Vesmírný letoun Skylon míří do armády

vesmírný letoun Skylon
Foto: Vesmírný letoun Skylon. / Reaction Engines

Zájem armády o vesmírný letoun Skylon jsme předpovídali již dříve. Nyní se naše předpovědi naplnily. Americké letectvo USAF podepsalo s britskou společností Reaction Engines – tvůrcem konceptu vesmírného letounu Skylon, memorandum o spolupráci.

Reaction Engines v tiskové zprávě oznámila uzavření Dohody pro kooperaci při výzkumu a vývoji CRADA (Cooperative Research and Development Agreement). Americké letectvo zastupovalo při podpisu dohody Ředitelství výzkumných laboratoří vzdušných a vesmírných systémů amerického letectva AFRL/RQ (Air Force Research Laboratory's Aerospace Systems Directorate).

CRADA poskytuje právní rámec pro společné posouzení výkonu, možných aplikací a dalšího vývoje unikátních motorů SABRE. Připomeňme, že SABRE jsou hypersonické hybridní motory schopné pracovat jak v atmosféře, tak mimo ni. Americké letectvo se tak díky dohodě CRADA může dozvědět technické podrobnosti i potenciál motorů SABRE.

CRADA otevírá dveře pro společný vývoj a testování, aby AFRL pochopil technické detaily motorů SABRE a to, zda může nabídnout lepší jedinečný výkon a integraci do dopravních prostředků, ve srovnání s tradičními nadzvukovými koncepty dopravních prostředků. Těšíme se na objevování motoru a jeho lehkého tepelného výměníku, který mají potenciál umožnit konstrukci hypersonických pohonů,“ řekl Barry Hellman, projektový manažer AFRL/RQ.

Dohoda je však výhodná pro obě strany. Není tajemstvím, že americké letectvo intenzivně pracuje na hypersonických letounech. Můžeme zmínit vývoj nového strategického bombardéru LRS-B, nebo průzkumného/útočné stroje SR-72. Hypersonická rychlost je také jedním z klíčových prvků zajišťující vzdušnou převahu v 21. století.

Na americké straně zatím probíhají diskuze o nejlepší koncepci hypersonických motorů. Právě motor y SABRE mohou pohánět novou generaci vojenských bombardérů a letadel.

Reaction Engines se naopak dík y spolupráci dostane k mimořádně rozsáhlé vývojové a výzkumné základně, kterou americké letectvo disponuje. Američané mají rovněž bohaté zkušenosti s vývojem a provozem velmi r y chlých letadel. Zmínit můžeme legendární SR-71 Blackbird, který koncepčně velmi připomíná letoun Sk y lon.

"Podepsání dohody s AFRL navazujeme na mimořádné období pro Reactive Engines, ve kterém jsme viděli úspěšnou demonstraci ultra-lehkého vysoce výkonného výměník u tepla motorů SABRE a vláda Spojeného království přislíbila 60 miliónů liber pro další fázi vývoje motor ů SABRE, " řekl Aland Bond, duchovní otec konceptu a generální ředitel Reaction Engines.

Do třetice, spolupráce mezi USAF a Reaction Engines je dobrou zprávou pro případné investor y ochotné finančně podpořit projekt Skylon . Spolupráce s USAF dokazuje zralost a životaschopnost konceptu letounů Sk y lon i motorů SABRE.

Zdroj: Reaction Engines

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Vesmírný letoun Skylon

Dnes si představíme technologii, která není sice primárně vyvíjena pro vojenské účely, ale jsme si ...

Hypersonické zbraně již v roce 2025

Před týdnem jsme vás informovali o úspěšném testu hypersonického letounu X-51A Waverider. Zdá se, že ...

Skylon: Kosmický letoun má zelenou

Vláda Velké Británie potvrdila svůj zájem podpořit vývoj kosmického letounu Skylon. V příštích dvou ...

Hypersonické zbraně: Budoucnost válčení v 21. století

Rusko a Spojené státy intenzivně pracují na hypersonických zbraních. Americké letectvo US Air Force ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Takeda
    10:05 14.01.2014

    Skylon je zajímavý projekt. Šance, že se Evropa stane vesmírnou velmocí.

    Skylon je zajímavý projekt. Šance, že se Evropa stane vesmírnou velmocí.