Vojenská prokuratura JAG není jen "20th Century Fox"

JAG
Vítejte v hlavním ústředí JAG ve Washingtonu, D.C., The Navy Judge Advocate General's Corps, U.S. Navy JAG Corps, 1322 Patterson Avenue, Suite 3000, Navy Yard, Washington, District of Columbia / Autor

JAG Corps, Judge Advocate General's Corps - Úřad generální vojenské prokuratury. Generální vojenská prokuratura, známa především pod zkratkou JAG je sbor předních právníků, kteří se zabývají vojenským právem. Generální vojenská prokuratura JAG vyšetřuje případy na palubách lodí, vojenských ponorek i letadel. Její členové žalují a obhajují ty, kteří jsou v armádě obviněni ze zločinů.

Vojenští právnici

Důstojníci JAG slouží především jako právní poradci. Každá vojenská základna ve Spojených státech má svého člena JAG, který spadá pod hlavní ústředí JAG v hlavním městě ve Washingtonu D.C.

Ve svých funkcích slouží jako poradci na vojenské právo pro své velitele na vojenských základnách.

Zabývají se především správním, pracovním, civilním, mezinárodním, vojenským právem a právem vztahujícím se na životní prostředí, žádostmi o informace, které jsou v držení armády Spojených států a právem o svobodě k informacím, dále uzavíráním smluv vojenských organizací s jinými subjekty, pohledávkami, problematikou války, mezinárodních vztahů a terorismu.

Vojenští právníci dále poskytují poradenskou individuální činnost všem členům armády, především pak, vojákům v záloze i ve výslužbě, vojenským veteránům, jejich rodinám například i v případech osobních občanskoprávních problémů.

Jejich nejvýznamnější funkcí je co by státní zástupci pro armádu při jednáních vojenských válečných soudů. Právníci JAG musí dle vojenského řádu nosit ve službě stále svoji uniformu.

"Žádný cíl není tak vysoký, aby ospravedlnil nečestné metody."

Vojenské právo se ve Spojených státech řídí především vojenským soudním řádem a právním řádem. Vojenský soudní řád se samozřejmě vztahuje na všechny členy armády Spojených států, včetně vojáků, kteří jsou již ve výslužbě, dále také na členy federálních uniformovaných služeb, kterými jsou například organizace NOAA, která je de facto připojená k armádě.„Všichni bychom měli nalézat štěstí ve spravedlnosti a pravdě, bez ohledu na utrpení a ztráty s nimiž se na tomto světě můžeme setkat, protože kdo podlehne primitivním pudům a moci peněz, nemůže být spravedlivý a dobrý člověk. Mít statečné srdce, smysl pro spravedlnost a férovost, je právě to, co dělá člověka člověkem" Někdy mi připadají Američané doslova jako jiný živočišný druh, v dobrém slova smyslu.S kapitánem vojenské prokuratury Námořnictva Spojených států na místě smutně proslulého přístavu Pearl Harbor na Havaji, U.S. Navy JAG Corps, Pearl Harbor, Hawaii / Autor

Vojenský soudní řád v USA

Vojenský soudní řád Spojených států vznikl v roce 1951, kdy bylo cílem vytvořit relativně konzistentní vojenský soudně právní systém, pod který by spadaly všechny ozbrojené složky ve Spojených státech.

Všechny tresty nejsou řešeny přes prokuraturu nebo soudní systém. Pokud se jedná o drobné prohřešky, jsou většinou řešeny disciplinárně na pokyn velitele jednotky a to mimosoudně.

Kromě jednotného vojenského řádu spadají zaměstnanci ozbrojených složek samozřejmě pod ústavu a další federální zákony a zákony v jednotlivých padesáti státech Ameriky. Dojde-li tedy k porušení vojenského řádu, tak je záležitost řešena velitelem nebo předána velení armády. Pokud však dojde k porušení federálního nebo státního zákona, může být záležitost postoupena místnímu státnímu nebo federálnímu úřadu pod který spadá oblast, kde se daná záležitost stala.

Všechny vojenské soudy se zabývají trestnými činy spáchanými jakoukoliv osobou a to včetně civilistů na které se vztahuje v době spáchání trestného činu vojenské právo. Vojenské soudy jsou rozděleny na tři kategorie

Přístav vojenského Námořnictva Spojených států na řece Anacostia je hned velde hlavního ústředí a patří vojenské prokuratuře JAG ve Washingtonu, D.C., The Navy Judge Advocate General's Corps, U.S. Navy JAG Corps, 1322 Patterson Avenue, Suite 3000, Navy Yard, Washington, District of Columbia / Autor

Prvním je zvláštní vojenský soud, který se zabývá pouze drobnými přestupky, kterými jsou například drobné krádeže. Udělený trest většinou bývá odejmutí dvou třetin platového ohodnocení nebo snížení hodnosti. Maximální možný trest je v tomto případě odnětí svobody na dvanáct měsíců nebo snížení platu o dvě třetiny na jeden rok.

Vyšší nebo také označován jako speciální vojenský soud je soud, který se zabývá pokročilejšími trestnými činy, kterými jsou například neposlušnost, neúcta, neomluvená absence, krádeže nebo drobné drogové trestné činy.

Generální vojenský soud je nejvyšším vojenským soudem, zabývá se trestnými činy spáchanými jakoukoliv osobou a to včetně civilistů na které se vztahuje v době spáchání trestného činu vojenské právo. Nejzávažnějšími trestnými činy jsou především vraždy, sexuální obtěžování a násilí, užívání a prodej drog, dezerce a sabotáže. Nejvyšší možný trest, který může soud udělit obviněnému je trest smrti.

Jednotný vojenský soudní řád umožňuje několik úrovní odvolání. Všechny takovéto případy, které využijí možnost odvolání jsou posuzovány nejvyšším velitelským soudním sborem, který může rozsudek schválit, zamítnout nebo upravit.

Odvolací soudy přezkoumávají především případy, u kterých je rozsudek smrti nebo odnětí svobody na dobu nejméně jednoho roku. Při odvolacím procesu může znovu přezkoumávat dané důkazy, posoudit důvěryhodnost svědků, případně předvolat nové. V případě udělení trestu smrti, nesmí být udělen dříve než po schválení prezidentem.

Hlavní sídlo úřadu generální vojenské prokuratury Námořnictva Spojených států JAG se nachází ve Washington Navy Yard v jihovýchodní části Washingtonu, D.C.

Hlavní ústředí vojenské prokuratury JAG ve Washingtonu, D.C., The Navy Judge Advocate General's Corps, U.S. Navy JAG Corps, 1322 Patterson Avenue, Suite 3000, Navy Yard, Washington, District of Columbia / Autor

První žena ve funkci velitelky JAGu

V současnosti je velitelem JAGu viceadmirál James W. Crawford, který letos v červnu nastoupil do své funkce po úspěšném období první velitelky - ženy v této funkci v historii JAGu Nanette M. "Nan" DeRenzi.

Úřad vojenské prokuratury JAG není jen oblíbený americký seriál z produkce 20th Century Fox Television.

Kdo by neznal "kolegy" z úřadu vojenské prokuratury pplk. Sarah "Mac" MacKenzi a kpt. Harmona "Harma" Rabba, Jr. Americký seriál s hezounem a kočkou, roztomilým méďou a přísným, leč spravedlivým šéfem v pečlivě nažehlených uniformách vojenské prokuratury JAG.

Příběhy jsou ze současnosti, které vypráví o přátelství soudržnosti kolektivu a ne jen o nenávisti, závisti, podrazech a zlobě. Kde hlavní hrdinové nemají potřebu používat hrubých výrazů a sprostých slov, aby ukázali, že jsou tvrďáci.

Seriál z prostředí práce vojenské prokuratury Námořnictva Spojených států se natáčel v letech 1995 až 2005. Celkem bylo natočeno deset řad, většinou po patnácti až dvaceti pěti dílech. Seriál natáčela americká televizní produkční společnost "20th Century Fox Television", která se podílela také na tvorbě seriálů, jakými jsou například M.A.S.H., Futurama, Simpsonovi nebo Akta X a tak je také potřeba seriál JAG brát, jako Námořní variaci na Akta X.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Velmoci a multipolarita II

Přetahování států o území, přístup k surovinám, kontrola nárazníkových oblastí či sfér vlivu je ...

Laserové zbraně: Revoluce nebo technický naivismus?

Brzké zavedení laserových, nebo-li energetických, zbraní zpochybňuje řada skeptiků. Není se čemu ...

F-35B připravená na válku

Americká námořní pěchota oficiálně potvrdila svou schopnost nasadit víceúčelová stíhací letadla ...

Navy SEAL: Tým, ne supermani

Kolem speciální jednotky amerického námořnictva Navy SEAL koluje řada mýtů. Pro veřejnost jsou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!