VIDEO: Mezinárodní výstava obranného průmyslu MSPO – část. 2

Video: Reportáž a představení polské útočné pušky MSBS-5,56 / Karel Zahradníček, Autor

Ve druhé části článku o polské vojenské výstavě MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) si představíme první originální video z produkce Armádních novin. Shlédneme v něm záběry z naší cesty do Polska a povíme si něco o polské konkurenci naší útočné pušky CZ 805 BREN. Ukážeme si detailní záběry polské karabiny „MSBS-5,56“ a také shlédneme prezentaci ovládání zbraně od příslušníka elitních polských jednotek.

V čem je rozdíl mezi polskou a českou puškou? Poláci se v prvé řadě soustředili pouze na ráži 5,56 mm, takže mohli vyladit ergonomii zbraně jen pro tuto konkrétní ráži. Výhodou takového přístupu je zbraň, která je velikostně a váhově dimenzovaná jen na jednu ráži – výsledkem jsou subtilnější rozměry a nízká váha.

Lidé z České Zbrojovky se naopak pustili cestou, co největší modularity. Výhodou je možnost měnit v budoucnu ráže, uvažuje se například o ráži 7,62 mm (puška pro přesnou střelbu) nebo výhledově o náboji 6,8x43 mm SPC Rem. U CZ 805 BREN je modulární také zásobníková šachta, umožňující používat nejrůznější zásobníky.

Nevýhodou takového řešení jsou větší rozměry a hmotnost zbraně, která musí být dimenzovaná i pro silnější náboj. Frézované tělo CZ 805 BREN tak už je v základu konstruováno tak, aby sneslo i větši ráži – nevýhodou jsou větší rozměry a hmotnost.

Potíže s názvoslovím: Označovat současnou polskou pušku jako MSBS-5,56 není úplně přesné. Program MSBS-5,56 (Modułowy System Broni Strzeleckiej-5,56) běžel mezi léty 2007-2011 ve firmě Fabryka Broni Radom. Výsledkem byl technologický demonstrátor označovaný jako MSBS-5,56.

Poslední model zbraně se však od technologického demonstrátoru velmi odlišuje, takže se již neoznačuje jako MSBS-5,56, ale bezejmenně jako „modulární zbraňový systém“.

Oficiální jméno pro novou zbraň bude vybráno, až mezi lety 2014-2015, kdy bude nová zbraň zařazena do polské armády. Neplatí tak informace o bojovém názvu Radon, který byl pouze výmyslem polských médií.

Avšak jak v polských tak světových novinách se původní název MSBS-5,56 stále používá jako jasné a zaběhnuté označení pro novou polskou útočnou pušku.

Otázkou je, kdo vsadil na správnou kartu. V dohledné době budou muset své zbraně modernizovat středoevropské a východoevropské státy, jako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko atd. V této oblasti má Polsko a Česko silnou pozici, takže obě zbraně budou vážnými konkurenty v boji o novou „východoevropskou“ útočnou pušku.

Fotogalerie

MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový kontejner LOOK

Kontejner nemusí sloužit jen k přepravování materiálu, nebo jako ubytovací buňka pro vojáky, ale ...

Víceúčelová bojová platforma Anders

Před pár dny proběhla českými médii zpráva o nákupu 1 000 lehkých tanků Anders polskou armádou. Ve ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády ...

Mezinárodní výstava obranného průmyslu MSPO – část. 1

Ve středu Armádní noviny podnikly cestu na mezinárodní výstavu obranného průmyslu MSPO do města ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Left
  18:26 12.09.2012

  Super :) Díky

  Super :) Díky

 • Jan Grohmann
  18:25 12.09.2012

  Polsko jsme v HD točili. Uprávíme a dodáme. Až to bude na webu, budeme informovat.

  Polsko jsme v HD točili. Uprávíme a dodáme. Až to bude na webu, budeme informovat.

 • Left
  18:16 12.09.2012

  Dobrá práce. Jak redakce, tak polských konstruktérů :) Zbraň vypadá velice důkladně promyšlená. Teď ještě prověřit spolehlivost v reálném poli (pokud to teda už nemají za sebou) a ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrá práce. Jak redakce, tak polských konstruktérů :)
  Zbraň vypadá velice důkladně promyšlená. Teď ještě prověřit spolehlivost v reálném poli (pokud to teda už nemají za sebou) a můžem Polákům začít závidět :D
  S popisky u fotek bych souhlasil - přecejen každý tu nemůžeme poznat vše.
  A možná do budoucna by bylo dobré nahrát v HD, pokud to bude možné.

  Ještě jednou děkuji redakci za tento krok kupředu.Skrýt celý příspěvek

 • Sunakashi
  16:51 12.09.2012

  Souhlas moc pekny!! ja osobne bych si jeste pral aby jste davali popisky k fotografiim...to by bylo supr... dikec

  Souhlas moc pekny!! ja osobne bych si jeste pral aby jste davali popisky k fotografiim...to by bylo supr... dikec

 • Márty
  14:09 12.09.2012

  Pánové super repo. pěkně zpracované video. Je zřejmé že poláci dělají pro svou armádu to nejlepší a hlavně u toho přemýšlí, velmi pěkná puška a doufám že v brzku budeme mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové super repo. pěkně zpracované video.
  Je zřejmé že poláci dělají pro svou armádu to nejlepší a hlavně u toho přemýšlí, velmi pěkná puška a doufám že v brzku budeme mít možnost jí prověřit.

  Chválím .............Skrýt celý příspěvek

 • Powerslave
  12:16 12.09.2012

  Skvělý článek i video. Musím ocenit snahu autorů a klobouk dolů, jen tak dále!

  Skvělý článek i video. Musím ocenit snahu autorů a klobouk dolů, jen tak dále!

 • Deadog
  08:05 12.09.2012

  pekna sexy puska , oproti BRENU vypada jak plastova hracka ale ma lepsi ovladani ,treba to vypousteni zaveru uz standartne ukazovakem strilejici ruky , nebo vyhazovani zasobniku o ...Zobrazit celý příspěvek

  pekna sexy puska , oproti BRENU vypada jak plastova hracka ale ma lepsi ovladani ,treba to vypousteni zaveru uz standartne ukazovakem strilejici ruky , nebo vyhazovani zasobniku o delsi hlavni nemluve, ten grnatomet je super, pevne drzeni bez prehmatu ve tvaru ala magpul ,sou dobri polaci jedou, jen tak dalSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...