Vojenský blok Quad: Osud Ruska leží v rukou Indie

Vojenský blok Quad: Osud Ruska leží v rukou Indie
Vladimir Putin a Narendra Modi / Narendra Modi, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

O osudu světa se rozhoduje v Indo-Pacifiku. Spojené státy, Indie, Austrálie a Japonsko utvořily pakt Quad (Quadrilateral Security Dialogue). Současně se Rusko snaží manévrovat mezi oběma novými megabloky – Quad a Čínou.

Začněme článkem „Národní bezpečnost jako jediná priorita Ruska“ Timofeje Bordačjova z ruského think-tanku Valdaj, který je jedním z hlavních nástrojů vytváření a šíření geopolitických narativů Ruska. Zmíněný článek je pochopitelně součástí ruských informačních operací, přesto si jeho čtení lze „užít“ – ukazuje totiž, jak Rusko chce, aby ho vnímali vlastní občané a/nebo jiné státy.

V článku jsou zajímavé pasáže o vztahu Ruska k jiným zemím: „V ruské zahraničně-politické diskusi existuje požadavek na vytvoření ‚kruhu přátel‘ a zármutek nad tím, že Rusko nemá žádné spojence. Upřímnost takových stížností však bude vždy omezená skutečností, že potenciální přátelé a spojenci nehrají důležitou roli v přežití a rozvoji ruského státu.“

„Zájem Moskvy o spojence při řešení těchto problémů [ohledně mocenské pozice Ruska] je v zásadě malý kvůli našim jedinečným vojenským schopnostem. Rusko jako přední jaderná síla nemůže vidět v zemích, které jsou s ní z hlediska vojenské síly nesrovnatelné, zdroj dalšího posílení v případě konfliktu se svými vrstevníky. A aby bylo možné vypořádat se s těmi slabšími, tj. se všemi zeměmi světa, s výjimkou členů ‚jaderné pětky‘, Rusko již má dostatečný vojenský potenciál,“ uvádí Bordačjov.

Ruský narativ „obléhané pevnosti“ je v ruském zahraničně-politickém narativu sice krajní, ale pořád systémový postoj. Za pozornost stojí, že článek byl mimo jiné otištěn na polském portálu Kresly.pl, který je považován za nástroj šíření ruské propagandy v Polsku.

Z textu mimo jiné plynou dvě věci – Bordačjov považuje Indii (není součástí jaderné pětky) za vojensky podřadnou a nepovažuje za nutné mít Čínu za spojence.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Indické MiGy-29K nejsou schopné boje

Indické námořnictvo čelí závažným problémům s údržbou námořních stíhacích letadel MiG-29K. Podle ...

Stíhačky F/A-18E/F Super Hornet pro indické letadlové lodě?

Americký Boeing nabízí indickému námořnictvu víceúčelové stíhačky F/A-18E/F Super Hornet. Podle ...

Americká stíhačka F-21 pro indické letectvo

Indie se opět v rámci nového programu MMRCA 2.0 (Medium Multi-Role Combat Aircraft 2.0) snaží ...

Indie dostala první francouzské bojové letouny Rafale

Indické letectvo na domácí půdě převzalo pětici víceúčelových stíhacích letounů Dassault Rafale ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.