Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?

Foto: Vojácí Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratří ve zbrani? / YouTube
Vojáci Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratři ve zbrani?

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem Visegrádská skupina, neoficiálně Visegrádská čtyřka (dále jen V4), na základě společné historie a sdílených hodnot. Článek vyšel původně na Security Outlines

Zpočátku se jednalo pouze o fórum k řešení otázek spojených s integrací do mezinárodních struktur (zejména do EU). První snahou o spolupráci v bezpečnostní sféře bylo setkání ministrů obrany členských států v roce 1996.

Ti se zavázali prohloubit spolupráci zejména v otázce kooperace jednotlivých ozbrojených sil a subjektů zbrojního průmyslu. Užší spolupráce mezi členskými státy však nebyla ve větší míře využita. Ozbrojené síly V4 se soustředily nejdříve na vzájemnou pomoc se vstupem do NATO a posléze na spolupráci v rámci Aliance.

Dalším impulsem se stal rok 2014. Zástupci členských států se zavázali k prohloubení obranné spolupráce následujícími dokumenty: Long Term Vision of the Visegrad Countries on Deepening Their Defence Cooperation a Framework for an Enhanced Visegrad Defence Planning Cooperation.

Dle těchto dokumentů se členové V4 zavazují ke spolupráci na poli společných zbrojních akvizic, zejména v aliančních programech, jako je Pooling and Sharing, a ke společnému obrannému plánování.

Dále je kladen důraz na posílení součinnosti ozbrojených sil členských států, a to hlavně s ohledem na budoucí společné uskupení v rámci EU – EU Battlegroup. Odhodlání posilovat společnou spolupráci také potvrzuje první cvičení ozbrojených sil států V4 (za spolupráce s USA), které se pod názvem Ground Pepper odehrálo roku 2014 na území Slovenska.

Katalyzátorem k výše uvedeným krokům byla nepochybně situace na Ukrajině a z ní plynoucí zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Dalším často opomíjeným důvodem je nutnost členských států obměnit jejich výzbroj.

Vojenská technika a další zbraňové systémy států V4 pochází z dob Varšavské smlouvy, tudíž nejsou kompatibilní se spojenci v NATO (až na několik modernizovaných výjimek). Uvedená technika se také ve všech státech chýlí ke konci své technické životnosti. Jednotlivé vlády navíc upřednostňují akvizici nových systémů místo modernizace starých s cílem snížit závislost na technické podpoře z Ruské federace.

V tomto ohledu byl hodně diskutován společný program akvizice radarů typu MADR (Mobile Air Defense Radar), kdy se nejdříve uvažovalo o vývoji úplně nového zařízení (se zahraniční pomocí) a později o společném nákupu zahraničního typu. Nicméně od společného projektu státy V4 odstoupily.

Je velice nepravděpodobné, že by se v blízké době uskutečnil takto velký projekt zahrnující všechny členy, ačkoliv jsou v současné době poptávány podobné druhy techniky, např. víceúčelové vrtulníky, střední transportní vrtulníky či průzkumné drony.

Ačkoliv se zatím nepodařilo uskutečnit společný akviziční projekt na úrovni celé V4, jednotlivé státy spolu spolupracují na bilaterální úrovni. Jako příklad lze uvést kolový transportér Scipio, který je ve skutečnosti polským vozidlem Rosomak se slovenskou výzbrojí.

Stejně tak se potenciálně jeví česko-polská spolupráce v akvizici bojových vozidel pěchoty či česko-maďarská spolupráce při provozu letounů JAS-39 Gripen s možnou slovenskou účastí v budoucnu.

Na rozdíl od iniciativy z devadesátých let, současná obranná spolupráce začíná nabývat konkrétní podoby. Společná vojenská cvičení od roku 2014 dále pokračují, V4 Battlegroup se podařilo získat všechny potřebné certifikace a 1. 1. 2016 došlo k její aktivaci. Uskupení čítající kolem 3900 příslušníků ozbrojených sil zemí V4 bude v pohotovosti do poloviny roku 2016.

Dále se zvažuje možnost tříměsíčních rotací ozbrojených sil zemí V4 na území Pobaltí od začátku roku 2017. Vzhledem k uvažovaným počtům bude tento příspěvek spíše symbolický. Polsko plánuje v roce 2020 převzít tíhu tzv. „Spearhed forces" (obdoba EU Battlegroup v režii NATO) a počítá se i s účastí ostatních členů V4 na bázi zkušeností z letošního roku.

Společný prostor V4 zažívá pomalou integraci na další úrovni, kterou je bezpečnostní sféra. Motorem této integrace je bezpochyby pocit ohrožení plynoucí ze zhoršení bezpečnostního prostředí v Evropě po propuknutí krize na východě Ukrajiny. Ačkoliv jednotliví členové vnímají situaci trochu odlišně, Polsko se začalo stavět do role lídra, který tomuto uskupení chyběl.

Snaha Polska pozvednout obranné schopnosti svých sousedů pomocí výhodných půjček na nákup zbraní pomáhá i na půdě V4. Budoucnost integrace na této úrovni je však ohrožena hned několika faktory. Prvním je nepochybně role lídra.

Pokud by Polsko přehodnotilo situaci a přestalo by vyvíjet aktivity tímto směrem (např. v případě permanentní vojenské přítomnosti USA v Polsku), je nepravděpodobné, že by tuto roli převzal jakýkoliv další stát.

Druhou je finanční rámec integrace a společných investic do obrany. Je tak velice obtížné představit si hlubší fungující obrannou spolupráci v případě, že jednotlivé vlády odmítnou navýšit obranné rozpočty a investovat do svých ozbrojených sil.

Jako třetí riziko lze zmínit současnou imigrační krizi, která jen v případě Maďarska odčerpává značné částky z rozpočtu na obranu a ve stejnou dobu nutí Maďarsko přehodnotit hrozby pro národní bezpečnost.

V současné době se však státy V4 dohodly i na společném postupu v případě imigrační krize, tudíž lze spolupráci těchto státu označit slovem „perspektivní" a pro další vývoj budou směrodatné zejména zkušenosti z nasazení Battlegroup a nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Redakčně upraveno

Zdroj: Security Outlines

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé ...

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • pjek
  12:59 11.07.2016

  ->Kolt: Možná není od věci ohledně slovanských dějin vygooglit Zkázu Velké Tartárie. To, že reflektujeme nějaké dve století ruských imperátorů a bolševiků ještě neznamená, že panslavismus je a-priori neférové společenství převážně slovanských národů pod ruským diktátem.

 • pjek
  12:54 11.07.2016

  Pochopitelně že vlastní obranná spolupráce V4 se v podmínkách rozporů v NATO a tutlané přípravy evropských obranných sil zcela logická. Pokud to ovšem pochopí vládnoucí elity v Polsku, které prozatím zcela nestrategicky jasně favorizují úzkou spolupráci s NATO

 • Jura99
  11:40 28.05.2016

  Maximus: Stalinovi to bylo jedno, protože se vylhal ze všeho i tu Katyň ustál. Nakonec stejně vypověděl styky s polským exilem v Londýně sám. Sikorsky naopak se Stalinem uzavřel dohodu o spolupráci a zlobili se na něj proto pravicoví Poláci. Takže motiv k Sikorského odstranění mohl mít Stalin, sami Poláci ale i Churchill. Ovšem ze všeho nejpravděpodobnější je nehoda.

 • Maximus
  07:06 27.05.2016

  Nechápu rovněž,proč mi hned podsouváte nějaké nesmyslné rasistické interpretace. Zrovna "průměrný" Čech ma v sobě geny původních lovců mamutů, Keltů,Germánů,Slovanu a všech početných armád a migracnich vln které touto zemi za několik posledních několik tisícovek let prošly. Co Čech to originál, takže se rozhodne nějaké unifikacni genetické tabulky u Čechu rozhodne bát nemusíte :-)))

 • Maximus
  06:57 27.05.2016

  To Gahnt: Interpretace genetických analýz jsou možná nebezpecne z různých aspektu použití, ale v archeologii a antropologii se bežně používají k regionalizaci daného jedince v rámci populacemi či jako doklad migrace. V kontextu ve kterém jsem je použil pouze demonstrují nesmyslnost vyvolávání panslovanských "démonů",které považuji za mnohem nebezpečnější než konstatování, ze výskyt některých genetických markeru typických pro slovanskou populaci je častější u východních Němců než u Čechu - je to dosti logické,protože západní Slované nebyli všichni pobiti Germány,ale geneticky se asimilovali a na radě míst východního Německa jejich genofond je stale jasné patrný.

 • gaunt
  02:32 27.05.2016

  Maximus: Genetické analýzy národů jsou nebezpečná hloupost. Je to na stejné úrovni jako nacistické rasové teorie. Když najdete Čecha, který nezapadá do vaší genetické definice tak to není Čech? Žádný z genů, které tyto průzkumy sledují se v naší populaci nevyskytuje u 100% jedinců.

  KOLT: Na panslavismu není nic rasistického. Je to jazykovědecká teorie. Rasistická je vaše věta "Češi jsou Slovani pouze jazykem". Slované jsou jazyková skupina. Ničím jiným než jazykem být slovan nemůžete.

  Různé názory jazykovědců na to, co je jazyk a co je jen dialekt jsou oprávněné. Například dialekty čínštiny se od sebe liší mnohem víc než slovanské jazyky.

 • KOLT
  22:34 26.05.2016

  pro Maximus: Předběhl jste mě :-) Souhlas.

 • KOLT
  22:33 26.05.2016

  1) Panslavismus je teorie vniklá a dodnes sloužící k ovládání slovanských národů Ruskem.
  2) Je to teorie navýsost rasistická.
  3) Češi jsou Slovani pouze jazykem, a i ten je dost odlišný od ostatních.

  A to nemluvím o tom, že my tady na jihozápadě vám na nějaké slovanství z vysoka, protože kdo nemá dudy a nevaří pořádné pivo, s tím není zábava ;-)

 • Maximus
  22:01 26.05.2016

  To Jura99: Stalinovi se smrt Sikorskeho hodila stejně jako nechat vykrvácet Varšavské povstání a decimace Armii Krajowej. Z archivů je doloženo, že kolem letadla gen. Sikorského se motali před startem dva agenti pracující prokazatelně pro Stalina. Samozřejmě přímý důkaz chybí, ale my si nemusíme ve svých úvahách brát moc servítky - nepíšeme oficiální zprávu, kde musíme předkládat pouze nezvratné důkazy a být korektní ke "spojenci".

  To Luky: Proč sanitární kordón? S Rusem se dá jednat pouze z pozice silného partnera - jinak tě bude vždy vnímat jako "součást minulé, současné či budoucí sféry vlivu". V tomto nejsem nějaký teoretik, ale v Rusku jsem pobýval pracovně a měl jsem možnost diskutovat s akademiky i bývalými příslušníky Kgb.
  Projekt Vx by se Rusku nelíbil právě z pohledu toho, že suverénní a spolupracující státy střední a východní Evropy už by nebyly tak snadným cílem pro handlování mezi Washingtonem, Berlínem a Moskvou.

  Nicméně pokud by Rusko respektovalo naši suverenitu a zdrželo se nepřátelských aktů a provokací proti státům Vx a našim partnerům, tak by se dalo hovořit i o roli států Vx jako mostu mezi východem a západem. Ovšem po těchto mostech by nesměly šlapat nohy cizích vojáků, ale měla by být pouze cestou pro obchodníky, transport surovin, vědeckou spolupráci a přátelské kuturní styky.

  Aby spolek V4 byl vyvážený, tak by bylo dobré integrovat další blízké státy, které by měly o spolupráci zájem - typicky Slovinsko, Rumunsko, Pobaltí. Právě Slovinsko a zejména Rumunsko by kompenzovalo velikost a vojenskou sílu Polska v rámci celé V(x). A Pobaltí by zas trochu tvořilo partnera Maďarsku, které by se mohlo mezi samými Slovany cítit izolováno.

  Ovšem na nějaké "panslovanství" není v našem prostoru místo - to je koncept dávno překonaný a primárně služil k posílení vlivu carského Ruska v našem regionu. Navíc podle genetických analýz je průměrný východní Němec víc Slovan než průměrný Čech :-))).

 • Jura99
  16:59 26.05.2016

  Maximus: údajná vražda gen. Sikorského se neprokázala a ani není zcela jednoznačné, kdo by jí měl spáchat, protože trochu kuriózně na jeho smrti mohli mít zájem skoro všichni a Stalin dokonce nejmíň. Nejspíš šlo skutečně o nehodu, kterých bylo tehdy dost.

 • MadToY
  14:50 26.05.2016

  Do cernakus tak na pis glosowalo 20% uprawnionych. ale wez pod uwage ile osob jest na emigracji oraz to iz teraz niezalezne sadarze daja pis 47% poparcia a calej opozycji niespelna 28% opozycja to PO, Nowoczesna, PSL a zeby ci pokazac ze PiS to nie wariaci jak chce ich pokazac unia to kilka faktow: Działania rządu Beaty Szydło w pierwszych miesiącach prac, można określić jako energiczne. Tempo zmian jakie towarzyszyło działaniom PiS-u z całą pewnością umożliwiała większość jaką ten ma w Sejmie. Ustawa „500+”, zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, nie byłyby z pewnością tak szybko przeprowadzone, gdyby rząd musiał budować koalicję. 
  Bez wątpienia największym sukcesem 100 dni rządu PiS było przyjęcie programu 500+, co udało się uczynić bez rozbijania budżetu. Składanie wniosków ma ruszyć z początkiem kwietnia. 
   
  Pierwsze miesiące rządu Beaty Szydło, miały za tło spór wokół wyboru nowych sędziów TK i zasad jego funkcjonowania. Mimo to udało się uchwalić dwie poselskie nowelizacje ustawy o Trybunale. Przed świętami Bożego Narodzenia Sejm i Senat przyjął nowelizację zmieniającą m.in. to, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej- zwykłą. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków ma wyznaczać kolejności wpływu. 
  Pod koniec stycznia Sejm i Senat przyjął przepisy Nowego Prawa o prokuraturze na mocy, których od 4 marca ma dojść do połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Z kolei od 4 kwietnia zlikwidowana ma zostać odrębna prokuratura wojskowa.** 
   
  7 lutego weszła w życie nowelizacja ustaw o policji i innych służbach. Na nowo określiła zasady stosowania przez nie technik operacyjnych oraz pobierania danych o geolokalizacji, billingów i danych internetowych. Rząd dokonał ponadto zmian w ustawie o ubezpieczeniach rolnych. Nowe prawo przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa 
   
  Podobne zmiany zaszły w służbie cywilnej. Zgodnie z ustawą stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Zmianom uległo również obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, które teraz będą wyłaniane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. 
   
  Nowelizacji została poddana też ustawa o administracji podatkowej. Ustawa przewiduje utworzenie funkcji tzw. asystenta podatkowego, którzy mają pomagać zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy ich działalności. 
   
  Inną obietnicą wyborczą, o której dużo się mówiło, był tzw. podatek bankowy. Ustawa wprowadza od lutego 2016 r. opodatkowanie m.in. banków i firm ubezpieczeniowych w wysokości 0,44 proc. rocznie od wartości ich aktywów. Środki te mają być dodatkowym źródłem finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych, w tym projektu 500+. Rząd uchwalił także nową ustawę o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. 
   
  Uchwalono też budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Zgodnie z założeniami wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Do ustawy zgłoszono jednak kilkanaście poprawek, które czekają jeszcze na rozpatrzenie. 
   
  Kontrowersję wywołała uchwalona 30 grudnia 2015 r. nowelizacja ustawy radiofonii i telewizji, która umożliwiła wymianę kadry kierowniczej w Telewizji Polskiej i Polski Radiu. Z całą pewnością ważną zmianą było cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Inną ustawą dotyczącą oświaty była ta dotyczą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Ma ona uporządkować system kwalifikacji zawodowych. 
   
  Na biurko prezydenta trafiła także nowelizacja ustawy, zabraniająca odbierania dzieci rodzicom, wyłącznie z powodu biedy. Rząd przyjął także projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Likwiduję ona tzw. godziny karciane, ponadto zabezpiecza środki na nagrody pieniężne dla nauczycieli - profesorów oświaty oraz rozszerza na wszystkich nauczycieli przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności. 
   
  Trwają pracę nad projektem ustawy o podatku od handlu. Poprzedni projekt spotkał się z krytyką pracodawców i związkowców. Co wiecej zapraszam do przeczytania planu rozwoju ministra Morawieckiego oraz zasiegniecie opini mediow niezaleznych ( u nas media sa w duzej mierze zwiazane z opozycyjna PO) 
   
  Przetłumacz Do cernakus tak na pis glosowalo 20% uprawnionych. ale wez pod uwage ile osob jest na emigracji oraz to iz teraz niezalezne sadarze daja pis 47% poparcia a calej opozycji niespelna 28% opozycja to PO, Nowoczesna, PSL a zeby ci pokazac ze PiS to nie wariaci jak chce ich pokazac unia to kilka faktow: 
   
  Działania rządu Beaty Szydło w pierwszych miesiącach prac, można określić jako energiczne. Tempo zmian jakie towarzyszyło działaniom PiS-u z całą pewnością umożliwiała większość jaką ten ma w Sejmie. Ustawa „500+”, zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, nie byłyby z pewnością tak szybko przeprowadzone, gdyby rząd musiał budować koalicję. Bez wątpienia największym sukcesem 100 dni rządu PiS było przyjęcie programu 500+, co udało się uczynić bez rozbijania budżetu. Składanie wniosków ma ruszyć z początkiem kwietnia. 
   
  Pierwsze miesiące rządu Beaty Szydło, miały za tło spór wokół wyboru nowych sędziów TK i zasad jego funkcjonowania. Mimo to udało się uchwalić dwie poselskie nowelizacje ustawy o Trybunale. Przed świętami Bożego Narodzenia Sejm i Senat przyjął nowelizację zmieniającą m.in. to, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej- zwykłą. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków ma wyznaczać kolejności wpływu. 
   
   
   
  Pod koniec stycznia Sejm i Senat przyjął przepisy Nowego Prawa o prokuraturze na mocy, których od 4 marca ma dojść do połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Z kolei od 4 kwietnia zlikwidowana ma zostać odrębna prokuratura wojskowa.** 7 lutego weszła w życie nowelizacja ustaw o policji i innych służbach. Na nowo określiła zasady stosowania przez nie technik operacyjnych oraz pobierania danych o geolokalizacji, billingów i danych internetowych. Rząd dokonał ponadto zmian w ustawie o ubezpieczeniach rolnych. Nowe prawo przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa 
   
  Podobne zmiany zaszły w służbie cywilnej. Zgodnie z ustawą stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Zmianom uległo również obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, które teraz będą wyłaniane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. Nowelizacji została poddana też ustawa o administracji podatkowej. Ustawa przewiduje utworzenie funkcji tzw. asystenta podatkowego, którzy mają pomagać zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy ich działalności. 
   
  Inną obietnicą wyborczą, o której dużo się mówiło, był tzw. podatek bankowy. Ustawa wprowadza od lutego 2016 r. opodatkowanie m.in. banków i firm ubezpieczeniowych w wysokości 0,44 proc. rocznie od wartości ich aktywów. Środki te mają być dodatkowym źródłem finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych, w tym projektu 500+. Rząd uchwalił także nową ustawę o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. Uchwalono też budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Zgodnie z założeniami wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Do ustawy zgłoszono jednak kilkanaście poprawek, które czekają jeszcze na rozpatrzenie. 
   
  Kontrowersję wywołała uchwalona 30 grudnia 2015 r. nowelizacja ustawy radiofonii i telewizji, która umożliwiła wymianę kadry kierowniczej w Telewizji Polskiej i Polski Radiu. Z całą pewnością ważną zmianą było cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Inną ustawą dotyczącą oświaty była ta dotyczą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Ma ona uporządkować system kwalifikacji zawodowych. Na biurko prezydenta trafiła także nowelizacja ustawy, zabraniająca odbierania dzieci rodzicom, wyłącznie z powodu biedy. Rząd przyjął także projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Likwiduję ona tzw. godziny karciane, ponadto zabezpiecza środki na nagrody pieniężne dla nauczycieli - profesorów oświaty oraz rozszerza na wszystkich nauczycieli przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności. Trwają pracę nad projektem ustawy o podatku od handlu. Poprzedni projekt spotkał się z krytyką pracodawców i związkowców. 
   
  Co wiecej zapraszam do przeczytania planu rozwoju ministra Morawieckiego oraz zasiegniecie opini mediow niezaleznych ( u nas media sa w duzej mierze zwiazane z opozycyjna PO)i 

 • Luky
  14:09 26.05.2016

  Větší celky by neměly být o uniformitě, ale ekonomické a politické síle. Pokud chceš jen farmařit, může ti to být jedno. Pokud chceš kolonizovat vesmír, kosmodrom si za humny těžko vyrobíš.

  Švýcarsko je dost atypické a za jeho úspěchem je hodně starý špíny.
  Já se teď ale nechci dohadovat, protože nemám moc čas - ale už dříve jsem psal, že pokud vznikají větší celky s odlivem pravomocí, musí se zároveň posilovat lokální samospráva (např. kraje). V tom naprosto souhlasím.

  Ten Vx celek, o kterém psal Maximus mi příliš připomíná sanitární kordón pro odříznutí Rusů (a je to geograficky hubený). Osobně bych do toho zahrnul ještě alespoň Němce, Rakušáka..případně výhledově Švéda i Fina. Nelíbilo by se mi asi, aby to vedla výrazně Varšava. S těmi germány by to bylo vyváženější a hlavní instituce by sídlili v Praze na Pankráci. Jsme totiž nejmírumilovnější. Nově volení vůdci by před inaugarací navštívili sekyrárnu a přísahali, že takhle už ne.

 • Beld
  13:04 26.05.2016

  Luky : Staty a narody v evrope proste nejsou ekonomicky a lidsky kompatibilni .V USA je tech rozporu minimum . Ja osobne nechapu co lide vidi na globalizaci a slucovani . Paradoxne uz ted maji jednotlive staty US vetsi pravomoce , nez vetsina zemi v eurozony . Uniformita neni reseni . Proc muze mit male svycarsko 26 navzajem si konkurujicich kantonu s ruznymi danemi ? Potrebujeme naopak co nejvice pravomoci na co nejmensi celky a deglobalizovat statni zpravu . Mistni budou vzdy vedet lepe jak problemy resit nez nekdo v "centru" . Reci o tom ze mensi staty nemaji ve svete sanci jsou jen blouzneni lidi , kteri chteji rozhodovat . ( Cina se stava nejvetsi ekonomikou sveta , ale prumerny cinan je stale chudak divajici se na rakusana jako na krale a rakousko ma 8M obyvatel )

  Vetsina statu stredni a vychodni evropy ma stejne zajmy . Polaci by kvuli poctu obyvatel meli byt nasi nejdulezitejsi spojenci . Ja pochazim z jablunkova a verte ze polaci nas maji hodne radi . Resit 100 let stare veci je proste kravina , uzemni spory napriklad ve slezku nezavinilo obyvatelstvo , ale elity ve vladach obou zemi . Lide tady zijici v te valce nebojovali ... To byla armada z Prahy/Varšavy .

 • Maximus
  12:19 26.05.2016

  To Cernakus: Je hezké, jak mluvíte co si myslí většina polských voličů, ale naštěstí je to váš čistě subjektivní názor ovlivněný zdejší masivní eurohujersjkou propagandou - stejně jako zdejší prezentace premiéra Orbána.
  Pak je realita taková, že v postfašistickém Německu je trestně stíhán satirik za zesměšňování (jakkoli nevkusného - takové věci má řešit občansko-právní soud) skutečného NEdemokrata a despoty Erdogana.

  Pokud se nedokážeme poučit z minulosti a začít s Poláky budovat přátelské a pevně provázané vztahy, tak si tu minulost budeme muset znovu prožít . A tentokrát by se rok 1919 a naše jednoznačné vojenské vítězství rozhodně neopakovalo!

  S tou vlastní vinou Poláků za příkoří od Rusů si asi děláte srandu - umíte se podívat dál než za 20. století Z vašich postojů o tom silně pochybuji.
  A i v tom 20. století je toho ažaž - Katyň, Varšava, vražda generála Sikorského (oficiálně ovšem "neprokázaná"), instalace komunismu, etc.?

 • cernakus
  11:03 26.05.2016

  Rase:

  Nejsou jednotní. PiS volilo 20% oprávněných voličů. Hádám, že "zbytku" se jejich kroky a kroky jejích příznivců nezamlouvají. Ostatně fakt, že se Kačinský nemůže opřít o signifikantní sílu, ho naštěstí brzdí. Kdyby měl třebas 50% voličů, to by bylo asi jiné tóčo.

  Maximus

  Je zajímavé, jak selektivně si vybíráme, kterou historii otevírat budeme a kterou ne. Okupace rusákem v 68 tady (v ČR) má každý plnou hubu. Detaily, jako že o tom nerozhodli Rusáci (Andropov, v té době nejmocnější Rusák na politbyru byl dokonce proti) a největší advokáti okupace byli naši "bratři" (běžní Poláci a Němci do toho však mluvit nemohli, ti za to tudíž nemohou) účelově vypustíme a že museli vyměnit první, evropské vojáky, za tatary z východu, protože těm byla oprese čechoslováků volná (což Polským vojákům taky:-(.

  Ovšem na fakt, že s námi Polské elity vyjebali pokaždé, když k tomu měli příležitost, označíme za dávnou historii a její připomínání za neustále otevírání problematického 20. století.

  Já nemám problém s téměř žádnými Slovany, jako opravdového nepřítele slovanů vidím Zápaďáky, protože zatímco u Slovanů jsou třenice kvůli elitám, tak se Zápaďáky je problém na úrovni prostého obyvatelstva. Což znamená, že s Germány, Franky, Romány nikdy nebudeme opravdoví bratři a kamarádi. Vždycky pro ně budeme východní póvl, špína, otroci a upřednostní i čmouda před Slovanem (ženský od nás, co žijí na západě by vám mohly vyprávět, jaká bžudna je být -ová a dostat se do sporu s úřady nebo tamními obyvateli, nezávisle na tom jestli ta -ová není například naturalizovaná zubní lékařka).

  Problém je, že jsme kolonie Západu (i to Polsko). A protože Západ je zběhlý kolonizátor, tak nás ovládá skrze naše elity. A s nimi mám proto problém a nemám k nim, s ohledem na relativně nedávnou i dávnou historii, důvěru. Mimochodem, málo se ví, že Poláky do války s Bolševikem velmi aktivně hnali Angličané. Za všechna ta údajná příkoří od Sovětů tak mohou Poláci poděkovat nejen svým vlastním elitám, ale i té Anglii.

  Až při příštích volbách svrhnou toho fanatického trpaslíka (pokud tedy další volby budou, že jo :-) určitě si oddychnu. Když to dobře dopadne, tak možná ani nerozpoutá WW3 :-D

 • Maximus
  08:58 26.05.2016

  Oprava: ..je nesmysl neustále otevírat problematické 20. století a naopak nehledat věci co nás mohou spojovat.

 • Maximus
  08:55 26.05.2016

  To MadToY: Zas tak špatné to snad se vztahemobčanů ČR a SR k Polákům není, jen mnozí tady mají problém se dívat dál do budoucnosti a neumí se poučit z chyb minulosti. Nechápou, že je nesmysl neustále otevírat problematické 20. století a hledat věci co nás mohou spojovat.
  Už první doložený polský kníže Mešek I. se roku 965 se Měšek oženil s dcerou českého knížete Boleslava I. Doubravkou, což se uvažuje za počátek polské christianizace. Určitě na dobu Jagellonců lze vzpomínat v dobrém a za klíčovou roli polsko-litevských jednotek v bitvě u Vídně r. 1683 by nikdy civilizovaná Evropa neměla zapomenout na vděčnost a respekt k těmto národům.
  Lze třeba i připomenout i takový detail, že nejlepším spojeneckým pilotem celé bitvy o Británii byl český pilot Josef František, který ale létal u 303. stíhací (polské) perutě.

  Myslím si, že ani není u nás moc slyšet, že v řadě různých anket a dotazníků Poláci považují Čechy mezi národy za svoje nejbližší přátele a spojence. To je dost odlišné vnímání od stereotypů prezentovaných cernakusem a jemu podobných.Cui bono?

  Osobně ve výrazném prohloubení spojenectví s Poláky (o Slovácích se ani snad nemusím zmiňovat), Maďary, Rumuny, Slovinci i pobaltskými státy vidím jako příležitost pro budoucnost jako nádstavbu či v případě jako alternativu k EU a NATO, pokud tyto instituce nebudou ochotny respektovat požadavky a potřeby našich národůˇv budoucnosti. Pokud by vznikla postupně V6 či V9, tak by reprezentovala kolem 90 milionů obyvatel a spojovala by kompaktní celek států od Baltu k Jadranu a Černému moři. To je dost významná síla, kterou by muselo respektovat nejen Rusko, pro které jsou jednotlivé státy východní a střední Evropy stejnými pěšáky na šachovnici jako pro USA. Ani jedny bych si rozhodně neidealizoval a zrovna náš region by se měl řídit radami a vizemi TGM o tom, že malé země našeho regionu by měli úzce spolupracovat a společně tvořit alianci proti velkým státům s ambicemi o ovládnutí našeho prostoru.

  Je potřeba uvažovat v delším časovém horizontu než několik málo příštích let. Je velmi zajímavé zjistit, ža starostové na západě mají rámcový plán rozvoje svých obcí klidně na příštích 50 let a u nás je problém uvažovart dále než je konec příštího volebního období. To platí společně pro komunální i nejvyšší politiku a právě koncept rozvoje spolupráce V4 či V(x) by mohl prolomit toto krátkozraké uvažování, které nás vmanévrovalo do pozice neokolonií.

  Právě otázka obrany a bezpečnosti by mohla být prvotním impulsem pro rozvoj i v dalších oblastech - ovšem na počátku musí být určité politické zadání a to je rozhodně proti zájmům řady "zájmových organizací" - s EU v čele.

 • Rase
  08:17 26.05.2016

  Jura99:
  Ten návrh na konfederaci pochází cca z roku 1941 nebo 42. Byl to snad Benešův návrh, Stalin byl pro, ale ztroskotalo to na Polácích, kteří chtěli udržet clo mezi státy atd. S odstupem by to znamenalo zánik českého státu-národa (což by znamenal i německý zábor, pokud by trval déle).
  Z mého pohledu je polsko moc velké na rovnocené vztahy, ale nevim, proč bysme nemohli spolupracovat (vojensky, ekonomicky, politicky a mezilidsky).

  MadToY:
  ti co nejvíc křičí jsou nejvíc slyšet, tak podle názoru pár místních lidí (na fóru) nemůžeš dělat závěry o celém národě. Jedni mají rádi Rusy, jiní Němce, další Američany, někdo levičák, druhý pravičák atd. co člověk to názor. Jestli jsou Poláci názorově a politicky jednotní, tak to vám gratuluju.
  Někdo má Poláky rád, jiný ne - záleží na osobních zkušenostech

 • Jura99
  07:37 26.05.2016

  Tak cernakus má pravdu např. v tom, že invazi z 1968 prosazovali zejména Gomulka a Ulbricht, Brežněvovi se do toho vůbec nechtělo (ne že by ho to omlouvalo), však taky Dubčeka v Čierne nad Tisou přemlouval ať s demokratizací couvne, Dubček nasliboval a nic neudělal (to až v roce 69 neměl problém podepsat "pendrekový" zákon). Jinak s Poláky máme celkem společné zájmy, tak by se bližší spojenectví nabízelo, dokonce by tu byla i dávná tradice, když jsme měli společné krále (litevské Jagellonce). Málo se ví, že se dříve mluvilo o jakési konfederaci mezi ČSR a PL, ale nebyl to názor na vládní úrovni, takže nikam nepostoupil.

 • MadToY
  00:37 26.05.2016

  Jarosław Kaczyński to tylko lider partii, to lewackie media robią z niego szarego kardynała... Nigdy nie powiedział ani nie zrobił nic przeciwko Czecha ale dobrze możecie go nie lubić za to niemoge zrozumieć dlaczego lubicie Donald Tusk, przecież on uważał Czechy, Słowację za kraje trzeciego świata a za głównego sojusznika miał Niemcy i Rosję ale w sumie skoro wolisz aby v4 było martwe jak do tej pory to faktycznie Tusk byłby lepszy...

  Co do wojny... PiS, Jarosław Kaczyński czy Polacy nie wywolaja wojny z Rosją, przecież to głupie... Przestań czytać propagandę, atak na Rosję jest samobójstwo, zresztą nawet Kaczyński tak powiedział w telewizji kiedy go zapytali o wojnę z Rosją.

  A to że chce śledztwa zgodnie z prawem odnośnie tragedii brata to normalne... Tam zginął prezydent i 60% rządu a do dzisiaj Rosja wraku tupolewa nie oddala... Wiec coś jest nie tak chyba?

  Wracając do twojej nienawiści do PiS oni jedyne co zrobili to nie powołali sędziów których rząd Tuska wybrał na zapas niezgodnie z prawem, a prezes trybunału nie stosuje nowych praw wiec kto rządzi krajem? Prezydent i rząd wybrany przez naród czy prezes trybunału wybierany bez udziału narodu? A ot taka ciekawostka PiS chce przekopac rzeki Wisłę i Odrę aby można po nich towary transportować zaznaczyli ze chcą też przekopac do Czech i Słowacji aby grupa V4 mogła mieć dostęp do polskiego morza i portów aby wysyłać towary w świat... Ale niedobry ten PiS..


  Jaroslaw Kaczyński je jediný vůdce strany, levicová média, aby ho šedá kardinál ... Nikdy jsem řekl nebo udělal něco proti České republice, ale také si ho můžete nelíbí na to nemůže dostat pochopit, proč se vám Donalda Tuska, po tom všem, pomyslel si Českou republiku, Slovensko jako země třetího světa a hlavní spojenec bylo Německo a Rusko, ale celkem vzato, pokud dáváte přednost v4 byl mrtvý doposud to vlastně Tusk by bylo lepší ...

  Pokud jde o válku ... Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski a Poláci nespouštějí válku s Ruskem, je to hloupé ... Zastavte čtení propagandistický útok proti Rusku je sebevražda, ba Kaczyński dokonce řekl, tak v televizi, když byl požádán o válce s Ruskem.

  A to chce vyšetřování v souladu se zákonem, pokud jde o tragédii bratrově normální ... tam zabila prezidenta a 60% z vládního i dnešní Rusko trosek Tupolev není pryč ... Takže něco není v pořádku odhad?

  Po návratu do svého nenávisti pro právo a spravedlnost jedinou věc, kterou udělal, není jmenován soudce, že Tusk vláda zvolila dodávat nezákonně a předseda tribunálu se nevztahuje nové zákony, takže kdo běží ze země? Prezident a vláda zvolená lidmi nebo předsedy soudu zvolen bez účasti lidu? Ot taková kuriozita PiS chce kopat řeky Visly a Odry, aby po nich s přepravovaného zboží tikaly také chtít, aby kopat do České republice a na Slovensku do skupiny V4 by mohla mít přístup k polských námořních přístavech zaslat zboží na světě ... Ale špatné PiS. ,

  .

 • cernakus
  00:12 26.05.2016

  MadToY:

  Ty to můžeš s námi myslet dobře. I tví kamarádi to můžou s námi myslet dobře. Ale Jarosław Kaczyński to s námi dobře nemyslí. On to nemyslí dobře ani s vámi.

  A není důležité co si myslí MadToY či jiný obyčejný Polák, ale co si myslí vaše "elita", tedy Jarosław Kaczyński.

  Když vám vládl Donald Tusk, tak jsem byl mnohem klidnější.

  Pokud vás, Poláky, kdokoliv napadne a vy budete opravdu oběť, tak vás půjdu bránit se zbraní v ruce. Ale jestliže agresor budete vy, tak vám půjdu bránit se zbraní v ruce.
  To že jsme "bratři", neznamená, že s vámi půjdu do každé špinavosti. To by totiž nebyla "rodina", ale mafie.

 • MadToY
  23:53 25.05.2016

  Witajcie,
  Bardzo się cieszę że udało mi się znaleźć tą stronę i przeczytać wasze komentarze. Będę miał teraz namacalny dowód na to co Czesi o Polakach myślą... W naszym narodzie myśli się o Czechach jak o braciach słowiańskich i naszym naturalnym sojuszniku, ba nawet na forach wojskowych większość narodu uważa iż w razie potrzeby będziemy bronić Czech bo to nasi przyjaciele. Wiele mówi się także o tym że przez decyzję komunistów razem z ZSRR, Bułgaria i Węgrami napadlismy na was czego się wstydzimy.

  A tu proszę co czytam, że Polska to wróg, że jesteśmy psem USA, że w razie wojny lepiej Polsce nie pomagać, że Kaczyński lider partii PiS który przepraszał grupę V4 za politykę poprzedniego rządu który nie liczył się z opinią Czech, Słowacji czy Węgier prowadził ścisły sojusz z Niemcami (przykład imigrantów na których z v4 zgodził się tylko rząd PO) polityk który mówi o wzmocnieniu V4 o zaciesnianiu relacji z naszymi sojusznikami z wyszechradu w waszej opinii jest wariantem lub faszysta

  Zawiodłem się bardzo, jednak w Czechach nie mamy braci... No ale dobrze smiejcie się z nas, obrazajcie, może wtedy Polacy zrozumieją że darzą miłością nie ten naród który na to zasługuje...


  Dobrý den,
  Jsem tak rád, že jsem našel tento web a číst vaše komentáře. Teď mám hmatatelný důkaz o tom, co Češi myslí o Polácích ... v našem národě myslí o České republice jako z bratrů Slovanů a našeho přirozeného spojence, ba dokonce i na vojenských akcí, většina lidí věří, že pokud to bude nutné, budeme bránit Českou republiku, protože oni jsou našimi přáteli , Dnes se hodně hovoří také o tom, že rozhodnutí komunistů spolu se Sovětským svazem, Bulharsko a Maďarsko napadlismy na to, co jste stydět.

  A tady to, co jsem četl, že Polsko je nepřítel, který jsme pes USA, že v případě války lepší Polsku nepomůže, že Kaczynski vůdce zákona strany a dvora, který omluvil V4 pro politiky předchozí vlády, který nepočítal s názorem České republiky, Slovensko a Maďarsko vedlo v blízkosti spojenectví s Německem (např imigranti, na kterém v4 souhlasil pouze vládní PO) politik, který hovoří o posílení v4 užší vztahy s našimi spojenci wyszechradu podle vašeho názoru je varianta, nebo fašistická

  Velmi zklamaný, ale v České republice nemají bratři ... No, ale dobrý smích s námi, může se obraz pak pochopit, že Poláci mají z lásky, ne lidi, kteří si to zaslouží ...

 • gaunt
  22:04 25.05.2016

  RiMr71: "Hele Gaunte - "polští jestřábi" "loutka USA""

  Nějaký jiný argument než napadání mého slovníku bys neměl? Jak jinak bys nazval zemi, která na svém území provozovala a možná stále provozuje věznice v nichž CIA mučí vězně? Zemi, která chce na svém území umístit americkou raketovou základnu a dobrovolně ze sebe udělat terč?

  RiMr71: "doufám, že dojde i na vrahy z volstrýtu"

  dočkáš se.

 • Luky
  21:05 25.05.2016

  Beld napsal:Jednotna evropa ( EU) nikdy neexistovala a v nasledujicim stoleti existovat nebude.

  Vše je věcí úhlu pohledu. USA taky nejdřív nebyly, pak najednou byly ...a jak šly strmě nahoru. Kdyby se mezi sebou ty státy (příp. sever a jih) pořád jen škorpily, asi by to k nějaké dominanci nikdy nedospělo.
  Když jsem před lety vyprávěl chlapům o nutnosti regionality a lokalizace, čuměli na mě jak na zjevení. Aby ne, když se všude mluvilo jen o růstu a outsourcingu.
  Mě je sice v osobní rovině spíš sympatická národní hrdost, tradice a soběstačnost, při globálnějším pohledu mi ale přijde, že zůstat jen u toho je krátkozraké. Pokud budeme vycházet z toho, že svět nepůjde do úplnýho kopru, pak budou sílit další regionální mocnosti a struktury, např. v Jižní Americe, Jižní Asii, Dálném Východě..atd. A jednotná Evropa má šanci tomuto konkurovat - ať už měnově, v kosmických programech, vojenském vývoji, výzkumu atd. Samozřejmě kdyby to šlo dělat do budoucna po boku soudných Amíků, bylo by to ideální.
  Jinak kdoví, kde by Západní Evropa teď byla, kdyby nebylo Euro další světovou rezervní měnou(není to tedy jen problém ale i plus)...ale to je na delší debatu. A to píšu i s plným vědomím toho, že ten poměr odvodu/přínosu pro nás je v reálu jiný, než se obecně soudí (není to taková sláva). Jinak někteří EU komisaříci se v minulosti dost vztekali, jak jdou jihu Evropy obecně americké ratingové agentury po krku - to jsou další silově-nátlakové instituce Američanů, vedle (minulé?) dominance ve finančnictví.
  Asi by to ale chtělo taky trochu řešit tu středomořskou a zaalpskou "kompatibilitu". Myslím, že střed, snad i Benelux, východ a sever by mohl fungovat v určitém soustátí. Středomoří mi taky přijde něčím kompatibilní. Ale to by nesměla do budoucna eskalovat tahle nepochopitelně stupidní imigrační krize....u které mi s odpuštěním její řešení přijde stejně kompetentní, jako NORAD roku 2001.
  A konkrétně v ní bychom měli stát v rámci V4 co nejvíc při sobě, jak už psal Maximus.

 • cernakus
  20:25 25.05.2016

  Maximus:

  Ehm. Novodobé Polsko vzniklo stejně jako Československo v roce 1918. Od té doby nás napadli nebo s námi měli rozepři v těchto letech
  1919
  1939
  1945-1947 (nebýt SSSR, tak nás napadnou)
  1968 (navíc spolu s Němci byly hlavními advokáty obsazení ČSSR - nebýt jich, Brežněv by nás zřejmě nechal být)
  2009 - stal se zázrak Kačinský (ten druhý, méně natvrdlý fanatik než dnes vládne Polsku;-) se omluvil za 1939 (ovšem Jarda s tím nesouhlasil a prý se kvůli tomu pohádali)
  dnes - Polsko více něž kdy dříve trvá na postoupení území (údajně dle vyrovnání z 1958) a žádá takové oblasti, které se nám opravdu nehodí do krámu. O penězích nechce ani slyšet, protože oni nechtějí kapitolu sporných hranic uzavřít, chtějí ji rozšířit.

  Není státu, který by nás za posledních 100 let napadl vícekrát. Rusové jsou proti tomu žabaři, kteří nás navíc jednou osvobodili, takže u nich to může být nejvejš plichta (ovšem s ohledem na škody okupace 1968-1991 ve srovnání s konečným řešením české otázky, má pro mne jejich osvobození mnohem větší váhu). A to neřeším, že Brežněv nebyl Rus, ale Ukrajinec.

 • Beld
  20:12 25.05.2016

  Jednotna evropa ( EU) nikdy neexistovala a v nasledujicim stoleti existovat nebude . Vymysleni vnejsich nepratel ( rusko , cina ) a ekonomickych problemu ( recko , euro ) integraci neuspisi , spise oddali .

  V4 byla po roce 2004 mrtvy projekt , ktery povztal z popela pouze kvuli neschopnosti velke casti EU videt realitu . Je klidne mozne ze tato slepota nekterych statu pretrva a z V4 se pres rozporuplne nazory na urcite veci stane relevantni projekt . Samotna vojenska spoluprace podle meho neni az tak dulezita , spise politicka . Paradoxne je CR v tomto ohledu nejvetsi "zaba na prameni" ...

 • RiMr71
  17:26 25.05.2016

  ...ale o téhle Vaší volbě tady přece VŮBEC NIKDO nepochybuje..! :)

 • gaunt
  17:23 25.05.2016

  RiMr71: "Jaký národ ve vás vzbuzuje pocit ohrožení: "

  c) Jiný (jaký) - USA

 • Luky
  17:19 25.05.2016

  V minulosti se to tak zdálo být a i nyní mají Spojené státy v Polsku velký vliv (Poláci ostatně mají své důvody, jak už naznačil Jura). Možná by nám ale mohl Lukas poreferovat, zda je tam lid obecný tak jednobarevný, jak naše média naznačují. Osobně si myslím, že běžný Polák se chce mít hlavně dobře :)
  Pobaltí taky ze zpráv působí, jako by bylo posedlé Ruskem (přitom kolik tam asi může být smíšených manželství a žije Rusů). Nadruhou stranu i oni mají své historické důvody k ostražitosti.

 • RiMr71
  17:18 25.05.2016

  Hele Gaunte - "polští jestřábi" "loutka USA" - doufám, že dojde i na vrahy z volstrýtu a mandelinku....! Moc prosím!


  Jura99: "Marně budete přesvědčovat průměrného Čecha, že největším nepřítelem je Rus, .........To pramení právě z historie a historické zkušenosti, která nám přešla do genů .........Česko dlouhodobě ovládáno Rakouskem".


  Tak to bych byl MOC zvědavý na výsledky výzkumu veřejného mínění mezi "průměrnými" Čechy, něco jako:

  Jaký národ ve vás vzbuzuje pocit ohrožení:
  a) Rusko
  b) Rakousko
  c) Jiný (jaký)

  ...na to Rakousko bych moc nesázel... ;-)

 • gaunt
  17:03 25.05.2016

  Luky: Právě proto bych byl u Polska opatrný. Ta země je loutkou USA.

 • Luky
  16:38 25.05.2016

  Spolupráce V4 je dobrá věc a má smysl jí rozvíjet, ať už bude budoucnost EU jakákoli. Číst Friedmana může být poučné, ale je potřeba si uvědomit, že jeho vize budoucnosti je v podstatě to, co by neokonům vyhovovalo. Není to tedy nezávislá prognóza, ale sugerující vize.
  Pro USA není nic horšího, než 500+ milionová, nezávislá a prosperující Evropa, která spolupracuje s Ruskem a Asií....taková síla by rychle převzava vedoucí úlohu.
  Proto ač jsem nikdy Eurohujer nebyl, byl bych teď velmi opatrný k populární EU nenávisti. Ono by stačilo vyházet nevolené papaláše (tj.změnit systém), kteří jsou zaháčkovaní v rozličných více či méně obskurních transatlantských spolcích a chovají se nelogicky, sebedestruktivně a jak na fetu.
  Je to zvláštní, Amíci se teď zbavují evropských dceřinek, přišlo mi, že Citybank je Reiffka, GEMoney Moneta...něco se asi chystá. Musíme ustát ten přechod o kterém se nemluví (raději se tlachají blbiny o Rusku), EU bych tedy hned neodepisoval. Nesmíme se ale nechat zatlačit do nesmyslu a v tom nám V4 i ostatní země východního bloku můžou velmi pomoci. Je čas dělat chytrou a střízlivou politiku, ale měli bychom na sebe být milí - dokud/pokud to jde.

 • gaunt
  16:15 25.05.2016

  Maximus: "Zejména ČR a SR je z hlediska odlivu % zisku nadnárodního kapitálu blíže zemím třetího světa než běžným zemím EU. Proč tento neokolonializmus vůbec rozvinul a proč není zájem toto změnit? "

  Každý, kdo se to snaží změnit, je médii zlikvidován.

 • Maximus
  16:01 25.05.2016

  Současná EU rozhodně přestává být funkčním a hlavně sjednocujícím prvkem a naopak V4 začíná: Dlouho jsem byl velký eurohujer a tím se všem omlouvám za moje dřívější až nekritické adorování EU. Sama myšlenka EU, pokud se jednalo koncept odvozený z EHS jakožto primárně ekonomického nástroje rozvoje a spolupráce Evropy, tak vše bylo vpořádku. Současné tendence jasně směřující k federalizaci a asimilaci národnostních států (zejména těch menších a ekonomicky méně zdatných) jsou proti našim zajmům - jsou pouze nástrojem o k prosazení ekonomických a politických zájmů Německa, Francie a některých dalších států západní Evropy. Zejména ČR a SR je z hlediska odlivu % zisku nadnárodního kapitálu blíže zemím třetího světa než běžným zemím EU. Proč tento neokolonializmus vůbec rozvinul a proč není zájem toto změnit?

  Při jednání o povinných kvótách migrantů probleskla zákulisní zpráva, že zastánci nekompromisniho masivního přerozdělování byli upozorněni, že tento tvrdý postup by přespříliš stmeloval V4, což je proti zájmům EU.

  Co se týká o tom, kdo se veze a kdo táhne je v současnosti bohužel příliš patrné, ale to samozřejmě nemusí tak být za tři či pět let.

  Navíc participace Rumunska a Slovinska v rámci projektu rozšiřování V4 by přineslo lepší politické i vojenské vyvážení celé skupiny.

  Rozhodně doporučuji si přečíst knihu "Příštích sto let" známého geopolitického analytika George Friedmana, který moc s EU do budoucnosti nepočítá a naopak předpokládá ve třetí dekádě tohoto století vznik "Velkopolského bloku" jakožto nově vzniklou evropskou mocnost. Je v našem zájmu, aby se o tomto státním útvaru mluvilo jako o V4, rsp o V(x), který by reprezentoval úzce vojensky, politicky i ekonomicky spolupracující národní státy střední a východní Evropy.

  V rámci V4 (Vx) máme totiž jednu společnou a nepřenositelnou zkušenost s totalitní minulostí - fašistickou a poté s komunistickou a "úspěšně" budovat tady další totalitu pod vlajkou EU by byla opravdu hloupost.

  Poté co EK přišla s požadavky na masivní restrikci zbraní u slušných a bezúhonných občanů ve stylu V. I. Lenina či Adolfa Hitlera, tak se snad rozsvítil výstražný majáček ve hlavách dosti lidí, kteří budou chtít budovat alternativu k EU, která už reformovatelná není a V4 je koncept, na kterém lze stavět. Ovšem chce to státníky a potřebné vize.

 • gaunt
  15:45 25.05.2016

  Maximus: Nemám nic proti spolupráci při vývoji a nákupu techniky. Pokud ale polští jestřábi rozpoutají válku s Ruskem, rád bych se toho neúčastnil. Nechci se podílet ani na jejich neokoloniální politice na Ukrajině. Proč nemůžeme být neutrální jako sousední Rakousko? Na spojence (s výjimkou Slovenska) bych se nespoléhal. Pokud u nás někdy vyhraje volby nesprávný kandidát, naši "spojenci" se budou rádi účastnit intervence.

  "Nikdy nevíme, kdy v USA zvítězí Donald Trump či ještě větší "pošuk", který bude chtít revidovat roli USA v NATO a s Moskvou se bude chtít v zákulisí "nějak" dohodnout."

  To je podle Vás špatně? Přejete si, aby se nedohodli a skončilo to jadernou válkou?

  "Rád bych se také ohradil proti výrokům cernakuse o fašistickém Polsku a Maďarsku"

  Nástup fašismu je dnes velice aktuální riziko. Nejen ve střední Evropě. Pokud se před volbami bude řešit pouze imigrace jako jediné téma, je to konec demokracie.

  "to je ten pravý spolek fašoidních a maoistických individuí."

  Doporučuji si přečíst Maovu Červenou knížku. Maoismus nemá s politikou EU mnoho společného. S těmi fašisty bych souhlasil i když se to snaží skrývat.

 • Jura99
  15:28 25.05.2016

  Maximus: jeden sjednocující organismus tady už máme a sice EU. Takže pokud apelujete na jednotu států, apelujte na jednotu EU. Případně jak má být jednotná V4, když nebude jednotná EU s daleko většími možnostmi, financemi, strukturami a zkušenostmi? Ať chcete nebo ne, historie bude stále živá a není to zrovna věc nějaké pomsty nebo historické antipatie. Prostě každý stát má svou kulturu a zkušenost, které stále žijí. Pokud chcete státy sjednocovat, zákonitě narazíte na odlišné kultury a názory. Marně budete přesvědčovat průměrného Čecha, že největším nepřítelem je Rus, stejně tak jako budete marně přesvědčovat průměrného Poláka, že největším nepřítelem je Němec. To pramení právě z historie a historické zkušenosti, která nám přešla do genů (Polsko dlouhodobě okupováno carským Ruskem, Česko dlouhodobě ovládáno Rakouskem). Přestože máme různé potenciální nepřátele, tak vzájemně nepřáteli určitě nejsme, ale to ještě neznamená, že budeme účinně spolupracovat. Společné jednotky jsou sice možné, ale trochu to zavání tím, že se někdo poveze a někdo káru potáhne. Takže aby to naopak neznamenalo oslabení.

 • RiMr71
  15:20 25.05.2016

  K Cernakusovi - tak tam je zjevné, odkud vítr fouká, ale na druhou stranu mají jeho příspěvky jistou informační hodnotu, i když je třeba konfrontovat mnohá jeho tvrzení a hlavně počty s realitou, resp. s jinými zdroji - přesto stále mluví k věci.

  A k tomu dívání se do budoucna a ne do minulosti. Souhlasím, ale jen částečně. Myslím, že je dobré vzájemně respektovat hostorii zúčastněných národů. A nelhat si do kapsy. Nemusíme dělat na SLováky úšklebky, že to pekli s Němci, to je volovina. Ale stejně je tak je volovina odvolávat se na jakési vzájemné bratrství (českého a slovenského národa) ve zbrani. Pokud tedy nebyla myšlena společná československá historie v legiích, nebo zahraničních jednotkách. Ale tam nešlo o spolupráci dvou suverenních států (o což u Vyšegradu jde).
  Tedy ano, co jsme si to jsme si, pojďme najít společnou řeč, aspoň v něčem. Protože v moc věcech to podle mého názoru nepůjde. Na rovinu, armády ČR, SR a Maďarska jsou ve srovnání s Polskem k smíchu... Oprávněně podle mého názoru Polsko může získat pocit, že se ti slabší členové Vyšegrádu akorát chtějí schovat za polský štít a meč. Vyjde to levněji, než kupovat vlastní...

 • Maximus
  14:36 25.05.2016

  Je mi smutno z některých příspěvků - je vidět, že mnoho lidí má problém se dívat do dávnější minulosti a ještě víc do vzdálenější budoucnosti.

  Nyní, když jsou upozaděny národnostní vášně a máme společné problémy (nechci napsat přímo nepřátele), tak je příležitost zapomenout na nedorozumění z minulého století a začít spíše něco společného budovat a tvořit.

  Vojenská a i politická participace v rámci V4 a případně i dalších zemí - Slovinska, Rumunska, Pobaltí je nejlepší prevencí před rozpoutáním dalšího kola "žabomyších bojů mezi sousedy.

  Asi mi nikdo nebude oponovat v tom, že pokud se budou politici na všech úrovních i zástupci GŠ setkávat na formálních i neformálních setkáních a vytvářet úzké osobní vztahy, tak je dosti malá šance na to, že si půjdou po krku a budou získávat politické body na "otevírání starých ran".

  Navíc politická, vojenská a ekonomická spolupráce V4 či V(x)může vést k posílení našich pozic v EU při prosazování otázek zachování národní suverenity, otázek bezpečnosti, zachování svobod, ochrany hranic, respektování smluv a vyjednávání podmínek další spolupráce.
  Navíc společně státy V4 (Vx) mohou vždy společně bouchnout do jednacího stolu a otevřít otázku společného odchodu z EU. Jednu samotnou zemi by EU moloch na výstrahu všem ostatním exemplárně ekonomicky a politicky potrestal, ale s V4 resp. V(x), který by v případě participace Rumunska a Slovinska představoval rozsáhlý a poměrně soběstačný region sahající od Baltu až k Jadranu a Černému moři by rozhodně nemohl takto potrestat, ale musel by vyjednávat a činit významné ústupky našim požadavkům.

  Rovněž otázka úzké vojenské spolupráce je klíčová, protože zásadní bezpečnostní otázky se budou vždy týkat celého našeho regionu a nikoliv jen jednotlivých zemí. Nikdy nevíme, kdy v USA zvítězí Donald Trump či ještě větší "pošuk", který bude chtít revidovat roli USA v NATO a s Moskvou se bude chtít v zákulisí "nějak" dohodnout.

  Pak by byla společná obranná participace V4 či (Vx) ještě více aktuální, protože si musíme uvědomit, že státy naší velikosti jsou jako jednotlivci pouhými pěšáky na geopolitické šachovnici a pokud hrajete šachy, tak víte, že v rámci získání hry se často obětují i daleko těžší figury než pěšáci.

  Zmíněné úzké vazby se nevytvoří z roku na rok, ale je potřeba je systematicky a s úsilím budovat. Rozhodně se tyto vize budou potýkat z velkou nevolí EU, protože už nyní si představitelé EU uvědomují, že neokolonie tvořené zeměmi střední a východní Evropy nemusí s nadšením přijmout připravovanou federalizaci a asimilaci národů střední a východní Evropy v kulturní galimatyáš se stále rostoucí rolí EU totality i islámu.

  Rád bych se také ohradil proti výrokům cernakuse o fašistickém Polsku a Maďarsku - je to součást mediální masáže proti V4 a přesně v duchu Divide et impera. Sám nejsem nějak velkým příznivcem Kaczinského, ale některé zdejší mediální interpretace je potřeba poupravit – mediálně známá výměna členů Ústavního soudu nebylo ničím jiným, než rychlým vyházením rozhodně ne apolitických lidí, které si tam systematicky dosazovala předchozí eurohujerská vláda. Co se týká Orbána, tak doporučuji se podívat na řadu jeho projevů (na netu je jich řada včetně překladu) a rozhodně takto nemluví fašista. To spíš doporučuji si prostudovat projevy řady eurokomisařů a členů EK - to je ten pravý spolek fašoidních a maoistických individuí.

 • Karlos73
  10:35 25.05.2016

  Rokovania s Poliakmi o obrnených transportéroch by sa mali skončiť do konca júna...

  http://domov.sme.sk/c/20171946...

 • Rase
  09:29 25.05.2016

  Zaslechl jsem, že Corsac, by mohl mít dno ve tvaru W - nemohlo by tohle být ten váhový rozdíl ?

 • Jura99
  09:21 25.05.2016

  tak hmotnost vozidla určuje zejména balistická ochrana, která může být odlišná od českých Pandurů. Pokud to má konkurovat Rosomakovi, tak tam asi nějaký plát přihodili, protože Rosomak je odolnější než český Pandur bez přídavné balistiky.

 • niko
  08:58 25.05.2016

  stirling tych 23 ton su oficialne technicke data. Okrem toho sa Corsac lisi od ceskeho Panduru II iba velkostne. No je to radovo v par centimetroch.

 • infi
  08:24 25.05.2016

  Ze by Slovaci a Madari byli bratri ve zbrani - to se mi nezda :-) Z pozorovani bych je spise prirovnal k Ukrajine vs Rusko :-)

  Cetl jsem, ze V4 ani Polaci neberou vazne...v podstate je to takovy pakt bez vetsich vysledku. Pripomina mi to takove to ceske schazeni s kamarady na pivu...kde se vsichni placaji po zadech, ale kdyz se pak ma v realu resit vazna vec, na nicem se neshodnou a kazdy kope sam za sebe.

  Schopnou armadu musime mit svoji, stejne tak i zbrojni prumysl, ktery u nas neni zase tak spatny, na velikost zeme. Ale mame problem s tim, ze neco chceme z vychodu a neco ze zapadu a politicky to asi neni moc "korektni".

  Nenadarmo se rika, nebudes zivit svou armadu, budes zivit cizi :) a x krat tolik...

 • stirling
  00:01 25.05.2016

  Tu váhu bych nebral moc v potaz, většinou se uvádí maximální možná viz cz pandur má 22t, ale rozhodně to neznamená, že všechny vozidla mají tuto hmotnost. Každopádně se uvidí až vyjdou nějaká oficiální technická data a hlavně jestli to opravdu slováci pořídí.
  Jinak samozřejmě projektu Corsac moc fandím, hlavně si myslím, že pan Strnad ať má za sebou pár přešlapu to dělá dobře a jen více takových lidí pro naši ekonomiku viz Tatra a možná se přidá i Avia... já smekám

 • niko
  21:46 24.05.2016

  No Rosomak M skutocne na IDEBe Buschmastera II mal. Dokonca by som povedal, ze ten kanon vyzeral celkom pouzivano. 2A42 podla mna na Scipia, alebo Corsacy nepojde. Jednak OS SR vyslovene komunikuje, ze prezbrojenie ma unifikovat vyzbroj so statmi NATO, jednak to vyzera tak, ze Turra 30 uz Bushmaster konecne zvlada.
  Inak len pre zaujimavost. Corsac je o tonu tahsi jako cesky Pandur II (23 ton). Takze možno předpokládat nejake zmeny oproti ceskej variante.

  Vlasto: Informacie, ktore pises pochadzaju z hypotez, ktore sme tvorili pod prvym clankom o Scipiu. Nemá zmysel dalej rozvadzat hypotezy z hypotez.

 • hurvo
  18:33 24.05.2016

  ono po celom skandale by uz ani so steyerom dost dobre biznis robit neslo, ale naslo sa nahradne riesenie v podobe licencie ze :D.
  Ale zase sa nam tu objavuju tie iste mena a ked niekde vidim skratku MSM, excalibur alebo czechoslovak group, tak se mi z tech rudych bolsevickych noku dela spatne.

 • Jura99
  18:24 24.05.2016

  hurvo: těžko říct, v čem by Corsac měl co společného s nějakým trestním stíháním. Aktuální výrobce Pandurů (CSG) nemá žádné majetkové propojení s dřívějším dodavatelem Pandurů pro AČR (rakouským Steyerem), který údajně uplácel, ani výroba Pandurů se už nerealizuje na stejném místě (dříve státní VOP Nový Jičín, dnes nejspíš VOP Šternberk, který patří CSG). Evidentně je Corsac snaha CSG chytnout odjíždějící vlak na dodávku KOT slovenské armádě. Ten vlak ale zatím neodjel a dost možná ani neodjede, protože od loňského podpisu LOI mezi premiéry je nějak podezřele o Scipiu ticho.

 • hurvo
  18:00 24.05.2016

  Corsac je podla mna skor dohra ceskej kauzy pandur, kde rakusania stihali jedneho slovaka a jedneho izraelskeho obcana , ehm ehm.
  2A42 sa do turry pchala zrejme kvoli lahsej integracii, ak na idete ukazovali bushmaster, tak sa im mozno podarilo konecne integrovat aj normalny kanon.

  Ak spojazdnia aj elektroniku aby si turra nerobila co sa jej zachce kazdu chvilu ked jej spadne windows , tak to bude mozno pouzitelna veza, za podmienky ze prihodia navrch disko gulu pre velitela vozidla.

 • vlasto
  17:13 24.05.2016

  Sciopio ma byt Rosomak s vezou Turra 30, ktora bude vybavena ruskym 30 mm kanonom 2A42 http://www.armadninoviny.cz/po... Tychto kanonov ma mat EVPU na sklade 33. ale neviem najst zdroj tejto informacie. Zhodou okolnosti ma byt prva objednavka na 30 rosomakov (tam sa minu veze s ruskymi kanonmi). Dalsie objednavky (mozno az do predpokladanych 100) uz mozu byt osadene inym kanonom. Je to blbost? Je. Ale EVPU musi dostat zakazku.

 • Jura99
  16:20 24.05.2016

  Aby Poláci couvli z obchodu, navíc dosud jediné dodávky Rosomaka mimo Polsko, nedává moc logiku. Navíc kdo dodá první vozidla, nejspíš v budoucnu získá komplet přezbrojení OS SR vozidly KOT, tak by se měl snažit. Na druhou stranu Czechoslovak Group má slušnou páku v tom, že kromě slovenské věže nabídne i výrobu podvozku na Slovensku. Úpravy podvozku proti standardu Panduru jsou asi logický vývoj původního vzoru, součástí licence je i další vývoj ve vlastní režii, takže z toho časem může vzniknout úplně jiné vozidlo.

 • niko
  15:58 24.05.2016

  stirling: Corsak ma moznost plavby. Pre vyzbrojenie Turry 30 konkurzom a 2A42 mementalne nevidim dovod. Sklady plne Konkurzov a 30 mm municie pre 2A42 su uz minulostou.

 • stirling
  15:46 24.05.2016

  Myslím, že Czechoslovak Group je natolik zaháčkovaný v čr i sr, že ta zakázka padne na Corsaca. Otázka je zda opravdu pořídí západní výzbroj nebo ruskou (kanón a ptřs). Corsac je pěkný, plavbu asi nechtějí, takže by to mohlo být levné a je zajímavé, že naposledy prezentoval Strnad Pandura s led osvětlením a tady má pandur zase tu klasiku co původní cz viz. http://www.armadninoviny.cz/do...
  K efektivní spolupráci V4 může dojít, ale nejprve je nutné, aby čr, sr a maďarsko začalo svojí armádu (bezpečnost) brát vážně.

 • niko
  15:16 24.05.2016

  Vlasto toto mas prosim ta odkial ??? A aku soviecku techniku chce SMER montovat na Rosomaky ?

 • saracen
  15:11 24.05.2016

  Vlasto: Akú konkrétnu sovietsku techniku máme v skladoch pre prípadnú montáž na
  Rosomáky????

 • vlasto
  15:03 24.05.2016

  Problem so Scipiom ma mozno povod na slovenskej strane. Sponzori strany Smer premiera Fica chcu poliakmi dodane rosomacke podvozky vybavovat ruskou technikou, ktorej maju plne sklady este z meciarovskych deblokacii ruskeho dlhu. Vsetko by sa vykonalo patricne "transparentne". Ani by som sa nedivil, keby "kaczinskym" vadil prave tento zamer slovenskej strany.

 • niko
  14:47 24.05.2016

  Rase, Jura99: Skutocny problem doposial nezavedenia Scipia mozeme len tusit. Slovenska vlada sa uz pred volbami vyjadrila, ze po prichode PiS k moci je vela uz dohodnutych veci zlozitejsich. Treba si spomenut na kauzu centra vinimocnosti pre kontrarozviednu cinnost. Kde by sa v pripade absencie kulantnosti Slovenska pravdepodobne dalo rozpravat aj o trestnopravnej rovine. V kazdom pripade Scipio - Rosomak M s vezou Turra 30 s Buschmasterom II bol na IDEBe. Povedal by som to takto. Pokial sa Poliaci nespamätaju do doby, ked bude schvalena nova strategia rozvoja OS SR (ktorej sucastou bude aj presny plan, co sa kedy kupi), tak na obchod mozu zabudnut. A, ze mame podpisane LOI v podstate nic neznamena.
  Inak v letaku Corsaca stoji, ze bol "verobeny" podla potrieb OS SR. Takze nejake tie zmeny oproti Panduru II tam urcite budu.

 • gaunt
  14:35 24.05.2016

  pks_: "Já se domnívám, že v případě zesílení migrační krize - útoku muslimských migrantů na hranice Maďarska a ozbrojeném odrážení této akce, může dojít i k podílu ČR, SR a snad i Rakouska na této obraně. Hranice jsou dlouhé a vojáků je málo."

  Imigranti netvoří žádnou armádu. Jsou neozbrojení. Imigrační krizi lze vyřešit politicky. K tomu bohužel není vůle. Můj názor je, že je to součást plánu skrytých nacistů v německé vládě k získání podpory a následnému převzetí moci.

 • gaunt
  14:19 24.05.2016

  S Polskem žádné společné zájmy nemáme. Pouze by se nás snažili zatáhnout do konfliktu s Ruskem.

 • Jura99
  13:54 24.05.2016

  niko, Rase: Tak v pozadí (resp. popředí) Corsaca je Czechoslovak Group, která vlastní licenci na Pandur pro východní Evropu a je mj. akcionářem MSM. Výroba může probíhat prakticky kdekoliv, továren schopných to smontovat má koncern CG více, nejspíš to bude Šternberk. Důvod zdržení Scipia je zvláštní, ale Polsku se ty zbrojní projekty moc nedaří, vždy velká sláva a pak z toho nic. Ovšem tím kdo odstoupí by mohli být spíš Slováci, pokud jim Polsko odmítá svěřit slíbené opravy Skh DANA.

 • Rase
  13:44 24.05.2016

  niko:
  proto jsem napsal "v podstatě", ale částečně kompatibilní se Strykerem, by měl být i náš Pandur. Přeci jen oba stroje, jak Pandur2 i Stryker, jsou pod GD. Samozřejmě by si je Slováci upravili podle svých představ a můžou se od základního Panduru dost lišit (to ale i ten náš).
  Podle fotek z IDEB, měl Corsac mnohem lepší prezentaci. Netušíte, kde je u Scipia problém ? ještě nedávno jsem jeho nákup bral jako hotovou věc

 • RiMr71
  13:44 24.05.2016

  "Jediny skutocny bratia ktori si vzdy pomahali boli cesi a slovaci"

  ...hmmm... a kdy tomu tak v období samostatných států bylo? Mě napadá jen jedno časové období samostatných států (resp. samstatného SLovenska a nesvobodného území ČR) a v té době vedených bojových akcí a jestli tohle bylo spojenectví tak tedy nevím...

 • niko
  13:33 24.05.2016

  Rase: Projekt Scipio este nezomrel. No po zmene vlady v Polsku doslo z polskej strany k problemom blizsie nespecifikovaneho typu. Slovenska vlada sa aj verejne vyjadrila, ze pokial budu Poliaci predaj Scipii nadalej natahovat, najde sa ina varianta. Tato varianta je ocividne novopredstaveny Corsac.
  Inak podla toho co mi na IDEBe povedal vystavovatel, Corsac nie je uplne Pandur II. Vraj ma aj prvky zo Strikera. Montovany/vyrobeny v SR. Spolocny projekt MSM, EVPU, Konstrukty a General Dynamics.

  pks_ No lenze moslimov pod Viednou kedysi zastavili prave Poliaci. :)

 • Rase
  13:01 24.05.2016

  U Slováků možná nevyhraje Scipio, ale Corsac (v podstatě Pandur2 s věží Turra).
  http://www.palba.cz/album/disp...
  Zatím se těm společným projektům nedaří, ale doufám že se podaří vytvořit společné BVP

  Osobně doufám, že se k V4 přidá i Rakousko a Slovinsko. Právě slovinci mají battlegroup s Maďary (myslím že jim střeží i vzdušný prostor).

 • pks_
  12:48 24.05.2016

  Já se domnívám, že v případě zesílení migrační krize - útoku muslimských migrantů na hranice Maďarska a ozbrojeném odrážení této akce, může dojít i k podílu ČR, SR a snad i Rakouska na této obraně. Hranice jsou dlouhé a vojáků je málo.

  Přece jen máme určité několikasetleté zkušenosti s pronikáním Muslimů až k Vídni a na Moravu a s hledáním spojenců pro odvrácení tohoto nebezpečí. Zapojení Polska nemohu vyloučit, ale je příliš upřeno k "velkému nepříteli na východě" - k němuž nemáme zdaleka tak antagonistický vztah (50% pro a 50%proti :-).

  Jsou velké a malé problémy. Územní spory o jednotky km2 s Polskem a o větší plochy s Maďarskem mohou prostě v případě velkého problému jít stranou. Tisíce neregistrovaných osob odmítajících respektovat zákony a pokyny bezpečnostních složek jsou velkým problémem.

 • Lukas
  12:38 24.05.2016

  Zabawni jesteście - naprawdę

  "faszystowskie rządy Kaczyńskiego" - tak, a w Arabii Saudyjskiej panuje demokracja i liberalizm (wszak to przyjaciele USA)

  "Roszczenia terytorialne" - oczywiście Leopardy z Żagania i Świętoszowa grzeją silniki aby odbić "ziemie utracone"

  Nie mam zamiaru "leczyć" waszych uprzedzeń...
  Powiem jedno - jeśli np. Rosjanie pokonają Polskę - to już po Was.

 • Hynek
  12:33 24.05.2016
  Oblíbený příspěvek

  cernakus: No teda...větší nesmysl už jsem si dlouho nepřečetl

 • cernakus
  11:42 24.05.2016
  • (10)

  Sorge-227 má pravdu

  jak Poláci (hlavně vůči ČR) tak Maďaři (tam zejména vůči SR) nejsou ani kamarádi, natož bratři ve zbrani. Pokud nám od někoho v následující dekádě hrozí vojenské nebezpečí, jsou to právě Poláci (pro Slovensko Maďaři).

  A fašistické vlády Orbánovy a Kačinského by naši pozornost měly poutat ještě více. Zejména klerofašistická PiS je pro nás nebezpečím. Kaczyński se nikdy netajil tím, že se mu územní výsledky WWI a WWII zdají nespravedlivé. My máme navíc s Polskem nedořešený územní spor.

  Orbán má naštěstí ještě územní nároky na všechny okolní sousedy a ti ho tak udrží v lati. Ovšem Polák má už jen nároky na Litvu, Bělorusko a Ukrajinu, přičemž ta první je vojensky bezvýznamná a ty druhé jsou pro Polsko komplikované.

  Nejhorší na tom je, že ČR se na rozdíl od SR nemůže přimknout ke Germánům, protože ti by naši svízelnou situaci mohli využít v otázce sudetských Němců :-(

  Naše armáda by měla zcela jasně mířit k asymetrické výzbroji proti Polsku. Tedy speciálně výrazně posílit pozemní PVO a nakoupit tisíce PTŘS. Pokud by naše armáda byla schopna eliminovat leteckou a tankovou převahu Polska, pak bychom byli relativně v bezpečí, neboť Polský voják stojí za starou bačkoru, jak tisíciletá historie ukázala :-)

 • Sorge-227
  10:53 24.05.2016

  Bratři ve zbrani?
  Urcite ne. Jediny skutocny bratia ktori si vzdy pomahali boli cesi a slovaci. Madarsko a Polsko malo na nas vzdy uzemne naroky. A v buducnosti sa to bude opakovat ked sa zmeni politicke prostredie vo svete. Najlpsie je spolupracovat iba s CR vo vojenskej oblasti. Nikdo iny nam nepomoze

 • Jura99
  10:29 24.05.2016

  Není náhodou dodávka Scipia zrušena, stejně tak jako opravy polských vz. 77 DANA na Slovensku?