Vojáci z Jinců naučili děti z Plzeňska Heimlichův manévr, dělostřelci představili techniku

Vojáci z Jinců naučili děti z Plzeňska Heimlichův manévr, dělostřelci představili techniku
Jinečtí vojáci dětem předvedli ukázky armádního boje zblízka / MO ČR (Zvětšit)

Projekt Den s armádou – Naše stopy v NATO zavítal společně s vojáky z 13. dělostřeleckého pluku z Jinců do škol v Plzeňském kraji. Vojáci představili žákům ve Městě Touškov a v Tachově úlohu české armády a význam našeho 25 let trvajícího členství v Severoatlantické alianci.

„Při prezentaci jsme zdůraznili nejen roli armády v krizových situacích, ale i její hlavní úkol, kterým je obrana našeho státu,“ uvedla tisková mluvčí jineckého útvaru kapitánka Gabriela Kugler, která dětem představila i strukturu a úkoly 13. dělostřeleckého pluku.

Děti se také dozvěděly o nových systémech, které dělostřelci používají. Na videu si prohlédly ShKH 152 mm houfnici DANA, vozidlo MKPP TITUS a průzkumné a pozorovací komplety Sněžka a LOS-M. „Dnešní dělo už nevypadá jako z filmu Piráti z Karibiku, ale jde o dokonalé technické zařízení,“ vysvětlila.

Udržet pozornost jen pouhým přednášením může být těžké. S tím si ale vojenští zdravotníci snadno poradili. Při ukázce dětem předvedli postup k uvolnění dýchacích cest pomocí tzv. Heimlichova manévru. „Je to nejrychlejší účinná první pomoc při vyproštění cizího tělesa z dýchacích cest,“ řekl nadrotmistr Antonín Lukeš. Nácvik tohoto chvatu si zájemci mohli vyzkoušet na novém přenosném simulátoru, který vojáci přivezli s sebou.

Velkou pozornost vyvolala ukázka přežití v přírodě. Všichni si mohli vyzkoušet rozdělání ohně křesadlem, dozvěděli se, jak získat v přírodě pitnou vodu nebo jak si vyrobit improvizovaný přístřešek. Desátník Ondřej Ondříček dětem vysvětlil i základní pravidla orientace v terénu a v mapě.

Vojáci si pro děti připravili také ukázky boje zblízka, kdy zpacifikovali útočníka se zbraní i beze zbraně, vykryli úder a předvedli obranu proti útočníkovi, když jeden z obránců má na rukou pouta. Děti se aktivně zapojovaly, mohly si vyzkoušet základní prvky sebeobrany, které jim vojáci ukázali, a pak je s nimi nacvičili.

Cílem projektu Den s armádou – Naše stopy v NATO je prakticky připravit děti na situace, se kterými se v běžném životě mohou setkat a ukázat jim, jak se v takových situacích zachovat a případně zachránit sobě nebo dalším lidem život. Zjistili, co je to branná povinnost a že obrana státu je záležitostí všech občanů ČR. Bez podpory veřejnosti se jako armáda neobejdeme.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Projekt POKOS navštívil děti v Jižních Čechách

Pracovníci odboru komunikace MO završili pro tento školní rok prezentování projektu POKOS na ...

Výuka v režii logistů. Školáci z Pardubicka si díky projektu POKOS vyzkoušeli základní vojenské dovednosti.

O tom, jak důležitá je v rámci armády úloha logistů, se mohly přesvědčit děti ze základních škol v ...

Děti na Ostravsku nahlédly do světa armády a její historie

Děti ze Základní školy Ostrava-Výškovice a z Jubilejní Masarykovy základní školy v Třinci ...

Naše stopy v NATO zabodovaly na jihu Čech. Vzdělávací projekt o armádě si škola pozvala už podruhé

Obléknout si protichemický ochranný oblek, vyzkoušet srdeční masáž nebo si prohlédnout pyrotechnický ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pjaro77
  01:29 25.04.2024

  Mohli by radšej zaviesť dronový zväzarm a ukázať im príjem obrazu na mobilný telefon.

  Mohli by radšej zaviesť dronový zväzarm a ukázať im príjem obrazu na mobilný telefon.

  • Badysak
   16:41 25.04.2024

   Letadlem, ani dronem zemi neobsadíš lidi budou vzdy potřeba.

   Letadlem, ani dronem zemi neobsadíš lidi budou vzdy potřeba.

Načítám diskuzi...