Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?

Foto: Vojácí Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratří ve zbrani? / YouTube
Vojáci Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratři ve zbrani? / YouTube

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem Visegrádská skupina, neoficiálně Visegrádská čtyřka (dále jen V4), na základě společné historie a sdílených hodnot. Článek vyšel původně na Security Outlines. 

Zpočátku se jednalo pouze o fórum k řešení otázek spojených s integrací do mezinárodních struktur (zejména do EU). První snahou o spolupráci v bezpečnostní sféře bylo setkání ministrů obrany členských států v roce 1996.

Ti se zavázali prohloubit spolupráci zejména v otázce kooperace jednotlivých ozbrojených sil a subjektů zbrojního průmyslu. Užší spolupráce mezi členskými státy však nebyla ve větší míře využita. Ozbrojené síly V4 se soustředily nejdříve na vzájemnou pomoc se vstupem do NATO a posléze na spolupráci v rámci Aliance.

Dalším impulsem se stal rok 2014. Zástupci členských států se zavázali k prohloubení obranné spolupráce následujícími dokumenty: Long Term Vision of the Visegrad Countries on Deepening Their Defence Cooperation a Framework for an Enhanced Visegrad Defence Planning Cooperation.

Dle těchto dokumentů se členové V4 zavazují ke spolupráci na poli společných zbrojních akvizic, zejména v aliančních programech, jako je Pooling and Sharing, a ke společnému obrannému plánování.

Dále je kladen důraz na posílení součinnosti ozbrojených sil členských států, a to hlavně s ohledem na budoucí společné uskupení v rámci EU – EU Battlegroup. Odhodlání posilovat společnou spolupráci také potvrzuje první cvičení ozbrojených sil států V4 (za spolupráce s USA), které se pod názvem Ground Pepper odehrálo roku 2014 na území Slovenska.

Katalyzátorem k výše uvedeným krokům byla nepochybně situace na Ukrajině a z ní plynoucí zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Dalším často opomíjeným důvodem je nutnost členských států obměnit jejich výzbroj.

Vojenská technika a další zbraňové systémy států V4 pochází z dob Varšavské smlouvy, tudíž nejsou kompatibilní se spojenci v NATO (až na několik modernizovaných výjimek). Uvedená technika se také ve všech státech chýlí ke konci své technické životnosti. Jednotlivé vlády navíc upřednostňují akvizici nových systémů místo modernizace starých s cílem snížit závislost na technické podpoře z Ruské federace.

V tomto ohledu byl hodně diskutován společný program akvizice radarů typu MADR (Mobile Air Defense Radar), kdy se nejdříve uvažovalo o vývoji úplně nového zařízení (se zahraniční pomocí) a později o společném nákupu zahraničního typu. Nicméně od společného projektu státy V4 odstoupily.

Je velice nepravděpodobné, že by se v blízké době uskutečnil takto velký projekt zahrnující všechny členy, ačkoliv jsou v současné době poptávány podobné druhy techniky, např. víceúčelové vrtulníky, střední transportní vrtulníky či průzkumné drony.

Ačkoliv se zatím nepodařilo uskutečnit společný akviziční projekt na úrovni celé V4, jednotlivé státy spolu spolupracují na bilaterální úrovni. Jako příklad lze uvést kolový transportér Scipio, který je ve skutečnosti polským vozidlem Rosomak se slovenskou výzbrojí.

Stejně tak se potenciálně jeví česko-polská spolupráce v akvizici bojových vozidel pěchoty či česko-maďarská spolupráce při provozu letounů JAS-39 Gripen s možnou slovenskou účastí v budoucnu.

Na rozdíl od iniciativy z devadesátých let, současná obranná spolupráce začíná nabývat konkrétní podoby. Společná vojenská cvičení od roku 2014 dále pokračují, V4 Battlegroup se podařilo získat všechny potřebné certifikace a 1. 1. 2016 došlo k její aktivaci. Uskupení čítající kolem 3900 příslušníků ozbrojených sil zemí V4 bude v pohotovosti do poloviny roku 2016.

Dále se zvažuje možnost tříměsíčních rotací ozbrojených sil zemí V4 na území Pobaltí od začátku roku 2017. Vzhledem k uvažovaným počtům bude tento příspěvek spíše symbolický. Polsko plánuje v roce 2020 převzít tíhu tzv. „Spearhed forces" (obdoba EU Battlegroup v režii NATO) a počítá se i s účastí ostatních členů V4 na bázi zkušeností z letošního roku.

Společný prostor V4 zažívá pomalou integraci na další úrovni, kterou je bezpečnostní sféra. Motorem této integrace je bezpochyby pocit ohrožení plynoucí ze zhoršení bezpečnostního prostředí v Evropě po propuknutí krize na východě Ukrajiny. Ačkoliv jednotliví členové vnímají situaci trochu odlišně, Polsko se začalo stavět do role lídra, který tomuto uskupení chyběl.

Snaha Polska pozvednout obranné schopnosti svých sousedů pomocí výhodných půjček na nákup zbraní pomáhá i na půdě V4. Budoucnost integrace na této úrovni je však ohrožena hned několika faktory. Prvním je nepochybně role lídra.

Pokud by Polsko přehodnotilo situaci a přestalo by vyvíjet aktivity tímto směrem (např. v případě permanentní vojenské přítomnosti USA v Polsku), je nepravděpodobné, že by tuto roli převzal jakýkoliv další stát.

Druhou je finanční rámec integrace a společných investic do obrany. Je tak velice obtížné představit si hlubší fungující obrannou spolupráci v případě, že jednotlivé vlády odmítnou navýšit obranné rozpočty a investovat do svých ozbrojených sil.

Jako třetí riziko lze zmínit současnou imigrační krizi, která jen v případě Maďarska odčerpává značné částky z rozpočtu na obranu a ve stejnou dobu nutí Maďarsko přehodnotit hrozby pro národní bezpečnost.

V současné době se však státy V4 dohodly i na společném postupu v případě imigrační krize, tudíž lze spolupráci těchto státu označit slovem „perspektivní" a pro další vývoj budou směrodatné zejména zkušenosti z nasazení Battlegroup a nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Redakčně upraveno

Zdroj: Security Outlines

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé munice (loitering munition) Warmate. Pro loudavou munici se ale vžilo příznačnější pojmenování “kamikadze dron”.

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a průbojné munice pro stíhačky F-16 C/D Block 52+ polského letectva.  Pokud k nákup dojde, zásadním způsobem vzroste bojová hodnota celého polského letectva.

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp nového obrněného vozidla Aligator Master II. Vozidlo je již třetí generací obrněnců Aligator zavedených ve slovenské armádě.

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2016, které se letos koná ve španělské Zaragoze od 16. do 26. května. Účastní se ho 23 letek s 83 letouny, jedná se o největší účast v historii cvičení.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 7
 • pjek
  12:59 11.07.2016

  ->Kolt: Možná není od věci ohledně slovanských dějin vygooglit Zkázu Velké Tartárie. To, že reflektujeme nějaké dve století ruských imperátorů a bolševiků ještě neznamená, že panslavismus je a-priori neférové společenství převážně slovanských národů pod ruským diktátem.

 • pjek
  12:54 11.07.2016

  Pochopitelně že vlastní obranná spolupráce V4 se v podmínkách rozporů v NATO a tutlané přípravy evropských obranných sil zcela logická. Pokud to ovšem pochopí vládnoucí elity v Polsku, které prozatím zcela nestrategicky jasně favorizují úzkou spolupráci s NATO

 • Jura99
  11:40 28.05.2016

  Maximus: Stalinovi to bylo jedno, protože se vylhal ze všeho i tu Katyň ustál. Nakonec stejně vypověděl styky s polským exilem v Londýně sám. Sikorsky naopak se Stalinem uzavřel dohodu o spolupráci a zlobili se na něj proto pravicoví Poláci. Takže motiv k Sikorského odstranění mohl mít Stalin, sami Poláci ale i Churchill. Ovšem ze všeho nejpravděpodobnější je nehoda.

 • Maximus
  07:06 27.05.2016

  Nechápu rovněž,proč mi hned podsouváte nějaké nesmyslné rasistické interpretace. Zrovna "průměrný" Čech ma v sobě geny původních lovců mamutů, Keltů,Germánů,Slovanu a všech početných armád a migracnich vln které touto zemi za několik posledních několik tisícovek let prošly. Co Čech to originál, takže se rozhodne nějaké unifikacni genetické tabulky u Čechu rozhodne bát nemusíte :-)))

 • Maximus
  06:57 27.05.2016

  To Gahnt: Interpretace genetických analýz jsou možná nebezpecne z různých aspektu použití, ale v archeologii a antropologii se bežně používají k regionalizaci daného jedince v rámci populacemi či jako doklad migrace. V kontextu ve kterém jsem je použil pouze demonstrují nesmyslnost vyvolávání panslovanských "démonů",které považuji za mnohem nebezpečnější než konstatování, ze výskyt některých genetických markeru typických pro slovanskou populaci je častější u východních Němců než u Čechu - je to dosti logické,protože západní Slované nebyli všichni pobiti Germány,ale geneticky se asimilovali a na radě míst východního Německa jejich genofond je stale jasné patrný.

 • gaunt
  02:32 27.05.2016

  Maximus: Genetické analýzy národů jsou nebezpečná hloupost. Je to na stejné úrovni jako nacistické rasové teorie. Když najdete Čecha, který nezapadá do vaší genetické definice tak to není Čech? Žádný z genů, které tyto průzkumy sledují se v naší populaci nevyskytuje u 100% jedinců.

  KOLT: Na panslavismu není nic rasistického. Je to jazykovědecká teorie. Rasistická je vaše věta "Češi jsou Slovani pouze jazykem". Slované jsou jazyková skupina. Ničím jiným než jazykem být slovan nemůžete.

  Různé názory jazykovědců na to, co je jazyk a co je jen dialekt jsou oprávněné. Například dialekty čínštiny se od sebe liší mnohem víc než slovanské jazyky.

 • KOLT
  22:34 26.05.2016

  pro Maximus: Předběhl jste mě :-) Souhlas.

 • KOLT
  22:33 26.05.2016

  1) Panslavismus je teorie vniklá a dodnes sloužící k ovládání slovanských národů Ruskem.
  2) Je to teorie navýsost rasistická.
  3) Češi jsou Slovani pouze jazykem, a i ten je dost odlišný od ostatních.

  A to nemluvím o tom, že my tady na jihozápadě vám na nějaké slovanství z vysoka, protože kdo nemá dudy a nevaří pořádné pivo, s tím není zábava ;-)

 • Maximus
  22:01 26.05.2016

  To Jura99: Stalinovi se smrt Sikorskeho hodila stejně jako nechat vykrvácet Varšavské povstání a decimace Armii Krajowej. Z archivů je doloženo, že kolem letadla gen. Sikorského se motali před startem dva agenti pracující prokazatelně pro Stalina. Samozřejmě přímý důkaz chybí, ale my si nemusíme ve svých úvahách brát moc servítky - nepíšeme oficiální zprávu, kde musíme předkládat pouze nezvratné důkazy a být korektní ke "spojenci".

  To Luky: Proč sanitární kordón? S Rusem se dá jednat pouze z pozice silného partnera - jinak tě bude vždy vnímat jako "součást minulé, současné či budoucí sféry vlivu". V tomto nejsem nějaký teoretik, ale v Rusku jsem pobýval pracovně a měl jsem možnost diskutovat s akademiky i bývalými příslušníky Kgb.
  Projekt Vx by se Rusku nelíbil právě z pohledu toho, že suverénní a spolupracující státy střední a východní Evropy už by nebyly tak snadným cílem pro handlování mezi Washingtonem, Berlínem a Moskvou.

  Nicméně pokud by Rusko respektovalo naši suverenitu a zdrželo se nepřátelských aktů a provokací proti státům Vx a našim partnerům, tak by se dalo hovořit i o roli států Vx jako mostu mezi východem a západem. Ovšem po těchto mostech by nesměly šlapat nohy cizích vojáků, ale měla by být pouze cestou pro obchodníky, transport surovin, vědeckou spolupráci a přátelské kuturní styky.

  Aby spolek V4 byl vyvážený, tak by bylo dobré integrovat další blízké státy, které by měly o spolupráci zájem - typicky Slovinsko, Rumunsko, Pobaltí. Právě Slovinsko a zejména Rumunsko by kompenzovalo velikost a vojenskou sílu Polska v rámci celé V(x). A Pobaltí by zas trochu tvořilo partnera Maďarsku, které by se mohlo mezi samými Slovany cítit izolováno.

  Ovšem na nějaké "panslovanství" není v našem prostoru místo - to je koncept dávno překonaný a primárně služil k posílení vlivu carského Ruska v našem regionu. Navíc podle genetických analýz je průměrný východní Němec víc Slovan než průměrný Čech :-))).

 • Jura99
  16:59 26.05.2016

  Maximus: údajná vražda gen. Sikorského se neprokázala a ani není zcela jednoznačné, kdo by jí měl spáchat, protože trochu kuriózně na jeho smrti mohli mít zájem skoro všichni a Stalin dokonce nejmíň. Nejspíš šlo skutečně o nehodu, kterých bylo tehdy dost.

Stránka 1 z 7