Viktor Orbán se těší v Maďarsku značné podpoře

Viktor Orbán se těší v Maďarsku značné podpoře
Viktor Orbán v Londýně (2021) / Tim Hammond / No 10 Downing Street, CC BY-NC-ND 2.0 (Zvětšit)

Nynější prokremelská politika současného maďarského premiéra Viktora Orbána vzbuzuje již delší dobu ve státech Evropské unie i v zámoří značné rozpaky či dokonce záporné emoce. K Orbánovým proruským postojům se nedávno dost kriticky vyjádřili dokonce i představitelé tradičního maďarského spojence, kterým je Polsko.

Orbán, který se ve své vlasti těší stále velké podpoře, vstoupil do „vysoké“ politiky v březnu 1988, když společně se třemi desítkami podobně smýšlejících mladých intelektuálů založil Maďarskou občanskou unii – FIDESZ. Hvězdná chvíle pro mladého opozičního aktivistu Orbána nastala 16. června 1989. Na pietní vzpomínce na Imre Nagye, komunisty popraveného předsedu vlády z doby maďarského povstání, Viktor Orbán apeloval na vládnoucí komunistický režim, aby byly uspořádány svobodné volby. Za nadšených ovací statisícového davu v centru Budapešti požadoval rovněž okamžitý odchod sovětských okupačních vojsk z Maďarské lidové republiky. Od této události před více než 30 lety se ovšem v zemi hodně změnilo a sám Orbán dnes vystupuje jinak.

Současné Maďarsko je podobně jako Česká republika exportní ekonomikou. Její páteř tvoří do značné míry automobilový průmysl. V zemi jsou například vyráběny automobily značky Audi, Mercedes, Suzuki. Většina produkce jde na export. Na výrobní podniky je napojen rovněž široký dodavatelský řetězec. S Maďarskem pojí náš stát společná historie v rámci Habsburské monarchie, ale i společný osud poválečného začlenění do sovětského impéria. Nyní jsou obě naše země členy Evropské unie, NATO a také Visegrádské skupiny. Česká republika tradičně patří do první desítky největších obchodních partnerů Maďarska. V zemi působí řada našich firem, které jsou podporovány ambasádou ČR i zahraniční kanceláří CzechTrade se sídlem v Budapešti.

Náš někdejší jižní soused je rovněž dlouhodobě cílem mnoha českých turistů. Značné popularitě se již za panování komunistů těšil Balaton, který je největším jezerem ve střední Evropě. Tisíce Čechů každoročně navštěvují také termální lázně, z nichž nejznámější jsou v Győru, Sárváru, Zalakarosi, Bükfürdő, Hevízu. Mnoho lidí z jižní Moravy s oblibou jezdí do Mosonmagyaróváru, který je například od Brna vzdálen pouhých 160 kilometrů, takže se zájemci mohou do těchto lázní vypravit i na jeden den. Pokud si ale chtějí užít plavání a účinku zdejší vody po delší dobu, není žádný problém si najít cenově přijatelné ubytování v hotelu, penzionu nebo i v soukromí.

Boje na Ukrajině nejsou u lidí v Mosonmagyaróváru středem zájmu

Dnes přibližně čtyřicetitisícový Mosonmagyaróvár je kromě velmi kvalitní vody v lázních pověstný množstvím zubních klinik. Podle zdejšího podnikatele Bély Babose je ve městě více než stovka stomatologických ordinací. Maďarsko je rovněž proslulé dobrou kuchyní a kvalitními víny. Jednou ze zdejších typických značek je Olaszrizling. K oblíbeným specialitám patří kromě pověstného perkeltu například různá plněná masa nebo také třeba zvěřina. S ohledem na výbornou kuchyni, kvalitní vína a zlepšení celkové kondice plaváním či saunou a masážemi je velmi příjemné vyrazit do těchto lázní v každém ročním období, například i v prosinci. V Mosonmagyaróváru bývají totiž lázně otevřeny i na Silvestra a na Nový rok.

Také nyní, ve velikonočním období, kdy se po dlouhém nepříznivém období pandemie covidu lidé rozjeli mimo domov, jsou lázně vítanou destinací. Zatímco však v České republice v reakci na to, co se děje několik set kilometrů od nás na východ, kde Vladimír Putin bezohledně nechává bombardovat a ostřelovat ukrajinská města, se neustále setkáváme s ukrajinskými národními barvami žlutou a modrou. V maďarských lázních při naší návštěvě nic podobného nepozorujeme. Ve městě nenarazíme ani na jednu ukrajinskou vlajku.

Přitom u nás jako by se všechno v současnosti odehrávalo pod mrazivým příkrovem nedalekého válečného konfliktu. Také rozhovory s přáteli se vždy velmi rychle stáčejí na válku, na to, jak jsou denně na Ukrajině vražděni nevinní civilisté, ničena města. Jezdím do Mosonmagyaróváru již patnáct let a znám zde několik místních lidí, proto mne jejich názor na ruskou agresi vůči Ukrajině zajímal. Většina z nich se ale k této věci nechtěla vyjadřovat. Těžko posoudit, zda šlo o nezájem, či jen nechtěli o tak nepříjemných věcech debatovat.

Někteří se jednoznačně odmítli na toto téma bavit. Prodavač v lázeňském bufetu, který zrovna neměl nic na práci, mou narážku vyloženě ignoroval. Plavčík mne dokonce napomenul, když jsem symbolicky zvolal „Sláva Ukrajině“. Rezolutně mi naznačil, že si mám agitaci nechat na doma. Jeho kolega byl sice tolerantnější, ale ani on nechtěl na téma ukrajinský konflikt diskutovat. Pochopil jsem, že v Maďarsku zřejmě není tak běžné vyjadřovat podporu napadené Ukrajině jako u nás.

Pomsta komunistů byla mimořádně krutá

Maďaři si dramatické události z období povstání za svobodu z roku 1956, které bylo krvavě potlačeno tanky Rudé armády, tradičně připomínají v říjnu. Jedny z největších vzpomínkových oslav probíhaly před šesti lety, v roce 2016, kdy od vypuknutí povstání uplynulo šedesát let. Mosonmagyaróvár byl tehdy rovněž vyzdoben množstvím státních vlajek, u pomníčků padlým hořely svíčky. Hlavním místem pietních vzpomínek se v tomto lázeňském městě stalo dějiště masakru před bývalými kasárnami pohraniční stráže, které leží ve východní části města. Během několika minut zde 26. října 1956 zahynuly desítky lidí a mnozí další byli zraněni.

V době zmíněného kulatého výročí jsem stál s Bélou Babosem u pomníku padlým. Několik desítek metrů od něj je poslední dochovaná budova kasáren, z nichž příslušníci pohraniční policie, kteří spadali pod smutně proslulou tajnou policii ÁVH, zahájili bez varování střelbu do neozbrojeného davu. Béla, který se narodil šestnáct let po revoluci, není tedy pamětníkem. Přesto ale svou návštěvu prostranství před kasárenskou budovou poměrně emotivně prožíval.

Protikomunistického shromáždění se 26. října zúčastnil totiž jeho dědeček, který v době první světové války bojoval za monarchii na ruské frontě. Když zazněla střelba z kasárenských oken, instinktivně ihned padl na zem, což mu pravděpodobně zachránilo život. Takové štěstí ale neměly desítky dalších lidí, kteří během několika minut zahynuli v palbě z automatických zbraní a při výbuších hozených granátů. Oficiální údaje  hovoří o minimálně padesáti mrtvých a přibližně stovce zraněných. Skutečný počet zabitých a zraněných byl ale s největší pravděpodobností ještě o dost vyšší.

Podle Bély Babose přišly v onen osudný den do prostoru před kasárenskými objekty dvě téměř stejně velké skupiny demonstrantů. Jednu tvořili studenti místních odborných škol, druhou pak zaměstnanci ze zdejších průmyslových podniků. Celkem se jednalo o přibližně dva tisíce protestujících. Srocený dav se ihned po příchodu začal hlučně dožadovat odstranění pěticípé rudé hvězdy z průčelí kasárenské budovy. Již předtím demonstranti tento bolševický symbol strhli z radnice. Lidé, kteří přežili, pak po střelbě ve zmatku opustili místo krvavé lázně. O den později bylo ale několik důstojníků pohraniční stráže ve městě napadeno a lynčováno. Jeden důstojník měl být údajně pověšen za nohy a rozlícenými lidmi ubit, dalšího pak dav vyhodil z okna radnice. Velitel kasáren pohraniční stráže Istvan Dudas, který dal povel ke střelbě, případnému lynčování unikl. Po masakru uprchl do Bratislavy, která je od Mosonmagyaróváru vzdálena něco přes dvacet kilometrů. Na československém území se pak Dudas pro jistotu zdržoval až do úplného rozdrcení povstání.

Kruté pomstě komunistů po porážce povstání neuniknul ani devětatřicetiletý evangelický pastor Lajos Gulyás, který byl během protestů v Mosonamagyaróváru svědkem lynčování policisty. Podle slov Bély Babose se duchovní pokoušel rozzuřený dav uklidňovat, a přesto byl tento otec tří malých dětí v roce 1957 obviněn z podněcování ke kontrarevoluci. Byl odsouzen k trestu smrti oběšením a bez milosti popraven.

S dlouholetým kamarádem Bélou jsme se během letošních chladných Velikonoc logicky dali i do debaty o současném dění na Ukrajině. Podle předpokladu můj kamarád ruskou invazi odsuzuje a má problém i s jejími podporovateli v Maďarsku. Během večerní mše v přeplněném kostele Szent Gotthárd i po jejím skončení bylo cítit jakési napětí či obavy přítomných. Premiér Viktor Orbán vyhrál se svou stranou počátkem dubna již čtvrté volby. Má bezpochyby v dnešním Maďarsku velkou podporu, která může souviset také s tím, že se mu daří, jak říká Béla, držet ceny energií na relativně nízké úrovni.

Velkému počtu obyvatel Maďarska očividně nevadí, když jejich premiér zdůrazňuje, že Maďarsko zůstane jednoznačně mimo konflikt na Ukrajině. Jeho skutečná či jen hraná proputinovská orientace slaví kupodivu v jeho vlasti značné úspěchy. V zemi, jejíž odvážná vzpoura proti komunistickému režimu, vnuceného Maďarům Kremlem, byla v roce 1956 nekompromisně rozdrcena tanky označenými rudými hvězdami. Tedy stejnými symboly, jako je tomu dnes během Putinovy agrese na Ukrajině.                        

Nahlásit chybu v článku


Související články

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...

Orbán uvažoval o vytvoření společného státu s Československem

Hvězda současného maďarského premiéra Viktora Orbána začala postupně na politickém nebi zářit již ...

PREMIUM Orbán: Maďarsko zbrojí a dobře chápe proč

Podle Viktora Orbána musí mít Maďarsko moderní a silnou armádu, aby nikoho ani nenapadlo na Maďarsko ...

PREMIUM Orbán: Za rusko-ukrajinskou válku maďarské rodiny platit nebudou

Válka na Ukrajině radikálně změnila politickou realitu Maďarska. Příští týden, v neděli 3. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  14:07 21.04.2022

  Autor si cielene vybral paralelu s jednou udalosťou v minulosti a čuduje sa, že Maďari reagujú inak, ako očakáva, pričom však opomína mnoho iných vecí. Lenže keď sa pozrieme ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor si cielene vybral paralelu s jednou udalosťou v minulosti a čuduje sa, že Maďari reagujú inak, ako očakáva, pričom však opomína mnoho iných vecí.

  Lenže keď sa pozrieme prečo toľko Maďarov podporuje Orbána, tak zistíme, že Putin v podstate reprezentuje to isté a tak ako Orbán, je vnímaný ako niekto, kto pracuje nezištne pre blaho svojej vlasti, chráni jej suverenitu voči globalizmu, je baštou kresťanských hodnôt a vystupuje na ochranu svojich menšín. Ktoré na Ukrajine prenasledujú tí istí "nacisti" ako tamojších Maďarov.

  Čiže môžeme konštatovať, že sa na Putina, ako na akéhosi "väčšieho brata", reflektuje všetko to, čo štátna propaganda zdôrazňuje ako prednosti ich vlastného vodcu. Na 1956 potom pod dojmom toho mávnu rukou a príjmu naratív, že to bol Sovietsky zväz a dnešné Rusko s tým nemá nič spoločné, ešte aj keby im Putin priamo do tváre vmietol, že povstanie z 1956 bola "kontrarevolúcia".Skrýt celý příspěvek

  • Avtomat
   15:27 21.04.2022

   Môžem iba súhlasiť. A ak by sme pokračovali v paralele s putinovským Ruskom, tak by sme na Slovensku mali veľmi pozorne sledovať rétoriku a aktivity Maďarska čo sa týka maďarskej ...Zobrazit celý příspěvek

   Môžem iba súhlasiť.
   A ak by sme pokračovali v paralele s putinovským Ruskom, tak by sme na Slovensku mali veľmi pozorne sledovať rétoriku a aktivity Maďarska čo sa týka maďarskej menšiny u nás. Aby z pokojného spolunažívania nebola zrazu zámienka pre Maďarsko na "ochranu našich" vojenskou akciou. To síce nie je na programe dňa ale v budúcnosti sa to môže zmeniť. A keď k tomu prirátame relatívne rýchle a veľké nákupy vojenskej techniky, táto eventualita naberá na vážnosti.
   Snáď sa plánované nákupy BOV a BVP podarí úspešne zrealizovať a tam to neskončí. Máme čo doháňať.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    15:51 21.04.2022

    No tak je tu práve v tomto ohľade jeden úplne zásadný rozdiel, a to že Maďarsko je a aj ostane slabé, čo si uvedomuje aj samotný Orbán a podľa toho nakladá i s pocitmi krivdy - ...Zobrazit celý příspěvek

    No tak je tu práve v tomto ohľade jeden úplne zásadný rozdiel, a to že Maďarsko je a aj ostane slabé, čo si uvedomuje aj samotný Orbán a podľa toho nakladá i s pocitmi krivdy - smeruje ich skôr do strachu, aby sa nezopakovala, než do aktívnej snahy o nápravu.

    Práve na tom postavil úspech svojej poslednej volebnej kampane - "(tentoraz) sa nenecháme zatiahnuť do vojny, na ktorú by sme doplatili." K tomu pridáva tajomné očakávanie vzniku akéhosi nového svetového poriadku niekedy v polovici budúcej dekády, ktorému môžu byť Maďari pod jeho vedením víťazmi ...Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     17:13 22.04.2022

     Maďarsko samé do konliktu s nami nevlezie. Ale nezabúdaj, že ich Putin môže "nezištne" podporiť. Orbánovci kopú tiež len za seba a NATO a EU budú len kým sa im to hodí. Podobne ...Zobrazit celý příspěvek

     Maďarsko samé do konliktu s nami nevlezie. Ale nezabúdaj, že ich Putin môže "nezištne" podporiť.
     Orbánovci kopú tiež len za seba a NATO a EU budú len kým sa im to hodí. Podobne ako Erdoganovci. Nevieme, čo sa za 10 rokov u nich vyvrbí.Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    19:43 21.04.2022

    Mne tá ruská rétorika smerom k Ukrajine od začiatku pripomína rétoriku maďarských politikov v polovici deväťdesiatok.

    Mne tá ruská rétorika smerom k Ukrajine od začiatku pripomína rétoriku maďarských politikov v polovici deväťdesiatok.

   • csincsung66
    18:18 22.04.2022

    Zlodej sa vždy bojí o stratu svojej koristi však? To je večná pravda. A podvedome to cítite že to nepatrí vám, podvedomie nepustí...

    Zlodej sa vždy bojí o stratu svojej koristi však? To je večná pravda. A podvedome to cítite že to nepatrí vám, podvedomie nepustí...

  • Pavel 1
   22:05 21.04.2022

   A kde se autor "diví"? Autor se nediví, autor konstatuje. Autor konstatuje, že orbánovi voliči jsou sklerotičtí pitomci s ohnutou páteří. Na tom, že si vybral jeden příklad z mnoha ...Zobrazit celý příspěvek

   A kde se autor "diví"? Autor se nediví, autor konstatuje. Autor konstatuje, že orbánovi voliči jsou sklerotičtí pitomci s ohnutou páteří. Na tom, že si vybral jeden příklad z mnoha není divného. Příkladů ohnuté páteře, pitomosti, slepoty a sklerotismu orbánových voličů je celá řada. Kdybych měl třeba reagovat na to co zmiňujete vy, tak orbánovi maďarští voliči zapomínají na to, že to orbánovo "chránění se vůči globalizmu" představuje čerpání eurounijních dotací jako smyslu zbavený a co to dá, ta "bašta křesťanských hodnot" zase účast europoslance za Fidezs v gay swingers párty, a to v době covidového zákazu hromadných akcí, a "ochranu svých menšin" si zmetek orbán zase představuje, tak, že ač před pár lety Maďarsko na Ukrajině rozdalo statisíce maďarských pasů (a vyvolalo tím diplomatický konflikt), tak dnes se o tyto fakticky své občany uprchlé z válkou postižené Ukrajiny Maďarsko není ochotno postarat, díky čemuž jen v ČR se pohybují stovky a možná tisíce "Ukrajinců" se jmény jako Lakatoš nebo Horvát. Přesvědčit se o tom na vlastní oči lze třeba ve Vyšních Lhotách nebo Bělé-Jezové. A v dalších zemí střední Evropy to nebude jiné. Samozřejmě na této stupiditě a extrémním sklerotizmu orbánových voličů není nic zvláštního. Podobně postižené najdeme v ČR mezi volič agenta bureše a hradního čučkaře, případně pitomia, dříve mezi voliči komoušů nebo kdekoli jinde. Samozřejmě souhlasím s tím, že orbán se svými konáním čím dál tím víc podobá puťkovi, čímž v tom negativním slova smyslu vyniká i mezi středoevropskými politickými zločinci.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:38 21.04.2022

    V rozhovore s profesorom Lajosom Bokrosom v októbri minulého roku v časopise .tyždeň, sa ten vyjadril, že Orbánovi nikdy nezáležalo na chudobných ľuďoch, jeho vždy zaujímala len ...Zobrazit celý příspěvek

    V rozhovore s profesorom Lajosom Bokrosom v októbri minulého roku v časopise .tyždeň, sa ten vyjadril, že Orbánovi nikdy nezáležalo na chudobných ľuďoch, jeho vždy zaujímala len moc a peniaze. A že je tomu skutočne tak, vidíme na jeho činoch hlavne po roku 2010....Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    22:53 21.04.2022

    Označit většinu Maďarů za pitomce ? Vždyť si serete do krku.

    Označit většinu Maďarů za pitomce ? Vždyť si serete do krku.

    • Pavel 1
     08:15 22.04.2022

     Opravdu ale opravdu jsem nepotřeboval vědět co si děláš s vlastním krkem, cejkisi.

     Opravdu ale opravdu jsem nepotřeboval vědět co si děláš s vlastním krkem, cejkisi.

 • liberal shark
  13:50 21.04.2022

  Stálo by za to provést podobný průzkum také v Německu a ve Francii. Možná bychom se divili.

  Stálo by za to provést podobný průzkum také v Německu a ve Francii. Možná bychom se divili.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2