Víceúčelové stíhačky F-35A pro taktické jaderné údery. Inspirace pro 213. letku českého letectva

Víceúčelové stíhačky F-35A pro taktické jaderné údery. Inspirace pro 213. letku českého letectva
F-35 při testech jaderné pumy B61-12 (2021) / USAF (Zvětšit)

Taktické víceúčelové nadzvukové stealth letadlo páté generace F-35A Lightning II se stalo „dual capable“ (Dual Capable Aircraft) − může provádět konvenční a jaderné údery. Došlo totiž k oficiální certifikaci F-35A nést taktické jaderné pumy B61-12.

Slovo „víceúčelový“ v případě F-35A platí beze zbytku. Ač se ve zjednodušení používá označení „stíhačka“ („F“ jako „Fighter“) nebo lépe „víceúčelová stíhačka“ (multi-role fighter), není to stíhačka v původním slova smyslu – tedy letoun určený ke stíhaní a ničení nepřátelských letadel.

F-35A plní role hned několika typů – klasických bojových, jako jsou stíhačky, bitevní a úderné letouny a stíhací bombardéry. Kromě toho zastoupí průzkumné stroje, letouny pro vedení elektronického boje nebo „awacsy“ – tedy létající střediska velení a řízení. Pokud vezmeme příklad z výzbroje letectva Československé lidové armády (ČSLA), tak F-35A zastupuje role MiGů-21/23/29 i Su-22/25. A především: F-35A to zvládá mnohem levněji a jednodušeji než toto „zoo“ sovětských strojů.

A díky pokročilým simulátorům a moderním formám výcviku nebudou českému letectvu zapotřebí ani cvičné L-39 ani cvičně-bojové L-159. Přitom 24 F-35A exponenciálně překonává schopnosti celého, tehdy mnohem početnějšího, ale archaicky vybaveného, letectva ČSLA.

F-35A nyní oficiálně získala další schopnost – v roli stíhacího bombardéru provádět taktické jaderné údery. Tedy něco, co v ruském letectvu řeší obří Su-34. Stealth F-35A, na rozdíl od extrémně zranitelné Su-34 (viz aktuální ztráty na Ukrajině), dokáže pronikat špičkovou nepřátelskou protivzdušnou obranou (PVO), zasadit jaderné údery, vyhodnotit úspěšnost úderu a poté se vrátit bezpečně zpět. Rusové nemají F-35A jak zastavit.

Podle mluvčího kanceláře JPO (Joint Program Office), určené k řízení programu F-35, Russe Goemaera, jaderná certifikace F-35A proběhla v říjnu minulého roku. Podle příslibu spojencům z NATO byl nejzazší termín leden 2024. Poslední letové zkoušky s „duální“ F-35A proběhly v říjnu 2021 (provedeno deset cvičných shozů).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

F-35A Lightning II s taktickými jadernými pumami B61-12

Projektová kancelář F-35 Joint Program Office před pár dny zveřejnila první fotografie víceúčelového ...

F-35A Lightning II testuje taktické jaderné pumy B61-12

Víceúčelové taktické stealth letadlo F-35A Lightning II je od počátku předurčeno k nesení taktických ...

Letoun F-35A dokončil testování jaderných pum B61-12

Americké letectvo (USAF) provedlo poslední certifikační let letounu F-35A Lightning II s testovací ...

Nové taktické jaderné pumy B61-13 pro bombardéry B-21 Raider

Američané spouštějí vývoj nové taktické jaderné gravitační pumy B61-13. Ta ve výzbroji doplní slabší ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.