Totální propojení: Vítězný plán Pentagonu pro budoucí války

F-35 není jen stíhací letoun, je to především senzor a datový komunikační uzel. F-35 přesně splňuje představu Pentagonu o naprostém propojení zbraňových systémů; Větší obrázek / U.S. Marine Corps

Pentagon plánuje vyhrávat budoucí ozbrojené konflikty pomocí vysoké úrovně situačního povědomí a díky všeobjímajícímu datovému projení mezi letectvem, pozemními silami a námořnictvem. Díky propojení mohou v reálném čase (tedy okamžitě) a koordinovaně útočit například pozemní jednotky na cíle odhalené a zaměřené letectvem nebo námořnictvem.

“Představte si následující: F -18 Hornet objeví na moři nepřátelskou loď a předá informace přes datové spojení Link-16 jakékoliv vlastní jednotce, která má správnou munici a dokáže dostřelit na nepřátelskou loď. Tyto informace jsou předávány k několika potenciálním palebným systémům na zemi, jako jsou houfnice Paladin nebo raketomety HIMARS,” vysvětlil koncept admirál Harry Harris, šéf Velitelství ozbrojených sil USA v oblasti Pacifiku USPACOM (United States Pacific Command).

Jde tedy o myšlenku úplného datového propojení leteckých, pozemních a námořních prostředků do jediného funkčního celku.

Pilot stíhačky tak nebude omezen jen použitím vlastních zbraní a senzorů, ale může v reálném čase, díky úplnému datovému projení, využít jakékoliv zbraně/senzory pozemních a námořních sil v dosahu. To stejné platí i obráceně pro válečné lodě nebo například obrněné jednotky pozemních sil.

Pokud například bitevní vrtulník odhalí skupina tanků nemusí na ně okamžitě útočit. Piloti díky propojení přesně ví, jaké jednotky a jaké zbraňové systémy jsou v dosahu. Doslova “jedním stisknutím tlačítka” vrtulník předá informace o cíli dělostřelectvu, které začne do prostoru pálit protitankovou naváděnou dělostřeleckou munici. Takovým způsobem podle Pentagonu vzroste (bez nutnosti zavádět výkonnější munici nebo zbraňové systémy) ničivost a operační tempo jednotek.

Podle admirála Harrise tento druh projení byl již odzkoušen na cvičení Northern Edge a získává si v Pentagonu čím dál větší podporu. Cvičení Northern Edge na Aljašce se účastnilo 6000 lidí a bylo vyzkoušeno rychlé předávání souřadnic od bojových letadel k pozemním jednotkám.

Jedním z nástrojů pro úplné datové propojení je speciální protokol JREAP (Joint Range Extension Applications Protocol). Protokol JREAP umožňuje přenášet data z taktických prostředků datového spojení (např. Link-16) pomocí internetového připojení (např. přes satelit) prakticky na neomezenou vzdálenost.

Koncept protnutých oblastí (cross-domain) není však jen o sdílení informací. Taktika cross-domain umožňuje rychle určovat (zanášet do taktického obrazu) pozice vlastních sil a rychle určovat a zaměřovat pozice protivníka.

Pentagon si ale uvědomuje náchylnost složitých elektronických systémů v prostředí elektronického (kybernetického) boje a také jeho závislost na technologiích (např. satelity).

Podle Rickey Smithe, zástupce náčelníka Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (Training and Doctrine Command), bude nutno zavést nové komunikační technologie schopné fungovat v “degradovaném” prostředí - tedy například v prostředí bez satelitního spojení nebo (a) v prostředí silného elektronického rušení.

Koncept protnutých oblastí proto postupně zahrne kyberprostor a elektronický boj.

“Jestliže síť je vaše největší výhoda, může být také vaše největší slabost, takže musíte mít mnoho možností (jak obejít rušení, výpadek, zničení datového uzlu, atd. - pozn. red.). Koncept cross-domain nesmí být omezen jedním zbraňovým systémem schopným palby (na daný cíl - pozn. red.),” vysvětluje Smith.

“Musíme zlepšit jak projektovat sílu ze země do dalších oblastí - vzduchu, moře, vesmíru a kyberprostoru. Jestliže chcete zastavit počítačový útok tak jednoduše pošlete tankovou střelu ráže 120 mm skrz server a operátor s počítačovým útokem přestane,” říká Smith.

Celý problém ale není jen o přenosu dat. Veškeré informace musí být zpracovány a chytře začleněny do jednoho společného taktického obrazu. Jinak řečeno, to co vidí na svém obrázku pilot stíhačky, musí vidět a pochopit také obsluha raketometu nebo velení.

"Jen proto, že mi můžete poslat informace, neznamená to, že vím, jak je včas zpracovat, abych zaútočil na cíl. Je zde ještě hodně práce, co musíme udělat,” uvedl Smith.

Koncept koordinované spolupráce letectva, pozemních sil a námořnictva není samozřejmě nový. Moderní výpočetní a komunikační technologie ale propojenost všech těchto tří složek posouvají na nebývalou úroveň.

Nová americká koncepce operačního použití pozemních sil AOC (Army Operating Concept) z roku 2014 zdůrazňuje význam společného působení vševojskových sil. Tento společný přístup má za cíl zahltit protivníka problémy (kdy, kde, jak a čím na mě zaútočí) a naopak vlastním velitelům poskytnout výběr z řady možností - velitel může použít letecké, pozemní, námořní zbraňové systémy nebo prostředky elektronického boje či kyberútok, atd.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Podoba válek v 21. století: Třetí světová válka

Předchozí díly seriálu o možné podobě válek v budoucnosti už představily války o suroviny, klíčové ...

Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři ...

U.S. Army se opět připravuje na masivní konflikt

Po 15 letech bojů proti povstalcům se americká pozemní armáda (U.S. Army) začíná opět důrazněji ...

Americké motory s proměnným cyklem pro budoucí stíhačky

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci programu AETP (Adaptive Engine Transfer Program) poskytlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  13:56 29.07.2016

  šifry nešifry, na tohle jsem dneska narazil :D
  https://pbs.twimg.com/media/Co...
  nejlepší je ten orel dole v rohu :D

  šifry nešifry, na tohle jsem dneska narazil :D
  https://pbs.twimg.com/media/Co...
  nejlepší je ten orel dole v rohu :D

 • gaunt2
  00:01 26.07.2016

  Jirka_Zlín: Podle toho co jsem se dočetl, je právě ten problém s implementacemi Diffie-Hellman, o kterém mluvil cit1zen, částečně způsoben nějakými předpisy z minulosti, které ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirka_Zlín: Podle toho co jsem se dočetl, je právě ten problém s implementacemi Diffie-Hellman, o kterém mluvil cit1zen, částečně způsoben nějakými předpisy z minulosti, které omezovaly sílu šifer.

  Pokud mluvíte o RSA, tak tu britská tajná služba znala asi 4 roky před oficiálním objevením. Po 30-ti letech to zveřejnila, ale v té době už byla RSA běžně používána.

  Je zajímavé, že až do 70-tých let spousta matematiků a kryptografů nevěřila, že je asymetrická kryptografie možná.Skrýt celý příspěvek

 • Jirka_Zlín
  23:00 25.07.2016

  Zdravím, možná je to trošku mimo, ale jen příspěvěk k luštění kodů a šifer v poválečné ČSLA je vhodná kniha "Gentlemani ne čtou cizí dopisy". Prakticky je zda naznačeno, jak se ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, možná je to trošku mimo, ale jen příspěvěk k luštění kodů a šifer v poválečné ČSLA je vhodná kniha "Gentlemani ne čtou cizí dopisy". Prakticky je zda naznačeno, jak se luštily kodovací systémy používající počítače s poněkud zastaralejší technikou nebo bez ní.
  Nejdůležitější je dobrý odposlech kodovaných zpráv, chyby operátorů v použití šifer (odvysílání zprávy ve včerejším kodů a pak v dnešním), a hlavně oslabování šifry - prakticky nikdy se nezkouší všechny možnosti (u Enigmy to bylo stejné).
  Jen ještě systém použití prvočísel pochází od pracovníka Britské tajné služby v době po 2. SV. To, že si to nezávisle na něm patentovali o cca. 30 let později jiní znamená, že samotné tajné služby měly na pokusy o její luštění 30 let náskok před veřejností. Dokonce byla svého času omezena velikost šifry. Takže to v nějakém reálném čase číst jde, jinak by to nařízení postrádalo smysl...

  Co se týká vztahu těch co šifry vytváří, ale hlavně šifrovací stroje konstruují k těm co zprávy luští nebyl dobrý. Připomínky se obvykle nebrali v úvahu, viz. kniha. A nebyl to jen případ jen ČSLA. Otázkou je, jaký vztah mají tyto složky u našich současných spojenců...ale i třeba u AČR.Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  17:24 25.07.2016

  gaunt2: Ako máte pravdu, bolo by super keby všetci používajú minimálne 4096 bitov. A bolo by potom možné používať 1 číslo. Ale tu by sme asi narazili na problém zo starými ...Zobrazit celý příspěvek

  gaunt2: Ako máte pravdu, bolo by super keby všetci používajú minimálne 4096 bitov. A bolo by potom možné používať 1 číslo.

  Ale tu by sme asi narazili na problém zo starými servermi atd. ale to už je OFFTOPIC.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt2
  16:27 25.07.2016

  cit1zen: Tam jde o volbu jednoho parametru (velikost grupy), kde ani moc možností na výběr není. Problém je v tom, že se používají příliš nízká čísla. Kdyby bylo to číslo ...Zobrazit celý příspěvek

  cit1zen: Tam jde o volbu jednoho parametru (velikost grupy), kde ani moc možností na výběr není. Problém je v tom, že se používají příliš nízká čísla. Kdyby bylo to číslo dostatečně velké, tak se klidně může používat jen jedno.Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  15:34 25.07.2016

  gaunt2: Ono sa myslelo že si NSA vynútilo alebo našlo backdoor v samotnom algorytme. Ale potom sa zistilo, že rozšítené implementácie DH fakt používali tie isté čísla, resp ...Zobrazit celý příspěvek

  gaunt2: Ono sa myslelo že si NSA vynútilo alebo našlo backdoor v samotnom algorytme.
  Ale potom sa zistilo, že rozšítené implementácie DH fakt používali tie isté čísla, resp skupiny čísel.
  Nie preto, že by pre tieto skupiny bol nejaký efektívny algoritmus, ale preto lebo že sa často používali, a aj to im že vraj trvalo pár rokov.

  https://weakdh.org/...
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • gaunt2
  15:19 25.07.2016

  cit1zen: NSA nejspíš využívá slabostí v generování náhodných čísel a backdorů v implementacích. Nejde o to, že by se ta čísla opakovala, ale že spadají do určité podmnožiny pro ...Zobrazit celý příspěvek

  cit1zen: NSA nejspíš využívá slabostí v generování náhodných čísel a backdorů v implementacích. Nejde o to, že by se ta čísla opakovala, ale že spadají do určité podmnožiny pro kterou je známé efektivní řešení. Není vyloučeno, že existuje rychlý algoritmus pro hledání prvočíselného rozkladu. V téhle oblasti jsou stále nové objevy.Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  14:22 25.07.2016

  gaunt2: Predpoklad že neexistuje efektívne riešenie používa celá kryptografia. Ono v podstate každá šifra je prelomitelná, len keď to bude trvať 4 milióny rokov, tak môžme ...Zobrazit celý příspěvek

  gaunt2:
  Predpoklad že neexistuje efektívne riešenie používa celá kryptografia.
  Ono v podstate každá šifra je prelomitelná, len keď to bude trvať 4 milióny rokov, tak môžme povedať že je prakticky neprelomitelná.

  "algoritmus dávající správnou odpověď v dostatečném procentu případů" to urobila NSA keď prepočítala často používané čisla používané pri Diffie-hellman
  Problém pri takýchto riešeniach je ten, že sa väčšinou útočí na slabosť implementácie, nie šifri, a veľmi ľahko sa dá proti tomu bojovať, napr. že nepoužívam furt tie isté prvočísla


  "kryptosystému založeném na NP-úplném problému" díki za rozšírenie obzorov, ale aj tam sa píše, že sa ľahko dá rozbiť len určítá podmnožina tohto problémuSkrýt celý příspěvek

 • gaunt2
  13:52 25.07.2016

  KOLT: Proč by nenechal? Znám veřejný klíč. Mohu tedy vyzkoušet všechny možné soukromé klíče a najít kterému z nich ten veřejný klíč odpovídá. cit1zen: Využíváte předpoklad, že ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Proč by nenechal? Znám veřejný klíč. Mohu tedy vyzkoušet všechny možné soukromé klíče a najít kterému z nich ten veřejný klíč odpovídá.

  cit1zen: Využíváte předpoklad, že pro řešení určitých problémů neexistuje efektivní algoritmus. Tomu bych důkaz neprolomitelnosti neříkal. Nemusí existovat obecný algoritmus, ale stačí algoritmus dávající správnou odpověď v dostatečném procentu případů.


  Příklad prolomeného kryptosystému založeném na NP-úplném problému:

  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:54 25.07.2016

  Opravdu nemám obavy, že by hlavním ohrožením pro tuto strategii byli čínští nebo ruští hackeři prolamující se do Pentagonu nebo do ovládání satelitů. Současné zkušenosti s ...Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu nemám obavy, že by hlavním ohrožením pro tuto strategii byli čínští nebo ruští hackeři prolamující se do Pentagonu nebo do ovládání satelitů.

  Současné zkušenosti s bezpilotníky ukazují řadu výzev jinde. Jejich piloti uvádějí, že ztráta spojení na více než půl hodiny a to i opakovaně v průběhu mise, jsou prakticky na denním pořádku. Udržet stabilní datový tok není sranda ani nad Afghanistánem, kde je v podstatě EM klid.
  Lepší informace v reálném čase nevedou automaticky k lepším a rychlejším rozhodnutím. Každodenní zkušenost - čím delší, podrobnější a sofistikovanější jídelní lístek v restauraci, tím větší problém mám s výběrem a vyšší pravděpodobnost, že si vyberu "něco", abych už měl to trápení za sebou.
  Data na plně propojeném bojišti nestačí jen získávat a sdílet. Někdo nebo něco je musí třídit, ověřovat, vyhodnocovat, prioritizovat a řídit jejich tok. Vybudování tohoto nervového centra nebo soustavy řídících uzlů a odladit jejich připravenost na situaci na bojišti, nečekané výzvy, jako písečná bouře, hejno ptáků, neznámý druh hrozby atd... je náročnější úkol, než zabezpečit systémy proti hacknutí.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:27 25.07.2016

  Problém je, že systém vás rozhodně nenechá vyzkoušet všechny klíče. Čili použití "neomezeného výkonu" je možné pouze ve smyslu "mám data a chci je rozluštit". S ohledem na tuto ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém je, že systém vás rozhodně nenechá vyzkoušet všechny klíče. Čili použití "neomezeného výkonu" je možné pouze ve smyslu "mám data a chci je rozluštit". S ohledem na tuto skutečnost dochází k časté změně klíčů, případně i použitých algoritmů.

  Ohledně neomezeného výkonu – takový pochopitelně neexistuje. Kvantové počítače k tomu budou mít blízko. Jenže až budou rozumně použitelné kvantové počítače, bude pravděpodobně k dispozici i kvantové šifrování (už dnes se pracuje na jeho reálné aplikaci). A v tu chvíli prostě budete vědět, že se vám někdo naboural do komunikace, neexistuje způsob to obejít. Tedy alespoň ne podle fyziky, kterou známe.Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  08:12 25.07.2016

  gaunt2, pokúsim sa objasniť čo asi o čo sa jedná, a čo sa shal pokúšal vysvetliť. "matematicky dokázána neprolomitelnost" sa dokazuje tak, že si určím čas po ktorý šifra ...Zobrazit celý příspěvek

  gaunt2, pokúsim sa objasniť čo asi o čo sa jedná, a čo sa shal pokúšal vysvetliť.

  "matematicky dokázána neprolomitelnost" sa dokazuje tak, že si určím čas po ktorý šifra vydrží, a potom hľadám čo najefektívnejší spôsob ako ju v tomto čase prelomiť.
  Preto je dobré keď je algoritmus jednoduchý, lebo sa ľahšie nachádzajú chyby a pod.

  "lineárním čase" tu máte pravdu, je to v polynomialnom čase.
  Keby niekoho zaujímal asi najlepší:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Kvantový počítač nemá neobmedzený výkon, on má len vysoký výkon v určitých oblastiach, ako databázy, počítanie privátnych klúčov, travelling salesman a pod.
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • gaunt2
  21:47 24.07.2016

  Mínusy mi nevadí, ale rád se dovím v čem jsem neměl pravdu. Mohl bych poprosit o příklad nějakého protokolu u kterého je matematicky dokázána jeho neprolomitelnost? Dále bych ...Zobrazit celý příspěvek

  Mínusy mi nevadí, ale rád se dovím v čem jsem neměl pravdu. Mohl bych poprosit o příklad nějakého protokolu u kterého je matematicky dokázána jeho neprolomitelnost? Dále bych prosil příklad nějakého algoritmu pro kvantový počítač, který prolomí například RSA v lineárním čase k délce klíče. Nakonec bych poprosil o příklad nějakého protokolu s veřejným klíčem, který nejde prolomit vyzkoušením všech klíčů počítačem s neomezeným výkonem.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt2
  20:30 23.07.2016

  pks_: Pokud by používali nějaký protokol se sdíleným tajemstvím, tak je tam právě riziko, že se špióni nebo hackeři zmocní klíče. Při použití kryptografie s veřejným klíčem se klíč ...Zobrazit celý příspěvek

  pks_: Pokud by používali nějaký protokol se sdíleným tajemstvím, tak je tam právě riziko, že se špióni nebo hackeři zmocní klíče. Při použití kryptografie s veřejným klíčem se klíč může měnit.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:06 23.07.2016

  Zarušení komunikace - pokud by bylo účinné tak by letadlo ztratilo přehled o cílech a souřadnicích vlastních jednotek. To by ale mohlo vadit jen v rychle se měnící ...Zobrazit celý příspěvek

  Zarušení komunikace - pokud by bylo účinné tak by letadlo ztratilo přehled o cílech a souřadnicích vlastních jednotek. To by ale mohlo vadit jen v rychle se měnící situaci.

  Zrovna při komunikaci letadlo-satelit (+satelit-velitelské centrum) - by se pozemní rušící stanice měly zaměřit na zarušení satelitu. Na to nemusí mít rušičku na každém km fronty. Rušení komunikace satelit->letadlo by zase šlo nejlépe satelitem, který bude poblíž nepřátelského satelitu.

  Šifrování: nemusí používat veřejný klíč. Pokud to udělají dobře, tak tudy cesta nevede. Jsou ale známy případy, kdy se např. obrazová data z dronů vysílala nekódovaně.

  Slabou stránkou takového systému je "zrada vlastních jednotek" (Snowden, Manning) a možnost nepřítele zmocnit se nazablokované komunikační jednotky. Víceméně každá koncová stanice bude mít online informaci o souřadnicich vlastních cílů v okolí - aby se zabránilo palbě do vlastních a pokud půjdou ze zařízení dostat - třeba i scanováním prostoru zaměřovačem - potom už je stačí jen doručit ...Skrýt celý příspěvek

 • gaunt2
  16:09 23.07.2016

  shal: Neznat způsob neznamená, že ho nezná váš protivník. Na hrubé síle vždy záleží. Neomezenou hrubou silou prolomíte libovolnou komunikaci s veřejným klíčem. S lineárním časem na ...Zobrazit celý příspěvek

  shal: Neznat způsob neznamená, že ho nezná váš protivník. Na hrubé síle vždy záleží. Neomezenou hrubou silou prolomíte libovolnou komunikaci s veřejným klíčem. S lineárním časem na kvantových počítačích také nemáte pravdu, ale to není důležité.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  14:59 23.07.2016

  gaunt2: Nezná způsob je v tomhle případě jenom jiný výraz pro "matematicky v rozumném čase neprolomitelné". Krom toho pro post-kvantovou kryptografii byly vytvořeny šifry, kde na ...Zobrazit celý příspěvek

  gaunt2: Nezná způsob je v tomhle případě jenom jiný výraz pro "matematicky v rozumném čase neprolomitelné". Krom toho pro post-kvantovou kryptografii byly vytvořeny šifry, kde na hrubé síle vůbec nezáleží a není je možné prolomit ani kvantovými počítači, které mají jinak u běžných šifrovacích algoritmů lineární čas prolomení bez ohledu na počet možných kombinací.

  Rušení signálu se už tak trochu stalo mantrou či spíše svatým grálem oponentů moderních technologií. Faktem je, že vojenské technologie mají zvýšenou odolnost proti zarušení. Například vojenský M-Code pro GPS. Jistě chápeš, že zarušit signál stíhače či drona letící v několika set metrové či kilometrové výšce komunikující buď přes satelity (příjímač a vysílač míří vzhůru) či nějaký AVACS nebo dalšího člena skupiny fungujícího jako zesilovač signálu není tak snadné zarušit. Potřebný vysílač pro zarušení by byl objemný, těžký a drahý s nutnosti nákladného nápájení a logistické podpory a bylo by jich nutno hodně. Teoreticky se dá mluvit o ochraně nějaké kritické oblasti jako je velitelství (vyřeší snadno raketa vystřelená z velké vzdálenosti), ale frontu tím nepokryješ aby sis zajistil neproniknutelnost oblohy.

  A ikdyby se ti nakrásně podařilo zarušit komunikaci a udržet rušičky dost dlouho nezničeny aby to mělo nějaký význam ve skutečném boji, tak letadlo nespadne jenom proto že nemá signál. Na stroje s lidskou posádkou to nemá žádný význam a i drony jsou na to připraveny. Nejenom pomocí inerciálních senzorů, které dokážou určovat polohu i bez GPS signálu, ale stroje se můžou navádět i opticky podle terénu a mapových podkladů.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt2
  14:32 23.07.2016

  shal: Rušení signálu s šifrováním nesouvisí. K šifrování. Pokud vím, tak všechny známé public-key šifrovací algoritmy spoléhají na to, že nikdo nezná způsob jak je prolomit. ...Zobrazit celý příspěvek

  shal: Rušení signálu s šifrováním nesouvisí.

  K šifrování. Pokud vím, tak všechny známé public-key šifrovací algoritmy spoléhají na to, že nikdo nezná způsob jak je prolomit. Rozhodně bych netvrdil, že je matematicky ověřena jejich neprolomitelnost.Skrýt celý příspěvek

 • aDam
  10:45 23.07.2016

  prístup odskúšaný 2014 medzi Izraelom a ...Zobrazit celý příspěvek

  prístup odskúšaný 2014 medzi Izraelom a Hamasom
  https://www.ctc.usma.edu/posts...

  http://www.israeldefense.co.il...

  http://www.meforum.org/5084/re...

  jeden z problémov neprekvapivo presýtenie velitelov informáciami, na na druhu stranu minimum palby na vlastnychSkrýt celý příspěvek

 • shal
  09:58 23.07.2016

  Argonaut.CZ a jj284b: Nesrovnávejte LTE a armádní datové technologie. Tady jde o úplně něco jiného. LTE a komerční technologie můžou být klidně technologicky vyspělejší, protože ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ a jj284b: Nesrovnávejte LTE a armádní datové technologie. Tady jde o úplně něco jiného. LTE a komerční technologie můžou být klidně technologicky vyspělejší, protože inovace přicházejí rychleji. U armádních technologií se k vývoji přistupuje jinak. Cílem je aby byly co možná nejjednodušší. V takovém případě je možné matematicky ověřit, že technologie je neproniknutelná a nehacknutelná. Šifrovací protokoly u armádních technologií mají mnohavrstevné kódování. Matematicky ověřitelnou neprolomitelnost. Existují už i šifry se kterými si neporadí ani kvantové počítače. Protože tak byly navrženy.

  Opravdu si nemyslete, že si nějaký Číňan sedne k počítači a změní zelené ikonky na červené a vojáci se postřílí mezi sebou. Tohle funguje tak maximálně ve filmu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2