Volby v Afghánistánu provází násilí

Afghánští vojáci; ilustrační foto / Public Domain

V Afghánistánu se o víkendu konaly dlouho odkládané volby do dolní komory (Wolesi Jirga) parlamentu, které měly původně proběhnout již začátkem roku 2015. Navíc se jedná teprve o třetí parlamentní volby od „pádu“ Tálibánu v roce 2001. Voliči rozhodují o rozdělení 250 mandátů mezi více jak 2500 kandidátů (z toho 417 žen).

Parlamentní volby do 250 členné (68 míst je vyhrazeno pro ženy) dolní komory provázely početné technické problémy s biometrickým registračním systémem a nedostatkem kvalifikovaných členů volebních komisí, díky čemuž některé volební místnosti neotevřely ve stanovený čas.

V první den voleb bylo podáno na 5333 stížností a obvinění z podvodů a celý průběh provázela řada útoků. Právě obavy z útoků se snažila tamní vláda zmírnit dlouho před volbami. Přesto dle nezávislé volební komise došlo odvolit cca tři milionů voličů z celkových 8,8 milionu registrovaných (z toho 3,1 milionu žen). Kvůli výše uvedeným problémům bylo navíc 253 volebních center ve 22 provinciích otevřeno i v neděli, ačkoliv se volby měly konat pouze v sobotu.

Předběžné volební výsledky lze očekávat nejdříve 20 dní po uzavření volebních místností a konečné 20. prosince.

Islámský stát i Tálibán ještě v předvolebním období veřejně prohlásili svůj záměr ohrozit chystané volby. Právě mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid se nechal slyšet, že budou cílit na „lidi, kteří se snaží zajistit bezpečný průběh tohoto procesu [voleb – pozn. red.].“

Aspekt bezpečnosti byl tak jedním z hlavních cílů, o jehož dosažení se mělo postarat 70 000 členů bezpečnostních složek nasazených ministerstvem obrany na ochranu 21 000 volebních místností.

Přesto došlo k množství útoku, kdy například v severním Kábulu se těsně před uzavřením volební místnosti odpálil sebevražedný atentátník, který za sebou zanechal tři oběti a dalších 20 lidí zranil. Během prvního volebního dne bylo celkově 36 lidí zabito a dalších zhruba 130 zraněno. Z obětí byli minimálně čtyři policejní strážníci. K násilí docházelo však již v průběhu volebních kampaní, kdy bylo usmrceno deset kandidátů do afghánského parlamentu.

Jistým specifickým případem je jižní provincie Kandahár, kde byly volby z bezpečnostních důvodů přeloženy o celý týden. Ve čtvrtek 18. října zde došlo totiž k atentátu, při kterém byli zabiti dva provinční zástupci vlády. Jedním z nich byl generál Abdul Raziq, místní policejní velitel a jedna z nejvýznamnějších politických postav v zemi oponující Tálibánu.

Druhou obětí útoku byl Abdul Amin, velitel zpravodajské služby v Kandaháru. K útoku došlo po schůzce se generálem Scottem Millerem, velitelem jednotek Spojených států a NATO v Afghánistánu, který však vyvázl bez zranění.

Bezpečnostní otázky spojené s aktivitou Tálibánu na cirka 70 % země však nejsou jediným problémem voleb. Velkým tématem byla také rozsáhlá korupce a klientelismus spojený s vládními a parlamentními úředníky minulých let.

S ohledem na špatnou ekonomickou situaci jsou tak demokratické volby v podstatě nezbytným předpokladem pro vytvoření stabilnějšího prostředí pro zahraniční investice a zlepšení celkové situace v zemi.

V neposlední řadě byly volby jistým průzkumem veřejného mínění před prezidentskými volbami, které jsou plánovány na 20. duben 2019. Očekává se, že se křeslo pokusí obhájit nynější prezident Ašraf Ghání, přičemž se rýsují již další potenciální kandidáti.

Jedním z nich by mohl být jeden z hlavních Gháního podporovatelů, uzbecký generál a první viceprezident Rašíd Dóstum. Od nadcházejících prezidentských voleb se mimo jiné očekává, že budou společenskou reakcí na snahy prezidenta Gháního začít mírová jednání s Tálibánem, protože ne všichni s těmito kroky souhlasí.

 

Zdroje: ToloNews, Time, BBC, AlJazeera, Reuters, RFERL

Nahlásit chybu v článku


Související články

Táborští zahájili výcvik 10. strážní roty do Afghánistánu

Dne 2. října zahájila 10. strážní rota BAF svou přípravu výcvikem ve vojenském újezdu Hradiště. ...

Válečná Odyssea: Vliv Tálibánu v Afghánistánu roste

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nezlepšuje. Od začátku letošního roku došlo kvůli ...

Bitevní letadlo AC-130 v afghánské bojové vřavě

V dubnu minulého roku posádka bitevního letadla AC-130U Spooky zažila výjmečnou misi při ochraně ...

NÁZOR: Afghánská tragédie jako lekce ze strategické komunikace

Letní mediální bezčasí v neděli 5. srpna přerušila nečekaná a tragická zpráva. Při ranní patrole ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • major
  11:15 26.10.2018

  givicz:

  Vďaka za osvetlenie - čiže miernejší rast než lineárny. Lepšie používať exaktnejšie pojmy - napr. ja som sa s pojmom "megaraketa" v súvislosti napr. s lineárnym rastom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:

  Vďaka za osvetlenie - čiže miernejší rast než lineárny. Lepšie používať exaktnejšie pojmy - napr. ja som sa s pojmom "megaraketa" v súvislosti napr. s lineárnym rastom ešte nestretol.

  Inak miera prírastku obyvateľstva v AFG je v tomto roku najnižšia od roku 1989.

  A opäť tebou poskytnuté predpovede do kontextu s Českom - o 10 rokov sa bude rodiť v Afganistane ženám toľko detí, čo tým českým v roku 1950, v roku 2050 to bude pripomínať náš rok 1982 a v roku 2060 rok 1988.

  Píšem to len preto, že z tvojho príspevku som mal dojem, že naznačuješ, akoby sa dnes rodilo afgánskym ženám bežne 10 a viac detí.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  01:21 26.10.2018

  pod pojmem raketový růst populace Afganistanu si představuji tohle :)

  V roce 1950 žilo v Afganistanu 8 milionu obyvatel ... v roce 2000 to bylo již 20 milionu obyvatel dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pod pojmem raketový růst populace Afganistanu si představuji tohle :)

  V roce 1950 žilo v Afganistanu 8 milionu obyvatel ... v roce 2000 to bylo již 20 milionu obyvatel dnes populace v Afganistanu čítá 35,6 milionu obyvatel ...Podle odhadů by do roku 2050 měla populace stoupnout na 52 milionů, 2060 by měl mít Afganistan 60 milionů osob..
  http://populace.population.cit...

  Tomu říkám přes neustálé válčení megaraketa :)
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  00:01 26.10.2018

  givicz: A povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým "raketově roste"?

  Takže trošku faktov:

  Počet detí na ženu (plodnosť) je momentálne v Afganistane 4,33. Pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: A povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým "raketově roste"?

  Takže trošku faktov:

  Počet detí na ženu (plodnosť) je momentálne v Afganistane 4,33. Pre predstavu - toľko sa rodilo na území Česka ešte v roku 1906. Pričom za posledných 17 rokov dramaticky poklesol zo 7,4 dieťaťa (v Afganistane sa takáto vysoká plodnosť držala neustále 60 rokov).

  Počet rodených detí v Afganistane dramaticky klesá a 10 detí na jednu manželku je veľký problém.

  Inak opäť pre predstavu o aký dramatický pokles plodnosti v Afganistane sa jedná - za posledných 6 roky je rovnaký ako sa Česku podaril za 106 rokov (medzi rokmi 1800 a 1906).

  https://www.gapminder.org/tool...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:49 25.10.2018

  Tak pro mě je třeba nová informace, že se do země tajně pašovali Afgánci, kdy jeden z nich, kterého sem zde přitáhla armáda osahával zdravotní sestru a ještě si u toho honil ocas v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pro mě je třeba nová informace, že se do země tajně pašovali Afgánci, kdy jeden z nich, kterého sem zde přitáhla armáda osahával zdravotní sestru a ještě si u toho honil ocas v kalhotách...

  Jinak vzhledem k tomu jak raketově roste populace v Afganistanu a jak rozvětvené jsou tam rodiny, kdy deset dětí na jednu manželku není problém, tak by mě zajímalo kolik celkem osob se takto z Afganistánu dostalo do ČR a zda-li hrozí radikalizace u potomků ???
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  12:37 25.10.2018

  Všichni umí anglicky, tak holt budou spolupracovat s americkými tlumočníky.

  Je pozoruhodné, kolik lidí tady nepokrytě fandí našim nepřátelům.

  Všichni umí anglicky, tak holt budou spolupracovat s americkými tlumočníky.

  Je pozoruhodné, kolik lidí tady nepokrytě fandí našim nepřátelům.

 • givicz
  10:00 25.10.2018

  Situace českých vojáků v Afghánistánu se možná ještě zhorší. Mohou mít totiž nouzi o afghánské tlumočníky. Podle informací serveru info.cz totiž skončil utajovaný vládní program, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Situace českých vojáků v Afghánistánu se možná ještě zhorší. Mohou mít totiž nouzi o afghánské tlumočníky. Podle informací serveru info.cz totiž skončil utajovaný vládní program, který tyto spolupracovníky po skončení jejich služby přesidloval do Česka i s jejich rodinami. Svou roli ale při rozhodování o konci daného programu zřejmě hrálo vymyšlené obvinění ze znásilnění

  Více na https://www.e15.cz/nazory/dals...

  Minulý rok měl tento utajovaný program ukončit ministr vnitra Chovanec z důvodu kauzy Bulovka, kdy syn už přemístěného Afganského tlumočníka měl sexuálně napadnout zdravotní sestru .... soud nakonec zastavil stíhání, kdy by to jednání mělo být přestupkové ... soud rozhodl, že nejde o trestný čin ale o přestupek...


  Afghánec zdravotní sestru v nemocnici neznásilnil, rozhodl soud
  „Mohlo dojít k jakémusi nechtěnému dotyku, obžalovaný mohl gestikulovat, co ho trápí nebo co potřebuje. A rukou před svým tělem se i nechtěně mohl dotknout paní poškozené,“ řekla Slepičková k sahání na ňadra. „Nedomníváme se, že by si poškozená vymyslela, že k dotyku došlo, ale nešlo o žádné stisknutí, hlazení a podobně. Tento letmý dotyk podle nás nebyl dotykem, který by směřoval k ukojení sexuální touhy obžÚdajnou masturbaci přes tepláky, která měla událost v potemnělém nemocničním pokoji doprovázet, se podle ní nepodařilo prokázat. Přesto k dotyku došlo, stejně jako je dokázáno, že Afghánec ženu chytil za zápěstí. Slepičková uvedla, že nejspíš došlo k nedorozumění kvůli jazykové nevybavenosti cizince.

  „Chybí úmysl obžalovaného směřující k sexuálnímu uspokojení. Zůstává zde letmý dotyk, zřejmě nechtěný, hematom na zápěstí paní poškozené, o čemž pochybnosti nemáme a je pravda, že paní poškozená to může pociťovat jako poškození na zdraví či urážku na cti,“ shrnula soudkyně a pokračovala: „Proto může být posouzen jako přestupek proti občanskému soužití, o němž je příslušný rozhodnout úřad městské části Praha 8, kde k činu došlo,“
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/afghan...
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:21 24.10.2018

  Scotty,

  K válce patří korupce a lži víc než třeba dělostřelectvo. Válku bez dělostřelectva si představit umím.

  A k článku ve kterém se o korupci přímo píše to patří o to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty,

  K válce patří korupce a lži víc než třeba dělostřelectvo. Válku bez dělostřelectva si představit umím.

  A k článku ve kterém se o korupci přímo píše to patří o to víc: "Velkým tématem byla také rozsáhlá korupce a klientelismus spojený s vládními a parlamentními úředníky minulých let."

  Už jsem se tu od vás dozvěděl, že nevím kde je Afgánistán na mapě a teď jsem potrefená husa. Ještě že tu udržujete vysokou úroveň diskuse a neplevelíte ji ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  21:20 24.10.2018

  Scotty:
  Jste prostě lepší. Sůl této země... :-)

  Scotty:
  Jste prostě lepší. Sůl této země... :-)

 • Scotty
  20:50 24.10.2018

  JirkaM astor
  Já tu diskuzi o Afghánistánu neplevelím výkřiky o tom který politik víc krade nebo lže.
  Jinak děkuji, svým příspěvkem jste jen potvrdili že potrefená husa se vždycky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM astor
  Já tu diskuzi o Afghánistánu neplevelím výkřiky o tom který politik víc krade nebo lže.
  Jinak děkuji, svým příspěvkem jste jen potvrdili že potrefená husa se vždycky ozve.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef14
  20:21 24.10.2018

  Když jsem četl vyjádření Zaorálka, kde dokázal své názory, když už je mimo funkci, otočit o 180 stupňů, tak mě napadlo, jak nám dokázal r. 1938 dokonale zlomit páteř. Dosud jsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jsem četl vyjádření Zaorálka, kde dokázal své názory, když už je mimo funkci, otočit o 180 stupňů, tak mě napadlo, jak nám dokázal r. 1938 dokonale zlomit páteř. Dosud jsme se z toho nevzpamatovali. Samozřejmě, že tím velmi ohrozil životy našich vojáků v Afghánistánu. Jakmile Tálibán zjistí, že jsme nejslabší článek koalice, naši vojáci budou vyhledávanými cíly. Můžeme si o našem působení tam myslet co chceme, je legální vést diskuse jak dál, ale musíme spolupracovat se spojenci s nimiž jsme šli do boje. Takto si nahánět politické body, když moje strana klesá ke dnu, je odporné.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  20:20 24.10.2018

  Scotty, gratuluji k dobrému výkřiku, ještě že se politických debat neúčastníte ;-)


  Jinak ta válka samozřejmě účel plní. Pánové co nám prodali Gripeny si jistě zase namastili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty, gratuluji k dobrému výkřiku, ještě že se politických debat neúčastníte ;-)


  Jinak ta válka samozřejmě účel plní. Pánové co nám prodali Gripeny si jistě zase namastili kapsy. Nemáte někdo odkaz na to video s Kavanem, na kterém přiznal, že Gripeny máme, protože Britové uplatili půlku našeho parlamentu?
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  19:26 24.10.2018

  Scotty:
  O čem jiném než o politice to je? Tak se neráčejí divit.

  Scotty:
  O čem jiném než o politice to je? Tak se neráčejí divit.

 • Scotty
  19:20 24.10.2018

  Vidím že se z počátku věcná diskuze zvrhla na přehlídku konspirací a ubohých politických výkřiků jako na novinkách.
  Dobrá práce pánové, jen tak dál.

  Vidím že se z počátku věcná diskuze zvrhla na přehlídku konspirací a ubohých politických výkřiků jako na novinkách.
  Dobrá práce pánové, jen tak dál.

 • madrabbit
  19:13 24.10.2018

  Posíláme zabijáky, agresory, ... . Překvapení - vojáci mají jako jednu činnost zabíjení - to bych nečekal.
  Naši vojáci tam působí jako instruktoři a případně jako hlídky - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Posíláme zabijáky, agresory, ... . Překvapení - vojáci mají jako jednu činnost zabíjení - to bych nečekal.
  Naši vojáci tam působí jako instruktoři a případně jako hlídky - podstata činnosti tedy není někoho zabíjet - je to reakce na činnosti protivníků (samozřejmě, že jsou i aktivní mise). Základem současné mise je výcvik místních a dříve ochrana PRT.

  Libye - pro méně schopné - vynucení bezletové zóny na základě rezoluce OSN. Hlavní účastníci - Francie, Velká Británie, ... USA také, ale ne jako hlavní účastník! Amíci se zapletli do hodně zemí, ale Libye je dílo hlavně Francie.

  USA a Taliban - podpora USA proti SSSR směřovala k mudžáhedínům (proxy souboj USA a SSSR), Tálibán vznikl později. Po odchodu SSSR tam byla 8 let občanská válka, Tálibán postupně sjednotil jih a východ Afghanistánu a boje pak trvaly do intervence. Takže USA Tálibán nepodporovali, ani jej nezakládali.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  19:00 24.10.2018

  To je podotek k Majorově poznámce o volbách r.1998. Jinak každé financování našeho koloniálního vojska při jeho expanzích je mrhání státními prostředky. Radši měli ty prachy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je podotek k Majorově poznámce o volbách r.1998. Jinak každé financování našeho koloniálního vojska při jeho expanzích je mrhání státními prostředky. Radši měli ty prachy vyházet z vrtulníku nad Chánovem, to by bylo mnohem smysluplnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:50 24.10.2018

  astor
  A co jako ze bem byl clenem modrych strak ? To s naklady na misi v afg souvisi jak ?

  astor
  A co jako ze bem byl clenem modrych strak ? To s naklady na misi v afg souvisi jak ?

 • Czertik
  18:47 24.10.2018

  givitz
  ¨"Páteř armády – poddůstojníci a důstojníci, pokud se dostanou na výcvik do USA, hromadně žádají o azyl. Velitelé vládní armády a vládní činitelé čile spolupracují s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz
  ¨"Páteř armády – poddůstojníci a důstojníci, pokud se dostanou na výcvik do USA, hromadně žádají o azyl. Velitelé vládní armády a vládní činitelé čile spolupracují s Talibánem. Ten vyrábí opium a armáda s policií se stará o jeho poklidný export do světa."

  idealni win-win situace pro amiky.

  Afghanci pozadaji o azyl v usa, tak ho tam dostanou jen s podminkou yze vstoupi do armady, a sup z nimi zpatky do afghanu :))
  A k tomu obchodu s opiem a drogami - holt, z neceho se ty naklady na valku v afg platit musi (a dle tebe sou dost obrovske) - cili proc se rozcilujes na tom, ze velitelstvi armady naslo velmi uciny prostredek jak ty naklady snizit ?
  Navic tem nevedou valku proti drogam , ale teroristum, cili tim nijak neporusuji zadny cil mise.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  18:46 24.10.2018

  Bém byl členem té strany, která v roce 1998 slibovala vstup do NATO bez referenda a která v tom roce volby nevyhrála. Modré straky...

  Bém byl členem té strany, která v roce 1998 slibovala vstup do NATO bez referenda a která v tom roce volby nevyhrála. Modré straky...

 • Czertik
  18:32 24.10.2018

  givitz
  a co jako ze stoji miliardu rocne mise v afghanu cechy ? To je uplny pakatel, at se na toi divas z jakehokoliv pohledu, i tech 20 let.
  Staci se mrknout na pragl za bema, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz
  a co jako ze stoji miliardu rocne mise v afghanu cechy ? To je uplny pakatel, at se na toi divas z jakehokoliv pohledu, i tech 20 let.
  Staci se mrknout na pragl za bema, kde uz se ted otevrene rika ze na opencard si on a na nej napojena mafie rozkradli pres miliardu kc (bez toho aby se cokoliv uspesne realizovalo), a pak ze smlouvy co se za jeho panovani uzaviraly, na dlasich 20 let, s obrovskymy pokudtami pokud budou vypovezeny - a je jedno jestli to bylo o pronajem ploch, parkovist, ci reklam - tak praha na nichh trati kolem 3-5 mld rocne.
  Cili podtrzeno secteno - bem si rozkardl za sveho panovani vic, nez vubec kdy bude stat ceska mise v afghanu stat, a jako bonus nebude za to nikdy zavren.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:01 24.10.2018

  Je třeba si přiznat, že USA v Afghánistánu prohrály. Co z toho plyne pro nás?

  Zdroj: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je třeba si přiznat, že USA v Afghánistánu prohrály. Co z toho plyne pro nás?

  Zdroj: https://globe24.cz/svet/61761-...

  Do civilního rozpočtu Afghánistánu letos Spojené státy nalijí 1, 3 miliardy USD. Vojenský rozpočet Afghánistánu je ze 100 % závislý na pomoci odjinud a americké daňové poplatníky letos vojenská pomoc vyjde 4,94 miliardy USD. Celé tažení stálo USA 1 bilion dolarů. A výsledky? I přes 17 let intenzivní pomoci nejsou afghánské ozbrojené sílí bojeschopné. Podle amerických údajů 27 % rekrutů do 8 měsíců po nástupu do armády dezertuje. Páteř armády – poddůstojníci a důstojníci, pokud se dostanou na výcvik do USA, hromadně žádají o azyl. Velitelé vládní armády a vládní činitelé čile spolupracují s Talibánem. Ten vyrábí opium a armáda s policií se stará o jeho poklidný export do světa.

  Daleko horší problém je, že nikdo neví, kolik má afghánská armáda k dispozici vojáků. Oficiálně má mít Afghánistán 296 000 policistů a vojáků. Ovšem je tu problém tzv. „vojáků duchů“. Oficiálně jsou to vojáci nebo policisté, o kterých se neví, kde jsou ani zda jsou připraveni k boji. Reálně tito muži nikdy neexistovali. Velitelé tyto „vojáky“ naverbovali do armády. Vybavení, které pro ně dostali, prodali na černém trhu nebo často rovnou Talibánu. Jejich žold končí na jejich kontech. Kolik takových vojáků duchů je? Nikdo neví. Možná až 50 %! Napovídají tomu čísla z provincie Helmand. Když vloni došlo k úderu Talibánu, obrana se rychle zlomila. Přišlo se na to že z 26 000 vojáků a policistů v provincii, fyzicky existuje jen něco kolem 15 000. Zbraně a vybavení měli jen 2/3 vojáků.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  18:01 24.10.2018

  ČSSD a Zeman slibovali diskusi a referendum. Pak jsem se jednoho rána probudil a byli jsme tam. Ozajstný podvod na svých voličích. Není o čem debatovat.

  ČSSD a Zeman slibovali diskusi a referendum. Pak jsem se jednoho rána probudil a byli jsme tam. Ozajstný podvod na svých voličích. Není o čem debatovat.

 • RiMr71
  17:55 24.10.2018

  Astore, ví primář že neležíš?!

  Astore, ví primář že neležíš?!

 • RiMr71
  17:54 24.10.2018

  "pozadí útoku na USA je jedna velká blamáž, která čeká na trapné odhalení"

  ...do toho ještě ty chemtrails a reptiliáni... ale všechno se to jednou ukáže v plné ještěří nahotě! ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "pozadí útoku na USA je jedna velká blamáž, která čeká na trapné odhalení"

  ...do toho ještě ty chemtrails a reptiliáni... ale všechno se to jednou ukáže v plné ještěří nahotě! :)
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  17:51 24.10.2018

  Na místě USA bych si otevřel v Praze rekrutační středisko a každého Čecha, co se chce nechat pro Ameriku a její zájmy nechci zabít, najmout, navlíknout do amerického mundúru a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na místě USA bych si otevřel v Praze rekrutační středisko a každého Čecha, co se chce nechat pro Ameriku a její zájmy nechci zabít, najmout, navlíknout do amerického mundúru a lifroval to všude tam, kam se páníčkovi uráčí. Ale ať z toho laskavě vynechají Českou republiku, nechci se stydět za to, že mí čeští spoluobčané legitimizují cizí agresi proti zemi, která s naší zemí měla kdysi docela dobré vztahy a studovalo tady několik generací aghánských lékařů, inženýrů a vědců. Teď tam s našima kumpána vyvážíme lidská práva a ruku v ruce s nima násilí. To nám rozhodně dobré jméno nedělá, ať si představitelé našeho Vládního vojska a protektorátních úřadů žvaní co chtějí.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  17:45 24.10.2018

  astor: Volebný program ČSSD, či ODS pre voľby do PS roku 1998 ste asi nečítali. Vaša chyba.

  astor: Volebný program ČSSD, či ODS pre voľby do PS roku 1998 ste asi nečítali. Vaša chyba.

 • Luky
  17:39 24.10.2018

  Byl by to pozitivní výsledek, kdyby záminka byla pravdivá a Afgánistán svět ohrožoval.
  Bohužel záminka se má tak, že Bushové měli velmi úzké a vřelé vztahy se Saudy a Ládiny od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Byl by to pozitivní výsledek, kdyby záminka byla pravdivá a Afgánistán svět ohrožoval.
  Bohužel záminka se má tak, že Bushové měli velmi úzké a vřelé vztahy se Saudy a Ládiny od sedumdesátých let, žádné nepřátelství se nekonalo, pozadí útoku na USA je jedna velká blamáž, která čeká na trapné odhalení, po kterém by všichni "liberální progresivisté" světa měli chodit kanálama. Zatím kanálama chodí lidé se zdravým rozumem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:31 24.10.2018

  Na místě Zaorálka bych přijetí či nepřijetí rizika smrti nechal na vojácích, pokud se nepletu, jdou na misi dobrovolně. Ztráty nejsou za 17let nijak hrozivé, v minulých válkách by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na místě Zaorálka bych přijetí či nepřijetí rizika smrti nechal na vojácích, pokud se nepletu, jdou na misi dobrovolně. Ztráty nejsou za 17let nijak hrozivé, v minulých válkách by 3,5tis. padlých vojáků byl účet malé bezvýznamné bitvy. Může se zdát, že se v Afghánistánu nedaří, ale držet teroristy v boji na jejich území je také pozitivní výsledek.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  17:25 24.10.2018

  Major:
  Ptají se mně na udržení stávajícího stavu. Neptali se na začátku. Nemusím potom takové rozhodnutí akceptovat, pokládám ho za odporný diktát. Komunisti se mě taky neptali, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Major:
  Ptají se mně na udržení stávajícího stavu. Neptali se na začátku. Nemusím potom takové rozhodnutí akceptovat, pokládám ho za odporný diktát. Komunisti se mě taky neptali, jestli chci za kámoše Rusáky. V tom je dnešní věrchuška úplně stejná.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:14 24.10.2018

  Mattis neohlášeně přiletěl do Afghánistánu kvůli jednání s Tálibánem
  pátek 7. září 2018, 7:06 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattis neohlášeně přiletěl do Afghánistánu kvůli jednání s Tálibánem
  pátek 7. září 2018, 7:06 - Kábul
  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Šéf Pentagonu před cestou novinářům v průběhu tohoto týdne řekl, že doufá v brzké zahájení mírových jednání s islamistickým hnutím ovládajícím část země. "V současnosti již existuje určitý rámec, byly otevřeny komunikační kanály," uvedl Mattis.

  Američané jsou s Tálibánem v kontaktu
  Představitelé amerického ministerstva zahraničí se v průběhu léta v Kataru sešli se zástupci Tálibánu, aby jednali o podmínkách zahájení konkrétních mírových rozhovorů. [celá zpráva] Ve stejné době však radikálové podnikli řadu útoků proti afghánským i aliančním silám, z nichž jeden skončil před měsícem smrtí tří českých vojáků.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  17:11 24.10.2018

  astor: "Nikdo se mě na to, zda je za spojence chci, neptal"

  Každé 4 roky sa Vás na to pýtajú.

  astor: "Nikdo se mě na to, zda je za spojence chci, neptal"

  Každé 4 roky sa Vás na to pýtajú.

 • givicz
  16:53 24.10.2018

  Novinářka Lenka Klicperová několikrát v Afghánistánu pracovala a byla v kontaktu i s českými vojáky. Situace v zemi se podle ní stále zhoršuje a útoky se množí v období kolem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Novinářka Lenka Klicperová několikrát v Afghánistánu pracovala a byla v kontaktu i s českými vojáky. Situace v zemi se podle ní stále zhoršuje a útoky se množí v období kolem voleb.

  https://www.seznamzpravy.cz/cl...

  Článek
  „Když jsem byla v Afghánistánu v roce 2010, tak jsem se mohla společně s vojáky pohybovat pěšky. O dva roky později už to nešlo a mohli jsme se přesouvat jen v obrněných transportérech,” vzpomíná na svou práci v zemi Klicperová.
  Útoky na vojáky jsou podle ní běžné a nelze jim nijak zabránit. Afghánští vojáci u sebe mají nabité zbraně a nikdo jim nevidí do hlavy, také nikdo neví, co od nich očekávat, a nelze ani vyloučit, zda je Tálibán nepřinutil ke spolupráci.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  16:45 24.10.2018

  Gelové Element:
  Co je na Zaorálkově výroku špatně? Ačkoliv jej osobně vůbec nemusím, v tomto s ním souhlasím ve všem do puntíku. K čemu je naší armádě praxe v potírání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gelové Element:
  Co je na Zaorálkově výroku špatně? Ačkoliv jej osobně vůbec nemusím, v tomto s ním souhlasím ve všem do puntíku. K čemu je naší armádě praxe v potírání partyzánského odboje? Tedy praxe asymetrického konfliktu, kde na jedné straně je špičková technologie zabíjení a na druhé straně letitý kalach? Nacvičují si naši gerojové v Afghánistánu snad boj proti vzpouře Čechů proti kolaborantské, probruselské vládě? A nebo si cvičí hlubokou podřízenost a zákaz kritického myšlení ve vztahu k našim "spojencům"? (ve skutečnosti vašim, já je za spojence nepokládám a vyhrazuji si na to právo. Nikdo se mě na to, zda je za spojence chci, neptal)
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  16:12 24.10.2018

  givicz - podle mne jsou mise typu Afghánistán nejlepším možným tréninkem našich vojáků a ty peníze jsou dobře vynaložené. Já sám bych tam nešel - ale já se taky nehlásil do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz - podle mne jsou mise typu Afghánistán nejlepším možným tréninkem našich vojáků a ty peníze jsou dobře vynaložené. Já sám bych tam nešel - ale já se taky nehlásil do armády.

  A že se Zaorálek vrací ke svým komunistickým kořenům - spíše jsem se divil, když se od nich na chvíli odchýlil.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:06 24.10.2018

  Zaorálek: Do Afghánistánu posíláme zabijáky, jsme jako okupanti, udělali jsme chybu
  https://www.youtube.com/watch?...

  Zaorálek: Do Afghánistánu posíláme zabijáky, jsme jako okupanti, udělali jsme chybu
  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  15:33 24.10.2018

  Scotty situace jaká je v Afganu dnes, zítra nebo za 20 let bude +- stejná... žádné zlepšení nebude ani za 100 let... islamisty máme již dnes v Evropě a další proudí, kdy mise v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty situace jaká je v Afganu dnes, zítra nebo za 20 let bude +- stejná... žádné zlepšení nebude ani za 100 let... islamisty máme již dnes v Evropě a další proudí, kdy mise v Afganu toto vůbec neřeší...

  Chyba byla podporovat a vyzbrojovat " umírněnou " opozici v Sýrii, Libyi, kdyby nebyla válka v Iráku nebyl by ISIS...

  Jestli se nepletu tak Česká armáda působí v Afganu od roku 2002 tzn. 16 let .. fungoval tam i rekonstrukční tým placený ze státního rozpočtu.. chtěl bych vidět souhrnou sumu kolik naše angažmá v Afganu stálo daňové poplatníky .... výsledek vidím dnes a úplně stejný uvidím i zítra...
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  14:31 24.10.2018

  lorgarius
  V Afganistanu je určitě nerostné bohatství ovšem paradoxně největší zájem na jeho těžbu má Čína.

  givicz
  Cíl mise Resolute support je poskytovat podporu a výcvik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius
  V Afganistanu je určitě nerostné bohatství ovšem paradoxně největší zájem na jeho těžbu má Čína.

  givicz
  Cíl mise Resolute support je poskytovat podporu a výcvik Afghánským silám. Rozhodnout kdy toho cíle bude dosaženo nedokáže nikdo z nás. Ovšem jisté je že ta situace ještě zdaleka nenastala.

  Řekneme že by se západ teď stáhl a v Afghánistánu se k moci dostali radikální islamisté. Kteří by začali znovu cvičit teroristy a znovu útočit na západ. Nebyli by jste první kdo začne vykřikovat co dělá Amerika, proč se tak předčasně stáhla a jak to že znovu nezasáhne. Jistě by se začali objevovat konspirace že USA tím chtěli podpořit terorismus a destabilizovat svět. Zkrátka pro některé budou USA ti špatní ať udělají cokoliv.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  13:55 24.10.2018

  lorgarius: o nerostnych surovinach v AFG toho moc nevim, mozna mas pravdu, ale i presto, se mi to nezda, ze by se akce podonych rozmeru mohla zpetne zaplatit. Neni to jen pracka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius: o nerostnych surovinach v AFG toho moc nevim, mozna mas pravdu, ale i presto, se mi to nezda, ze by se akce podonych rozmeru mohla zpetne zaplatit. Neni to jen pracka penez? Dejme tomu, ze ceska firma postavi silnici (to je teda hodne blbe prirovnani...pac by to do 20let nemuseli stihnout) v Afganistanu...nekdo mistni jim zaplati a ceska firma se nezajima jestli jsou penize ciste? Happy end - vsichni jsou spokojeni?

  Teorii o nejake redukci lihne teroristu snad nikdo nemuze myslet vazne. Vzdyt takovou lihen jsme si velmi radi vytvorili hned u hranice (Libye), nemluvím o tom co se děje v Jemenu a nebo nedejobože ve státech Střední afriky. SA je pak, jak mnozi napsali, teroristickym producentem seriove vyroby sama osobe, oficialne a nikdo se nad tim ani nepozastavi. Ostatne i Turecko se da povazovat za producenty teroristu, kdyz si tam vyzbrojuji nejake Turkmeny v Syrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  12:06 24.10.2018

  givicz: Na tom, že cieľ by mal byť určený dopredu sa zhodneme. A keďže tým cieľom asi neboli 4 mŕtvi vojaci, tak nastolenie otázky odchodu práve (!) v týchto dňoch je len nechutným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Na tom, že cieľ by mal byť určený dopredu sa zhodneme. A keďže tým cieľom asi neboli 4 mŕtvi vojaci, tak nastolenie otázky odchodu práve (!) v týchto dňoch je len nechutným vytĺkaním politického kapitálu nad hrobmi padlých.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  11:59 24.10.2018

  infi - ci za nasim zaujmom v Afganistane, nebude aj nerastne bohatstvo. vraj tam maju slusne zasoby kvalitneho lithia, ale aj dost inych surovin. ak sa dobre pamatam, tak ked ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi - ci za nasim zaujmom v Afganistane, nebude aj nerastne bohatstvo. vraj tam maju slusne zasoby kvalitneho lithia, ale aj dost inych surovin. ak sa dobre pamatam, tak ked nastupoval Trump, afgansky predstavitelia sa snazili ozivit zaujem americanov o "ich zabudnutu vojnu" prave tymto argumentom. aka je pravda kto vie. Trump zvazuje pocty poradcov vyrazne navysit a vojnu "vyhrat, tak mozno uvidime.

  dost pochybujem, ze afganske ozbrojene sily niekedy budu schopne zabezpecit nie ze bezpocnost, ale kontrolu krajiny. zrejme sme len dalsim zo zoznamu, ktory Afganistan dobili ale neovladli, no proste dostali po cuni.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:28 24.10.2018

  leviathan tak pamatuji si třeba akci na svržení Kadáfíího z Libye .. krásně se zde malovalo jak tam zvítězí pravda a láska, jaká tam bude demokracie a ono nic ... je tam občanská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan tak pamatuji si třeba akci na svržení Kadáfíího z Libye .. krásně se zde malovalo jak tam zvítězí pravda a láska, jaká tam bude demokracie a ono nic ... je tam občanská válka a z Libye je důležitá migrační trasa do Evropy z Afriky...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:23 24.10.2018

  major snad když plánuji nějakou vojenskou operaci tak mám také nějaký cíl čeho chci dosáhnout... po 20 letech bojových operací v Afganistanu se nepodařilo ustanovit silnou schopnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  major snad když plánuji nějakou vojenskou operaci tak mám také nějaký cíl čeho chci dosáhnout... po 20 letech bojových operací v Afganistanu se nepodařilo ustanovit silnou schopnou vládu, kdy bezpečností situace se zhoršuje a začíná tam působit i islámský stát... takové ty keci, že se v Afganu bojuje za bezpečnost Evropy to již snad nikdo alespoň trošičku rozumný nemůže brát vážně při vědomí toho, že se do Evropy v posledních letech dostalo řádově několik milionu muslimů bez nějakého prověření...

  Českou republiku stojí mise v Afganu necelou miliardu Kč ročně (při pohledu na státní rozpočet se to nemusí zdát mnoho) nicméně na základě této informace se dá velice lehce spočítat kolik to činí dohromady za deset dvacet let a potom ta částka rozhodně nevypadá tak bezvýznamně ... navíc pokud ta mise bude pokračovat třeba dalších deset dvacet padesát let tak si velice živě pamatuji co se zde dělo v době krize (která může velice rychle přijít znovu) snižování rozpočtu armády, stop stav nabírání nováčků, stop stav nakupování nové techniky, zmražení platů atd. atd... a tam už ta necelá miliarda Kč je cítit docela dost...
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  11:08 24.10.2018

  givitz : migraciu treba riesit v krajinach odkial migranti odchadzaju. Odchod z AFG by migraciu neznizil, ale naopak zvysil. Miliony ludi, ktori s nami spolupracuju by boli razom v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz : migraciu treba riesit v krajinach odkial migranti odchadzaju. Odchod z AFG by migraciu neznizil, ale naopak zvysil. Miliony ludi, ktori s nami spolupracuju by boli razom v existencnom ohrozeni zivota.

  Martin23: Mozes prosim ta rozviest ten argument, "...Terorismus jako aktér globalizačního procesu přišel na scénu až ve chvíli, kdy USA rozvrátily Blízký východ. ..."

  Ako USA rozvratili Blizky vychod pred r. 2001? Snad nemyslis podporu Izraela?
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:07 24.10.2018

  Martin23 - terorismus je stará věc, najdi si, co to byla Frakce Rudé armády, Světlá stezka, ETA a další.

  Současné metody terorismu jsou dány technickými možnostmi. Nic jiného v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin23 - terorismus je stará věc, najdi si, co to byla Frakce Rudé armády, Světlá stezka, ETA a další.

  Současné metody terorismu jsou dány technickými možnostmi. Nic jiného v tom není.

  Ano, většina útočníků na New York byli občané Saudské arábie, ovšem byli to odpůrci vládnoucí rodiny, samotný Bin Ladin utekl, aby ho nezavřeli. A útočili právě proto, že díky přítomnosti US army v SA (na žádost saudské vlády) klesly jejich šance svrhnout Saudy na nastolit teokracii a la Taliban v SA na nulu.

  A proč jsou Američani v SA? Protože se Saudská arábie bála invaze Hussainova Iráku. A kdopak Irák vyzbrojil?

  Svět je mnohem složitější, než se snažíš prezentovat a Američani rozhodně nejsou takoví zločinci, jak tvrdíš. Tuny másla má na hlavě tvé oblíbené Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  10:55 24.10.2018

  JirkaM: Čapicam proti AK-47... To si naozaj myslíte, že Afganci túžia po diktatúre Talibanu len preto, že každý dedinčan nie je Van Damme, čo holými rukami odzbrojí 10 chlapov s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM: Čapicam proti AK-47... To si naozaj myslíte, že Afganci túžia po diktatúre Talibanu len preto, že každý dedinčan nie je Van Damme, čo holými rukami odzbrojí 10 chlapov s uterákmi na hlavách?

  To Zaorálkovo vyjadrenie neprišlo pred, ale práve hneď po tragických stratách. Bavíme sa o tom, že česká účasť v Afganistane je fajn pokiaľ nik nezomrie - všetci sú ticho a spokojní, ale keď niekto zomrie tak nastáva salto mortale, všetko je zle - akoby boli všetci prekvapení, že vojaci môžu aj umrieť. Takéto preskoky diktované útočníkmi by boli pre armádu katastrofou.

  To, že každú smrť odporcovia českej účasti v Afganistane využijú je pochopiteľné - účel svätí prostriedky. Chcelo by to ale myslieť aj ďalej než len krok dopredu - armáda, ktorá sa zdekuje hneď po prvom úmrtí? Nebudú českí vojaci s takouto reputáciou na inej misii cieľom ako prví, aby sa hneď so stiahnutým chvostom stiahli domov? Nebolo by férovejšie argumentovať, než zneužívať emócie pozostalých?

  Ale našťastie sa tak nedeje - česká armáda v Afganistane zostáva. A ak sa vám to nepíáči, tak môžete vziať čapicu a ísť dosiahnuť opak. Alebo nie? Že vy pokračovanie misie tiež "prostě chcete"!
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  10:50 24.10.2018

  vlasto
  Ak sa má svet začať upratovať od bordelárskych krajín, tak nemôžeme očakávať, že sa krajinu typu Afganistan podarí "prerobiť" za 17 rokov (2018 - 2001).

  ++++

  Nikde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vlasto
  Ak sa má svet začať upratovať od bordelárskych krajín, tak nemôžeme očakávať, že sa krajinu typu Afganistan podarí "prerobiť" za 17 rokov (2018 - 2001).

  ++++

  Nikde jsem nepsal, že lze očekávat, že středověký Afganistán lze z klanového uspořádání přeměnit za pár let na demokracii. Otázkou je, zda je to vůbec rozumné.

  Každopádně pokud se po 17 letech situace nezměnila )reálně se ovšem zhoršila), tak považuji za logicky správnou úvahu to, co jsem napsal. prostě odejít, protože nás místní berou jako okupanty.

  GlobeElement
  Terorismus jako aktér globalizačního procesu přišel na scénu až ve chvíli, kdy USA rozvrátily Blízký východ.

  Do té doby pasáci koz neměli schopnost přesahu mimo vlastní území.

  V podstatě jsou dvě verze jak si věci vysvětlit.
  Tu konspirační´, že globální terorismus je nástroj USA, který si sami vyrobili, nebudu komentovat.

  Tou druhou verzi je, že díky tomu, že rozvrací státy s ropu a produktovody, tak ohrozily zájmy jiných aktérů, kteří jim jejich akce vrací formou terorismu.

  Je pak otázkou jestli Afganistán jako útočiště těchto teroristů je větší líheň než Saudská Arábie, jejíž občané ti teroristi byli? Minimálně bych logicky přistupoval k oběma zemím stejně.
  Že USA má k Saudské Arábii přesto zcela opačný vztah, celou věc dále komplikuje.


  Každopádně teoreticky předpokládejme, že USA teroristy v Afganistánu porazí (což je mezi námi velmi nepravděpodobné). Co se asi stane?

  No pasáci koz zůstanou, ale teroristé odjedou jinam a budou pokračovat v další činnosti.

  Protože tihle teroristi, to není jako když někdo někoho bodne nebo dá někam doma sestrojenou bombu. Tihle teroristé dokážou bojovat s NATO 17 let. Kde asi berou zbraně a finance na ně?

  Tady se vracím k myšlence v jiném svém příspěvku. USA v Afganistánu utratili přes bilion dolarů, z nichž většina zůstala doma u zbrojařů. Proč by tento úžasný Business rušit?
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:32 24.10.2018

  GlobeElement v době kdy se do Evropy valí nekontrolovaně tisíce islamistů psát něco o obranném zájmu v Afganistanu je docela vtipné... jsou dvě možnosti zůstat tam dalších dvacet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement v době kdy se do Evropy valí nekontrolovaně tisíce islamistů psát něco o obranném zájmu v Afganistanu je docela vtipné... jsou dvě možnosti zůstat tam dalších dvacet let a nalévat desítky mld USD do Afganu ročně s vědomím, že tam budou umírat vojáci bez nějakého dosažitelného cíle .... druhá možnost to tam opustit, pracovat se zpravodajskými informacemi a sem tam srovnat letecky se zemí nějakou islamistickou základnu...

  Jinak si myslím, že daleko větší problém jak Taliban je ISIS, který se tam začíná usídlovat také...
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  10:05 24.10.2018

  infi - ten zájem je ryze strategicky - obranný. Když západ nechal Afghánistán, ať si tam dělají, co chtějí, stala se z toho líheň islamistů a skončilo to útoky na New York.

  infi - ten zájem je ryze strategicky - obranný. Když západ nechal Afghánistán, ať si tam dělají, co chtějí, stala se z toho líheň islamistů a skončilo to útoky na New York.

 • GlobeElement
  10:03 24.10.2018

  vlasto - asi tak. Když se člověk podívá do střední Asie, fungující demokracii nenajde, možná tak v Arménii. Světlou výjimkou je Izrael, jakž-takž Turecko, všude jinde jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vlasto - asi tak. Když se člověk podívá do střední Asie, fungující demokracii nenajde, možná tak v Arménii. Světlou výjimkou je Izrael, jakž-takž Turecko, všude jinde jsou monarchie nebo diktatury.

  A v Evropě to taky není taková sláva - formálně sice demokracie máme, ale víme nejlépe, jaká je skutečnost.

  A hlavně - demokracie, to neznamená jen volby a hlasování. To je obecný přístup k právům a povinnostem mým i mých spoluobčanů a ani my sami to zatím neumíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  09:56 24.10.2018

  Může někdo vysvětlit, proč je AFG pro západní země tak důležitý, vyjma drogové produkce? Zájmy Ruska ještě chápu...podobně jako na Ukrajině, je to soused a nárazník. Ale jaké jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Může někdo vysvětlit, proč je AFG pro západní země tak důležitý, vyjma drogové produkce? Zájmy Ruska ještě chápu...podobně jako na Ukrajině, je to soused a nárazník. Ale jaké jsou zájmy USA,VB, Austrálie, Polska...??? Dělat obrat zbrojnímu průmyslu?

  Scotty: nevím kde jsi vzal 4% pod kontrolou Talibánu, tady ta mapka vypadá trochu jinak: https://www.aljazeera.com/inde...

  NATO nedokázalo o nic více, ani o nic méně, než sovětský svaz. A to mají ulehčenou situaci, protože rusové nedodávají MANPADY Talibánu, tak jak to dělala CIA.

  Prostě je to úplně jiná země, odkud je nejlepší vypadnout a nechat si je ať si tam žijou svými zákony. Talibán je čistě teritoriální hnutí. viděl jsem spoustu dokumentů, kdyby Talibán neměl tak silnou podporu místního obyvatelstva, vypadalo by to jinak. Ale ten lid Talibán chce, protože nevěří zkorumpované vládě, kdežto s Talibánem mají "jistotu" že jsou procesy spravedlivé.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:52 24.10.2018

  Tady se zase sešlo bolševických konspirací, radost pohledět.

  Pro nás je podstatné si uvědomit, že Afghánistán není Evropa a má odlišnou kulturu. Hodně odlišnou. A to i ve vedení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady se zase sešlo bolševických konspirací, radost pohledět.

  Pro nás je podstatné si uvědomit, že Afghánistán není Evropa a má odlišnou kulturu. Hodně odlišnou. A to i ve vedení války.
  Zatímco evropská válka je válkou relativně krátkou, jejímž cílem je vyhrát, donutit nepřítele uznat porážku a uzavřít mír, Afghánci bojují jinak. Jejich cílem není vyhrát, ale uškodit a přežít. Nemají problém měnit stranu, za kterou bojují, podle aktuální situace. Nevadí jim bojovat stejnou válku celé generace. Nikdy to nejsou rozhodující střetnutí dvou armád, ale přepady relativně malých jednotek, které udeří a utečou.

  A teď důvod války. V Afghánistánu je jich hned několik. Politický (monarchisti, republikáni, komunisti, islamisti), národnostní (Paštunové, Tadžikové, Uzbekové, Hazarové), náboženský (šíité, sunnité) + menší spory mezi jednotlivými kmeny.

  Navíc nechápou systém parlamentu a zastupitelské demokracie (to ani jinde, že, i my máme kolikrát problém). V jejich pojetí vítěz bere všechno. To logicky vede k odporu, a to i ozbrojenému, proti vládě, kterou ve volbách poražená strana nepovažuje za vlastní.

  Bude trvat dlouho, než se naučí spolu žít a vytvořit normální stát. Krále nemají, toho jim svrhl Daúd a toho s celou rodinou zavraždili komunisti a ruští výsadkáři. Nikdo jiný zatím autoritu v celém státě nemá.

  A ne, Taliban rozhodně nemá většinovou podporu, je to paštunské hnutí, navíc striktně islamistické, poslouchají jej jen ti, na které míří kalašnikovy.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  09:41 24.10.2018

  Martin23 - kvantita príspevkov u Vás prevažuje kvalitu argumentov. Ruská prítomnosť v Afganistane nezačala vojenskou inváziou. Na toto úmyselne zabúdate? Roky ak nie desaťročie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin23 - kvantita príspevkov u Vás prevažuje kvalitu argumentov. Ruská prítomnosť v Afganistane nezačala vojenskou inváziou. Na toto úmyselne zabúdate? Roky ak nie desaťročie Rusi v Afganistane "chovali" bábkovú komunistickú vládu. Vnútorná afganská opozícia mala proti čomu vzniknúť aj bez zásahov zvonka. A aj vznikala. Taliban bol len jednou z vetiev opozície voči ruskej bábkovej vláde a ako hnutie vznikol až ako reakcia na vojenskú inváziu. Bezprostredným dôvodom ruskej invázie bola očividná neschopnosť ruskej bábkovej vlády udržať sa ďalej pri moci. To vo svojich príspevkoch tiež nikde neuvádzate. V rámci boja proti šíreniu komunizmu bola angažovanosť tajných služieb demokratických krajín v Afganistane z môjho uhla pohľadu oprávnená. Aj keď dnes musíme priznať, že až toľko pozitívnych dopadov dodnes nemala. Keď sa odvolávate na beletristické vyjadrenia bývalých šéfov CIA, tak sa pozrite na rovnaký typ literatúry na druhej strane. Ten pojednáva o dlhoročnom boji o moc v ZSSR, kde boj o moc zvádzali politbyro, KGB a armáda. KGB zničila politbyro vo vykonštruovaných kauzách (uznať treba, že v tomto prípade ich stačilo konštruovať iba jemne) a moc armády zlikvidovala jej zatiahnutím do afganského dobrodružstva. A abrakadabraka, prezidenta Ruska, vytiahli z čabraka, z východného Pruska! I tak zjávilsa Pútin. Kak raspútin!
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  09:26 24.10.2018

  Keď sa pozrieme okolo seba, tak vidíme, že v strednej Európe bude trvať generácie, kým sa tu riadne uchytí moderná demokracia. Dnes na Slovensku vládne mafia (za 29 rokov na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď sa pozrieme okolo seba, tak vidíme, že v strednej Európe bude trvať generácie, kým sa tu riadne uchytí moderná demokracia. Dnes na Slovensku vládne mafia (za 29 rokov na Slovensku len 8 rokov fungovala "nemafiánska"vláda), v Poľsku klérofašisti, v Maďarsku detto, v Čechách je prezidentom ruský trol a vládu vedie kriminálnik zo Slovenska. 29 rokov po páde komunizmu nemáme v strednej Európe dostatočne vybudovanú občiansku spoločnosť, ktorá je nevyhnutným predpokladom dlhodobého fungovania modernej demokracie. Aktuálne vlády spravidla priamo vedú boj proti občianskej spoločnosti (flagrantné nachádzanie nepriateľa v treťom sektore, nízka ochota úradov v komunikácii s občanmi, nepotieraná arogancia moci, centralizácia kompetencií). A to sme mali pred tými 29timi rokmi ďaleko lepšiu východziu pozíciu, ako má dnes Afganistan. Ak sa má svet začať upratovať od bordelárskych krajín, tak nemôžeme očakávať, že sa krajinu typu Afganistan podarí "prerobiť" za 17 rokov (2018 - 2001). Ide o historicky prvý pokus, kedy sa skúša implementácia demokracie do krajiny, kde je drvivá väčšina obyvateľov mentálne na úrovni stredovekého feudalizmu. Navyše sa jedná o islamskú krajinu. Ak dobre počítam, tak by to bola čo, druhá islamská krajina, kde aktuálne funguje demokracia..(po Jordánsku)? Afganistan nie je neúspechom, keď si uvedomíme, že nevieme, ako by v tomto prípade mal po 17tich rokoch vyzerať úspech ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  09:01 24.10.2018

  Scotty

  Velká chyba byla ukončení činnosti Provinčních rekonstrukčních týmů které právě mohly pomoct Afgháncům vybudovat fungující hospodářství. Bohužel rozhodnutím Obamy o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty

  Velká chyba byla ukončení činnosti Provinčních rekonstrukčních týmů které právě mohly pomoct Afgháncům vybudovat fungující hospodářství. Bohužel rozhodnutím Obamy o předčasném stažení většiny vojáků, byla práce PRT ve své většině spláchnutá do záchodu.

  +++

  Ano to byla chyba, taková činnost měla smysl a ˇodůvodňovala přítomnost koaličních vojsk v Afganistánu.

  Co tam dělají dnes? Hlídají základny a hlavní město.
  Na nic víc tam nemají kapacity. Sem tam někoho picne jedna či druhá strana.
  žádný smysl vyjma toho, že vydělávají zbrojaři.


  Takže bych za sebe uzavřel debatu konstatováním:

  POKUD SE KOALICI ZA 17 LET NEPODAŘILO ZÍSKAT VĚTŠINOVOU PODPORU MÍSTNÍCH, TAK JE ČAS ODEJÍT.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  08:54 24.10.2018

  Jura99

  Vaše logika je odzbrojující (tu používají i ti, co zlehčují terorismus).
  Já bych vás chtěl jen upozornit, že u nás neumírají lidé jen při dopravních nehodách, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Vaše logika je odzbrojující (tu používají i ti, co zlehčují terorismus).
  Já bych vás chtěl jen upozornit, že u nás neumírají lidé jen při dopravních nehodách, ale umírají i na nemoci a věkem.

  Možná vás to bude šokovat, ale všichni umřeme. Ročně u nás umře přes 100 tisíc lidí.

  Každopádně to nemá žádnou logickou souvislost s tím, kolik vojáků je zabito v Afganistánu.

  Osobně bych tedy neviděl problém v tom, kolik padlo v Afganistánu vojáků, ale jaký to má smysl.

  Dle Reflexu stála tato mise jen USA přes bilion dolarů.
  A jaké máme výsledky, pokud tedy oficiální cíle jsou skutečně ty, kterých chtějí spojenci dosáhnout?
  Řekl bych, že výsledky jsou tragické. Pokud jsme chtěli demokratizovat Afganistán, zničit Taliban, zamezit vývozu heroinu a omezit migraci.

  Na druhou stranu ovšem tragicky vývoj nevnímá US zbrojní průmysl, který si z toho bilionu přišel z velké části na své. Takto se totiž efektivně převádí peníze daňových poplatníků do soukromých rukou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  08:45 24.10.2018

  lorgarius /ostat - je realne ze nieco nase armady dosiahnu? ze po dalsich 5/10 alebo 20 rokoch sa afganci zrazu stanu "uvedomely" demokrati? dost pochybujem/

  Není potřeba aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius /ostat - je realne ze nieco nase armady dosiahnu? ze po dalsich 5/10 alebo 20 rokoch sa afganci zrazu stanu "uvedomely" demokrati? dost pochybujem/

  Není potřeba aby byli demokraty. Stačí když naši vojáci vycvičí afghánskou armádu do stavu kdy zabezpečí alespoň základní bezpečnost sama.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  08:41 24.10.2018

  Scotty

  Vidíte a já mám pocit, že na rozdíl od vás uvádím fakta a zdrojuji.

  PS. To že se mudžáhidové mastili i mezi sebou nijak nerozporuje to, co jsem napsal.

  Scotty

  Vidíte a já mám pocit, že na rozdíl od vás uvádím fakta a zdrojuji.

  PS. To že se mudžáhidové mastili i mezi sebou nijak nerozporuje to, co jsem napsal.

 • Scotty
  08:37 24.10.2018

  Martin23
  Vidím že jste kovaný konspirátor. S vámi je jakákoli racionální debata zbytečná.
  Snad jenom napíšu že s mudžáhidů které podporovali USA vznikl nejen nepřímo Taliban, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin23
  Vidím že jste kovaný konspirátor. S vámi je jakákoli racionální debata zbytečná.
  Snad jenom napíšu že s mudžáhidů které podporovali USA vznikl nejen nepřímo Taliban, ale i Severní koalice. Která za pokračující podpory USA s Talibanem bojovala.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  08:28 24.10.2018

  odist - to nie, lebo kontrolu preberu pred vyse desiatimi rokmi "porazeny" talibanci, teda G.WBusch nieco take hovoril. skor si ale myslim, ze by sa vratil stav pred americkym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  odist - to nie, lebo kontrolu preberu pred vyse desiatimi rokmi "porazeny" talibanci, teda G.WBusch nieco take hovoril. skor si ale myslim, ze by sa vratil stav pred americkym utokom - teda nikdy nekonciaca obcianska vojna, kmenove milicie, bandy, nabozensky fanatici atd.

  ostat - je realne ze nieco nase armady dosiahnu? ze po dalsich 5/10 alebo 20 rokoch sa afganci zrazu stanu "uvedomely" demokrati? dost pochybujem,

  nasa polemika je asi zbytocna, ak USA povedia ze ostavaju, tak ostanu aj nasi vojaci - nasi politici a odbornici to uz len obkecaju "zavazkami k spojencom, z boja sa neuteka atd".
  ak USA povedia, ze odchadzaju tak sa napriek vsetkym prehlaseniam sa hned pobalia aj nasi vojaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:15 24.10.2018

  Za 17let padlo v Afghánistánu 3556 spojeneckých vojáků ze 30 zemí. Za stejnou dobu jen v Česku zemřelo při dopravních nehodách 15204 osob a zhruba dvakrát tolik bylo vážně zraněno. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za 17let padlo v Afghánistánu 3556 spojeneckých vojáků ze 30 zemí. Za stejnou dobu jen v Česku zemřelo při dopravních nehodách 15204 osob a zhruba dvakrát tolik bylo vážně zraněno. Bylo by hodně slabé, kdyby západní svět kvůli relativně malému počtu obětí propadal panice a přenechal Afghánistán teroristům. Útočit způsobem, kdy se nehledí na civilní oběti, nedělá z útočníka nějaký domácí odboj, ale sprostého vraha.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  08:11 24.10.2018

  madrabbit

  Využiji materiál z internetu.

  Není sporu, že to byli nakonec Rusové, kdo d Afghánu poslal vojáky. Není sporu o tom, že to snadno mohlo být viděno lidmi Afghánu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit

  Využiji materiál z internetu.

  Není sporu, že to byli nakonec Rusové, kdo d Afghánu poslal vojáky. Není sporu o tom, že to snadno mohlo být viděno lidmi Afghánu jakoagrese. Co se ale zamlčeuje je, jaké důvody (ohrožení vlády - USA viděly pád vlády jako jistý bez významné vojenské pomoci - vzestupem Islámských teroristů a jejich pronikání do Ruska a pokusy o destabilizaci Ruské jižní hranice) k té invazi vedly a zejména se neříká, kdo ty teroristy financoval.

  A teď to začne být zajímavé - protože v roce 1998 válečný zločinec Zbigniew Brzezinskij uvedl, že financovat teroristy v Afghánu začali půl roku před tou invazí Rusů s tím cílem, že Rusy k invazi vyprovokují. Když se ho reportér optal, jestli to nebyla přímá provokace tak si uvědomil co řekl a otočil to tak, že řekl, že "my jsme nedotlačili Rusy k invazi" ale "vědomě jsme zvýšili (našimi akcemi) pravděpodobnost, že k ní dojde." (jako kdyby to nebylo to samé...) Dále to líčí jako že "políčil na Rusy Afghánskou past" a že to Carterovi prezentoval tak, že "dá Rusům jejich Vietnam."
  http://dgibbs.faculty.arizona....

  Shodně ve svých pamětech nazvaných trefně "Ze stínu" uvedl Robert Gates, ředitel CIA pod Ronaldem Reaganem a Bushem seniorem (dále byl Ministrem obrany pod Bushem juniorem a Obamou), že ve skutečnosti USA začaly tajnou operaci 6 měsíců před invazí Rusů. Jejím nezakrývaným cílem bylo vlákat Rusy do Afghánské bažiny...
  http://books.google.com/books?...
  http://youtu.be/oMjXbuj7BPI?t=...


  No a subjekty podporované USA se staly stěžejní strukturou hnutí Taliban, včetně mudžáhidů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  08:02 24.10.2018

  Jistě oni vedli válku se zemí, kde bylo zázemí, ale na fakt že 90% těch teroristů je ze Saudské Arábie, je nechal klidnými.

  Dokonce mají s SA nadstandardní vztahy, vyzbrojují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jistě oni vedli válku se zemí, kde bylo zázemí, ale na fakt že 90% těch teroristů je ze Saudské Arábie, je nechal klidnými.

  Dokonce mají s SA nadstandardní vztahy, vyzbrojují je.

  Hoši mně je fakt jedno, že nevidíte, co to je za hry.


  Scotty - já mluvím o akcích USA a VB v Afganistánu říjen 2001 až prosinec 2001.

  Mossback - Rusko je v Sýrii s jasným mandátem
  Krym - za normálních podmínek by šlo o zjevnou agresi. Ve chvíli kdy západ vyprodukoval v pořadí čtvrtý a úspěšný pokus převratu na Ukrajině, se Autonomní republika Krym se svým zákonodárným sborem , tehdy jediným legitimním dostal do úplně jiné situace.
  Autonomii Krym dostal proto, že nikdy nechtěl být součástí Ukrajiny a tak se toho využilo. Anexe proběhla zcela legálně a legitimně. Holt důsledek převratu.

  A víte proč k převratu došlo? On Janukovyč byl nakloněn přístupovým procesům k EU, ale problém byl ten, že v parlamentu potvrdil neutralitu Ukrajiny, přestože USA minimálně od roku 2006 usilovaly o její vstup do NATO.
  pokud by se Ukrajina evropanizovala, těžko by se její neutralita měnila. Proto bylo třeba jednat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  07:55 24.10.2018

  Velká chyba byla ukončení činnosti Provinčních rekonstrukčních týmů které právě mohly pomoct Afgháncům vybudovat fungující hospodářství. Bohužel rozhodnutím Obamy o předčasném ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velká chyba byla ukončení činnosti Provinčních rekonstrukčních týmů které právě mohly pomoct Afgháncům vybudovat fungující hospodářství. Bohužel rozhodnutím Obamy o předčasném stažení většiny vojáků, byla práce PRT ve své většině spláchnutá do záchodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  07:45 24.10.2018

  Martine23, USA vedly válku se zemí, kde byly výcvikové tábory a základny Al-Kájdy a jejíž režim v čele s Tálibánem tuto organizaci zodpovědnou za 11. září podporoval, na rozdíl od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martine23, USA vedly válku se zemí, kde byly výcvikové tábory a základny Al-Kájdy a jejíž režim v čele s Tálibánem tuto organizaci zodpovědnou za 11. září podporoval, na rozdíl od Vámi jmenovaných zemí.

  Také by mě zajímalo, jestli byste výrazivo typu okupace, okupační vláda, zákonná opora a lži použil i pro vojenské operace Ruské federace v Sýrii, Gruzii a na Ukrajině - jinak to je onen pověstný dvojí metr...
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  07:40 24.10.2018

  Martin23
  Muhammad Umar velitel Talibanu který se přátelil s Usámou bin Ládinem, poskytl zázemí Al-Káidě pro vybudování výcvikových táborů na území Afganistanu. To je celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin23
  Muhammad Umar velitel Talibanu který se přátelil s Usámou bin Ládinem, poskytl zázemí Al-Káidě pro vybudování výcvikových táborů na území Afganistanu. To je celkem bezesporu doložené, ostatně se tím ani sami netajili.
  Co se současné mise Resolute support tu podpořila RB OSN v roce 2014 rezolucí č. 2189.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  07:27 24.10.2018

  Martin23:
  Poprosím o posloupnost "vytvoření" Talibanu. Děkuji.

  Ano, teroristé byli z jiných zemí, ale základna byla v Afghanistánu, který v té době ovlával Tálibán.

  Koaliční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin23:
  Poprosím o posloupnost "vytvoření" Talibanu. Děkuji.

  Ano, teroristé byli z jiných zemí, ale základna byla v Afghanistánu, který v té době ovlával Tálibán.

  Koaliční jednotky neovládají pouze hlavní město. Provincií loajálních k vládě je daleko více, a také dost jich je mimo kontorlu vlády - více méně dle sympatií daných kmenů k tomu či onomu.

  Hlavní problém je v tom, že se amíci na cizích územích chovají dost nadřazeně - tím odrazují místní. Naši jsou na tom lépe - pomáhají a nesnaží se vydávat za nadlidi.

  Repect na podobné guerilly je - z minulosti Alžírsko, operace SAS proti partyzánům v několika zemích. Základem je ale vždy ochrana místního obyvatelstva a izolace opozičních bojovníků. Plus nabádnout místním atraktivnější alternativu - v Afghanistánu by to mohl být šafrán - lze tam pěstovat a má také slušnou cenu (případně ji dotovat) - náhrada za opium.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  07:09 24.10.2018

  Útok na Afganistán byla normální agrese odporující ženevským konvencím a válka s terorismem záminka.
  Teroristé byli Saudové, Egypťané, Libanonec, ale USA vedly válku s teroristy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Útok na Afganistán byla normální agrese odporující ženevským konvencím a válka s terorismem záminka.
  Teroristé byli Saudové, Egypťané, Libanonec, ale USA vedly válku s teroristy úplně jinde.

  Navíc zásah v Afganistánu neměl žádnou zákonnou oporu.
  OSN vydala patřičnou rezoluci až ve chvíli, kdy USA a Velká Británie provedly bombardování Afganistánu a ukončily pozemní operaci, obsadily Kábul a dosadily okupační vládu.

  17 let zde bojují a za tu dobu s Talibanem (který prakticky vytvořily) nedosáhly žádného vítězství. Koaliční jednotky ovládají pouze hlavní město a oblasti kolem svých základen.

  Za tu dobu se zvýšila migrace a znásobil export heroinu.

  Podobně lživě a s podobným výsledkem bojovaly USA a Velká Británie i v Iráku, či Sýrii.

  Stačí si to dát do souvislosti s tím, co řekl generál Clark v roce 2007

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  01:39 24.10.2018

  dusan
  Z mnohým co jste napsal souhlasím ale co navrhujete? Odejít a nechtat vyhrát toho všehoschopnějšího? Co když potom jen znovu zjískají teroristi bezpečné zázemí.  Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Z mnohým co jste napsal souhlasím ale co navrhujete? Odejít a nechtat vyhrát toho všehoschopnějšího? Co když potom jen znovu zjískají teroristi bezpečné zázemí.  Pokud někdo považuje Talibance za partizány musí se logicky dívat stejně i na bojovníky Islámského státu. Ti byli také poraženi jen díky zásahu Američanů v Iráku a Rusů v Sýrii. Jak to že třeba JirkaM nebojuje za jejich právo na existenci. Vždyť místní musí mít ISIS rádi když ho nedokázali porazit sami.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:58 24.10.2018

  Myslím, že musíme zabudnúť na naše videnie sveta, kde sú len bielo-čierne farby - resp. dobrý západ a zlý Taliban.

  Realita chudobného Afganistanu je dosť mimo nášho chápania, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že musíme zabudnúť na naše videnie sveta, kde sú len bielo-čierne farby - resp. dobrý západ a zlý Taliban.

  Realita chudobného Afganistanu je dosť mimo nášho chápania, lebo i miestne problémy sú iné. Že sa denne dobre napapáme je pre nás samozrejmosť .... pre mnohých Afgancov nedosiahnuteľný sen .....

  Mnohí zástupcovia vládnej moci sú pre miestnych len skorumpovaní grázlici čo zneužívajú svoju moc na okrádanie najchudobnejších ... ktorým často pomáha kto ? ... no predsa ten "zlý" Taliban. Samozrejme, že to nerobí zväčša zadarmo a vyžaduje minimálne spoluprácu .... čo mnoho miestnych urobí s radosťou ...

  Miestne komunity sú zväčša nezávislé od centrálnej vlády a pragmaticky spolupracujú s tými od ktorých majú väčší osoh, resp. opačne ... menšie problémy. Naše predstavy, že tam niekto bude pre "česť" bojovať proti "zlu" sú úplne naivné ... takto by tam miestni dlho neprežili ...

  Najčastejšie sa to prejavuje tým, že sa nechajú kupovať ..... je verejným tajomstvom, že mnohé kmene sú na výplatnej listine i zahraničných jednotiek. Blbé je akurát to, že svoje nepísané dohody nerobia so štátom, ale tým ktorým veliteľom spojeneckých jednotiek, čo je trochu problém pri rotácii zahraničných jednotiek .... nový veliteľ ... nová dohoda. Najblšie je keď jedna armáda platí a pri rotácii "zabudne" túto skutočnosť nástupcom (málokto sa tým rád chváli) a tí sú strašne prekvapení, že "pokojní" domáci zrazu rozpútajú hotové peklo ....

  Priam komicky pôsobia ťažko ozbrojené zahraničné jednotky ak pri hliadkach dokazujú, že sú tu a domáci sa nemusia báť "zlého" Talibanu .... a na noc zalezú do svojich dobre strážených základní, lebo sa boja toho čoho sa nemajú báť chatrne vyzbrojení domáci ....

  Neexistuje jednoznačný recept na Afganistan, ale prvým bodom k ceste úspechu je pochopiť miestnych .....a prestať si myslieť, že sú to hlupáci, ktorí nevedia narátať do päť ..... na rozdiel od tých či oných okupačných jednotiek tam totiž vydržali tisíce rokov ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  00:46 24.10.2018

  JirkaM
  Jistě po vládě Talibanu touží. Kdo by nechtěl žít ve středověké diktatuře a být pod dohledem náboženské policie.

  Pokud by ovšem ti skalní komunisti začaly vést ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM
  Jistě po vládě Talibanu touží. Kdo by nechtěl žít ve středověké diktatuře a být pod dohledem náboženské policie.

  Pokud by ovšem ti skalní komunisti začaly vést partizánskou válku a ovládly 4% uzemí znamenalo by to že je většina podporuje? Co když spíš většina chce přežít do dalšího dne a do ničeho se nemíchat.
  Mám pocit že se na Afghánistán díváme pohledem středoevropana, ale to je úplně jiný svět s jinými pravidly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  00:45 24.10.2018

  V žádné islámské zemi nefungují regulerní svobodné volby. I kdyby se vládním jednotkám podařilo ovládnout většinu země, tak poté co amíci odejdou buď přijde nějaký puč, nebo se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V žádné islámské zemi nefungují regulerní svobodné volby. I kdyby se vládním jednotkám podařilo ovládnout většinu země, tak poté co amíci odejdou buď přijde nějaký puč, nebo se afghánci sami vyserou na rozhádané politické strany a postřílí je. A zase bude vše při starém. Afghánští chlapečci se učí ovládat AK dřív než ho vůbec unesou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  00:35 24.10.2018

  Nejlepší byla dnes Langšádlová na ČT24: "neznáme motivaci toho útočníka, vždyť i u nás se přece může stát, že nějaký psychicky nemocný někoho zabije" (volně citováno)

  Nejlepší byla dnes Langšádlová na ČT24: "neznáme motivaci toho útočníka, vždyť i u nás se přece může stát, že nějaký psychicky nemocný někoho zabije" (volně citováno)

 • JirkaM
  00:24 24.10.2018

  Scotty

  "Ovšem i tady u nás vládli komunisti dost dlouho a členů strany nebyla většina. Přitom by podle vaší logiky stačilo aby je ostatní umlátily čepicema."

  Jenže ti co by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty

  "Ovšem i tady u nás vládli komunisti dost dlouho a členů strany nebyla většina. Přitom by podle vaší logiky stačilo aby je ostatní umlátily čepicema."

  Jenže ti co by chtěli umlátit čepicema Taliban mají podporu Americké armády.

  Kdyby sem v padesátých letech vlítli amíci (kdyby to bylo možnél, což nebylo), z většiny komunistů by se přes noc stali antikomunisté tak jako v roce 1989. Bez toho impulzu by to nešlo, ale s ním by to šlo hladce.

  Afgáncům se ale do toho převlékání kabátu ani po 10 letech nechce. Možná ten Taliban nakonec mají rádi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  00:18 24.10.2018

  JirkaM
  Nevím jestli chápete Afgánskou realitu vládne ten co má víc zbraní, odhodlání nebo koho se místní bojí. Taliban má zjevně toho všeho dost.
  Ovšem i tady u nás vládli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM
  Nevím jestli chápete Afgánskou realitu vládne ten co má víc zbraní, odhodlání nebo koho se místní bojí. Taliban má zjevně toho všeho dost.
  Ovšem i tady u nás vládli komunisti dost dlouho a členů strany nebyla většina. Přitom by podle vaší logiky stačilo aby je ostatní umlátily čepicema. Jenže takhle to nefunguje a v Afghínistánu už vůbec ne.

  overitzda0
  Ovšem pořád je 33 víc jak 4. Poslední roky bojují hlavně Afghánské vládní jednotky. Počet vojáků NATO se od roku 2014 snižuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  00:03 24.10.2018

  major

  "a potom sa vysporiadali aj so skutočnými hrdinami, ktorý mali tú smolu, že prežili a vrátili sa domov." - přesně tak, například Šabata, Hájek, Ruml atd. Co jejich děti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  major

  "a potom sa vysporiadali aj so skutočnými hrdinami, ktorý mali tú smolu, že prežili a vrátili sa domov." - přesně tak, například Šabata, Hájek, Ruml atd. Co jejich děti asi dělají teď?

  "Boli sme snáď do roku 1968 okupovaní? A visel nejaký komunista na kandelábri? " - kdyby nás někdo na týden osvobodil, viselo by jich docela dost. A kdyby náhodou ne (hypotetická situace), tak jsme tu ty komunisty chtěli.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  23:57 23.10.2018

  major

  "Válka se nedá vést do první kapky krve." - Hitler preferoval boj až do hořkého konce. Třeba já bych těm našim vojákům, co se tam snaží vydělat na barák pro rodinu, spíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  major

  "Válka se nedá vést do první kapky krve." - Hitler preferoval boj až do hořkého konce. Třeba já bych těm našim vojákům, co se tam snaží vydělat na barák pro rodinu, spíš přál, aby se v pořádku vrátili.

  " Myslíte si, že je to dobrý signál pro domácí mínění? " je to ten nejleší signál. Ve Vietnamu to ušetřilo milióny životů. Zeptejte se nějakého Vietnamce jestli ho mrzí, že ho amíci neosvobodili. Ve skutečně spravedlivé válce to pak nehraje roli. První kapka krve byla Finům ukradená když se bránili Sovětům.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  23:55 23.10.2018

  JirkaM: Áno, ten týždeň stačil aby kolaboranti prezliekli kabáty, "hrdinne" vyhnali Nemcov a potom sa vysporiadali aj so skutočnými hrdinami, ktorý mali tú smolu, že prežili a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM: Áno, ten týždeň stačil aby kolaboranti prezliekli kabáty, "hrdinne" vyhnali Nemcov a potom sa vysporiadali aj so skutočnými hrdinami, ktorý mali tú smolu, že prežili a vrátili sa domov.

  Boli sme snáď do roku 1968 okupovaní? A visel nejaký komunista na kandelábri?

  Takže sme to tak vlastne "prostě chtěli"?
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  23:38 23.10.2018

  @Scotty, dáme raději odkaz:
  https://www.bbc.com/news/world...
  Škoda že jste nezmínil percento území pod kontrolou vlády. To je 33%. Pánové tak to je úspěch. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Scotty, dáme raději odkaz:
  https://www.bbc.com/news/world...
  Škoda že jste nezmínil percento území pod kontrolou vlády. To je 33%. Pánové tak to je úspěch. Afghánistán je mi ukradený. Ale pokud vláda podporována Američani je na tom takto špatně, zvážil bych návrat našich vojáků zpátky.
  Ať si to Afghánci vyřídí mezi sebou.
  Než mi někdo začne otloukat o hlavu boj proti terorismus, ať mi rovnou napíše proč Afghánistán a né například Saúdská Arábie. Možno ať rovnou napíše kolik vojáků je dost pro budování demokraciev této zemi.
  I sovieti to pochopili. Alespoň nás nenutili nás tam mít vojáky.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  23:34 23.10.2018

  givicz:

  A ešte inak - od tebou už tu citovaného Šulca :-)

  Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek už vyzval ke stažení českých vojáků ze země. Co si o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:

  A ešte inak - od tebou už tu citovaného Šulca :-)

  Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek už vyzval ke stažení českých vojáků ze země. Co si o tom myslíte?

  "Válka se nedá vést do první kapky krve. Tohle je příliš vážná věc na to, aby se s ní žonglovalo. Pro každou variantu musí být vážné, racionální důvody. Myslíte si, že je to dobrý signál pro domácí mínění? Vždyť o to každému protivníkovi jde: ovlivnit veřejnost tak, aby se zvažovala stahování."

  https://zpravy.aktualne.cz/zah...
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  23:33 23.10.2018

  Scotty, ale to jen v případě, že by neměli většinu. V opačném případě by je místní umlátili čepicema.

  Jak dlouho jsme tu potřebovali Rusy a Amíky po druhé světové potom, co nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty, ale to jen v případě, že by neměli většinu. V opačném případě by je místní umlátili čepicema.

  Jak dlouho jsme tu potřebovali Rusy a Amíky po druhé světové potom, co nás osvobodili od Němců? Týden?

  "Mě zaráží že lídi co sotva najdou Afgánistán na mapě mají jasno co si místní většinově přejí nebo nepřejí." - mě zase zaráží jak vás vcelku prostá logika znepokojuje a vyvádí z míry.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  23:28 23.10.2018

  JirkaM
  Ano, volby na které by dohlíželi příslušníci Talibanu by jistě skončily jejich absolutním vítězstvím.
  Mě zaráží že lídi co sotva najdou Afgánistán na mapě mají jasno co si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM
  Ano, volby na které by dohlíželi příslušníci Talibanu by jistě skončily jejich absolutním vítězstvím.
  Mě zaráží že lídi co sotva najdou Afgánistán na mapě mají jasno co si místní většinově přejí nebo nepřejí.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  23:25 23.10.2018

  givicz: Dobre napíšem to ešte inak:

  To Zaorálkovo vyjadrenie by znamenalo (ak by našlo odozvu), že česká armáda skladá zbrane akonáhle umrie pár vojakov. Že je manipulovateľné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Dobre napíšem to ešte inak:

  To Zaorálkovo vyjadrenie by znamenalo (ak by našlo odozvu), že česká armáda skladá zbrane akonáhle umrie pár vojakov. Že je manipulovateľné emóciami. To je absolútne neprijateľné.

  Nasadenie armády nemajú určovať emócie ale racionálne argumenty. Strata pár vojakov je emocionálne síce silný ale racionálne veľmi slabý argument.

  Mňa to Zaorálkovo otočenie naopak vôbec nezaráža - prihrieva si svoju politickú polievočku. Od diplomata by som ale čakal, že nepôjde cez mŕtvoly (doslova) a pri takýchto otázkach oželie možnosť získať pár politických bodov.

  JirkaM: No možno ten bordel v lepšej štrvti najbohatšieho českého mesta je dôkazom, že ho tam vy - obyvatelia Dejvíc - prosto chcete. Inak by ste už dávno zjednali poriadok. Či nie?

  Neviete si upratať pred domom, ale riešiť neexistujúce burky na školách je dôležitejšie. Nuž ale nech si každý žije "po svém".
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  23:19 23.10.2018

  Ak by Avghanci chceli spat Taliban, tak by nesli k volbam...

  Ak by Avghanci chceli spat Taliban, tak by nesli k volbam...

 • JirkaM
  22:53 23.10.2018

  Kdyby Afgánci Taliban nechtěli, pověsili by Talibance na kandelábry a žili by si vesele bez nich. On by možná ve skutečně svobodných volbách vyhrál právě ten Taliban.

  To že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby Afgánci Taliban nechtěli, pověsili by Talibance na kandelábry a žili by si vesele bez nich. On by možná ve skutečně svobodných volbách vyhrál právě ten Taliban.

  To že se Talibanu tak dobře daří po tom, co proti němu léta bojuje nejsilnější armáda světa, je důkaz, že ho tam místní prostě chtějí.

  Co kdybychom nechali my je ať si žijí po svém a my si žili také po svém, například bez burek na školách, ať už si o tom marxistické feministky jako je Šabatová myslí co chtějí?

  Uklidit v Dejvicicích kolem popelnic na tříděný odpad je pro nás neřešitelný problém, ale řešit situaci v Afgánistánu (za moje daně) si naši papaláši troufají velice sebevědomě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  22:44 23.10.2018

  astor
  Zrno není byrokrat a nemá žádnou funkci. Před lety šéfoval civilní části PRT. On má osobní zkušenost a ty jen ideologické řeči. Nevím kdo je v argumentační chdobě ale on ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor
  Zrno není byrokrat a nemá žádnou funkci. Před lety šéfoval civilní části PRT. On má osobní zkušenost a ty jen ideologické řeči. Nevím kdo je v argumentační chdobě ale on celkem bez obalu popisuje Afghánskou realitu.

  givicz
  To si povíme za pár let. Zatím se Rusové ani Iránci rozhodně nestahují. Putin už jednou stažení ohlásil a za chvíli musel počet jednotek posílit.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:43 23.10.2018

  major takže podle tebe je férovější říkat, že přístup ČR tento útok nezmění ani nemůže změnit a potom za rok dva vojáky stáhnout ( to je něco jako říkat "Budeme pokračovat (v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  major takže podle tebe je férovější říkat, že přístup ČR tento útok nezmění ani nemůže změnit a potom za rok dva vojáky stáhnout ( to je něco jako říkat "Budeme pokračovat (v Afghánistánu), dokud nezvítězíme." ) .. cizí vojáci v té zemi umírali, budou umírat a je jedno jestli tam budou dalších pět, deset nebo dvacet let s nulovým výhledem ustanovení silné centrální vlády..

  mně spíše zaráží, že tento názor Zaorálek neprezentovat daleko dříve jako mistr zahraničí, když už tehdy bylo zřejmé že se vytyčených cílů nepodaří dosáhnout... Francie například své vojáky už stáhla (čerpám z článku na idnes)


  „Řada zemí, jako Francie se z Afghánistánu stáhla úplně. Navíc jsou zahraniční vojáci koncentrováni jen na několika základnách, což je pro útočníky snazší,“ uvedl Šulc "
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/afghan...
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  22:26 23.10.2018

  givicz: Od Zaorálka ako predsedu zahraničného výboru Posleneckej snemovne a člena predsedníctva vládnej strany (žiadneho tajtrlíka z SPD, či KSČM) je vrcholne nevhodné požadovať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Od Zaorálka ako predsedu zahraničného výboru Posleneckej snemovne a člena predsedníctva vládnej strany (žiadneho tajtrlíka z SPD, či KSČM) je vrcholne nevhodné požadovať stiahnutie českej misie práve teraz - po utrpení straty v boji. Prekvapuje ma to o to viac, že je to bývalý minister zahraničných vecí.

  Aj keby misia v Afganistane bola chybou, tak toto prehlásenie je - trúfam si povedať - ohrozením českých vojakov. Priamo oznamuje: len ďalej pokračujte v útokoch, my sa nakoniec podvolíme. Jediný správny postup v takejto situácii je, aby všetci predstavitelia štátu unisono hlásali, že prístup ČR tento útok nemení a ani nemôže meniť (a to bez ohľadu na to aké alternatívy sa reálne zvažujú).
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  21:58 23.10.2018

  Scotty:
  Argumentovat míněním nějakého byrokrata (nemůže z titulu své funkce tvrdit nic jiného) je přinejmenším úsměvné, ale na druhou stranu to ukazuje tvoji zřejmou argumentační ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty:
  Argumentovat míněním nějakého byrokrata (nemůže z titulu své funkce tvrdit nic jiného) je přinejmenším úsměvné, ale na druhou stranu to ukazuje tvoji zřejmou argumentační chudobu. Co se týče Afghánců a jejich
  vztahu k DOSAZENÉ vládě, tak mohu konstatovat, že kdyby Afghánci byli Češi, tak s plným bachorem jsou s okupací smíření a po večerech šprtají jazyk okupantů a ještě se tím chlubí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:40 23.10.2018

  givicz: Nejen ty jsi nepochopil co to heslo "America First" vůbec znamená. Jedná se o hájení Amerických zájmů. To heslo vůbec neznamená, že se Amerika uzavře a začne řešit jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Nejen ty jsi nepochopil co to heslo "America First" vůbec znamená. Jedná se o hájení Amerických zájmů. To heslo vůbec neznamená, že se Amerika uzavře a začne řešit jen domácí věci. Ne, to znamená, že se začnou tvrdě hájit Americké zájmy ve všech oblastech. Druhé straně se nabídne smlouva, která bude vyhovovat oběma stranám a ne, že budou ostatní USA dojit. Pokud Trump a jeho administrativa dospěli k závěru, že je pro ně Afghánistán důležitý a je v americkém zájmu ho mít na své straně, pak se z Afghánistánu logicky nestáhnou (jak kvůli Íránu, tak kvůli Číně i Rusku).

  Kdo sledoval jeho kampaň tak to viděl. Ostatní věřili těm nesmyslům z některých médií.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:40 23.10.2018

  Scotty napíši ti to polopatě.... :) myslím, že se shodneme, že je nereálné aby tam vojáci USA operovali další dvacetiletku ( ročně je to stojí 45 mld USD, Čechy 600 - 800 mílionů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty napíši ti to polopatě.... :) myslím, že se shodneme, že je nereálné aby tam vojáci USA operovali další dvacetiletku ( ročně je to stojí 45 mld USD, Čechy 600 - 800 mílionů Kč ročně) ... pokud se vojáci USA z Afganistanu stáhnou tamní vláda v řádu nějakého měsíce končí... toliko k podpoře místní vlády ...

  Můžeš si to porovnat s působením Rusů v Sýrii... pokud by se Rusové stáhli a nebudou do této země vrtat jiné státy tamní vláda tam bude bez problému fungovat ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  21:27 23.10.2018

  astor
  Rozhodně to odporuje tomu co tu hlásáte že Talibanec=Afghánec. Někteří respektují místní autority, někteří respektují vládu a někteří respektují Taliban. Nic není absolutní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor
  Rozhodně to odporuje tomu co tu hlásáte že Talibanec=Afghánec. Někteří respektují místní autority, někteří respektují vládu a někteří respektují Taliban. Nic není absolutní a v Afghánistánu už vůbec ne.
  Pochybuji že jste s Afghánci v kontaktu a znáte jejich preference z první ruky.

  Pokud to někoho zajímá, tady je odkaz na rozhovor s člověkem který v Afghánistánu byl.
  https://www.seznamzpravy.cz/cl...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:26 23.10.2018

  Zaorálek: Čekáme, až se stane z Afghánistánu náš Vietnam?

  Předseda zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek má za to, že by Česko mělo z Afghánistánu odejít.

  „Musíme si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaorálek: Čekáme, až se stane z Afghánistánu náš Vietnam?

  Předseda zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek má za to, že by Česko mělo z Afghánistánu odejít.

  „Musíme si uvědomit, že dneska jdeme do zdi. Nám se situace v Afghánistánu se nelepší. Produkce opia roste. Stále více jsme vnímáni jako okupanti. Takže – čekáme, až se z toho stane náš Vietnam? Nebo tu situaci budeme řešit? Tohle je přece problém, který jsme sice sami nevytvořili, ale stali jsme se jeho součástí. A dnes, protože my svou bezpečnost zajišťujeme společně se spojenci, ji musíme se spojenci řešit. A nemá cenu si namlouvat, že bojujeme za svobodu, že bojujeme s terorismem. Je evidentní, že teroristé přicházejí spíš ze Saúdské Arábie, ani ne z Afghánistánu,“ řekl Zaorálek v rozhovoru pro TV Seznam.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  21:07 23.10.2018

  Takže Afghánci respektují okupanty, tím pádem současný režim. Důkazem jsou permanentní útoky na osvobozenecká vojska. Taliban nemá žádnou autoritu u Afghánců, proto ovládá jen 4% ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže Afghánci respektují okupanty, tím pádem současný režim. Důkazem jsou permanentní útoky na osvobozenecká vojska. Taliban nemá žádnou autoritu u Afghánců, proto ovládá jen 4% území a na 66% válčí s okupanty a kolaboranty. V těchto tvrzeních není ani náznaku falešného tónu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  20:50 23.10.2018

  astor
  Taliban ovládá 4% území na dalších 66% vede boj s ostatními Afghánskými silami a jejich vliv je nejasný. Neříkám že je to málo ale určitě no není důkaz toho že Taliban je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor
  Taliban ovládá 4% území na dalších 66% vede boj s ostatními Afghánskými silami a jejich vliv je nejasný. Neříkám že je to málo ale určitě no není důkaz toho že Taliban je jediná síla kterou Afghánci respektují.

  givicz
  Nestačilo by dát jen ten odkaz s krátkým popisem? Pracovat s CTRL-C a CTRL-V není žádné umění. Kdo chce ten si určitě článek přečte.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  20:34 23.10.2018

  Jinak z principu Taliban kandidovat nechce, protože Američany dosaženou a schválenou věrchušku neuznávají. Jediná možnost pro Taliban je vyhnat cizáky a jejich místní pomahače a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak z principu Taliban kandidovat nechce, protože Američany dosaženou a schválenou věrchušku neuznávají. Jediná možnost pro Taliban je vyhnat cizáky a jejich místní pomahače a potom vládnout. Když opustili poslední okupanti Afghánistán, tuším v r.1989, poté se místní vypořádali s kolaboranty v duchu místních tradic. Nepochybuji o tom, až s ostudou opustí současní okupanti Afghánistán, osud kolaborantů, to jest i stran a osob spolupracujících s okupační mocí, bude nemlich ten samý.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:19 23.10.2018

  https://zpravy.tiscali.cz/az-n...

  "V Afghánistánu mrháme časem i penězi. Nejvyšší čas vrátit se domů!" vykřikoval před dvěma lety ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://zpravy.tiscali.cz/az-n...

  "V Afghánistánu mrháme časem i penězi. Nejvyšší čas vrátit se domů!" vykřikoval před dvěma lety ve volební kampani Donald Trump.

  Razil heslo "America First" ("Amerika na prvním místě"). Sliboval, že vláda pod jeho vedením se zaměří na domácí problémy a nebude vyhazovat dolary na vojenské akce kdesi v horoucích peklech.

  Jeho poradci ho však zkraje po nástupu do Bílého domu přemluvili, aby do horoucích pekel poslal posily a ke stejnému postupu přiměl spojence. Také ho přesvědčili, aby řekl mimořádně hloupou větu: "Budeme pokračovat (v Afghánistánu), dokud nezvítězíme."

  Za vlády prezidenta Trumpa, od loňského ledna, se americké vojenské angažmá v Afghánistánu protáhlo o dalších 22 měsíců. Stále přitom není možné dohlédnout na jeho konec.

  A to je už dvakrát delší než americká účast ve vietnamské válce. V ní bojovali američtí vojáci osm a půl roku od srpna 1964 do ledna 1973.

  Pro vietnamskou válku se v Americe vžila přezdívka močál. Američané v ní uvízli a utopili desítky tisíc vojáků. Nakonec ze země odešli bez poct, zanechali ji komunistům.

  Nepřenechají nakonec obdobně Afghánistán napospas nepřátelům – tálibáncům?

  Až navěky
  Je jasné, že Američané nemohou v Afghánistánu zůstat navěky. Tahle země je pro ně černá díra, stojí je majlant. Ročně vydají na její bezpečnost a na podporu jejího hospodářství 45 miliard dolarů. To je dvakrát víc než výkon afghánské ekonomiky!

  Tálibán s válečnými výdaji nemá problém. Stačí starý dobrý kalašnikov, několik plných zásobníků, pár granátů, případně nějaká bomba vyrobená doma z hnojiv, která do Afghánistánu vyvážejí Američané. Náklady na jejich bojovníka jsou pár dolarů na den.

  A jak mohou Američané porazit gerilové válečníky rozptýlené v horách? Vždyť je ani nepoznají. Nemají uniformy, samopaly a granáty nosí pod kabátem.

  Zoufalství amerických vojáků vystihl velitel, jehož výrok zachytila televize CNN: "Bojovat s Tálibánem, to je jako rozbíjet rtuť kladivem."
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  20:18 23.10.2018

  Jakou máte opoziční alternativní sílu proti okupační mocí schválené místní warlordy? Jedinou relevantní silou s přirozenou autoritou u Afghánců je jen a jen Taliban. Viz území, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakou máte opoziční alternativní sílu proti okupační mocí schválené místní warlordy? Jedinou relevantní silou s přirozenou autoritou u Afghánců je jen a jen Taliban. Viz území, které ovládá.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  20:13 23.10.2018

  Jakou mate

  Jakou mate

 • Scotty
  20:09 23.10.2018

  astor
  Opravdu myslíte že Taliban chce kandidovat ve volbách?
  Jinak tu pohádku o tom že mohou kandidovat jen ti kterým to Američané dovolí dost narušuje výsledek posledních voleb ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor
  Opravdu myslíte že Taliban chce kandidovat ve volbách?
  Jinak tu pohádku o tom že mohou kandidovat jen ti kterým to Američané dovolí dost narušuje výsledek posledních voleb v Iráku. Pokud mohl kandidovat a zvítězit Sadr v Iráku proč by to tak nemohlo být i v Afghánistánu.
  Přiznávám ale že o politické situaci v Afganistanu toho moc nevím. Ví někdo kdo tam kandiduje a jaký je jejich hlavní program?
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  19:40 23.10.2018

  Astor
  Podzemní hnutí odporu myslíš Taliban ? :-)

  Astor
  Podzemní hnutí odporu myslíš Taliban ? :-)

 • astor
  19:15 23.10.2018

  Vzhledem k tomu, že k afghánským volbám jsou jsou připuštěny jen strany a figury kolaborující s okupačními silami, lze s úspěchem pochybovat o legitimnosti takových voleb. Z tohoto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že k afghánským volbám jsou jsou připuštěny jen strany a figury kolaborující s okupačními silami, lze s úspěchem pochybovat o legitimnosti takových voleb. Z tohoto úhlu pohledu lze očekávat akce podzemního hnutí odporu proti všem kolaborantům a okupačním silám. Budou další...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:50 23.10.2018

  včera 14:33 - Kábul

  Tálibán při útoku v Afghánistánu postřelil amerického ...
  Zobrazit celý příspěvek

  včera 14:33 - Kábul

  Tálibán při útoku v Afghánistánu postřelil amerického generála
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Jedním ze tří Američanů, kteří utrpěli zranění při čtvrtečním útoku Tálibánu v jihoafghánské provincii Kandahár, byl i brigádní generál Jeffrey Smiley. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na mluvčí mise NATO v Afghánistánu.

  Atentát si vyžádal životy dvou vysokých afghánských činitelů, včetně vlivného šéfa provinční policie Abdula Razaka, a byly kvůli němu o týden odloženy parlamentní volby v Kandaháru.

  Smiley působí jako velitel výcvikové a poradenské mise NATO v jižním Afghánistánu. Útok byl spáchán těsně po schůzce vysokých představitelů provincie Kandahár s vrchním velitelem spojeneckých sil, americkým generálem Austinem Millerem. Ten vyvázl z atentátu bez újmy.

  Palbu zahájil člen ochranky guvernéra provincie Kandahár, když vrchní představitelé provincie vyprovázeli po schůzce zahraniční hosty k přistávací ploše helikoptéry.
  Skrýt celý příspěvek