Vojenská moc Spojených států nezadržitelně upadá?

Příslušníci 175. pěšího pluku Národní gardy; ilustrační foto / Public Domain

Dakota Wood z think-tanku The Heritage Foundation v názorovém článku US military in a death spiral vyjádřil silné obavy z upadající vojenské síly Spojených států. Ozbrojené síly USA jsou sice relativně nejsilnější na světě, ale příliš malé, nedostatečně financované a zastaralé, aby chránily všechny zájmy Spojených států.

“Je příliš malá pro svou pracovní zátěž, je nedostatečně financovaná oblast oprav a nákupu nových zařízení, které rychle zastarává, a je špatně obsluhována v přístavech, základnách a letištích se zastaralou infrastrukturou. Je stále více nepřipravená pro nekompromisní konvenční konflikt velkého rozsahu, který se podobně jako u občanské války s alarmující pravidelností objevuje každých dvacet let,” nebere si hned ze začátku servítky Wood.

Podle generála Daniela B. Allyna, bývalého zástupce náčelníka štábu americké armády, na kterého se Wood ve svém článku odkazuje, pouze jedna třetina brigádních bojových týmů BCT (Brigade Combat Team), čtvrtina leteckých brigád a polovina divizních velitelství jsou považovány za skutečně připravené pro vedení bojové činnosti.

Americká armáda (US Army) má celkově 31 pěchotních, středních (Stryker) a obrněných BCT týmů, z toho pouze tři jsou v jeden okamžik nasaditelné do boje.

Přitom ještě v roce 2012 pozemní vojsko Ozbrojených sil Spojených států mělo 45 BCT týmů a celá armáda byla zapojena do rotačních zahraničních misí v Afghánistánu a Iráku.

Americké letectvo (US Air Force) má o 24 % méně stíhaček, než letectvo skutečně potřebuje (resp. požaduje). Chybí také 1000 pilotů a 3000 členů pozemního personálu zajišťujícího provoz letadel. Podle Wooda pouze čtyři z 32 bojových letek jsou plně připraveny pro celé spektrum vojenských operací.

Před rokem 1991 americké letectvo získávalo ročně více než 500 nových nebo renovovaných letadel, aby zajistilo obměnu svého leteckého parku. Nyní to je méně než 100 letadel ročně. Letectvo má v současné době ve výzbroji více ne 4800 letadel, od lehkých turbovrtulových, přes vrtulníky, drony, dopravní letadla, cvičné stroje, stíhačky až po těžké bombardéry.

Podle zástupce velitele Námořní pěchoty generála Glenna Walterse, námořní pěchota “nemá dostatek lidí, není dostatečně vycvičená a vybavená v celé své hloubce, aby dokázala operovat v neustále se vyvíjejícím operačním prostředím.” Wood dodává, že pouze 41 % letadel americké námořní pěchoty je bojeschopných.

Kritická situace je u amerického námořnictva, které představuje hlavní nástroj projekce síly Spojených států. V současné době má námořnictvo pouze 276 bojových plavidel, což je 2/3 stavu oproti “konci” studen války. Počet bojových lodí amerického námořnictva je nejmenší od konce první světové války. Podle Wooda nedávna série nehod ukazuje na nedostatek výcviku v základních dovednostech v ovládaní lodí.

V roce 2020 přitom začne námořnictvo ztrácet své největší bojové lodě – křižníky třídy Ticonderoga. Konce své životnosti (35 let) dosáhnou křižníky USS Mobile Bay (CG-53) a USS Bunker Hill (CG-52). Je však možné, že lodě zůstanou kvůli nízkému počtu lodí v provozu déle.

Každý křižník představuje mohutnou palebnou sílu v podobě 122 vertikální šachet, které mohou být napěchovány protileteckou, protilodní nebo protizemní výzbroji. Křižníky Ticonderoga také představují nervové centrum protivzdušné obrany útočných svazů letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group).

V současné době má americké námořnictvo aktivních 22 křižníků třídy Ticonderoga a čtyři jsou modernizovány. Podle magazínu Defense News, který se odvolává na interní dokumenty námořnictva, má být ale 11 nejstarších křižníků do roku 2026 vyřazeno z provozu.

V současné době se zvažuje jak prodloužení životnosti křižníků, tak i jejich nahrazení menšími torpédoborci třídy Arleigh Burke.

Na závěr svého článku Wood varuje před rostoucím vojenským nebezpečím z Ruska, Číny a Severní Koreje a varoval Spojené státy, aby nepodceňovaly obranu jako Velká Británie a Francie v 30. letech minulého století.

“Winston Churchill opakovaně varoval své spoluobčany o nebezpečném sebeuspokojení, chybných prioritách a slabosti vůle. Vyzval je, aby podnikli včasné kroky, když hrozilo nebezpečí. Neuposlechli a druhá světová válka brzy následovala,” uvedl Wood.

Zdroj: Stars and Stripes

Nahlásit chybu v článku


Související články

700 miliard dolarů pro Pentagon a zbraně pro Ukrajinu

Americký Senát (horní komora Kongresu) v pondělí večer drtivou většinou (89 ku 9) schválil svůj ...

Americké a ruské elektromagnetické pulzní zbraně

Americké letectvo (US Air Force) podle vlastních slov zavedlo do výzbroje určitý počet střel CHAMP ...

Washington schválil tvrdší postup v Afghánistánu

Americký ministr obrany Jim Mattis schválil změnu zásad použití síly RoE (Rules of Engagement) pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pjek
  17:34 01.11.2017

  ->jarpe: Přesně tak. Zvláště, když chce moc a přetěžuje své i alianční zdroje.

  ->jarpe: Přesně tak. Zvláště, když chce moc a přetěžuje své i alianční zdroje.

 • Jirosi
  19:55 12.10.2017

  copy: No nevím z jakých dat vycházíte.
  https://www.usgovernmentspendi...

  copy: No nevím z jakých dat vycházíte.
  https://www.usgovernmentspendi...

 • jarpe
  12:16 12.10.2017

  Každé impérium se nakonec rozpadne. Nic netrvá věčně.

  Každé impérium se nakonec rozpadne. Nic netrvá věčně.

 • Lukyi
  05:54 12.10.2017

  Asi nejcitelněji je ten úpadek znát na blízkém východě ....stačí rekapituloval poslední 2-3 roky ....

  Asi nejcitelněji je ten úpadek znát na blízkém východě ....stačí rekapituloval poslední 2-3 roky ....

 • copy
  20:56 11.10.2017

  Jirosi: podívej se na vývoj amerického voj. rozpočtu za posledních cca.15 let a zjistíš, že o vlivu inflace nemůže být řeč. Je to o tom, že pro některé nebude nikdy dostatečný. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:

  podívej se na vývoj amerického voj. rozpočtu za posledních cca.15 let a zjistíš, že o vlivu inflace nemůže být řeč. Je to o tom, že pro některé nebude nikdy dostatečný. Jsem přesvědčen, že i kdyby byl třeba jeden bilion dolarů velký, tak by se pořád našli tací, kteří by chtěli více. Např. teď mají 10-11 letadlových lodí, tak by jich měli třeba 20, ale chtěli by 30 :-) atd...Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:44 11.10.2017

  Lyšák - Ale notak. Američané vyrobili již minimálně 230 F-35, zatímco Rusové nebo Číňané mají jen prototypy. Dále nějakých 190 F-22 a to jen proto, že po skončení Studené války se ...Zobrazit celý příspěvek

  Lyšák - Ale notak. Američané vyrobili již minimálně 230 F-35, zatímco Rusové nebo Číňané mají jen prototypy. Dále nějakých 190 F-22 a to jen proto, že po skončení Studené války se začalo škrtat - původně jich chtěli 750 a jsem si jistý, že by to dokázali v pohodě vyrobit. Američané nyní chtějí skoro 2500 F-35 - a ty si budou vyrábět sami doma. Jiné to je u exportních strojů. A snad mi nechceš tvrdit, že toho jsou schopni i Rusové nebo Číňané, kteří jak sem již napsal, nemají na J-20 ani své motory domácí výroby, ale používají motory Ruské (navíc 4. generace).

  C-5 se modernizuje až na rok 2040. U podobných letadel stačí vyměnit motory a avioniku, případně jiné díly. Dělají to tak i Rusové. Číňané sice staví kopie Amerických strojů, ale zase. Jaká je jejich kvalita? Oproti Americkým nebo Ruským nejsou v ničem vyjímečné - konstrukce je víceméně stejná. Kolik jich už postavili a kolik jich jsou schopni postavit za rok? Jak dobře jsou schopni udržovat již postavená letadla v provozu? Y-20 mimochodem také nemá Čínské motory, ale stejně jako J-20 má motory Ruské.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:29 11.10.2017

  Michaall - Rozpočet je to sice astronomický, ale spousta peněz se jim vrátí z daní. Každý voják má nějaký plat a každý voják tedy odvádí nějaké daně - a v USA mají vojáci mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

  Michaall - Rozpočet je to sice astronomický, ale spousta peněz se jim vrátí z daní. Každý voják má nějaký plat a každý voják tedy odvádí nějaké daně - a v USA mají vojáci mnohem větší platy než v Číně nebo Rusku - logicky se musí počítat s větším rozpočtem. Spousta peněz se dává na výzkum, později výrobu v podobě zakázek. Ty firmy mají další zaměstnance a sami firmy musí platit také daně. Už sem tu dával jeden článek, kde tento, až bych řekl dokonalý, systém funguje. Čímž neříkám, že se vrátí všechno.

  Oni Američané budou US ARMY víceméně přezbrojovat. Běží programy JLTV, NGCV, MPF, AMPV, FFV, ULCV, MML a také se rozbíhá vývoj nového bojové tanku (náhrada Abramsů). Testují také několik bojových robotů.Skrýt celý příspěvek

 • El Duderino
  14:25 11.10.2017

  Lyšak: Tempo vyroby F-22 bolo 36 ks rocne, kym to z politickych dovodov zarazili. Takze napriklad tych 12 Su-57 co si objednali rusi by bolo hotovych za par mesiacov. Vyroba ...Zobrazit celý příspěvek

  Lyšak:

  Tempo vyroby F-22 bolo 36 ks rocne, kym to z politickych dovodov zarazili. Takze napriklad tych 12 Su-57 co si objednali rusi by bolo hotovych za par mesiacov. Vyroba F-35 dosiahne 100 ks rocne skor ako sa do seriovej vyroby dostane akykolvek neamericky stroj 5 gen. Ekvivalent C-17 ani neexistuje a traspornu kapacitu zdaleka porovnatelnu s USAF nemaju ani Rusi Cinania a Europa dokopy. A mozem pokracovat . . . Ale samozrejme, to ze sa 1.5 dekady posielaju stovky miliard niekam do puste sa na stave ozbrojenych zloziek prejavilo.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  14:11 11.10.2017

  O tom bych si dovolil pochybovat. Treba uz jen proto, ze v te statni firme by rozhodne nedelali ty nejlepsi odbornici na trhu, protoze za tabulkovej plat tam rozhodne nepujdou.

  O tom bych si dovolil pochybovat. Treba uz jen proto, ze v te statni firme by rozhodne nedelali ty nejlepsi odbornici na trhu, protoze za tabulkovej plat tam rozhodne nepujdou.

 • green_korytnacka
  13:27 11.10.2017

  keby zalozili statne firmy na vyskum vyvoj a produkciu, maju techniku za polovicu nakladov, resp za tie iste prachy dvojnasobne pocty.

  keby zalozili statne firmy na vyskum vyvoj a produkciu, maju techniku za polovicu nakladov, resp za tie iste prachy dvojnasobne pocty.

 • JaHoDa
  12:02 11.10.2017

  Ultramarinus Já s Vámi naprosto souhlasím. Jen jsem chtěl poukázat na to, že jejich politické, obchodní a já nevím jaké ještě jiné regulérní i neregulérní zájmy se budou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus

  Já s Vámi naprosto souhlasím. Jen jsem chtěl poukázat na to, že jejich politické, obchodní a já nevím jaké ještě jiné regulérní i neregulérní zájmy se budou rozšiřovat na základě aktuální síle jejich vojska. Já něříkám, že je to obecně špatně a je to jistě v jejich zájmu. Ale není zde strop, takže žádný stav jejich vojska nemůže ukojit jejich potřeby...jinýmí slovy - s jídlem roste chuť.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:50 11.10.2017

  Michaall: jo kdyby jsi ty prachy převed rusům na účty, tak za to pořídí doma daleko víc. Stejně jako mužeš jezdit (nebo ukrajinec sem) do německa a dělat za minimální mzdu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Michaall: jo kdyby jsi ty prachy převed rusům na účty, tak za to pořídí doma daleko víc. Stejně jako mužeš jezdit (nebo ukrajinec sem) do německa a dělat za minimální mzdu a utrácet u nás. Tady se budeš mít výborně, v německu už moc ne.


  Všechno je dražší, protože lidem platíš víc, ale taky na nich víc vyděláš.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:11 11.10.2017

  Michaall: tohle se nedá poměřovat. Jak Rusko, tak hlavně Čína pořizují techniku za mnohem menší peníze než Západ. Navíc USA si hraje na globální mocnost, kdežto ty dvě jsou pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Michaall: tohle se nedá poměřovat. Jak Rusko, tak hlavně Čína pořizují techniku za mnohem menší peníze než Západ. Navíc USA si hraje na globální mocnost, kdežto ty dvě jsou pouze mocnosti regionální, což snižuje náklady.Skrýt celý příspěvek

 • daxik
  11:00 11.10.2017

  A teraz tú o karkulke. Ak je ich ambíciou mať nejaké nadpozemské OS v stave pripravenosti na všetko (teda aj na útok mimozemšťanov z independence day)potom fajn. Inak toto povedia ...Zobrazit celý příspěvek

  A teraz tú o karkulke. Ak je ich ambíciou mať nejaké nadpozemské OS v stave pripravenosti na všetko (teda aj na útok mimozemšťanov z independence day)potom fajn. Inak toto povedia 2 týždne potom, čo im bolo odklepnutých 700 miliárd dolárov na nasledujúci rok. Ak to ale porovnajú relatívne, teda so stavom ostaných armád supervelmocí tak zistia, že v konvenčnej vojne veľkého rozsahu nie je krajina ktorú by neporazili. A potom sa môžu baviť hypoteticky proti ako silnej aliancii by museli osamote stáť aby ostali na konci porazený.Skrýt celý příspěvek

 • Michaall
  10:17 11.10.2017

  Superme: ano to co jste napsal je pravda, ale třebas když vezmu U.S.ARMY a jejich rozpočet cca 130-140mld dolarů, tak je to víc než celý armádní ruský rozpočet a cca podobný ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme: ano to co jste napsal je pravda, ale třebas když vezmu U.S.ARMY a jejich rozpočet cca 130-140mld dolarů, tak je to víc než celý armádní ruský rozpočet a cca podobný čínskému armádnímu rozpočtu a to se v americe jedná pouze o jednu složku z celkových ozbrojených sil. Prostě mi přijde že za ty peníze toho nemají(konkrétně pozemní síly) o moc více než třebas Rusko a Čína. Děkuji za vaše adekvátní připomínky(třebas mi to někdo vysvětlí pořádněji)Skrýt celý příspěvek

 • Lyšák
  01:06 11.10.2017

  Superme: Žiješ ve velkém omylu! USA nemají dnes o moc větší výrobní kapacitu nejmodernějších bojových ledadel než např. Tebou jmenovaná Čína nebo Rusko - viz tempo výtoby F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme:

  Žiješ ve velkém omylu! USA nemají dnes o moc větší výrobní kapacitu nejmodernějších bojových ledadel než např. Tebou jmenovaná Čína nebo Rusko - viz tempo výtoby F-35 (které se z velké části nevyrábí jen v USA) a zavřená linka na F-22.
  U letectva je velký problém např. i s transportní kapacitou - C-17 se nevyrábí, C-5 má dost omezené možnosti modernizace a nic nového se nevyvýjí... A můžem pokračovat.

  Výše uvedený článek docela dobře popisuje žalostný stav financování pentagonu v posledních letech, resp. výsledek snižování rozpočtu (bez snížení nároků na schopnosti či míru nasazení...)

  Nakonec, nechoďme pro pochopení věci tak daleko. Co AČR a naše ztracené schopnosti a kapacity? Kolik bude stát jejich dosažení (nejen peněz ale i času..?)? Nemohou být někdy úspory na investicích v delším horizontu ztrátou?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:29 10.10.2017

  copy: Výš existuje taková věc, jmenuje se inflace. A ta společně z ekonomickým růstem způsobuje, že každý další rok musíš vynakládat více peněz, na stejné množství zdrojů. ...Zobrazit celý příspěvek

  copy:

  Výš existuje taková věc, jmenuje se inflace. A ta společně z ekonomickým růstem způsobuje, že každý další rok musíš vynakládat více peněz, na stejné množství zdrojů.

  Takže každý rok jsou nové rekordy ve vynaložených částkách ! Ale to ještě neznamená, že nemůže docházet k redukci schopností.Skrýt celý příspěvek

 • copy
  21:50 10.10.2017

  Generálové chtějí zas jen více peněz. USA dává už teď naprosto astronomické částky na obranu, nevím co by už chtěli. Žádný jiný stát, respektive jeho armáda, se ani nepřibližuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Generálové chtějí zas jen více peněz. USA dává už teď naprosto astronomické částky na obranu, nevím co by už chtěli. Žádný jiný stát, respektive jeho armáda, se ani nepřibližuje schopnostem co mají k dispozici a to především na moři.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:50 10.10.2017

  Michaall - Jako promiň, ale zasmál sem se. Ve všech oblastech techniky mají velkou převahu. Dokáží postavit špičkové stíhačky 5. generace ve velké množství v době, kdy Rusové a ...Zobrazit celý příspěvek

  Michaall - Jako promiň, ale zasmál sem se.

  Ve všech oblastech techniky mají velkou převahu. Dokáží postavit špičkové stíhačky 5. generace ve velké množství v době, kdy Rusové a Číňané mají prototypy a není zrovna jasné, zda to jsou skutečně stroje 5. generace nebo 4++ generace v obalu 5. Rusům bych to věřil, ale Číňanům ne. Navíc schopnost obou zemí vyrábět tyto letadla dostatečně rychle a dostatečně kvalitně je, řekněme, dost spekulativní - nakonec Čína nemá ani své motory. O bombardérech (B-2, budoucí B-21) se snad ani nemá cenu bavit, protože ačkoliv mají Rusové TU-160, tak to je spíše konkurence B-1 a o Číňanech netřeba hovořit. Ti nemají nic co by se vyrovnalo ať už B-1, B-2 nebo TU-160.

  V námořnictvu je největší rozdíl vidět hlavně na USS Gerald R. Ford. Američané používají elektromagnetický katapult, Čína staví můstky.

  Největší úspěchy v laserech, railgunech, hypersonických střelách nebo různých dronech mají USA. To jsou prostě fakta a s více penězi od roku 2018 mohou ten náskok (teoreticky) ještě zvětšit.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:14 10.10.2017

  Položme si otazku inač. Existuje na svete niekto, kto by zautočil na USA? Nejaka velmoc, ktora by dokazala prelomit obranu uzemia Spojenych štatov a okupovat cele územie. Iste ...Zobrazit celý příspěvek

  Položme si otazku inač. Existuje na svete niekto, kto by zautočil na USA? Nejaka velmoc, ktora by dokazala prelomit obranu uzemia Spojenych štatov a okupovat cele územie. Iste exstuje niekde "In a galaxy far, far away" a najskor v 10. dieli Hviezdnych vojen. :)
  Takže USA nemaju vojensky a politicky problem zanespečit si vlastnu bezpečnost a suverenitu. Maju len probem zabespečit si beztrestnost a najmä uspech pri presadzovani svojich cielov v zahraniči. No ale to je len dobre. Poslednych 20 rokov dokazuje, že čim menej budu schopne bestrestne pachat dobro, tym pre ludi s inym nazorom na život lepšie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2