VIDEO: Vzdušné boje na hranici vesmíru

U-2 vesmír
Foto: Pohled z kabiny letounu Lockheed U-2, výška 21 500 metrů / YouTube

V druhé polovině minulého století vrcholila studená válka mezi Sovětským svazem a Spojeným státy. Obě mocnosti se trumfovaly ve své vojenské technice. Pokud jedna ze stran započala vývoj nové vojenské techniky, druhá okamžitě začala uvažovat o systému, který by mohla proti nové zbrani použít. Nejinak tomu bylo i v letecké technice. Američané začali v 50. letech pracovat na strojích mimořádných výkonů schopných létat doslova na hranici kosmického prostoru. Rusové hozenou rukavici přijali a začali pracovat na letounech podobných kvalit. Pojďme se nyní podívat na stroje obou zemí, které přenesly vzdušné boje do výšky několika desítek kilometrů nad zemský povrch.

Američané v 50. letech 20. století pracovali na několika pokrokových letounech. Zmiňme například bombardér North American XB-70 „Valkyrie“ nebo průzkumné stroje Lockheed SR-71 „Blackbird“ a slavný Lockheed U-2.

Právě Lockheed U-2 bude v našem článku reprezentovat „vesmírnou“ vojenskou techniku Spojených států. Lockheed U-2 je výzvědný letoun vyráběný od roku 1957. Dokáže létat rychlosti 821 km/h ve výškách až kolem 27 kilometrů, tedy již vysoko ve stratosféře. Zde se letoun musí potýkat s teplotami až -75 stupňů celsia.

Na prvním videozáznamu se podívejme, jak vypadá let do stratosféry z pohledu pilota Lockheed U-2.

Video: Lockheed U-2 letí k hranicím kosmického prostoru / YouTube

Rusové odpověděli na vývoj výškových bombardérů a průzkumných letounů strojem podobných kvalit. Představujeme vám výškovou stíhačku Mig-25, zabijáka amerických stratosférických letounů.

Mig-25 létal až trojnásobnou rychlosti zvuku ve výškách kolem 20 kilometrů. Měl jediný cíl - bojovat proti strojům jako je North American XB-70 „Valkyrie“ nebo Lockheed U-2. K tomu mu sloužila čtveřice protiletadlových řízených raket R-40R s radiolokátorem nebo R-40T s infračerveným naváděním.

Video: Se stíhačkou Mig-25 se můžete proletět i vy / YouTube

Na závěr si neodpustíme uvést video, které až tak nemá souvislost s vojenstvím, ale k dnešnímu článku se náramně hodí. Pokochejte se, jak vypadá skutečná cesta do vesmíru z pohledu amerického raketoplánu.

Video: Start raketoplánu z pohledu zadní kamery / YouTube

 

Zdroj: Wikipedia 1, Wikipedia 2, YouTube

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

VIDEO: F-22 opět v akci!

Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...

Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku

Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...

VIDEO: Testování stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje

Výroba a vývoj stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje. Právě před pár dny Pentagon uzavřel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • HU
    00:40 19.12.2011

    No, článek bych pojal jinak, nebo bych změnil název. U2 není bojovým letadlem, ale průzkumným. Mig 25 byl původně vyvýjen jako stíhač strategických bombardérů...

    No, článek bych pojal jinak, nebo bych změnil název. U2 není bojovým letadlem, ale průzkumným. Mig 25 byl původně vyvýjen jako stíhač strategických bombardérů...

Načítám diskuzi...