Vojenský raketoplán X-37B je po dvou letech zpět z vesmíru

Vojenský raketoplán X-37B je po dvou letech zpět z vesmíru
X-37B na Floridě (27.10.) / USAF (Zvětšit)

Malý vojenský raketoplán X-37B se vrátil ze své páté mise na nízké oběžné dráze Země. Raketoplán po 780 dnech strávených ve vesmíru přistál brzy ráno místního času na přistávací dráze SLC (Shuttle Landing Facility) Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

I když pomalu vzniká organizační struktura amerických vesmírných sil USSF (United States Space Force), raketoplán X-37B provozuje americké letectvo (USAF), resp. 45. vesmírné křídlo (45th Space Wing) amerického letectva. Právě letectvo se v současné době stará o americký vojenský vesmírný program.

X-37B se vrátil ze své páté vesmírné mise OTV 5 (Orbital Test Vehicle Mission 5). Mise OTV 5 začala 7. záři 2017 a vůbec poprvé byla tehdy k vynesení X-37B použitá raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. První čtyři mise obsloužila raketa Atlas V. Celkově raketoplán X-37B při pěti misích strávil na oběžné dráze Země 2865 dní. 

Na Floridě raketoplán X-37B přistával podruhé ‒ premiéru na Floridě měl raketoplán během mise OTV 4 (718 dní na orbitě). Předešlé tři mise přistávaly na základně amerického letectva Vandenberg Air Force Base v Kalifornii.

Raketoplán má oficiálně zkoumat nové technologie použitelné ve vesmíru, ale oficiální detaily o misi, zkoumaných technologiích nebo typu nákladu jsou tajné. 

Každopádně X-37B slouží ke zkoumání perspektivních technologií, zejména jak jsou ovlivňovány startem rakety (velké vibrace), otevřeným kosmickým prostředím (radiace, teplotní rozdíly) a mikrogravitací. Tyto informace pomohou zejména se stavbou levnějších a odolnějších vojenských satelitů.

Nejpravděpodobnější se jeví testování iontových pohonů (využitelných pro družice), elektro-optických senzorů, komunikačních systémů, elektroniky (její odolnost vůči radiaci) a materiálů. 

Všechny experimenty jsou uloženy v nákladovém prostoru 2,1×1,2 metru. Výhodou je, že po návratu X-37B lze na vlastní oči zhodnotit stav nákladu. 


2. července X-37B vyfotil lovec staelitů Ralf Vandebergh / Twitter Ralf Vandebergh

Ví se, že X-37B při misi OTV 4 testoval zhruba 100 vzorků materiálů a iontový motor XR-5A. Jde sice o pohon s velmi slabým tahem, ale může fungovat mnoho týdnů či dokonce měsíců. Ostatně v srpnu 2018 bylo oznámeno, že X-37B při misi OTV 5 změnil oběžnou dráhu pomocí nespecifikovaného palubního pohonného systému.

V případě OTV 5 byl také zveřejněn jeden typ experimentu od Výzkumných laboratoří letectva AFRL (Air Force Research Laboratory). V rámci programu ASETS (Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader) raketoplán X-37B zkoumal oscilační tepelné potrubí OHP (oscillating heat pipe). OHP je jednoduché zařízení, které dokáže přenést 45× více tepla než měď. OHP tak může snížit tepelné zatěžování elektroniky ve vesmíru.

Letectvo naznačilo, že během OTV 5 byly také vypuštěny malé satelity, pravděpodobně využívající platformu CubeSat. Jde o miniaturní platformu tvaru kostky (113×100×100 mm) s hmotností do 1,33 kg. Výhodou je, že lze CubeSaty spojovat dohromady a vytvářet větší platformy. Není ale jasné, zda byly satelity přímo vypuštěny z X-37B nebo byly vyneseny společně s raketoplánem pod aerodynamickým krytem rakety.

Samozřejmě možné jsou také „ofenzivnější“ mise, při kterých mohl X-37B testovat přiblížení, sledování a případně dokonce zachycení cizích satelitů. Pokud popustíme uzdu fantazii (ale ne tak moc), tak X-37B mohl zkoušet ozařovat cizí satelity (nebo pokusně vlastní) laserem, či dokonce na ně působit prostředky elektronického rušení. Výhodou nasazení laserů ve vesmíru je, že laser kvůli chybějící atmosféře má mnohem větší výkon na větší vzdálenost. 


Boeing XS-1 Phantom Express

Americké letectvo provozuje dva raketoplány X-37B. Solární energií napájené raketoplány postavila společnost Boeing na základě demonstrátoru X-40A. Původně byl přitom X-37B vyvinut pro NASA, ale v roce 2004 nad celým projektem převzala správu agentura DARPA (Defense Advanced Research Agency). Zajímavé je, že podle původních plánů měly X-37B na orbitě strávit maximálně 240 dní. 

K šesté misi (OTV 6) X-37B odstartuje z Floridy v polovině příštího roku opět na raketě Atlas V. 

Dodejme, že Boeing pro agenturu DARPA staví také vesmírný nosič XS-1 Phantom Express. Půjde o znovupoužitelný raketový systém, který dokáže jednou denně po dobu deset dní vynášet na nízkou oběžnou dráhu satelity o hmotnosti až 2300 kg. Start rakety má stát pouze pět milionů dolarů.

XS-1 je určen pro případ, kdy se protivníkům podaří rušit nebo zničit větší počet amerických satelitů na oběžné dráze.

Zdroj: af.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Podoba válek v 21. století: Boj o zdroje ve vesmíru

Předchozí článek série pojednávající o možných válkách budoucnosti se soustředil na geopolitické ...

Vojenský raketoplán X-37B stále na orbitě

Třetí mise raketoplánu X-37B překonává rekordy. Raketoplán na své tajné misi a s tajným nákladem ...

US Space Corps: Militarizace vesmíru je otázkou času

Na webu War IS Boring autor MV “Coyote” Smith, bývalý plukovník amerického letectva a současný ...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • beepee
  14:07 01.11.2019

  @Tonotime - Mýlíš se. Každý přeci ví, že Země je plochá, tudíž nemá žádnou orbitu, po které by mohly kroužit satelity. Ty jsou všechny pouhý podvrh zednářů z NASA, Roskosmosu, ...Zobrazit celý příspěvek

  @Tonotime - Mýlíš se. Každý přeci ví, že Země je plochá, tudíž nemá žádnou orbitu, po které by mohly kroužit satelity. Ty jsou všechny pouhý podvrh zednářů z NASA, Roskosmosu, JAXA, ESA, České kosmické kanceláře...Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  07:47 30.10.2019

  ...Boeing pro agenturu DARPA staví také vesmírný nosič XS-1 Phantom Express. Půjde o znovupoužitelný raketový systém, který dokáže jednou denně po dobu deset dní vynášet na nízkou ...Zobrazit celý příspěvek

  ...Boeing pro agenturu DARPA staví také vesmírný nosič XS-1 Phantom Express. Půjde o znovupoužitelný raketový systém, který dokáže jednou denně po dobu deset dní vynášet na nízkou oběžnou dráhu satelity o hmotnosti až 2300 kg. Start rakety má stát pouze pět milionů dolarů.
  ...XS-1 je určen pro případ, kdy se protivníkům podaří rušit nebo zničit větší počet amerických satelitů na oběžné dráze...

  V podstate sa už naše podarené veľmoci pripravujú na vesmírne vojny. Z blízkeho vesmíru ide veľmi rýchlo a efektívne zaútočiť na ktorýkoľvek štát. Na obežnej dráhe sa dá vybudovať efektívna protiraketová obrana. Na blízkej obežnej dráhe je čoraz viacej strategických satelitov na monitoring, špehovanie, komunikačné družice, navigačné družice ako americká GPS, ruský GLONASS, EU Galileo, Čínsky Beidou. USA začali byť alergickí na Severnú Kóreu, nielen pre vývoj jadrových zbraní. Údajne zistili, že Kimovci majú na obežnej dráhe dva satelity s EMP zbraňami. Údajne
  nimi môžu veľmi rýchlo ochromiť napríklad bankovnictvo USA. Naposledy zlyhala raketa Iranu. Možno niečo podobne chceli na obežnej dráhe umiestniť. India, Čína si už vyskúšali zostreliť svoje satelity. Padli pod veľkú kritiku za vesmírne smetie. Akosi ticho okolo vývoja jadrových zbrani Turecka. Erdogan to už oznámil. Veľmoci dobre vedia, že dlhodobo neudržia vývoj jadrových zbraní iných štátov. Môžu taký vývoj akurát spomaliť. Svoju prevahu si potom udržia v blízkom vesmíre. Tam zbrojenie a nasadenie taká Kórea, Iran a podobní proste ekonomickí a v šírke technologii rovnocenne neunesú. Počul som už zanariekať na danú tému aj Putina. Že v počte miliárd investovaných do blízkého vesmíru sa s USA nemôžu rovnať.

  USA si proste v dobe mieru odskúšajú vesmírne zbrane a protiraketovú obranu, obranu strategických satelitov. Ak by ju tam teraz rozmiestnili:
  1. Dostali by sa pred svetovú kritiku.
  2. K podobnej reakcii by pristúpili porovnateľné Rusko, Čína, India. Založenie vesmírnej armády už ohlásilo Francúzko.
  3. Zamerali by si tie vesmírne zbrane a obranu ako prvé ciele na zničenie.
  4. Museli by na to vyčleniť nepretržitý dozor, prevádzku a ochranu značné prostriedky, personal. Už len prevádzka NORAD musí byť miliárodovo drahá! To ešte čoraz viac miliárd spolkne NSA a podbne.
  5. Ohrozovalo by im tie drahé zbrane napríklad silná slnečná erupcia .
  USA sa môžu postaviť k vesmírnym zbraniam, protiraketovej obrane a obrane satelitov asi takto:
  1. Teraz v dobe mieru si tam odskúšame rôzne systémy, ako aj odolnosť.
  2. Vyrobíme ich, pripravíme na vynesenie, niekde uskladníme.
  2. Medzinárodné zmluvy môžu kedykoľvek vypovedať. Podobne ako vypovedali zmluvy o raketách stredného doletu INF. Zámienka tam bola aj kvôli Číne, ktorá nebola viazaná takými zmluvami.
  3. Veľké krízy ako Karibská kríza neeskalujú až tak rýchlo. V takej kríze proste vynesú vesmárne zbrane a obranu na obežnú dráhu do pár hodín, dní a postavia protivníka pred hotovú vec. Ak už každú chvíľu hrozí jadrový útok, koho už bude riadne zaujímať vynesenie zbraní a obrany do vesmíru, alebo nejaká kritika? USA majú aj veľmi širokú základńu súkromníkov, ako SpaceX, ULA, Rocket Lab s raketami Electron a nastupuje mnoho ďalších. Certifikujú ich aj na vynášanie štátnych a vojenských systémov a zmluvami. Proste im tam tie systémy vynesú, alebo im to zabavia. Každý vie, že v prípade vojny, krízy, na žiadosť armády nejde veľmi odporovať . Neskôr bude kompenzovaný. Už teraz dosť napomáha, štát, armáda, NASA, DARPA, NSA mnohým svojím vesmírnym súkromníkom. Ktovie aké tam majú medzi sebou zmluvy? To určite nie je len pomoc zadarmo.
  Porovnateľní Rusi, Čína, Japonsko, India Francúzko a podobne sa ťažko už dnes môžu rovnať USA v kadencii štartov.
  Tento rozdiel v schopnosti v krátkom čase vyniesť tony nákladu na blízku obežnú dráhu ešte chcú zvyšovať a je to vo vetách...Půjde o znovupoužitelný raketový systém, který dokáže jednou denně po dobu deset dní vynášet na nízkou oběžnou dráhu satelity o hmotnosti až 2300 kg. ...
  Porovnateľné veľmoci a štáty, darebacke štáty proste nemajú takú širokú základńu vesmírnych súkromníkov a v dohľadnej dobe ani mať nebudú.
  Nejde len o to mať niekde rozmiestnené zbrane a obranu, ale o schopnosť ich tam v prípade potreby, krízy rýchlo nasadiť.
  Aj tie medzinárodné zmluvy, ide veľmi rýchlo vypovedať, ako sa im to bude hodiť. Vo vypovedaní rôznych zmlúv začínajú byť Trumpovci experti. V prípade veľkej krízy ako Karbská to ľudí zaujímať veľmi nebude, práve naopak. Možno pre rozmiestnenie satelitov s EMP zbraniami nazval Trump Kima lišiakom! A v Iráne pri neúspešnom štarte vesmírnej rakety znova zaúradovali americko izraelské vírusy typu Stuxnet. Proste také rakety potrebujú veľmi dobre počítače!!!
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • satai
   08:40 30.10.2019

   Jak Hurvínek válku...

   Jak Hurvínek válku...

   • Tonotime
    09:28 30.10.2019

    Tie vojny tu boli a nemožno predpokladať že už nebudú. Tie veľmoci, veľkí bratia, historickí zradili ČSR v rokoch 1938, 1968. Zahrali si s našimi štátmi , delili ich, šklbali, tie ...Zobrazit celý příspěvek

    Tie vojny tu boli a nemožno predpokladať že už nebudú. Tie veľmoci, veľkí bratia, historickí zradili ČSR v rokoch 1938, 1968. Zahrali si s našimi štátmi , delili ich, šklbali, tie tragédie boli. Nemožno čakať že Turecko už bude zastavovať svoju inváziu do Sýrie, kde to delenie je tragické a máš s toho kompec utečencov, teroristov v EU. Náklady kvôli tomu pre tajne služby závratné stúpajú aj s tvojich daní. Sme plošne špehovaní. Naší tajní vôbec nemajú takú miliárdovové vybavenie na špehovanie sveta,ako naše veľmoci, ako v NSA, Číne, Rusku, Británii. My tých politikov, veľmoci, diktátorov neovplývnime. Aby neboli naše štáty zase prekvapené, ďalšie Sudety, Lidice, SNP, občianské vojny ako na Ukrajine, Juhoslávii, Lýbii, Sýrii, Jemene.
    Nejaké mierové pacifistické ideály nám nepomôžu. Musíme viac diskutovať o čo naším veľmociam ide, ich veľkohry. Lebo už dnes vieme, že ani tie mažinotové veľkostavby ČSR pred druhou svetovou, by nám veľmi nepomohli. Porozmýšľaj s čím naše elity, generáli, politici nerátali a boli riadne zaskočení v rokov 1938, 1968 ?
    Ja nehlásam vojnu, ale snažím sa dokumentovať veľkohry naší podarených veľmoci, aby menej znali v tématike viacej chápali a naše národy už tak jednoducho nedobehli. Šťastie praje pripraveným.Skrýt celý příspěvek

    • satai
     10:50 30.10.2019

     "Tie vojny tu boli a nemožno predpokladať že už nebudú." To nikdo neříkal. "Tie veľmoci, veľkí bratia, historickí zradili ČSR v rokoch 1938, 1968. Zahrali si s našimi štátmi , ...Zobrazit celý příspěvek

     "Tie vojny tu boli a nemožno predpokladať že už nebudú."

     To nikdo neříkal.

     "Tie veľmoci, veľkí bratia, historickí zradili ČSR v rokoch 1938, 1968. Zahrali si s našimi štátmi , delili ich, šklbali, tie tragédie boli."

     Red herring.

     ". Náklady kvôli tomu pre tajne služby závratné stúpajú aj s tvojich daní. Sme plošne špehovaní. Naší tajní vôbec nemajú takú miliárdovové vybavenie na špehovanie sveta,ako naše veľmoci, ako v NSA, Číne, Rusku, Británii. My tých politikov, veľmoci, diktátorov neovplývnime. Aby neboli naše štáty zase prekvapené, ďalšie Sudety, Lidice, SNP, občianské vojny ako na Ukrajine, Juhoslávii, Lýbii, Sýrii, Jemene. "

     A další...

     "Nejaké mierové pacifistické ideály nám nepomôžu. "

     To nikdo neříkal...

     "Porozmýšľaj s čím naše elity, generáli, politici nerátali a boli riadne zaskočení v rokov 1938, 1968?"

     No určitě byli víc v obraze než tvůj příspěvek.

     "Ja nehlásam vojnu, ale snažím sa dokumentovať veľkohry naší podarených veľmoci, aby menej znali v tématike viacej chápali a naše národy už tak jednoducho nedobehli."

     Tak to děláš blbě.Skrýt celý příspěvek

  • Marw
   10:32 30.10.2019

   Ze by utok z obeznej drahy bol az take terno si nemyslim. Ak si na drahe s malou inklinaciou voci rovniku tak mozes utocit s casovym oknom cca 1.5 h (v zavislosti na vyske orbity). ...Zobrazit celý příspěvek

   Ze by utok z obeznej drahy bol az take terno si nemyslim. Ak si na drahe s malou inklinaciou voci rovniku tak mozes utocit s casovym oknom cca 1.5 h (v zavislosti na vyske orbity). Ale len na velmi obmedzene uzemie.

   Ak sa zbran umiestni na polarnu drahu tak ma sice globalny dosah, ale okno na pripadny utok sa otvori tak dva krat za den. To mi fakt nepride ako velmi pruzny system.

   Satelit na nizkej obeznej drahe je navyse relativne lahko zostrelitelny priamo zo zeme a vzhladom na neuprosne pravidla orbitalnej mechaniky je relativne lahko monitorovatelny a predvidatelny (jednoducho na nejake vacsie manevrovanie nebudes mat nikdy dost paliva).

   K tomu si treba priratat ze zbran by musela byt vybavena tak, aby prezila navrat do atmosfery z orbitalnej rychlosti (neporovnatelne s tym co musi vydrzat hlavica balistickej strely).

   Plus system by mal relativne kratku zivotnost vzhladom na limitovanu zasobu paliva na udrziavanie vysky, tak ze by ho bolo potrebne relativne velmi casto obnovovat.

   Prakticky skoro z kazdeho hladiska je vyhodnejsie odpalit balisticku strelu zo zeme (z ponorky) nez riesit utok priamo z obeznej drahy.Skrýt celý příspěvek

   • satai
    10:47 30.10.2019

    Jenomže tyhle miriády problémů nikdo nevidí... To samé s protiraketovou oranou z orbity. Samozřejmě je užitečné tam mít komponenty protiraketové obrany (senzory, komunikace), ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenomže tyhle miriády problémů nikdo nevidí...

    To samé s protiraketovou oranou z orbity. Samozřejmě je užitečné tam mít komponenty protiraketové obrany (senzory, komunikace), ale těch problémů, co to přidá, není zdaleka málo.Skrýt celý příspěvek

   • Tonotime
    12:51 30.10.2019

    Ak si na drahe s malou inklinaciou voci rovniku tak mozes utocit s casovym oknom cca 1.5 h (v zavislosti na vyske orbity). Ale len na velmi obmedzene uzemie... Dnešne satelity už ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak si na drahe s malou inklinaciou voci rovniku tak mozes utocit s casovym oknom cca 1.5 h (v zavislosti na vyske orbity). Ale len na velmi obmedzene uzemie...
    Dnešne satelity už dokážu dobre manévrovať. Viem to aj kvôli proglematike vyhýbania sa kozmickému smetiu. Aj ISS sa už vyhýbala.
    Zbrane, satelity môžu rozdeliť podľa sily protívníka, prednostne na Rusko, Čínu. Voči menším protívnikom, ako Iran môžu naviesť s oneskorením. Tí môžu počkať aj dve hodiny. Iranci ešte nemajú jadrové zbrane.

    Satelit na nizkej obeznej drahe je navyse relativne lahko zostrelitelny priamo zo zeme.
    Viem, že aj rusi sa chválili, že im migy nových generácii dokážu zostreliť satelity. Aj preto si naše veľmoci neúprosne vylepšujú manévrovácie satelity. ESA už tento rok vyvinula satelity, ktoré dokážu to palivo zobrať z atmosféry. Zahajujú éru satelitov na nizkej obežnej dráhe. Podobne aj SpaceX dostala povolenie a nasadzuje satelitnú sieť Starlink na nižšej obežnej dráhe. Japonci nedávno úspešne testovali nasadzovanie satelitov na nízkej obežnej dráhe. Je to na www.kosmonautix.com... zatiaľ som dohľadal link: http://www.dsl.sk/article.php?...
    Tie plusy mínusy sú na nízkej obežnej dráhe. Čítal som že aj rusom taký vojenský satelit zhorel niekde nad uzemím USA. Priamo s tým rátali, že im časom spadne. Smiešne mi pripadalo akurát, že snímky z kamier z takých satelitov, ešte posielali na padákoch nad ruskom.
    S palivom si veľkú starosť armády nerobili. USA znovu obnovili výskum jadrového pohonu na obežnej dráhe a Mesiaci. Napríklad link: https://www.ta3.com/clanok/116... Putin raz navrhol vesmirné tahače na jadrový pohon. Tie tahače údajne majú vynášať náklad, satelity z malej obežnej dráhy na vysoku a späť. Navrhoval to ako alternatívu k širokým vesmírnym vývojom USA. Rusi nemôžu rovnocenne súťažiť s USA vo vesmíre, musia isť na to asymetrickí, vybrať si niektoré smery.
    V USA už nastupujú vesmírní súkromníci na sevis satelitov a ich satelity potom budú musieť mať schopnosť mať to palivo aj veľké manevrovanie. Aby také schopnosti nemala armáda USA, to by už bolo smiešne.
    DARPA sa podieľa na vývoji satelitov na likvidáciu smetia na obežnej dráhe. Prekvapivo zo Švajčiarskom. Tie budú musieť mať tiež veľa paliva plus manevrovacie schopnosti a mnoho ďalšieho.

    ...K tomu si treba priratat ze zbran by musela byt vybavena tak, aby prezila navrat do atmosfery z orbitalnej rychlosti (neporovnatelne s tym co musi vydrzat hlavica balistickej strely)...
    Putin sa chválil s novými superzbraňami, link:
    https://cdr.cz/clanek/putin-pr...
    ktoré by už to mali zvládnuť. Okrem toho je tam aj...Tato raketa s miniaturizovaným jaderným reaktorem měla být úspěšně testována v minulém roce a zatím nemá jméno. Podle Rusů tyto rakety mají neomezený dosah a v podstatě neomezené manévrovací schopnosti, takže můžou letět k cíli prakticky po jakékoliv dráze nutné k překonání protiraketové obrany...
    Vôbec neupodozrievam USA, Čínu, že by zaspali taký vývoj. Iba kvôli niečomu utajujú, príliš nezverejňujú.
    Niektoré satelity môžu byť dvojakého určenia. Ako prvotné určenie napríklad pre výskum. Vo vhodnom čase môžu byť prebudené druhé spiace funkcie, ako rušičky. Veď stačí ochromiť PVO niektorého štátu na sekundu.

    ...Plus system by mal relativne kratku zivotnost vzhladom na limitovanu zasobu paliva na udrziavanie vysky, tak ze by ho bolo potrebne relativne velmi casto obnovovat...
    Písal som o stratégii, že tie zbrane, obranu tam nemusia vyniesť dnes. Tie zbrane môžu niekde skladovať a vyniesť ich, keď to budú potrebovať. Písal som o kadenciu štartov, schopnosti tie zbrane, obranu vyniesť do pár hodin, dní. O tom, že túto schopnosť porovnateľní nemajú, ani blízkej dobe mať nebudú.
    Porovnateľné lietadlové lode tiež nemajú. Tie lietadlové lode im môžu trčať aj v prístavoch. Ale už zopár štátov pocítilo ich silu, rakety, bomby, keď križovali záujmy USA.

    ...Prakticky skoro z kazdeho hladiska je vyhodnejsie odpalit balisticku strelu zo zeme (z ponorky) nez riesit utok priamo z obeznej drahy...
    Práve tie satelity im v rýchlo registrujú tie vypálené rakety, napríklad napríklad podľa tepla z motorov.Skrýt celý příspěvek

    • Marw
     13:22 30.10.2019

     Tonotime, odporucam nainstalovat si Kerbal Space program, vyniest par satelitov a skusit s nimi manevrovat. Potom si uvedomis co to je orbitalna mechanika a aku koninu si napisal. ...Zobrazit celý příspěvek

     Tonotime, odporucam nainstalovat si Kerbal Space program, vyniest par satelitov a skusit s nimi manevrovat. Potom si uvedomis co to je orbitalna mechanika a aku koninu si napisal. Je to sice len hra ale v niektorych ohladoch velmi poucna.

     Je ine urobit uhybny manever proti zrazke = o par desiatok alebo stoviek metrov upravit vysku obeznej drahy a ine je menit inklinaciu. A uz uplne ine je menit inklinaciu o desiatky stupnov! To ziaden uhybajuci sa satelit nerobi. Nehovoriac o tom ze cim si na nizsej orbite, tym je zmena inklinacie narocnejsia.

     Zabudni na star wars a vesmirne stihacky ktore si poletuju okolo planety sem a tam ako hejno much okolo latriny. Takto to fakt nefunguje!

     Zvlast ma pobavila veta "Putin raz navrhol"...Putin tak maximalne opapagajoval na com sa uz davno davno robilo ako v ZSSR tak aj v USA. USA v ramci projektu Kiwi rozpracovali hned niekolko motorov, jeden dokonca kontrolovane odpalili aby zistili ake su rizika pripadnej havarie. Koncepty jadrovych "tahacov" su stare minimalne 50 rokov. Ale opat aj keby ho zajtra mali k dispozicii tak to neznamena ze s jadrovym raktovym motorm si budes lietat hore dole ako X-WING. Tepelny jadrovy raketovy motor sice ma asi dvojnasobne ISP oproti najlepsim hydroloxom, stale ale potrebuje vodik ako pracovne medium a toho nema neobmedzene.

     Satelit je super na monitorovanie, komunikaciu, navigaciu a podobne, ale na priamy utok na nejake konkretne miesto na zemi je to proste kravina, zmier sa s tym. Na to aj ma sluzit Phantom Express, aby v pripade straty satelitov nezostali hluchy, slepi a nemi. Ale nie na to aby z obeznej drahy bombardovali Moskvu. To je proste chobotina z principu.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    12:55 30.10.2019

    Je to tak, oběžná dráha je vhodná pro satelity, naváděcí prvky, ale ne pro samotné zbraně - ledaže by to byly zbraně prvního úderu. Ale to sestřelení satelitu není nic ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to tak, oběžná dráha je vhodná pro satelity, naváděcí prvky, ale ne pro samotné zbraně - ledaže by to byly zbraně prvního úderu.

    Ale to sestřelení satelitu není nic jednoduchého. Pohybuje se skutečně rychle, takže protiraketa musí být odpálena v době, kdy je ještě daleko a i malá změna směru znamená, že raketa mine, protože reálně se satelit ocitne desítky kilometrů od předpokládaného místa. Sestřelit lze satelit, který nemanévruje - zase se bude jednat o první úder.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:22 30.10.2019

   ...tááááák dlouhé a tááák celé mimo.... Klíčové satelity jsou ty navigační (GPS, GLONASS atd) a ty není úplná sranda dostat tam kde mají být a ještě menší sranda je ohrozit nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   ...tááááák dlouhé a tááák celé mimo....
   Klíčové satelity jsou ty navigační (GPS, GLONASS atd) a ty není úplná sranda dostat tam kde mají být a ještě menší sranda je ohrozit nebo sestřelit.
   EMP na oběžné dráze likvidující elektroniku a spojení v USA a jinde - energetická náročnost takové akce a technická proveditelnost (a potřebná technologická úroveň) je trošku někde jinde než říkají chlapi v tílkách v hospodě po třetím fernetu. Nehledě na to, že by to bezpochyby bylo jako součást či spouštěč použití konfliktu s použitím ZHN. TO je jako operovat v diskuzi na téma "USA mají lepší LL" argumentem "no a co, my je potopíme atomovkou".
   A to ostatní je více či méně na alobalovou čepičku. Ale jo, ke kafi dobrý...Skrýt celý příspěvek

   • Tonotime
    15:36 30.10.2019

    Skutočne? Napríklad link: http://www.alibaba.sk/hack/nes... ...vojenské využitie EMP sa skúmalo pôvodne u atómových ...Zobrazit celý příspěvek

    Skutočne?
    Napríklad link: http://www.alibaba.sk/hack/nes...

    ...vojenské využitie EMP sa skúmalo pôvodne u atómových zbraní,pretože jadrový výbuch vysiela žiarenie na všetkých vlnových dĺžkach. Niektoré štúdie ukazujú, že pri výbuchu vo veľkej výške (rádovo desiatky kilometrov) sa môže EMP prejaviť vo vzdialenostiach nad 1 000 kilometrov. A po skončení studenej vojny sa skutočne dostali na verejnosť operačné plány oboch superveľmocí, ktoré počítali s vyradením nepriateľských komunikačných systémov práve takým spôsobom. ..
    Keď sa trochu zamyslíte, zistíte, že je možné účinne nasadiť prakticky vo všetkých typoch konfliktov a takmer proti všetkým cieľom. Nie je potrebné hľadať Saddám Husajna po celom Bagdade - EMP výbuch nad mestom ho celkom iste odreže od sveta. Celý prápor nepriateľských tankov sa stane nepoužiteľným, pretože jeho zameriavače, optika aj komunikačné prostriedky zhorí na silikónový prášok. Nemusíme ničiť na letisku ranveja, kryty a navádzací pomôcky, pretože jediný EMP proste usmaží elektroniku všetkých lietadiel. Krížnik môže mať úžasný radar a skvelé protilietadlové rakety, ale protilodné strela s EMP hlavicou ho počas mikrosekundy zmení v obrovskú plávajúce hromadu železa. Rovnako tak možno EMP hlavicu umiestniť do protilietadlové riadené strely, napr do AIM-120 AMRAAM, a jediná raketa tak zničia celú letku nepriateľských lietadiel ...Skrýt celý příspěvek

    • satai
     16:05 30.10.2019

     Jak Hurvínek EMP.

     Jak Hurvínek EMP.

     • Tonotime
      18:20 30.10.2019

      Odporúčam prácu pre nejakú informačnú, dezinformačnú agentúru. Dobre tam platia! Ak niekto napíše niečo, čo sa celkom nehodí, napríklad USA, okomentuješ to... Jak Hurvínek + ...Zobrazit celý příspěvek

      Odporúčam prácu pre nejakú informačnú, dezinformačnú agentúru. Dobre tam platia! Ak niekto napíše niečo, čo sa celkom nehodí, napríklad USA, okomentuješ to... Jak Hurvínek + niečo.
      Nie je celkom možné zistiť, ako to myslíš. Každá reakcia potom môže byť, ako dobrá, tak sa dá účinne napadnúť.
      Ak sa niečo hodí okomentuješ to vetou ..."To nikdo neříkal."
      Svoju protiargumentáciu môžeš, nemusíš ukončiť vetou...
      Tak to děláš blbě...
      Nemal by človek alergickí odpovedať, lebo naozaj bude vyzerať, ako blbec. Alebo ho už niečim z literatúry, divadla diskvalifikuješ.
      Skutočne efektivný, alebo elegantný štýl dialogu, protiargumenty aj proti neutrálnym.

      Ale aj výraz ...Jak Hurvínek... je dosť nejasný, nech si každý vyberie čo chce. Na Wikipédiach sa píše...Hurvínek je rozpustilý Spejblův syn. Ve Skupově pojetí podstata většiny her spočívala v tom, že naivní a k Hurvínkovi nevšímavý Spejbl se kvůli své hlouposti dostal do potíží a Hurvínek jej svým lišáctvím z léček vysvobodil. Později, za II. světové války začal dávat Skupa svým hrám vážnější ráz a Spejbl se stal spíše starostlivým otcem, který má o Hurvínka strach. Kirschner pak začal jejich vzájemný vztah posouvat spíše do roviny, v níž Spejbl je sice poněkud zmatený, ale autoritativní otec, a Hurvínek jeho ukňouraný a darebácký syn. V interpretaci Kláska se následně stává spíše darebným prostořekým kamarádem Máničky, který si tropí žerty z přihlouplého otce.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      18:45 30.10.2019

      @Tonotime Jak Hurvínek válku je v češtině zažité slovní spojení. A pokud to chceš rozvést - produkuješ směs hovadin a slovního salátu. Naprosto netušíš, co ty věci, o kterých ...Zobrazit celý příspěvek

      @Tonotime Jak Hurvínek válku je v češtině zažité slovní spojení.

      A pokud to chceš rozvést - produkuješ směs hovadin a slovního salátu. Naprosto netušíš, co ty věci, o kterých píšeš, obnášejí.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      10:46 31.10.2019

      "Odporúčam prácu pre nejakú informačnú, dezinformačnú agentúru." ...ty evidentně už pracuješ pro vydavatelství ALbatros. Stavíš vejce na špičku a aby ti to drželo, tak to ...Zobrazit celý příspěvek

      "Odporúčam prácu pre nejakú informačnú, dezinformačnú agentúru."

      ...ty evidentně už pracuješ pro vydavatelství ALbatros.
      Stavíš vejce na špičku a aby ti to drželo, tak to podmázneš vteřiňákem...Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   00:02 05.11.2019

   Pro zajímavost, virus Stuxnet pracuje jen na Simaticu a mění hodnoty PID regulace na jejímž konci je hodnota Hz pro frekvenční měniče. V podstatě jakékoliv čerpadlo, ventilátor, ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro zajímavost, virus Stuxnet pracuje jen na Simaticu a mění hodnoty PID regulace na jejímž konci je hodnota Hz pro frekvenční měniče. V podstatě jakékoliv čerpadlo, ventilátor, centrifuga :-) s FM dostává čoud neustálou zásadní skokovou změnou hodnot. Jestli Írán používá ve svých raketách německý symatic ..se mi moc nezdá :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...