Vojenský raketoplán X-37 se vrací z orbity Země

X-37
Foto: Umělecké ztvárnění raketoplánu X-37B ve vesmíru / NASA

Počátkem března minulého roku do vesmíru odstartoval americký vojenský raketoplán X-37. Důvod? Přísně tajná mise. Zlé jazyky tvrdí, že cílem mise bylo provádět špionáž satelitů a především čínské vesmírné stanice Nebeský palác 1. Americké letectvo však samotnou misi zásadně nekomentuje, takže i tuto informaci přešlo bez povšimnutí. Každopádně, X-37 se během pár dnů po 15 měsících strávených na orbitě vrací na Zemi. Pojďme si k této příležitosti o stroji X-37 říct něco bližšího.

Historie X-37

Určitě neuškodí, pokud si stručně připomeneme historii raketoplánu X-37. Start programu se datuje na rok 1999, ještě pod hlavičkou NASA. V roce 2004 vývoj raketoplánu převzalo pod svá křídla americké ministerstvo obrany, resp. americká vojenská výzkumná agentura DARPA. Samotný provoz letounu pak zajistilo americké letectvo US Air Force.

První let do vesmíru podnikl raketoplán X-37B (index B značí druhou generaci stroje) 22. května 2010, umístěný v aerodynamickém krytu rakety Atlas V. Návrat proběhl 3. prosince téhož roku. Při sestupu do atmosféry byl poprvé vyzkoušen tepelný štít a hypersonické aerodynamické řídící plochy. Druhý a zatím poslední let odstartoval právě počátkem března 2011.



X-37 Foto: Raketoplán X-37B na letištní dráze / Boeing

Pojďme si udělat také pořádek v indexování za názvem raketoplánu X-37. První prototyp, zkoušený ještě agenturou NASA, nesl označení X-37A a byla na něm například testována správnost aerodynamické koncepce. Verze X-37B vynikla již v režii DARPA a US Air Force, jako evoluce stroje X-37A. Nová verze se vyznačovala použitím nových výkonnějších motorů a prodloužením operační doby na zemské orbitě.

X-37 Foto: Plánovaná verze X-37C a možné uspořádání pilotního prostoru / Boeing

V plánu je také ještě větší verze, označovaná jako X-37C. Je zhruba 1,5-2x větší než X-37B, výsledkem je větší úložný prostor a schopnost nést větší užitečné zatížení. U X-37C se také počítá s možností dopravy až šesti astronautů na a z orbity.  

X-37B vs. Space Shuttle - David vs. Goliáš

 Ač může slovo raketoplán evokovat legendární americký Space Shuttle, X-37B je rozměrově mnohem menší. Ve skutečnosti, původní záměr počítal s tím, že se X-37B bude vypouštět z nákladového prostoru raketoplánu Space Shuttle. Avšak s ohledem na katastrofu raketoplánu Columbia v roce 2003 byl projekt uzpůsoben pro vypouštění pomocí raket Delata, Atlas nebo dalších kompatibilních raket.

X-37

Foto: Porovnání velikosti X-37 vs. Space Shuttle vs. rakety Atlas V

  

Jaké jsou tedy rozměry a parametry stroje X-37B? Mini raketoplán při své hmotnosti necelých 5 tun měří na délku 8,9 m při rozpětí 4,5 m. Stroj pohání hydrazinový raketový motor Rockedyne AR2-3 o tahu 14,2 kN. Elektrickou energii pak stroj získává z velice účinných (cca kolem 40 %) solárních panelů a z lithium-iontových baterií.

Nákladový prostor X-37B má rozměry 1,2x2,1 metrů. Lze do něj umístit menší satelit, nebo pozorovací, přehledové a průzkumné přístroje do maximální hmotnosti 300 kg. Raketoplán tak slouží de facto jako vesmírná platforma, do které lze umístit standardizovaný kontejner podle zvoleného typu mise. X-37B se také může přiblížit ke spřátelenému satelitu a dobít mu baterie nebo pomocí robotické ruky vyměnit nefunkční solární panely.

X-37

Foto: X-37B v řezu / NASA

Nákladový prostor X-37B může být také využit pro instalci laserových zbraní. Ač se to může zdát někomu přitažené za vlasy, vesmírný prostor je pro použití laserových zbraní ideální. Není zde žádná atmosféra, která by rozptylovala paprsek, a tak snižovala jeho výkon. Laserový paprsek tam může bez problémů na orbitě zasáhnout cíle mnoho stovek kilometrů vzdálené, a to během okamžiku.

Vítej doma X-37B!

Jak bylo řečeno v úvodu, v současné době je raketoplán X-37B stále na zemské orbitě. Pro místo přistání byla zvolena letecká základna Vandenberg  nedaleko Los Angeles. Kdy se vesmírný letoun navrátí, však není známo, vše záleží na technických podmínkách a na rozmarech počasí.

Video: X-37B při leteckých testech / US Air Force

Americké letectvo si provoz letounů pochvaluje natolik, že na podzim letošního roku připravuje další start X-37B. Do vesmíru se znovu podívá první stroj, který podnikl první let. Připomeňme, že americká armáda má zatím flotilu pouze dvou strojů X-37B a zatím nejsou plány na její rozšíření.

Na konec připomeňme, že v současné době neexistuje žádné omezení v militarizaci kosmického prostoru. Tedy s jedinou výjimkou, od roku 1967 platí zákaz zkoušek jaderných zbraní ve vesmíru. Umístění jiných zbraní však není nijak omezeno.

V roce 2008 se sice objevil požadavek Ruska a Číny na úplný zákaz zbraní ve vesmíru, ale Spojené státy takový zákaz neshledaly potřebným. Je opravdu nepravděpodobné, že Rusko a Čínu ženou mírumílovné důvody. S největší pravděpodobnosti obě velmoci jednoduše nelibě nesou americké úspěchy ve vojenském využívání kosmického prostoru. Američané na to mají technické a finanční prostředky, a na pošramocená ega obou zemí zřejmě moc nehledí.

 

Zdroj: Space.com, Space Safety, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Špionážní satelity a živý přenos z orbity

Na rozdíl od představ filmařů mohou špionážní satelity pořizovat pouze statické fotografie. Avšak ...

Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska

Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji ...

Významný pokrok ve vývoji bojových laserů

Další krok ve vývoji plnohodnotných bojových laserů udělal v posledních týdnech a měsících americký ...

LEMV - Mamutí vojenské vzducholodě startují

Vzducholodím se věští zářná vojenská budoucnost. Obří létající náklaďáky, schopné přepravovat ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • grey
    16:22 06.06.2012

    " Američané na to mají technické a finanční prostředky, a na pošramocená ega obou zemí zřejmě moc nehledí. " ---- Z toho se dá odvodit, že v okamžiku kdy Rusko a Čína budou mít ...Zobrazit celý příspěvek

    " Američané na to mají technické a finanční prostředky, a na pošramocená ega obou zemí zřejmě moc nehledí. " ---- Z toho se dá odvodit, že v okamžiku kdy Rusko a Čína budou mít ve vesmíru dostatek účinných zbraní, dojde, tak jako u jaderných zbraní, k nějaké dohodě a to i bez ohledu na pošramocené ego USA. Bohužel, historie se opakuje, lidská hloupost triumfuje.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    13:47 01.06.2012

    Máte pravdu, nechal jsem se zmást populární a rozšířenou doměnkou, že v kosmické prostoru vše okamžitě zmrzne. Ač se to trochu příčí selskému rozumu, máte pravdu, že i při mrazu ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte pravdu, nechal jsem se zmást populární a rozšířenou doměnkou, že v kosmické prostoru vše okamžitě zmrzne. Ač se to trochu příčí selskému rozumu, máte pravdu, že i při mrazu kosmického prostoru -270°C se bude zahřáté těleso chladit obtížně, neboť ve vzduchoprázdnu není žádné médium (jako je např. v atmosféře vzduch), který by teplo odvádělo. Jedinou možností je, jak říkate, využít elektromagnetického vyřazování tělesa. Podle serveru osel.cz jsou pro tento účel již vyvinuta speciální mikroradiátory. Zda budou dostatečně účinné i pro laservé zbraně ve vesmíru, nebo přeci jen bude muset být na palubě externí zdroj chlazení je však otázkou. Každopádně text v článku byl upraven.Skrýt celý příspěvek

  • Majek
    10:02 01.06.2012

    Já bych naopak řekl, že problémy s chlazením jsou ve vesmíru velké. Jak může být vzduchoprázdno účinným chladičem? Jediná možnost chlazení, je pomocí vyzařování.

    Já bych naopak řekl, že problémy s chlazením jsou ve vesmíru velké. Jak může být vzduchoprázdno účinným chladičem? Jediná možnost chlazení, je pomocí vyzařování.

  • Majo
    09:48 01.06.2012

    V roku 2003 havaroval raketoplan Columbia...inak velmi zaujimavy clanok...

    V roku 2003 havaroval raketoplan Columbia...inak velmi zaujimavy clanok...

Načítám diskuzi...