Vítr, mráz, mlhavo - ideální podmínky pro výcvik táborského mechanizovaného praporu

Vojáci 42. mpr cvičí na Doupově. / Autor

Doupovské hory. Výcvikový prostor, který od 6-10.2. využívá 42.mpr Tábor ke svému únorovému výcviku, jehož cílem bylo další zdokonalování mechanizovaných rot a minometné baterie. A stejně jako v lednovém je celý kontingent prověřován vskutku zimním počasím.

„Pokud víte jak na to, tak přežití v takovém počasí, například jako nyní, celý týden, není nic, co by se nedalo zvládnout," říká příslušník první roty. „Ovšem na začátku roku nastoupili z Vyškova nováčci a pro ně, to samozřejmě je něco nového a jakékoli podcenění, například jen u, člověk by řekl, hloupých ponožek, tak se těžce vymstí," pokračuje táborský výsadkář.

Počasí je rozhodně důležitý faktor, ale pro vojáka, nemůže být rozhodující, protože úkoly se plní za každých podmínek. Ne jinak tomu je i u „Svatováclavského" praporu z Tábora. Tedy bojové střelby pěchoty a kolových bojových vozidel Pandur jedou na plné obrátky.

Dlouhé pěší přesuny patrolováním, přičemž jsou do jinak nudného pochodu zapojeny „imitační" skupiny, které pro jednotky rozehrávají taktické situace. Například přepad, léčku či průzkumný prvek nepřítele.

A poslední řečené bylo předmětem bojového rozkazu třetí mechanizované roty, která v rámci ostrých bojových střeleb měla za úkol vyhledat a zničit průzkumný prvek nepřítele o síle pěti mužů. Vše samozřejmě pod dohledem velení, řídících a rozhodčích.

Jsou čtyři ráno a velitelé družstev dostávají zkrácený bojový rozkaz od svých velitelů čet. „Naším úkolem je během hodiny vypracovat bojový rozkaz pro své vojáky, kde je seznámíme se situací, což zahrnuje více informací, ale mezi stěžejní patří, jakého nepřítele očekáváme. Dále pak seznámení s úkolem, provedením, logistikou, spojením a velením," říká velitel družstva rotný F.

„Plán, který jsem vypracoval je následující: přesun v KBVP Pandur do rozchodiště, odtud půjdeme pěší patrolou, skrytě, tak abychom nezpozorováni vyhledali nepřítele, o kterém víme z leteckých snímků a ze zpravodajské skupiny, jeho přibližnou polohu, přičemž Pandur se přesouvá do vyčkávacího postavení," pokračuje velitel.

Pancéřovník v akci. / Autor

„Jakmile bude nepřítel vyhledán, naším úkolem bude jeho zničení, a to za podpory Panduru, který se na můj povel přesune do palebného postavení a vytvoří pro celé družstvo zajištění. Po dobití místa zteče, se družstvo přesune zpět do rozmístění mimo boj," dodává rotný F.

A jak to vypadá z pohledu instruktora bojové přípravy? Musíme říci, že se vždy najdou chyby. Výcvik je především proto, aby jich ubývalo. Pěší družstvo se nasouvá do místa zteče a zaznívají první výtky. „Pane desátníku, přece nemůžete svou siluetu na tomto otevřeném prostoru, takto vystavovat nepříteli, tedy pokud nechcete zemřít ještě dříve, než boj začne," říká nrtm. J. Z druhé strany zaznívá. „Veliteli, proč jste poslal jako prvního staršího střelce místo kulometčíka? Pancéřovník!!! Než začnete střílet, musíte si odjistit zbraň!!!."

Operace probíhá dále podle plánu. Nepřítel byl zneškodněn, ale pro družstvo ještě není konec. Rozhodčí rozehrávají další možné situace. „Pane svobodníku, právě jste byl zasažen do ramenního kloubu, rukou nemůžete hýbat a cítíte prudkou bolest." Okamžitě se ozývá. „Trefili mne do ramene!!! Nemůžu rukou hýbat a je mi mdlo!!!"

Dál pokračuje boj, protože družstvo je ostřelováno vzdáleným nepřítelem z protilehlého kopce. „Sekce alfa, můžeš se hýbat, můžeš běhat?" křičí skrze střelbu velitel. „Ano můžu," zní odpověď.

Stahování zpod krycí palbou. / Autor

„Družstvo na můj povel, krycí palba pro sekci alfa. Sekce alfa se stahuje do našeho postavení," rozkazuje nejdříve velitel, přičemž hned za ním celé družstvo povel opakuje, tak aby všichni reagovali stejně. Za pár sekund se zintenzivní střelba ze všech zbraní, tak aby došlo k umlčení nepřítele a zraněný kolega se mohl, pokud možno s nejmenším rizikem připojit ke zbytku družstva.

Po chvíli se tak opravdu stává. Mezitím již velitel vydal rozkaz pro Pandur, který pomáhá s krycí palbou a vjíždí do „horkého" prostoru, tak aby svému družstvu poskytl krytí a možnost nasednutí. Velmi brzy se toto stává skutečností a celé družstvo, s jedním zraněným opouští místo střetu.

Následuje vyhodnocení, jak rozhodčími, tak řídícími, včetně dozorových orgánů. To co jsme popisovali, byla jen jedna část cvičení. Jak již jsme napsali. Úkolů je mnoho. Cílů ještě více a jen poctivá příprava pomáhá chránit nejen životy vojáků, ale i každého jednotlivce České republiky.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR: Soutěž průzkumných hlídek 2016

Mokrou studenou letní nocí běží za svitu měsíce v tichosti čtveřice mužů. Jen při občasných krátkých ...

Táborští prověřili kondici Hero´s WODem MURPHY

V rámci sportovního dne velitele VÚ 1825 Tábor, pplk. Ing. Martina Špičáka byl zařazen i klasický, ...

Táborský Svatováclavský prapor prověřilo cvičení v zimních podmínkách

Vojenský újezd Boletice se stal prostorem pro zahájení výcviku 42.mpr. Rok 2017 bude náročný pro ...

Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi

V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zdenoušek
  06:29 17.02.2017

  No já když si vzpomenu na nás co jsme měli na Boleticích v devadesátých letech my. Tak tohle jsou proti nám úplný kosmonauti. Jen ta fujara je stejná. :)

  No já když si vzpomenu na nás co jsme měli na Boleticích v devadesátých letech my. Tak tohle jsou proti nám úplný kosmonauti. Jen ta fujara je stejná. :)

 • psovod
  17:58 14.02.2017

  v dnešní době je naprosto běžné,že vojáci fasují pouze pouštní vesty a sumky,tudíž snaha maskovat se na sněhu je celkem zbytečná,týká se to i bojových útvarů a armádě ani nevadí ...Zobrazit celý příspěvek

  v dnešní době je naprosto běžné,že vojáci fasují pouze pouštní vesty a sumky,tudíž snaha maskovat se na sněhu je celkem zbytečná,týká se to i bojových útvarů a armádě ani nevadí zveřejnovat fotografie takto vybavených vojáků na svých stránkách,ve vyškově při výcviku to nevadí,na jedné straně se šikanují výrobci výstroje kvůli např. potištěným popruhům a na straně druhé se fasuje poušt do podmínek čr,prostě nic jiného není a takové velké batohy už nejsou vůbec žádné,místo malých zelených se fasuje v pohodě pouštní malá polní mns,nádhera,tohle není kopání do nikoho a ničeho,ale pokud někdo vysoce postavený veřejně prohlašuje,že sklady jsou plné a zároven se od nového roku omezí na polovinu prodej termoprádla tak asi někde bude chybaSkrýt celý příspěvek

 • Arccos
  17:13 14.02.2017

  Ta moje první věta byla samozřejmě myšlena obecně, netýkala se zimního vybavení. A o vybavenosti našich vojáků by mohl napsat spíš někdo, kdo se v problematice pohybuje více než ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta moje první věta byla samozřejmě myšlena obecně, netýkala se zimního vybavení. A o vybavenosti našich vojáků by mohl napsat spíš někdo, kdo se v problematice pohybuje více než my. Nicméně nedostatek maskáčů, nedostatek nových přileb a nebo nedostatek kvalitních neprůstřelných vest jsou často propíraná témata. Tak namátkou:

  http://www.euro.cz/politika/ar...
  http://img.e15.cz/static/editi...

  Rád se nechám vyvést z omylu a zjistit, že se všechno vyřešilo.Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  14:00 14.02.2017

  Arccos: "Naši vojáci můžou být rádi, že jim armáda vůbec poskytla aspoň nějaké vybavení" je jedno jestli jste to napsal jako reakci na TheCornella. Takové to "Na druhou stranu..." ...Zobrazit celý příspěvek

  Arccos: "Naši vojáci můžou být rádi, že jim armáda vůbec poskytla aspoň nějaké vybavení" je jedno jestli jste to napsal jako reakci na TheCornella. Takové to "Na druhou stranu..." je sice fajn, ale faktem je že jste nejdřív kritizoval AČR ve věci za kterou si kritiku nezaslouží. Co se zimní kamufláže týče armáda poskytuje naprosto dostatečné vybavení v dostatečném počtu. Tak to prostě je, můžou být rádi, aspoň nějaké vybavení atd. prostě není na místě.
  Rozhodně netvrdím že AČR má plné sklady kvalitní výstroje a výzbroje, ale prostě když už si chcete kopnout tak ať je to za něco co je skutečně špatně (třeba ten pancéřovník by měl mít zbraň která má reálnou šanci prorazit pancíř dnešních MBT, o IFV nemluvě, čímž samozdřejmě netvrdím že pro RPG-7 neni v AČR místo)Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  12:44 14.02.2017

  Gorn: Nevím, proč ta polemika nad mym příspěvkem, když oba píšeme totéž. Akorát jsem opomenul zdůraznit, že jsem reagoval na TheCornella.

  Gorn: Nevím, proč ta polemika nad mym příspěvkem, když oba píšeme totéž. Akorát jsem opomenul zdůraznit, že jsem reagoval na TheCornella.

 • nedy68
  12:01 14.02.2017

  Pokud počkáme na jaro tak do další zimy to Rusko snad dobijeme - osvobodíme.

  Pokud počkáme na jaro tak do další zimy to Rusko snad dobijeme - osvobodíme.

 • Gorn
  10:24 14.02.2017

  Arccos: tak v první řadě je to o tom že zimní převlekáče a normální výstroj (plus maximálně převlekáč na batoh a bílá páska na kvéru) je naprosto normální řešení, doopravdy to není ...Zobrazit celý příspěvek

  Arccos: tak v první řadě je to o tom že zimní převlekáče a normální výstroj (plus maximálně převlekáč na batoh a bílá páska na kvéru) je naprosto normální řešení, doopravdy to není o nějakém nedostatku výstroje. Ona ta zimní krajina taky neni čistě bílá, a obzvláště v lese by se čistě bílá postava vyloženě nehodila.
  Samozdřejmě pro jednotky operující v arktických oblastech atd. se vesty v zimní kamufláži dělají, nicméně to pro AČR není tak úplně relevantní že?Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  09:50 14.02.2017

  Naši vojáci můžou být rádi, že jim armáda vůbec poskytla aspoň nějaké vybavení... Na druhou stranu: Asi by nebylo moc efektivní mít speciální zimní verzi unfiromy, vest a batohů ...Zobrazit celý příspěvek

  Naši vojáci můžou být rádi, že jim armáda vůbec poskytla aspoň nějaké vybavení...

  Na druhou stranu: Asi by nebylo moc efektivní mít speciální zimní verzi unfiromy, vest a batohů v zemi, kde sníh souvisle leží tak možná dva měsíce v roce a někdy vůbec.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:00 13.02.2017

  Co není ve skladech, dodělá autor úpravou fotografií na černobílé :-)

  Co není ve skladech, dodělá autor úpravou fotografií na černobílé :-)

 • CerVus
  18:37 13.02.2017

  Chudák asi věří těm PR prohlášením pana ministra, že sklady jsou plné a výstroje je dostatek :D

  Chudák asi věří těm PR prohlášením pana ministra, že sklady jsou plné a výstroje je dostatek :D

 • GAVL
  18:18 13.02.2017

  Dotazovatel se asi diví , těm letním kamu vest atd.

  Dotazovatel se asi diví , těm letním kamu vest atd.

 • Gorn
  16:54 13.02.2017

  TheCornell: jistě, není problém, celková zimní kamufláž je výhradně pro civilisty. Dokonce jsem neslyšel ani ten termín.

  TheCornell: jistě, není problém, celková zimní kamufláž je výhradně pro civilisty. Dokonce jsem neslyšel ani ten termín.

 • TheCornell
  15:38 13.02.2017

  Může mi někdo znalý problematiky vysvětlit, jaký je důvod proč vojáci AČR nepoužívají celkovou zimní kamufláž?

  Může mi někdo znalý problematiky vysvětlit, jaký je důvod proč vojáci AČR nepoužívají celkovou zimní kamufláž?

Načítám diskuzi...