Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?

Foto: Vojácí Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratří ve zbrani? / YouTube
Vojáci Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratři ve zbrani?

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem Visegrádská skupina, neoficiálně Visegrádská čtyřka (dále jen V4), na základě společné historie a sdílených hodnot. Článek vyšel původně na Security Outlines

Zpočátku se jednalo pouze o fórum k řešení otázek spojených s integrací do mezinárodních struktur (zejména do EU). První snahou o spolupráci v bezpečnostní sféře bylo setkání ministrů obrany členských států v roce 1996.

Ti se zavázali prohloubit spolupráci zejména v otázce kooperace jednotlivých ozbrojených sil a subjektů zbrojního průmyslu. Užší spolupráce mezi členskými státy však nebyla ve větší míře využita. Ozbrojené síly V4 se soustředily nejdříve na vzájemnou pomoc se vstupem do NATO a posléze na spolupráci v rámci Aliance.

Dalším impulsem se stal rok 2014. Zástupci členských států se zavázali k prohloubení obranné spolupráce následujícími dokumenty: Long Term Vision of the Visegrad Countries on Deepening Their Defence Cooperation a Framework for an Enhanced Visegrad Defence Planning Cooperation.

Dle těchto dokumentů se členové V4 zavazují ke spolupráci na poli společných zbrojních akvizic, zejména v aliančních programech, jako je Pooling and Sharing, a ke společnému obrannému plánování.

Dále je kladen důraz na posílení součinnosti ozbrojených sil členských států, a to hlavně s ohledem na budoucí společné uskupení v rámci EU – EU Battlegroup. Odhodlání posilovat společnou spolupráci také potvrzuje první cvičení ozbrojených sil států V4 (za spolupráce s USA), které se pod názvem Ground Pepper odehrálo roku 2014 na území Slovenska.

Katalyzátorem k výše uvedeným krokům byla nepochybně situace na Ukrajině a z ní plynoucí zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Dalším často opomíjeným důvodem je nutnost členských států obměnit jejich výzbroj.

Vojenská technika a další zbraňové systémy států V4 pochází z dob Varšavské smlouvy, tudíž nejsou kompatibilní se spojenci v NATO (až na několik modernizovaných výjimek). Uvedená technika se také ve všech státech chýlí ke konci své technické životnosti. Jednotlivé vlády navíc upřednostňují akvizici nových systémů místo modernizace starých s cílem snížit závislost na technické podpoře z Ruské federace.

V tomto ohledu byl hodně diskutován společný program akvizice radarů typu MADR (Mobile Air Defense Radar), kdy se nejdříve uvažovalo o vývoji úplně nového zařízení (se zahraniční pomocí) a později o společném nákupu zahraničního typu. Nicméně od společného projektu státy V4 odstoupily.

Je velice nepravděpodobné, že by se v blízké době uskutečnil takto velký projekt zahrnující všechny členy, ačkoliv jsou v současné době poptávány podobné druhy techniky, např. víceúčelové vrtulníky, střední transportní vrtulníky či průzkumné drony.

Ačkoliv se zatím nepodařilo uskutečnit společný akviziční projekt na úrovni celé V4, jednotlivé státy spolu spolupracují na bilaterální úrovni. Jako příklad lze uvést kolový transportér Scipio, který je ve skutečnosti polským vozidlem Rosomak se slovenskou výzbrojí.

Stejně tak se potenciálně jeví česko-polská spolupráce v akvizici bojových vozidel pěchoty či česko-maďarská spolupráce při provozu letounů JAS-39 Gripen s možnou slovenskou účastí v budoucnu.

Na rozdíl od iniciativy z devadesátých let, současná obranná spolupráce začíná nabývat konkrétní podoby. Společná vojenská cvičení od roku 2014 dále pokračují, V4 Battlegroup se podařilo získat všechny potřebné certifikace a 1. 1. 2016 došlo k její aktivaci. Uskupení čítající kolem 3900 příslušníků ozbrojených sil zemí V4 bude v pohotovosti do poloviny roku 2016.

Dále se zvažuje možnost tříměsíčních rotací ozbrojených sil zemí V4 na území Pobaltí od začátku roku 2017. Vzhledem k uvažovaným počtům bude tento příspěvek spíše symbolický. Polsko plánuje v roce 2020 převzít tíhu tzv. „Spearhed forces" (obdoba EU Battlegroup v režii NATO) a počítá se i s účastí ostatních členů V4 na bázi zkušeností z letošního roku.

Společný prostor V4 zažívá pomalou integraci na další úrovni, kterou je bezpečnostní sféra. Motorem této integrace je bezpochyby pocit ohrožení plynoucí ze zhoršení bezpečnostního prostředí v Evropě po propuknutí krize na východě Ukrajiny. Ačkoliv jednotliví členové vnímají situaci trochu odlišně, Polsko se začalo stavět do role lídra, který tomuto uskupení chyběl.

Snaha Polska pozvednout obranné schopnosti svých sousedů pomocí výhodných půjček na nákup zbraní pomáhá i na půdě V4. Budoucnost integrace na této úrovni je však ohrožena hned několika faktory. Prvním je nepochybně role lídra.

Pokud by Polsko přehodnotilo situaci a přestalo by vyvíjet aktivity tímto směrem (např. v případě permanentní vojenské přítomnosti USA v Polsku), je nepravděpodobné, že by tuto roli převzal jakýkoliv další stát.

Druhou je finanční rámec integrace a společných investic do obrany. Je tak velice obtížné představit si hlubší fungující obrannou spolupráci v případě, že jednotlivé vlády odmítnou navýšit obranné rozpočty a investovat do svých ozbrojených sil.

Jako třetí riziko lze zmínit současnou imigrační krizi, která jen v případě Maďarska odčerpává značné částky z rozpočtu na obranu a ve stejnou dobu nutí Maďarsko přehodnotit hrozby pro národní bezpečnost.

V současné době se však státy V4 dohodly i na společném postupu v případě imigrační krize, tudíž lze spolupráci těchto státu označit slovem „perspektivní" a pro další vývoj budou směrodatné zejména zkušenosti z nasazení Battlegroup a nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Redakčně upraveno

Zdroj: Security Outlines

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé ...

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • pjek
    12:59 11.07.2016

    ->Kolt: Možná není od věci ohledně slovanských dějin vygooglit Zkázu Velké Tartárie. To, že reflektujeme nějaké dve století ruských imperátorů a bolševiků ještě neznamená, že ...Zobrazit celý příspěvek

    ->Kolt: Možná není od věci ohledně slovanských dějin vygooglit Zkázu Velké Tartárie. To, že reflektujeme nějaké dve století ruských imperátorů a bolševiků ještě neznamená, že panslavismus je a-priori neférové společenství převážně slovanských národů pod ruským diktátem.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    12:54 11.07.2016

    Pochopitelně že vlastní obranná spolupráce V4 se v podmínkách rozporů v NATO a tutlané přípravy evropských obranných sil zcela logická. Pokud to ovšem pochopí vládnoucí elity v ...Zobrazit celý příspěvek

    Pochopitelně že vlastní obranná spolupráce V4 se v podmínkách rozporů v NATO a tutlané přípravy evropských obranných sil zcela logická. Pokud to ovšem pochopí vládnoucí elity v Polsku, které prozatím zcela nestrategicky jasně favorizují úzkou spolupráci s NATOSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
    11:40 28.05.2016

    Maximus: Stalinovi to bylo jedno, protože se vylhal ze všeho i tu Katyň ustál. Nakonec stejně vypověděl styky s polským exilem v Londýně sám. Sikorsky naopak se Stalinem uzavřel ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus: Stalinovi to bylo jedno, protože se vylhal ze všeho i tu Katyň ustál. Nakonec stejně vypověděl styky s polským exilem v Londýně sám. Sikorsky naopak se Stalinem uzavřel dohodu o spolupráci a zlobili se na něj proto pravicoví Poláci. Takže motiv k Sikorského odstranění mohl mít Stalin, sami Poláci ale i Churchill. Ovšem ze všeho nejpravděpodobnější je nehoda.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    07:06 27.05.2016

    Nechápu rovněž,proč mi hned podsouváte nějaké nesmyslné rasistické interpretace. Zrovna "průměrný" Čech ma v sobě geny původních lovců mamutů, Keltů,Germánů,Slovanu a všech ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu rovněž,proč mi hned podsouváte nějaké nesmyslné rasistické interpretace. Zrovna "průměrný" Čech ma v sobě geny původních lovců mamutů, Keltů,Germánů,Slovanu a všech početných armád a migracnich vln které touto zemi za několik posledních několik tisícovek let prošly. Co Čech to originál, takže se rozhodne nějaké unifikacni genetické tabulky u Čechu rozhodne bát nemusíte :-)))Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    06:57 27.05.2016

    To Gahnt: Interpretace genetických analýz jsou možná nebezpecne z různých aspektu použití, ale v archeologii a antropologii se bežně používají k regionalizaci daného jedince v ...Zobrazit celý příspěvek

    To Gahnt: Interpretace genetických analýz jsou možná nebezpecne z různých aspektu použití, ale v archeologii a antropologii se bežně používají k regionalizaci daného jedince v rámci populacemi či jako doklad migrace. V kontextu ve kterém jsem je použil pouze demonstrují nesmyslnost vyvolávání panslovanských "démonů",které považuji za mnohem nebezpečnější než konstatování, ze výskyt některých genetických markeru typických pro slovanskou populaci je častější u východních Němců než u Čechu - je to dosti logické,protože západní Slované nebyli všichni pobiti Germány,ale geneticky se asimilovali a na radě míst východního Německa jejich genofond je stale jasné patrný.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    02:32 27.05.2016

    Maximus: Genetické analýzy národů jsou nebezpečná hloupost. Je to na stejné úrovni jako nacistické rasové teorie. Když najdete Čecha, který nezapadá do vaší genetické definice tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus: Genetické analýzy národů jsou nebezpečná hloupost. Je to na stejné úrovni jako nacistické rasové teorie. Když najdete Čecha, který nezapadá do vaší genetické definice tak to není Čech? Žádný z genů, které tyto průzkumy sledují se v naší populaci nevyskytuje u 100% jedinců.

    KOLT: Na panslavismu není nic rasistického. Je to jazykovědecká teorie. Rasistická je vaše věta "Češi jsou Slovani pouze jazykem". Slované jsou jazyková skupina. Ničím jiným než jazykem být slovan nemůžete.

    Různé názory jazykovědců na to, co je jazyk a co je jen dialekt jsou oprávněné. Například dialekty čínštiny se od sebe liší mnohem víc než slovanské jazyky.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:34 26.05.2016

    pro Maximus: Předběhl jste mě :-) Souhlas.

    pro Maximus: Předběhl jste mě :-) Souhlas.

  • KOLT
    22:33 26.05.2016

    1) Panslavismus je teorie vniklá a dodnes sloužící k ovládání slovanských národů Ruskem. 2) Je to teorie navýsost rasistická. 3) Češi jsou Slovani pouze jazykem, a i ten je dost ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Panslavismus je teorie vniklá a dodnes sloužící k ovládání slovanských národů Ruskem.
    2) Je to teorie navýsost rasistická.
    3) Češi jsou Slovani pouze jazykem, a i ten je dost odlišný od ostatních.

    A to nemluvím o tom, že my tady na jihozápadě vám na nějaké slovanství z vysoka, protože kdo nemá dudy a nevaří pořádné pivo, s tím není zábava ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    22:01 26.05.2016

    To Jura99: Stalinovi se smrt Sikorskeho hodila stejně jako nechat vykrvácet Varšavské povstání a decimace Armii Krajowej. Z archivů je doloženo, že kolem letadla gen. Sikorského se ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jura99: Stalinovi se smrt Sikorskeho hodila stejně jako nechat vykrvácet Varšavské povstání a decimace Armii Krajowej. Z archivů je doloženo, že kolem letadla gen. Sikorského se motali před startem dva agenti pracující prokazatelně pro Stalina. Samozřejmě přímý důkaz chybí, ale my si nemusíme ve svých úvahách brát moc servítky - nepíšeme oficiální zprávu, kde musíme předkládat pouze nezvratné důkazy a být korektní ke "spojenci".

    To Luky: Proč sanitární kordón? S Rusem se dá jednat pouze z pozice silného partnera - jinak tě bude vždy vnímat jako "součást minulé, současné či budoucí sféry vlivu". V tomto nejsem nějaký teoretik, ale v Rusku jsem pobýval pracovně a měl jsem možnost diskutovat s akademiky i bývalými příslušníky Kgb.
    Projekt Vx by se Rusku nelíbil právě z pohledu toho, že suverénní a spolupracující státy střední a východní Evropy už by nebyly tak snadným cílem pro handlování mezi Washingtonem, Berlínem a Moskvou.

    Nicméně pokud by Rusko respektovalo naši suverenitu a zdrželo se nepřátelských aktů a provokací proti státům Vx a našim partnerům, tak by se dalo hovořit i o roli států Vx jako mostu mezi východem a západem. Ovšem po těchto mostech by nesměly šlapat nohy cizích vojáků, ale měla by být pouze cestou pro obchodníky, transport surovin, vědeckou spolupráci a přátelské kuturní styky.

    Aby spolek V4 byl vyvážený, tak by bylo dobré integrovat další blízké státy, které by měly o spolupráci zájem - typicky Slovinsko, Rumunsko, Pobaltí. Právě Slovinsko a zejména Rumunsko by kompenzovalo velikost a vojenskou sílu Polska v rámci celé V(x). A Pobaltí by zas trochu tvořilo partnera Maďarsku, které by se mohlo mezi samými Slovany cítit izolováno.

    Ovšem na nějaké "panslovanství" není v našem prostoru místo - to je koncept dávno překonaný a primárně služil k posílení vlivu carského Ruska v našem regionu. Navíc podle genetických analýz je průměrný východní Němec víc Slovan než průměrný Čech :-))).Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    16:59 26.05.2016

    Maximus: údajná vražda gen. Sikorského se neprokázala a ani není zcela jednoznačné, kdo by jí měl spáchat, protože trochu kuriózně na jeho smrti mohli mít zájem skoro všichni a ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus: údajná vražda gen. Sikorského se neprokázala a ani není zcela jednoznačné, kdo by jí měl spáchat, protože trochu kuriózně na jeho smrti mohli mít zájem skoro všichni a Stalin dokonce nejmíň. Nejspíš šlo skutečně o nehodu, kterých bylo tehdy dost.Skrýt celý příspěvek

  • MadToY
    14:50 26.05.2016

    Do cernakus tak na pis glosowalo 20% uprawnionych. ale wez pod uwage ile osob jest na emigracji oraz to iz teraz niezalezne sadarze daja pis 47% poparcia a calej opozycji niespelna ...Zobrazit celý příspěvek

    Do cernakus tak na pis glosowalo 20% uprawnionych. ale wez pod uwage ile osob jest na emigracji oraz to iz teraz niezalezne sadarze daja pis 47% poparcia a calej opozycji niespelna 28% opozycja to PO, Nowoczesna, PSL a zeby ci pokazac ze PiS to nie wariaci jak chce ich pokazac unia to kilka faktow: Działania rządu Beaty Szydło w pierwszych miesiącach prac, można określić jako energiczne. Tempo zmian jakie towarzyszyło działaniom PiS-u z całą pewnością umożliwiała większość jaką ten ma w Sejmie. Ustawa „500+”, zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, nie byłyby z pewnością tak szybko przeprowadzone, gdyby rząd musiał budować koalicję. 
    Bez wątpienia największym sukcesem 100 dni rządu PiS było przyjęcie programu 500+, co udało się uczynić bez rozbijania budżetu. Składanie wniosków ma ruszyć z początkiem kwietnia. 
     
    Pierwsze miesiące rządu Beaty Szydło, miały za tło spór wokół wyboru nowych sędziów TK i zasad jego funkcjonowania. Mimo to udało się uchwalić dwie poselskie nowelizacje ustawy o Trybunale. Przed świętami Bożego Narodzenia Sejm i Senat przyjął nowelizację zmieniającą m.in. to, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej- zwykłą. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków ma wyznaczać kolejności wpływu. 
    Pod koniec stycznia Sejm i Senat przyjął przepisy Nowego Prawa o prokuraturze na mocy, których od 4 marca ma dojść do połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Z kolei od 4 kwietnia zlikwidowana ma zostać odrębna prokuratura wojskowa.** 
     
    7 lutego weszła w życie nowelizacja ustaw o policji i innych służbach. Na nowo określiła zasady stosowania przez nie technik operacyjnych oraz pobierania danych o geolokalizacji, billingów i danych internetowych. Rząd dokonał ponadto zmian w ustawie o ubezpieczeniach rolnych. Nowe prawo przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa 
     
    Podobne zmiany zaszły w służbie cywilnej. Zgodnie z ustawą stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Zmianom uległo również obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, które teraz będą wyłaniane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. 
     
    Nowelizacji została poddana też ustawa o administracji podatkowej. Ustawa przewiduje utworzenie funkcji tzw. asystenta podatkowego, którzy mają pomagać zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy ich działalności. 
     
    Inną obietnicą wyborczą, o której dużo się mówiło, był tzw. podatek bankowy. Ustawa wprowadza od lutego 2016 r. opodatkowanie m.in. banków i firm ubezpieczeniowych w wysokości 0,44 proc. rocznie od wartości ich aktywów. Środki te mają być dodatkowym źródłem finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych, w tym projektu 500+. Rząd uchwalił także nową ustawę o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. 
     
    Uchwalono też budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Zgodnie z założeniami wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Do ustawy zgłoszono jednak kilkanaście poprawek, które czekają jeszcze na rozpatrzenie. 
     
    Kontrowersję wywołała uchwalona 30 grudnia 2015 r. nowelizacja ustawy radiofonii i telewizji, która umożliwiła wymianę kadry kierowniczej w Telewizji Polskiej i Polski Radiu. Z całą pewnością ważną zmianą było cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Inną ustawą dotyczącą oświaty była ta dotyczą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Ma ona uporządkować system kwalifikacji zawodowych. 
     
    Na biurko prezydenta trafiła także nowelizacja ustawy, zabraniająca odbierania dzieci rodzicom, wyłącznie z powodu biedy. Rząd przyjął także projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Likwiduję ona tzw. godziny karciane, ponadto zabezpiecza środki na nagrody pieniężne dla nauczycieli - profesorów oświaty oraz rozszerza na wszystkich nauczycieli przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności. 
     
    Trwają pracę nad projektem ustawy o podatku od handlu. Poprzedni projekt spotkał się z krytyką pracodawców i związkowców. Co wiecej zapraszam do przeczytania planu rozwoju ministra Morawieckiego oraz zasiegniecie opini mediow niezaleznych ( u nas media sa w duzej mierze zwiazane z opozycyjna PO) 
     
    Przetłumacz Do cernakus tak na pis glosowalo 20% uprawnionych. ale wez pod uwage ile osob jest na emigracji oraz to iz teraz niezalezne sadarze daja pis 47% poparcia a calej opozycji niespelna 28% opozycja to PO, Nowoczesna, PSL a zeby ci pokazac ze PiS to nie wariaci jak chce ich pokazac unia to kilka faktow: 
     
    Działania rządu Beaty Szydło w pierwszych miesiącach prac, można określić jako energiczne. Tempo zmian jakie towarzyszyło działaniom PiS-u z całą pewnością umożliwiała większość jaką ten ma w Sejmie. Ustawa „500+”, zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, nie byłyby z pewnością tak szybko przeprowadzone, gdyby rząd musiał budować koalicję. Bez wątpienia największym sukcesem 100 dni rządu PiS było przyjęcie programu 500+, co udało się uczynić bez rozbijania budżetu. Składanie wniosków ma ruszyć z początkiem kwietnia. 
     
    Pierwsze miesiące rządu Beaty Szydło, miały za tło spór wokół wyboru nowych sędziów TK i zasad jego funkcjonowania. Mimo to udało się uchwalić dwie poselskie nowelizacje ustawy o Trybunale. Przed świętami Bożego Narodzenia Sejm i Senat przyjął nowelizację zmieniającą m.in. to, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej- zwykłą. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków ma wyznaczać kolejności wpływu. 
     
     
     
    Pod koniec stycznia Sejm i Senat przyjął przepisy Nowego Prawa o prokuraturze na mocy, których od 4 marca ma dojść do połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Z kolei od 4 kwietnia zlikwidowana ma zostać odrębna prokuratura wojskowa.** 7 lutego weszła w życie nowelizacja ustaw o policji i innych służbach. Na nowo określiła zasady stosowania przez nie technik operacyjnych oraz pobierania danych o geolokalizacji, billingów i danych internetowych. Rząd dokonał ponadto zmian w ustawie o ubezpieczeniach rolnych. Nowe prawo przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa 
     
    Podobne zmiany zaszły w służbie cywilnej. Zgodnie z ustawą stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Zmianom uległo również obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, które teraz będą wyłaniane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. Nowelizacji została poddana też ustawa o administracji podatkowej. Ustawa przewiduje utworzenie funkcji tzw. asystenta podatkowego, którzy mają pomagać zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy ich działalności. 
     
    Inną obietnicą wyborczą, o której dużo się mówiło, był tzw. podatek bankowy. Ustawa wprowadza od lutego 2016 r. opodatkowanie m.in. banków i firm ubezpieczeniowych w wysokości 0,44 proc. rocznie od wartości ich aktywów. Środki te mają być dodatkowym źródłem finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych, w tym projektu 500+. Rząd uchwalił także nową ustawę o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. Uchwalono też budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Zgodnie z założeniami wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Do ustawy zgłoszono jednak kilkanaście poprawek, które czekają jeszcze na rozpatrzenie. 
     
    Kontrowersję wywołała uchwalona 30 grudnia 2015 r. nowelizacja ustawy radiofonii i telewizji, która umożliwiła wymianę kadry kierowniczej w Telewizji Polskiej i Polski Radiu. Z całą pewnością ważną zmianą było cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Inną ustawą dotyczącą oświaty była ta dotyczą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Ma ona uporządkować system kwalifikacji zawodowych. Na biurko prezydenta trafiła także nowelizacja ustawy, zabraniająca odbierania dzieci rodzicom, wyłącznie z powodu biedy. Rząd przyjął także projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Likwiduję ona tzw. godziny karciane, ponadto zabezpiecza środki na nagrody pieniężne dla nauczycieli - profesorów oświaty oraz rozszerza na wszystkich nauczycieli przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności. Trwają pracę nad projektem ustawy o podatku od handlu. Poprzedni projekt spotkał się z krytyką pracodawców i związkowców. 
     
    Co wiecej zapraszam do przeczytania planu rozwoju ministra Morawieckiego oraz zasiegniecie opini mediow niezaleznych ( u nas media sa w duzej mierze zwiazane z opozycyjna PO)i Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:09 26.05.2016

    Větší celky by neměly být o uniformitě, ale ekonomické a politické síle. Pokud chceš jen farmařit, může ti to být jedno. Pokud chceš kolonizovat vesmír, kosmodrom si za humny těžko ...Zobrazit celý příspěvek

    Větší celky by neměly být o uniformitě, ale ekonomické a politické síle. Pokud chceš jen farmařit, může ti to být jedno. Pokud chceš kolonizovat vesmír, kosmodrom si za humny těžko vyrobíš.

    Švýcarsko je dost atypické a za jeho úspěchem je hodně starý špíny.
    Já se teď ale nechci dohadovat, protože nemám moc čas - ale už dříve jsem psal, že pokud vznikají větší celky s odlivem pravomocí, musí se zároveň posilovat lokální samospráva (např. kraje). V tom naprosto souhlasím.

    Ten Vx celek, o kterém psal Maximus mi příliš připomíná sanitární kordón pro odříznutí Rusů (a je to geograficky hubený). Osobně bych do toho zahrnul ještě alespoň Němce, Rakušáka..případně výhledově Švéda i Fina. Nelíbilo by se mi asi, aby to vedla výrazně Varšava. S těmi germány by to bylo vyváženější a hlavní instituce by sídlili v Praze na Pankráci. Jsme totiž nejmírumilovnější. Nově volení vůdci by před inaugarací navštívili sekyrárnu a přísahali, že takhle už ne.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    13:04 26.05.2016

    Luky : Staty a narody v evrope proste nejsou ekonomicky a lidsky kompatibilni .V USA je tech rozporu minimum . Ja osobne nechapu co lide vidi na globalizaci a slucovani . Paradoxne ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky : Staty a narody v evrope proste nejsou ekonomicky a lidsky kompatibilni .V USA je tech rozporu minimum . Ja osobne nechapu co lide vidi na globalizaci a slucovani . Paradoxne uz ted maji jednotlive staty US vetsi pravomoce , nez vetsina zemi v eurozony . Uniformita neni reseni . Proc muze mit male svycarsko 26 navzajem si konkurujicich kantonu s ruznymi danemi ? Potrebujeme naopak co nejvice pravomoci na co nejmensi celky a deglobalizovat statni zpravu . Mistni budou vzdy vedet lepe jak problemy resit nez nekdo v "centru" . Reci o tom ze mensi staty nemaji ve svete sanci jsou jen blouzneni lidi , kteri chteji rozhodovat . ( Cina se stava nejvetsi ekonomikou sveta , ale prumerny cinan je stale chudak divajici se na rakusana jako na krale a rakousko ma 8M obyvatel )

    Vetsina statu stredni a vychodni evropy ma stejne zajmy . Polaci by kvuli poctu obyvatel meli byt nasi nejdulezitejsi spojenci . Ja pochazim z jablunkova a verte ze polaci nas maji hodne radi . Resit 100 let stare veci je proste kravina , uzemni spory napriklad ve slezku nezavinilo obyvatelstvo , ale elity ve vladach obou zemi . Lide tady zijici v te valce nebojovali ... To byla armada z Prahy/Varšavy .Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    12:19 26.05.2016

    To Cernakus: Je hezké, jak mluvíte co si myslí většina polských voličů, ale naštěstí je to váš čistě subjektivní názor ovlivněný zdejší masivní eurohujersjkou propagandou - stejně ...Zobrazit celý příspěvek

    To Cernakus: Je hezké, jak mluvíte co si myslí většina polských voličů, ale naštěstí je to váš čistě subjektivní názor ovlivněný zdejší masivní eurohujersjkou propagandou - stejně jako zdejší prezentace premiéra Orbána.
    Pak je realita taková, že v postfašistickém Německu je trestně stíhán satirik za zesměšňování (jakkoli nevkusného - takové věci má řešit občansko-právní soud) skutečného NEdemokrata a despoty Erdogana.

    Pokud se nedokážeme poučit z minulosti a začít s Poláky budovat přátelské a pevně provázané vztahy, tak si tu minulost budeme muset znovu prožít . A tentokrát by se rok 1919 a naše jednoznačné vojenské vítězství rozhodně neopakovalo!

    S tou vlastní vinou Poláků za příkoří od Rusů si asi děláte srandu - umíte se podívat dál než za 20. století Z vašich postojů o tom silně pochybuji.
    A i v tom 20. století je toho ažaž - Katyň, Varšava, vražda generála Sikorského (oficiálně ovšem "neprokázaná"), instalace komunismu, etc.?Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    11:03 26.05.2016

    Rase: Nejsou jednotní. PiS volilo 20% oprávněných voličů. Hádám, že "zbytku" se jejich kroky a kroky jejích příznivců nezamlouvají. Ostatně fakt, že se Kačinský nemůže opřít o ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:

    Nejsou jednotní. PiS volilo 20% oprávněných voličů. Hádám, že "zbytku" se jejich kroky a kroky jejích příznivců nezamlouvají. Ostatně fakt, že se Kačinský nemůže opřít o signifikantní sílu, ho naštěstí brzdí. Kdyby měl třebas 50% voličů, to by bylo asi jiné tóčo.

    Maximus

    Je zajímavé, jak selektivně si vybíráme, kterou historii otevírat budeme a kterou ne. Okupace rusákem v 68 tady (v ČR) má každý plnou hubu. Detaily, jako že o tom nerozhodli Rusáci (Andropov, v té době nejmocnější Rusák na politbyru byl dokonce proti) a největší advokáti okupace byli naši "bratři" (běžní Poláci a Němci do toho však mluvit nemohli, ti za to tudíž nemohou) účelově vypustíme a že museli vyměnit první, evropské vojáky, za tatary z východu, protože těm byla oprese čechoslováků volná (což Polským vojákům taky:-(.

    Ovšem na fakt, že s námi Polské elity vyjebali pokaždé, když k tomu měli příležitost, označíme za dávnou historii a její připomínání za neustále otevírání problematického 20. století.

    Já nemám problém s téměř žádnými Slovany, jako opravdového nepřítele slovanů vidím Zápaďáky, protože zatímco u Slovanů jsou třenice kvůli elitám, tak se Zápaďáky je problém na úrovni prostého obyvatelstva. Což znamená, že s Germány, Franky, Romány nikdy nebudeme opravdoví bratři a kamarádi. Vždycky pro ně budeme východní póvl, špína, otroci a upřednostní i čmouda před Slovanem (ženský od nás, co žijí na západě by vám mohly vyprávět, jaká bžudna je být -ová a dostat se do sporu s úřady nebo tamními obyvateli, nezávisle na tom jestli ta -ová není například naturalizovaná zubní lékařka).

    Problém je, že jsme kolonie Západu (i to Polsko). A protože Západ je zběhlý kolonizátor, tak nás ovládá skrze naše elity. A s nimi mám proto problém a nemám k nim, s ohledem na relativně nedávnou i dávnou historii, důvěru. Mimochodem, málo se ví, že Poláky do války s Bolševikem velmi aktivně hnali Angličané. Za všechna ta údajná příkoří od Sovětů tak mohou Poláci poděkovat nejen svým vlastním elitám, ale i té Anglii.

    Až při příštích volbách svrhnou toho fanatického trpaslíka (pokud tedy další volby budou, že jo :-) určitě si oddychnu. Když to dobře dopadne, tak možná ani nerozpoutá WW3 :-DSkrýt celý příspěvek

  • Maximus
    08:58 26.05.2016

    Oprava: ..je nesmysl neustále otevírat problematické 20. století a naopak nehledat věci co nás mohou spojovat.

    Oprava: ..je nesmysl neustále otevírat problematické 20. století a naopak nehledat věci co nás mohou spojovat.

  • Maximus
    08:55 26.05.2016

    To MadToY: Zas tak špatné to snad se vztahemobčanů ČR a SR k Polákům není, jen mnozí tady mají problém se dívat dál do budoucnosti a neumí se poučit z chyb minulosti. Nechápou, že ...Zobrazit celý příspěvek

    To MadToY: Zas tak špatné to snad se vztahemobčanů ČR a SR k Polákům není, jen mnozí tady mají problém se dívat dál do budoucnosti a neumí se poučit z chyb minulosti. Nechápou, že je nesmysl neustále otevírat problematické 20. století a hledat věci co nás mohou spojovat.
    Už první doložený polský kníže Mešek I. se roku 965 se Měšek oženil s dcerou českého knížete Boleslava I. Doubravkou, což se uvažuje za počátek polské christianizace. Určitě na dobu Jagellonců lze vzpomínat v dobrém a za klíčovou roli polsko-litevských jednotek v bitvě u Vídně r. 1683 by nikdy civilizovaná Evropa neměla zapomenout na vděčnost a respekt k těmto národům.
    Lze třeba i připomenout i takový detail, že nejlepším spojeneckým pilotem celé bitvy o Británii byl český pilot Josef František, který ale létal u 303. stíhací (polské) perutě.

    Myslím si, že ani není u nás moc slyšet, že v řadě různých anket a dotazníků Poláci považují Čechy mezi národy za svoje nejbližší přátele a spojence. To je dost odlišné vnímání od stereotypů prezentovaných cernakusem a jemu podobných.Cui bono?

    Osobně ve výrazném prohloubení spojenectví s Poláky (o Slovácích se ani snad nemusím zmiňovat), Maďary, Rumuny, Slovinci i pobaltskými státy vidím jako příležitost pro budoucnost jako nádstavbu či v případě jako alternativu k EU a NATO, pokud tyto instituce nebudou ochotny respektovat požadavky a potřeby našich národůˇv budoucnosti. Pokud by vznikla postupně V6 či V9, tak by reprezentovala kolem 90 milionů obyvatel a spojovala by kompaktní celek států od Baltu k Jadranu a Černému moři. To je dost významná síla, kterou by muselo respektovat nejen Rusko, pro které jsou jednotlivé státy východní a střední Evropy stejnými pěšáky na šachovnici jako pro USA. Ani jedny bych si rozhodně neidealizoval a zrovna náš region by se měl řídit radami a vizemi TGM o tom, že malé země našeho regionu by měli úzce spolupracovat a společně tvořit alianci proti velkým státům s ambicemi o ovládnutí našeho prostoru.

    Je potřeba uvažovat v delším časovém horizontu než několik málo příštích let. Je velmi zajímavé zjistit, ža starostové na západě mají rámcový plán rozvoje svých obcí klidně na příštích 50 let a u nás je problém uvažovart dále než je konec příštího volebního období. To platí společně pro komunální i nejvyšší politiku a právě koncept rozvoje spolupráce V4 či V(x) by mohl prolomit toto krátkozraké uvažování, které nás vmanévrovalo do pozice neokolonií.

    Právě otázka obrany a bezpečnosti by mohla být prvotním impulsem pro rozvoj i v dalších oblastech - ovšem na počátku musí být určité politické zadání a to je rozhodně proti zájmům řady "zájmových organizací" - s EU v čele.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    08:17 26.05.2016

    Jura99: Ten návrh na konfederaci pochází cca z roku 1941 nebo 42. Byl to snad Benešův návrh, Stalin byl pro, ale ztroskotalo to na Polácích, kteří chtěli udržet clo mezi státy ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99:
    Ten návrh na konfederaci pochází cca z roku 1941 nebo 42. Byl to snad Benešův návrh, Stalin byl pro, ale ztroskotalo to na Polácích, kteří chtěli udržet clo mezi státy atd. S odstupem by to znamenalo zánik českého státu-národa (což by znamenal i německý zábor, pokud by trval déle).
    Z mého pohledu je polsko moc velké na rovnocené vztahy, ale nevim, proč bysme nemohli spolupracovat (vojensky, ekonomicky, politicky a mezilidsky).

    MadToY:
    ti co nejvíc křičí jsou nejvíc slyšet, tak podle názoru pár místních lidí (na fóru) nemůžeš dělat závěry o celém národě. Jedni mají rádi Rusy, jiní Němce, další Američany, někdo levičák, druhý pravičák atd. co člověk to názor. Jestli jsou Poláci názorově a politicky jednotní, tak to vám gratuluju.
    Někdo má Poláky rád, jiný ne - záleží na osobních zkušenostechSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
    07:37 26.05.2016

    Tak cernakus má pravdu např. v tom, že invazi z 1968 prosazovali zejména Gomulka a Ulbricht, Brežněvovi se do toho vůbec nechtělo (ne že by ho to omlouvalo), však taky Dubčeka v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak cernakus má pravdu např. v tom, že invazi z 1968 prosazovali zejména Gomulka a Ulbricht, Brežněvovi se do toho vůbec nechtělo (ne že by ho to omlouvalo), však taky Dubčeka v Čierne nad Tisou přemlouval ať s demokratizací couvne, Dubček nasliboval a nic neudělal (to až v roce 69 neměl problém podepsat "pendrekový" zákon). Jinak s Poláky máme celkem společné zájmy, tak by se bližší spojenectví nabízelo, dokonce by tu byla i dávná tradice, když jsme měli společné krále (litevské Jagellonce). Málo se ví, že se dříve mluvilo o jakési konfederaci mezi ČSR a PL, ale nebyl to názor na vládní úrovni, takže nikam nepostoupil.Skrýt celý příspěvek

  • MadToY
    00:37 26.05.2016

    Jarosław Kaczyński to tylko lider partii, to lewackie media robią z niego szarego kardynała... Nigdy nie powiedział ani nie zrobił nic przeciwko Czecha ale dobrze możecie go nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Jarosław Kaczyński to tylko lider partii, to lewackie media robią z niego szarego kardynała... Nigdy nie powiedział ani nie zrobił nic przeciwko Czecha ale dobrze możecie go nie lubić za to niemoge zrozumieć dlaczego lubicie Donald Tusk, przecież on uważał Czechy, Słowację za kraje trzeciego świata a za głównego sojusznika miał Niemcy i Rosję ale w sumie skoro wolisz aby v4 było martwe jak do tej pory to faktycznie Tusk byłby lepszy...

    Co do wojny... PiS, Jarosław Kaczyński czy Polacy nie wywolaja wojny z Rosją, przecież to głupie... Przestań czytać propagandę, atak na Rosję jest samobójstwo, zresztą nawet Kaczyński tak powiedział w telewizji kiedy go zapytali o wojnę z Rosją.

    A to że chce śledztwa zgodnie z prawem odnośnie tragedii brata to normalne... Tam zginął prezydent i 60% rządu a do dzisiaj Rosja wraku tupolewa nie oddala... Wiec coś jest nie tak chyba?

    Wracając do twojej nienawiści do PiS oni jedyne co zrobili to nie powołali sędziów których rząd Tuska wybrał na zapas niezgodnie z prawem, a prezes trybunału nie stosuje nowych praw wiec kto rządzi krajem? Prezydent i rząd wybrany przez naród czy prezes trybunału wybierany bez udziału narodu? A ot taka ciekawostka PiS chce przekopac rzeki Wisłę i Odrę aby można po nich towary transportować zaznaczyli ze chcą też przekopac do Czech i Słowacji aby grupa V4 mogła mieć dostęp do polskiego morza i portów aby wysyłać towary w świat... Ale niedobry ten PiS..


    Jaroslaw Kaczyński je jediný vůdce strany, levicová média, aby ho šedá kardinál ... Nikdy jsem řekl nebo udělal něco proti České republice, ale také si ho můžete nelíbí na to nemůže dostat pochopit, proč se vám Donalda Tuska, po tom všem, pomyslel si Českou republiku, Slovensko jako země třetího světa a hlavní spojenec bylo Německo a Rusko, ale celkem vzato, pokud dáváte přednost v4 byl mrtvý doposud to vlastně Tusk by bylo lepší ...

    Pokud jde o válku ... Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski a Poláci nespouštějí válku s Ruskem, je to hloupé ... Zastavte čtení propagandistický útok proti Rusku je sebevražda, ba Kaczyński dokonce řekl, tak v televizi, když byl požádán o válce s Ruskem.

    A to chce vyšetřování v souladu se zákonem, pokud jde o tragédii bratrově normální ... tam zabila prezidenta a 60% z vládního i dnešní Rusko trosek Tupolev není pryč ... Takže něco není v pořádku odhad?

    Po návratu do svého nenávisti pro právo a spravedlnost jedinou věc, kterou udělal, není jmenován soudce, že Tusk vláda zvolila dodávat nezákonně a předseda tribunálu se nevztahuje nové zákony, takže kdo běží ze země? Prezident a vláda zvolená lidmi nebo předsedy soudu zvolen bez účasti lidu? Ot taková kuriozita PiS chce kopat řeky Visly a Odry, aby po nich s přepravovaného zboží tikaly také chtít, aby kopat do České republice a na Slovensku do skupiny V4 by mohla mít přístup k polských námořních přístavech zaslat zboží na světě ... Ale špatné PiS. ,

    .Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4