Vojenská cvičení Armády ČR v roce 2013

Mi-171Š
Foto: Vrtulník české armády během loňského cvičení MOUNTAIN FLIGHT V Pyrenejích / mise.army.cz

Příslušníci české armády v letošním roce absolvují celkem 95 spojeneckých cvičení konaných v zahraničí a třicet dva cvičení, které se uskuteční na území České republiky nebo v našem vzdušném prostoru. Náklady na účast armády na těchto akcích, které celé hradí resort obrany, by se měly pohybovat kolem 75 465 800 korun.

Uvádí se to v materiálu, který nedávno projednal Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a který budou poslanci schvalovat na některé z nejbližších schůzí. Jde přitom o obdobný rozsah české účasti na spojeneckých cvičeních jako v minulých letech.

Jak z textu tohoto dokumentu dále vyplývá, za nejdůležitější považuje Armáda ČR účast na spojeneckých cvičeních, určených pro přípravu vojáků na účast v misi ISAF (International Security Assistance Force) v Afghánistánu a na výcvik jednotek, vyčleněných pro síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force). A také na nácvik koordinace činnosti štábů jednotlivých členských zemí NATO.

Mezi cvičení, zaměřená na přípravu českých vojáků na misi v Afghánistánu patří například CORRONAT CACTUS pro předsunuté letecké návodčí nebo MOUNTAIN FLIGHT, zaměřené na zdokonalování schopností vrtulníkových posádek létat ve vysokohorských podmínkách.

L-159 ALCA

Foto: Letadla JAS-39 Gripen a L-159 ALCA během cvičení Baltic EYE v pobaltí / mocr.army.cz

Mezi nejdůležitější mezinárodní výcvikové akce, naplánované na tento rok, řadí armáda také výcvik pro integrovaný pohotovostní systém vzdušné obrany NATINADS. Podstatou výcviku budou lety ve vzdušném prostoru sousedních členských států NATO v rámci NATINADS.

Nejdráž, téměř na 10,5 milionu korun, přijde českou armádu účast 140 jejích příslušníků a techniky na čtrnáctidenním červencovém cvičení na Slovensku, pojmenované CAPABLE LOGISTICIAN 2013 a zaměřeném na sladění činností štábů a cvičících jednotek.

Druhou nejdražší bude účast 162 příslušníků české armády s technikou na cvičení STEADFAST JAZZ, určeném jednotkám, vyčleněným jednotlivými státy Severoatlantické aliance pro síly rychlé reakce NATO. To se uskuteční na přelomu října a listopadu v Polsku, Estonsku a Litvě. Ministerstvo obrany na tuto akci vynaloží přes 8,6 milionu korun.

Foto: Zabezpečení NATINADS nad baltskými státy / YouTube

Přes čtyři miliony bude armádu stát účast na březnovém spojeneckém cvičení TACTICAL SIMULATOR ve Velké Británii, zaměřeném na výcvik posádek vojenských dopravních letadel. A také účast na cvičení HOT BLADE, během nějž se v létě v Portugalsku budou posádky vrtulníků zdokonalovat v taktických dovednostech při létání ve složitých podmínkách.

Naopak žádné dodatečné náklady si nevyžádá účast českých letců v pravidelných cvičeních, jako je například AWACS FLIGHT, konané každý měsíc a zaměřené na zdokonalování schopnosti pilotů a dispečerů létat ve spolupráci s létajícím střediskem uvědomování a řízení pilotů NATO.

Tato skutečnost je dána tím, že letadla v rámci takovýchto leteckých mezinárodních cvičení startují ze svých stálých základen, plní úkoly ve vzdušném prostoru zahraničního partnera a poté se vrací zpět na své domovské letiště.

Pokud jde o cvičení, která mají letos proběhnout v České republice, řada z nich je zaměřena na nácvik společné ochrany vzdušného prostoru. Jde o cvičení jako např. AGOS, AWACS/AAR FLIGHT, BALTIC EYE či CROS BORDER OPERATIONS.

Vedle nich se na území České republiky mimo jiné uskuteční i společná cvičení odstřelovačů armád NATO, nazvaná DARE SHOT a COIN HIT, několik cvičení výsadkových jednotek a například v srpnu cvičení českých, slovenských a maďarských ženistů LABE 2013. A v červenci také společné čtrnáctidenní cvičení českých vojáků a příslušníků Národní gardy Texasu, nazvané Trainer ROLE 1.

 

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vzlétnou české Gripeny nad islandské ledovce?

Poslanci českého parlamentu v nejbližších dnech rozhodnou o tom, jakých zahraničních misí se česká ...

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...

Irák plánuje nakoupit 28 českých bitevníků L-159 ALCA

12. září proběhla médii zpráva o prodeji celkem 28 českých podzvukových cvičných bitevních letounů ...

Armáda ČR se zajímá o nejnovější radarové systémy společnosti ERA

V posledním listopadovém týdnu přivítala pardubická společnost ERA na oficiální návštěvě náčelníka ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Márty
  21:53 01.02.2013

  No jsem zvědav jak to bude v reálu.

  Když jsem měl tu čest přečíst si rozpočet jistého Vů na PHM ,vycházelo na jedno Iveco 138 L na rok :)

  No jsem zvědav jak to bude v reálu.

  Když jsem měl tu čest přečíst si rozpočet jistého Vů na PHM ,vycházelo na jedno Iveco 138 L na rok :)

 • Jan Grohmann
  18:27 01.02.2013

  Opraveno.

  Opraveno.

 • Popeye
  17:13 01.02.2013

  Prosím opravte si nadpis, který hovoří o cvičeních v roce 2012 (což je loňský rok). Jinak pěkný článek.

  Prosím opravte si nadpis, který hovoří o cvičeních v roce 2012 (což je loňský rok). Jinak pěkný článek.

Načítám diskuzi...