Vojáci připravili dětem pestrý školní rozvrh

-
11. 9. 2023
-
1 komentářů
-
Tisková zpráva
Po letních prázdninách se studenti vrátili zpět do lavic a spolu s nimi se vrátil i vzdělávací projekt Příprava občanů k obraně státu (POKOS). Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany navštívili společně s vojáky z Velitelství výcviku - Vojenské akademie Vyškov a příslušníky Krajského vojenského velitelství Brno Základní školu v Dyjákovicích a Gymnázium a střední odbornou školu v Mikulově.
„Zkušenosti vojáků a názorné ukázky toho, jak se chovat v krizových situacích, mohou dětem i jejich blízkým zachránit život a to jsou rady k nezaplacení,” zdůraznila podstatu projektu Daniela Hölzelová z odboru komunikace MO. Během akcemi nabitého dopoledne se děti dozvěděly, že existují různé stupně krizových stavů, jakou roli v nich hrají vojáci a hlavně jakým způsobem pomáhají. Žáci se také dozvěděli, že se armáda dělí na různé složky, jejichž příslušníci nosí odlišné uniformy, nášivky na rukávech či různě barevné barety a zároveň už vědí, jaké poslání mají vojáci nejen doma, ale i v zahraničních misích. „Armáda České republiky chrání naši vlast a naše společné hodnoty už 30 let a na toto významné výročí jsme dnešní program zaměřili,“ doplnila Daniela Hölzelová. Přednášky střídaly názorné ukázky - a že se bylo na co dívat. O tom svědčily nadšené tváře dětí i zvídavé pohledy kolemjdoucích.
Vojenskou přísahou to teprve začíná
Práci svého útvaru přiblížila dětem kapitánka Monika Nováková: „Jsme ti, co připravují všechny vojáky, ale i zálohy a dobrovolníky při vstupu do armády, přes jejich další kariérové, odborné a specializované vzdělávání a výcvik.“ Prvním krokem pro to stát se profesionálním vojákem je úspěšné absolvování kurzu základní přípravy, po kterém absolventi složí vojenskou přísahu. A tady jejich cesta teprve začíná.
Studenti si vyzkoušeli vestu na nácvik Heimlichova hmatu; větší foto / Odbor komunikace Ministerstva obrany
CAESAR není jen dělostřelecký komplet, ale i zdravotnický simulátor
Vůbec poprvé si děti mohly vyzkoušet v rámci projektu POKOS ošetřit poranění na zdravotnickém simulátoru CAESAR, který patří k nejlepším a nejodolnějším pacientským simulátorům na světě. „Caesara máme jako jediní v armádě, ovládáme ho jednoduše pomocí tabletu a dokáže nasimulovat různé druhy bojových poranění,“ říká praporčice Veronika Podhorská, instruktorka zdravotnické přípravy. Figurína má míry dospělého člověka, mluví, krvácí, reaguje očima, dýchá a dokonce má vyměnitelné končetiny. „Při masivním krvácení musíte nasadit turniket co nejvýše a pokud ho správně nasadíte, přestane figurína krvácet,“ dodala Podhorská. Kromě pacientského simulátoru si studenti vyzkoušeli také vestu pro nácvik Heimlichova hmatu, mezilopatkového úderu nebo si mohli natrénovat masáž srdce na novém defibrilátoru Prestan AED Ultra trenér, což je nejrealističtější automatický trenažér, který navíc dává hlasové i vizuální pokyny.
S projektem POKOS jsme navštívili děti v Jihomoravském kraji; větší foto / Odbor komunikace Ministerstva obrany
Netradiční školní rozvrh
Ochrana člověka za mimořádných situací, základy sebeobrany, překážková dráha i ukázky vojenské techniky – to vše bylo součástí rozvrhu POKOS. Pod pečlivým dozorem instruktorů se studenti naučili základní postoj a několik sebeobranných chvatů. Zjistili, jak fungují detekční přístroje a zároveň si vyzkoušeli ochranné masky a protichemické obleky. Vyškovští chemici také seznámili děti s tím, co dokážou zbraně hromadného ničení, nebo co dělat, když dojde k úniku chemických látek. Zážitky z tohoto nevšedního školního dne pak všem zpestřila i prohlídka obrněné techniky. Vidět naživo Dingo, Iveco, vojenskou sanitu či Toyotu Hillux se dětem ve škole zas tak často nepoštěstí.
Související články
Napjatá situace ve východní části Evropy dokazuje, jak je projekt POKOS důležitý
I v armádě platí, že pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň nenahraditelným parťákem vojáků. ...
-
01.03.2023
-
29 komentářů
-
Tisková zpráva
Proč letadla chrání dravci i jak poskytnout první pomoc. Vrtulníkáři s projektem POKOS zaletěli na Vysočinu
Jak poskytnout první pomoc, co si zabalit do evakuačního zavazadla či jak se stát vojenským pilotem. ...
-
10.03.2023
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
Projekt POKOS navštívil děti v Jižních Čechách
Pracovníci odboru komunikace MO završili pro tento školní rok prezentování projektu POKOS na ...
-
05.05.2023
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
Projekt POKOS podpořil Den otevřených dveří u 74. mechanizovaného praporu
Vojenská technika, výcvik služebních psů, boj zblízka, základy přežití i vědomostní soutěže. ...
-
13.06.2023
-
0 komentářů
-
Tisková zpráva
Komentáře
POKOS se míjí účinkem, oblbovat malé děti bez občanky je snadné, ale neefektivní. Chce-li někdo vážně přistoupit k "přípravě občanů k obraně státu" musí se toto dít pravidelně ve ...Zobrazit celý příspěvek
POKOS se míjí účinkem, oblbovat malé děti bez občanky je snadné, ale neefektivní. Chce-li někdo vážně přistoupit k "přípravě občanů k obraně státu" musí se toto dít pravidelně ve všech vzdělávacích institucích. Za komančů se tomu říkalo branná výchova, není to žádné sprosté slovo, v západní Evropě to ve školách probíhá stále.
A doufá-li někdo, že z toho bude vyšší zájem o armádu, tak musí jít s mnohem lepším programem na střední školy a učiliště. Když děcku na základní škole ukážete něco z armády a pak se u něj neukážete v průběhu střední školy, tak do armády cestu najít nemusí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...