VIDEO: An-124 Ruslan na Dnech NATO 2013

An-124 Ruslan
Foto: An-124 Ruslan na Dnech NATO 2013 / Jakub Horníček

Na Dnech NATO 2013 mohli návštěvníci spatřit obrovský dopravní letoun An-124 Ruslan. Jeho přítomnost na letišti Leoše Janáčka nebyla náhodná. Obří Ruslan je doslova a do písmene "mezkem" české armády, bez nějž by česká přítomnost v Afghánistánu nebyla možná.

Vystavený Ruslan patří ruské dopravní letecké společnosti Volha-Dněpr (Волга-Днепр). V současné době sestává firemní flotila z deseti strojů An-124. Společnost Volha-Dněpr však plánuje nákup dalších čtyřiceti obřích dopravních letadel.

An-124 Ruslan byl zkonstruován v roce 1982 ve známé ukrajinské letecké konstrukční kanceláři Antonov. Je jedním z největších nákladních letadel světa – má vzletovou hmotnost 405 tun. Pro porovnání: Například největší americký dopravní letoun C-5 Galaxy vykazuje maximální vzletovou hmotnost 381 tun a bombardér B-52 Stratofortress se může pochlubit "pouhými" 220 tunami.

Foto: An-124 Ruslan na Dnech NATO 2013. / Jakub Horníček Foto: An-124 Ruslan na Dnech NATO 2013 / Jakub Horníček

Nákladní prostor letounu má délku 36,5 m, šířku 6,4 m a výšku 4,4 m. Ruslan přepraví ve svých útrobách až 12 kontejnerů 1ISO C (2,5 x 2,5 x 6 m) a náklad o hmotnosti do 120 tun.

Efektivní nakládku a vykládku kontejnerů zajišťuje portálový jeřáb s nosností 20 tun.

Díky obřím rozměrům An-124 a jeřábu lze kontejnery nakládat rovnou na nosiče kontejnerů Tatra. Řidič s vozidlem nacouvá k zadní části, kde pomocí palubního jeřábu naloží nebo vyloží kontejner.

Ruslan však neslouží jenom k dopravě kontejnerů, ale také k dopravě nejrůznější vojenské techniky. Do Afghánistánu přepravoval české vrtulníky Mi-17, bojová vozidla Pandur II, lehká Iveca LMV či nákladní automobily Tatra. Zajímavostí je, že jak Iveca LMV, tak i tatrovky mohou být umístěny v nákladovém prostoru vedle sebe.

Foto: An-124 Ruslan na Dnech NATO 2013 / YouTube Armádní noviny

Vykládka a nakládka techniky není rozhodně žádná legrace. Vše musí probíhat přesně podle harmonogramu, neboť čas pronajatého letadla je příliš drahý. Load Control oddělení přesně určí pořadí jednotlivých kontejnerů podle váhy a druhu nákladu, aby bylo letadlo při startu vyvážené. Load Master následně dohlíží na to, aby bylo všechno naloženo příslušných instrukcí.

An-124 Ruslan je držitelem několika světových rekordů. V roce 1987 absolvoval trasu dlouhou 20 151 km bez doplnění paliva, čímž vytvořil nový dálkový rekord. AN-124 je také rekordmanem v přepravě těžkého nákladu. Roku 1985 vystoupal s nákladem o hmotnosti 170 tun až do výšky 10 750 metrů.

Zdroj: Wikipedia, Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Dny NATO 2013

V těchto dnech probíhá největší přehlídka vojenské techniky v České republice – Dny NATO 2013. ...

Tisíc hodin na stíhačce JAS-39 Gripen

V sobotu na Dnech NATO se udála malá slavnost velkého významu. Zástupci Švédského království předali ...

ROZHOVOR: Vlastimil Picek a generálporučík Petr Pavel

Během konání Dnů NATO 2013 poskytli novinářům ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník Generálního ...

Zájem Armády ČR o bezpilotní ScanEagle

Podle informací ČESKÉ POZICE si hodlá Armáda ČR v nejbližší době pořídit dva komplety bezpilotních ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  08:25 25.09.2013

  Trklo. Ale vzhledem k tomu, že existují něco jako dceřiné firmy, společné firmy, konglomeráty, tak jsme nějak předpokládali, že Ministerstvo obrany ČR ví více než, my. Jak jde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trklo. Ale vzhledem k tomu, že existují něco jako dceřiné firmy, společné firmy, konglomeráty, tak jsme nějak předpokládali, že Ministerstvo obrany ČR ví více než, my. Jak jde vidět, byla to chyba. Chyba, kterou už neuděláme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  22:20 24.09.2013

  Mě hlavně zarazilo že vás to netrklo :)

  Kdo to proboha píše, tyhle zprávy? Kde jinde než an armádním webu by měly být přesné informace?

  Mě hlavně zarazilo že vás to netrklo :)

  Kdo to proboha píše, tyhle zprávy? Kde jinde než an armádním webu by měly být přesné informace?

 • Jan Grohmann
  20:55 24.09.2013

  Opraveno, omlouvám se, to je tak, když ledabyle přebíráte informace ze, zdrojů, kterým věříte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opraveno, omlouvám se, to je tak, když ledabyle přebíráte informace ze, zdrojů, kterým věříte http://www.mise.army.cz/aktual...
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:20 24.09.2013

  Prosímvás, překlepy chápu, ale napsat že Antonov 124 byl zkonstruován u Tupoleva, to už je trochu moc...

  Prosímvás, překlepy chápu, ale napsat že Antonov 124 byl zkonstruován u Tupoleva, to už je trochu moc...

 • Jan Grohmann
  16:54 24.09.2013

  Děkuji za upřesnění. Doplněno do článku.

  Děkuji za upřesnění. Doplněno do článku.

 • Voodoo
  16:44 24.09.2013

  Jenom pro upřesnění, nakládka probíhá ještě kapánek jinak. Tzv. Load Control oddělení přesně spočítá rozložení nákladu v nákladovém prostoru společně s dalšími údaji jako množství ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom pro upřesnění, nakládka probíhá ještě kapánek jinak. Tzv. Load Control oddělení přesně spočítá rozložení nákladu v nákladovém prostoru společně s dalšími údaji jako množství paliva atd. a vyhotový "nakládací instrukci". Load master nebo Supervizor Ramp Control potom už jenom dohlíží na to, aby bylo vše naloženo podle nakládací instrukce, konzultuje případné změny s Load Control a za celý proces naložení nese zodpovědnost. Ale sám přímo rozložení nákladu neurčuje.
  Skrýt celý příspěvek