Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS

TITUS; větší foto / Tatra Trucks

V sobotu 23. září se v parku na pražské Letenské pláni konal Den s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR. Akce byla připomínkou sta let uplynulých od zformování prvních národních vojenských jednotek v novodobé české historii. Na Letné tak byla k vidění historická i současná technika armády, vojáci ale poprvé představili i novinku v podobě vozidla TITUS, jehož zavedení do výzbroje schválila vláda.

V sobotu během Dne s Armádou ČR měli návštěvníci možnost na vystavených exponátech vidět překotný technický pokrok v oblasti vojenské techniky za posledních sto let. Vedle historických unikátů i současné techniky Armáda České republiky představila i budoucnost své výzbroje v podobě obrněného vozidla TITUS na podvozku Tatra.

„Je to poprvé za posledních několik desítek let, kdy český výrobce pro českou armádu vyrobí sofistikovanou obrněnou techniku světové kvality, která byla vyvinuta domácími specialisty na českém podvozku,“ řekl na adresu vozidla TITUS Petr Rusek, předseda představenstva společnosti Tatra Trucks, která bude pro armádu stroje vyrábět.

V této souvislosti připomeňme, že 18. září česká vláda schválila program rozvoje pozemních sil AČR, který počítá i s vyzbrojením brigád pozemních sil obrněnými vozidly TITUS české výroby, jež jsou postaveny na podvozku Tatra 6×6.

Poslední obrněnou bojovou techniku vyvinutou a vyrobenou na našem území s českým podvozkem, která se dostala do výzbroje československých nebo českých ozbrojených sil, představovaly obrněné transportéry OT-64 SKOT a houfnice DANA vz. 77 pocházející ze 60. a 70. let. Projektem vozidla TITUS tak společnost Tatra Trucks, potažmo český obranný průmysl dokazuje, že je opět schopen české armádě zajišťovat dodávky špičkové bojové techniky světových parametrů.

Zakázku na pořízení 62 kusů vozidel TITUS schválila česká vláda už koncem července tohoto roku, přičemž půjde o vozidla v provedení velitelsko-štábní, spojovací a místo koordinace palebné podpory (MKPP). Představitelé ozbrojených sil však v minulosti již několikrát deklarovali, že by armáda mohla vozidel TITUS pořídit v dalších variantách mnohem více.


Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS; větší foto / Tatra Trucks

TITUS je unikátním bojovým vozidlem, jež vyvinula kopřivnická Tatra Trucks ve spolupráci s francouzskou společností Nexter Systems, předním světovým výrobcem speciální techniky. TITUS v sobě kombinuje výjimečné jízdní schopnosti v těžkém terénu srovnatelné s pásovými vozidly a vysoký stupeň balistické ochrany posádky.

Konstrukce nástavby i prověřeného tatrováckého páteřového podvozku s řiditelnou první a třetí nápravou činí z vozidla TITUS univerzální platformu použitelnou nejen v ozbrojených silách, ale také u policie či bezpečnostních i záchranných složek.

Vedle vozidel Pandur II CZ bude TITUS představovat klíčový bojový prostředek pozemních sil Armády České republiky. Výrobu obou typů vozidel mají na starosti české průmyslové podniky, v prvním případě je to společnost Tatra Defence Vehicle patřící do holdingu Czechoslovak Group, v druhém případě pak již zmiňovaná společnost Tatra Trucks. Oba podniky armádě navíc zajistí také servisní, logistickou i technickou podporu a také školící programy pro obsluhy a techniky. 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA

Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS ...

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ se představil na Dnech NATO

Na tradiční akci Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky, která se konala o tomto víkendu na ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Flader
  10:20 27.09.2017

  Jura99, ako doborníkovi na Slovensko ti iste neuniklo, že modernizácia BVP pre ISTAR bola podpísaná ešte minulým ministrom obrany (na samom konci funkčného obdobia). Ponuka od ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, ako doborníkovi na Slovensko ti iste neuniklo, že modernizácia BVP pre ISTAR bola podpísaná ešte minulým ministrom obrany (na samom konci funkčného obdobia). Ponuka od MiG-u patrí už do obdobia terajšieho ministra.
  Inak to akože vážne by ste chceli od tejto núdzovky (lebo tak to je, je to núdzovka aby ISTAR do zavedenia novej techniky aspoň niečo mal) aby na tých niekoľko rokov dostala nový kanón? Veď po zvedení kolesovej platformy pôjddu urči k útvarom kde budú ešte slúźiť BVP. To by bola logistická bomba, mať kvôli paŕ prieskumným vozidlám zásobu úplne inej munície než zvyšok jednotky.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:19 27.09.2017

  Flader: to není článek o Titusu, ale o dnech s AČR, ne kterých "vojáci předvedli Titus". Analogicky by na dnech OS SR mohli vojáci předvést modernizované BVP a analogicky by k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Flader: to není článek o Titusu, ale o dnech s AČR, ne kterých "vojáci předvedli Titus". Analogicky by na dnech OS SR mohli vojáci předvést modernizované BVP a analogicky by k tomu mohla být pořádná fotka modernizovaného BVP. Na modernizaci BVP je určité zklamání nejen cena, ale instalace nové věže s novým kanonem ale ruské ráže (!). Ovšem potom, co si ministr obrany nechá udělat nabídku na stíhačky Mig-35 není překvapivé už vůbec nic. Taková nabídka vůbec neměla být poptána natož přijata.

  Jinak Titus v té "ázerbájdžánské" pískové barvě - buď jim zbylo hodně barvy z té zakázky na modernizaci DANA a RM70 nebo se dočkáme dalšího videa ze zavedení Titus v Ázerbájdžánu ? ;)Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  22:05 26.09.2017

  Flander v pohode. Idem to tam očekovať. Miroslav aj mňa tomto tipe nepriestrelného skla vždy napadne tento argument naposledy pri ALIGATOR 4x4 MASTER ...Zobrazit celý příspěvek

  Flander

  v pohode. Idem to tam očekovať.


  Miroslav

  aj mňa tomto tipe nepriestrelného skla vždy napadne tento argument naposledy pri ALIGATOR 4x4 MASTER II

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  21:56 26.09.2017

  Vozidlo je to určite kvalitné ale nerozumiem tomu nedelenému čelnému sklu. To nie je vyhliadkový autobus ale bojové vozidlo. Poškodenie skla si vyžiada výmenu celého dielu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Vozidlo je to určite kvalitné ale nerozumiem tomu nedelenému čelnému sklu. To nie je vyhliadkový autobus ale bojové vozidlo. Poškodenie skla si vyžiada výmenu celého dielu. Zbytočne drahé, časovo a technicky náročnejšie a teda aj rizikovéSkrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:53 26.09.2017

  A článok som čítal, dokonca na Palbu som dával odkaz ja poobede.

  A článok som čítal, dokonca na Palbu som dával odkaz ja poobede.

 • Flader
  21:52 26.09.2017

  Arthur, fotky zodpovedali článku. Vozidlá neboli schované a ukryté pred zrakmi. To, že nie sú na fotografiách je logické, keďže článok nebol o nich. Tuná je článok o Tituse tak tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur, fotky zodpovedali článku. Vozidlá neboli schované a ukryté pred zrakmi. To, že nie sú na fotografiách je logické, keďže článok nebol o nich. Tuná je článok o Tituse tak tu logicky jeho fotka je.
  Ono všeobecne informácii a fotografii o ISTAR je veľmi málo vonku. Ale podobne je na tom aj 23. motorizovaný prápor.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  21:44 26.09.2017

  Flader Vy ste čítal vôbec tento článok (Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS) a analogicky tú slovenskú newsku? TITUS nemal problém sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Flader

  Vy ste čítal vôbec tento článok (Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS) a analogicky tú slovenskú newsku? TITUS nemal problém sa predviesť?

  http://www.mbpo.mil.sk/72824/?...

  "Priaznivcom Ozbrojených síl SR bola v podriadených súčastiach brigády prezentovaná statická ukážka zbraní a techniky, dynamické ukážky, branno-športové hry, RCHBO, maskovanie na tvár maskovacími farbami, ukážky zo streleckej prípravy, vojenské zdravotníctvo ako i výklad k humanitárnym a vojenským operáciám mimo územia SR."

  Priaznivci sú aj deti, ale nielen deti !

  A zároveň link na pozvánku:

  "Pre návštevníkov pripravujeme statickú ukážku zbraní a techniky, dynamické ukážky (boj zblízka, manipulácia so zbraňou tzv. „Weapon handling“ a iné), branno-športové hry, RCHBO, maskovanie na tvár maskovacími farbami, ukážky zo streleckej a poradovej prípravy, prednášky z projektu „Príprava obyvateľstva na obranu štátu“ (Pozemné sily OS SR, Vojenské zdravotníctvo, Humanitárne a vojenské operácie mimo územia SR) a iné.

  Tešíme sa na Vašu účasť!"

  http://presov.dnes24.sk/zlaka-...

  Návštevníci sú aj deti, ale nielen deti !

  22. mechanizovaný prápor s obddobnou fotkou nemal problém
  http://www.22mprmi.mil.sk/7283...


  LEN PRIPOMEŇME:
  Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty (29.06.2016)
  http://www.armadninoviny.cz/sl...

  Takže ešte raz daňový poplatník: 1,5 mil EUR / modernizovaný kus = 39 084 000 CZK (po starom 45 189 000 SKK) / modernizovaný kus => ASR (OS SR) kampak kráčíš? Zaujímala by ma hodnota za peniaze!

  A PARADOXNE TO ZREJME BUDE MAŤ POKRAČOVANIE
  Z verejného dokumentu LP/2017/665 Návrh Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030:

  • Príloha 1: 4) Modernizácia BVP
  Modernizované bojové vozidlo pechoty je modernizované bojové prieskumné vozidlo na pásovom podvozku zabudovaním bezposádkovej veže TURRA-30 s použitím 30 mm kanóna a využitím systému riadenia paľby, systémom detekcie ožiarenia laserovým lúčom a GPS navigácie. Tieto vozidlá budú využiteľné pre prápor ISTAR a mechanizované prápory.

  • Prílohy č. 2 - (Harmonogram realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €) je zrejmé, že P1-4 Modernizácia BVP 18ks stojí 44,50 mil EUR s harmonogramom 2018 – 2023;

  • ale Príloha 3 - (Prepojenie hlavných modernizačných projektov na jednotlivé spôsobilosti) sa uvádza, že „Prápor ISTAR - doplniť BPsV (modernizované) v druhej polovici roku 2017 (projekt P1-4)“.

  • Potom z hľadiska transparentnosti sa natíska otázka či v harmonograme 2018 – 2023 sa jedná o ďalších 18ks BVsPI alebo je to navýšenie ceny z pôvodných 27 mil EUR na 44,50 mil EUR (+64,81%).
  Ak nie tak potom to je ďalších 18ks BVsPI čím by prápor ISTAR (resp. prápory 2. mechanizovanej brigády) disponovali v roku 2023 spolu 36ks BPsVI ?

  ________
  https://www.slov-lex.sk/legisl...
  https://www.slov-lex.sk/legisl... Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:35 26.09.2017

  Asi preto, pretože fotky sa nemali týkať aktuálneho vybavenia útvarov, ale sú to fotky k článku o tom ako oslávili útvary 2.mb Deň OSSR. Konkrétne teda dňom otvorených dverí v ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi preto, pretože fotky sa nemali týkať aktuálneho vybavenia útvarov, ale sú to fotky k článku o tom ako oslávili útvary 2.mb Deň OSSR. Konkrétne teda dňom otvorených dverí v kasárňach na východe republiky.
  Mňa by tiež potešili fotky modernizovaných "Svatáv", ale určite by som ich nečakal nikdy v článku o deťoch v kasárňach.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  19:25 26.09.2017

  Troška slovenskej "analógie" aneb keď dvaja robia to isté nemusí to byť to isté... Zamerajte sa na fotky 11, 12, ktoré a opakujú ako 15, ...Zobrazit celý příspěvek

  Troška slovenskej "analógie" aneb keď dvaja robia to isté nemusí to byť to isté...

  Zamerajte sa na fotky 11, 12, ktoré a opakujú ako 15, 16

  http://www.mbpo.mil.sk/72824/?...

  Hádanka za 1,5 mil EUR / ks pre znalých ???

  P.S. prečo mám pocit, že vybrali fotky, o ktorých si mysleli, že to nespoznáme a fotili to ako to fotili... Proste ako sa povie "NEVYDALO"...Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  19:25 26.09.2017

  Troška slovenskej "analógie" aneb keď dvaja robia to isté nemusí to byť to isté... Zamerajte sa na fotky 11, 12, ktoré a opakujú ako 15, ...Zobrazit celý příspěvek

  Troška slovenskej "analógie" aneb keď dvaja robia to isté nemusí to byť to isté...

  Zamerajte sa na fotky 11, 12, ktoré a opakujú ako 15, 16

  http://www.mbpo.mil.sk/72824/?...

  Hádanka za 1,5 mil EUR / ks pre znalých ???

  P.S. prečo mám pocit, že vybrali fotky, o ktorých si mysleli, že to nespoznáme a fotili to ako to fotili... Proste ako sa povie "NEVYDALO"...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  15:14 26.09.2017

  Pekny pancerovany automobil. Jako nahrada skrinovych PV3S urcite dobry.

  Pekny pancerovany automobil. Jako nahrada skrinovych PV3S urcite dobry.

 • liberal shark
  15:14 26.09.2017

  Pekny pancerovany automobil. Jako nahrada skrinovych PV3S urcite dobry.

  Pekny pancerovany automobil. Jako nahrada skrinovych PV3S urcite dobry.

 • technik
  14:07 26.09.2017

  o kvalitách Tituse nelze pochybovat, až na výše srovnávanou stejnou průchodivost terénu jako pásové vozidlo. To může říct opravdu jen blb. Podle mě je hlavní otázka jak s s tím ...Zobrazit celý příspěvek

  o kvalitách Tituse nelze pochybovat, až na výše srovnávanou stejnou průchodivost terénu jako pásové vozidlo. To může říct opravdu jen blb. Podle mě je hlavní otázka jak s s tím poradí logistika. Už dnes máme na praporu cca 12 hlavních druhů techniky, nově zaváděná technika je " jiný pes jiná ves" složitost oprav pancéřovaných vozidel je dle normohodin daleko náročnější, technika je modernější tím pádem požadavky na kvalifikaci dílenského personálu také, ale s tím se nic nedělá. Na opravy a údržbu nemají dnešní útvary stavěnou logistiku, čety oprav, dílenskou kapacitu ani kapacitu skladu TAM.Skrýt celý příspěvek

 • R200
  14:03 26.09.2017

  Arassuil: Snad se tedy u 7.mb dočkáme těchto prostředků na platformě BVP a Titusy nakonec skončí u lehké brigády...

  Arassuil: Snad se tedy u 7.mb dočkáme těchto prostředků na platformě BVP a Titusy nakonec skončí u lehké brigády...

 • Arassuil
  13:05 26.09.2017

  R200: Z nouze ctnost, stačí, že to takhle domrvili u jedné brigády, nemusí to cpát i ke 4. brn. Peníze nejsou všechno...

  R200: Z nouze ctnost, stačí, že to takhle domrvili u jedné brigády, nemusí to cpát i ke 4. brn. Peníze nejsou všechno...

 • R200
  12:50 26.09.2017

  Nechápu jednu věc. Ty velitelsko-štábní, spojovací a MKPP Titusy mají jít k 7.mb, je tedy vidět, že nemusí být na stejné platformě jako hlavní bojový prostředek (kvůli mobilitě, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu jednu věc. Ty velitelsko-štábní, spojovací a MKPP Titusy mají jít k 7.mb, je tedy vidět, že nemusí být na stejné platformě jako hlavní bojový prostředek (kvůli mobilitě, odolnosti atd.). Proč se tedy Titusy nekoupí i k 4.brn a neušetří se za nákladný vývoj speciálních verzí Pandurů?Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  12:42 26.09.2017

  Shelmik: Zatímco na Armádních novinách se to vždycky sfouklo tvrzením, že pancéřová ochrana je modulární v rozsahu až do Level 4 (byť pochybnosti tam zmíněny byly), tak na ...Zobrazit celý příspěvek

  Shelmik: Zatímco na Armádních novinách se to vždycky sfouklo tvrzením, že pancéřová ochrana je modulární v rozsahu až do Level 4 (byť pochybnosti tam zmíněny byly), tak na anglických stránkách se vždy důsledně rozlišovalo mezi "engine bonnet and armoured glasses" a potom "the crew and soldiers compartment". Jinými slovy kapota a čelní sklo (a možná i další boční skla?) je v základu pouhý level 1 (možnost navýšení na level 3), zatímco zbytek je level 2 (s možností na level 4).Tedy ve výsledku žádná sláva, ale vzhledem k tomu, co to má nahrazovat, tak je to zlepšení asi o 10 000%.Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  12:36 26.09.2017

  Shelmik To je pořádné sklíčko. :)

  Shelmik To je pořádné sklíčko. :)

 • juhelak
  11:50 26.09.2017

  sem zvedavej kdy vyjedou první s ACR maskováním.

  sem zvedavej kdy vyjedou první s ACR maskováním.

 • Shelmik
  10:41 26.09.2017

  By me zajimalo co je mysleno vysokym stupnem ochrany kdyz vidim to celni sklo... ta vyloha ma jako stejnou pevnost jak to pancerovani ? A nebo jde pres to celni sklo sklopit nejaky ...Zobrazit celý příspěvek

  By me zajimalo co je mysleno vysokym stupnem ochrany kdyz vidim to celni sklo... ta vyloha ma jako stejnou pevnost jak to pancerovani ? A nebo jde pres to celni sklo sklopit nejaky stit ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2