Volby v Iowě: Spočítáme to appkou

Volby v Iowě: Spočítáme to appkou
Demokratický kandidát Bernie Sanders / Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Iowa je stát obdélníkového tvaru, velikosti bývalého Československa, ale jen se třemi miliony obyvatel. Žije tu hodně farmářů a pěstuje se tu kukuřice. Také zde tradičně začíná série primárek, ve kterých členové a registrovaní příznivci hlavních amerických politických stran vybírají budoucí kandidáty do prezidentských voleb. U republikánů je víceméně jasné, že kandidátem bude stávající prezident Donald J. Trump, ale v opoziční demokratické straně půjde o zajímavý souboj. Letos připadly první primárky na třetího února. Z hlediska jejich průběhu to ovšem stejně dobře mohl být pátek třináctého.

Při rozloze státu by bylo nepraktické vozit výsledky z rurálních komunit do hlavního města Des Moines fyzicky. Tradičně spoléhalo ústředí na to, že příslušná čísla ohlásí venkovské okrsky do centra telefonicky. Letos byla poprvé zavedena inovace – hlasovací aplikace pro chytré telefony. Jejím dodavatelem byla firma jménem Shadow, Inc. Shadow znamená anglicky stín a zakladatelé společnosti si nejspíš mysleli, že to bude působit vtipně. Po letošních primárkách už to tak není, firma po sobě zanechala spíše tísnivý dojem.

Aplikace pro sběr výsledků byla firmou vytvořena během čtyř měsíců, což je na poměry softwarového průmyslu extrémně uspěchaný termín. Je pravda, že základní funkcionalita pro takový typ aplikace není nic světoborného: v podstatě hezké rozhraní ke vzdálené databázi, spojené s adekvátním přihlašovacím a zabezpečovacím mechanismem, aby údaje do systému směli vkládat jen oprávnění uživatelé a ne nějaký Fjodor Hackerovič ze Smolenska. (Je ovšem také pravda, že zrovna to pořádné zabezpečení je složitější úkol, než se z popisu zdá být.) 

Veteráni vývoje aplikací ovšem vědí, že jejich kolegové z oddělení kvality neodchytají před vydáním první verze ani zdaleka všechny vážné chyby. Běžný uživatel dokáže přijít na takové kombinace příkazů a zadání, na které fantazie rutinního testera prostě nestačí, a leckdy tím „sejme“ i systém, který byl dávno považován za odladěný. (Vybavuji si z vlastní praxe jeden poměrně drahý B2B program, který se zhroutil v okamžiku, kdy do něj uživatel zadal záporný věk. Načež bylo nutno najít kdesi v registrech vadný klíč a smazat jej, jinak jste měli s dalšími pokusy o jeho spuštění smůlu. Samozřejmě na tu chybu přišel zrovna někdo v Česku, asi nás baví si hrát místo práce.) Tudíž předtím, než svěříme aplikaci něco skutečně důležitého, je potřeba ji „předhodit“ i nějakým obyčejným uživatelům a chvíli sledovat, jaké s ní dokáží provádět nečekané věci a co je potřeba jim znemožnit.

U mobilních aplikací přistupuje k tomu všemu ještě skutečnost, že prostředí kolem nich je značně proměnlivé. Silný signál, slabý signál, žádný signál, přeskakování mezi dvěma wifinami, přeplněná paměť, vybitá baterie, rozviklaný slot na SIMku nebo SD kartu, které pak při otřesech ztrácejí kontakt, roaming, zastaralé verze operačního systému, špatně nastavené VPNky, různé antiviry a antimalwary nastavené na různou míru agresivity, to všechno může zasahovat do běhu aplikací těžko předvídatelným způsobem. Něco z toho se dá aspoň trochu otestovat „v laboratoři“, něco ne, případně k tomu nemáte dostatek personálu. A proto je práce „údržbáře“ jakékoliv mobilní aplikace vždycky plná nových a nových překvapení.

Aplikace, která měla být použita při sčítání hlasů v iowských primárkách, nebyla v terénu nanečisto otestována ani jednou. Měla být naostro nasazena hned napoprvé, sotva ji firma Shadow, Inc., takříkajíc vytáhla z trouby. Taková situace si koledovala o nějaké problémy, ale ani pesimisté asi neočekávali, v jakou katastrofu se sčítání hlasů změní.

První předzvěst komplikací přišla už ráno 3. února, kdy dostali všichni uživatelé aplikace nepříliš potěšující e-mail: stane-li se, že se aplikace zasekne nebo se začne chovat divně, „shoďte ji“ a znovu spusťte. Měla by si znovu natáhnout uložená data. Pokud ne, sdělte vaše místní výsledky do ústředí telefonicky.

Aplikace se skutečně začala zasekávat a chovat se divně, a to mnoha uživatelům naráz. Jenže v telefonickém centru nebylo dost lidí a ti, kteří tam byli, zjistili, že se sami nemohou přihlásit do systému, aniž by nejdříve neobdrželi bezpečnostní kód skrze padající aplikaci. Což nešlo. Operátoři u telefonů, zatížených navíc hovory od novinářů nebo zvědavé veřejnosti, začali prosit svoje kolegy, ať vyfotí výsledky napsané na papíře a pošlou je e-mailem. Jenže v chaosu nikoho nenapadlo tu e-mailovou schránku průběžně číst, takže kvečeru v ní bylo 700 nezpracovaných e-mailů s fotkami. Některé z těch fotek byly rozmazané, jiné neúplné, další vzhůru nohama. Zpracování dat se změnilo v naprosté fiasko.

Bohužel mají výpadky IT systémů tendenci vést ke stavu, kterému bychom mohli říkat „digitální paranoia“: místo akceptace, že jde o řetězec lidských chyb, začnou někteří zúčastnění uvažovat po linii „kdo to sabotoval, proti komu a jak chce výsledky zmanipulovat?“ Není to navíc úplně nemožná úvaha, i když reálné sabotáže v IT se vesměs dělají pokud možno tiše a nenápadně. V případě vyhrocené atmosféry výběru budoucího demokratického kandidáta vykvetla „digitální paranoia“ v Iowě stovkou květů. Při absenci výsledků prohlásili hned dva kandidáti, Sanders a Buttigieg, že podle svých vlastních průzkumů vyhráli právě oni. Navíc se ukázalo, že tři kandidáti (Biden, Buttigieg a Gillibrandová) měli předtím s firmou Shadow, Inc., obchodní vztahy, což atmosféru stihomamu notně přiživilo.

Jedině díky existenci papírových hlasovacích lístků při hlasování samotném bylo možno zahájit spolehlivý celostátní přepočet. Ten ještě běží, zcela finální výsledky mají být k dispozici dnes 27. února, tedy více než tři týdny po relativně malém hlasování – celkově bylo okrsků 1700 a odevzdaných lístků jen necelých 177 tisíc. Podle předběžných výsledků vyhrál nakonec Sanders, následovaný s těsným odstupem právě Buttigiegem. 

Kritičtí pozorovatelé ovšem říkají, že reálným vítězem je v tomto případě spíše Donald Trump. Aniž by se musel snažit, jeho protivníci si dokázali značně pošramotit pověst kompetentních lidí, kterým je možno svěřit vládu. 

Je možné, že do listopadového termínu voleb se na iowské digitální fiasko zapomene. Ale jednu lekci bychom zapomenout neměli: software je dost často spíše součástí problému než řešení a při jeho nasazení v každé společensky citlivé oblasti by mělo platit „dvakrát měř, jednou řež“. Nebo snad spíš „pětkrát měř, třikrát simuluj a testuj, jednou řež, ale raději měj po ruce i kbelík kvalitního lepidla. Uvidíš, že se bude hodit.“

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem

Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...

Piranha a Orion: Izraelské systémy pro hybridní kyberválku

Izrael je domovem řady firem, které úspěšně pronikly na trh s přístroji pro vedení ...

Stíhačka F-15C Eagle pod útokem hackerů

Pentagon před několika lety začal spolupracovat s „etickými hackery“, kteří aktivně testují ...

Ostuda roku: Ruští hackeři roky vytírali podlahu s českým ministerstvem zahraničí

Zpráva o tom, že ruští hackeři usedlí v Praze-Karlíně si po pět let řídili český systém udělování ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tecka
  14:51 29.02.2020

  Koniec wojny w Afganistanie, podpisano porozumienie i US wycofuje się z tego kraju..

  Koniec wojny w Afganistanie, podpisano porozumienie i US wycofuje się z tego kraju..

  • liberal shark
   11:52 02.03.2020

   Schválně - bude Donald Trump navržen na Nobelovu cenu míru ? :-)).

   Schválně - bude Donald Trump navržen na Nobelovu cenu míru ? :-)).

 • flanker.jirka
  23:39 27.02.2020

  ... že by tu brzy přibyla mezi sekce Události až Vojenská výstroj i PVS, tj. politicko výchovná světnička?

  ... že by tu brzy přibyla mezi sekce Události až Vojenská výstroj i PVS, tj. politicko výchovná světnička?

 • Sorge-227
  20:05 27.02.2020

  Armadni noviny?.....asi nie, Preco nie su clanky zamerane na vojensku problematiku? Preco su tu stale clanky o politike, ekonomike,..? By sa to malo premenovat na niaky ...Zobrazit celý příspěvek

  Armadni noviny?.....asi nie,
  Preco nie su clanky zamerane na vojensku problematiku? Preco su tu stale clanky o politike, ekonomike,..? By sa to malo premenovat na niaky bulvarny platok...Niake nahotinky tu dajte aspon :)Skrýt celý příspěvek

  • satai
   03:47 28.02.2020

   Protože politika je důvod, proč se válčí, a ekonomika je to, co války vyhrává?

   Protože politika je důvod, proč se válčí, a ekonomika je to, co války vyhrává?

  • palo satko
   07:22 28.02.2020

   Toto je zabavne čitanie. Iste viac, ako informovanie o smutnom konci slavneho Autonomneho logistickeho informačneho systému ALIS pre F-35. ...Zobrazit celý příspěvek

   Toto je zabavne čitanie. Iste viac, ako informovanie o smutnom konci slavneho Autonomneho logistickeho informačneho systému ALIS pre F-35. https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    08:48 01.03.2020

    konec ne, jen to prejmenovali, neco jako Su-27 na Su30

    konec ne, jen to prejmenovali, neco jako Su-27 na Su30

    • palo satko
     18:15 01.03.2020

     Premenovali? Replacement je vo Vašej anglištine Shania, premenovanie?

     Premenovali? Replacement je vo Vašej anglištine Shania, premenovanie?

     • Shania
      23:57 01.03.2020

      ODIN je ALIS NEXT, coz je jen dalsi verze ALIS. https://www.airforcemag.com/fu... Takze pokud si myslis, ze ALIS ...Zobrazit celý příspěvek

      ODIN je ALIS NEXT, coz je jen dalsi verze ALIS.

      https://www.airforcemag.com/fu...

      Takze pokud si myslis, ze ALIS ukonci a nahradi to uplne novym systemem, tak ne.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:55 02.03.2020

      ODIN nie je dalši ALIS. Je to reakcia ozbrojenych sil na zly ALIS a je to jeho prekopanie pomocou firiem mimo vyrobcu lietadla. ...Zobrazit celý příspěvek

      ODIN nie je dalši ALIS. Je to reakcia ozbrojenych sil na zly ALIS a je to jeho prekopanie pomocou firiem mimo vyrobcu lietadla. https://www.defensenews.com/ai... Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      15:23 02.03.2020

      A cetl jsi to vubec?:D

      Je to v podstate dalsi verze ALIS prevedena na novou architekturu, user interface, cloud atd...

      vetsina kodu tam zustane...

      A cetl jsi to vubec?:D

      Je to v podstate dalsi verze ALIS prevedena na novou architekturu, user interface, cloud atd...

      vetsina kodu tam zustane...

 • Bystroushaak
  17:46 27.02.2020

  Jakožto programátor bych rád poznamenal, že tohle je syndrom naprosto zpackaného zadání. V našem řemesle existuje spousta praktik jak věci dělat správně. Tady zřejmě nebyly ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakožto programátor bych rád poznamenal, že tohle je syndrom naprosto zpackaného zadání. V našem řemesle existuje spousta praktik jak věci dělat správně. Tady zřejmě nebyly následovány žádné z nich a firma Shadow působí spíš jako banda nějakých amatérů. Být američanem, tak se asi ptám na základě čeho vyhráli řízení (bylo vůbec nějaké) právě oni.Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  14:02 27.02.2020

  Jen si dělejte srandu , většina Američanů není vůbec schopná najít na mapě Moskvu. Někomu tam po volbách praskne cévka a bůhví kam ty rakety potom dopadnou. :-)

  Jen si dělejte srandu , většina Američanů není vůbec schopná najít na mapě Moskvu. Někomu tam po volbách praskne cévka a bůhví kam ty rakety potom dopadnou. :-)

  • dusan
   17:48 27.02.2020

   Povedal Európan čo si myslí, že Európa je celý svet : )

   Pre Amíkov sú USA ako pre nás EÚ ... a o zvyšok veľmi nepoznajú .... tak ako i my nepoznáme USA ....

   Povedal Európan čo si myslí, že Európa je celý svet : )

   Pre Amíkov sú USA ako pre nás EÚ ... a o zvyšok veľmi nepoznajú .... tak ako i my nepoznáme USA ....

   • Riiiederner
    18:33 27.02.2020

    dano USA jsou spojené státy není potřeba je znát jednotlivě stejně tak jako spolkovou republiku německo atd. Najít na mapě jednotlivé státy alespoň ty významnější/známé snad ...Zobrazit celý příspěvek

    dano
    USA jsou spojené státy není potřeba je znát jednotlivě stejně tak jako spolkovou republiku německo atd. Najít na mapě jednotlivé státy alespoň ty významnější/známé snad alespoň trochu vzdělanému člověku nemůže dělat problém.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    09:54 28.02.2020

    Pozor na tu cévku , trochu jsem se otřel o Vaši Božskou zemi a už rolujete na start. :-)

    Pozor na tu cévku , trochu jsem se otřel o Vaši Božskou zemi a už rolujete na start. :-)

 • palo satko
  10:36 27.02.2020

  Nech uz volby dopadnu akokolvek, uz dnes je jasne ze budu mat tradicneho vitaza vsetkych volieb. Vladimira Vladimirovica. Inac toto ta humornejsia stranka americkeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Nech uz volby dopadnu akokolvek, uz dnes je jasne ze budu mat tradicneho vitaza vsetkych volieb. Vladimira Vladimirovica.
  Inac toto ta humornejsia stranka americkeho programovania, ta menej zabavna prave pochovava vynikajuceho a vyznamneho leteckeho vyrobcu.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:11 27.02.2020

   Pokud si demokrati zvolí Sanderse, tak ať už prezidentské volby dopadnou jakkoli, vítězem bude jednoznačně Putin.

   Pokud si demokrati zvolí Sanderse, tak ať už prezidentské volby dopadnou jakkoli, vítězem bude jednoznačně Putin.

   • cejkis
    11:28 27.02.2020

    :-)))) von ten Putin, může za všechno, co se liberálům nepovede

    :-)))) von ten Putin, může za všechno, co se liberálům nepovede

    • Scotty
     11:44 27.02.2020

     Nepochopil. Jestli si to rozdají Sanders a Trump, nemůže to pro Rusko skončit špatně.

     Nepochopil. Jestli si to rozdají Sanders a Trump, nemůže to pro Rusko skončit špatně.

   • liberal shark
    14:19 27.02.2020

    Nikdo nedokáže efektivněji rozvrátit nepřátelský stát než takovýhle socialista. Konec konců Leninova mise 1917 do Ruska, organizovaná a financovaná německou tajnou službou, je toho ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo nedokáže efektivněji rozvrátit nepřátelský stát než takovýhle socialista. Konec konců Leninova mise 1917 do Ruska, organizovaná a financovaná německou tajnou službou, je toho nejlepším příkladem :-).Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     15:41 27.02.2020

     Keby bol Ludendorff tusil ze o menej nez 30 rokov sovietski komunisti budu vladnut v Berline a jeho rodisko pripadne Polsku, tak sa radsej zastreli. Nie vsetko co dobre zacina aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Keby bol Ludendorff tusil ze o menej nez 30 rokov sovietski komunisti budu vladnut v Berline a jeho rodisko pripadne Polsku, tak sa radsej zastreli. Nie vsetko co dobre zacina aj dobre skonci.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      20:38 27.02.2020

      Tak Němci už tehdy hráli vabank a oddálení konce války o rok byl více než přínosný (tehdy). Vlastně i nás může těšit, že díky potravinám z Ukrajiny byly naše země uchráněny před ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Němci už tehdy hráli vabank a oddálení konce války o rok byl více než přínosný (tehdy). Vlastně i nás může těšit, že díky potravinám z Ukrajiny byly naše země uchráněny před totálním hladomorem. Jinak by naši pradědové a prababičky pomřeli na hlad.
      Jinak ale souhlas a dějiny mají docela zajímavý smysl pro ironii. Jinak bolševici ovládali Berlín v roce 1919 a o něco dýl i Mnichov. Němce to vždycky tak nějak táhlo k socialismu - za Dolfiho to jen přepískli a šli moc doleva - až se dostali doprava (takový kruh) .DSkrýt celý příspěvek

   • palo satko
    16:27 27.02.2020

    Co Putin je konzervativec a kapitalista. Ale ked vyhra Sanders tak americke ozbrojene sily budu stat na strazi mieru a socializmu.

    Co Putin je konzervativec a kapitalista. Ale ked vyhra Sanders tak americke ozbrojene sily budu stat na strazi mieru a socializmu.

    • PavolR
     18:32 27.02.2020

     Putin je v prvom rade "čekista". Všetko ostatné sú iba prostriedky posvätené účelom.

     Putin je v prvom rade "čekista". Všetko ostatné sú iba prostriedky posvätené účelom.

    • Pavel1
     19:25 27.02.2020

     Co má diktátor a zloděj puťka společného s konzervatismem nebo dokonce s kapitalismem?

     Co má diktátor a zloděj puťka společného s konzervatismem nebo dokonce s kapitalismem?

     • palo satko
      20:28 27.02.2020

      Na ten konzervatizmus sa mozes spytat moskovskeho patriarchu a ten kapitalizmus si najdi v rozdeleni prijmov Ruskej federacii, kde rozdiel medzi bohatymi a chudobnymi je ...Zobrazit celý příspěvek

      Na ten konzervatizmus sa mozes spytat moskovskeho patriarchu a ten kapitalizmus si najdi v rozdeleni prijmov Ruskej federacii, kde rozdiel medzi bohatymi a chudobnymi je dramatickejsi nez si Cech dokaze predstavit.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      21:44 27.02.2020

      Takže znova, co má zkorumpovaná podržtaška hrající si na hlavu církve společného s konzervatismem a co má multimiliardový tunelář puťka a banda jeho poslušných loutek, které si ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže znova, co má zkorumpovaná podržtaška hrající si na hlavu církve společného s konzervatismem a co má multimiliardový tunelář puťka a banda jeho poslušných loutek, které si rozkradly Rusko společného s kapitalismem?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      07:29 28.02.2020

      Pavel1 že prave ty pišeš škaredo o Putinovi ako o zlodejovi? Z Česka? Ved u vas bola korumpovana aj premierova frajerka. Že tu bude zlodejsky kapitalizmus 18. storočia bolo jasne, ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1 že prave ty pišeš škaredo o Putinovi ako o zlodejovi? Z Česka? Ved u vas bola korumpovana aj premierova frajerka. Že tu bude zlodejsky kapitalizmus 18. storočia bolo jasne, len Vam to "reformatori" nepovedali. A my na Slovensku sme mali a mame ešte väčších lotrov. Mame štastie, že sme v EU.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   14:38 27.02.2020

   Povedal podvodnicek co sa podielal na nelegalnom pasovani oleja do srbska? ;)

   Povedal podvodnicek co sa podielal na nelegalnom pasovani oleja do srbska? ;)

   • palo satko
    15:37 27.02.2020

    Lukasku, tu sa pise a nie hovori. A to druhe bolo v zaujme milovaneho spojenca, to ti nedocvaklo.

    Lukasku, tu sa pise a nie hovori. A to druhe bolo v zaujme milovaneho spojenca, to ti nedocvaklo.

    • Lukash
     15:44 27.02.2020

     Ale prd spojenec ale tvoj osobny prospech, nejake chcechtaky vsak to robis pre rodinu tak co moze sa aj podvadzat aj kradnut. Ale chapem treba porusovanie pravidiel nejako ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale prd spojenec ale tvoj osobny prospech, nejake chcechtaky vsak to robis pre rodinu tak co moze sa aj podvadzat aj kradnut. Ale chapem treba porusovanie pravidiel nejako ospravedlnit. A odkedy je srbsko spojenec usa? Ved si pisal ze to zorganizovali spojene staty? :) srandista si, sice vychcany podvodnicek ale srandista ;)Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      16:07 27.02.2020

      To si naozaj myslis, ze som kradol v belgickom plne automatizovanom sklade? Pripadas mi uplne mimo. Nemas niekoho blizkeho co ti pomoze?

      To si naozaj myslis, ze som kradol v belgickom plne automatizovanom sklade? Pripadas mi uplne mimo. Nemas niekoho blizkeho co ti pomoze?

     • Lukash
      20:32 27.02.2020

      Palko prepac nevyjadril som sa jasne. Pokial budu existovat ludia (svine) ktori umyselne porusuju zakony a pravidla za ucelom vlastneho obohatenia a este sa tym chvalia lebo to ...Zobrazit celý příspěvek

      Palko prepac nevyjadril som sa jasne. Pokial budu existovat ludia (svine) ktori umyselne porusuju zakony a pravidla za ucelom vlastneho obohatenia a este sa tym chvalia lebo to pokladaju za hrdinstvo, tak slovensko bude v takych srackach ako je...Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      21:05 27.02.2020

      Lukasko, ved si to precitaj pozorne este raz a snaz sa pochopit text. Preboha ziveho, ktory zakon mi branil v tom predat tovar kupeny v Belgicku Viedenskej firme v slovenskom ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukasko, ved si to precitaj pozorne este raz a snaz sa pochopit text. Preboha ziveho, ktory zakon mi branil v tom predat tovar kupeny v Belgicku Viedenskej firme v slovenskom colnom sklade?Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      22:03 27.02.2020

      Palko kasli na to uz, jasne si opisal cely proces pasovania oleja do srbska cez sankcie. A priznal si ze si sa toho ako konatel firmy zucastnil. Samozrejme v "sulade" zo zakonom ;) ...Zobrazit celý příspěvek

      Palko kasli na to uz, jasne si opisal cely proces pasovania oleja do srbska cez sankcie. A priznal si ze si sa toho ako konatel firmy zucastnil. Samozrejme v "sulade" zo zakonom ;) vedel si, zucastnil si sa, nenahlasil i to, si spolupachatel obchadzania sankcii. Dennodenne sa stretavam praci s takto "nevinnnymi" ludmi, ktori robili len veci v ramci zakona a v konecnom sucte tych "zakonnych cinnosti" im to hodi nejake to obvinenie...Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      07:32 28.02.2020

      A neuvažoval si niekedy nad tym, že ked kašlali na sankcie Američania, ja som naozaj nemal dôvod sa tym trapit, hlavne ked dodnes považujem to ako medzinarodne spoločenstvo ...Zobrazit celý příspěvek

      A neuvažoval si niekedy nad tym, že ked kašlali na sankcie Američania, ja som naozaj nemal dôvod sa tym trapit, hlavne ked dodnes považujem to ako medzinarodne spoločenstvo spustilo vojnu v Juhoslavii a ako ju riešilo za svinstvo.Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      08:49 28.02.2020

      Len posledna reakcia lebo uz ma to nebavi. V obdobi ktore si opisoval boli za vojnou v juhoslavii srbi a ich rezim nik iny, masakrovali tam ine etnika hlava nehlava. Takze ...Zobrazit celý příspěvek

      Len posledna reakcia lebo uz ma to nebavi. V obdobi ktore si opisoval boli za vojnou v juhoslavii srbi a ich rezim nik iny, masakrovali tam ine etnika hlava nehlava. Takze sankcieboli opravnene. A nie nestali za tym porusovanim USA ale jednotlivci aj z usa, nenazranci ktory tu situaciu chceli vyuzit na vlastne obohatenie.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:15 27.02.2020

  Označovat zuřivého socialistu Sanderse jako "Demokrata" je skutečným paradoxem dnešní doby. Ani orwellovský newspeak nebyl doveden k takové dokonalosti.

  Označovat zuřivého socialistu Sanderse jako "Demokrata" je skutečným paradoxem dnešní doby. Ani orwellovský newspeak nebyl doveden k takové dokonalosti.

  • Horny
   11:12 27.02.2020

   Technicky vzato, je členem strany s názvem "Demokratická strana", čili formální označení demokrat/republikán je naprosto v pořádku. A kromě toho Bernie se svou orientací nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

   Technicky vzato, je členem strany s názvem "Demokratická strana", čili formální označení demokrat/republikán je naprosto v pořádku. A kromě toho Bernie se svou orientací nikdy netajil a veřejně sám sebe označuje za socialistu.
   Ačkoli osobně s jeho názory nesouhlasím, právě tímhle je sympatický; že narozdíl od všelijaké ultralevicové, antisemitské, rasistické, progresivistické verbeže schovávající se za označení "liberál" narovinu přizná barvu...Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    14:17 27.02.2020

    Technicky vzato máte samozřejmě pravdu. Ovšem věcně vzato, každý takový ultralevičák nakonec zákonitě skončí jako hrobař demokracie.

    Technicky vzato máte samozřejmě pravdu. Ovšem věcně vzato, každý takový ultralevičák nakonec zákonitě skončí jako hrobař demokracie.

    • flanker.jirka
     23:39 27.02.2020

     zvláštní je, to že na to v USA lidi slyší

     zvláštní je, to že na to v USA lidi slyší

  • flanker.jirka
   23:36 27.02.2020

   pokud si na demokraty hrají komunisté a maoisté v EU, tak to se mezi ně Sanders hodí :-)

   pokud si na demokraty hrají komunisté a maoisté v EU, tak to se mezi ně Sanders hodí :-)

  • Proxy
   11:19 29.02.2020

   To je tak, když Češi používají komunismus a socialismus jako to samé slovo. Sociální demokracie je pořád demokracie.

   To je tak, když Češi používají komunismus a socialismus jako to samé slovo. Sociální demokracie je pořád demokracie.

  • Superme
   13:37 01.03.2020

   On Sanders ani tak úplně socialista není. V našem pojetí se jedná spíše o sociálního demokrata, ikdyž samozřejmě v USA se o "socialistu" může jednat. Jeho úspěch je ale odrazem ...Zobrazit celý příspěvek

   On Sanders ani tak úplně socialista není. V našem pojetí se jedná spíše o sociálního demokrata, ikdyž samozřejmě v USA se o "socialistu" může jednat. Jeho úspěch je ale odrazem problémů, které v US mají. Veřejné zdravotní pojištění a tedy dostupné zdravotnictví i pro chudší nebo levné a tím pádem také dostupné školství je u nás naprosto normální a troufám si tvrdit, že politik prosazující zavedení onoho amerického systému v ČR by u nás naprosto pohořel a byl by považován za radikála.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...