Vojenský kaplan: vojákům nepomáhá pouze při umírání

Vojenský Kaplan
Foto: Role vojenského kaplana v přednemocniční neodkladné péči: vojákům nepomáhá pouze při umírání / autor

Vojáci se po sestupu do hluboké rokle dostávají do léčky. Prudká střelba má tragické následky. Někteří z nich vážně poraněni padají k zemi. Za krycí palby je jejich kolegové odtahují do bezpečného prostoru a poskytují první neodkladnou zdravotní pomoc v polních podmínkách. Následuje jejich transport náročným terénem na místo určené pro MEDEVAC (Medical Evacuation).

 

Již klasický scénář, který lze vidět každý měsíc v posádce strakonické 25. protiletadlové raketové brigády jako jednoho ze školících středisek výcviku CLS (Combat Life Saver) v Armádě České republiky. Tento kurz se ale něčím odlišoval. A to nejen tropickými teplotami, které jej celý týden doprovázely. Zúčastnilo se jej totiž celkem deset vojenských kaplanů z celé české armády

Mít „fyzičku“ se vyplatí

„Byl to záhul. Ale každý dělal vše, co mohl,“ popsala náročnost jedné z praktických částí výcviku nadporučice Gabriela Horáková, v současnosti jediná žena a čerstvý nováček v řadách Duchovní služby AČR. Na oddělení výcviku Velitelství výcviku – Vojenské akademii ve Vyškově působí teprve dva a půl měsíce. Její slova potvrdil i kapitán Petr Šabaka, kaplan 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce: „V polovině už jsem toho měl dost, motala se mi hlava, měl jsem mžitky před očima. Ale myslím, že je naprosto správné, abychom byli po tomto týdnu vyšťavení a zničení. To k tomu patří.“ Fyzickou zdatnost, kterou během výcviku rozhodně využijete, zmínil i kaplan strakonické protiletadlové brigády kapitán Marek Maxim Švancara: „Člověk je vděčný za každý shyb a klik, který před tím udělá,“ vysvětlil s úsměvem.

Vojenský Kaplan Foto: Výcvik CLS (Combat Life Saver) / autor

 

Na prioritě výcviku, jeho přínosu pro vojenskou i civilní sféru, stejně jako nutnosti získané poznatky pravidelně oživovat a drilovat, se shodli všichni zúčastnění. Výstižně to vyjádřil kapitán Šabaka: „Je dobré být připraven a umět to. Ale zároveň si jistě každý z nás přeje, aby to nemusel nikdy použít. Domnívám se, že CLS není nadstavba nad základní zdravotní kurz, nýbrž povinnost a nutný základ pro každého vojáka,“ dodal. „Zdravotnické kurzy považujeme za jednu z našich priorit,“ shrnul kapitán Švancara, který na sebe prozradil, že lékařskou profesi mají v rodině a nebýt služby duchovního, zůstal by jí pravděpodobně věrný.Působení vojenského kaplana v polní nemocnici

U nezasvěcených může účast kaplanů na výcviku CLS vzbudit údiv. K čemu potřebují znalosti z přednemocniční péče v bojových podmínkách? Liberecký kaplan kapitán Šabaka působil před pěti lety v polní nemocnici v Kábulu v Afghánistánu. Jeho zkušenosti ho opravňují k tomu, aby hovořil o poslání kaplana v podobném zařízení. Vojenský kaplan je nablízku a pomáhá vojákům, kteří umírají. Tím ale jeho úloha rozhodně nekončí. Stará se mimo jiné i o vojáky, kteří transportují raněné do polní nemocnice, či se s nimi dostávají do kontaktu. Ať už jenom tím, že je po návratu na základnu odvede stranou, či jim podá vodu.

Vojenský Kaplan Foto: Výcvik CLS (Combat Life Saver) / autor

 

„Staral jsem se o příslušníky britské armády, kteří k nám dopravili svého zraněného kamaráda. Ten svým zraněním bohužel podlehl. Během posledních dní jsem si na to několikrát vzpomněl,“ popsal své osobní zážitky z působení v polní nemocnici. Významnou roli sehrávají příslušníci duchovní služby i na patrolách. „Tento kurz slouží k rozšíření odbornosti vojenského kaplana. Ten musí být schopen na patrole fungovat jako právoplatný člen týmu,“ vysvětlil liberecký kaplan.Zkušenost z působení v zahraniční operaci má i poručík Jan Böhm. Kaplan ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře působil v 9. jednotce PRT. Před odjezdem do zahraničí sloužil v armádě teprve devět měsíců. Dle rozhodnutí velitele kontingentu byl do patroly zařazován jako VIP osoba. „Byl jsem ozbrojen, ale měl jsem určeného kolegu, jehož pokyny bych se v případě krizové situace řídil,“ objasnil svoji pozici. „Mimo základnu jsem se dostal tehdy, když jsme s místními autoritami jednali o takzvaných projektech rychlého dopadu, pro které v České republice proběhla finanční sbírka.“ Podle jeho slov je jasné, že kaplani nejsou zařazováni do patrol v roli speciálně školených vojáků takzvaných combatlifesaverů. Ale díky tomuto zdravotnickému kurzu budou vědět, co dělat v případě nebezpečí.

Vojenský Kaplan Foto: Výcvik CLS (Combat Life Saver) / autorA jak hodnotí týdenní snažení kaplanů jeden z instruktorů výcviku praporčík Radoslav Nahálka? „Spolupráce s nimi je naprosto perfektní. Je vidět, že jsou chytří a mají to v hlavě srovnané. Jsou to lidé, kteří mají zájem tu být. S takovými lidmi je vždy radost pracovat.“ Chválou nešetřil ani svobodník Miloslav Karvan, který ocenil zejména jejich správnou reakci při kontaktu s nepřítelem v prvotní fázi, označované jako care under fire (péče o zraněného pod palbou).

Zdroj: 25. plrb

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ministerstvo obrany chce podpořit military turistiku!

Ministerstvo obrany zpřístupnilo zbrusu nový web věnovaný vojenským pamětihodnostem. Jeho jádrem je ...

Operace Nijat I

V distriktu Sayed Abad, v provincii Wardak, byla od 11. do 18. června 2013 provedena jednotkami ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 2. Pozice a úkoly armády v státě

První díl našeho seriálu skončil konstatováním, že armáda – ať již vnímaná jako ozbrojené síly nebo ...

41.mpr musí zvládnout i „zastavěný prostor“

Ve dnech 24. – 28.6. 2013 probíhal na VVP Libavá výcvik zaměřený na boj v zastavěném prostoru ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:6h12h24h
 • Lopisheck
  08:03 06.07.2013

  mně přijde fce kaplana v naší ateistické armádě zbytečná, asi jsem se zklamal v dusledku sledování seriálu MASH a moc si tu funkci (nebo spíše poslání) zidealizoval.Třeba mně ten nejnovější presvedci o tom zese pletu, ale zatim jsem zastance toho ze by se jeho prachy uzili i jinde a lip.

 • HU
  22:39 05.07.2013

  Psychologa? Tak možná vrbu...

 • Vladimír
  00:53 05.07.2013

  tak kaplan tak trochu supluje psychologa...za dávných časů mé služby (-20 let) jsme právě takovou funkci v jednotce neměli a i tvrdý chlapi když táhli z mely někoho bez nohy nebo s kusem břicha vyrvanym šrapnelem se pak (spíš až po pár hodinách) sesypali...a to je přesně chvíle pro kaplana, a konkrétní vyznání myslím moc roli nehraje....

 • HU
  23:17 04.07.2013

  No já nevím. Mě osobně to přijde jako plýtvání zdroji.

  Kaplan a CLS...CLS je dle mě bojová medicína, neodkladné péče, první pomoc speciál. To kaplan nikdy neuplatní. Kaplan v polní nemocnici s CLS, k čemu? Abychom se jednou nesetkali s tím, že se kaplan učí střílet z tanku, jen tak kdyby se náhodou ocitnul někde v situaci...zažil jsem jednoho, co lítal vrtulníkem :-)