Vojenské kontejnery od firmy KARBOX

Kontejnerová nemocnice
Mobilní nemocnice vytvořená ze 

Česká společnost KARBOX je předním evropským výrobcem vojenských kontejnerů. V portfoliu firmy najdeme kontejnery nejrůznějšího určení – zdravotnické, dílenské, prádelny, kuchyně, zadržovací celu, ale i chladicí kontejnery pro mrtvá těla.

Kontejner je standardizovaná přepravní jednotka, která se používá v intermodální dopravě (kombinace několik oborů dopravy), především s využitím lodní, železniční a silniční dopravy. Jedná se o velkou, pevnou a uzavřenou přepravku, technicky uzpůsobenou ke stohování do několika vrstev nad sebou.

Armády po celém světě využívají kontejnery nejen k bezpečné přepravě materiálu, ale také jako kryté zázemí pro nejrůznější služby a vybavení nezbytné pro vojenské operace mimo domovské základny. Kontejnery tak nahrazují nebo doplňují vojenské stany.

Kontejnery jako zastřešenou platformu začala používat americká armáda ve Vietnamu. Američané ve Vietnamu využívali kontejnery jako velitelská/kontrolní stanoviště, bunkry, lékárny, obchody atd. Standardizované ocelové boxy poskytly tisíce metrů čtverečních krytého prostoru, který v místě nasazení chyběl.

Foto: Model plně vybavené kontejnerové polní nemocnice. Uprostřed je volný prostor vytvořený pomocí FLATAPCK kontejnerů. Nemocnici lze také samozřejmě doplnit a rozšířit klasickými stany. / KARBOX

Model plně vybavené kontejnerové polní nemocnice ROLE 1. Uprostřed je volný centrální koridor vytvořený pomocí FLATAPCK kontejnerů. Nemocnici lze také samozřejmě doplnit a rozšířit klasickými stany. / KARBOX

V současné době je nabídka účelových vojenských kontejnerů velmi široká. Nejčastěji se používají kontejnery standardu ISO 1C o rozměrech 2,438x2,438x6,058 metrů. Hmotnost samotného kontejneru je 2500 kg.

Kontejnery se například široce využívají jako základní stavební prvky mobilní nemocnice. Ocelové boxy efektivně poskytují pevné a chráněné zázemí, během převozu, i během používání, pro citlivé a drahé lékařské vybavení. Poskytují rovněž stabilní vnitřní prostředí odolné vůči nepříznivým meteorologickým podmínkám.

Firma KARNOX nabízí řadu účelových nemocničních kontejnerů, které lze kombinovat do jednoho funkčního celku. Je možno využít klasické pevné kontejnery nebo roztahovací – boční sekce kontejneru lze vysunout a zvětšit tak vnitřní užitnou plochu.

TATRARozkládací kontejnery lze umístit přímo na nákladní vozidlo. Dílenské vozidlo na podvozku TATRA je určeno pro práci dílenských specialistů při zabezpečení jednotek při haváriích, katastrofách nebo mimořádných událostech. Na přání zákazníka však lze vyrobit jakýkoliv účelový kontejner. / KARBOX

V nabídce jsou také rozkládací kontejnery typu FLATPACK. Při dopravě jsou čtyři kontejnery složené v jediném otevřeném přepravním boxu o rozměrech standardního kontejneru. V případě potřeby lze odstranit bočnice a skládat kontejnery FLATPACK vedle sebe jako stavebnici – vznikne tak nepřerušovaný velký vnitřní prostor. Stejně tak lze zdvojovat pevné kontejnery s odnímatelnou jednou bočnicí.

Pevné kontejnery již lze dopředu na domovské základně vybavit potřebnou zdravotnickou technikou. Na klíč tak lze dodat například kontejnery jednotky intenzivni péče (JIP), operační sál, RTG ale i stomatologické pracoviště, atd.

Titulní stránky novin plní nejmodernější vojenská technika, jako jsou letadla, tanky nebo lodě. Pod pokličkou je však naprosto jiný svět. Pro fungování armády je třeba vybudovat obrovské zázemí s komplexními službami. Vojáci musí někde spát, jíst, pít, je třeba zajistit vojákům čisté oblečení, ale i sociální zázemí.

Kolik potřebujete materiálu, aby jste zjistili stravování a čisté oblečení pro jednotku o síle 500 vojáků? Pro praní oblečení (750 kg den) jsou nutné čtyři kontejnery vybavené výkonými pračkami, sušičkami nebo žehlicím prkny.

Foto: Rozkládací kontejner / KARBOXRozkládací kontejner / KARBOX

Pro vybudování kuchyně pro 500 vojáků je nutno dopravit na místo určení hned osm kontejnerů. Kuchyň i prádelna přitom dokáží fungovat v klimatických zónách A1, B2 a C1 podle normy STANAG 2895 (-30 až +52 °C).

Pro představu, Armáda ČR poptává dva letouny KC-390, které dokáží přepravit najednou dva kontejnery ISO 1C. Snadno lze spočítat, kolik úsilí a přepravních kapacit je nutno vyčlenit k zajištění fungování několika stovek vojáků v zahraničí.

Kontejnery lze samozřejmě uzpůsobit pro řadu úkolů a služeb. Z kontejneru lze vytvořit ubytovací buňku pro čtyři muže, zásobárnu čisté vody, chladicí box pro potraviny, polní márnici, umývárnu, kanceláře, dílnu, zdroj elektrické energie, průchozí vrátnici na základnu nebo dokonce polní zadržovací celu.

Zdroj: KARBOX

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Strategické partnerství EXCALIBUR ARMY a RAFAEL

Společnost EXCALIBUR ARMY, přední český výrobce pozemní obrněné techniky, a společnost RAFAEL ...

IDET 2015 – ve znamení modernizace Armády ČR

Až do čtvrtku probíhá v areálu brněnského výstaviště mezinárodní výstava obranných technologií IDET ...

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

Modernizace L-39NG pro americké zákazníky

Americká firma Draken International ve spolupráci s firmou Aero Vododchody nabízí americkým ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • qaaa
  20:33 11.06.2015

  Dakujem za clanok.
  V mnohom poucny,hlavne pri pohlade na logisticke zabezpecenie fungovania armady.

 • leviathan
  21:04 09.06.2015

  Toto je jeden z najlespich clankov na AN. Konecne nieco zo zakulisia armady. Toto je zaklad kazdej uspesnej bojovej akcie.

 • stirling
  10:47 09.06.2015

  Vždy mě udělá ohromnou radost číst o prosperující české firmě, takže držím palce a ať se daří.
  Myslím, že vyspělý průmysl (obzvlášť ten vojenský) je nejen dobrý pro ekonomiku, ale také "zvyšuje hodnotu" naší republiky a tím i případnou ochotu spojenců pomoci při obraně ČR.