NÁZOR: Role armády a prezidentské volby v Mali

Česká armáda Mali
Foto: Na pořádek v Mali dohlížejí i čeští vojáci, ilustrační foto / SOLDATO Team

Když před více než půl rokem propukla válka v Mali, koalice povstalců složená z bojovníků různých kmenů Tuaregů, islamistických přívrženců a aktivistů z různých hnutí z celého pásu Sahelu – Ansar e-Dine, Al Kaida v Islámském Maghrebu, Ansar Šaría, Hnutí za jednotu a džíhád v Západní Africe a podporovaných nigerijským hnutím Boko Haram, jen využila vnitřní nestabilitu v Mali.

Politická nestabilita v Mali vznikla poté, co se část armády cítila nespokojená se stavem války proti Tuaregům na severu Mali a vyvolala ústavní krizi, která skončila ustanovením dočasné vlády a odstoupením prezidenta Amadou Toumani Tourého. Podobná situace není v Africe nijak neobvyklá, a i když je v každém takovém případě důvod k obavám, obavy není třeba hnát do extrému.

Úroveň vzdělání, míra zaměstnanosti a stabilita národních ekonomik afrických států jsou velice slabé a životní podmínky většiny obyvatel se nacházejí hluboko pod úrovní, kterou my považujeme za snesitelnou. Tomuto standardu se vymyká pouze jedna skupina obyvatelstva – vojáci a jejich rodiny.

Vzhledem na stále slabou a křehkou bezpečnostní situaci v Africe si jednotlivé státy musí neustále udržovat relativně početné armády, které ale pro značně nevyvinutý systém kontroly velmi často získávají příliš silný politický vliv v státech. Často se tedy stává, že za předsedu vlády nebo prezidenta je zvolen bývalý vrcholný představitel armády, který se pak při udržení moci více opírá právě o armádu než o své voliče.

Pozici armády v armádě pak zastává ještě jeden prvek – prezidentská nebo palácová garda, což bývá, ironicky, nejlépe vybavená a vycvičená jednotka armády s jediným úkolem - bránit prezidenta proti zbytku armády. Mali v tomto ohledu nebylo jiné.

Video: Prezidentské volby v Mali z pohledu ruské televize Russia Today / YouTube

Amadou Toumani Touré získal ve volbách v roce 2007 více než 71 % hlasů a strana, která ho podporovala – Aliance pro demokracii v Mali – získala 51 mandátů v Národním shromáždění ze 160 možných. I navzdory tomuto všemu se část armády postavila proti prezidentovi a ani dvě elitní jednotky armády – Prezidentská garda a 33. výsadkový pluk – jim nedokázaly vzdorovat.

Vzpoura armády zapříčiněná nesouhlasem její části s tím, jakým způsobem je vedena válka proti Tuaregům, jen napomohla postupu povstalců ze severu směrem k jihu a stala se důvodem pro intervenci Francie, která zachránila celou situaci.

V těchto dnech, po více než půl roce se konají nové prezidentské volby, které byly jednou z podmínek jak francouzské intervence tak i následně pomoci od okolních států a i EU. Volby v Africe jsou vždy zajímavou událostí a mohou přinést jak větší stabilitu celého systému (jako v případě prezidentských voleb v Ghaně v roce) anebo celý systém položit na kolena.

Navzdory značnému pesimismu, na který jsme si zvykli díky průběhu voleb v Iráku a Afghánistánu, neexistuje dle mého názoru žádný důvod proč se obávat destabilizace celého systému. Více stranícký systém zaručuje, že Národní shromáždění nebude ovládat jedna strana a pokud chce prezident v Mali úspěšně a nerušeně vládnout, musí mít podporu parlamentu. A to se neobejde bez kompromisů.

V čase vydání článku ještě nebyly známé výsledky voleb, ale Armádní Noviny vás budou i nadále informovat o vývoji situace.

Zdroj: Voice of America, BBC, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modré přilby míří do Mali

Válka v africkém Mali pokračuje. Z několikatýdenní rychlé operace se pomalu stává řetěz vleklých ...

Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. ...

Průlom: Čína nabízí vojáky pro misi v Mali

Čínská vláda plánuje vyslat až 600 svých vojáků do neklidného Mali. Podle komentátorů, jde o ...

Islamistická odysea v Africe: Z Mali přes Niger do Libye

Zahraniční zpravodajové nám přinášejí informace ze Sýrie a z Arabského poloostrova vůbec. Avšak ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...