Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS

TITUS; větší foto / Tatra Trucks

V sobotu 23. září se v parku na pražské Letenské pláni konal Den s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR. Akce byla připomínkou sta let uplynulých od zformování prvních národních vojenských jednotek v novodobé české historii. Na Letné tak byla k vidění historická i současná technika armády, vojáci ale poprvé představili i novinku v podobě vozidla TITUS, jehož zavedení do výzbroje schválila vláda.

V sobotu během Dne s Armádou ČR měli návštěvníci možnost na vystavených exponátech vidět překotný technický pokrok v oblasti vojenské techniky za posledních sto let. Vedle historických unikátů i současné techniky Armáda České republiky představila i budoucnost své výzbroje v podobě obrněného vozidla TITUS na podvozku Tatra.

„Je to poprvé za posledních několik desítek let, kdy český výrobce pro českou armádu vyrobí sofistikovanou obrněnou techniku světové kvality, která byla vyvinuta domácími specialisty na českém podvozku,“ řekl na adresu vozidla TITUS Petr Rusek, předseda představenstva společnosti Tatra Trucks, která bude pro armádu stroje vyrábět.

V této souvislosti připomeňme, že 18. září česká vláda schválila program rozvoje pozemních sil AČR, který počítá i s vyzbrojením brigád pozemních sil obrněnými vozidly TITUS české výroby, jež jsou postaveny na podvozku Tatra 6×6.

Poslední obrněnou bojovou techniku vyvinutou a vyrobenou na našem území s českým podvozkem, která se dostala do výzbroje československých nebo českých ozbrojených sil, představovaly obrněné transportéry OT-64 SKOT a houfnice DANA vz. 77 pocházející ze 60. a 70. let. Projektem vozidla TITUS tak společnost Tatra Trucks, potažmo český obranný průmysl dokazuje, že je opět schopen české armádě zajišťovat dodávky špičkové bojové techniky světových parametrů.

Zakázku na pořízení 62 kusů vozidel TITUS schválila česká vláda už koncem července tohoto roku, přičemž půjde o vozidla v provedení velitelsko-štábní, spojovací a místo koordinace palebné podpory (MKPP). Představitelé ozbrojených sil však v minulosti již několikrát deklarovali, že by armáda mohla vozidel TITUS pořídit v dalších variantách mnohem více.


Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS; větší foto / Tatra Trucks

TITUS je unikátním bojovým vozidlem, jež vyvinula kopřivnická Tatra Trucks ve spolupráci s francouzskou společností Nexter Systems, předním světovým výrobcem speciální techniky. TITUS v sobě kombinuje výjimečné jízdní schopnosti v těžkém terénu srovnatelné s pásovými vozidly a vysoký stupeň balistické ochrany posádky.

Konstrukce nástavby i prověřeného tatrováckého páteřového podvozku s řiditelnou první a třetí nápravou činí z vozidla TITUS univerzální platformu použitelnou nejen v ozbrojených silách, ale také u policie či bezpečnostních i záchranných složek.

Vedle vozidel Pandur II CZ bude TITUS představovat klíčový bojový prostředek pozemních sil Armády České republiky. Výrobu obou typů vozidel mají na starosti české průmyslové podniky, v prvním případě je to společnost Tatra Defence Vehicle patřící do holdingu Czechoslovak Group, v druhém případě pak již zmiňovaná společnost Tatra Trucks. Oba podniky armádě navíc zajistí také servisní, logistickou i technickou podporu a také školící programy pro obsluhy a techniky. 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

MRAP Titus pro Armádu ČR. Příprava na minulou válku?

Minulý týden internetový portál E15 informoval o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) nakoupit obrněná vozidla Titus kategorie MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected). Překvapením je však velikost objednávky - MO ČR projevilo zájem až o 300 vozidel Titus.

Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA

Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS pro potřeby ozbrojených sil. Armáda České republiky tak do své výzbroje postupně získá na šest desítek těchto vozidel ve třech provedeních.

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ se představil na Dnech NATO

Na tradiční akci Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky, která se konala o tomto víkendu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) oficiálně představila samohybný minomet na podvozku obrněného vozidla Pandur II 8x8 CZ. Tento prostředek palebné podpory společnost TDV patřící do holdingu Czechoslovak Group aktivně nabízí Armádě České republiky i dalším potenciálním zájemcům.

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném videu i přiložených fotkách lze jasně rozpoznat modernizované samohybné kanónové houfnice (ShKH) vz. 77 Dana a raketomety RM-70 Vampir.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Jara
  12:05 18.02.2018

  Netahejte sem minulost samozřejmě stát poslal do kopru všechno v ČR ( komunismus) ale státní podíl ve strategických firmám je zcela normální v celé Evropě

 • skelet
  11:43 18.02.2018

  Jara: není to o zachránci Strnadovi. Jde o to, že ji stát kdysi málem poslal do kopru. To radši ať Tatra nedodává pro AČR, než aby se s ní zas experimentovalo. Sorry jako :)
  Pokud se to netýká Tatra vehicles, tak v podstatě žádný problém není. Jen komplikace. Pardon.. jediný problém bude s Pandury.

 • Jara
  11:39 18.02.2018

  A je to zase tady Strnad “ zachránce Tatry “ ne tak to opravdu nebylo max obráceně Tatru zachránila spolupráce s DAFem ( phoenix) a sedmičková řada ani na jednom nemá Strnad zásluhu měl akorát skutečně dobrý timming ( ironie)....

 • Nesher
  11:37 18.02.2018

  Tatra vehicles není problém, ta dodává armádě jen nakláďáky a podvozky, tady nikdo prověrku nepožaduje. Horší je to u dalších společností, např. Tatra defence, Retia, Eldis atd. Ty figurují jako koncoví dodavatelé (integrátoři) a tam už prověrku logicky MO vyžaduje.

 • skelet
  11:23 18.02.2018

  Co Vám Tatra udělala, že ji zase chcete dostat pod stát, který ji málem dovedl ke krachu? :)))

 • Jara
  11:14 18.02.2018

  PavolIR
  Ano to bude asi jediná cesta,jak zachránit společnosti na kterých je naše MO závislé ... pro mě by bylo logické kdyby strategické společnosti jako Tatra Retia a další fungovaly s nějakým státním podílem, který by v budoucnu vyloučil současnou situaci.
  A co na Slovensku, řešíte stejné problémy s případnými zakázkami pro CSG? (Opravdu mne to zajima prosím nebere to jako převádění řeči na slovenské problémy ) u vás soutěži CSG s patriotem, vylučuje ho to také?

  Má to jednu dobrou stránku u nás v ČR to znamená že nová BVP bude řešit Jičínský VOP( státní) a navíc při výběru 4x4 bude také ve výhodě se svým Nimrem

 • PavolR
  10:57 18.02.2018

  Nesher:
  V prípade, že pôjde CSG ku dnu, tak skúsiť získať za tie alokované peniaze prinajmenšom Tatru. Lebo bez toho by ste boli aj tak zo zákona závislí na niekom, kto predstavuje bezpečnostné riziko...

 • Nesher
  10:16 18.02.2018

  Problémy CSG pokračují a další dodávky ACR jsou stále méně pravděpodobné. Navíc CSG nemá problémy jen v ČR, ale i v zahraničí. Převzetí srbské společnosti IMK 14 momentálně vyšetřují makedonské úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
  Situace je nepříjemná i pro MO, na zakázky byly už alokovány peníze, které bude nyní obtížné utratit.
  https://www.euro.cz/byznys/czechoslovak-rup-1393593

 • Jara
  13:14 08.02.2018

  Mám velikou radost, že se u nás začíná veřejně mluvit o nepříjemných věcech ano csg je zločinecká organizace s napojením na ruský kapitál tedy i jejich tajné služby je jasné, že se musí zabránit tomu aby něco takového mělo přístup k takovým obranným technologiím státu jako jsou radary ELM.
  Jenom doufám, že podniky jako například Tatra a Retia brzký pád tohoto nebezpečného “zrádcovského”molochu přežijí.

 • Nesher
  12:29 08.02.2018

  petres
  Přesně tak, protože ruské peníze většinou i znamenají ruské tajné služby. A myslím, že je naprosto nepřípustné, aby jeden z hlavních dodavatelů výzbroje (jen namátkou Pandury, Titusy, radary MADR, radar Revisor.....) byl v nějakém spojení s potencionálním nepřítelem

Stránka 1 z 4