Víceúčelová americká střela SM-6 dosáhla plných operačních schopností

SM-6 opouští vertikální silo při jednom z testů. / US Navy

Americké námořnictvo (US Navy) dokončilo poslední sérií testů protiletadlové, protiraketové a protilodní střely SM-6 (Standard Missile 6). Americké námořnictvo tak nyní pomocí SM-6 dokáže spolehlivě ničit námořní i vzdušné cíle na vzdálenost až 460 km.

Námořnictvo zavedlo střelu SM-6, nebo také RIM-174 Standard ERAM (Extended Range Active Missile), již v roce 2013. V době zavedení však měla střela jen okleštěný letový software, který umožňoval nasazení jen v omezeném počtu bojových situací.

Postupně námořnictvo zvedalo obtížnost testů a vylepšovalo letový software střely. SM-6 tak nyní přešla z počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability) do plných operačních schopností FOC (Full Operation Capability).

“Americké námořnictvo začalo zařazovat střely SM-6 do výzbroje před čtyřmi lety, ale pokračovali jsme se softwarovými úpravami a testovali jsme je (střely SM-6 - pozn. red.) v každém myslitelném scénáři, abychom se více naučili, co dokáží,” uvedl Mike Campisi, starší programový ředitel programu SM-6 ve firmě Raytheon “Pokračujeme ve zvedání standardů a střela je vždy překoná.”

Poslední série testů zahrnovala odpálení čtyři střel nejnovější verze SM-6 Block I proti podzvukovým i nadzvukovým cvičným cílům. SM-6 Block I má zá úkol ničit především aerodynamické cíle (letouny, vrtulníky, drony, střely s plochou dráhou letu) a balistické rakety ve střední a sestupné fázi letu. V případě nutnosti lze střelu použít i proti lodím protivníka.

SM-6 jsou jedním z prvků protiraketového zbraňového systému Aegis, který tvoří základní stavební kámen programu Aegis BMD (Aegis Ballistic Missile Defense System), což je námořní složka amerického národního programu protiraketové obrany.

Ještě výkonnější zbraní Aegis BMD je střela SM-3 (Standard Missile 3) s doletem až 2500 km a rychlostí letu Mach 4,5. SM-3 je určena k ničení balistických raket středního doletu a také satelitů na nízké oběžné dráze Země. Cena SM-3 je ale zhruba 11 milionů dolarů (kusová cena bez vývoje a zázemí), cena SM-6 zhruba 4 miliony dolarů.

Dolet SM-6 je až 460 km - není ale jasné, zda se jedná o dostřel proti vzdušným nebo hladinovým cílům. V případě útoku na hladinové cíle může SM-6 sestupovat v závěrečné části letu po balistické dráze a prodloužit tak svůj dostřel, nebo naopak letět nízko nad hladinou, aby unikla radiolokátorům protivníka.


Testování SM-6

Maximální rychlost SM-6 je Mach 3,5. Střela směřuje k cíli pomocí povelového navádění z mateřské lodě a v závěrečné fázi pomoci vlastního palubního radiolokátoru.

Na rozdíl od ostatních střel rodiny Standard Missile, které užívají technologii “hit-to-kill” (eliminace cíle přímým zásahem), SM-6 disponuje 64 kg tříštivo-trhavou bojovou hlavicí. Rozhodnutí vybavit SM-6 tříštivo-trhavou hlavicí je pravděpodobně důsledkem snahy námořnictva získat víceúčelovou zbraň se schopností ničit nejrůznější typy cílů, včetně námořních.  

Hlavní současnou protilodní střelou amerického námořnictva je AGM-84 Harpoon (od roku 1977). I když byla střela mnohokrát vylepšena, s dosahem kolem 120 km nemůže nejnovějším čínskými a ruskými protilodním střelám konkurovat.   

Střela SM-6 ale jen dočasně řeší nedostatek amerických protilodních střel s dlouhým doletem. Situace se obrátí až s příchodem nových protilodních střel LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) - ty budou v budoucnu tvořit hlavní údernou sílu amerických lodí a letadel v boji proti nepřátelským plavidlům. LRASM bude také se svou 450 kg těžkou bojovou hlavicí mnohem účinnější proti větším plavidlům.

Střely SM-6 jsou odpalovány z vertikálních sil Mk41, který najdeme na torpédoborcích třídy Arleigh Burke (63 lodí) a raketových křižnících Ticonderoga (22 lodí). V současné době americké námořnictvo obdrželo již 330 střel SM-6 z celkově 1800 plánovaných. 

Zdroj: Nation Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojové roje dronů Gremlins: DARPA vybrala dva uchazeče

Program Gremlins vyvíjí novou generaci dronů, které lze v rojích vypouštět z mateřských letadel. ...

Kaga: Vrtulníková loď pro japonské námořnictvo

Japonské námořnictvo získalo výraznou posilu v podobě vrtulníkového torpédoborce JS Kaga (DDH-184) ...

USS Gerald R. Ford: Nejdražší zbraňový systém všech dob vyplouvá

Před několika dny započaly námořní testy nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford. ...

V-280 Valor a SB-1 Defiant : Armáda tlačí na vývoj nových typů vrtulníků

Americké firmy Bell Helicopter a Boeing-Sikorsky pokračují ve vývoji technologických demonstrátorů ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Charlie
    08:20 03.05.2017

    Pořád nechápu, proč ještě nemají pozemní verzi tohohle systému - byl by z toho vynikající komplex s jedním radarem a celou rodinou střel středního i dlouhýho dosahu.

    Pořád nechápu, proč ještě nemají pozemní verzi tohohle systému - byl by z toho vynikající komplex s jedním radarem a celou rodinou střel středního i dlouhýho dosahu.

  • Shania
    14:45 02.05.2017

    Japonci provedli testy SM-3 a tedy jsou data: 12:05 odpal 1000km class BM z Hawaje AEGIS cíl zachytil a sledoval, v 12:08 měl AEGIS vypočítané data pro odpal a přibližně tři ...Zobrazit celý příspěvek

    Japonci provedli testy SM-3 a tedy jsou data:
    12:05 odpal 1000km class BM z Hawaje
    AEGIS cíl zachytil a sledoval, v 12:08 měl AEGIS vypočítané data pro odpal a přibližně tři minuty byl cíl zničen 100nm nad pacifikem.

    Třeba tu někdo vypočítá o jaké rychlosti se jedná. Předpokládám že k odpalu a zasažení muselo dojít dřív než BM přeletí AEGIS.

    při mach 3 SM-3 urazí přibližně 185km za 3min (beru to tak že trvá něž akceleruje na Mach 3,5 a naopak mimo atmosféru je rychlost výrazně vyšší), BM poletí ještě rychleji, takže jen před odpalem ta vzdálenost bude přes 400km + nějakou dobu byla BM sledována.

    ABMD ale funguje jako systém, takže májí dedikovaný radar/y a satelit/y pro sledování odpalu a pro vzestupnou fazi rekety, střední fazy letu. Bez toho by samotný radar AEGIS lodi neměl dost času vypočítat odpal.

    Tady je vidět kill chain

    https://youtu.be/Or_sZ99QyWU?t... Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:40 02.05.2017

    Jaký je výškový dosah?

    A 1800 střel... mazec..

    Jaký je výškový dosah?

    A 1800 střel... mazec..

  • Jakub2
    13:27 02.05.2017

    Ad dosah radaru - přečíst diskusi zde:

    http://www.armadninoviny.cz/ru...

    Ad dosah radaru - přečíst diskusi zde:

    http://www.armadninoviny.cz/ru...

  • Klimesov
    12:07 02.05.2017

    darkstyle.
    Takže je tam toho víc. Díky. :-)

    darkstyle.
    Takže je tam toho víc. Díky. :-)

  • darkstyle
    11:40 02.05.2017

    tak radar na lodi sam o sebe moze mat logicky max dosah cca 300km, kedze mas zakrivenie zeme a aj aegis na lodi ma cca taky dosah.. samozrejme spy-1 radar na lodi existuje v ...Zobrazit celý příspěvek

    tak radar na lodi sam o sebe moze mat logicky max dosah cca 300km, kedze mas zakrivenie zeme a aj aegis na lodi ma cca taky dosah..
    samozrejme spy-1 radar na lodi existuje v roznych verziach a tie sa urcite lisia verzia od verzie a coskoro bude nahradeny myslim 10 ci 15x vykonnejsim radarom..

    samozrejme v pripade SM-3 sa pouziva na detekovanie cielov v predstihu dalsia rada systemov.. od najnovsieho F-35, po vyzvedne lietadla E-3 AWACS.. aj E-6 by mohol pomoct.. aj F-22.. satelity..

    proste ten koncept je taky, ze tu raketu navedie niekolko systemov - vzdy ten co najde ciel prvy..
    a AEGIS funguje ako riadiace stredisko odpalov - pozbiera udaje z viacerych zdrojov a pali..
    ale aj to riadiace stredisko ma najnovsie uz 9. verziu.. takze nie kazda jedna lod ma rovnako vyspely aegis.. a tym padom moznosti..
    ktora presne aky ma, je aj tajne aj tazsie urcit, kedze samozrejme pri pravidelnych na cca 100 lodiach co aegis maju, pri opravach tie aegisi vylepsujuSkrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    10:58 02.05.2017

    Hele nevíte někdo jaký dosah může mít rada systému AEGIS? Nebo jak se detekují cíle pro střely MS-3?

    Hele nevíte někdo jaký dosah může mít rada systému AEGIS? Nebo jak se detekují cíle pro střely MS-3?

Načítám diskuzi...