Vlivové operace pod taktovkou Moskvy a Pekingu

Fake news z roku 1894; ilustrační foto / Public Domain 

Vlivové operace (Influence Operations) jsou oblíbeným prostředkem všech států s mocenskými ambicemi. Na české scéně pozornost Bezpečnostní informační služby (BIS) přilákaly především aktivity ruské a čínské rozvědky. Oba státy na našem území vedou intenzivní vlivové operace, ale jejich metody se zásadně liší.  

Vlivové operace lze definovat jako plánované a řízené působení zaměřené na ovlivnění vnímání a chování vedoucích činitelů, různých skupin nebo celé veřejnosti s cílem dosáhnout požadovaných účinků. Jde o jednu z oblastí takzvaných aktivních opatření – ruského termínu zahrnujícího poměrně širokou škálu aktivit (dezinformace, propaganda, padělání dokumentů, diskreditace oponentů) jejichž cílem je ovlivnit průběh událostí a jejich vnímání ve prospěch politického vedení.

 

 

Bývalý generál KGB Oleg Kalugin aktivní opatření považoval za srdce a duši sovětské špionáže. Efektivitu sovětských rozvědčíků dokládá skutečnost, že řada dezinformací, které Moskva šířila během studené války jsou dodnes velmi populární. Mezi ty nejoblíbenější patří tvrzení, že AIDS vznikl jako program biologických zbraní v laboratořích Pentagonu.

 

I když jde o původně ruský koncept, neznamená to, že by snad Moskva byla jeho exkluzivním uživatelem. Spojené státy využitím podobných metod dosáhly svržení řady vlád a dodnes jimi udržují svůj současný vliv ve světě.

 

Česká BIS ve své poslední výroční zprávě k roku 2016 zmiňuje zvýšenou aktivitu ruských a čínských zpravodajských služeb, které na českém území vedou intenzivní vlivové operace s cílem ovlivnit postoje jedinců, skupin či celé společnosti. Ruský a čínský přístup k vlivovým operacím se ale poměrně výrazně liší, což je důsledkem různé úrovně zkušeností a také rozdílných cílů.
 

První ze tří hlavních rozdílů je dán právě ruskými zkušenostmi s aktivními opatřeními, které ve svém repertoáru měla už Čeka, první ze zpravodajských služeb Sovětského svazu. Rusové dávají přednost robustnějším operacím, které mohou cílit na jednotlivce, na skupinu lidí nebo na celou společnost. Díky letům praxe Rusové k vlivovým operacím přistupují vědecky, například pomocí teorie reflexivní kontroly, která je výsledkem výzkumů v oblasti psychologie a kybernetiky. Dle této teorie lze mapovat způsob jakým protivník vnímá a zpracovává informace, čehož lze využít při ovlivňování jeho rozhodovacích procesů dodáním těch správných podnětů.

 

Čínští zpravodajci dávají naopak přednost jednoduchosti a řeči peněz a zaměřují se spíše na jednotlivce, většinou vysoce postavené představitele státu nebo podnikatele, kteří dále pomáhají prosazovat čínské zájmy.

 

Druhým rozdílem je role zpravodajských služeb v provádění vlivových operací. Zatímco v ruském případě hrají zpravodajské služby hlavní roli, v Číně slouží jako zprostředkovatelé kontaktů a špinavou práci provádí vysoce postavení členové Strany a nikoli zpravodajští důstojníci samotní.

 

To souvisí s celkově vedlejší rolí, kterou v Číně zpravodajské služby hrají, a s dominantní rolí komunistické strany, jejíž různorodá oddělení, komise a výbory mnohdy sekundují funkce na Západě běžně vyhrazené zpravodajským službám. Oblíbeným prostředkem Pekingu, jak proniknout do diplomatických či akademických kruhů, jsou organizace jako Konfuciův institut nebo Čínské asociace pro mezinárodní přátelské styky.

 

Posledním výrazným rozdílem je „personální politika“ vlivových operací. Zatímco Rusové kladou důraz na zpravodajské důstojníky, rekrutované agenty či spolupracovníky, kteří ani nemusí mít tušení o své úloze, páteří čínských operací jsou často vysoce postavení Číňané. Ti tak nekonají na popud zpravodajských služeb, ale zpravidla z iniciativy stranického vedení.

 

Jejich vysoké postavení v politických nebo obchodních kruzích jim umožňuje přístup ke svým zahraničním protějškům. Tohoto přístupu využívají k získání místních politiků k prosazování čínských zájmů výměnou za finanční kompenzaci. Právě odhalení čínských peněz vedlo k rezignaci australského senátora Sama Dastyariho, který na sebe přitáhl pozornost obhajobou čínské politiky v Jihočínském moři a zdaleka není sám.

 

Podobně se Peking snaží působit na představitele menších států, kteří stále oficiálně uznávají Taiwan, a nutno říci úspěšně. Jedním z posledních států, který vyměnil diplomatické vztahy s Taiwanem za čínské investice je Panama.

 

Obecně lze říci, že ruské vlivové operace bývají mnohem ambicióznější a mají širší dosah. Číňané míří spíše na vysoce postavené jednotlivce a sledují často velmi konkrétní cíle negeopolitického charakteru (diplomatická podpora, ignorování otázky Tibetu, získání obchodní zakázky).

Zdroj: War on the rocks

Nahlásit chybu v článku


Související články

Washington schválil vývoz smrtících zbraní na Ukrajinu

Administrativa Donalda Trumpa vůbec poprvé oficiálně a veřejně schválila vývoz amerických smrtících ...

Černý leden – krvavé události v Baku byly začátkem konce Sovětského svazu

Konec komunistického režimu je u nás spjat se sametovou revolucí, a i ve většině střední a východní ...

Swarming: Čína se stává vedoucí zemí nové vojenské schopnosti

Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím ...

NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Scotty
    16:18 08.02.2018

    Přijde mi, že nadpis přesně vystihuje obsah článku. Opravdu mi nepřipadá že na slově pod taktovkou je něco pejorativního. Jaký by jste fenri tedy zvolil nadpis článku?

    Přijde mi, že nadpis přesně vystihuje obsah článku. Opravdu mi nepřipadá že na slově pod taktovkou je něco pejorativního. Jaký by jste fenri tedy zvolil nadpis článku?

  • fenri
    15:59 08.02.2018

    analytic: to nemohu a neupírám. Jen poukazuji na to, že jste ducha značně mdlého, když z mé pochvaly článku "vyvozujete" pravý opak. A zároveň se vás slušně ptám, proč by mělo být ...Zobrazit celý příspěvek

    analytic: to nemohu a neupírám. Jen poukazuji na to, že jste ducha značně mdlého, když z mé pochvaly článku "vyvozujete" pravý opak. A zároveň se vás slušně ptám, proč by mělo být tabu kritizovat název článku. Očekával jsem sofistikovanější obhajobu názoru, než dětské "protože na to mám právo". Ale nechť.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
    15:15 08.02.2018

    infi Ale to tady nikoho nezajímá, bohužel. Naše média jsou financovaná tak, aby kydali špínu na Rusko a Čínu... A Ameriku máme všichni uctívat, no můžeme vidět, jak to dopadne, ...Zobrazit celý příspěvek

    infi
    Ale to tady nikoho nezajímá, bohužel. Naše média jsou financovaná tak, aby kydali špínu na Rusko a Čínu... A Ameriku máme všichni uctívat, no můžeme vidět, jak to dopadne, když se někdo vzepře( Libye, Sýrie atd..)Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
    15:12 08.02.2018

    No např. taková DVTV, Čt a Blesk je rozhodně v dezinformacích napřed :D

    No např. taková DVTV, Čt a Blesk je rozhodně v dezinformacích napřed :D

  • infi
    15:11 08.02.2018

    mmiklyn: Doufam, ze pristi clanek nebude o vlivu Moskvy/Pekingu na zvoleni Putinove slut v CR :-) Verim, ze kdyby jste nevedl ten clanek ideologicky, nemelo by to odezvu jakou ...Zobrazit celý příspěvek

    mmiklyn: Doufam, ze pristi clanek nebude o vlivu Moskvy/Pekingu na zvoleni Putinove slut v CR :-)
    Verim, ze kdyby jste nevedl ten clanek ideologicky, nemelo by to odezvu jakou ma.

    Ne, ted vazne. V posledni dobe se odehralo tolik udalosti o kterych (verim, ze nejenom ja) bych si rad precetl neco objektivniho i na ceskem webu:

    - Sestreleni SU-25 v Syrii.
    - Udajne zachyceni Izraelskeho raketoveho utoku na Syrske pozice.
    - Utok "USA" koalice na vladni jednotky Syrie (100+ mrtvych?)
    - Utok na somalske uprchilky u Jemenu, kteri byli pod zastitou OSN - udajne AH-64 (UAE?) - 42 mrtvych vc. deti a zenSkrýt celý příspěvek

  • analytic
    14:55 08.02.2018

    fenri:

    Já Vám neupírám právo kritizovat nadpis a Vy mi nemůžete upřít právo na Vaši kritiku reagovat. Nemám co bych k tomu dál dodal. Pěkný den.

    fenri:

    Já Vám neupírám právo kritizovat nadpis a Vy mi nemůžete upřít právo na Vaši kritiku reagovat. Nemám co bych k tomu dál dodal. Pěkný den.

  • fenri
    14:40 08.02.2018

    Mimochodem nebylo by marné, popsat rozdíly v přístupech i u ostatních zpravodajských služeb. Kdyby se to povedlo bez ideologie (což je autorem našlápnuto solidně) byla by takové ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem nebylo by marné, popsat rozdíly v přístupech i u ostatních zpravodajských služeb. Kdyby se to povedlo bez ideologie (což je autorem našlápnuto solidně) byla by takové přehledná, suchá komparace zajímavá a přínosná. Samozřejmě tento obor je z podstaty zahalen řadou závojů, takže to bude vždy trochu vaření z vody, ale tak je to holt třeba brát.Skrýt celý příspěvek

  • mmyklin
    14:35 08.02.2018

    infi: účelem článku bylo popsat rozdílné přístupy Ruska a Číny k řízení vlivových operací, netřeba tam hledat něco, co tam není. Pěkný den.

    infi: účelem článku bylo popsat rozdílné přístupy Ruska a Číny k řízení vlivových operací, netřeba tam hledat něco, co tam není. Pěkný den.

  • infi
    14:18 08.02.2018

    Úroveň Blesku. Říkám si jestli jsem nezabloudil na nějakou opačnou odnož ac24? Nechápu účel článku.

    Úroveň Blesku. Říkám si jestli jsem nezabloudil na nějakou opačnou odnož ac24? Nechápu účel článku.

  • raziel87
    14:13 08.02.2018

    tak v dobách SSSR byly pro tyto operace vyčleněny jednotky KGB a při potřebě potlačit občanské nepokoje, či jinak demonstrovat sílu, nastoupil SPECNATZ. Když v 79 vlítli do ...Zobrazit celý příspěvek

    tak v dobách SSSR byly pro tyto operace vyčleněny jednotky KGB a při potřebě potlačit občanské nepokoje, či jinak demonstrovat sílu, nastoupil SPECNATZ.

    Když v 79 vlítli do Afghánu, zlikvidovali prezidenta Hafizulláha Amína i s manželkou, v podstatě až v půlce 90. let se začalo otevřeně mluvit o tom, že to byla práce SPECNATZ a ne rebelů sympatizujících se změnou režimu (a později dosazeného Babraka Karmala) Když se bortil Sovětský svaz a v Baltských zemích docházelo k nepokojům a střelbě do civilistů, celé to posrala KGB a od SPECNATZ dali ruce pryč.......a za 2 roky se jim to vrátilo, protože SPECNATZ odmítl nadále podporovat režim, který je "zradil". Tak se Jelzin nemusel v paláci ani bránit.

    Donnbas to samé - vojáci na dovolené -> SPECNATZ. Pořád to dělají stejně, jako za totalitySkrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:07 08.02.2018

    analytic: proč by se nemohlo diskutovat nad nadpisem? či formou nadpisu? Můžete mi říct jeden jediný racionální důvod? Zpravidla je text, který má různé části (dle náročnosti). ...Zobrazit celý příspěvek

    analytic: proč by se nemohlo diskutovat nad nadpisem? či formou nadpisu? Můžete mi říct jeden jediný racionální důvod?
    Zpravidla je text, který má různé části (dle náročnosti). Název je jednou ze součástí textu a já netuším, kde berete to moudro, že je to tabu. příště se nebude smět diskutovat o Abstraktu, Metodice, Zdrojových datech, Diskuzi či Závěru? Proč?Skrýt celý příspěvek

  • Jaroni94
    14:03 08.02.2018

    No, sice osobně dost kritizuji Čínskou či Ruskou či Americkou politiku a neříkám že nemám k žádné zemi výhrady, ale tenhle článek mě připadá nějak trochu moc jednostranný a hl. mě ...Zobrazit celý příspěvek

    No, sice osobně dost kritizuji Čínskou či Ruskou či Americkou politiku a neříkám že nemám k žádné zemi výhrady, ale tenhle článek mě připadá nějak trochu moc jednostranný a hl. mě připadá, že tento článek nemá nic moc s "armádními" novinkami společného.
    Spíše je trošičku propagandistický a politický než li vojenský o čemž tato stránka má být...Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    13:27 08.02.2018

    givicz: Nikdo Vám nebrání napsat příspěvek o vlivu neziskovek a nadací financovaných ze zahraničí. Můžeme potom diskutovat nad obsahem, ale asi ne nad nadpisem, který mu ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz:

    Nikdo Vám nebrání napsat příspěvek o vlivu neziskovek a nadací financovaných ze zahraničí. Můžeme potom diskutovat nad obsahem, ale asi ne nad nadpisem, který mu dáte

    Argumenty, které používáte mi připomínají dobu, kdy se říkavavalo: my zavíráme disidenty a vy zase bijete černochy. Je mi jasné, že na Východě používají svoje metody a na Západě zase jiné. Ale zveřejněný příspěvek je o těch východních a nadpis na tom nic nezmění. Ale klidně by asi mohl někdo napsat rozsáhlejší a geograficky vyvážený příspěvek, třeba pod názvem "Vlivové operace pod taktovkou Moskvy, Pekingu, Bruselu, Washingtonské bažiny, pražské kavárny a spol.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    12:41 08.02.2018

    fenri vidím to podobně.. sice v článku je poněkud cudně zmíněno, že Spojené státy využitím podobných metod dosáhly svržení řady vlád a dodnes jimi udržují svůj současný vliv ve ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri vidím to podobně.. sice v článku je poněkud cudně zmíněno, že Spojené státy využitím podobných metod dosáhly svržení řady vlád a dodnes jimi udržují svůj současný vliv ve světě ale nadpis jak pěst na oko . :)

    Jinak máme tady v České republice politické neziskovky financované od všech daňových poplatníků, ze státního rozpočtu.. politické neziskovky financováné ze zahraničí, různé nadace, které ovlivňují veřejné mínění atp.

    Takže jsem pro ať se po vzoru USA každá politická nadace, politická neziskovka financovaná ze zahraničí označí za zahraničního agenta... dále jsem pro ať se ukončí financování politických neziskovek ze státního rozpočtu..

    O vlivových aktivitách Ruska a Číny bych začal psát, až Číňané nebo Rusové koupí celoplošnou " americkou " NOVU nebo až budou mít většinu v Radě naší Vaší České Televize :)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:37 08.02.2018

    Analytic (co analyzujete?) : máte problém se čtením? Píši jasně, že článek je v pořádku (mrkněte se, co znamená slovo OK, ju?). Prostě rétorika je Rudopravní. To není o emocích. ...Zobrazit celý příspěvek

    Analytic (co analyzujete?) : máte problém se čtením? Píši jasně, že článek je v pořádku (mrkněte se, co znamená slovo OK, ju?). Prostě rétorika je Rudopravní. To není o emocích. Oni tak ti svazáci psali. Jasánkovci. Dodnes přesně tyhle termíny používá třeba s. analytik Jan Koller. Taky dobrá figura...Skrýt celý příspěvek

  • jarpe
    12:29 08.02.2018

    analytic:
    No váš příspěvek taky vyzněl velice emocionálně. Problém je ten, jak poznáte emoce z textu?

    analytic:
    No váš příspěvek taky vyzněl velice emocionálně. Problém je ten, jak poznáte emoce z textu?

  • analytic
    11:35 08.02.2018

    fenri: Jste opravdu dobrý. Když se těžko hledají argumenty pro zpochybnění obsahu, tak je potřeba zaútočit alespoň na nadpis příspěvku, který je o vlivových operacích řízených z ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:

    Jste opravdu dobrý. Když se těžko hledají argumenty pro zpochybnění obsahu, tak je potřeba zaútočit alespoň na nadpis příspěvku, který je o vlivových operacích řízených z Moskvy a Pekingu. Záměna slova "řízení" za slovo "taktovka" mi nepříjde jako komunistická agitka. Ale jako "zájmová osoba" bych se asi ohradil, protože když mě někdo řídil, tak to nezní tak pejorativně, jako když mě někdo diriguje. Nepoudsouvám Vám špatné úmysly, ale Vaše výhrada k nadpisu příspěvku mi nepřijde jako příliš racionální, ale chápu, že svět kolem sebe vnímáme taky emocionálně.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:12 08.02.2018

    Článek OK, ale proboha, byla by možné opustit tu angažovanou rétoriku v nadpise? Vždyť je to fakt jak z Rudého práva. Ten termín "pod taktovkou..."(vrahů z vólstrýtu). Snad už jsme ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek OK, ale proboha, byla by možné opustit tu angažovanou rétoriku v nadpise? Vždyť je to fakt jak z Rudého práva. Ten termín "pod taktovkou..."(vrahů z vólstrýtu). Snad už jsme dál.
    Nebo už zase ne?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2