Vojáci získají schopnosti Predátorů

COTI Clip-On Thermal Imager
Foto: Pohled přes noční brýle s COTI okulárem / Optics 1

 Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve dne, ale rozhodně ne lépe. Termovizní zařízení od firmy Optics 1 však pozvedává celý systém na zcela novou úroveň. Přídavný termovizní okulár COTI (Clip-On Thermal Imager) umožňuje, skrze noční brýle, pozorovat tepelný obraz lidí či jiných objektů. Nezaleží, zda je nepřítel skrýt v mlze, kouři, v křoví či vysoké trávě. Pokud nemá speciální vybavení a dovednosti, své teplo před ostatním světem neukryje.

Běžně oko vnímá záření o vlnové délce 400 - 700 nanometrů. Noční brýle posouvají tuto schopnost dále, až  na 900 nanometrů - blízko infračervenému spektru.

COTI vidí ještě dále do infračerveného spektra, ve vlnových délkách  8 - 10 mikrometrů. Díky využití "dlouhých" vln, lze efektivně používat noční brýle také za absolutní tmy - bez nutnosti zbytkového světla. 

Základní kamuflážní prostředky můžou ukrýt objekt před nočními brýlemi, avšak vyřazované teplo tak snadno neukryjí. V případě aut nebo místností lze dokonce odhadnout, kdy byly naposledy používány - podle zbytkového tepla.

COTI Clip-On Thermal Imager

Foto: Přídavný termovizní okulár COTI / Optics 1

Schopnosti COTI jdou ale mnohem, mnohem dále. Díky schopnosti rozlišovat teplotní rozdíly v prostředí, se schopnosti uživatele dostávají na nevídanou úroveň.

Pokud terorista nebo sebevražedný útočník skrývá pod oblečením zbraň nebo výbušninu, teplotní obraz těla je narušena. Voják s COTI tak může doslova vidět zbraň nebo bombu ukrytou pod oblečením člověka.

Video: Přídavný termovizní okulár COTI v akci

Vodotěsné, ověřené ostrým nasazením a testovány v nejtěžších podmínkách. Malé rozměry, váha 165 gramů a doba provozu 3 hodiny (11h s přídavným zařízením). To jsou další přednosti COTI termovizních zesilovačů.

Inteligentní úchytný systém umožňuje bezproblémové připojení k většině brýlí pro noční vidění. Nejsou nutné žádné speciální přípravky nebo složité seřizování - jednoduše "plug and play".

COTI okuláry mají tři úrovně fungování: plně termální, „patrolovací“ a "obrysový" mód. Plně termální se hodí do zcela tmavého prostředí, které neobsahuje žádné zbytkové světlo -  jeskynní komplexy, kanalizační soustavy či noci bez svitu měsíce a hvězd.

Pohled přes okulár COTI

Foto: V řadě, za sebou: Pohled přes klasické noční brýle, pohled s COTI okulárem "black hot" a "white hot" a obrysový mód / Tank Geek, www.ar15.com

Přirozené tepelné vyřazování okolního prostředí může zahltit či oslepit termální kamery. Proto je k dispozici patrolovací mód, který eliminuje rušivý tepelný obraz okolí - městské budovy ohřáté denním sluncem, noční poušť nebo také vegetace (kaktusy).

Velice efektní je tzv. obrysový mód, nebo chceme-li "predátorský pohled“.  V tomto nastavení mají teplé objekty kolem sebe doslova svatozář. 

Video: Obrýsový mód v akci

COTI může být rovněž použito osamoceně. Buď jako pozorovací přístroj nebo jako zaměřovač přímo na zbrani.

A co nám moderní technika poskytne příště? Ramenní plasmový kanon, nebo optickou neviditelnost? Nechme se překvapit.

Zdroj: Discovery News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě

Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu

Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo ...

Infračevená munice udělá z noci den

V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Janny
  03:30 28.02.2013

  pěkná kombinace.Tak toto by se hodilo na ty nakoupené IVECA aby se nasi mezi sebou nepostrileli nebo už někdo přišel na to jak rozpoznat v termovizi vlastního od nepřítele.

  pěkná kombinace.Tak toto by se hodilo na ty nakoupené IVECA aby se nasi mezi sebou nepostrileli nebo už někdo přišel na to jak rozpoznat v termovizi vlastního od nepřítele.

 • Jakub
  21:53 04.02.2012

  Je to pěkný...ale jak se to ukáže proti DPM, či dalším věcem co uměj pohlcovat teplo..? FLIR i Thermo je proti tomu k ničemu...Ale nechám se mile rád překvapit :) Jinak koukám že ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to pěkný...ale jak se to ukáže proti DPM, či dalším věcem co uměj pohlcovat teplo..? FLIR i Thermo je proti tomu k ničemu...Ale nechám se mile rád překvapit :) Jinak koukám že je to dosti podobné AN/PSQ-20... že by vylepšení této hračky?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...