Virtual Battlespace 3: Česká simulace války

Foto: Virtual Battle Space 3 / Bohemia Interactive Simulation
Foto: Virtual Battlespace 3 /  Bohemia Interactive Simulation

Česká firma Bohemia Interactive, resp. její divize Bohemia Interactive Simulations, v těchto týdnech vydala nejnovější verzi svého profesionálního válečného simulátoru Virtual Battlespace 3 (VBS 3). Jedním z prvních uživatelů je americká armáda US Army, konkrétně americké Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (U.S. Army Training and Doctrine Command).

VBS 3 je postaven na stejném grafickém základě jako herní série ArmA a slouží jako virtuální taktický simulátor. VBS 3 nabízí nové moderní uživatelské rozhraní, vysoce detailní mapy o velikosti 2000 km2, moderní grafiku nebo realističtější animace postav a vozidel.

 

Jedním z nejdůležitějších změn je pokročilý fyzikální model herní postavy (avatar). Postavě lze přisoudit výšku, hmotnost, fyzickou kondici i střelecké dovednosti přesně podle reálných parametrů hráče. „Postava bude stejně schopná, jako hráč samotný,“ říká Robert Munsey, manažer počítačových simulací a her v TRADOC.

 

Na rozdíl od svalnatých a neúnavných herních postav, bude avatar v VBS 3 disponovat únavovým modelem. Postava vojáka s kily navíc se jednoduše unaví mnohem rychleji, což se promítne jak na omezené mobilitě, tak na schopnosti vést přesně mířenou střelbu.

 

Foto: Virtual Battle Space 3 / Bohemia Interactive Simulation Foto: Američtí vojáci trénují v starším simulátoru VBS 2.  /  US Army

V americké armádě se úroveň fyzické kondice měří podle Armádního fyzického fitness testu APFT (Army Physical Fitness Test). Úroveň fyzické kondice podle APFT, včetně únavy pak věrně kopíruje postava hráče ve hře.

Připomeňme, že test APFT se skládá z kliků, leh-sedů a běhu na 2 míle (3,22 km). Maximum je 300 bodů.

Díky lepšímu fyzikálnímu modelu postav velitelé čet získají například lepší přehled o své jednotce. „Velitelé malých jednotek mohou lépe pochopit výkon svého týmu,“ říká Munsey.

Video: Nová generace grafiky. / YouTube

Podle tiskové zprávy americké armády má přinést VBS 3 výrazné snížení nákladů za výcvik. Simulátor umožňuje provádět cvičení na úrovni rot a níže. V programu najdeme více než 150 cvičení. Lze cvičit kombinované úkoly čet i součinnost sesednuvších vojáků s mechanizovanými jednotkami.

Samozřejmě VBS 3 nikdy nemůže nahradit polní výcvik. Simulátor však umožní získat vojákům základní návyky, s kterými se pak nemusí ztrácet čas při polním výcviku. „Získáte možnost poučit se z chyb a nepřesností než jdete ven. Šetříte přitom palivo i munici,“ vysvětluje kapitán Chuck A. Williams z TRADOC.

Další velkou devízou je simulace civilního života v místě nasazení. „Vojáci manévrují v městském, příměstském nebo venkovském prostředí, kde se setkávají s normálním civilním životem, takže simulace není prázdné prostředí bez civilistů,“ řekl Munsey

Video: Umlčování protivníka ve VBS 3. / YouTube

Navíc software dokáže simulovat činnost povstalecké buňky. Co se zdá jako běžný pohyb civilistů, může být ve skutečnosti příprava k útoku na vojáky.

Pro zajímavost uveďme, že předchozí verzi VBS 2 využívají například jednotky vybavené kolovými bojovými vozidly Stryker. "Stryker komunita používá VBS2 mnohem déle, než armáda - asi rok nebo dva déle," řekl Munsey. "Mají hodně zkušeností a to je jedna (VBS 2 – pozn. redakce) z jejich preferovaných simulací."

Zdroj: Army.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Virtuální realita pro výcvik malých bojových jednotek

Virtuální simulátory dnes běžně používají piloti letadel a vrtulníků. Stejná technologie se však již ...

Britská armáda provedla největší virtuální cvičení na světě za pomocí českého softwaru

Před několika dny britská armáda provedla vůbec největší vojenské cvičení pomocí počítačové ...

Ojedinělý vklad čáslavských letců do „tygří“ asociace – Virtual Tiger Meet!

Tři roky jsou profesionálové čáslavské 211. taktické letky, provozující víceúčelové bojové letouny ...

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů

Nedílnou součástí výcviku velitelů všech stupňů i osádek bojových vozidel se staly počítačové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jack0b
  00:32 08.04.2014

  Dobrý den, kdyby někdo z čtenářů stránek projevil zájem zahrát si Armu 2 nebo Armu 3 online a neveděl kde. Může využít prostor vytvořený komunitou hráčů klanu ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den,
  kdyby někdo z čtenářů stránek projevil zájem zahrát si Armu 2 nebo Armu 3 online a neveděl kde. Může využít prostor vytvořený komunitou hráčů klanu http://www.102nd.cz/?page_id=1... . Rádi také poradíme i s případnými problémi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...