VIDEO: Atomové dělostřelectvo

-
12. 5. 2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Počátkem 50. let minulého století zachvátilo svět atomové šílenství. S atomovou energií se nepočítalo jen pro výrobu atomových bomb a výrobu jaderné energie, ale i jako pohon pro letadla, tanky nebo dokonce auta. Atomová energie byla všude. Do doby bezmezného jaderného nadšení se datuje i vznik monstrózního atomového děla M65 Atomic Cannon (známé také jako „atomová Annie“), které mělo na vzdálenost 32 kilometrů rozsévat nukleární zkázu.
Americká armáda zadala požadavek na výrobu atomového děla již v roce 1949 armádnímu výzkumnému a výrobnímu středisku Picatinny Arsenal. Američtí inženýři našli ideální předlohu v 280mm německém železničním dělu K5 (Krupp K5), které wehrmacht používal v druhé světové válce.
Vývojové práce pokračovaly bez problému, takže již v lednu 1953 byl hotový první prototyp atomového děla. Na rozdíl od německé předlohy M65 Atomic Cannon ubral na váze (83 tun proti 218 tunám) a dopravoval se po zemi. K přepravě sloužily dva výkonné traktory, které umožňovaly celému kompletu pohybovat se rychlostí až 50 km/h.
První (a poslední) testovací střelba se uskutečnila v nevadské poušti (střelnice Nevada Test Site) 25. května 1953 v 8:30 ráno místního času. Dělo střílelo speciálními jadernými granáty W9 o hmotnosti 364 kg.
Granát W9 obsahoval 50 kg vysoce obohaceného uranu a byl schopen vyvolat jadernou explozi o síle 15 kt. Připomeňme, že podobnou sílu měla atomová bomba shozená Američany na Hirošimu. Zóna totálního zničení (tlakové a tepelné účinky) měla v tomto případě průměr zhruba 3 kilometry.
Jak se test povedl, můžete zjistit z přiloženého video záznamu:
Vido: Testovací střelba z atomového děla M65 Atomoc Cannon / YouTube
Celkově Američané zhotovili 20 kusů dělostřeleckých systémů M65, každý v hodnotě 800 000 dolarů (při cenách v roce 1950). Zbraně byly rozmístěny v Evropě a Koreji jako obrana proti sovětským a severokorejským vojskům. Naštěstí však z nich nemuselo být nikdy stříleno a sloužily spíše k prestižním a propagandistickým účelům.
Související články
VIDEO: Střelba z elektromagnetického kanónu
Jak jsme vás informovali v jednom z předešlých článků, na základně amerického námořnictva NSWC ...
-
03.03.2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti
Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...
-
07.03.2012
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
DEFCON: Když dojde na nejhorší
DEFCON znamená DEFense readiness CONdition, tedy stav obranné pohotovosti. Jedná se o stupnici s ...
-
09.04.2012
-
8 komentářů
-
Michal Polák
Reaktivní materiály - nová generace zbraní
Vyrábění větších a ničivějších zbraní šlo lidem vždy dobře. Dostat, co nejvíce ničivé síly, co do ...
-
17.04.2012
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Zajímavé video s atomovou tématikou: http://www.youtube.com/watch?f...
Zajímavé video s atomovou tématikou: http://www.youtube.com/watch?f...
Načítám diskuzi...