Virtuální realita pro vojenský výcvik a plánování

-
11. 10. 2021
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Společnost Virtuplex na brněnské vojenské výstavě IDET 2021 představila koncept virtuální reality (VR) pro vojenské plánování a výcvik. Možnosti využití VR v armádě jsou dalekosáhlé – jediným omezením je lidská představivost.
Pražská společnost Virtuplex je mediálně známa díky unikátnímu simulačnímu centru VR nedaleko Prahy. V hale o rozloze 600 m2 firma dokáže virtuálně vykreslit rozlehlé a komplexní objekty, scenérie nebo scény. Klidně může jít o věrnou digitální 3D kopii reálné vojenské základny (viz úvodní obrázek), kde v rámci zahraničních misí zamíří čeští vojáci. Není problém připravit různé modelové scény, například útok na základnu, raketový přepad, požár, exploze…
Řadě čtenářů jistě začíná rychle docházet potenciál této technologie ve vojenském výcviku a plánování. Ale zkusme si na několika příkladech představit současný i budoucí potenciál VR.
Virtuplex je především designérská a softwarová společnost. Firma tedy vytváří požadované virtuální simulace, objekty i nástroje na základě podkladů od zákazníka. Problémem není vymodelovat cokoliv, od nejrůznějších objektů, budov, terénu, řek, podnebí, ale i osob, zvířat a vegetace. Lze rovněž simulovat nejrůznější fenomény (přírodní nebo lidské), scény nebo připravit různé komplexní scénáře. Lze tedy simulovat najetí obrněného vozidla na minu, zraněné osoby, střelba, chaos...
Model virtuální základny; větší foto / Foto: Virtuplex
Speciální jednotky mohou virtuálně trénovat vniknutí do budovy nebo pohyb v městské čtvrti – teoreticky, pokud k tomu bude dostatek času, na základě satelitních nebo jiných podkladů, lze vytvořit digitální dvojče budovy, ve které teroristé drží rukojmí (například v zahraničí). Před provedením samostatné ostré akce tak lze mnohokrát nacvičit vstup do budovy a získat tak situační povědomí o místě zásahu.
Další možností je nacvičit si ve VR výstavbu vojenské základny, ať už doma nebo v zahraničí. Lze si tak dopředu vyzkoušet (na základě simulace reálného místa) vztyčení nejrůznějších stanů, obranných valů, antén, skladů paliva, generátorů, jídelny, seřadiště techniky atd. Pokud součástí mise budou patroly, lze dokonce vytvořit digitální kopii plánovaných tras nebo kritických míst na trase.
Pochopitelně není problém vytvořit digitální 3D kopie jakékoli naší nebo cizí vojenské techniky, objektů, či dokonce cizí vojenské základny. Lze také simulovat základní vojenské drily, dovednosti, postupy nebo taktiku (včetně chyb v taktice). Připravit lze také interaktivní školící polygony. Při školení lze využívat komunikaci a interaktivní spolupráci s odborníky, kteří se nachází kdekoliv na světě, třeba s elitními specialisty ze Spojených států nebo Izraele. Virtuální výcvik taktiky boje ve městě tak může provádět například člen izraelských speciálních jednotek.
Model virtuální základny; větší foto / Foto: Virtuplex
Hlavní předností VR v rámci vojenského plánování je zlepšení situačního povědomí o místě působení. Například před odjezdem do zahraničí si mohou vojáci celou základnu nebo prostor „navnímat“ – projít si všechny klíčové budovy, objekty, ukryty atd. Stejně tak je možné projít slabá místa základny, hlavní směry ohrožení a současně procvičit si různé scénáře – minometný přepad, útok pomocí ručních palných zbraní, RPG atd. Lze také vytvořit například virtuální 3D mapu (například 20×20 metrů) místa nasazení s taktickou a interaktivní symbolikou. K tomu je pochopitelně možné naprogramovat nejrůznější ovládací, editovací a interaktivní nástroje pro uživatele.
„Podle zpětné vazby, kterou máme k dispozici v rámci spolupráce s Univerzitou obrany v Brně, víme, že možnost ‚postavit‘ si virtuálně zahraniční základnu, polní nemocnici či nasimulovat prostředí pro zásah bezpečnostních sborů, přináší zásadní zvýšení efektivity v procesu překlopení získaných teoretických znalostí do ověřitelných a hodnotitelných dovedností, snižuje náklady na výcvik v porovnání s klasickým polním výcvikem a zvyšuje bezpečnost osob při výcviku,“ vysvětluje výkonný ředitel Virtuplexu Martin Petrovický a dodává: „Všechny simulace navíc provádíte ve velmi realistickém prostředí s neomezeným počtem opakování činností.“
Z hardwarového hlediska lze použít běžně dostupné komerční vybavení pro VR – nároky vycházejí z náročnosti a detailnosti požadované simulace. Například Virtuplex ve své hale u Prahy nabízí špičkovou sadu pro VR, která umožňuje volný pohyb osob v simulaci. Podobné zařízení není (z technického hlediska) problém vystavět kdekoliv.
Zástupci firmy Virtuplex také potvrdili, že uživatel si může požadovanou VR simulaci vytvořit nebo editovat pomocí připravených digitálních 3D objektů. Jde vlastně o podobný princip, jako nabízí česká herní série ArmA, s tím rozdílem, že se jedná o VR.
Simulace může jít do velkých detailů; větší foto / Foto: Virtuplex
Zajímavou možností je použití virtuálních brýlí s aktivním snímáním okolí pomocí kamer, jako jsou například české VR brýle XTAL. Tím lze simulaci posunout ještě na další úroveň, protože aktivní součástí mnohou být reálné objekty, například nejrůznější dekorace, ale klidně i celá vozidla. Teoreticky tak může posádka s virtuálními brýlemi nasednout do reálného auta a virtuálně si projet určitou trasu, projít si určité situace atd.
Lze také vytvořit jednoduchý fyzický model budovy a poté na tomto podkladě vykreslit realistickou virtuální scénu. Stejně tak třeba mohou vojáci v simulaci používat různé jiné zbraně, nástroje, vybavení atd.
Výše uvedené příklady snad stačí k získání patřičné představivosti o možnostech VR v armádě. Pochopitelně největší výzvou je praktické a smysluplné začlenění této nové technologie do plánovacího nebo výcvikového systému armády. Novou technologii není možné zavádět jen pro ní samotnou.
Virtuální výcvik a plánování nejsou samospasitelné a nemohou fungovat samy o sobě – ale rozhodně dokážou zlepšit schopnosti vojáků správně reagovat na určité situace, které lze v reálu jen stěží nebo velmi draze nacvičit. Stejně tak lze pomocí VR vylepšit situační povědomí vojáků o budoucím úkolu a nebo prostoru nasazení.
Související články
České virtuální brýle XTAL pro americké letectvo
Česká firma VRgineers se v komunitě virtuální reality (VR) proslavila díky profesionálním brýlím ...
-
14.01.2020
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Rozšířená realita: Nová dimenze výcviku vzdušného boje
Americké společnosti Red 6 a EpiSci vyvíjejí a testují unikátní letecký výcvikový systém ATARS ...
-
17.11.2020
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Rozšířená a virtuální realita ve vojenské praxi
Rozvoj moderních technologií přinesl do oblasti vojenství rozšířenou a virtuální realitu. Obě ...
-
12.02.2021
-
3 komentářů
-
Jan Feryna
IVAS: Armádní brýle pro rozšířenou realitu za 20 miliard dolarů
Americká armáda (US Army) uzavřela s firmou Microsoft obří desetiletou rámcovou smlouvu na dodávku ...
-
02.04.2021
-
22 komentářů
-
Jan Grohmann