Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?

Foto: Vojácí Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratří ve zbrani? / YouTube
Vojáci Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratři ve zbrani?

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem Visegrádská skupina, neoficiálně Visegrádská čtyřka (dále jen V4), na základě společné historie a sdílených hodnot. Článek vyšel původně na Security Outlines

Zpočátku se jednalo pouze o fórum k řešení otázek spojených s integrací do mezinárodních struktur (zejména do EU). První snahou o spolupráci v bezpečnostní sféře bylo setkání ministrů obrany členských států v roce 1996.

Ti se zavázali prohloubit spolupráci zejména v otázce kooperace jednotlivých ozbrojených sil a subjektů zbrojního průmyslu. Užší spolupráce mezi členskými státy však nebyla ve větší míře využita. Ozbrojené síly V4 se soustředily nejdříve na vzájemnou pomoc se vstupem do NATO a posléze na spolupráci v rámci Aliance.

Dalším impulsem se stal rok 2014. Zástupci členských států se zavázali k prohloubení obranné spolupráce následujícími dokumenty: Long Term Vision of the Visegrad Countries on Deepening Their Defence Cooperation a Framework for an Enhanced Visegrad Defence Planning Cooperation.

Dle těchto dokumentů se členové V4 zavazují ke spolupráci na poli společných zbrojních akvizic, zejména v aliančních programech, jako je Pooling and Sharing, a ke společnému obrannému plánování.

Dále je kladen důraz na posílení součinnosti ozbrojených sil členských států, a to hlavně s ohledem na budoucí společné uskupení v rámci EU – EU Battlegroup. Odhodlání posilovat společnou spolupráci také potvrzuje první cvičení ozbrojených sil států V4 (za spolupráce s USA), které se pod názvem Ground Pepper odehrálo roku 2014 na území Slovenska.

Katalyzátorem k výše uvedeným krokům byla nepochybně situace na Ukrajině a z ní plynoucí zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Dalším často opomíjeným důvodem je nutnost členských států obměnit jejich výzbroj.

Vojenská technika a další zbraňové systémy států V4 pochází z dob Varšavské smlouvy, tudíž nejsou kompatibilní se spojenci v NATO (až na několik modernizovaných výjimek). Uvedená technika se také ve všech státech chýlí ke konci své technické životnosti. Jednotlivé vlády navíc upřednostňují akvizici nových systémů místo modernizace starých s cílem snížit závislost na technické podpoře z Ruské federace.

V tomto ohledu byl hodně diskutován společný program akvizice radarů typu MADR (Mobile Air Defense Radar), kdy se nejdříve uvažovalo o vývoji úplně nového zařízení (se zahraniční pomocí) a později o společném nákupu zahraničního typu. Nicméně od společného projektu státy V4 odstoupily.

Je velice nepravděpodobné, že by se v blízké době uskutečnil takto velký projekt zahrnující všechny členy, ačkoliv jsou v současné době poptávány podobné druhy techniky, např. víceúčelové vrtulníky, střední transportní vrtulníky či průzkumné drony.

Ačkoliv se zatím nepodařilo uskutečnit společný akviziční projekt na úrovni celé V4, jednotlivé státy spolu spolupracují na bilaterální úrovni. Jako příklad lze uvést kolový transportér Scipio, který je ve skutečnosti polským vozidlem Rosomak se slovenskou výzbrojí.

Stejně tak se potenciálně jeví česko-polská spolupráce v akvizici bojových vozidel pěchoty či česko-maďarská spolupráce při provozu letounů JAS-39 Gripen s možnou slovenskou účastí v budoucnu.

Na rozdíl od iniciativy z devadesátých let, současná obranná spolupráce začíná nabývat konkrétní podoby. Společná vojenská cvičení od roku 2014 dále pokračují, V4 Battlegroup se podařilo získat všechny potřebné certifikace a 1. 1. 2016 došlo k její aktivaci. Uskupení čítající kolem 3900 příslušníků ozbrojených sil zemí V4 bude v pohotovosti do poloviny roku 2016.

Dále se zvažuje možnost tříměsíčních rotací ozbrojených sil zemí V4 na území Pobaltí od začátku roku 2017. Vzhledem k uvažovaným počtům bude tento příspěvek spíše symbolický. Polsko plánuje v roce 2020 převzít tíhu tzv. „Spearhed forces" (obdoba EU Battlegroup v režii NATO) a počítá se i s účastí ostatních členů V4 na bázi zkušeností z letošního roku.

Společný prostor V4 zažívá pomalou integraci na další úrovni, kterou je bezpečnostní sféra. Motorem této integrace je bezpochyby pocit ohrožení plynoucí ze zhoršení bezpečnostního prostředí v Evropě po propuknutí krize na východě Ukrajiny. Ačkoliv jednotliví členové vnímají situaci trochu odlišně, Polsko se začalo stavět do role lídra, který tomuto uskupení chyběl.

Snaha Polska pozvednout obranné schopnosti svých sousedů pomocí výhodných půjček na nákup zbraní pomáhá i na půdě V4. Budoucnost integrace na této úrovni je však ohrožena hned několika faktory. Prvním je nepochybně role lídra.

Pokud by Polsko přehodnotilo situaci a přestalo by vyvíjet aktivity tímto směrem (např. v případě permanentní vojenské přítomnosti USA v Polsku), je nepravděpodobné, že by tuto roli převzal jakýkoliv další stát.

Druhou je finanční rámec integrace a společných investic do obrany. Je tak velice obtížné představit si hlubší fungující obrannou spolupráci v případě, že jednotlivé vlády odmítnou navýšit obranné rozpočty a investovat do svých ozbrojených sil.

Jako třetí riziko lze zmínit současnou imigrační krizi, která jen v případě Maďarska odčerpává značné částky z rozpočtu na obranu a ve stejnou dobu nutí Maďarsko přehodnotit hrozby pro národní bezpečnost.

V současné době se však státy V4 dohodly i na společném postupu v případě imigrační krize, tudíž lze spolupráci těchto státu označit slovem „perspektivní" a pro další vývoj budou směrodatné zejména zkušenosti z nasazení Battlegroup a nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Redakčně upraveno

Zdroj: Security Outlines

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé ...

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cernakus
  00:12 26.05.2016

  MadToY: Ty to můžeš s námi myslet dobře. I tví kamarádi to můžou s námi myslet dobře. Ale Jarosław Kaczyński to s námi dobře nemyslí. On to nemyslí dobře ani s vámi. A není ...Zobrazit celý příspěvek

  MadToY:

  Ty to můžeš s námi myslet dobře. I tví kamarádi to můžou s námi myslet dobře. Ale Jarosław Kaczyński to s námi dobře nemyslí. On to nemyslí dobře ani s vámi.

  A není důležité co si myslí MadToY či jiný obyčejný Polák, ale co si myslí vaše "elita", tedy Jarosław Kaczyński.

  Když vám vládl Donald Tusk, tak jsem byl mnohem klidnější.

  Pokud vás, Poláky, kdokoliv napadne a vy budete opravdu oběť, tak vás půjdu bránit se zbraní v ruce. Ale jestliže agresor budete vy, tak vám půjdu bránit se zbraní v ruce.
  To že jsme "bratři", neznamená, že s vámi půjdu do každé špinavosti. To by totiž nebyla "rodina", ale mafie.Skrýt celý příspěvek

 • MadToY
  23:53 25.05.2016

  Witajcie, Bardzo się cieszę że udało mi się znaleźć tą stronę i przeczytać wasze komentarze. Będę miał teraz namacalny dowód na to co Czesi o Polakach myślą... W naszym narodzie ...Zobrazit celý příspěvek

  Witajcie,
  Bardzo się cieszę że udało mi się znaleźć tą stronę i przeczytać wasze komentarze. Będę miał teraz namacalny dowód na to co Czesi o Polakach myślą... W naszym narodzie myśli się o Czechach jak o braciach słowiańskich i naszym naturalnym sojuszniku, ba nawet na forach wojskowych większość narodu uważa iż w razie potrzeby będziemy bronić Czech bo to nasi przyjaciele. Wiele mówi się także o tym że przez decyzję komunistów razem z ZSRR, Bułgaria i Węgrami napadlismy na was czego się wstydzimy.

  A tu proszę co czytam, że Polska to wróg, że jesteśmy psem USA, że w razie wojny lepiej Polsce nie pomagać, że Kaczyński lider partii PiS który przepraszał grupę V4 za politykę poprzedniego rządu który nie liczył się z opinią Czech, Słowacji czy Węgier prowadził ścisły sojusz z Niemcami (przykład imigrantów na których z v4 zgodził się tylko rząd PO) polityk który mówi o wzmocnieniu V4 o zaciesnianiu relacji z naszymi sojusznikami z wyszechradu w waszej opinii jest wariantem lub faszysta

  Zawiodłem się bardzo, jednak w Czechach nie mamy braci... No ale dobrze smiejcie się z nas, obrazajcie, może wtedy Polacy zrozumieją że darzą miłością nie ten naród który na to zasługuje...


  Dobrý den,
  Jsem tak rád, že jsem našel tento web a číst vaše komentáře. Teď mám hmatatelný důkaz o tom, co Češi myslí o Polácích ... v našem národě myslí o České republice jako z bratrů Slovanů a našeho přirozeného spojence, ba dokonce i na vojenských akcí, většina lidí věří, že pokud to bude nutné, budeme bránit Českou republiku, protože oni jsou našimi přáteli , Dnes se hodně hovoří také o tom, že rozhodnutí komunistů spolu se Sovětským svazem, Bulharsko a Maďarsko napadlismy na to, co jste stydět.

  A tady to, co jsem četl, že Polsko je nepřítel, který jsme pes USA, že v případě války lepší Polsku nepomůže, že Kaczynski vůdce zákona strany a dvora, který omluvil V4 pro politiky předchozí vlády, který nepočítal s názorem České republiky, Slovensko a Maďarsko vedlo v blízkosti spojenectví s Německem (např imigranti, na kterém v4 souhlasil pouze vládní PO) politik, který hovoří o posílení v4 užší vztahy s našimi spojenci wyszechradu podle vašeho názoru je varianta, nebo fašistická

  Velmi zklamaný, ale v České republice nemají bratři ... No, ale dobrý smích s námi, může se obraz pak pochopit, že Poláci mají z lásky, ne lidi, kteří si to zaslouží ...Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  22:04 25.05.2016

  RiMr71: "Hele Gaunte - "polští jestřábi" "loutka USA"" Nějaký jiný argument než napadání mého slovníku bys neměl? Jak jinak bys nazval zemi, která na svém území provozovala a ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: "Hele Gaunte - "polští jestřábi" "loutka USA""

  Nějaký jiný argument než napadání mého slovníku bys neměl? Jak jinak bys nazval zemi, která na svém území provozovala a možná stále provozuje věznice v nichž CIA mučí vězně? Zemi, která chce na svém území umístit americkou raketovou základnu a dobrovolně ze sebe udělat terč?

  RiMr71: "doufám, že dojde i na vrahy z volstrýtu"

  dočkáš se.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:05 25.05.2016

  Beld napsal:Jednotna evropa ( EU) nikdy neexistovala a v nasledujicim stoleti existovat nebude. Vše je věcí úhlu pohledu. USA taky nejdřív nebyly, pak najednou byly ...a jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld napsal:Jednotna evropa ( EU) nikdy neexistovala a v nasledujicim stoleti existovat nebude.

  Vše je věcí úhlu pohledu. USA taky nejdřív nebyly, pak najednou byly ...a jak šly strmě nahoru. Kdyby se mezi sebou ty státy (příp. sever a jih) pořád jen škorpily, asi by to k nějaké dominanci nikdy nedospělo.
  Když jsem před lety vyprávěl chlapům o nutnosti regionality a lokalizace, čuměli na mě jak na zjevení. Aby ne, když se všude mluvilo jen o růstu a outsourcingu.
  Mě je sice v osobní rovině spíš sympatická národní hrdost, tradice a soběstačnost, při globálnějším pohledu mi ale přijde, že zůstat jen u toho je krátkozraké. Pokud budeme vycházet z toho, že svět nepůjde do úplnýho kopru, pak budou sílit další regionální mocnosti a struktury, např. v Jižní Americe, Jižní Asii, Dálném Východě..atd. A jednotná Evropa má šanci tomuto konkurovat - ať už měnově, v kosmických programech, vojenském vývoji, výzkumu atd. Samozřejmě kdyby to šlo dělat do budoucna po boku soudných Amíků, bylo by to ideální.
  Jinak kdoví, kde by Západní Evropa teď byla, kdyby nebylo Euro další světovou rezervní měnou(není to tedy jen problém ale i plus)...ale to je na delší debatu. A to píšu i s plným vědomím toho, že ten poměr odvodu/přínosu pro nás je v reálu jiný, než se obecně soudí (není to taková sláva). Jinak někteří EU komisaříci se v minulosti dost vztekali, jak jdou jihu Evropy obecně americké ratingové agentury po krku - to jsou další silově-nátlakové instituce Američanů, vedle (minulé?) dominance ve finančnictví.
  Asi by to ale chtělo taky trochu řešit tu středomořskou a zaalpskou "kompatibilitu". Myslím, že střed, snad i Benelux, východ a sever by mohl fungovat v určitém soustátí. Středomoří mi taky přijde něčím kompatibilní. Ale to by nesměla do budoucna eskalovat tahle nepochopitelně stupidní imigrační krize....u které mi s odpuštěním její řešení přijde stejně kompetentní, jako NORAD roku 2001.
  A konkrétně v ní bychom měli stát v rámci V4 co nejvíc při sobě, jak už psal Maximus.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:25 25.05.2016

  Maximus: Ehm. Novodobé Polsko vzniklo stejně jako Československo v roce 1918. Od té doby nás napadli nebo s námi měli rozepři v těchto letech 1919 1939 1945-1947 (nebýt SSSR, ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:

  Ehm. Novodobé Polsko vzniklo stejně jako Československo v roce 1918. Od té doby nás napadli nebo s námi měli rozepři v těchto letech
  1919
  1939
  1945-1947 (nebýt SSSR, tak nás napadnou)
  1968 (navíc spolu s Němci byly hlavními advokáty obsazení ČSSR - nebýt jich, Brežněv by nás zřejmě nechal být)
  2009 - stal se zázrak Kačinský (ten druhý, méně natvrdlý fanatik než dnes vládne Polsku;-) se omluvil za 1939 (ovšem Jarda s tím nesouhlasil a prý se kvůli tomu pohádali)
  dnes - Polsko více něž kdy dříve trvá na postoupení území (údajně dle vyrovnání z 1958) a žádá takové oblasti, které se nám opravdu nehodí do krámu. O penězích nechce ani slyšet, protože oni nechtějí kapitolu sporných hranic uzavřít, chtějí ji rozšířit.

  Není státu, který by nás za posledních 100 let napadl vícekrát. Rusové jsou proti tomu žabaři, kteří nás navíc jednou osvobodili, takže u nich to může být nejvejš plichta (ovšem s ohledem na škody okupace 1968-1991 ve srovnání s konečným řešením české otázky, má pro mne jejich osvobození mnohem větší váhu). A to neřeším, že Brežněv nebyl Rus, ale Ukrajinec.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  20:12 25.05.2016

  Jednotna evropa ( EU) nikdy neexistovala a v nasledujicim stoleti existovat nebude . Vymysleni vnejsich nepratel ( rusko , cina ) a ekonomickych problemu ( recko , euro ) integraci ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednotna evropa ( EU) nikdy neexistovala a v nasledujicim stoleti existovat nebude . Vymysleni vnejsich nepratel ( rusko , cina ) a ekonomickych problemu ( recko , euro ) integraci neuspisi , spise oddali .

  V4 byla po roce 2004 mrtvy projekt , ktery povztal z popela pouze kvuli neschopnosti velke casti EU videt realitu . Je klidne mozne ze tato slepota nekterych statu pretrva a z V4 se pres rozporuplne nazory na urcite veci stane relevantni projekt . Samotna vojenska spoluprace podle meho neni az tak dulezita , spise politicka . Paradoxne je CR v tomto ohledu nejvetsi "zaba na prameni" ...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:26 25.05.2016

  ...ale o téhle Vaší volbě tady přece VŮBEC NIKDO nepochybuje..! :)

  ...ale o téhle Vaší volbě tady přece VŮBEC NIKDO nepochybuje..! :)

 • gaunt
  17:23 25.05.2016

  RiMr71: "Jaký národ ve vás vzbuzuje pocit ohrožení: "

  c) Jiný (jaký) - USA

  RiMr71: "Jaký národ ve vás vzbuzuje pocit ohrožení: "

  c) Jiný (jaký) - USA

 • Luky
  17:19 25.05.2016

  V minulosti se to tak zdálo být a i nyní mají Spojené státy v Polsku velký vliv (Poláci ostatně mají své důvody, jak už naznačil Jura). Možná by nám ale mohl Lukas poreferovat, zda ...Zobrazit celý příspěvek

  V minulosti se to tak zdálo být a i nyní mají Spojené státy v Polsku velký vliv (Poláci ostatně mají své důvody, jak už naznačil Jura). Možná by nám ale mohl Lukas poreferovat, zda je tam lid obecný tak jednobarevný, jak naše média naznačují. Osobně si myslím, že běžný Polák se chce mít hlavně dobře :)
  Pobaltí taky ze zpráv působí, jako by bylo posedlé Ruskem (přitom kolik tam asi může být smíšených manželství a žije Rusů). Nadruhou stranu i oni mají své historické důvody k ostražitosti.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:18 25.05.2016

  Hele Gaunte - "polští jestřábi" "loutka USA" - doufám, že dojde i na vrahy z volstrýtu a mandelinku....! Moc prosím! Jura99: "Marně budete přesvědčovat průměrného Čecha, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Hele Gaunte - "polští jestřábi" "loutka USA" - doufám, že dojde i na vrahy z volstrýtu a mandelinku....! Moc prosím!


  Jura99: "Marně budete přesvědčovat průměrného Čecha, že největším nepřítelem je Rus, .........To pramení právě z historie a historické zkušenosti, která nám přešla do genů .........Česko dlouhodobě ovládáno Rakouskem".


  Tak to bych byl MOC zvědavý na výsledky výzkumu veřejného mínění mezi "průměrnými" Čechy, něco jako:

  Jaký národ ve vás vzbuzuje pocit ohrožení:
  a) Rusko
  b) Rakousko
  c) Jiný (jaký)

  ...na to Rakousko bych moc nesázel... ;-)Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  17:03 25.05.2016

  Luky: Právě proto bych byl u Polska opatrný. Ta země je loutkou USA.

  Luky: Právě proto bych byl u Polska opatrný. Ta země je loutkou USA.

 • Luky
  16:38 25.05.2016

  Spolupráce V4 je dobrá věc a má smysl jí rozvíjet, ať už bude budoucnost EU jakákoli. Číst Friedmana může být poučné, ale je potřeba si uvědomit, že jeho vize budoucnosti je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Spolupráce V4 je dobrá věc a má smysl jí rozvíjet, ať už bude budoucnost EU jakákoli. Číst Friedmana může být poučné, ale je potřeba si uvědomit, že jeho vize budoucnosti je v podstatě to, co by neokonům vyhovovalo. Není to tedy nezávislá prognóza, ale sugerující vize.
  Pro USA není nic horšího, než 500+ milionová, nezávislá a prosperující Evropa, která spolupracuje s Ruskem a Asií....taková síla by rychle převzava vedoucí úlohu.
  Proto ač jsem nikdy Eurohujer nebyl, byl bych teď velmi opatrný k populární EU nenávisti. Ono by stačilo vyházet nevolené papaláše (tj.změnit systém), kteří jsou zaháčkovaní v rozličných více či méně obskurních transatlantských spolcích a chovají se nelogicky, sebedestruktivně a jak na fetu.
  Je to zvláštní, Amíci se teď zbavují evropských dceřinek, přišlo mi, že Citybank je Reiffka, GEMoney Moneta...něco se asi chystá. Musíme ustát ten přechod o kterém se nemluví (raději se tlachají blbiny o Rusku), EU bych tedy hned neodepisoval. Nesmíme se ale nechat zatlačit do nesmyslu a v tom nám V4 i ostatní země východního bloku můžou velmi pomoci. Je čas dělat chytrou a střízlivou politiku, ale měli bychom na sebe být milí - dokud/pokud to jde.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  16:15 25.05.2016

  Maximus: "Zejména ČR a SR je z hlediska odlivu % zisku nadnárodního kapitálu blíže zemím třetího světa než běžným zemím EU. Proč tento neokolonializmus vůbec rozvinul a proč není ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: "Zejména ČR a SR je z hlediska odlivu % zisku nadnárodního kapitálu blíže zemím třetího světa než běžným zemím EU. Proč tento neokolonializmus vůbec rozvinul a proč není zájem toto změnit? "

  Každý, kdo se to snaží změnit, je médii zlikvidován.Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  16:01 25.05.2016

  Současná EU rozhodně přestává být funkčním a hlavně sjednocujícím prvkem a naopak V4 začíná: Dlouho jsem byl velký eurohujer a tím se všem omlouvám za moje dřívější až nekritické ...Zobrazit celý příspěvek

  Současná EU rozhodně přestává být funkčním a hlavně sjednocujícím prvkem a naopak V4 začíná: Dlouho jsem byl velký eurohujer a tím se všem omlouvám za moje dřívější až nekritické adorování EU. Sama myšlenka EU, pokud se jednalo koncept odvozený z EHS jakožto primárně ekonomického nástroje rozvoje a spolupráce Evropy, tak vše bylo vpořádku. Současné tendence jasně směřující k federalizaci a asimilaci národnostních států (zejména těch menších a ekonomicky méně zdatných) jsou proti našim zajmům - jsou pouze nástrojem o k prosazení ekonomických a politických zájmů Německa, Francie a některých dalších států západní Evropy. Zejména ČR a SR je z hlediska odlivu % zisku nadnárodního kapitálu blíže zemím třetího světa než běžným zemím EU. Proč tento neokolonializmus vůbec rozvinul a proč není zájem toto změnit?

  Při jednání o povinných kvótách migrantů probleskla zákulisní zpráva, že zastánci nekompromisniho masivního přerozdělování byli upozorněni, že tento tvrdý postup by přespříliš stmeloval V4, což je proti zájmům EU.

  Co se týká o tom, kdo se veze a kdo táhne je v současnosti bohužel příliš patrné, ale to samozřejmě nemusí tak být za tři či pět let.

  Navíc participace Rumunska a Slovinska v rámci projektu rozšiřování V4 by přineslo lepší politické i vojenské vyvážení celé skupiny.

  Rozhodně doporučuji si přečíst knihu "Příštích sto let" známého geopolitického analytika George Friedmana, který moc s EU do budoucnosti nepočítá a naopak předpokládá ve třetí dekádě tohoto století vznik "Velkopolského bloku" jakožto nově vzniklou evropskou mocnost. Je v našem zájmu, aby se o tomto státním útvaru mluvilo jako o V4, rsp o V(x), který by reprezentoval úzce vojensky, politicky i ekonomicky spolupracující národní státy střední a východní Evropy.

  V rámci V4 (Vx) máme totiž jednu společnou a nepřenositelnou zkušenost s totalitní minulostí - fašistickou a poté s komunistickou a "úspěšně" budovat tady další totalitu pod vlajkou EU by byla opravdu hloupost.

  Poté co EK přišla s požadavky na masivní restrikci zbraní u slušných a bezúhonných občanů ve stylu V. I. Lenina či Adolfa Hitlera, tak se snad rozsvítil výstražný majáček ve hlavách dosti lidí, kteří budou chtít budovat alternativu k EU, která už reformovatelná není a V4 je koncept, na kterém lze stavět. Ovšem chce to státníky a potřebné vize.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  15:45 25.05.2016

  Maximus: Nemám nic proti spolupráci při vývoji a nákupu techniky. Pokud ale polští jestřábi rozpoutají válku s Ruskem, rád bych se toho neúčastnil. Nechci se podílet ani na jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: Nemám nic proti spolupráci při vývoji a nákupu techniky. Pokud ale polští jestřábi rozpoutají válku s Ruskem, rád bych se toho neúčastnil. Nechci se podílet ani na jejich neokoloniální politice na Ukrajině. Proč nemůžeme být neutrální jako sousední Rakousko? Na spojence (s výjimkou Slovenska) bych se nespoléhal. Pokud u nás někdy vyhraje volby nesprávný kandidát, naši "spojenci" se budou rádi účastnit intervence.

  "Nikdy nevíme, kdy v USA zvítězí Donald Trump či ještě větší "pošuk", který bude chtít revidovat roli USA v NATO a s Moskvou se bude chtít v zákulisí "nějak" dohodnout."

  To je podle Vás špatně? Přejete si, aby se nedohodli a skončilo to jadernou válkou?

  "Rád bych se také ohradil proti výrokům cernakuse o fašistickém Polsku a Maďarsku"

  Nástup fašismu je dnes velice aktuální riziko. Nejen ve střední Evropě. Pokud se před volbami bude řešit pouze imigrace jako jediné téma, je to konec demokracie.

  "to je ten pravý spolek fašoidních a maoistických individuí."

  Doporučuji si přečíst Maovu Červenou knížku. Maoismus nemá s politikou EU mnoho společného. S těmi fašisty bych souhlasil i když se to snaží skrývat.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:28 25.05.2016

  Maximus: jeden sjednocující organismus tady už máme a sice EU. Takže pokud apelujete na jednotu států, apelujte na jednotu EU. Případně jak má být jednotná V4, když nebude jednotná ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: jeden sjednocující organismus tady už máme a sice EU. Takže pokud apelujete na jednotu států, apelujte na jednotu EU. Případně jak má být jednotná V4, když nebude jednotná EU s daleko většími možnostmi, financemi, strukturami a zkušenostmi? Ať chcete nebo ne, historie bude stále živá a není to zrovna věc nějaké pomsty nebo historické antipatie. Prostě každý stát má svou kulturu a zkušenost, které stále žijí. Pokud chcete státy sjednocovat, zákonitě narazíte na odlišné kultury a názory. Marně budete přesvědčovat průměrného Čecha, že největším nepřítelem je Rus, stejně tak jako budete marně přesvědčovat průměrného Poláka, že největším nepřítelem je Němec. To pramení právě z historie a historické zkušenosti, která nám přešla do genů (Polsko dlouhodobě okupováno carským Ruskem, Česko dlouhodobě ovládáno Rakouskem). Přestože máme různé potenciální nepřátele, tak vzájemně nepřáteli určitě nejsme, ale to ještě neznamená, že budeme účinně spolupracovat. Společné jednotky jsou sice možné, ale trochu to zavání tím, že se někdo poveze a někdo káru potáhne. Takže aby to naopak neznamenalo oslabení.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:20 25.05.2016

  K Cernakusovi - tak tam je zjevné, odkud vítr fouká, ale na druhou stranu mají jeho příspěvky jistou informační hodnotu, i když je třeba konfrontovat mnohá jeho tvrzení a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

  K Cernakusovi - tak tam je zjevné, odkud vítr fouká, ale na druhou stranu mají jeho příspěvky jistou informační hodnotu, i když je třeba konfrontovat mnohá jeho tvrzení a hlavně počty s realitou, resp. s jinými zdroji - přesto stále mluví k věci.

  A k tomu dívání se do budoucna a ne do minulosti. Souhlasím, ale jen částečně. Myslím, že je dobré vzájemně respektovat hostorii zúčastněných národů. A nelhat si do kapsy. Nemusíme dělat na SLováky úšklebky, že to pekli s Němci, to je volovina. Ale stejně je tak je volovina odvolávat se na jakési vzájemné bratrství (českého a slovenského národa) ve zbrani. Pokud tedy nebyla myšlena společná československá historie v legiích, nebo zahraničních jednotkách. Ale tam nešlo o spolupráci dvou suverenních států (o což u Vyšegradu jde).
  Tedy ano, co jsme si to jsme si, pojďme najít společnou řeč, aspoň v něčem. Protože v moc věcech to podle mého názoru nepůjde. Na rovinu, armády ČR, SR a Maďarska jsou ve srovnání s Polskem k smíchu... Oprávněně podle mého názoru Polsko může získat pocit, že se ti slabší členové Vyšegrádu akorát chtějí schovat za polský štít a meč. Vyjde to levněji, než kupovat vlastní...Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  14:36 25.05.2016

  Je mi smutno z některých příspěvků - je vidět, že mnoho lidí má problém se dívat do dávnější minulosti a ještě víc do vzdálenější budoucnosti. Nyní, když jsou upozaděny ...Zobrazit celý příspěvek

  Je mi smutno z některých příspěvků - je vidět, že mnoho lidí má problém se dívat do dávnější minulosti a ještě víc do vzdálenější budoucnosti.

  Nyní, když jsou upozaděny národnostní vášně a máme společné problémy (nechci napsat přímo nepřátele), tak je příležitost zapomenout na nedorozumění z minulého století a začít spíše něco společného budovat a tvořit.

  Vojenská a i politická participace v rámci V4 a případně i dalších zemí - Slovinska, Rumunska, Pobaltí je nejlepší prevencí před rozpoutáním dalšího kola "žabomyších bojů mezi sousedy.

  Asi mi nikdo nebude oponovat v tom, že pokud se budou politici na všech úrovních i zástupci GŠ setkávat na formálních i neformálních setkáních a vytvářet úzké osobní vztahy, tak je dosti malá šance na to, že si půjdou po krku a budou získávat politické body na "otevírání starých ran".

  Navíc politická, vojenská a ekonomická spolupráce V4 či V(x)může vést k posílení našich pozic v EU při prosazování otázek zachování národní suverenity, otázek bezpečnosti, zachování svobod, ochrany hranic, respektování smluv a vyjednávání podmínek další spolupráce.
  Navíc společně státy V4 (Vx) mohou vždy společně bouchnout do jednacího stolu a otevřít otázku společného odchodu z EU. Jednu samotnou zemi by EU moloch na výstrahu všem ostatním exemplárně ekonomicky a politicky potrestal, ale s V4 resp. V(x), který by v případě participace Rumunska a Slovinska představoval rozsáhlý a poměrně soběstačný region sahající od Baltu až k Jadranu a Černému moři by rozhodně nemohl takto potrestat, ale musel by vyjednávat a činit významné ústupky našim požadavkům.

  Rovněž otázka úzké vojenské spolupráce je klíčová, protože zásadní bezpečnostní otázky se budou vždy týkat celého našeho regionu a nikoliv jen jednotlivých zemí. Nikdy nevíme, kdy v USA zvítězí Donald Trump či ještě větší "pošuk", který bude chtít revidovat roli USA v NATO a s Moskvou se bude chtít v zákulisí "nějak" dohodnout.

  Pak by byla společná obranná participace V4 či (Vx) ještě více aktuální, protože si musíme uvědomit, že státy naší velikosti jsou jako jednotlivci pouhými pěšáky na geopolitické šachovnici a pokud hrajete šachy, tak víte, že v rámci získání hry se často obětují i daleko těžší figury než pěšáci.

  Zmíněné úzké vazby se nevytvoří z roku na rok, ale je potřeba je systematicky a s úsilím budovat. Rozhodně se tyto vize budou potýkat z velkou nevolí EU, protože už nyní si představitelé EU uvědomují, že neokolonie tvořené zeměmi střední a východní Evropy nemusí s nadšením přijmout připravovanou federalizaci a asimilaci národů střední a východní Evropy v kulturní galimatyáš se stále rostoucí rolí EU totality i islámu.

  Rád bych se také ohradil proti výrokům cernakuse o fašistickém Polsku a Maďarsku - je to součást mediální masáže proti V4 a přesně v duchu Divide et impera. Sám nejsem nějak velkým příznivcem Kaczinského, ale některé zdejší mediální interpretace je potřeba poupravit – mediálně známá výměna členů Ústavního soudu nebylo ničím jiným, než rychlým vyházením rozhodně ne apolitických lidí, které si tam systematicky dosazovala předchozí eurohujerská vláda. Co se týká Orbána, tak doporučuji se podívat na řadu jeho projevů (na netu je jich řada včetně překladu) a rozhodně takto nemluví fašista. To spíš doporučuji si prostudovat projevy řady eurokomisařů a členů EK - to je ten pravý spolek fašoidních a maoistických individuí.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  10:35 25.05.2016

  Rokovania s Poliakmi o obrnených transportéroch by sa mali skončiť do konca júna...

  http://domov.sme.sk/c/20171946...

  Rokovania s Poliakmi o obrnených transportéroch by sa mali skončiť do konca júna...

  http://domov.sme.sk/c/20171946...

 • Rase
  09:29 25.05.2016

  Zaslechl jsem, že Corsac, by mohl mít dno ve tvaru W - nemohlo by tohle být ten váhový rozdíl ?

  Zaslechl jsem, že Corsac, by mohl mít dno ve tvaru W - nemohlo by tohle být ten váhový rozdíl ?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4