VIDEO: Atomové dělostřelectvo

M65 Atomic Cannon
Foto: Auto zasažené tepelnou a tlakovou vlnou z jaderné exploze / YouTube

Počátkem 50. let minulého století zachvátilo svět atomové šílenství. S atomovou energií se nepočítalo jen pro výrobu atomových bomb a výrobu jaderné energie, ale i jako pohon pro letadla, tanky nebo dokonce auta. Atomová energie byla všude. Do doby bezmezného jaderného nadšení se datuje i vznik monstrózního atomového děla M65 Atomic Cannon (známé také jako „atomová Annie“), které mělo na vzdálenost 32 kilometrů rozsévat nukleární zkázu.

Americká armáda zadala požadavek na výrobu atomového děla již v roce 1949 armádnímu výzkumnému a výrobnímu středisku Picatinny Arsenal. Američtí inženýři našli ideální předlohu v 280mm německém železničním dělu K5 (Krupp K5), které wehrmacht používal v druhé světové válce.

Vývojové práce pokračovaly bez problému, takže již v lednu 1953 byl hotový první prototyp atomového děla. Na rozdíl od německé předlohy M65 Atomic Cannon ubral na váze (83 tun proti 218 tunám) a dopravoval se po zemi. K přepravě sloužily dva výkonné traktory, které umožňovaly celému kompletu pohybovat se rychlostí až 50 km/h.

První (a poslední) testovací střelba se uskutečnila v nevadské poušti (střelnice Nevada Test Site) 25. května 1953 v 8:30 ráno místního času. Dělo střílelo speciálními jadernými granáty W9 o hmotnosti 364 kg.

Granát W9 obsahoval 50 kg vysoce obohaceného uranu a byl schopen vyvolat jadernou explozi o síle 15 kt. Připomeňme, že podobnou sílu měla atomová bomba shozená Američany na Hirošimu. Zóna totálního zničení (tlakové a tepelné účinky) měla v tomto případě průměr zhruba 3 kilometry.

Jak se test povedl, můžete zjistit z přiloženého video záznamu:

Vido: Testovací střelba z atomového děla M65 Atomoc Cannon / YouTube

Celkově Američané zhotovili 20 kusů dělostřeleckých systémů M65, každý v hodnotě 800 000 dolarů (při cenách v roce 1950). Zbraně byly rozmístěny v Evropě a Koreji jako obrana proti sovětským a severokorejským vojskům. Naštěstí však z nich nemuselo být nikdy stříleno a sloužily spíše k prestižním a propagandistickým účelům.

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Střelba z elektromagnetického kanónu

Jak jsme vás informovali v jednom z předešlých článků, na základně amerického námořnictva NSWC ...

Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti

Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...

DEFCON: Když dojde na nejhorší

DEFCON znamená DEFense readiness CONdition, tedy stav obranné pohotovosti. Jedná se o stupnici s ...

Reaktivní materiály - nová generace zbraní

Vyrábění větších a ničivějších zbraní šlo lidem vždy dobře. Dostat, co nejvíce ničivé síly, co do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...