Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?

Foto: Vojácí Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratří ve zbrani? / YouTube
Vojáci Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratři ve zbrani?

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem Visegrádská skupina, neoficiálně Visegrádská čtyřka (dále jen V4), na základě společné historie a sdílených hodnot. Článek vyšel původně na Security Outlines

Zpočátku se jednalo pouze o fórum k řešení otázek spojených s integrací do mezinárodních struktur (zejména do EU). První snahou o spolupráci v bezpečnostní sféře bylo setkání ministrů obrany členských států v roce 1996.

Ti se zavázali prohloubit spolupráci zejména v otázce kooperace jednotlivých ozbrojených sil a subjektů zbrojního průmyslu. Užší spolupráce mezi členskými státy však nebyla ve větší míře využita. Ozbrojené síly V4 se soustředily nejdříve na vzájemnou pomoc se vstupem do NATO a posléze na spolupráci v rámci Aliance.

Dalším impulsem se stal rok 2014. Zástupci členských států se zavázali k prohloubení obranné spolupráce následujícími dokumenty: Long Term Vision of the Visegrad Countries on Deepening Their Defence Cooperation a Framework for an Enhanced Visegrad Defence Planning Cooperation.

Dle těchto dokumentů se členové V4 zavazují ke spolupráci na poli společných zbrojních akvizic, zejména v aliančních programech, jako je Pooling and Sharing, a ke společnému obrannému plánování.

Dále je kladen důraz na posílení součinnosti ozbrojených sil členských států, a to hlavně s ohledem na budoucí společné uskupení v rámci EU – EU Battlegroup. Odhodlání posilovat společnou spolupráci také potvrzuje první cvičení ozbrojených sil států V4 (za spolupráce s USA), které se pod názvem Ground Pepper odehrálo roku 2014 na území Slovenska.

Katalyzátorem k výše uvedeným krokům byla nepochybně situace na Ukrajině a z ní plynoucí zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Dalším často opomíjeným důvodem je nutnost členských států obměnit jejich výzbroj.

Vojenská technika a další zbraňové systémy států V4 pochází z dob Varšavské smlouvy, tudíž nejsou kompatibilní se spojenci v NATO (až na několik modernizovaných výjimek). Uvedená technika se také ve všech státech chýlí ke konci své technické životnosti. Jednotlivé vlády navíc upřednostňují akvizici nových systémů místo modernizace starých s cílem snížit závislost na technické podpoře z Ruské federace.

V tomto ohledu byl hodně diskutován společný program akvizice radarů typu MADR (Mobile Air Defense Radar), kdy se nejdříve uvažovalo o vývoji úplně nového zařízení (se zahraniční pomocí) a později o společném nákupu zahraničního typu. Nicméně od společného projektu státy V4 odstoupily.

Je velice nepravděpodobné, že by se v blízké době uskutečnil takto velký projekt zahrnující všechny členy, ačkoliv jsou v současné době poptávány podobné druhy techniky, např. víceúčelové vrtulníky, střední transportní vrtulníky či průzkumné drony.

Ačkoliv se zatím nepodařilo uskutečnit společný akviziční projekt na úrovni celé V4, jednotlivé státy spolu spolupracují na bilaterální úrovni. Jako příklad lze uvést kolový transportér Scipio, který je ve skutečnosti polským vozidlem Rosomak se slovenskou výzbrojí.

Stejně tak se potenciálně jeví česko-polská spolupráce v akvizici bojových vozidel pěchoty či česko-maďarská spolupráce při provozu letounů JAS-39 Gripen s možnou slovenskou účastí v budoucnu.

Na rozdíl od iniciativy z devadesátých let, současná obranná spolupráce začíná nabývat konkrétní podoby. Společná vojenská cvičení od roku 2014 dále pokračují, V4 Battlegroup se podařilo získat všechny potřebné certifikace a 1. 1. 2016 došlo k její aktivaci. Uskupení čítající kolem 3900 příslušníků ozbrojených sil zemí V4 bude v pohotovosti do poloviny roku 2016.

Dále se zvažuje možnost tříměsíčních rotací ozbrojených sil zemí V4 na území Pobaltí od začátku roku 2017. Vzhledem k uvažovaným počtům bude tento příspěvek spíše symbolický. Polsko plánuje v roce 2020 převzít tíhu tzv. „Spearhed forces" (obdoba EU Battlegroup v režii NATO) a počítá se i s účastí ostatních členů V4 na bázi zkušeností z letošního roku.

Společný prostor V4 zažívá pomalou integraci na další úrovni, kterou je bezpečnostní sféra. Motorem této integrace je bezpochyby pocit ohrožení plynoucí ze zhoršení bezpečnostního prostředí v Evropě po propuknutí krize na východě Ukrajiny. Ačkoliv jednotliví členové vnímají situaci trochu odlišně, Polsko se začalo stavět do role lídra, který tomuto uskupení chyběl.

Snaha Polska pozvednout obranné schopnosti svých sousedů pomocí výhodných půjček na nákup zbraní pomáhá i na půdě V4. Budoucnost integrace na této úrovni je však ohrožena hned několika faktory. Prvním je nepochybně role lídra.

Pokud by Polsko přehodnotilo situaci a přestalo by vyvíjet aktivity tímto směrem (např. v případě permanentní vojenské přítomnosti USA v Polsku), je nepravděpodobné, že by tuto roli převzal jakýkoliv další stát.

Druhou je finanční rámec integrace a společných investic do obrany. Je tak velice obtížné představit si hlubší fungující obrannou spolupráci v případě, že jednotlivé vlády odmítnou navýšit obranné rozpočty a investovat do svých ozbrojených sil.

Jako třetí riziko lze zmínit současnou imigrační krizi, která jen v případě Maďarska odčerpává značné částky z rozpočtu na obranu a ve stejnou dobu nutí Maďarsko přehodnotit hrozby pro národní bezpečnost.

V současné době se však státy V4 dohodly i na společném postupu v případě imigrační krize, tudíž lze spolupráci těchto státu označit slovem „perspektivní" a pro další vývoj budou směrodatné zejména zkušenosti z nasazení Battlegroup a nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Redakčně upraveno

Zdroj: Security Outlines

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé ...

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  09:21 25.05.2016

  tak hmotnost vozidla určuje zejména balistická ochrana, která může být odlišná od českých Pandurů. Pokud to má konkurovat Rosomakovi, tak tam asi nějaký plát přihodili, protože ...Zobrazit celý příspěvek

  tak hmotnost vozidla určuje zejména balistická ochrana, která může být odlišná od českých Pandurů. Pokud to má konkurovat Rosomakovi, tak tam asi nějaký plát přihodili, protože Rosomak je odolnější než český Pandur bez přídavné balistiky.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:58 25.05.2016

  stirling tych 23 ton su oficialne technicke data. Okrem toho sa Corsac lisi od ceskeho Panduru II iba velkostne. No je to radovo v par centimetroch.

  stirling tych 23 ton su oficialne technicke data. Okrem toho sa Corsac lisi od ceskeho Panduru II iba velkostne. No je to radovo v par centimetroch.

 • infi
  08:24 25.05.2016

  Ze by Slovaci a Madari byli bratri ve zbrani - to se mi nezda :-) Z pozorovani bych je spise prirovnal k Ukrajine vs Rusko :-) Cetl jsem, ze V4 ani Polaci neberou vazne...v ...Zobrazit celý příspěvek

  Ze by Slovaci a Madari byli bratri ve zbrani - to se mi nezda :-) Z pozorovani bych je spise prirovnal k Ukrajine vs Rusko :-)

  Cetl jsem, ze V4 ani Polaci neberou vazne...v podstate je to takovy pakt bez vetsich vysledku. Pripomina mi to takove to ceske schazeni s kamarady na pivu...kde se vsichni placaji po zadech, ale kdyz se pak ma v realu resit vazna vec, na nicem se neshodnou a kazdy kope sam za sebe.

  Schopnou armadu musime mit svoji, stejne tak i zbrojni prumysl, ktery u nas neni zase tak spatny, na velikost zeme. Ale mame problem s tim, ze neco chceme z vychodu a neco ze zapadu a politicky to asi neni moc "korektni".

  Nenadarmo se rika, nebudes zivit svou armadu, budes zivit cizi :) a x krat tolik...Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  00:01 25.05.2016

  Tu váhu bych nebral moc v potaz, většinou se uvádí maximální možná viz cz pandur má 22t, ale rozhodně to neznamená, že všechny vozidla mají tuto hmotnost. Každopádně se uvidí až ...Zobrazit celý příspěvek

  Tu váhu bych nebral moc v potaz, většinou se uvádí maximální možná viz cz pandur má 22t, ale rozhodně to neznamená, že všechny vozidla mají tuto hmotnost. Každopádně se uvidí až vyjdou nějaká oficiální technická data a hlavně jestli to opravdu slováci pořídí.
  Jinak samozřejmě projektu Corsac moc fandím, hlavně si myslím, že pan Strnad ať má za sebou pár přešlapu to dělá dobře a jen více takových lidí pro naši ekonomiku viz Tatra a možná se přidá i Avia... já smekámSkrýt celý příspěvek

 • niko
  21:46 24.05.2016

  No Rosomak M skutocne na IDEBe Buschmastera II mal. Dokonca by som povedal, ze ten kanon vyzeral celkom pouzivano. 2A42 podla mna na Scipia, alebo Corsacy nepojde. Jednak OS SR ...Zobrazit celý příspěvek

  No Rosomak M skutocne na IDEBe Buschmastera II mal. Dokonca by som povedal, ze ten kanon vyzeral celkom pouzivano. 2A42 podla mna na Scipia, alebo Corsacy nepojde. Jednak OS SR vyslovene komunikuje, ze prezbrojenie ma unifikovat vyzbroj so statmi NATO, jednak to vyzera tak, ze Turra 30 uz Bushmaster konecne zvlada.
  Inak len pre zaujimavost. Corsac je o tonu tahsi jako cesky Pandur II (23 ton). Takze možno předpokládat nejake zmeny oproti ceskej variante.

  Vlasto: Informacie, ktore pises pochadzaju z hypotez, ktore sme tvorili pod prvym clankom o Scipiu. Nemá zmysel dalej rozvadzat hypotezy z hypotez.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:33 24.05.2016

  ono po celom skandale by uz ani so steyerom dost dobre biznis robit neslo, ale naslo sa nahradne riesenie v podobe licencie ze :D. Ale zase sa nam tu objavuju tie iste mena a ked ...Zobrazit celý příspěvek

  ono po celom skandale by uz ani so steyerom dost dobre biznis robit neslo, ale naslo sa nahradne riesenie v podobe licencie ze :D.
  Ale zase sa nam tu objavuju tie iste mena a ked niekde vidim skratku MSM, excalibur alebo czechoslovak group, tak se mi z tech rudych bolsevickych noku dela spatne.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:24 24.05.2016

  hurvo: těžko říct, v čem by Corsac měl co společného s nějakým trestním stíháním. Aktuální výrobce Pandurů (CSG) nemá žádné majetkové propojení s dřívějším dodavatelem Pandurů pro ...Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: těžko říct, v čem by Corsac měl co společného s nějakým trestním stíháním. Aktuální výrobce Pandurů (CSG) nemá žádné majetkové propojení s dřívějším dodavatelem Pandurů pro AČR (rakouským Steyerem), který údajně uplácel, ani výroba Pandurů se už nerealizuje na stejném místě (dříve státní VOP Nový Jičín, dnes nejspíš VOP Šternberk, který patří CSG). Evidentně je Corsac snaha CSG chytnout odjíždějící vlak na dodávku KOT slovenské armádě. Ten vlak ale zatím neodjel a dost možná ani neodjede, protože od loňského podpisu LOI mezi premiéry je nějak podezřele o Scipiu ticho.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:00 24.05.2016

  Corsac je podla mna skor dohra ceskej kauzy pandur, kde rakusania stihali jedneho slovaka a jedneho izraelskeho obcana , ehm ehm. 2A42 sa do turry pchala zrejme kvoli lahsej ...Zobrazit celý příspěvek

  Corsac je podla mna skor dohra ceskej kauzy pandur, kde rakusania stihali jedneho slovaka a jedneho izraelskeho obcana , ehm ehm.
  2A42 sa do turry pchala zrejme kvoli lahsej integracii, ak na idete ukazovali bushmaster, tak sa im mozno podarilo konecne integrovat aj normalny kanon.

  Ak spojazdnia aj elektroniku aby si turra nerobila co sa jej zachce kazdu chvilu ked jej spadne windows , tak to bude mozno pouzitelna veza, za podmienky ze prihodia navrch disko gulu pre velitela vozidla.Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  17:13 24.05.2016

  Sciopio ma byt Rosomak s vezou Turra 30, ktora bude vybavena ruskym 30 mm kanonom 2A42 ...Zobrazit celý příspěvek

  Sciopio ma byt Rosomak s vezou Turra 30, ktora bude vybavena ruskym 30 mm kanonom 2A42 http://www.armadninoviny.cz/po... Tychto kanonov ma mat EVPU na sklade 33. ale neviem najst zdroj tejto informacie. Zhodou okolnosti ma byt prva objednavka na 30 rosomakov (tam sa minu veze s ruskymi kanonmi). Dalsie objednavky (mozno az do predpokladanych 100) uz mozu byt osadene inym kanonom. Je to blbost? Je. Ale EVPU musi dostat zakazku.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:20 24.05.2016

  Aby Poláci couvli z obchodu, navíc dosud jediné dodávky Rosomaka mimo Polsko, nedává moc logiku. Navíc kdo dodá první vozidla, nejspíš v budoucnu získá komplet přezbrojení OS SR ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby Poláci couvli z obchodu, navíc dosud jediné dodávky Rosomaka mimo Polsko, nedává moc logiku. Navíc kdo dodá první vozidla, nejspíš v budoucnu získá komplet přezbrojení OS SR vozidly KOT, tak by se měl snažit. Na druhou stranu Czechoslovak Group má slušnou páku v tom, že kromě slovenské věže nabídne i výrobu podvozku na Slovensku. Úpravy podvozku proti standardu Panduru jsou asi logický vývoj původního vzoru, součástí licence je i další vývoj ve vlastní režii, takže z toho časem může vzniknout úplně jiné vozidlo.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:58 24.05.2016

  stirling: Corsak ma moznost plavby. Pre vyzbrojenie Turry 30 konkurzom a 2A42 mementalne nevidim dovod. Sklady plne Konkurzov a 30 mm municie pre 2A42 su uz minulostou.

  stirling: Corsak ma moznost plavby. Pre vyzbrojenie Turry 30 konkurzom a 2A42 mementalne nevidim dovod. Sklady plne Konkurzov a 30 mm municie pre 2A42 su uz minulostou.

 • stirling
  15:46 24.05.2016

  Myslím, že Czechoslovak Group je natolik zaháčkovaný v čr i sr, že ta zakázka padne na Corsaca. Otázka je zda opravdu pořídí západní výzbroj nebo ruskou (kanón a ptřs). Corsac je ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že Czechoslovak Group je natolik zaháčkovaný v čr i sr, že ta zakázka padne na Corsaca. Otázka je zda opravdu pořídí západní výzbroj nebo ruskou (kanón a ptřs). Corsac je pěkný, plavbu asi nechtějí, takže by to mohlo být levné a je zajímavé, že naposledy prezentoval Strnad Pandura s led osvětlením a tady má pandur zase tu klasiku co původní cz viz. http://www.armadninoviny.cz/do...
  K efektivní spolupráci V4 může dojít, ale nejprve je nutné, aby čr, sr a maďarsko začalo svojí armádu (bezpečnost) brát vážně.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:16 24.05.2016

  Vlasto toto mas prosim ta odkial ??? A aku soviecku techniku chce SMER montovat na Rosomaky ?

  Vlasto toto mas prosim ta odkial ??? A aku soviecku techniku chce SMER montovat na Rosomaky ?

 • saracen
  15:11 24.05.2016

  Vlasto: Akú konkrétnu sovietsku techniku máme v skladoch pre prípadnú montáž na
  Rosomáky????

  Vlasto: Akú konkrétnu sovietsku techniku máme v skladoch pre prípadnú montáž na
  Rosomáky????

 • vlasto
  15:03 24.05.2016

  Problem so Scipiom ma mozno povod na slovenskej strane. Sponzori strany Smer premiera Fica chcu poliakmi dodane rosomacke podvozky vybavovat ruskou technikou, ktorej maju plne ...Zobrazit celý příspěvek

  Problem so Scipiom ma mozno povod na slovenskej strane. Sponzori strany Smer premiera Fica chcu poliakmi dodane rosomacke podvozky vybavovat ruskou technikou, ktorej maju plne sklady este z meciarovskych deblokacii ruskeho dlhu. Vsetko by sa vykonalo patricne "transparentne". Ani by som sa nedivil, keby "kaczinskym" vadil prave tento zamer slovenskej strany.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:47 24.05.2016

  Rase, Jura99: Skutocny problem doposial nezavedenia Scipia mozeme len tusit. Slovenska vlada sa uz pred volbami vyjadrila, ze po prichode PiS k moci je vela uz dohodnutych veci ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase, Jura99: Skutocny problem doposial nezavedenia Scipia mozeme len tusit. Slovenska vlada sa uz pred volbami vyjadrila, ze po prichode PiS k moci je vela uz dohodnutych veci zlozitejsich. Treba si spomenut na kauzu centra vinimocnosti pre kontrarozviednu cinnost. Kde by sa v pripade absencie kulantnosti Slovenska pravdepodobne dalo rozpravat aj o trestnopravnej rovine. V kazdom pripade Scipio - Rosomak M s vezou Turra 30 s Buschmasterom II bol na IDEBe. Povedal by som to takto. Pokial sa Poliaci nespamätaju do doby, ked bude schvalena nova strategia rozvoja OS SR (ktorej sucastou bude aj presny plan, co sa kedy kupi), tak na obchod mozu zabudnut. A, ze mame podpisane LOI v podstate nic neznamena.
  Inak v letaku Corsaca stoji, ze bol "verobeny" podla potrieb OS SR. Takze nejake tie zmeny oproti Panduru II tam urcite budu.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  14:35 24.05.2016

  pks_: "Já se domnívám, že v případě zesílení migrační krize - útoku muslimských migrantů na hranice Maďarska a ozbrojeném odrážení této akce, může dojít i k podílu ČR, SR a snad i ...Zobrazit celý příspěvek

  pks_: "Já se domnívám, že v případě zesílení migrační krize - útoku muslimských migrantů na hranice Maďarska a ozbrojeném odrážení této akce, může dojít i k podílu ČR, SR a snad i Rakouska na této obraně. Hranice jsou dlouhé a vojáků je málo."

  Imigranti netvoří žádnou armádu. Jsou neozbrojení. Imigrační krizi lze vyřešit politicky. K tomu bohužel není vůle. Můj názor je, že je to součást plánu skrytých nacistů v německé vládě k získání podpory a následnému převzetí moci.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  14:19 24.05.2016

  S Polskem žádné společné zájmy nemáme. Pouze by se nás snažili zatáhnout do konfliktu s Ruskem.

  S Polskem žádné společné zájmy nemáme. Pouze by se nás snažili zatáhnout do konfliktu s Ruskem.

 • Jura99
  13:54 24.05.2016

  niko, Rase: Tak v pozadí (resp. popředí) Corsaca je Czechoslovak Group, která vlastní licenci na Pandur pro východní Evropu a je mj. akcionářem MSM. Výroba může probíhat prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

  niko, Rase: Tak v pozadí (resp. popředí) Corsaca je Czechoslovak Group, která vlastní licenci na Pandur pro východní Evropu a je mj. akcionářem MSM. Výroba může probíhat prakticky kdekoliv, továren schopných to smontovat má koncern CG více, nejspíš to bude Šternberk. Důvod zdržení Scipia je zvláštní, ale Polsku se ty zbrojní projekty moc nedaří, vždy velká sláva a pak z toho nic. Ovšem tím kdo odstoupí by mohli být spíš Slováci, pokud jim Polsko odmítá svěřit slíbené opravy Skh DANA.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:44 24.05.2016

  niko: proto jsem napsal "v podstatě", ale částečně kompatibilní se Strykerem, by měl být i náš Pandur. Přeci jen oba stroje, jak Pandur2 i Stryker, jsou pod GD. Samozřejmě by si ...Zobrazit celý příspěvek

  niko:
  proto jsem napsal "v podstatě", ale částečně kompatibilní se Strykerem, by měl být i náš Pandur. Přeci jen oba stroje, jak Pandur2 i Stryker, jsou pod GD. Samozřejmě by si je Slováci upravili podle svých představ a můžou se od základního Panduru dost lišit (to ale i ten náš).
  Podle fotek z IDEB, měl Corsac mnohem lepší prezentaci. Netušíte, kde je u Scipia problém ? ještě nedávno jsem jeho nákup bral jako hotovou věcSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4