Vesta ochranná pancéřová 2009

VOP 2009
Foto: Vesta ochranná pancéřová 2009 v plné parádě / Autor

V současné době jsou vojáci Armády České republiky standardně vybaveni Vestou ochrannou pancéřovou, neboli VOP 2009. Vestu dodala v roce 2009 firma LOPACO s.r.o. v počtu 1350 kusů Armádě.  Bohužel vesty se nesetkaly u vojáků s přílišným pochopením a byly a jsou terčem ostré kritiky. V dnešním článku se proto podíváme na VOP 2009 podrobněji a řekneme si o této až mýty opředené vestě něco bližšího.

Rodokmen vesty VOP 2009

Připomeňme, že firma LOPACO s.r.o. podle výpisu se živnostenského rejstříku byla založena 6. února 2009 a v témže roce získala zakázku na nákup na zmiňovaných 1350 kusů Vest ochranných pancéřových 2009 (540 ks se zeleným potiskem, 810 ks s béžovým potiskem).

Jelikož firmu LOPACO podle dostupných zdrojů (IPOINT) tvoří maximálně 5 zaměstnanců, logicky nemohla mít výrobní kapacity ani lidské zdroje pro výrobu tak velkého množství vest. LOPACO proto oslovila společnost SPM Liberec, která má nejen dostatečné výrobní kapacity, ale i rozsáhlé vývojové oddělení.

SPM Liberec také vlastní certifikovanou tkaninu ve schváleném maskovacím potisku i nosné popruhy, bez kterých není možné vesty Armádě České republiky dodávat. Firma LOPACO proto kontaktovala SPM Liberec, s dotazem, zda jí může vesty ušít a dodat všechny certifikované elementy vesty.

Ač se to může zdát zvláštní, že SPM Liberec jako vlastník veškerých nutných technologií a certifikací pro výrobu a dodávku vest do AČR pracuje pro tak malou firmu, přesto k takové spolupráci došlo. Co více, SPM Liberec dodala všechny své certifikované materiály pro zhotovení vesty (tkaninu ve schváleném maskovacím potisku, a také ve stejném provedení popruhy), když na tyto materiály má jako jediná firma v ČR monopol.

VOP 2009 Foto: Vesta ochranná pancéřová 2009 / Autor

Tyto výše uvedené skutečnosti vedou k zamyšlení, proč takový postup tento dominantní a jistě kvalitní výrobce vlastně zvolil, když k takovému zbytečně složitému řešení neměl absolutně reálný důvod a mohl celý tento obchodní případ realizovat zcela sám a bez zprostředkovatele. Odpověď necháme na  čtenářích.

Technický popis

Ke vzniku jsme si něco málo řekli, teď se budeme věnovat technickému popisu. Vesta se skládá celkem z osmi dílů, a to: předního a zadního dílu, chrániče hýždí, chrániče třísel, chrániče obou paží a ramen a také zadního/předního chrániče krku. Všechny doplňky jsou uchyceny pomocí suchého zipu, pouze tříselní chránič se upevňuje za pomoci jezdcového zipu firmy YKK.

Vesta je vyrobena z materiálu ULENA, splňující specifické požadavky na zabezpečení pevnosti, stálobarevnosti, odolnost proti oděru a také požadavky na hodnoty remisních křivek (maskování) dle normy ČOS 108002.

Čtyřcestná vazba, maskování, ochrana

Samotná vesta se skládá z předního a zadního dílu, pokrytého čtyřcestnou vazbou. Vesta je pro AČR dodávána v maskovacím vzoru vz.95 a vz.95 pouštní (v khaki pro VP). Jako jediná je ovšem vybavena i maskovanými popruhy a lemovkami. To napomáhá k lepšímu rozbití siluety vojáka a umožňuje lepší maskováni v IR (infračerveném) spektru, kde jsou nemaskované popruhy vidět.

VOP 2009 Foto: Detail čtyřcestné vazby na VOP 2009 / Autor

Kompatibilita vesty s pouzdry a sumkami jiných výrobců je problematická, ale ne nemožná. Při troše snahy a pevné vůle se například sumky od firmy ALP ARMY připevnit dají, ale pouzdra systému MOLLE nepřichytíme. Balistickou ochranu zajišťují vložky měkké balistiky v odolnosti dle NIJ ST D 0101.04  - IIIA a keramické panely třídy IV. Celková váha kompletně osazené vesty bez kapes je cca 12 kg.

Přídavné balistické chrániče

Vesta se dodává společně s přídavnými balistickými chrániči paží, krku, třísel a hýždí. Ty v kompletu s vestou zvyšují ochranu proti IED, výbuchům granátu a odraženým střelám.

Začněme s ochranou ramen a zadní částí krku. Tento chránič zvyšuje komfort samotného nošení vesty, protože se váha vesty lépe rozloží a netlačí tak do ramen. Dokonce i s nasazeným batohem je nošení vcelku pohodlné. Nezanedbatelnou výhodou límce je i možnost za něj přehodit popruh od zbraně, aby se nezařezával do krku.

VOP 2009

Foto: Ukázka jak chránič paží zavází při sundávání batohu. Na vině je příliš vysoká konstrukce chrániče / Autor

Ovšem pokud si lehneme na břicho a máme na hlavě helmu, nejsme schopni vést účinnou palbu, protože přes helmu v očích nevidíme. Vesta vytlačí límec pod helmu a ta je stlačena do obličeje.

Dále je zde ochrana třísel. Poskytuje ochranu rovněž proti střepinám, a to na životně důležitých častí těla, které samotná vesta neochrání. Ošetření poranění těchto partií je velice problematické a riziko vykrvácení natolik veliké, že tento díl hraje v ochraně vojáka životně důležitou roli.

V případě nutnosti jej lze připnout na vnitřní stranu vesty pomocí suchého zipu. Ochrana beder a hýždí prodlužuje dosah ochrany zádového dílu vesty, a skládá se z 3 samostatných vložek. Jeho nošení je neomezující, avšak u vojáků jsem se s jeho nošením nesetkal.

Zapínání

Zapínání vesty je řešeno pomocí gumových pruženek, které jsou připevněny k zádové části. Pruženky se zapnou kolem pasu, čímž se připevní zadní díl k tělu. Přední díl má na levé a pravé části další pruženky, které se přichytí po bocích k zádovému dílu, a jako poslední se přiloží chlopně s vazbou, které celý systém popruhů překryjí, opět suchým zipem.

Nastavování obvodu vesty se děje samotným utažením nebo povolením pruženek, které obvod pasu obepínají. Rozpad vesty je jen opačným postupem jejího oblékání. Zde narážíme na jednu z mnoha vytýkaných skutečností - absence možnosti nouzového odhození.

VOP 2009 Foto: Zapínaní vesty vyžaduje doslova gymnastické výkony / AutorPokud si představíme situaci, že vozidlo, ve kterém jedeme, dostalo zásah IED a začalo hořet, je rychlé opuštění vozidla i s vestou nemyslitelné. Nebo jiný příklad. Pád do vody, kdy voják nestihne vestu sundat, může být osudným. Těmto situacím jde předejít, pokud je na vestě rychloodhazovací systém, bohužel ne s vestou VOP 2009.

V případě zraněné osoby ležící na zádech stačí jen odlepit boční chlopně, nadzvednout přední díl vesty a rozepnout pruženky držící zadní díl. Horší situace nastane v případě, kdy zraněný leží na břiše. Boční chlopně sice odlepíme, ale bez manipulace se zraněným ho z vesty nedostaneme. A to je veliký problém, pokud je poraněna páteř, krční obratle nebo hlava.

Uživatelský komfort a pohyb ve vestě

Vesta se nosí celkem pohodlně, avšak problém nastává, při specifických činnostech, jako je řízení vozidla, pohyb ve stísněných prostorech a při dalších činnostech, kdy se člověk musí předklonit. Vesta v této situaci působí jako korzet, a jeho uživatele omezuje v pohybu.

Z dlouhodobého používání autor článku vypozoroval také následující poznatky. Neustálé a otravné rozepínání vesty na stranách, kde jsou chlopně s vazbou. Stává se to i v zimě, kdy suchý zip zamrzne a prostě nelepí.

VOP 2009

 Foto: Množtví kapes vede k nepřehlednosti, a voják se musí orientovat ve vybavení po hmatu a paměti / AutorPokud se mezi očka a háčky dostane příliš nečistot, výsledek je stejný. Navíc zapnout se ve vestě sám je nadlidský výkon, kdy hlavní problém je fakt, že většina lidí není schopna si vykloubit ramena do takové polohy, aby přes boční kapsy na vestě dokázali chlopně přilepit na zádovou část. když se to povede, vesta není zapnuta rovně a veškeré uživatelské pohodlí je pryč.

Co se týče nošení batohů, menší batohy (do cca 40 litrů) nevadí. Pokud je batoh větší, a ve vestě je umístěn zadní balistický panel, je to hrůza. Bez panelu je to naopak snesitelné. Uživatelský komfort výrazně pomáhá zlepšit i ramenní balistický chránič, který pomáhá rozložit váhu batohu nesenou na ramenou.

Kapitolu samou o sobě je teplený komfort. Vesta má vnitřní část vyrobenou ze zátěžové síťoviny, která je bohužel velice tenká. Proto se o nějaké ventilaci vzduchu mezi tělem a vestou vůbec nedá hovořit. Člověk se zpotí, ať chce nebo ne. Jediné co může zlepšit tuto situaci je funkční prádlo, jinak se tělo po fyzické námaze velmi rychle zapaří.

Závěr a osobní hodnocení

Co závěrem říct? Vesta pokud se nosí samostatně jako balistická ochrana plní bezezbytku svůj úkol a není jí moc co vytknout. Pokud ji budeme používat i jako platformu na sumky, vyvstává zde mnoho problémů. Rozepínání vesty, neohrabanost vojáka, nemožnost samostatného zapínání a absence rychloodhozu z této vesty dělá podprůměrný produkt.  Podle autora tohoto článku by se podobný produkt neměl v rukou vojáků, kteří riskují své životy na misích v zahraničí, vůbec objevit.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Díl č.1 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

Od našich čtenářů jsme dostali mnoho dopisů a podnětů s přáním, abychom se podívali na problematiku ...

Problematika taktické výstroje v Armádě České republiky

Dnešním článkem se paralelně připojíme k našemu seriálu o ochranných vestách a nosičích plátů ...

Díl č.2 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

V dnešním díle jsme se pustili do srovnání tří nejpoužívanějších ochranných vest v Armádě České ...

Český voják 21. století podle Armádních novin

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • ales
  13:42 28.07.2015

  Záruka na vesty je požadovaná po dobu 10 let, ale po pár letech je s.r.o. vytunelována, rozkradena a stejní lidé prodávají předražené výrobky armádě a policii dál. Nikdo s tím nic ...Zobrazit celý příspěvek

  Záruka na vesty je požadovaná po dobu 10 let, ale po pár letech je s.r.o. vytunelována, rozkradena a stejní lidé prodávají předražené výrobky armádě a policii dál. Nikdo s tím nic neudělá, protože mají všude své drápy. Výrobky, které dodávají dříve jmenované firmy jsou někdy i 20x předražené oproti světovým cenám. Poplatníci platí a někdo se má hej! Podíl na této situaci mají odpovědní pracovníci státní správy, kteří vypisují veřejné zakázky. Kdyby nakupovali za své peníze vybírali by dodavatele úplně jinak.Skrýt celý příspěvek

 • patrik
  17:24 25.04.2012

  JInak. Informace. Firma - SP3,SPVA,PVA je firma GARED bejvaly PETRIS. petris uz neni z duvodu dalsiho clena bejvaleho majitele. ktery poslal firmu ke hvezdam a rozkradl ji. ...Zobrazit celý příspěvek

  JInak.

  Informace.

  Firma - SP3,SPVA,PVA je firma GARED bejvaly PETRIS. petris uz neni z duvodu dalsiho clena bejvaleho majitele. ktery poslal firmu ke hvezdam a rozkradl ji. tak se rozpojila a proto nove nazvy.

  firma LOPACO A ARGUN je firma bejvaleho sefa petrisu . ktery ukradl formy na vesty,a protiuderove chranice. a zacal spolupracovat s SPM liberec. takze takhle to je. ted se na ne podava trestni oznameni asi 5.

  jinak vesty Pancirove hlavním vyrobcem je GARED - petris. ten dodává SPM liberci tyto vesty a dodáva do nich i balistické vložky. takže tak to je. LOPACO A ARGUN jsou čorky který mely kontakt a prodali ukradene věci . Nemáte někdo katalog, nebo cokoliv od firmy lopaco a argun? nebo telefoni kontakt. nebo tak neco? diky mocSkrýt celý příspěvek

 • patrik
  17:20 25.04.2012

  ahoj zdravim vsechny. bylo by mozne email kontakt na vas diky moc. staci napsat na email. mel bych par informaci.

  Bradley
  Pozorovatel


  atd.

  ahoj zdravim vsechny. bylo by mozne email kontakt na vas diky moc. staci napsat na email. mel bych par informaci.

  Bradley
  Pozorovatel


  atd.

 • Voodoo
  20:04 22.04.2012

  Mazda: na tvojí otázku je naprosto jednoduchá odpověď. Vesta musí projít takovou cestou, aby si na ní mohlo, co nejvíc lidí co nejvíc namazat kapsu. V tomhle státě nic neobvyklýho ...Zobrazit celý příspěvek

  Mazda: na tvojí otázku je naprosto jednoduchá odpověď. Vesta musí projít takovou cestou, aby si na ní mohlo, co nejvíc lidí co nejvíc namazat kapsu. V tomhle státě nic neobvyklýho nebo překvapujícího!Skrýt celý příspěvek

 • Bradley
  16:05 22.04.2012

  Někdo se tady zmiňuje ještě o firmě SPV 3, SPV a PETRIS. No ono je to také jednoduché, všechny tyto firmy SPM , PETRIS ve všech podobách a LOPACO společně spolupracují....proto ty ...Zobrazit celý příspěvek

  Někdo se tady zmiňuje ještě o firmě SPV 3, SPV a PETRIS. No ono je to také jednoduché, všechny tyto firmy SPM , PETRIS ve všech podobách a LOPACO společně spolupracují....proto ty vesty byli podobné s těmi od LOPACO...to proč to dělají ví nejlépe oni samy, ale my si můžeme představit spoustu konspiračních teorií jak to asi je. Ovšem jedno je jisté LOPACO byla a je účelová firma, která sloužila k tomu aby se optimalizovali zisky tak aby se nemuselo zbytečně moc odvést na daních sátu...Skrýt celý příspěvek

 • Pozorovatel
  15:08 22.04.2012

  Pro Mazda. To je dobrá otázka. Proč existují podobné firmy? Tak třeba proto, aby kryly svého mecenáše. Ať už třeba kryli jeho dobré jméno, chránili ho před žalobama, kdyby se ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Mazda. To je dobrá otázka. Proč existují podobné firmy? Tak třeba proto, aby kryly svého mecenáše. Ať už třeba kryli jeho dobré jméno, chránili ho před žalobama, kdyby se ukázalo podezření na zmanipulování armádní zakázky, apod. Je jednoduší zrušit firmičku o dvou lidech, než obrovský kolos.
  Navíc teď SPM může říkat. Naš chyba to není, že VOP 2009 je paskvil. Chtěla to po nás firma Lopaco a Armáda. Takže jsme jim to tak ušili.
  Když s takovou verzí příjdou do zahraničí, tak kdo bude zjišťovat takové podrobnosti. Dobré jméno a image firmy je vše.Skrýt celý příspěvek

 • soldato
  14:50 22.04.2012

  ještě pár odkazů http://vz.statnisprava.cz/?sid... http://petris.cz/kontakt.htm... (adresa SP3 a SPV je totožná, přičemž SPV je obchodní organizace ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě pár odkazů
  http://vz.statnisprava.cz/?sid...
  http://petris.cz/kontakt.htm...
  (adresa SP3 a SPV je totožná, přičemž SPV je obchodní organizace pro Petris)Skrýt celý příspěvek

 • Mazda
  14:44 22.04.2012

  Zvláštní čachry... Otázkou je, proč potřeba, aby ty vesty prošly takovou cestou...? :-(

  Zvláštní čachry... Otázkou je, proč potřeba, aby ty vesty prošly takovou cestou...? :-(

 • soldato
  14:30 22.04.2012

  SP3 = SPV = Petris (Markéta Seifertová je bývalý předseda představenstva firmy S.P.V. a.s.. Nyní je tato paní jednatelem a společníkem ve firmě SP3 s.r.o.) Znaménko mezi Petris ...Zobrazit celý příspěvek

  SP3 = SPV = Petris
  (Markéta Seifertová je bývalý předseda představenstva firmy S.P.V. a.s.. Nyní je tato paní jednatelem a společníkem ve firmě SP3 s.r.o.)

  Znaménko mezi Petris a SPM si dodejte sami...Skrýt celý příspěvek

 • Kajman
  12:52 22.04.2012

  Ještě si do svého pátrání připište jednu firmu SP3 s.r.o., Jana Krušínky 1723, Pražské Předměstí, Hradec Králové 500 02 tel/fax: 495221364 email: info@sp3sro.cz Toto je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě si do svého pátrání připište jednu firmu
  SP3 s.r.o.,
  Jana Krušínky 1723, Pražské Předměstí, Hradec Králové 500 02
  tel/fax: 495221364
  email: info@sp3sro.cz

  Toto je firma, ktera byla "podepsana" na stitcich prototypu ochranych pancerovych vest, ktere se testovaly na zacatku roku 2010 az tusim do leta.

  Prototypy byly trosku jine, ale jen mirne. Nemely maskovane popruhy a par detailu bylo jinak.Skrýt celý příspěvek

 • karlos
  11:55 22.04.2012

  Můžu jen souhlasit s autorem, je to velice nevyhovující nosit takovou vestu už jen v našem podnebném pásu ale ještě více je nevyhovjíci ji nosit tam kde dosahuje teplota +55 C a ...Zobrazit celý příspěvek

  Můžu jen souhlasit s autorem, je to velice nevyhovující nosit takovou vestu už jen v našem podnebném pásu ale ještě více je nevyhovjíci ji nosit tam kde dosahuje teplota +55 C a možna i více. A ještě že se odlepují suché zipy no to je fakt na .... . to by bylo rovnou lepší chodit v mikině na mise a ne se tahat s takovým,něčím.... .Skrýt celý příspěvek

 • HJ
  22:47 21.04.2012

  Údaje z obch. rejstříku jsou také docela zajímavé. Jediný společník a zároveň jednatel trv. bytem na Slovensku. Výkaz zisku a ztrát za rok 2009 - Tržby za prodej zboží: 95.218 ...Zobrazit celý příspěvek

  Údaje z obch. rejstříku jsou také docela zajímavé. Jediný společník a zároveň jednatel trv. bytem na Slovensku. Výkaz zisku a ztrát za rok 2009 - Tržby za prodej zboží: 95.218 tisíc Kč, Náklady vynaložené na prodané zboží: 16.837 tisíc, Osobní náklady: 264 tisíc, Výsledek hospodaření za účetní období: 38085 tisíc. Za rok 2010 je ale Lopaco ve ztrátě -343 tisíc a dříve utržené penízky jsou ze společnosti pryč. Na adrese sídla firmy překvapivě sídlí dalších cca 100 firem a skutečně to není proto, že by to byl tak velký barák. Jo, takhle se dělá "byznys" .... bohužel.Skrýt celý příspěvek

 • Dykman
  21:40 21.04.2012

  A co takhle to ze lopaco je zalozena za ucelem proprat penize do nejake kapsy s MO.

  A co takhle to ze lopaco je zalozena za ucelem proprat penize do nejake kapsy s MO.

 • Dykman
  21:40 21.04.2012

  A co takhle to ze lopaco je zalozena za ucelem proprat penize do nejake kapsy s MO.

  A co takhle to ze lopaco je zalozena za ucelem proprat penize do nejake kapsy s MO.

 • Pozorovatel
  19:59 21.04.2012

  Vypadá to, že LOPACO je jen překupnická firma. Nákup - prodej. S vlastním řešením tedy nevyhrála, ale musela model vesty někde získat. Spíš je podívná skutečnost, že v témže roce, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to, že LOPACO je jen překupnická firma. Nákup - prodej. S vlastním řešením tedy nevyhrála, ale musela model vesty někde získat.
  Spíš je podívná skutečnost, že v témže roce, co byla firmička Lopaco založena, vyhrala výběrové řízení pro Armádu. Mohla skutečně přijít se skvělou vestou za skvělou cenu, ale kde ji sehnala?
  Také je zvláštní, že pro tak malou firmu šije kolos SPM Liberec, který má exklusivní přístup k certifikovaným materiálům (maskovací potisk, popruhy), bez kterých není možno Armádě vesty dodávat.
  Vypadá to, že Lopaco asi nějakým záhadným způsobem dokázala vytvořit perfektní model vesty, vyhrát výběrové řízení a přemluvit SPM Liberec ať ji poskytne všechny své certifikované materiály. Na firmičku o cca 2 lidech to je slušný úspěch.
  Ten kdo se pohybuje v oboru ví, že SPM nikomu nedá nic zadarmo a už vůbec ne své certifikované materiály, na které má v této zemi prakticky monopol. A najednou šije pro "no name" firmičku Lopaco? Spíš to vypadá, že za nitky tahá SPM a Lopaco je jen účelově vzniklá firma. Otázka je proč.

  BTW: Nenapdlo Vás někdy, proč nejrůznější maskáče a doplňky v českém maskovacím potisku nešije kdejaká malá šicí dílnička? Vždyť o nic nejde. Je to proto, že SPM drží v šachu výrobu tkaniny s certifikovaným maskovacím potiskem. Bez jejiho svolení, to nemůže firma Inercolor (potisk tkaniny) nikomu jinému prodat.Skrýt celý příspěvek

 • Martin Kulhánek
  19:35 21.04.2012

  Jak může firma o 5 zaměstnancích...bez výrobních kapacit vyhrát?

  Jak může firma o 5 zaměstnancích...bez výrobních kapacit vyhrát?

 • Jiří Houžvička
  10:12 20.04.2012

  Nečum!

  Nečum!

Načítám diskuzi...