Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?

Foto: Vojácí Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratří ve zbrani? / YouTube
Vojáci Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska - bratři ve zbrani?

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem Visegrádská skupina, neoficiálně Visegrádská čtyřka (dále jen V4), na základě společné historie a sdílených hodnot. Článek vyšel původně na Security Outlines

Zpočátku se jednalo pouze o fórum k řešení otázek spojených s integrací do mezinárodních struktur (zejména do EU). První snahou o spolupráci v bezpečnostní sféře bylo setkání ministrů obrany členských států v roce 1996.

Ti se zavázali prohloubit spolupráci zejména v otázce kooperace jednotlivých ozbrojených sil a subjektů zbrojního průmyslu. Užší spolupráce mezi členskými státy však nebyla ve větší míře využita. Ozbrojené síly V4 se soustředily nejdříve na vzájemnou pomoc se vstupem do NATO a posléze na spolupráci v rámci Aliance.

Dalším impulsem se stal rok 2014. Zástupci členských států se zavázali k prohloubení obranné spolupráce následujícími dokumenty: Long Term Vision of the Visegrad Countries on Deepening Their Defence Cooperation a Framework for an Enhanced Visegrad Defence Planning Cooperation.

Dle těchto dokumentů se členové V4 zavazují ke spolupráci na poli společných zbrojních akvizic, zejména v aliančních programech, jako je Pooling and Sharing, a ke společnému obrannému plánování.

Dále je kladen důraz na posílení součinnosti ozbrojených sil členských států, a to hlavně s ohledem na budoucí společné uskupení v rámci EU – EU Battlegroup. Odhodlání posilovat společnou spolupráci také potvrzuje první cvičení ozbrojených sil států V4 (za spolupráce s USA), které se pod názvem Ground Pepper odehrálo roku 2014 na území Slovenska.

Katalyzátorem k výše uvedeným krokům byla nepochybně situace na Ukrajině a z ní plynoucí zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Dalším často opomíjeným důvodem je nutnost členských států obměnit jejich výzbroj.

Vojenská technika a další zbraňové systémy států V4 pochází z dob Varšavské smlouvy, tudíž nejsou kompatibilní se spojenci v NATO (až na několik modernizovaných výjimek). Uvedená technika se také ve všech státech chýlí ke konci své technické životnosti. Jednotlivé vlády navíc upřednostňují akvizici nových systémů místo modernizace starých s cílem snížit závislost na technické podpoře z Ruské federace.

V tomto ohledu byl hodně diskutován společný program akvizice radarů typu MADR (Mobile Air Defense Radar), kdy se nejdříve uvažovalo o vývoji úplně nového zařízení (se zahraniční pomocí) a později o společném nákupu zahraničního typu. Nicméně od společného projektu státy V4 odstoupily.

Je velice nepravděpodobné, že by se v blízké době uskutečnil takto velký projekt zahrnující všechny členy, ačkoliv jsou v současné době poptávány podobné druhy techniky, např. víceúčelové vrtulníky, střední transportní vrtulníky či průzkumné drony.

Ačkoliv se zatím nepodařilo uskutečnit společný akviziční projekt na úrovni celé V4, jednotlivé státy spolu spolupracují na bilaterální úrovni. Jako příklad lze uvést kolový transportér Scipio, který je ve skutečnosti polským vozidlem Rosomak se slovenskou výzbrojí.

Stejně tak se potenciálně jeví česko-polská spolupráce v akvizici bojových vozidel pěchoty či česko-maďarská spolupráce při provozu letounů JAS-39 Gripen s možnou slovenskou účastí v budoucnu.

Na rozdíl od iniciativy z devadesátých let, současná obranná spolupráce začíná nabývat konkrétní podoby. Společná vojenská cvičení od roku 2014 dále pokračují, V4 Battlegroup se podařilo získat všechny potřebné certifikace a 1. 1. 2016 došlo k její aktivaci. Uskupení čítající kolem 3900 příslušníků ozbrojených sil zemí V4 bude v pohotovosti do poloviny roku 2016.

Dále se zvažuje možnost tříměsíčních rotací ozbrojených sil zemí V4 na území Pobaltí od začátku roku 2017. Vzhledem k uvažovaným počtům bude tento příspěvek spíše symbolický. Polsko plánuje v roce 2020 převzít tíhu tzv. „Spearhed forces" (obdoba EU Battlegroup v režii NATO) a počítá se i s účastí ostatních členů V4 na bázi zkušeností z letošního roku.

Společný prostor V4 zažívá pomalou integraci na další úrovni, kterou je bezpečnostní sféra. Motorem této integrace je bezpochyby pocit ohrožení plynoucí ze zhoršení bezpečnostního prostředí v Evropě po propuknutí krize na východě Ukrajiny. Ačkoliv jednotliví členové vnímají situaci trochu odlišně, Polsko se začalo stavět do role lídra, který tomuto uskupení chyběl.

Snaha Polska pozvednout obranné schopnosti svých sousedů pomocí výhodných půjček na nákup zbraní pomáhá i na půdě V4. Budoucnost integrace na této úrovni je však ohrožena hned několika faktory. Prvním je nepochybně role lídra.

Pokud by Polsko přehodnotilo situaci a přestalo by vyvíjet aktivity tímto směrem (např. v případě permanentní vojenské přítomnosti USA v Polsku), je nepravděpodobné, že by tuto roli převzal jakýkoliv další stát.

Druhou je finanční rámec integrace a společných investic do obrany. Je tak velice obtížné představit si hlubší fungující obrannou spolupráci v případě, že jednotlivé vlády odmítnou navýšit obranné rozpočty a investovat do svých ozbrojených sil.

Jako třetí riziko lze zmínit současnou imigrační krizi, která jen v případě Maďarska odčerpává značné částky z rozpočtu na obranu a ve stejnou dobu nutí Maďarsko přehodnotit hrozby pro národní bezpečnost.

V současné době se však státy V4 dohodly i na společném postupu v případě imigrační krize, tudíž lze spolupráci těchto státu označit slovem „perspektivní" a pro další vývoj budou směrodatné zejména zkušenosti z nasazení Battlegroup a nadcházející summit NATO ve Varšavě.

Redakčně upraveno

Zdroj: Security Outlines

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé ...

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  13:44 24.05.2016

  "Jediny skutocny bratia ktori si vzdy pomahali boli cesi a slovaci" ...hmmm... a kdy tomu tak v období samostatných států bylo? Mě napadá jen jedno časové období samostatných ...Zobrazit celý příspěvek

  "Jediny skutocny bratia ktori si vzdy pomahali boli cesi a slovaci"

  ...hmmm... a kdy tomu tak v období samostatných států bylo? Mě napadá jen jedno časové období samostatných států (resp. samstatného SLovenska a nesvobodného území ČR) a v té době vedených bojových akcí a jestli tohle bylo spojenectví tak tedy nevím...Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:33 24.05.2016

  Rase: Projekt Scipio este nezomrel. No po zmene vlady v Polsku doslo z polskej strany k problemom blizsie nespecifikovaneho typu. Slovenska vlada sa aj verejne vyjadrila, ze pokial ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Projekt Scipio este nezomrel. No po zmene vlady v Polsku doslo z polskej strany k problemom blizsie nespecifikovaneho typu. Slovenska vlada sa aj verejne vyjadrila, ze pokial budu Poliaci predaj Scipii nadalej natahovat, najde sa ina varianta. Tato varianta je ocividne novopredstaveny Corsac.
  Inak podla toho co mi na IDEBe povedal vystavovatel, Corsac nie je uplne Pandur II. Vraj ma aj prvky zo Strikera. Montovany/vyrobeny v SR. Spolocny projekt MSM, EVPU, Konstrukty a General Dynamics.

  pks_ No lenze moslimov pod Viednou kedysi zastavili prave Poliaci. :)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:01 24.05.2016

  U Slováků možná nevyhraje Scipio, ale Corsac (v podstatě Pandur2 s věží Turra). http://www.palba.cz/album/disp... Zatím se těm společným projektům ...Zobrazit celý příspěvek

  U Slováků možná nevyhraje Scipio, ale Corsac (v podstatě Pandur2 s věží Turra).
  http://www.palba.cz/album/disp...
  Zatím se těm společným projektům nedaří, ale doufám že se podaří vytvořit společné BVP

  Osobně doufám, že se k V4 přidá i Rakousko a Slovinsko. Právě slovinci mají battlegroup s Maďary (myslím že jim střeží i vzdušný prostor).Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  12:48 24.05.2016

  Já se domnívám, že v případě zesílení migrační krize - útoku muslimských migrantů na hranice Maďarska a ozbrojeném odrážení této akce, může dojít i k podílu ČR, SR a snad i ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se domnívám, že v případě zesílení migrační krize - útoku muslimských migrantů na hranice Maďarska a ozbrojeném odrážení této akce, může dojít i k podílu ČR, SR a snad i Rakouska na této obraně. Hranice jsou dlouhé a vojáků je málo.

  Přece jen máme určité několikasetleté zkušenosti s pronikáním Muslimů až k Vídni a na Moravu a s hledáním spojenců pro odvrácení tohoto nebezpečí. Zapojení Polska nemohu vyloučit, ale je příliš upřeno k "velkému nepříteli na východě" - k němuž nemáme zdaleka tak antagonistický vztah (50% pro a 50%proti :-).

  Jsou velké a malé problémy. Územní spory o jednotky km2 s Polskem a o větší plochy s Maďarskem mohou prostě v případě velkého problému jít stranou. Tisíce neregistrovaných osob odmítajících respektovat zákony a pokyny bezpečnostních složek jsou velkým problémem.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:38 24.05.2016

  Zabawni jesteście - naprawdę "faszystowskie rządy Kaczyńskiego" - tak, a w Arabii Saudyjskiej panuje demokracja i liberalizm (wszak to przyjaciele USA) "Roszczenia ...Zobrazit celý příspěvek

  Zabawni jesteście - naprawdę

  "faszystowskie rządy Kaczyńskiego" - tak, a w Arabii Saudyjskiej panuje demokracja i liberalizm (wszak to przyjaciele USA)

  "Roszczenia terytorialne" - oczywiście Leopardy z Żagania i Świętoszowa grzeją silniki aby odbić "ziemie utracone"

  Nie mam zamiaru "leczyć" waszych uprzedzeń...
  Powiem jedno - jeśli np. Rosjanie pokonają Polskę - to już po Was.Skrýt celý příspěvek

 • Hynek
  12:33 24.05.2016

  cernakus: No teda...větší nesmysl už jsem si dlouho nepřečetl

  cernakus: No teda...větší nesmysl už jsem si dlouho nepřečetl

 • cernakus
  11:42 24.05.2016

  Sorge-227 má pravdu jak Poláci (hlavně vůči ČR) tak Maďaři (tam zejména vůči SR) nejsou ani kamarádi, natož bratři ve zbrani. Pokud nám od někoho v následující dekádě hrozí ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227 má pravdu

  jak Poláci (hlavně vůči ČR) tak Maďaři (tam zejména vůči SR) nejsou ani kamarádi, natož bratři ve zbrani. Pokud nám od někoho v následující dekádě hrozí vojenské nebezpečí, jsou to právě Poláci (pro Slovensko Maďaři).

  A fašistické vlády Orbánovy a Kačinského by naši pozornost měly poutat ještě více. Zejména klerofašistická PiS je pro nás nebezpečím. Kaczyński se nikdy netajil tím, že se mu územní výsledky WWI a WWII zdají nespravedlivé. My máme navíc s Polskem nedořešený územní spor.

  Orbán má naštěstí ještě územní nároky na všechny okolní sousedy a ti ho tak udrží v lati. Ovšem Polák má už jen nároky na Litvu, Bělorusko a Ukrajinu, přičemž ta první je vojensky bezvýznamná a ty druhé jsou pro Polsko komplikované.

  Nejhorší na tom je, že ČR se na rozdíl od SR nemůže přimknout ke Germánům, protože ti by naši svízelnou situaci mohli využít v otázce sudetských Němců :-(

  Naše armáda by měla zcela jasně mířit k asymetrické výzbroji proti Polsku. Tedy speciálně výrazně posílit pozemní PVO a nakoupit tisíce PTŘS. Pokud by naše armáda byla schopna eliminovat leteckou a tankovou převahu Polska, pak bychom byli relativně v bezpečí, neboť Polský voják stojí za starou bačkoru, jak tisíciletá historie ukázala :-)Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  10:53 24.05.2016

  Bratři ve zbrani? Urcite ne. Jediny skutocny bratia ktori si vzdy pomahali boli cesi a slovaci. Madarsko a Polsko malo na nas vzdy uzemne naroky. A v buducnosti sa to bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Bratři ve zbrani?
  Urcite ne. Jediny skutocny bratia ktori si vzdy pomahali boli cesi a slovaci. Madarsko a Polsko malo na nas vzdy uzemne naroky. A v buducnosti sa to bude opakovat ked sa zmeni politicke prostredie vo svete. Najlpsie je spolupracovat iba s CR vo vojenskej oblasti. Nikdo iny nam nepomozeSkrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:29 24.05.2016

  Není náhodou dodávka Scipia zrušena, stejně tak jako opravy polských vz. 77 DANA na Slovensku?

  Není náhodou dodávka Scipia zrušena, stejně tak jako opravy polských vz. 77 DANA na Slovensku?

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4