Vojenské batohy 4M

Vojenské batohy 4M
Řada batohů 4M / 4M Systems (Zvětšit)

Když jsme se zamýšleli nad tím, jak mají vypadat a fungovat batohy, které ponesou značku 4M, měli jsme jasno v jedné věci. Musí vydržet nesmyslné zacházení a nejtěžší podmínky. Protože když selže batoh, ve kterém máte všechny záložní věci a vybavení, když už prostě nejde vzít na záda, nebo se z něj vše sype, máte dost zásadní problém. Zvlášť, když jste v polovině třídenní operace. Zároveň bylo jasné, že batohy musí být moderní, co nejlehčí a musíme myslet na detaily, ve kterých je, jak známo, skryt vy víte kdo.

Celá řada batohů 4M je dnes složena za tří typů batohů, které pokrývají nejčastější situace, které ve službě anebo v operaci vyžadují použití batohů.

Nejmenší z rodiny batohů 4M je ODT 25. Příruční batoh pro každodenní použití, jednodenní hlídku nebo jako pomocník v celodenní službě. Ani u nejmenšího modelu se nedělaly kompromisy v zádové části a batoh ODT 25 tak má plnohodnotná pevná záda se systémem Air Tube. Vertikální tubusy umístěné v oblouku kopírující anatomii zad zajišťují nejen velmi pohodlné nošení, ale i rozložení hmotnosti na co největší plochu zad a zároveň mají mimořádnou ventilační schopnost.

Vnější strany batohu jsou pokryty MOLLE vazbou pro připevnění nejrůznějších pouzder a příslušenství. Na přední části je MOLLE vazba vyřezávaná laserem, protože nepředpokládáme, že na předek batohu bude někdo věšet těžké vybavení. Naproti tomu na bocích je zvolena popruhová MOLLE vazba pro svou podstatně vyšší nosnost. Přestože u batohu této velikosti také není předpoklad, že na boky bude navěšen minomet, jde o princip, který se snažíme dodržet u všech batohů.

Vnitřní členění je standardní, tzn., Jedna hlavní kapsa s maximálním objemem a MOLLE vazbou na zádech a pruhy velcro zipů na přední části pro připevnění jakéhokli speciálního vybavení nebo pouzder. Přední část batohu má dvě kapsy, jednu menší s vnitřním organizérem na drobné věci a větší s vnitřní síťovanou kapsičkou. Samozřejmostí jsou voděodolné zipy s taháčky přizpůsobenými pro ovládání v rukavicích.


Batohy řady ODT 25

Střední batoh 4M FOP 35 je tím batohem, který nám chyběl před 10 lety v Afghánistánu. Pro 1-2 denní operaci, jsme tehdy měli k dispozici malý batoh AČR vhodný tak akorát na tenisky a ručník nebo batohy ALP TL 98, které byly v té době skvělé, ale příliš velké pro nasazení, které trvalo několik hodin. Jenže když se do batohu daly baterie do 152, 6-10 plných zásobníků M4, pár 40 mm granátů, voda, jeden pás do Minimy, pořádný zádový nosný systém se opravdu hodil. A už tehdy vznikla myšlenka na batoh, který bude velký tak akorát, jen zvládne unést alespoň 25 kg. A tak se zrodil FOP 35.

Základ tvaru batohu je kvádr, v LMV ani v jiných autech není žádné místo nazbyt a zaoblené tvary jsou sice moderní, ale plýtvání místem není ok. Záda jsou vyztužena v celé ploše, takže žádné ostré hrany toho, co máte uvnitř na zádech neucítíte. Nosný systém je výškově nastavitelný jak v ramenou, tak v bederním pásu. Připevnění ramenních popruhů a bederáku je stejné, pomocí hliníkového čepu a extra vyztužených oblouků. U bederního pásu je možné čep rychle vytáhnout pomocí madla. Ve spolupráci s rychlo – odepínacími přezkami ramenních popruhů se využívá v případě potřeby rychlého odhozu batohu.

Přední panel je opatřen MOLLE vazbou vyřezávanou laserem, stejně jako bederní pás. Na bočních částích je opět MOLLE popruhová vazba. Hlavní kapsa batohu je vybavena MOLLE vazbou na zádové části pro připevnění vaku na vodu, pouzdra na laptop apod.  Na vnitřních stranách jsou umístěny pruhy velcro zipu. Jedná se o přípravu na specializované vnitřní vybavení pro mediky, pyrotechniky apod. Samozřejmostí jsou dvě vnitřní kapsy na zip, z toho horní ze síťoviny. Přední kapsa uzavíratelná voděodolným zipem je stejně vybavena dvěma vnitřními kapsami a polem velcro zipu. Na přední straně batohu je pod krycí lištou umístěna ještě jedna menší kapsa na drobné vybavení. 

Na batohu ještě najdete 4 madla z každé strany pro snadnou manipulaci a spodní kapsu s pláštěnkou. A pro případ, že budete potřebovat odnést opravdu hodně těžké věci, je možné celý zádový systém nahradit tím z největšího batohu 4M, hlídkového batohu EXPEDITION 60.


Batohy řady FOP 35

Největší z batohů je vybaven vším, co můžeme očekávat od velkého hlídkového batohu v nejvyšší třídě. Základní objem vaku 60 litrů, přídavné kapsy na bocích a přední části, které dodávají dalších 20 litrů úložného prostoru. Perfektně polstrované nosné ramenní popruhy a bederní pás s MOLLE vazbou. Kompatibilní systém výškového nastavení ramen a bederáku.

Samozřejmostí je rozdělitelný vnitřní prostor na spodní a zadní část. Ale to nejlepší na tom je, že do obou z prostor se dostanete svým vlastním předním vstupem na zip, ale můžete využít i horní komínový vstup. Tím batoh EXPEDITION 60 vychází vstříc všem uživatelům, ať už preferují jeden nebo druhý systém vstupu do batohu. 

Spodní boční kapsy umožňují propojení do malého příručního batůžku a pro blízký průzkum cíle nebo podobnou činnost je to opravdu dobrá vlastnost. Batoh má samozřejmě horní průchody pro antény, kabely nebo hadičku od vaku na vodu.


Batohy řady EXPEDITION 60

Všechny batohy 4M jsou vyráběny z materiálů Cordura 100 nebo 500 s výjimkou malého ODT25 v maskovacím vzoru AČR 95, který je vyráběn z českého materiálu CNM RAMBO. U obou materiálů je zajištěna voděodolnost a maximální pevnost v tahu i otěru.

Batohy jsou nabízeny v několika barevných variantách:

  • ODT 25 ve Wolf Grey šedé, Multicam a Vz. 95;
  • FOP 35 v FDE hnědé, Multicam a Vz. 95;
  • EXPEDITION 60 v Multicam a vz. 95.

Konstrukce batohů vychází z moderních přístupů v designu batohů pro horolezce a vrcholové sportovce. Ve spojení s požadavky příslušníků AČR se podařilo vyvinout a vyrobit špičkové batohy, které v mnohých parametrech překonávají i ty nejlepší batohy současnosti.

Více informací o celé řadě taktických batohů 4M najdete na www.hardtimegear.com

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Batoh Tactical 75

Královská třída. Tak je většinou výrobci označována nejvyšší kategorie výrobků. Kategorie, ve které ...

Batoh ROKLAN 20 od firmy FENIX Protector s.r.o.

Novinkou představenou na veletrhu IDET Brno 2017 je vojenský batoh ROKLAN 20 o obsahu 20 litrů.

Bojový batoh TL 60 se znovu vrací na scénu

Firma FENIX Protector vyslechla zákazníky a vyrobila retro sérii bojových batohů TL 60 (BP-105). ...

RECENZE: Batoh Savotta Jääkäri M ze staré školy

Asi se všichni shodneme na tom, že kvalitní batoh je jednou z nejdůležitějších součástí, které v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...