Vojenské speciály TATRA na výstavě IDEX 2013

TATRA T 815
Foto: Vyprošťovací vozidlo / TATRA

Společnost TATRA, specialista na vozidla pro nejtěžší terénní podmínky, upevňuje své pozice na Středním východě, konkrétně v regionu zemí Golfského zálivu, a účastní se prestižní výstavy obranného průmyslu IDEX 2013.

Na výstavě budou představeny tyto speciály:

  • Vyprošťovací vozidlo

  • Vozidlo pro převoz nevybuchlé munice

  • Podvozek s hákovým nakladačem pro kontejnery ISO 1D a flatracky

První dvě vozidla jsou postavena na plněpohonných podvozcích produktové řady TATRA 815-7 s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými, výkyvnými, vzduchem odpruženými polonápravami. Díky této koncepci jsou vozidla TATRA schopna zvládat obtížný terén, a to navíc s vysokou rychlostí. Třetím vozidlem je plněpohonný „střeďák", TATRA 810, vyvinutý a dodávaný pro Armádu ČR. Popularita tohoto modelu v zemích Středního východu stoupá a s ní také prodejní úspěchy.

TATRA T 815 Foto: Vozidlo pro převoz nevybuchlé munice / TATRA

Představované vyprošťovací vozidlo je určeno k vyproštění a následnému odtahu stávajících i budoucích kolových vozidel, a to jak taktických, obrněných, tak i podpůrných logistických vozidel. Zadní zvedací vidlice umožňuje táhnout vozidla se zatížením přední nápravy až 14 tun a díky hydraulickému jeřábu Hiab o kapacitě 44 tm je schopné s vyprošťovanými vozidly pohodlně manipulovat.

Vyproštění vozidel je možné jak ve svahu, tak v těžce přístupných místech. Vozidlo je vybaveno přední odnímatelnou radlicí a díky ní se může podílet na úpravách terénu, např. při stavbě zákopů a bariér, přípravě cest nebo při odstraňování překážek z trasy. Vozidlo je vybaveno dalšími podpůrnými systémy i pancéřovanou kabinou, což pomáhá posádce zvládat náročné operační nasazení.

TATRA T810 Foto: Podvozek s hákovým nakladačem pro kontejnery ISO 1D a flatracky / TATRA

Plněpohonné, vysoce mobilní vozidlo pro převoz nevybuchlé munice, označované také jako EOD Patrol, je určeno pro převoz výbušného materiálu o síle ekvivalentní 10 kg TNT. Umožňuje tak bezpečný přesun nebezpečného nákladu a celého speciálního týmu vč. vybavení, tvořeného pyrotechnickými roboty.

Vzduchem odpružený podvozek, který je pro vojenské speciály „sedmičkové řady" standardem, eliminuje vibrace při pohybu vozidla v terénu a poskytuje jak posádce, tak i speciálnímu vybavení vysoký komfort jízdy a umožňuje vysokou rychlost přesunu i v náročných terénních podmínkách.

Nákladní vozidlo T810, reprezentující střední třídu nákladních automobilů, vyráběných v kopřivnické automobilce, je konstruováno pro různé nástavby o hmotnosti do 5,7 t. Vystavované vozidlo je vybaveno populárním hákovým nakladačem umožňujícím manipulaci a převoz různých kontejnerů a plošin. Vozidlo může být vybaveno dodatečným pancéřováním kabiny a disponuje třemi místy pro řidiče a posádku.Nahlásit chybu v článku


Související články

Sýrie sestřelila turecký stíhací letoun

V pátek 22. června se objevila informace o údajném sestřelu tureckého stíhacího letounu F-4 Phantom ...

TerraMax™ UGV - nákladní automobily již nepotřebují řidiče

Nástražné výbušné systémy IED mají na svědomí mnoho lidských životů. Lákavým terčem pro pokládače ...

Česká TATRA se snaží prosadit v polské armádě

Český výrobce nákladních automobilů TATRA se ve spolupráci s polskou finanční skupinou MAW Telecom ...

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...