Vesmírný letoun Skylon míří do armády

vesmírný letoun Skylon
Foto: Vesmírný letoun Skylon. / Reaction Engines

Zájem armády o vesmírný letoun Skylon jsme předpovídali již dříve. Nyní se naše předpovědi naplnily. Americké letectvo USAF podepsalo s britskou společností Reaction Engines – tvůrcem konceptu vesmírného letounu Skylon, memorandum o spolupráci.

Reaction Engines v tiskové zprávě oznámila uzavření Dohody pro kooperaci při výzkumu a vývoji CRADA (Cooperative Research and Development Agreement). Americké letectvo zastupovalo při podpisu dohody Ředitelství výzkumných laboratoří vzdušných a vesmírných systémů amerického letectva AFRL/RQ (Air Force Research Laboratory's Aerospace Systems Directorate).

CRADA poskytuje právní rámec pro společné posouzení výkonu, možných aplikací a dalšího vývoje unikátních motorů SABRE. Připomeňme, že SABRE jsou hypersonické hybridní motory schopné pracovat jak v atmosféře, tak mimo ni. Americké letectvo se tak díky dohodě CRADA může dozvědět technické podrobnosti i potenciál motorů SABRE.

CRADA otevírá dveře pro společný vývoj a testování, aby AFRL pochopil technické detaily motorů SABRE a to, zda může nabídnout lepší jedinečný výkon a integraci do dopravních prostředků, ve srovnání s tradičními nadzvukovými koncepty dopravních prostředků. Těšíme se na objevování motoru a jeho lehkého tepelného výměníku, který mají potenciál umožnit konstrukci hypersonických pohonů,“ řekl Barry Hellman, projektový manažer AFRL/RQ.

Dohoda je však výhodná pro obě strany. Není tajemstvím, že americké letectvo intenzivně pracuje na hypersonických letounech. Můžeme zmínit vývoj nového strategického bombardéru LRS-B, nebo průzkumného/útočné stroje SR-72. Hypersonická rychlost je také jedním z klíčových prvků zajišťující vzdušnou převahu v 21. století.

Na americké straně zatím probíhají diskuze o nejlepší koncepci hypersonických motorů. Právě motor y SABRE mohou pohánět novou generaci vojenských bombardérů a letadel.

Reaction Engines se naopak dík y spolupráci dostane k mimořádně rozsáhlé vývojové a výzkumné základně, kterou americké letectvo disponuje. Američané mají rovněž bohaté zkušenosti s vývojem a provozem velmi r y chlých letadel. Zmínit můžeme legendární SR-71 Blackbird, který koncepčně velmi připomíná letoun Sk y lon.

"Podepsání dohody s AFRL navazujeme na mimořádné období pro Reactive Engines, ve kterém jsme viděli úspěšnou demonstraci ultra-lehkého vysoce výkonného výměník u tepla motorů SABRE a vláda Spojeného království přislíbila 60 miliónů liber pro další fázi vývoje motor ů SABRE, " řekl Aland Bond, duchovní otec konceptu a generální ředitel Reaction Engines.

Do třetice, spolupráce mezi USAF a Reaction Engines je dobrou zprávou pro případné investor y ochotné finančně podpořit projekt Skylon . Spolupráce s USAF dokazuje zralost a životaschopnost konceptu letounů Sk y lon i motorů SABRE.

Zdroj: Reaction Engines

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vesmírný letoun Skylon

Dnes si představíme technologii, která není sice primárně vyvíjena pro vojenské účely, ale jsme si ...

Hypersonické zbraně již v roce 2025

Před týdnem jsme vás informovali o úspěšném testu hypersonického letounu X-51A Waverider. Zdá se, že ...

Skylon: Kosmický letoun má zelenou

Vláda Velké Británie potvrdila svůj zájem podpořit vývoj kosmického letounu Skylon. V příštích dvou ...

Hypersonické zbraně: Budoucnost válčení v 21. století

Rusko a Spojené státy intenzivně pracují na hypersonických zbraních. Americké letectvo US Air Force ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Takeda
    10:05 14.01.2014

    Skylon je zajímavý projekt. Šance, že se Evropa stane vesmírnou velmocí.

    Skylon je zajímavý projekt. Šance, že se Evropa stane vesmírnou velmocí.

Načítám diskuzi...