Vláda bude v příštích týdnech schvalovat dohodu o přistoupení k nákupu tanků 2A8

Vláda bude v příštích týdnech schvalovat dohodu o přistoupení k nákupu tanků 2A8
Leopard 2A7 / U.S. Army National Guard, Cdt. Ayden Norcross (Zvětšit)

Vláda bude v následujících týdnech schvalovat dohodu o přistoupení ke společnému pořízení tanků Leopard 2A8. ČTK to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). O přistoupení k tendru jedná ČR s Německem, koupit by chtěla 77 tanků. Dohoda je podle Černochové mezikrokem k samotnému uzavření smlouvy o nákupu, která by mohla být podepsána do konce letošního roku. Cena bude podobná jako u bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90, řekla ČTK ministryně obrany. Za 264 BVP Česko zaplatí 59,7 miliardy korun.

Jednáním o možnosti připojit se k německému tendru pověřila vláda Černochovou loni v květnu. "Projekt na pořízení hlavních bojových tanků Leopard 2A8 se nám podařilo posunout a měli bychom někdy v následujících týdnech dát schválit na vládu tzv. dohodu o přistoupení ke společnému pořízení tanků,“ uvedla. Dohoda by podle ní mohla být podepsána do začátku vládních prázdnin, které bývají v polovině léta.

Dohoda by měla podle Černochové písemně stvrdit zájem ČR připojit se k tendru. "Ještě nejde o samotné uzavření smlouvy, tu bychom chtěli uzavřít někdy do konce roku 2024," poznamenala. Pokud bude vláda s dohodou souhlasit, vytvoří to podle ministryně prostor pro to, aby mělo Česko co největší možný podíl na budoucí průmyslové spolupráci.

Cena za tanky by měla být podle ministryně podobná jako u bojových vozidel CV90, za které Česko zaplatí 59,7 miliardy korun. "Když řeknu, že by to měla být plus minus podobná cena jako u bojových vozidel pěchoty, tak si myslím, že se nebudu mýlit," řekla. Cena by měla zahrnovat jak předpokládané výdaje na pořízení tanků, tak inflační kurzové rezervy.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Itálie kupuje německé tanky Leopard 2A8

Italské ministerstvo obrany hodlá koupit 133 německých tanků Leopard 2A8. Půjde o zásadní posílení ...

PREMIUM Litva poptává německé tanky Leopard 2A8

Tento týden Litva podepíše prohlášení o záměru LOI (Letter of Intent) týkající se nákupu tanků ...

Poslední tank Leopard 2 A7V pro Bundeswher. Nyní přichází Leopard 2 A8

Firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) 12. října předala Bundeswehru poslední z celkem 104 objednaných ...

PREMIUM Potvrzeno: Tanky Leopard 2A8 pro litevskou mechanizovanou divizi

Litevská Národní rada pro obranu VGT (Valstybės gynimo taryba) odsouhlasila nákup německých tanků ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.