Video: GDELS a ASCOD 42 jsou připraveni na rok 2021

Video: GDELS a ASCOD 42 jsou připraveni na rok 2021
ASCOD 42 / GDELS (Zvětšit)

Jako náhradu za obstarožní BVP-2 nabízí General Dynamics European Land Systems v probíhajícím výběrovém řízení AČR obrněnou platformu ASCOD 2, jež patří k nejpokročilejším a nejmodernějším pásovým platformám současnosti. Celkem bylo do současnosti vyrobeno nebo objednáno na tisíc kusů vozidel ASCOD, převážně ze zemí NATO.

General Dynamics European Land Systems (GDELS) je jediná společnost ze všech uchazečů, kteří nabízení české armádě náhradu za zastaralé obrněnce BVP-2, jež už má za sebou reálné výsledky spolupráce s AČR i českými podniky obranného průmyslu. Ty ztělesňuje hlavně program vozidel Pandur II CZ 8×8 z přelomu prvního a druhého desetiletí 21. století, v rámci něhož AČR zařadila do služby přes 100 kusů Pandurů II CZ v šesti verzích. Prvních 17 kusů verze KBVP Pandur II CZ bylo vyrobeno ve vídeňské továrně GDELS-Steyr, zbylé stroje vyrobil státní podnik VOP CZ, a dokonce bylo pět verzí z šesti vyvinuto a zkonstruováno českými inženýry ve VOP CZ za podpory specialistů GDELS.

Nové speciální velitelské a spojovací verze vozidel Pandur II CZ 8×8 pro AČR, objednané v roce 2017, byly rovněž projektovány a vyrobeny v Česku za podpory GDELS. GDELS tedy prokázala, že své závazky plní a je spolehlivým partnerem jak pro české podniky, tak pro stát i armádu. Kompletně převedla do České republiky technologie, know-how i kompletní výrobu vozidel, díky tomu se vozidla Pandur II vyrábějí výhradně v Česku, a země se tak stala v oblasti kolových obrněných vozidel soběstačná, a může je i vyvážet.

GDELS do projektu Pandur II CZ v průběhu času zapojila více než 50 českých firem, což přineslo práci pro více než 10 tisíc lidí. V rámci přímých offsetových programů putovalo do české ekonomiky 4,84 miliard korun, celkově i s nepřímými investicemi to pak bylo přes 18 miliard korun. Spolupráce českých podniků s GDELS trvá i dnes. České podniky se podílely a podílejí také na projektech GDELS v zahraničí, například dodávky vozidel Pandur II 8×8 a mostních systémů do Indonésie či do Brazílie, obrněných vozidel Pandur II na Filipíny, dále dodávky obrněných vozidel Piranha V pro armády Dánska a Rumunska, či transportérů Pandur 6×6 pro Kuvajt. GDELS již má také připravený rámec výroby platformy ASCOD 2, přičemž s podnikem VOP CZ počítá jako s hlavním partnerem, to vše pro případ, že by česká armáda zvolila platformu ASCOD 2 jako nástupce dosluhujícího typu BVP-2 a jeho derivátů.

Platformu ASCOD 2 společnost GDELS nabízí ve dvou verzích s různou hmotností a užitnou nosností i v mnoha účelových variantách. Do výběrového řízení české armády přihlásila těžší typ ASCOD 42, který je rovněž základem pro stroje v současnosti dodávané britské armádě v rámci programu Ajax. ASCOD 42 jako bojové vozidlo pěchoty má standardní hmotnost 38 t, maximální může dosahovat až 42 t. Až 19 t celkové váhy stroje je vyhrazeno pro výzbroj a munici, vybavení, přídavné pancéřování, elektronické systémy atd. V České republice se během posledních let na veřejných prezentacích i na veletrzích odborné i laické veřejnosti představilo několik technologických demonstrátorů s různými typy věží a výzbroje, což demonstrovalo variabilitu a univerzálnost typu ASCOD 42.


ASCOD 2 

Osádku ASCOD 42 ve verzi bojové vozidlo pěchoty tvoří tři osoby (velitel, střelec a řidič), přičemž v útrobách je prostor pro osmičlenné pěchotní družstvo, které má k dispozici speciální protivýbuchové sedačky. ASCOD 42 nabízený české armádě by mohl v případě zařazení do armády využívat její logistiku zbraní a munice určenou pro vozidla KBVP Pandur II CZ 8×8, která již používá. ASCOD 42 totiž disponuje osádkovou izraelskou věží Elbit MT-30 MK2, která je vybavena zbraní ATK Mk44 Bushmaster II (tedy stejnou jako české pandury) ráže 30 mm nabíjenou z interiéru věže, přičemž celý její zbraňový systém využívá typ střeliva i systém podávání munice a nábojové pásy plně kompatibilní s pandury české armády i mnoha dalšími obrněnci ve výzbroji zemí NATO. Konstrukce věže podle výrobce umožňuje i instalaci zbraní větších ráží v budoucnu.

Doplňkovou zbraní je kulomet ráže 7,62 mm. Vedle toho je ve věži MT-30 MK2 ukryto výsuvné odpalovací zařízení pro dvě protitankové řízené střely Spike, které jsou rovněž součástí vybavení KBVP Pandur II CZ 8×8 české armády. Věž Elbit MT-30 MK2 má dva nezávislé moderní zaměřovací a pozorovací optoelektronické systémy pro velitele a střelce. Elevace kanonu i kulometu činí -10 až +60 stupňů, takto velký elevační úhel je využitelný jak v členitém terénu, tak například při operacích v zastavěných oblastech. Uplatní se však také při obraně proti nízkoletícím cílům, dronům nebo vrtulníkům, a to i díky schopnosti kanonu používat tzv. air-burst munici.

GDELS typ ASCOD 42 nabízí i s obranným systémem Iron Fist kategorie hard kill, jehož efektory mají své místo na zadní části věže, a systémem detekce ozáření laserovým paprskem. Balistická odolnost ASCODu 42 dosahuje úrovně 5 dle normy STANAG 4569 a úrovně 4a/b proti minám. Přes vysokou odolnost a velkou nosnost se ASCOD 42 vyznačuje rozměry, které umožňují bezproblémovou přepravu. Stroj na šířku měří 3 m, což je menší hodnota než v případě BVP-2, to znamená snadnější transport vozidel po železnici nebo na silničních návěsech. V Česku předváděné technologické demonstrátory byly vybaveny motorem MTU 8V MT199 TE21 o výkonu 600 kW a automatickou převodovkou RENK HSWL 256B. Pro sériová vozidla, pokud by česká armáda vybrala typ ASCOD 42, se však počítá se silnější pohonnou jednotkou. ASCOD 42 může být osazen dokonce moderním hybridním pohonným systémem.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rozhovor: ASCOD 2 je ideální platforma pro budoucí potřeby Armády České republiky

Před nedávnem Ministerstvo obrany oznámilo zahájení výběrového řízení na nová pásová vozidla pro ...

Obrněná vozidla ASCOD 2 pro AČR mohou mít v Česku vyrobené věže

Věž pro vozidlo ASCOD bude v případě vítězství tohoto obrněnce v tenderu na nová bojová ...

GDELS: počítáme s výrobou všech verzí vozidla ASCOD 2 v České republice

Jednou ze společností, která se účastní výběrového řízení na nová pásová vozidla pro českou armádu ...

GDELS s obrněncem ASCOD 42 nabízí české armádě i průmyslu komplexní a dlouhodobý projekt

Společnost General Dynamics European Land Systems je jedním z uchazečů ve výběrovém řízení na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...