Vojáci z Jinců naučili děti z Plzeňska Heimlichův manévr, dělostřelci představili techniku
- 23. 4. 2024
- 2 komentářů
- Tisková zpráva
Projekt Den s armádou – Naše stopy v NATO zavítal společně s vojáky z 13. dělostřeleckého pluku z Jinců do škol v Plzeňském kraji. Vojáci představili žákům ve Městě Touškov a v Tachově úlohu české armády a význam našeho 25 let trvajícího členství v Severoatlantické alianci.
„Při prezentaci jsme zdůraznili nejen roli armády v krizových situacích, ale i její hlavní úkol, kterým je obrana našeho státu,“ uvedla tisková mluvčí jineckého útvaru kapitánka Gabriela Kugler, která dětem představila i strukturu a úkoly 13. dělostřeleckého pluku.
Děti se také dozvěděly o nových systémech, které dělostřelci používají. Na videu si prohlédly ShKH 152 mm houfnici DANA, vozidlo MKPP TITUS a průzkumné a pozorovací komplety Sněžka a LOS-M. „Dnešní dělo už nevypadá jako z filmu Piráti z Karibiku, ale jde o dokonalé technické zařízení,“ vysvětlila.
Udržet pozornost jen pouhým přednášením může být těžké. S tím si ale vojenští zdravotníci snadno poradili. Při ukázce dětem předvedli postup k uvolnění dýchacích cest pomocí tzv. Heimlichova manévru. „Je to nejrychlejší účinná první pomoc při vyproštění cizího tělesa z dýchacích cest,“ řekl nadrotmistr Antonín Lukeš. Nácvik tohoto chvatu si zájemci mohli vyzkoušet na novém přenosném simulátoru, který vojáci přivezli s sebou.
Velkou pozornost vyvolala ukázka přežití v přírodě. Všichni si mohli vyzkoušet rozdělání ohně křesadlem, dozvěděli se, jak získat v přírodě pitnou vodu nebo jak si vyrobit improvizovaný přístřešek. Desátník Ondřej Ondříček dětem vysvětlil i základní pravidla orientace v terénu a v mapě.
Vojáci si pro děti připravili také ukázky boje zblízka, kdy zpacifikovali útočníka se zbraní i beze zbraně, vykryli úder a předvedli obranu proti útočníkovi, když jeden z obránců má na rukou pouta. Děti se aktivně zapojovaly, mohly si vyzkoušet základní prvky sebeobrany, které jim vojáci ukázali, a pak je s nimi nacvičili.
Cílem projektu Den s armádou – Naše stopy v NATO je prakticky připravit děti na situace, se kterými se v běžném životě mohou setkat a ukázat jim, jak se v takových situacích zachovat a případně zachránit sobě nebo dalším lidem život. Zjistili, co je to branná povinnost a že obrana státu je záležitostí všech občanů ČR. Bez podpory veřejnosti se jako armáda neobejdeme.
Související články
Projekt POKOS navštívil děti v Jižních Čechách
Pracovníci odboru komunikace MO završili pro tento školní rok prezentování projektu POKOS na ...
- 05.05.2023
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
Výuka v režii logistů. Školáci z Pardubicka si díky projektu POKOS vyzkoušeli základní vojenské dovednosti.
O tom, jak důležitá je v rámci armády úloha logistů, se mohly přesvědčit děti ze základních škol v ...
- 24.10.2023
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
Děti na Ostravsku nahlédly do světa armády a její historie
Děti ze Základní školy Ostrava-Výškovice a z Jubilejní Masarykovy základní školy v Třinci ...
- 21.11.2023
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
Naše stopy v NATO zabodovaly na jihu Čech. Vzdělávací projekt o armádě si škola pozvala už podruhé
Obléknout si protichemický ochranný oblek, vyzkoušet srdeční masáž nebo si prohlédnout pyrotechnický ...
- 16.04.2024
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
Mohli by radšej zaviesť dronový zväzarm a ukázať im príjem obrazu na mobilný telefon.
Mohli by radšej zaviesť dronový zväzarm a ukázať im príjem obrazu na mobilný telefon.
Načítám diskuzi...