Víte, jak se žije u 73. tankového praporu? V rámci akce POKOS Vám to ukážeme! 

Víte, jak se žije u 73. tankového praporu? V rámci akce POKOS Vám to ukážeme! 
Děti nejvíce zajímá vojenská technika / Ministerstvo obrany ČR (Zvětšit)

Nejčastěji jezdí vojáci za studenty v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) na školy, tentokrát to bylo naopak. Stovky dětí zamířilo v úterý 17. 5. na vojenskou základnu k 73. tankovému praporu do Přáslavic. Zástupci odboru komunikace ministerstva obrany jim společně s vojáky připravili devět disciplín, kde si kromě zážitků odvezly i znalosti, které jim jednou mohou pomoci zachránit život.

Propršenou návštěvu plnou zajímavostí, zábavy, soutěží a hlavně praktických ukázek ze života vojáků od 73. tankového praporu si užili žáci z Masarykovy základní školy Velká Bystřice a studenti ze Střední zdravotnické školy Hranice. V posádce děti přivítal velitel praporu podplukovník Vít Ducháček: „Vítejte u jediného tankového praporu naší armády. Jsem rád, že jste se tu sešli v tak hojném počtu. Připravili jsme pro Vás den plný nových informací a zkušeností. Doufám, že se vám u nás bude líbit. Třeba se jednou rozhodnete pro kariéru profesionálního vojáka. Užijte si den u tankistů na 100%.“

Devět disciplín, kdy teorie šla ruku v ruce s praxí. Tankistický devítiboj začali studenti přímo na zastávce POKOS. „Na vystavených panelech nasáli studenti co nejvíce informací o historii i současnosti naší armády, krizových stavech či mezinárodních organizacích. Jejich znalosti jsme si hned prověřili v zábavném kvízu,“ prozradila Eva Zítková z odboru komunikace.


Topografie je užitečná nejen ve vojenském, ale i v běžném životě; větší foto / Ministerstvo obrany ČR

Z teorie rovnou do praxe

Druhou zastávkou bylo přežití. Survival, Evasion, Resistance, Extraction ve zkratce S.E.R.E. Do češtiny ji lze přeložit jako přežití, vyhýbání se zajetí, odolávání nátlaku a záchrana. Zastávka, které deštivé počasí opravdu přálo, například při rozdělávání ohně v dešti. Kromě toho se děti dozvěděly, jak má vypadat přístřešek, aby jim do něj neteklo a hlavně jak zůstat v teple v nepříznivých podmínkách.

Když jste ve svízelné situaci

„Pokud se ztratíte v lese a musíte se spolehnout jen na svoje schopnosti, tak vám orientace v mapě přijde vhod,“ vysvětlil vojenský topograf z Přáslavic. Topografie je užitečná nejen ve vojenském, ale i v běžném životě. „Orientace v mapě, pomocí hvězd či práce s buzolou vždy usnadní, jak najít ten správný směr, kterým se máte vydat,“ dodala Zítková.


Žáci se v rámci zdravovědy se naučí, jak správně zachránit kamarádovi život; větší foto / Ministerstvo obrany ČR

Největším lákadlem byla vojenská technika

Stanovišti s technikou dominoval tank T-72 M4 CZ. Sednout si přímo do těžké vojenské techniky je neopakovatelný zážitek. Všichni zúčastnění se shodli, že se jedná o jedno z nejlepších stanovišť. „Úsměvy a nadšení spokojených dětí jsou pro nás největší odměnou. Těšíme se na další návštěvu,“ shodli se tankisté.

Při návštěvě vojenského útvaru nelze pominout ani výstroj a výzbroj vojáků. „Pro děti je vždy připravené stanoviště, na kterém si ji mohou podrobně prohlédnout, osahat a vyzkoušet,“ přiblížila Zítková. „Vojáci, kteří své vybavení představují, studentům vysvětlí funkce jednotlivých ochranných prvků i technické parametry výzbroje. Velmi často je překvapí, jak moc těžkou výstroj voják má. Od vesty až po batoh to často přesahuje hranici 30 kilogramů,“ dodává Zítková.


Ukázka slaňování; větší foto / Ministerstvo obrany ČR

První pomoc a chemická ochrana k projektu POKOS neodmyslitelně patří

Pro studenty zdravotnické školy to je denní chleba. Ale první pomoc na bojišti sebou nese svá specifika. Jak správně vojáka ošetřit se děti dozvěděly přímo od profesionálních vojenských záchranářů. Teď už je nic nepřekvapí.

Jak se zorientovat v zakouřeném prostoru? Jak se pozná, že se nacházíte v prostředí, kde byly použity škodlivé chemické látky? Jak rychle si máte nasadit ochrannou masku? A jak rychle si ji zvládne nasadit profesionál? Takové otázky padaly vojenským chemikům.

Důraz klademe i na fyzickou kondici

Vojenský devítiboj zakončily sportovní stanoviště. Kruhový trénink, lezení na lanovém žebříku, slaňování a uzlování. Žáci si tak vyzkoušeli, jak náročný je trénink a příprava vojáků, aby zvládali unést svou těžkou výbavu a k tomu plnit zadané úkoly.

Nahlásit chybu v článku


Související články

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání ...

Polská teritoriální obrana

Táhnoucí se ukrajinská krize v nemalé míře překreslila podobu evropské bezpečnosti. Mezi státy, ...

Polská Vojska teritoriální obrany vs. česká Aktivní záloha

Polská Vojska teritoriální obrany WOT (Wojsko Obrony Teritorialnej) vznikla 1. ledna 2017. Jde vedle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Scotty
  18:05 20.05.2022

  S tím že dostanou moderní techniku se žije nepochybně veseleji.

  S tím že dostanou moderní techniku se žije nepochybně veseleji.

  • flanker.jirka
   19:50 20.05.2022

   Práce dostává jinou perspektivu, nadšení asi nebudou osoby na funkci nabíječe. Kdyby mi někdo v roce 1990 řekl, že v roce 2025 budeme mít tanky bez nabíjecího automatu tak se mu ...Zobrazit celý příspěvek

   Práce dostává jinou perspektivu, nadšení asi nebudou osoby na funkci nabíječe. Kdyby mi někdo v roce 1990 řekl, že v roce 2025 budeme mít tanky bez nabíjecího automatu tak se mu vysměju.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:40 20.05.2022

    Na západě je to standard a kdyby nebyla 130 mm munice pro lidského nabíječe moc těžká věžím že by u toho zůstalo nadále.

    Na západě je to standard a kdyby nebyla 130 mm munice pro lidského nabíječe moc těžká věžím že by u toho zůstalo nadále.

    • memo
     22:14 20.05.2022

     Standart to je, to ano ale jen u těch tanků které vznikly v 70. letech, viz. Leopard2. Leclerc vznikl později a také už má automatické nabíjení, tudíž jen 3 členou osádku. Italský ...Zobrazit celý příspěvek

     Standart to je, to ano ale jen u těch tanků které vznikly v 70. letech, viz. Leopard2.
     Leclerc vznikl později a také už má automatické nabíjení, tudíž jen 3 členou osádku.
     Italský C1 Ariete, který se považuje za méně zdařilou konkurenci Leopardu2 je mladší konstrukce. Také má ruční nabíjení ale oproti Leopardu2 má i několik výhod.Je pohyblivější, rychlejší a má delší dojezd při 54tunách.
     Další je že třeba k doplnění munice stačí i minimálně jen dva členové osádky. Na levém boku věže má kruhový vstup v právě pro munici. Doplnění je tedy snažší a bezpečné. Zato u Leopardu2 je to tak že jeden stojí ve vzpřímeném postoji ve věži, druhý stojí za věži na korbě a třetí na zemi vedle tanku a pak čtvrtý může nosit munici. Když má Leopard 2 vybito ale někdo třeba s SVD nabito...je smůla hotová.
     To Merkava má vzadu místo motoru ta dvířka a munici lze doplnit i během střelby i po palbou jako u polního dělostřelectva. Také nemá automatické nabíjení ale má revolver jako třeba letecký autokanon Defa nebo Aden.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:38 20.05.2022

      To není době vzniku, ale o koncepci. Američani nabíjecím automatům nedůvěřují a Němci tuhle filozofii převzali. Kde je dnes Ariete a kde Leopard 2. Má větší dojezd třeba proto že ...Zobrazit celý příspěvek

      To není době vzniku, ale o koncepci. Američani nabíjecím automatům nedůvěřují a Němci tuhle filozofii převzali.
      Kde je dnes Ariete a kde Leopard 2. Má větší dojezd třeba proto že má méně výkonný motor. Je s podivem, když je to tak geniální konstrukce, že ji nikdo nekoupil....
      Ona se většinou munice pod palbou nedoplňuje.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:41 21.05.2022

      Scotty Mně přijde, že je to více o zadání než o nějakém standardu. Když někdo dostal zadání na snížení siluety tanku a limity maximální hmotnosti, tak se mu tam stojící postava ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Mně přijde, že je to více o zadání než o nějakém standardu. Když někdo dostal zadání na snížení siluety tanku a limity maximální hmotnosti, tak se mu tam stojící postava nabíječe nikam nevejde. A posledních 30 let nic nenutilo měnit úspěšnou koncepci Abramsu. Ve všech konfliktech měli s těmito tanky zanedbatelné ztráty a ani jedna nebylo o tom, že by to tank vydržel, když by měl nižší a menší věž (díky automatu).
      Do budoucna je automat i ekonomičtějším řešením, s tím jak rostou náklady na vojáka.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      09:31 21.05.2022

      @Scotty
      To nie ma nic wspólnego z zaufaniem do automatu ,czy też jego brakiem, po stronie US ..tym bardziej z domniemaną „niemiecką filozofią”

      @Scotty
      To nie ma nic wspólnego z zaufaniem do automatu ,czy też jego brakiem, po stronie US ..tym bardziej z domniemaną „niemiecką filozofią”

     • Klimesov
      10:00 21.05.2022

      Nabíjecí automat je prostě další hejbadlo, které se může rozbít jen samotným používáním, a tím snížit efektivitu tanku a nebo ho dokonce vyřadit na nějakou dobu z boje. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      Nabíjecí automat je prostě další hejbadlo, které se může rozbít jen samotným používáním, a tím snížit efektivitu tanku a nebo ho dokonce vyřadit na nějakou dobu z boje. Navíc servis nemůže provádět kdejaký trouba a ztrátu zkušeného člena osádky, který umí opravit nabíjecí automat nahradíte hůře než člena osádky, který přesouvá munici z bodu A do bodu B. Takže ona někdy ta obyčejná lidská síla je prostě výhodnější pro vojenské účely. Byť ano technologie se zlepšují a s jejich rozvojem dochází k jejich vyšší odolnosti a větší efektivitě. Navíc jak psal Scotty. V budoucnu, kdy se plánuje zavádět vyšší ráže 130 mm nebo 140 mm u MBT už prostě nabíjecí automat bude potřeba 100% protože lidská síla má své limity.
      Nicméně nyní AČR prostě potřebuje překlenout období přechodu od ráže 120 až 125 mm na vyšší ráže.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      10:09 21.05.2022

      To wymusza taktyka użycia MTB w boju i oddania pierwszych 3 strzałów, wyszkolona załoga zrobi to szybciej niż automat. A kto pierwszy trafi ,ten przeżyje i wygrywa.. Jednak zmiany ...Zobrazit celý příspěvek

      To wymusza taktyka użycia MTB w boju i oddania pierwszych 3 strzałów, wyszkolona załoga zrobi to szybciej niż automat. A kto pierwszy trafi ,ten przeżyje i wygrywa..
      Jednak zmiany już nadchodzą , niemcom udało się zaprojektować wydajny i niezawodny automat a US są w trakcie prac .Skrýt celý příspěvek

     • memo
      10:35 21.05.2022

      Munice se pod palbou většinou nedoplňuje? V izraelsko-arabských válkách nic neobvyklého. Proto má Merkava motor vpředu. Ještě argentinský tank TAM je s motorem vpředu ale v ...Zobrazit celý příspěvek

      Munice se pod palbou většinou nedoplňuje? V izraelsko-arabských válkách nic neobvyklého. Proto má Merkava motor vpředu. Ještě argentinský tank TAM je s motorem vpředu ale v podstatě je to Marder s věží. Hmotnost je snad pouhých 30tun. S tou koncepcí je to asi tak, že mimo poslední nový tank kterým je turecký Altay odvozený od K2 mají všechny tanky počínaje Leclercem automatické nabíjení.Tedy Type10, K2, Leclerc. Altay je výjimečný, že má 4 členou osádku. Ale Turků je tolik že jsou rádi že se v něčem vozí. Třeba u Indů, mají i uklízeče a vojenské služby pro každý tank. Na řízení osobních automobilů zase mají služební řidiče. Tam kde je mnohem větší populace tam je třeba i vymyslet pro tu populaci i pracovní místa.To je ta koncepce s ručním nabíjením. Merkava má také ruční nabíjení ale do revolveru. Proč? Vyšší kadence! Vyšší flexibilita při volbě munice. Američané u Abramsu nemají automatické nabíjení, protože je nedůvěra k spolehlivosti. Také nemají diesel motor jako má Leopard 2. Také proto že je nedůvěra k spolehlivosti. Mají tam vícepalivovou turbínu s přibližně o 100kw vyšším výkonem než má diesel agregát od MTU u Leo2. Leopard není vůbec špatný tank ale nějakou tu zásadní inovací by určitě potřeboval. C1 Ariete se nerozšířil protože prostě přišel pozdě až po Leopardu2 a Leclerc je skoro současník Ariete. Ale Leclerc měl už automatické nabíjení ale nesovětského typu. Ještě k Leopardu2. Německá tanková konstrukční škola je známá svými konzervativními řešeními. Leo2 A4 má místo věže vlastně krabici. Jako Tiger. A7 je už mnohem lepší!Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:59 21.05.2022

      Flanker To není o zadání, to je o vyhodnocování dat. Když se ty tanky konstruovány, tak se provádělo vyhodnocení použití v boji, tehdy se zjistilo, že tank potřebuje opravdu rychle ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      To není o zadání, to je o vyhodnocování dat. Když se ty tanky konstruovány, tak se provádělo vyhodnocení použití v boji, tehdy se zjistilo, že tank potřebuje opravdu rychle vypálit první 3-4 projektily (to ve většině případů rozhodovalo o úspěchu či ne úspěchu) a to právě zvládne rychleji člověk než automat. To, že by tank potřeboval vést palbu delší dobu setrvalou rychlostí je spíše výjimečné.
      Dalšími důvody pak bylo, že automat je další věc, která se může rozbít a také to, že západní tanková škola většinou nenásledovala ruskou (a jak se znovu a znovu ukazuje chybnou) koncepci co nejnižšího a nejlehčího vozidla.
      A přesto, že jsou západní tanky těžší a větší, tak jsou stále pohyblivější než ty ruské.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:08 21.05.2022

      Klimesov, Nesher Je to sice další věc, která se může rozbít, ale to se vám může porouchat i pohon pro odměr a náměr kanonu a tak se dá pokračovat dál. Zajeďte si do Přáslavic ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov, Nesher
      Je to sice další věc, která se může rozbít, ale to se vám může porouchat i pohon pro odměr a náměr kanonu a tak se dá pokračovat dál. Zajeďte si do Přáslavic poptat se na to, kdy se jim stalo, že automat nefungoval. To není žádná složitá věc. V célé privátní sféře existuje vyšší stupeň robotizace, automatizace a stále to jede.
      Rychlost automatu lze také upravovat a při manipulaci munice 120 mm pro tanky NATO je to rychlejší, protože se manipuluje jeden kus, ruské tanky musí manipulovat střelu a pak nábojku s prachem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:13 21.05.2022

      Tecka Takže absence automatického nabíjení v prakticky veškeré americké těžké technice nemá nic společného s jejich konstrukční filozofií? V budoucnu to bude vynuceno příchodem ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka
      Takže absence automatického nabíjení v prakticky veškeré americké těžké technice nemá nic společného s jejich konstrukční filozofií?
      V budoucnu to bude vynuceno příchodem větších ráží tankových kanónů.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:18 21.05.2022

      memo
      Takže přijede muniční auto a pod palbou to sypou zezadu do Merkavy. Tak to jo.

      memo
      Takže přijede muniční auto a pod palbou to sypou zezadu do Merkavy. Tak to jo.

     • Scotty
      12:21 21.05.2022

      flanker.jirka
      Spíš bych se v Přáslavicích poptal kolikrát do roka si posádka reálně vystřelí než jak dobře jim u toho funguje automat....

      flanker.jirka
      Spíš bych se v Přáslavicích poptal kolikrát do roka si posádka reálně vystřelí než jak dobře jim u toho funguje automat....

     • flanker.jirka
      12:23 21.05.2022

      Klimesov, Nesher
      Výhodu nabíječe vidím spíše v tom, že lze náboj jednoduše i vybít a prohodit za jiný druh munice.

      Klimesov, Nesher
      Výhodu nabíječe vidím spíše v tom, že lze náboj jednoduše i vybít a prohodit za jiný druh munice.

     • Nesher
      12:38 21.05.2022

      Flanker Nabíječ je vždy u prvních pár výstřelů rychlejší než automat. První vidět, první pálit, to je o co jde. Ostatně to bylo mnohokrát publikováno. To, že tomu nevěříš na věci ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Nabíječ je vždy u prvních pár výstřelů rychlejší než automat. První vidět, první pálit, to je o co jde.
      Ostatně to bylo mnohokrát publikováno.
      To, že tomu nevěříš na věci nic nemění, někteří lidé nevěří, že je země kulatá.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      12:50 21.05.2022

      @Scotty Ja to rozumiem ,jako efekt prób i badan porównawczych dwóch rozwiązań. Podobnie było w przypadku automatu do haubicy 155, US uznali ,że nie ma gwarancji niezawodności (jak ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Ja to rozumiem ,jako efekt prób i badan porównawczych dwóch rozwiązań. Podobnie było w przypadku automatu do haubicy 155, US uznali ,że nie ma gwarancji niezawodności (jak narazie)
      Sytuacja napewno się zmieni , obecnie jankesi projektują następcę M1 z wieżą bezzałogową, bez automatu się nie obędzie. Niemcy mają dwuosobową wieże z automatem , która jest zaczynem dla projektowanej bezzałogowej w programie MBCS itd.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      12:52 21.05.2022

      MGCS , przepraszam za błąd .

      MGCS , przepraszam za błąd .

     • Scotty
      13:03 21.05.2022

      Tecka
      Další generace Abramsu/Leopardu už nepochybně bude bez nabíječe. O tom žádná.

      Tecka
      Další generace Abramsu/Leopardu už nepochybně bude bez nabíječe. O tom žádná.

     • Tecka
      13:08 21.05.2022

      @Scotty
      Wszystko na to wskazuje ..

      @Scotty
      Wszystko na to wskazuje ..

     • Scotty
      13:41 21.05.2022

      Tecka
      Minimálně Němci plánují osadit věž s 130 mm kanónem. Tam není jiná cesta. Jestli plánují změnu ráže i Američani nevím.

      Tecka
      Minimálně Němci plánují osadit věž s 130 mm kanónem. Tam není jiná cesta. Jestli plánují změnu ráže i Američani nevím.

     • Tecka
      14:11 21.05.2022

      @Scotty „Tam není jiná cesta.„ dlaczego nie ma innego wyjścia? Obecnie mamy do dyspozycji zmodernizowaną armatę 120 kalibru 44 i kalibru 55 , pod nową amunicję dm63 i 73 . Wersja ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      „Tam není jiná cesta.„ dlaczego nie ma innego wyjścia?
      Obecnie mamy do dyspozycji zmodernizowaną armatę 120 kalibru 44 i kalibru 55 , pod nową amunicję dm63 i 73 . Wersja 73 to praktycznie to samo co 63 z powiększonym ciśnieniem o 8% dla zwiększenia zasięgu, co w warunkach terenowych i pogodowych w Europie jest bez znaczenia. I tak walczy się na dystansie do 4 kilometrów , reszta to ppk moździerz i artyleria. Amerykanie zaczynają produkcję kew-a4 ,to bardzo podobny pocisk do najnowszych DM. To wszystko z naddatkiem przewierci na wylot ,co się pojawi na horyzoncie od wschodu. Owszem, projektować i testować trzeba z zapasem na przyszłośćSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:07 21.05.2022

      Tecka Pokud bude na Leopard 2?A8? naistalován kanón ráže 130 nebude v lidských silách efektivně manipulovat a s nábojem. Sami Němci říkají že tam není jiná možnost než nabíjecí ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka
      Pokud bude na Leopard 2?A8? naistalován kanón ráže 130 nebude v lidských silách efektivně manipulovat a s nábojem. Sami Němci říkají že tam není jiná možnost než nabíjecí automat.Skrýt celý příspěvek

     • memo
      01:18 22.05.2022

      Munice se doplňuje do Merkavy ve výjimečných případech třeba z Nameru.
      Tedy když je tank v okopu.Golany.

      Munice se doplňuje do Merkavy ve výjimečných případech třeba z Nameru.
      Tedy když je tank v okopu.Golany.

     • Tecka
      07:14 22.05.2022

      @Scotty Wszyscy to wiemy, jak będzie ciężka amunicja to będzie automat ,amen! W ostatnim wpisie zwróciłem uwagę ,że narazie nie jest to potrzebne, nowoczesna amunicja 120 mm , w ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Wszyscy to wiemy, jak będzie ciężka amunicja to będzie automat ,amen! W ostatnim wpisie zwróciłem uwagę ,że narazie nie jest to potrzebne, nowoczesna amunicja 120 mm , w zupełności wystarcza. Może za 10-20 lat trzeba będzie się „martwić” co dalej..Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      07:50 24.05.2022

      memo Píše se standard...standarta je něco jiného :-) Je to jen o koncepci, ze zkušenosti mohu říci, že mít v posádce o chlapa navíc je super. S T55 jsme stříleli stejně rychle, ...Zobrazit celý příspěvek

      memo

      Píše se standard...standarta je něco jiného :-) Je to jen o koncepci, ze zkušenosti mohu říci, že mít v posádce o chlapa navíc je super. S T55 jsme stříleli stejně rychle, jako s T72 a když si vezmu občasnou závadu na nabíjecím automatu, byl nabíječ lepší. Nic s čím by se tankisté neporvali...Skrýt celý příspěvek

   • Badysak
    00:09 22.05.2022

    Já nevím co řešíte existuje vyráběny západní tank s automatem? Asie se nepočítá.

    Já nevím co řešíte existuje vyráběny západní tank s automatem? Asie se nepočítá.

    • flanker.jirka
     10:16 22.05.2022

     Leclerc (tedy, pokud Francie není Asie)

     Leclerc (tedy, pokud Francie není Asie)

     • Nesher
      10:46 22.05.2022

      On se ptal na vyráběný tank, což Leclerc není. Z toho co reálně, opakuji reálně (Leo a Abrams) připadá v úvahu nemá automat ani jeden.

      On se ptal na vyráběný tank, což Leclerc není. Z toho co reálně, opakuji reálně (Leo a Abrams) připadá v úvahu nemá automat ani jeden.

 • flanker.jirka
  16:21 20.05.2022

  Jak se žije u tankového praporu? :-)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Jak se žije u tankového praporu? :-)
  https://www.youtube.com/watch?...

 • memo
  14:04 20.05.2022

  Vítejte u jediného tankového praporu.... Jediný tankový prapor měl třeba Motostřelecký pluk v Benešově. Zase jen jediný 17.tankový pluk v Týně nad Vltavou měl naopak jediný ...Zobrazit celý příspěvek

  Vítejte u jediného tankového praporu....
  Jediný tankový prapor měl třeba Motostřelecký pluk v Benešově.
  Zase jen jediný 17.tankový pluk v Týně nad Vltavou měl naopak jediný motostřelecký prapor ale zato tři prapory tankové... každý prapor tři roty, každá rota tři čety...+ČTZ s velitelský tankem praporu, mosťak harapak, DéTéPéro OT62 Topaz, Befko1, POKa, PADka. Dohromady jen celý pluk 93 kusů bábovekT72M1..U,UP,P... předtím hajtry tedy T55...
  Pak byl zase ještě i 18.tankový pluk v Táboře.. že stejné 9. tankové divize a atd. a a atd....a dnes tedy máme jen jeden jediný tankový prapor...v Přáslavicích.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:14 21.05.2022

   Chceš se statisíci demotivovaných branců táhnout na Rýn? Protože obnova branecké armády (se všemi negativy plynoucími z toho, že naženes desetitisíce mladých kluků někam kde být ...Zobrazit celý příspěvek

   Chceš se statisíci demotivovaných branců táhnout na Rýn? Protože obnova branecké armády (se všemi negativy plynoucími z toho, že naženes desetitisíce mladých kluků někam kde být nechtějí a vůbec je to nezajímá) je asi jediný způsob jak těch tankových praporů mít více.
   A ono to i tehdy bylo v podstatě k ničemu.
   Např. když se první důstojníci ČsA potkali na vlastní oči se západními profesionály (viz vzpomínky účastníků války v Zálivu), tak pochopili, že by se s tou bandou demotivovaných branců, kteří ZVS a důstojníky nenáviděli a nekvalitní technikou nedostali ani do Mnichova, natož k Rýnu.
   A věděla to i druhá strana, můj první šéf mi kdysi vyprávěl jak jako mladý absík na počátku 80. let díky své jazykové vybavenosti (mluvil plynně anglicky a francouzsky, slušně i německy) odposlouchával cvičení US Army v Bavorsku, jehož tématem bylo hromadné vzdávání se ČSLA.Skrýt celý příspěvek

   • memo
    01:12 22.05.2022

    V Izraeli je ZVS dokonce 3letá a pro ženy 2letá. Ale jsou i jiné formy OS, třeba jako ve Švýcarsku nebo jako v USA National Guard.

    V Izraeli je ZVS dokonce 3letá a pro ženy 2letá. Ale jsou i jiné formy OS, třeba jako ve Švýcarsku nebo jako v USA National Guard.

    • Badysak
     01:39 22.05.2022

     Izraelci jsou v permanentní válce a Švícarům nic jiného nezbývá, když nejsou v NATO. Americká garda jsou/bývali vojáci. Ve všech případech mají vyjímečné pracovní ...Zobrazit celý příspěvek

     Izraelci jsou v permanentní válce a Švícarům nic jiného nezbývá, když nejsou v NATO. Americká garda jsou/bývali vojáci. Ve všech případech mají vyjímečné pracovní podmínky/motivaci.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:19 22.05.2022

      Proč by švýcaři nemohli mít profesionální armádu?

      Proč by švýcaři nemohli mít profesionální armádu?

     • Badysak
      16:17 22.05.2022

      Bavíme se o použitelných zálohách. A švícaři mají jinou motivaci pro velké zálohy. Né ruském mlýnku na maso ZVS armádě.

      Bavíme se o použitelných zálohách. A švícaři mají jinou motivaci pro velké zálohy. Né ruském mlýnku na maso ZVS armádě.

   • flanker.jirka
    10:25 22.05.2022

    Nesher O negativech armád na bázi branců běžte to vykldádat do Finska, které má braneckou armádu stále nebo do Švédska, které se k tomu v roce 2018 vrátilo. Problém není branecká ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    O negativech armád na bázi branců běžte to vykldádat do Finska, které má braneckou armádu stále nebo do Švédska, které se k tomu v roce 2018 vrátilo.
    Problém není branecká armáda, ale způsob práce s branci. V ČR se toto absolutně nezvládlo a neustále se jelo v zažitých praktikách zaprděné rakousko-uherské armády říznuté bolševismem.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:58 22.05.2022

     My nejsme Finsko a ani Izrael, smiř se s tím, že u nás je to nejen z politických důvodů neprůchozí. Lidé prostě ZVS nechtějí (průměrný mladý kluk prostě nechce trávit mladí v ...Zobrazit celý příspěvek

     My nejsme Finsko a ani Izrael, smiř se s tím, že u nás je to nejen z politických důvodů neprůchozí.
     Lidé prostě ZVS nechtějí (průměrný mladý kluk prostě nechce trávit mladí v kasárnách a učit se něco co ho nezajímá, takže motivace nula, jen by se to snažili občůrat) nemáme už ani infrastrukturu, instruktorské kádry, výzbroj, výstroj. A navíc by to bylo pekelně drahé.
     Jediné co dává smysl je profi AČR a pokračovat v zatraktivňovaní AZ tak, aby těm co je to zajímá nabízely zajímavé uplatnění.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:57 22.05.2022

      Ano to nejsme, ale nelze proto házet všechny do jednoho pytle a tvrdit, že branci jsou na nic. Bez nich by ani Ukrajina už neexistovala. Čas trávit na prezenční službě nechce ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano to nejsme, ale nelze proto házet všechny do jednoho pytle a tvrdit, že branci jsou na nic. Bez nich by ani Ukrajina už neexistovala.
      Čas trávit na prezenční službě nechce většina mladých nikde na světě.
      "nemáme už ani infrastrukturu, instruktorské kádry, výzbroj, výstroj." ... jinými slovy se vše zprivatizovalo, rozprodalo a mobilizace je bez obnovy části toho systému neproveditelná, protože bychom pro mobilizované neměli ani dostatek košťat, co by náhražky za osobní zbraň.
      Jaké zajímavé uplatnění si představujete pro AZ? ... tak aby to záložák dával na požadované úrovni.
      Pokud by přišlo na nějakou formu mobilizace, tak předpokládám, že minimálně každý bigoš, který je v armádě déle jak tři roky by měl být schopen sám velet sekci nebo družstvu záložáků tak, že instruktorů by se našlo dostatek.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      18:56 22.05.2022

      Flanker.jirka Obrovský souhlas (stejně jako souhlasím s Nesherem) Když je ZVS správně udělaná (Finsko, Izrael) tak neprodukuje kanonenfutr, ale dobré vojáky. Ono taky čistě ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker.jirka

      Obrovský souhlas (stejně jako souhlasím s Nesherem)

      Když je ZVS správně udělaná (Finsko, Izrael) tak neprodukuje kanonenfutr, ale dobré vojáky. Ono taky čistě branecká armáda je sice nákladná, ovšem zase ušetří část financí za platy vojáků. Ve Finsku je to udělané tak, že kdo nechce do armády tak může ZVS zmáknout jako pomoc v nemocnicích nebo jiných státních službách. Ta výzbroj a výstroj finských vojáků je při současných modernizacích něco, co jim mohou závidět členové nejedné armády včetně těch západních, nehledě na to, že celkově jsou OS Finska velmi silné a rozhodně nevypadají jen na 5 mil. stát.

      U ČR je ten problém historického vývoje, kdy zatímco ve Finsku má ZVS obrovskou tradici a armáda úctu, tudíž služba se bere jako něco na co je třeba být hrdý a co se dělá pořádně (takže i mladí to neberou až tak katastrofálně), v ČR je to přesně naopak. Holt slavná ČSLA v tomhle zanechala obrovské šrámy a ZVS se stala synonymem pro ztrátu času, buzeraci, mazáky a vygumované velitele. Kvalita jak branců tak důstojníků nebyla valná.

      S tou druhou pasáží máš také pravdu, je třeba si uvědomit, že kombinace ZVS a profesionální armády je dost nákladný špás.

      Ideální řešení v reáliích ČR vidím v posilněné AČR, početným AZ v řádu desetitisíců a jako poslední vrstva to co je nedávno umožněné v rámci POKOS a Ligy LIBE. Tudíž jakési domobrany, složené z nadšenců a bývalých vojáků (či jiných příslušníků OS) v roli instruktorů a velitelů. Byla by to méně náročná a zavazující alternativa k AZ a ex-vojáci by měli uplatnění. V ČR je momentálně přes 300 000 držitelů zbrojních průkazů a jejich počet roste. Tihle lidé si výstroj a výzbroj pořizují sami, AČR by pak mohla pořádat různá cvičení pro tyto skupiny (formované třeba na úrovni okresů nebo krajů) a zároveň pro ně mít připravené v časech potřeby munici a zbraně. Z těch 300 000 to nebudou všichni, ale stále i kdyby měla jen 1/3 zájem. Máme tu 100 000 vycvičených a vyzbrojených lidí, kteří jsou velmi rychle schopni podporovat jako paramilitary skupiny profíky z AČR a AZtkaSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:11 22.05.2022

      Danik Doby zahulených a alkoholem podmáčených gum už jsou dávno pryč. Armáda je efektivní, jsou tam nové výcvikové metody a postupy. To vše lze aplikovat. To co popisujete z ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      Doby zahulených a alkoholem podmáčených gum už jsou dávno pryč. Armáda je efektivní, jsou tam nové výcvikové metody a postupy. To vše lze aplikovat.
      To co popisujete z Finska je ideální stav, když mladí získají nějaké návyky na to si státu vážit a ne na něj plivat.
      S finacemi bych se moc nechtěl porovnávat, podívejte se co vše Finsko drží v armádě za techniku. Jen letectvo, kde mají 64 F 18 Hornet s plnýmmi sklady zbraní, oproti tomu u nás 14 pronajatých Gripenů se sklady zejícími prázdnotou. Počty dělostřelectva, tanků, a ostatních pozemních systémů jsou také jinde než u nás. A k tomu z podobně vysokého rozpočtu provozují i plavidla v baltu.
      Ale finanční stránka je i jinde. Od doby, kdy se v ČR zrušila ZVS a náhradní služba i ve zdravotnictí jede zdravotnictví na přesčasy. Podobně budou z dlouhodobého hlediska i náklady na pěšáka náklady jinde. Když někdo jde na 10 měsíců služby, tak tam nejde za tak vysoký plat jako profík na stejné funkci, kterému pak po 10 letech budete ještě dávat odchodné nebo po 15 letech mu budete doživotně platit rentu za to, že už pro vás nehne prstem.
      Ekonomiku by zasáhla prezenčnís služba delší než 12 měsíců. Pokud bude pouze rok nebo kratší, tak jde jen o přechodný rok než se cyklus zaběhne. Podobně, jako když se zpět zavedla deváta třída na základních školách. A aplikovat možnosti prezenční služby do armády a ostatních složek IZS může být přínosné. Budovaly by se zálohy nejen pro armádu, ale pro ostatní složky státu na krizové situace, když budete mít lidi s praxí ze zdravotnictví nebo od hasičů.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      08:09 23.05.2022

      To je všechno pravda, ale ta hořká pachuť co se ZVS týče prostě celospolečensky přetrvává a nyní by bylo třeba značné množství prostředků a financí na vybudování systému a zázemí ...Zobrazit celý příspěvek

      To je všechno pravda, ale ta hořká pachuť co se ZVS týče prostě celospolečensky přetrvává a nyní by bylo třeba značné množství prostředků a financí na vybudování systému a zázemí potřebného pro ZVS. Až bude AČR v dobré kondici tak se o tom může začít uvažovat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:09 23.05.2022

      Danik Proč tolik pesimismu, právě v článku zmiňovaný POKOS, akce na veřejnosti a dobrá práce AČR vnímání armády dávno změnila. Je to vidět i na zvedajícím se zájmu o AZ, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      Proč tolik pesimismu, právě v článku zmiňovaný POKOS, akce na veřejnosti a dobrá práce AČR vnímání armády dávno změnila. Je to vidět i na zvedajícím se zájmu o AZ, ale samotné AZ nikdy problém zcela nevyřeší.
      ...vyjímkou asi budou politicky motivovaní exoti z extrémních okrajů politického spektra.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      07:37 24.05.2022

      Opět AČR jako profi armáda ano, ale ZVS má stále špatný zvuk. Ty finance co by tohle potřebovalo smysluplně rozjet si teď MO vzhledem k modernizaci AČR prostě nemůže dovolit ...Zobrazit celý příspěvek

      Opět AČR jako profi armáda ano, ale ZVS má stále špatný zvuk. Ty finance co by tohle potřebovalo smysluplně rozjet si teď MO vzhledem k modernizaci AČR prostě nemůže dovolit postrádat.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     21:37 23.05.2022

     Ministerstvo vnitra v ramci novelizace zakona o zbranich a strelivu pripravilo a realizovalo koncepci "Stanovené zalohy státu" se systemem akreditovanych kurzů střeleckého a ...Zobrazit celý příspěvek

     Ministerstvo vnitra v ramci novelizace zakona o zbranich a strelivu pripravilo a realizovalo koncepci "Stanovené zalohy státu" se systemem akreditovanych kurzů střeleckého a taktickeho výcviku.
     Zakon jsme připravili tak, aby si i MO udělalo svuj system "Stanovené zalohy státu" s akreditovanymi kurzy ci podobny vycvikovy systém. Sam se v tom angazuji od začátku, ale vůle využít minimálně nekolika tisicovek dobrovolníků z rad střelců a dalsich skupin je u MO nulová.

     Tento koncept by bylo možné využít i na "draftovani" specialistů a odborníků pro pripad stavu ohrožení statu, jako jsou řidiči náklaďáku a speciální techniky (bagry, jeraby,..) , opravari techniky, IT pracovnici, operatori dronu, kuchari, zdravotnici, administrativní pracovnici,... proste nedostatkovi lidé, kteří by byli pripravemi a ochotni nastoupit k podpoře armady v případě ohrožení statu a pomoci napriklad s v současnosti jen velmi teoretickou mobilizaci, vycvikem,...

     Soucasny systém AZ je dobry pro vytváření zaloh bojovych útvarů, ale nejsou v principu schopny zajistit potrebnou kvantitu pro strážní a "auxiliarní" službu.

     Ať chceme nebo nechceme, tak i ta kvantita je v některých ohledech potreba, viz. současná logostika.

     Tady nastoupi par set novych AZ do Vyskova a vsichni se placaji po ramenou, jak je vsechno fajn.

     Realita je ovšem takova, že jen pro funkční ostrahu kriticke infrastruktury a ODOS v naší republice by bylo potreba aspoň 12 az 15 tisic vojáků do strážní sluzby.

     Toto řešit profesionaly je ekonomicky nesmysl, pokud pominu fakticky nedostatek dostatečně kvalitnich zájemců o profesionální sluzbu v armádě. Dobrovolnicke vojenské systemy tuto sluzbu zvladnou dostatečně kvalitně realizovat za sedminu ci desetinu nákladů profesionala.

     Slo by koncept vycviku "Stanovené zalohy statu" pro MO upravit napriklad do podoby polske Teritoriální obrany a zájemců by bylo hned nekolik tisicovek. To je ovsem pro některé lidi na GŠ a MO příliš složitá práce a praci navic nemají obecně rádi. Čest vyjimkam ;-) .

     Koncepci moji TO, ktera se následně podilela na vzniku úvah o využití strelců pri obraně státu jsem predlozil na obou ministerstvech opakovaně, nicméně jedině MV to využila pri vzniku "Stanovenych zaloh státu".

     Míček je teď na straně MO a musi ho nekdo vzit do rukou. Klidně mu s tim pomohu, protože vznik dobrovolnickeho vojenskemu systemu, ktery dodá naší armádě nejen potrebnou kvantitu, ale i včas nedostatkove odbornosti má v reálu pro obranu naší republiky větší hodnotu než tankovy prapor.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      06:17 24.05.2022

      Jistě že se poplacaji po ramenou, oi stanoví cíl nabrat "pár set" osob do AZ. A to solni. Pokud by si stanovili úkol posílit obranyschopnost státu,tak by opravdu museli na sobě ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě že se poplacaji po ramenou, oi stanoví cíl nabrat "pár set" osob do AZ. A to solni.
      Pokud by si stanovili úkol posílit obranyschopnost státu,tak by opravdu museli na sobě začít pracovat.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      07:42 24.05.2022

      Jak jsem psal o něco výše. V ČR je 300 000 držitelů zbrojního průkazu a jejich počet roste. Dále tu jsou různí nadšenci, KVH atp. Nemít pro tyto lidi strukturalizované využití je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak jsem psal o něco výše. V ČR je 300 000 držitelů zbrojního průkazu a jejich počet roste. Dále tu jsou různí nadšenci, KVH atp. Nemít pro tyto lidi strukturalizované využití je ze strany MO chyba. Dále jak píšeš operátoři dronů, specialisté, řidiči. Počty profíků + AZ jsou nyní kriticky nedostatečné. Stačí výbuch muničního skladu a COVID (nebo tornádo) a kapacitně je AČR na maximum, aby ještě zvládla zahraniční operace. I ve smysluplném stavu, tedy 40 000 profi a 20 000 AZ to stále není dost, pro smysluplnou obranu státu. Nevyužít těch desítek a stovek tisíc lidí s potenciálem pomoci je chyba.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      08:23 24.05.2022

      To Danik, rozhodne si nedělej iluze, ze většina z techto 300 000+ držitelů ZP je použitelná. Spousta z nich jsou přestali myslivci a strejců schopných dělat maximálně díry do ...Zobrazit celý příspěvek

      To Danik, rozhodne si nedělej iluze, ze většina z techto 300 000+ držitelů ZP je použitelná. Spousta z nich jsou přestali myslivci a strejců schopných dělat maximálně díry do papíru.

      Zase jsou ale tady tisíce lidi, co se věnuji “trochu” dynamičtější střelbě spolu s taktikou CQB, Long range střelbě, etc. To je personální bazén, který lze využít a dále s nim pracovat a rozvíjet.

      Občane této země jsou schopny se věnovat aktivně dobrovolnické činnosti, pokud je dobre nastavena a motivační. Jen dobrovolných hasičů je cca 350 tisíc. Ty také začínali s malém a vypracovali se do současnosti na velice funkční systém. Není to ale práce na měsíce a roky, ale desetiletí. Bohužel nám běží čas, který možná už nemáme, stejně jako ho nedostala První republika. Nicméně je chybou to nezkusit a nepokusit se vybudovat robustní založacký systém pro případ dalších masivních přírodních katastrof jako jsou povodně nebo válečné ohrožení státu.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:03 24.05.2022

      To souhlas taky jsem psal o 1/3 (i když i to je možná optimistické, kdo ví), ale to je stále 100 000 lidí. Je mi jasné, že část držitelů ZP, nejsou zrovna "pěchotní materiál" :-D. ...Zobrazit celý příspěvek

      To souhlas taky jsem psal o 1/3 (i když i to je možná optimistické, kdo ví), ale to je stále 100 000 lidí. Je mi jasné, že část držitelů ZP, nejsou zrovna "pěchotní materiál" :-D. Každopádně jak píšeš, jsou lidi co se snaží být víc jako Pat McNamara, Garand Thumb, Lucas Botkins, nebo Instructor Zero a jsou i borci co i když nemají ZP tak stejně chodí s někým střílet, nebo si dokonce udělají kurzy třeba u Hardtasku (zbroják si udělají časem). Právě v ČR je díky střelcům a borcům typu Hardtask nebo Anti terror academy docela slušný potenciál těch branně bezpečnostních rezerv, kdy by se nutně nejednalo o ZVS. Osobně velmi cením ten obrovský kus práce co na tomhle poli udělala Liga Libe.

      Ten příměr s první republikou a SDH je velmi dobrý :-).

      Jak píšeš, pokud bude systém nastavený dobře, lidi budou. I o AZ, jež vyžadují čas a značnou snahu je zájem. Mít takovéto branně bezpečnostní rezervy jako poslední vrstvu obrany je na místě a to jak v rámci pandemií, živelných pohrom, tak vojenských konfliktů. SDH, něco co může pomáhat zdravotníkům a pak lidé schopní pomoct armádě. Nejsou to jen střelci jak jsi psal, ale i ti řidiči, ajťáci nebo lidi přes drony.

      Osobně nechápu proč se v tomhle MO nesnaží více. Přitom AČR už pochopila, že je nutné provozovat kvalitní nábor, takže to rozjela na sociálních sítí, kde značně zlepšila své PR a ukazuje práci vojáků, dále pořádá různé akce v rámci POKOS či předváděčky jako Bahna nebo Army den. Potenciál je značný a lidi co mají zájem o tuto tématiku (vojenství, první pomoc, přežití, střelectví, taktika, zbraně, výstroj, pohyb, bojové sporty, airsoft, paintball) se v ČR potlouká mnoho.

      V US jsou lidi jako Lucas Botkins z T-Rex Arms nebo Garand Thumb (a s nimi mnoho dalších) co jasně předvádí že roky tréninku, vlastní výstroj, dostupné technologie (drony, ATAK) a kooperace s lidmi se stejným zájmem dokáže vytvořit docela schopnou skupinu "riflemanů". ČR má v tomhle jedinečnou příležitost strukturalizovat tyto lidi s použitím svých ex příslušníků ozbrojených složek (vysloužili vojáci atd. budou moct využít i nadále pro stát své schopnosti a zároveň touto integrací se zamezí aby tu vznikaly extremistická ozbrojená křídla s politickými motivy) a získá za málo peněz hodně muziky.

      Ty podmínky u nás jsou ideální, máme tu dost lidí s těmito zájmy, střelnice, několik výrobců zbraní a střeliva (CZUB, Seller and Belliot, Proarms Armory, Antreg, Perun atd.), výrobce taktické výstroje (CG, CS, CZ4M, Argun, Tilak atd.), několik různých společností jež mají prostory a schopnosti na výcvik a díky moderním technologiím je možnost přenosu vědomostí jako nikdy předtím. Když toto všechno MO použije a půjde tomu naproti, bude to rozhodně lepší než v nouzi rychle sbírat lidi, hledat pro ně výstroj a dávat jim zrychlený nedostatečný výcvik a zároveň nebude třeba zavádět nákladnou a nepříliš populární ZVS.

      Budeme tu mít desetitisíce lidí s vědomostmi, schopnostmi, vlastní výzbrojí a výstrojí (další pro ně může být připravena ve státních skladech + v případě těžší výzbroj, kdy po kurzu by uměli zvládat i AT zbraně jako Carl Gustaf). Na UA se ukazuje, že takovéto skupiny jsou s drony a civilními vozidly poměrně úspěšné.

      A možnosti jsou.

      https://www.youtube.com/watch?...

      Tenhle YT kanál doporučuji. Zaobírají se tam mnoha věcmi co by voják-civilista mohl použít.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      18:27 24.05.2022

      Jít si odpoledne zastřílet a být týdny mimo práci na výcviku to chce hodně motivace hlavně pro zaměstnavatele.

      Jít si odpoledne zastřílet a být týdny mimo práci na výcviku to chce hodně motivace hlavně pro zaměstnavatele.

     • Maximus
      19:38 24.05.2022

      Stanovená zaloha statu via MV je formou akreditovanych kurzu, ktete si plati ucastnik sam a absolvuje je ve svem volnem case s ruznou casovou dotací jednotlivych kurzů. Spoluúčast ...Zobrazit celý příspěvek

      Stanovená zaloha statu via MV je formou akreditovanych kurzu, ktete si plati ucastnik sam a absolvuje je ve svem volnem case s ruznou casovou dotací jednotlivych kurzů. Spoluúčast MV pri vycviku poslednich dvou kurzů ze čtyř spočívá v proplaceni streliva na vycvik a po absolvovani techto čtyř úrovní strelec složí prisahu ČR a stava se "Stanovenou zalohou statu" jehoz podminkou je každoroční účast na alespoň jednom akreditovanem streleckem zavodu a od ministerstva dostane proplaceno 500 nábojů ročně na vycvik a strelby.

      Stanovena zaloha statu via MO by šla pojmout trochu jinak, ale vetsina vycviku by mohla být víkendová, stejně jako u polské Teritoriální obrany.
      Není to o tom vybudovat system rychle a za hromadu penez, ale o dlouhodobě udržitelný projekt se zajimavym poměr výkon/naklady statu.

      Dobrovolní zalozaci jsou obecně ve spolecnosti nejvetsimi podporovateli armády a propojuji bublinu profesionální armady s bublinou vetsinoveho obyvatelstva, pro které je armada především zbytecnym požíračem statniho rozpočtu.

      Je v zajmu samotné armady vytvořit v zemi silnou skupinu, která bude udržovat zajem o financovaní armady i v hubenych ci sluničkovych letech, kdy polotici citi největší potrebu škrtat právě v rozpočtu armády.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    10:47 23.05.2022

    No já ti nevím,každý pr.prap.měl rotu rádiového průzkumu,ten chebský konkrétně v Aši.Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel. Nevím v jakém stavu byl v té době BW,ale Američani ...Zobrazit celý příspěvek

    No já ti nevím,každý pr.prap.měl rotu rádiového průzkumu,ten chebský konkrétně v Aši.Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel.
    Nevím v jakém stavu byl v té době BW,ale Američani rozhodně neměli v Německu žádnou elitu i když třeba 2.LOP byla skvěle vyzbrojená jednotka.
    Mluvím rovněž o začátku 80.let.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...