států také Velké Británie, Japonsko, Jižní Korea, Ukrajina, Spojené arabské emiráty nebo Brazílie.  

Artemis Accords lze využít vojensky, vědecky, politicky i ekonomicky. Projekt počítá i s využíváním místních zdrojů ISRU (in situ resource utilization), zejména solární energie, vody, kyslíku, vodíku, kovů, ale také měsíčního regolitu jako stavebního materiálu.


Vize čínsko-ruské měsiční základny

Do popředí zájmu se ale dostává celý cislunární prostor, tedy soustava Země-Měsíc. V tomto prostoru lze bezpečně umístit (ukrýt) další vojenské satelity nebo stanice (pozorovací, komunikační, navigační atd…). Lze si tak vytvořit zálohu pro případ ztráty vojenských satelitů na oběžné dráze kolem Země, současně je možné v tomto prostoru ohrožovat aktivity protivníka.

Ostatně Rusko a Čína mají ve výzbroji protisatelitní raketové zbraně i „zabijácké“ satelity. Obě země vyvíjejí vesmírné lasery schopné na dálku poškozovat americké satelity – Američané proto hodlají nasadit lasery ve vesmíru také. Není asi nutné přemítat, „kdo začal první“, protože vesmír je jen další etapou nekonečného politického soupeření – tedy soupeření mezi státy o to, kdo získá kontrolu nad zdroji, a tedy i „evoluční výhodu“.

Jedním z hlavních trendů kosmonautiky je schopnost manévrovat v prostoru Země-Měsíc, tedy především schopnost přeskakovat mezi různými oběžnými dráhami v soustavě Země-Měsíc, případně zakotvit v tzv. Libračních centrech (Lagrangeůvy body). Tak lze ovládat cislunární prostor a rozhodovat, kdo v tomto prostoru bude nebo nebude působit. To je ostatně také důvodem, proč Američané staví obří loď Straship a rozvíjejí schopnost přečerpávat palivo v kosmickém prostoru.

Zdroj: The Drive, The Diplomat, Kosmonautix

Nahlásit chybu v článku


Související články

Úspěšný test raketového demonstrátoru SN8 od společnosti SpaceX

Společnost SpaceX minulý týden úspěšně otestovala raketový technologický demonstrátor SN8 (Serial ...

PREMIUM Starship: První orbitální let ukazuje budoucnost vojenské přepravy

Americká společnost SpaceX chystá první demonstrační let orbitální lodi Starship a obřího prvního ...

PREMIUM Rocket Cargo: Dopravní rakety pro americké letectvo

Americké letectvo (USAF) v rámci iniciativy „Vanguard“ investuje do čtyř přelomových technologických ...

Druhá mise Hydronautu dovršena. Výsledky zužitkují vědci i astronauti

První červnový týden si pro svoji misi pod vodní hladinou vybrala trojice potápěčů, kteří se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Batty
  20:55 18.06.2021

  Cele je to o plukovníkoch.... Amíci prišli k zlatému pokladu nemeckého raketového výskumu prví a ťažko im zazlievať, že zbalili von Brauna aj s jeho obsažnou batožinou a ...Zobrazit celý příspěvek

  Cele je to o plukovníkoch....

  Amíci prišli k zlatému pokladu nemeckého raketového výskumu prví a ťažko im zazlievať, že zbalili von Brauna aj s jeho obsažnou batožinou a sprievodom, odviezli to všetko za more a nejak zvlášť sa nevypytovali pána plukovníka SS, či mu nebolo blbo z tej armády pásikavých chodiacich mŕtvol, ktoré nejakú dobu manažoval v snahe roztrieskať aspoň Britániu keď už nie Ameriku, btw., podobnosť medzi Braunovým konceptom rakiet na ostreľovanie Ameriky a Elonvým konceptom tých jeho stavebníc je fascinujúca, Braun v čase, keď v bol v Amerike na vedľajšej koľaji, než ho k tomu pustili, napísal sci-fi kde hlavnou postavou bol nejaký mimozemšťan Elon....žiadna ezoterika, overiteľné ;).

  Naši vzdialení príbuzní tiež vytiahli na scénu plukovníka, Koroljova, tiež sa ho moc nepýtali, či mu nebolo blbo, keď bol v gulagu za chodiacu mŕtvolu, do nemecka prišiel ale už po funuse, domov doviezol druhú ligu a nejakú bižutériu a tak sa pousiloval, aby v tom gulagu neskončil znova .. a zadarilo sa.

  Čínske vedenie systematicky kopíruje svoj ruský vzor s tým rozdielom, že kopírovanie prebieha na symbiotickej úrovni dvoch samostatných celkov, ktoré sa potrebujú a tak si oficiálne síce ide každý svoje, ničmenej sú to práve plukovníci štruktúr rozviedok na oboch stranách, ktorí procesujú "tovarovú výmenu" a číňania "nakupujú", podobne ako napríklad sovieti kedysi "kúpili" od japoncov tajnú technológiu výroby tichých pohonov jadrových ponoriek.

  Výsledkom bude nová studená vojna...s ČínouSkrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:22 21.06.2021

   Obě velmoci, USA i SSSR, vycházely z německého raketového programu. Sovětská raketa R-1 na sobě snad měla i zbytky svastik. Čína zatím kopíruje sovětskou školu, ale sype do toho ...Zobrazit celý příspěvek

   Obě velmoci, USA i SSSR, vycházely z německého raketového programu. Sovětská raketa R-1 na sobě snad měla i zbytky svastik.
   Čína zatím kopíruje sovětskou školu, ale sype do toho dost peněz a je to vidět. Ten vozík na Marsu, to je jasný důkaz.Skrýt celý příspěvek

  • beepee
   08:52 21.06.2021

   Jen takový drobný detail - von Braun měl hodnost SS-Sturmbannführer, což v armádě odpovídá hodnosti major, ne plukovník.

   Jen takový drobný detail - von Braun měl hodnost SS-Sturmbannführer, což v armádě odpovídá hodnosti major, ne plukovník.

   • GlobeElement
    10:29 21.06.2021

    A něco pro nacionalisty - Koroljov byl Ukrajinec.

    A něco pro nacionalisty - Koroljov byl Ukrajinec.

    • Clavo
     13:06 21.06.2021

     A po ktorom z rodičov bol Ukrajine.

     A po ktorom z rodičov bol Ukrajine.

     • GlobeElement
      13:31 21.06.2021

      Á, trefil jsem rusofila. Po mamince. A původem, tedy kde se narodil. Tatínek byl Bělorus, ale jak víme, matka je vždycky jistá. Narodil se na Ukrajině, žil na studoval na ...Zobrazit celý příspěvek

      Á, trefil jsem rusofila.

      Po mamince. A původem, tedy kde se narodil. Tatínek byl Bělorus, ale jak víme, matka je vždycky jistá.

      Narodil se na Ukrajině, žil na studoval na Ukrajině, až kariéru udělal v Moskvě.Skrýt celý příspěvek

    • Clavo
     13:08 21.06.2021

     A po ktorom z rodičov bol Ukrajinec.

     A po ktorom z rodičov bol Ukrajinec.

     • Clavo
      14:22 21.06.2021

      Trepes blbosť matka Grécko Tatárskej korene a otec Bielorusko Ruske., Ida sa narodil na Ukrajine a vyštudoval v Moskve.
      A ten SS Braun je potom podľa teba Poliak asi.

      Trepes blbosť matka Grécko Tatárskej korene a otec Bielorusko Ruske., Ida sa narodil na Ukrajine a vyštudoval v Moskve.
      A ten SS Braun je potom podľa teba Poliak asi.

     • GlobeElement
      15:04 21.06.2021

      Záporožští Tataři jsou Ukrajinci. Rusa z něho neuděláš, ani s řecko-polskými babičkou a dědečkem. Můžu se zeptat, kterého z rodičů Werhnera von Braun považuješ za Poláka? Magnuse ...Zobrazit celý příspěvek

      Záporožští Tataři jsou Ukrajinci.

      Rusa z něho neuděláš, ani s řecko-polskými babičkou a dědečkem.

      Můžu se zeptat, kterého z rodičů Werhnera von Braun považuješ za Poláka? Magnuse Freiherr von Braun nebo Emmu von Quistorp?Skrýt celý příspěvek

   • Batty
    10:28 28.06.2021

    .. tak iste, je to tak, ale ako vravieval Boris Johnson ešte než sa presťahoval na Downing street 10 a robil novinára: "Prečo kaziť tak pekný príbeh prílišnými detailami " 8D

    .. tak iste, je to tak, ale ako vravieval Boris Johnson ešte než sa presťahoval na Downing street 10 a robil novinára: "Prečo kaziť tak pekný príbeh prílišnými detailami " 8D

  • PavolR
   13:59 21.06.2021

   Apropo, Koroľov. Na gulagu mu zlomili sánku, čo malo neskôr vplyv na jeho predčasnú smrť. Súdruhom sa vypomstil ich prístup k svojim ľudským zdrojom ...

   Apropo, Koroľov. Na gulagu mu zlomili sánku, čo malo neskôr vplyv na jeho predčasnú smrť. Súdruhom sa vypomstil ich prístup k svojim ľudským zdrojom ...

   • GlobeElement
    07:35 22.06.2021

    Oni si soudruzi zavřeli i Tupoleva nebo Ciokovského. Skoro to vypadá že v Rusku každý, kdo projeví inteligenci, putuje do báně.

    Oni si soudruzi zavřeli i Tupoleva nebo Ciokovského. Skoro to vypadá že v Rusku každý, kdo projeví inteligenci, putuje do báně.

 • Pauli
  13:50 18.06.2021

  Mě se nejvíc líbilo, jak na Měsíci odchovali octomilku :D Musí se navíc nechat, že mají buď velké štěstí, nebo jsou vážně šikovní, že všechny ty mise a projekty dávají na první ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě se nejvíc líbilo, jak na Měsíci odchovali octomilku :D
  Musí se navíc nechat, že mají buď velké štěstí, nebo jsou vážně šikovní, že všechny ty mise a projekty dávají na první dobrou.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:42 18.06.2021

   Na "první dobrou" ale s využitím 60 let zkušeností jiných států.

   Na "první dobrou" ale s využitím 60 let zkušeností jiných států.

   • Pauli
    21:13 18.06.2021

    Tak proč tak nečiní další? Stačí se podívat na sondu co zkoumá Mars a vypustila ten modul s roverem. Tenhle projekt nevyužívá opravdu zkušenosti dalších stran, protože nemá jak. ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak proč tak nečiní další? Stačí se podívat na sondu co zkoumá Mars a vypustila ten modul s roverem. Tenhle projekt nevyužívá opravdu zkušenosti dalších stran, protože nemá jak. Tohle všechno je na bedrech inženýrů a úrovni technologie státu. Jsem zvědav na ten jejich orbitální teleskop co chystají. Největší teleskop - FAST- zprovoznili nedávno právě Číňané. Kdo to sleduje, tak vidí, že to s výzkumem vesmíru myslí hodně vážně. A s vědou všeobecně. Tokamaky, jakožto zdroj energie budoucnosti... Čina jede. Vývoj umělé inteligence, kvantové počítače (kvantový procesory s až 62qbity) atd...Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     21:23 19.06.2021

     FAST je radioskop a nie teleskop.. Počúva rádiové vlny, ktoré sa nešíria rýchlosťou svetla.. Celkovo svet "počúva" vesmír už od 60-tich rokov a až toľko toho nepočul.. Čínsky ...Zobrazit celý příspěvek

     FAST je radioskop a nie teleskop..

     Počúva rádiové vlny, ktoré sa nešíria rýchlosťou svetla..

     Celkovo svet "počúva" vesmír už od 60-tich rokov a až toľko toho nepočul..

     Čínsky Rover ktorý pristál na Marse bol druhý pokus tam pristáť, v roku 2011 neúspešne spolu s Ruskom samo to už pokúšali..

     Na projekte Tovaru spolupracovali Rakúšania a Francúzi - i keď menšinovo..Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:56 19.06.2021

      Rádiové vlnenie sa šíri prakticky rýchlosťou svetla vo vákuu. Sú tam nejaké odchýlky v prostredí s istým indexom lomu. Inač súhlasím. Podľa môjho názoru je práve počúvanie ...Zobrazit celý příspěvek

      Rádiové vlnenie sa šíri prakticky rýchlosťou svetla vo vákuu. Sú tam nejaké odchýlky v prostredí s istým indexom lomu. Inač súhlasím. Podľa môjho názoru je práve počúvanie rádiových vĺn najlepší spôsob hľadania mimozemského života.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      13:44 20.06.2021

      Miroslav Lenže vesmír nie je úplne vákuum a prakticky neustále sa v ňom niečo deje - teda rádiové vlny sa zrážajú, preplietajú, posúvajú.. A vyzerá to tak, že keď prechádzajú ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      Lenže vesmír nie je úplne vákuum a prakticky neustále sa v ňom niečo deje - teda rádiové vlny sa zrážajú, preplietajú, posúvajú..
      A vyzerá to tak, že keď prechádzajú helipsférou dochádza k ich deformácií - toto je môj odhad, keďže sondy ako Voyager sú tam a vidno, že v nej je proste iný "zvuk" ako u nás vo vnútri..

      Keď pri explóziách obrovských vesmírnych telies vznikajú rádiové vlny obrovskej intenzity - aké veľké a výkonné by muselo byť vysielanie allienov, aby sme ho zachytili..

      Jedine, že by sa jednalo o smerové vysielanie na našu planétu.. čo je nepravdepodobné.. lebo by sme ho už počuli..Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:35 20.06.2021

      Veď to, že ak chceš zachytiť rádiový signál mimozemskej civilizácie tak musí ísť o úzkopásmové vysielanie. Výhodou je, že taký signál vieme prakticky s istotou rozlíšiť na ...Zobrazit celý příspěvek

      Veď to, že ak chceš zachytiť rádiový signál mimozemskej civilizácie tak musí ísť o úzkopásmové vysielanie. Výhodou je, že taký signál vieme prakticky s istotou rozlíšiť na prirodzený a umelý. Nevýhodou je, že hľadáme ihlu v kope sena. Obrovské radioteleskopy noc čo noc skenujú nočnú oblohu aké napriek tomu je to veľmi málo.

      Napríklad ten povestný signál WOW. My vieme určiť, že šlo o umelý signál ktorý trval 72 sekúnd ale to za nášho života už nezistíme. Pokiaľ to nebol odrazený signál špionážneho lietadla alebo družice tak vieme, že ho poslal niekto zo súhvezdia strelca. Bohužiaľ, opätovne sa už signál zachytiť nepodarilo pretože ak aj bol vyslaný inou civilizáciou, tak teraz proste vysielajú iným smerom aby pokryli čo najväčšiu časť vesmíru. Poslali sme im spätnú správu ale aj ak ju zachytia a okamžite odpovedia, tak skôr ako o 450 rokov odpoveď nepríde. Tie medzihviezdne vzdialenosti sú proste obrovské aj v prípade rádiovej správy s rýchlosťou svetla. Ešte máme jeden potenciálny zdroj na ktorý sme odpovedali ale tam príde odpoveď najskôr o 60 tisíc rokov. To už budem dávno v dôchodku.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:44 21.06.2021

      Radiové vlny se šíří přesně rychlostí světla, ono ani světlo se ve vesmíru nešíří stejnou rychlostí, protože vesmír není vakuum. Spíš by mne zajímalo, jak se šíří? Teorie o etheru ...Zobrazit celý příspěvek

      Radiové vlny se šíří přesně rychlostí světla, ono ani světlo se ve vesmíru nešíří stejnou rychlostí, protože vesmír není vakuum.

      Spíš by mne zajímalo, jak se šíří? Teorie o etheru byla opuštěna v 19. století, ale něco ty vlny přenášet musí. A taky je zde rozpor mezi částicovou představou nositele náboje (elektron, foton,...) a Coulombovým zákonem, který je lineární.

      Ale pardon, tohle je OT.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     00:12 20.06.2021

     Ale samozřejmě že má jak. Zase kradli a kradli, až se ke know how prostě doloupili. JPL je byla několikrát úspěšně hacknutá, například NASA obecně v roce 2011 hned 13x. Snad sis ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale samozřejmě že má jak. Zase kradli a kradli, až se ke know how prostě doloupili. JPL je byla několikrát úspěšně hacknutá, například NASA obecně v roce 2011 hned 13x. Snad sis nemyslel, že to jsou nějací géniové, kteří přeskočí komplet vývoj. Prostě to šlohli a pak dodělali a něco vymysleli, protože dnešní technologie umožňují víc a za levnějc. Čínu vykrádní a kopírování definuje.
     Tokomaky má kde kdo. I v Praze jeden máme a poměrně výkonný. Aktuálně se ale všechno pere do ITER a DEMO. Kdo tokomaky má, ten tam dělá často nějaké testy pro ITER.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      14:07 20.06.2021

      To, že sa dostaneš do nejakej chatovacej apky JPL alebo do jeho účtovníctva či evidencii dochácky je pekná vec.. Lenže projekty veľkého významu nebývajú vôbec napojené na internet ...Zobrazit celý příspěvek

      To, že sa dostaneš do nejakej chatovacej apky JPL alebo do jeho účtovníctva či evidencii dochácky je pekná vec..

      Lenže projekty veľkého významu nebývajú vôbec napojené na internet a bežia pekne v uzavretých sieťach..

      Ono to až také jednoduché nebude..
      Potom, aj keď by si získal plány roveru - ako ti to pomôže???
      Veď X,Y,Z vecí sa tam len montuje, prichádzajú polotovary zmontované od firiem.. aj keby si si pozrel plán nejakej veci Made in JPL, ako ju vyrobíš keď nemáš obrábací stroj, ktorý to dokáže a vôbec nepoznáš jeho parametre a pracovný postup jeho výroby.. lebo ten nepotrebuje poznať ani JPL..

      Samozrejme môžeš sa posunúť vpred - ale asi tak ako pri výrobe prúdových motorov alebo stealth povrchov pri stíhačkách - napratých 50-100 MLD z Čínskej strany a výsledok horší ako ruský motor - pričom ten ruský motor majú priamo pred očami..

      To isté máš aj s mikročipmi..
      Aj ja mám doma ryzen 5 4500 rady.. postavení na 7nm..
      Aj Čína ho má, aj Intel ho má, aj IBM - no ale vyrábať ho vie len TSMC..
      Čína sa nevie dostať po cca 20nm a Intel ku a pod 10nm..

      Jedna vec je ho vôbec vyrobiť, druhá ho vedieť vyrábať masovo..

      Proste od High-tech sme Čínu úspešne odsekli už pred 20 rokmi.. a tak ju poráža mikroprocesoroch Taiwan - ich úhlavným nepriateľ spolu so Samsungom..

      Vesmír toho nie je výnimkou..
      Číne napočítaš na jednej ruke štarty ťažkých rakiet v jej histórií..
      SpaceX už ich dal asi cez 120 a skoro 90x im znovu pristála raketa späť..

      Majú aj raketu ktorá vynesie 2.5 krát viac ako najvýkonnejšia Čínska a budujú takú dnes, ktorá by sa Číne náramne bodla na let na Mesiac..

      Satelity - napríklad v optike je Čína porovnateľná s Európou a USA tu kvôli reguláciám ťahá v súkromnej sfére za kratší koniec..

      Lenže stále Čínske satelity vydržia na orbite cca 3-4 krát kratšie ako ich euro-americké protejsky - nevedia úsporný pohon satelitov spraviť..
      A to sa o to pokúšajú 20 rokov..

      Je to začarovaný kruh - musia 3-4 krát častejšie posielať rakety hore, čo ich stojí peniaze a hlavne im to zahlcuje kapacity výstavby satelitov - a to odčerpáva zdroje..

      Naproti tomu Američania testujú doplňovanie paliva na úspornejších satelitov a zamýšľajú sa nad tým, aby tieto dopľňovače vedeli do budúcna technologicky upgradovať satelity..

      Lenže Čína si ide radšej stavať vesmírne stanice, vyvýjať ako Európa zastaralé nosiče rakiet a snívať o tom ako pošlú prvého taikonauta na mesiac - len keď sa na koniec pozrú na účet koľko ich to stálo a stojí tak zamrzne niekomu asi úsmev na tvári keď 3x menšia Amerika so spojencami to spraví za zlomok peňazí a udržateľnejšie..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...