Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.

Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.

Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.

„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“

Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.

Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.

V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.

Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“

„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.

Autoři dále v článku upozorňují:
„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“
„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Rusko dokončilo prototyp nového bombardéru Tu-22M3M

Ruská společnost Tupolev oznámila dokončení výroby prvního prototypu hloubkově modernizovaného ...

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  22:54 02.09.2018

  Jirosi: Alek bych se rozhodně nezbavoval, když už je máme a máme zázemí na ně. Možná budu kacíř, ale ty stroje jsou IMHO dobrý a maj velkou bojovou hodnotu, pokud už šetřit na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Alek bych se rozhodně nezbavoval, když už je máme a máme zázemí na ně. Možná budu kacíř, ale ty stroje jsou IMHO dobrý a maj velkou bojovou hodnotu, pokud už šetřit na letectvu, tak nezavést bitevní vrtulníky, a ne rušit alky....

  A stejnětak teď nemá smysl kupovat Grippeny Cčka. To je letadlo za zenitem a, vzhledem k tomu, že hlavní zákazníci přecházejí na Ečka, bez budoucnosti.

  Fenri: Severní vietnam ale nebyl severní vietnam, ale Severní vietnam + Čína + SSSR, navíc na domácí půdě. Ale to je jen detail.

  GlobeElement: +1
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:06 23.08.2018

  Jara: Mýt silné letectvo = zbavit se ALCA, ve prospěch dalších "Gripen" (výhledově se zbavit i těch "Gripen" ve prospěch lepších letadel).

  "peníze by jsme měli investovat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: Mýt silné letectvo = zbavit se ALCA, ve prospěch dalších "Gripen" (výhledově se zbavit i těch "Gripen" ve prospěch lepších letadel).

  "peníze by jsme měli investovat do toho aby ty naše brigady měli masivní technologickou a kvalitativní převahu nad potencionalním nepřítelem a byly schopné fungovat s jednotkami NATO"

  Kvalitní vybavení je drahé, takže buď se musíme spokojit z doma vyrobeným průměrným. Nebo nakoupit v zahraničí za značné peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:26 23.08.2018

  Ale já neříkám stahovat ocas Fenri! Říkám mít silné letectvo a PVO a dvě špičkově vybavené a prvotřídně vycvičené brigády, tak aby si každý dvakrát rozmyslel srát se do nás(nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale já neříkám stahovat ocas Fenri! Říkám mít silné letectvo a PVO a dvě špičkově vybavené a prvotřídně vycvičené brigády, tak aby si každý dvakrát rozmyslel srát se do nás(nějaké raketomety a třeba SCALPU pro možnost kousnout ný také nebyla od věci), ale totální válku mi bojovat bez spojenectví nemůžeme, co popisujete vy je partizánský boj, ale ten přichází na řadu při prohře, kolapsu kdy nastupuje bezpráví ....zkrátka poslední možnost, musíme budovat ekonomiku a konečně i armádu, tak aby se do nás nikdo nezkoušel srát a my měli také větší vliv na spojence, to je jediná cesta.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:09 23.08.2018

  fenri

  Máš naprostou pravdu. Už samotný fakt, že i malý pes bude kousat zabrání zloději vlézt ti na zahradu.

  fenri

  Máš naprostou pravdu. Už samotný fakt, že i malý pes bude kousat zabrání zloději vlézt ti na zahradu.

 • fenri
  11:59 23.08.2018

  Problém vidím v tom, že je chybné jít do obranné války jen tehdy, pokud mám solidní naděje na vítězství. I prohraná obranná válka je investicí do budoucnosti. Za další během ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém vidím v tom, že je chybné jít do obranné války jen tehdy, pokud mám solidní naděje na vítězství. I prohraná obranná válka je investicí do budoucnosti. Za další během zdánlivě předem prohrané obranné válce se může stát velká spousta věcí a běžně se stává.
  Češi se nikdy neměli šanci ubránit Německu (přesněji obyvatelstvo dnešního Česka obyvatelstvu dnešního Německa, aby tu někdo netahal slovíčkaření). Přesto do toho šli a nejednou vyhráli, či se ubránili, prostě tu jsme, což celá řada národů, co byla od Rujany po Žitavu říct nemůže...
  Finsko mělo prohrát se SSSR a být smeteno. Sice prohrálo, ale způsobem, že smeteno ani náhodou nebylo. Izrael měl opakovaně prohrát s Araby. severní Vietnam měl prohrát s USA, stejně jako Afghanistán měl prohrát s Brity, Sověty a Američany... atd.

  Obecně by rezignace na vlastní obranu v situaci, kdy jsou vyhlídky pochmurné, vedla ke vzniku jediné světové totalitní říše.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:49 23.08.2018

  Jara + fenri

  Asi by bylo dobré ujasnit si pojmy.

  Co to znamená "ubránit se"? Odrazit útok nepřítele a způsobit mu ztráty, nebo nepřítele porazit a donutit ke kapitulaci?

  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara + fenri

  Asi by bylo dobré ujasnit si pojmy.

  Co to znamená "ubránit se"? Odrazit útok nepřítele a způsobit mu ztráty, nebo nepřítele porazit a donutit ke kapitulaci?

  A také záleží na tom, komu se chci ubránit. Izrael se ubrání státům typu Sýrie, ale Číně nebo Rusku by se bránil jen steží.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:30 23.08.2018

  Jara - no obecně si uvědomte polohu, velikost a závislost na dovozu asi 90% zemí světa. Podle vaší logiky by se bránit mohli tak akorát Američané, Rusové a.... a to je asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - no obecně si uvědomte polohu, velikost a závislost na dovozu asi 90% zemí světa. Podle vaší logiky by se bránit mohli tak akorát Američané, Rusové a.... a to je asi všechno.
  Všichni ostatní jsou buď málo izolovaní, malí, nebo závislí na dovozu. Jak dlouho by se bránila Británie, Čína, Japonsko...bez dovozu ropy a dalších komodit?
  Jak by se bránil maličký Izrael? Malé a nerostnými a lidskými zdroji nedisponující Finsko? Atd. atd.

  Válka není komfortní záležitost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:43 23.08.2018

  Givicz
  Ani CSLA by se nepříteli neubránila sama, ČR ani ČS nikdy nebyly schopné bránit vlast bez spojenců uvědomte si naší polohu, velikost a to že náš průmysl já závislí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givicz
  Ani CSLA by se nepříteli neubránila sama, ČR ani ČS nikdy nebyly schopné bránit vlast bez spojenců uvědomte si naší polohu, velikost a to že náš průmysl já závislí na přísunu surovin.....

  Naši prioritou by mělo být silné letectvo a PVO, pak by nám plnohodnotná střední a těžká brigáda plus výsadkový pluk stačili, peníze by jsme měli investovat do toho aby ty naše brigady měli masivní technologickou a kvalitativní převahu nad potencionalním nepřítelem a byly schopné fungovat s jednotkami NATO, kde samozřejmě mame svoje závazky
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:27 23.08.2018

  GlobeElement srovnáváš nesrovnatelné.... současná expediční armáda která utápí miliardy korun v nekonečné válce v Afganistanu je možná tak schopna bránit větší okresní město.. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement srovnáváš nesrovnatelné.... současná expediční armáda která utápí miliardy korun v nekonečné válce v Afganistanu je možná tak schopna bránit větší okresní město.. kdežto za komanču to byl sbor, který měl stovky tanků, letadel, děl a x násobně více lidí..

  mám kámoše co odešel nedávno z armády ( v době krize rušili útvar a on by musel na druhou stranu republiky) tak se jim na to vysral a teď říká,že když to porovná, tak měl 10 let dovolené za velice slušné prachy (dělal v autoparku dobíjel baterky atp)..... v pracovní době bazén, posilovna, kdežto teď musí skutečně pracovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  09:18 23.08.2018

  Co se týká OT64 povolaných tuším že z posádky Hodonín. Problem byl hlavně v nízké rychlosti doprovodu vojenské policie, skot má špatně chlazenou převodovku, je chlazená náporovým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká OT64 povolaných tuším že z posádky Hodonín. Problem byl hlavně v nízké rychlosti doprovodu vojenské policie, skot má špatně chlazenou převodovku, je chlazená náporovým vzduchem a na velké vzdálenosti musí prostě valit jinak se prehreje převodovka a to byl jeden z problémů tohoto přesunu. Nic méně za mě OT64 byl prostě srac který třeba BTR60 převálcoval skoro ve všem.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:50 23.08.2018

  technik a Luky

  Velitele prvosledových jednotek jsem nepotkával, potkával jsem ty z generálního štábu. Je možné, že u těch prvosledových byla vyžadována jakási ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik a Luky

  Velitele prvosledových jednotek jsem nepotkával, potkával jsem ty z generálního štábu. Je možné, že u těch prvosledových byla vyžadována jakási bojeschopnost.

  ČSLA byla velká počtem, ale haprovala kvalita, zejména kvalita lidí. Jsem generace, která by byla nasazena v onom hypotetickém konfliktu se západem a fakt bych radši střílel na druhou stranu - a nebyl jsem sám. Takže mužstvo bylo tvořeno směsicí nespolehlivých potenciálních dezertérů, na všechno kašlajících Švejků a ustrašených kluků co to chtěli hlavně nějak přestát. A do toho velitelský sbor, který se víc bál špatně vyzdobené nástěnky než nějaké války a věděl, že v mužstvu má možná víc nepřátel než na druhé straně hranice.

  Ruská armáda byla jiná. Hlavně to byla armáda, která, podobně jako Američani, skutečně bojovala. Měla zkušenosti k Koreje, z Vietnamu, z Maďarska, z Afghánistánu, to nebylo pár poradců, to byly tisíce vojáků a reálné bojové zkušenosti. I vymytí mozků bylo v SSSR o několik řádů důkladnější, než u nás, Rusové skutečně považovali Američany za nepřátele, ne za potenciální osvoboditele, jako my.

  Po roce 1990 jsem viděl ten vzestup kvality. Důstojníci začali být samostatnější, sebevědomější, politický tlak na ně se rapidně snížil a začaly být vyžadovány vojenské schopnosti, ne oddanost idejím Marxe a Lenina a to bylo znát. A po zavedení profesionální armády se i v mužstvu najednou objevili ti, kdo vojáky být chtěli. To se nedá srovnat.

  Nesrovnávám techniku, i když slavná scénka, kdy při povolání OT k ochraně Svobodné Evropy polovina vozů nedojela, protože se rozpadla po cestě taky o něčem svědčí.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  22:25 22.08.2018

  " Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2018 upozornili, " odkaz smeruje na Zapad 2017.

  Kazdopadne nechapu tohle "především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2018 upozornili, " odkaz smeruje na Zapad 2017.

  Kazdopadne nechapu tohle "především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země." ...toto souveti implikuje, ze kdyz cvici statisice ruskych vojaku - tak zapadni obyvatelstvo je povolnejsi(??).

  "„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. " pokud jde o vsevojenska cviceni ve statisicovych poctech, tak minimalne Rusko ukazuje nakolik je schopno/neschopno vsechny slozky koordiovat a to v meritku na zapade nevidanem. "Prostredky" jsou v tomto ohledu irelevantni - toto neni podvojne ucetnictvi.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  19:48 22.08.2018

  O zdvořilost nešlo například condoleezza riceova jedna z ministryn zahraničí USA a poradkyně prezidenta pro bezpečnost se za totace věnovala cz armádě a ruské. Napsala o tom i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O zdvořilost nešlo například condoleezza riceova jedna z ministryn zahraničí USA a poradkyně prezidenta pro bezpečnost se za totace věnovala cz armádě a ruské. Napsala o tom i knihu kde mimo jiné řeší i vztahy mezi armádami ale také jako bezpečnostní expert na východní blok se vyjadřuje k systému velení,technice a podobně. Doporučuji si to precist a udělat si o tom svůj obrázek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:22 22.08.2018

  Luky
  Hodně záleželo na tom kde a kdy člověk sloužil.Stačilo aby se pár lampasáků vyměnilo
  a výcvik dostal jinou úroveň.Samozřejmě v mezích možností.
  Koncem osmdesátých let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Hodně záleželo na tom kde a kdy člověk sloužil.Stačilo aby se pár lampasáků vyměnilo
  a výcvik dostal jinou úroveň.Samozřejmě v mezích možností.
  Koncem osmdesátých let začali do ČSSR přijíždět zástupci západních armád a ti zas tak špatně armádu nehodnotili.Mohlo ale jít o zdvořilost.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  19:16 22.08.2018

  To luky

  Tohle by si měl vytesat do kamene.

  To luky

  Tohle by si měl vytesat do kamene.

 • fenri
  19:10 22.08.2018

  Luky: výstižné.

  Luky: výstižné.

 • Luky
  18:55 22.08.2018

  Já mám z toho ČSLA vs AČR dvojaký pocity. Najednu stranu jsem absolvoval základku v osumdesátkách a k tomu patřilo předrevoluční rozhodování "co na střední"....do škol chodili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já mám z toho ČSLA vs AČR dvojaký pocity. Najednu stranu jsem absolvoval základku v osumdesátkách a k tomu patřilo předrevoluční rozhodování "co na střední"....do škol chodili vojáci a měl jsem instrukce "hlavně na nic nekývnout". Profi vojenská kariera v sobě měla cosi bolševicky odpudivého, k tomu ta smradlavá cvičení CO a neustálé povídání si o jaderném holocaustu a otravných bojových látkách....no když pak člověk vyjel na běžky a nad hlavou mu přeletěla dvojice SU-25 nebo někde řádily MiG-21, byl to neovladatelně mesmerizující zážitek... ale jinak měli lidi vojenství spíš spjaté s pořádným průserem, smradem a utrpením. Bylo to takové pravdivější.
  Po revoluci přišly akční filmy, hry, násilná zábava, adrenalinový sporty....valilo se to odevšad. Vzniká falešný pocit, že válka je něco krásnýho a zajímavýho. Já třeba chodil o víkendu k tátovi do projekťáku na 286 pařit špičkový M1 tank platoon (jednička!). Ten manuál stojí i po třiceti letech za přečtení, parádní náhled do západního vnímání obou doktrín (doporučuju stahnout PDF). Jasně, že je to karikatura reálnýho světa. Tankistu to z vás neudělalo, ale vyvolává to prvotní zájem, nadhazovalo vazby, vztahy, prostorové měřítko problému. Do armády už nejdou ustrašený záklaďáci ani korytářský gumy, ale většinou lidi co stojí o akci a zkušenosti (dnes běžně všichni rotují). Jo, jinde jsem psal, že tam jde rozličná omladina i kvůli příspěvku a neutěšené situaci (běžné i na západě - černí,míšenci, slamy a periferie), ale stejně musí mít dobrý rejstřík, zdravotní stav i nějakou kondici...a vždy musí počítat s možností, že půjdou do palby - možná zítra, možná za měsíc nebo za rok. V dobách ČSLA to byla taková hypotetická teorie, voják nebo civilista na jaderný frontě dopadnou podobně a voják má ještě nějakou šanci dostat armádní proviant a po ruce má ochrannou výstroj. Spíš to bylo jedno.
  Doba je prostě jiná, nemám tendenci AČR hanět (naopak), ale vždycky si vzpomenu na nostalgický povzdechnutí důstojníků na vojně: "tenkrát se nás ještě báli" (pouštěli nějaký starší dokument a kluci z čety se chichotali...pak defilovaly Točky.) ČSLA určitě měla spoustu kvalitních lidí i nějakou tu nebezpečnou techniku, sešněrovaný velení, ustrašenou hierarchii, demotivující účel vykrvácet při naklepání nepřítele pro zdrcující útok vojsk Sovětů....
  Srovnání s Irákem hodně hapruje, už jen kvůli terénu, jeho krytu a JZ na obou stranách. Ani pro jednu stranu by se konflikt v Evropě neodehrával podle jejich představ. O tom jsem přesvědčen.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  17:40 22.08.2018

  To globelement

  Víš já s tebou nesouhlasím. Vím že obraz lampasaku z dob komunismu je pošramocen filmy jako tankový prapor a podobně ale u prvosledových jednotek byli velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To globelement

  Víš já s tebou nesouhlasím. Vím že obraz lampasaku z dob komunismu je pošramocen filmy jako tankový prapor a podobně ale u prvosledových jednotek byli velmi kvalitní důstojníci a skvěle ovládali svoje řemeslo. Zažil jsem několik generací velitelů ale ti nejlepší alespoň pro mě byli ti kteří byli poznamenání komunistickou armádní výchovou. Sice neuměli anglický jako nová generace velitelů, neměli takovou fyzicku, ale bravurně ovládali techniku které veleli. Víš je jednoduchý velet tankové rotě profiku o velikosti 90 mužů ale velet 90 zakladakum kteří ve 4 výcvikovém období jeli bosky rot, to už chce velitele s velkým V. Na yutobe si dej hledat třeba " rozhovor pvos František Chmelař" a poslechni si předrevolučního důstojníka jak mluví o své práci. A mimochodem nám zase vykládal velitel roty že se také účastnil setkání se zahraničními důstojníky a když jim řekl přesně trasu, kudy by při útoku jeli se specifikacemi mostu,křižovatek, nebezpečnými prostory tak amikum padla brada. Zvláštní že ti chlapi vesměs tankani za bolševika cvičili přesuny na hranice a často obě strany na sebe mávali kanonama. O to bylo usmevnejsi když zjistili že těm rotám nebo v těch tancích seděli právě ti velitele že setkani a věř že si měli o čem povidat.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:06 22.08.2018

  2 Jirosi

  tak já nevím člověče. Reagoval jsem přeci na tebe, když si psal "pozor! marina přijela k Saddamovi v Pattonech RISE, takže asi tolik k těm vaším supermoderním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi

  tak já nevím člověče. Reagoval jsem přeci na tebe, když si psal "pozor! marina přijela k Saddamovi v Pattonech RISE, takže asi tolik k těm vaším supermoderním Abramsum"

  Na to já ti oponoval, ať si nejdřív zjistíš, jaká byla taktika a potřeby Marine Corps v Pouštní bouři. Následně jsem se zapojil do diskuze o Kladivu. Je to pro tebe takto srozumitelné?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:00 22.08.2018

  2 Luky

  :-) ok, když to berete takhle, tak potom mlčím a máte se Slávou pravdu.

  Já to zohledňoval na základě původních sovětských modernizací T-54 1947, 1949, 1951, (T-55 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Luky

  :-) ok, když to berete takhle, tak potom mlčím a máte se Slávou pravdu.

  Já to zohledňoval na základě původních sovětských modernizací T-54 1947, 1949, 1951, (T-55 1958) a tam byli kromě tebou vypsaných vylepšení ty nejdůležitější v podobě přechodu postupně k APDS 3BM-8 -> HEAT-FS 3BK-5. Ten nárůst hmotnosti se mi zdá docela dost, osobně bych typoval max 41t, ale to je fuk.

  Proto píšu o 55AM2, protože to byla ryze ČSSR alternativa a pro tu bylo následně vyvíjeno KLADIVO. T-54 s tím systemem (po těch letech od zavedení) prostě neměl moc společného - subjektivně, dle mého.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:56 22.08.2018

  raziel87: Tak se hezky pochlub na čí příspěvek to byla reakce.... Ale je to marný, je to marný, je to marný.

  raziel87: Tak se hezky pochlub na čí příspěvek to byla reakce.... Ale je to marný, je to marný, je to marný.

 • Luky
  16:46 22.08.2018

  Razirl - popravdě nevím, odkud to mám, ale nejrychleji asi z této stránky na válce:

  Nejdříve je třeba ujasnit si, že tanky T 54 po modernizaci se od T 55 prakticky neliší a laik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Razirl - popravdě nevím, odkud to mám, ale nejrychleji asi z této stránky na válce:

  Nejdříve je třeba ujasnit si, že tanky T 54 po modernizaci se od T 55 prakticky neliší a laik může zaznamenat pouze některé vnější znaky např. příklop nabíječe respektive věžička nabíječe a její ovládání, u T 54 vždy kulatý příklop někdy i sešikmený (VT mnohem lépe viděl svými pozorovacími přístroji doprava) u T 55 výhradně ve tvaru zaobleného několika úhelníku na vyvýšené věžičce (VT přes příklop nabíječe moc dobře doprava neviděl) u některých T 54 M byl patrný zavařený otvor na věži před příklopem nabíječe kde v původním T 54 byl stropní ventilátor používaný při střelbě, vnitřní vybavení tanku je téměř totožné z vyjímkou spojení u T 54 M/ AM1 byly ponechány RDST R 113 zatímco u T 55 M byly vždy R 123 další patrný znak anténí kloub atd. jistě najdeme mnoho dalších rozdílů např. v pozorovacích přístrojích atd. a samotného by mne zajímalo na které rozdíly bychom přišli, ale pro bojovou hodnotu nejsou podstatné, takže se zpravidla hovořilo o 55 tkách kladivech, ale ve většině případů se jednalo o modernizované T 54. Zato rozdíl mezi T 54/55 AM1 a AM2 je markatní. Především přídavné panceřování na věži, čelním šikmém pancíři a zodolněném dnu korby, přídavné pancíře na věži jsou demontovatelné, taktéž gumové ochrany palivových nádrží, výstrojových beden a prostoru mezi pojezdovými koly a blatníky, dalším markantním znakem je termoplášť kanonu a vrhače zadýmovacích granátů. Vzhledem k těmto skutečnostem tank přibral na kilech cca na 43 t s plnou výzbrojí a palivem z původních cca 36 t u T 54 AM1 a bylo tedy nutné popracovat především na podvozku kde došlo ke zkvalitnění a předpružení torních tyčí a jejich uložení, zodolnění vahadel a tlumičů. Dále došlo ke zvýšení výkonu motoru především úpravami na vstřikovacím čerpadle, toto zvýšení výkonu vyvolalo potřebu změn v chladící soustavě chladící kapaliny a oleje kde byly zkvalitněny chladiče jejihž žebrování byla měděná. Dále byl tank již seriově vybaven systémem dipól (systém detekce a indikace provozních hodnot motoropřevodové soustavy tanku, který byl v T 54 AM1 u bojových útvarů testován. Nejmarkantnějšími změnami v bojovém prostoru byly nové rdst R 173 a přijímač P 173 kdy velitel tanku příjímal provoz na dvou frekvencích což bylo výhodné při radiovém provozu ve fázi rušení, ovládací skříňka odpalování zadýmovacích granátometů, a ovládací skříňka (joystik) pro navádění PTŘS bastion. T 55 AM2 se vyznačovaly vyšší spolehlivostí SŘP ale nejsem si plně jist zdali to bylo zkvalitněním výroby. Domnívám se že to bylo předevěím dramatickým snížením výcviku tankových jednotek armády na konci 80 a počátku 90 let kdy byly tyto tanky v armádě používány.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:41 22.08.2018

  2 Jirosi

  však reaguji, Technik to vysvětlil, ty ses snažil chabě rozporovat.
  Ty Jirosi začni reagovat až ve chvíli, kdy budeš mít o diskutovaných tématech alespoň základní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi

  však reaguji, Technik to vysvětlil, ty ses snažil chabě rozporovat.
  Ty Jirosi začni reagovat až ve chvíli, kdy budeš mít o diskutovaných tématech alespoň základní znalosti. Zatím jsou to od tebe všechno až příliž často laciné informace z 1,
  slovy první stránky vyhledávače googlu. Takhle ty totiž diskutuješ o taktice a technice,
  první stránkou googlu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:38 22.08.2018

  Raziel87: Reaguj vždy, až když si přečteš diskuzi a nedělej se zebe pokaždé "...".

  Raziel87: Reaguj vždy, až když si přečteš diskuzi a nedělej se zebe pokaždé "...".

 • Jirosi
  16:38 22.08.2018

  Raziel87: Reaguj vždy, až když si přečteš diskuzi a nedělej se zebe pokaždé "...".

  Raziel87: Reaguj vždy, až když si přečteš diskuzi a nedělej se zebe pokaždé "...".

 • raziel87
  16:34 22.08.2018

  a jeden Bradley to koupil od Abramse....a bylo vymalováno :/

  a jeden Bradley to koupil od Abramse....a bylo vymalováno :/

 • raziel87
  16:33 22.08.2018

  2 Global Element

  ne, došlo k několika úmrtím, u US Army i u Kanaďanů :( Právě kvůli friendly fire od Bradleys. Také to byli jediné ztráty u tankánů, bohužel od vlastních

  2 Global Element

  ne, došlo k několika úmrtím, u US Army i u Kanaďanů :( Právě kvůli friendly fire od Bradleys. Také to byli jediné ztráty u tankánů, bohužel od vlastních

 • GlobeElement
  16:31 22.08.2018

  markusi, možná nějaký tank zasáhli, ale protože používali HEAT munici, proti které byl pancíř odolný, nezničili. Čtyři Abramsy byly zasaženy střelami Hellfire a posádky to přežily.
  Zobrazit celý příspěvek

  markusi, možná nějaký tank zasáhli, ale protože používali HEAT munici, proti které byl pancíř odolný, nezničili. Čtyři Abramsy byly zasaženy střelami Hellfire a posádky to přežily.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:30 22.08.2018

  2 Luky

  ne, 55AM2, T-54 ne

  2 Luky

  ne, 55AM2, T-54 ne

 • markus223
  15:40 22.08.2018

  Jenom bych tu doplnil, že jednotky USMC neměly v Perském zálivu tanky M60A3 nýbrž M60A1. 1. a 3. tankový prapor námořní pěchoty si nárokovaly zničení celkem 116 iráckých tanků 3. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom bych tu doplnil, že jednotky USMC neměly v Perském zálivu tanky M60A3 nýbrž M60A1. 1. a 3. tankový prapor námořní pěchoty si nárokovaly zničení celkem 116 iráckých tanků 3. tankové divize včetně mnoha T-62, a tanky M1A1 4. praporu zničily dalších 59 strojů, včetně asi 30 tanků T-72. Během války nedokázala irácká tanková palba prorazit pancíř ani jednoho amerického tanku M60A1 a zřejmě se jí ani nepovedl žádný zasáhnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:09 22.08.2018

  ale ty si vlastně zapomněl na váhová omezení, která jsou pro marinu jednou z priorit :-)
  Hele jirosi.....co se na 5 let zavřít do studovny a načíst alespoň základní informace o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale ty si vlastně zapomněl na váhová omezení, která jsou pro marinu jednou z priorit :-)
  Hele jirosi.....co se na 5 let zavřít do studovny a načíst alespoň základní informace o tom, o čem tu s takovou vervou pořád zvracíš, vždyť je to furt na jedno brdo.....letadla....jirosi neví, tanky...jirosi neví, Poldi...jirosi neví, protože archivy z 90 .let se prostě nenávrátně mažou...ale vlastně jsme na diskuzním foru alík.cz, kecálek pro všechny....
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  15:06 22.08.2018

  Neshere

  k té pravděpodobné porážce ČSLA v eventuálním střetu s NATO - ano, to by se nejspíš stalo. Naše armáda totiž byla spíše na papíře a důstojnický sbor se vyznačoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neshere

  k té pravděpodobné porážce ČSLA v eventuálním střetu s NATO - ano, to by se nejspíš stalo. Naše armáda totiž byla spíše na papíře a důstojnický sbor se vyznačoval politickou poslušností a možná i uvědomělostí (pokud ji nehrál), ale jinak to vojáci nebyli.

  Na začátku 90 let jsem měl možnost setkávat se s americkými důstojníky působícími u nás v rámci příprav vstupu do NATO. Kontrast s našimi důstojníky byl propastný. Americký plukovník byl sebevědomý, samostatně se rozhodující sportovec, který by se v případě potřeby dokázal ubránit i pěstmi, český plukovník byl páprda s břichem, který se bez pokynu nadřízeného ani nevymočil. Čest výjimkám, ale já žádnou nepotkal.
  Úkolem naší armády bylo především nevzpouzet se Rusům, mužstvo tvořeno demotivovanými záklaďáky. Úkolem americké armády bylo bránit USA a prosazovat zájmy americké politiky a podle toho to vypadalo.

  Naše dnešní armáda je skoro 10x menší, než ČSLA, ale troufám si tvrdit, že silnější. Rozdíl je v kvalitě lidí. Bez dobrých, schopných a samostatných vojáků je i tanková divize jen hromada železa.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:06 22.08.2018

  2 Jirosi

  tak M60A3 bych moc nevytahoval, víš jaký úkol tam mariňáci měli, v jakých oblastech se pohybovali oni a v jakých Abramsy s Bradley?

  U Pattonu byl největší problém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi

  tak M60A3 bych moc nevytahoval, víš jaký úkol tam mariňáci měli, v jakých oblastech se pohybovali oni a v jakých Abramsy s Bradley?

  U Pattonu byl největší problém pro nevycvičené posádky s MICLIC, ale stejně je to úplně jedno, protože sám Schwarzkopf prohlásil, že pokud by jeho muži měli T-72M a Iráčani M1A0-1, tak by to dopadlo úplně stejně. Samotný stroj by na průběhu operací nezměnil vůbec nic. Tolik tvé snaze demonstrovat, že marina vyjela s archaickými typy.....ne, marina měla tanky, které si upravila podle svých požadavků a plně odpovídala jejich potřebám ty trumbero
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:00 22.08.2018

  já myslím, že T-54 i T-55....pro T-72 se připravoval "PALCÁT", ale to už nestihli

  já myslím, že T-54 i T-55....pro T-72 se připravoval "PALCÁT", ale to už nestihli

 • Bernis
  14:55 22.08.2018

  :Jara

  Tank T-55 AM2 "Kladivo"

  https://www.youtube.com/watch?...

  :Jara

  Tank T-55 AM2 "Kladivo"

  https://www.youtube.com/watch?...

 • raziel87
  14:48 22.08.2018

  2 slavo

  Keď... tak T-55, ta měla

  2 slavo

  Keď... tak T-55, ta měla

 • Jirosi
  12:49 22.08.2018

  Třeba americký marina jela do "iraku" na M60A3... k těm vymazelným USA vozidlům.

  Třeba americký marina jela do "iraku" na M60A3... k těm vymazelným USA vozidlům.

 • Jara
  12:29 22.08.2018

  Jj už jsem trochu pátral, ale diky

  Jj už jsem trochu pátral, ale diky

 • Slavoslav
  12:03 22.08.2018

  Jara

  Kladivo je SRP pochádzajúce z ČSSR

  Jara

  Kladivo je SRP pochádzajúce z ČSSR

 • Jara
  11:52 22.08.2018

  Co mělo kladivo za SŘP, něco našeho ??

  Co mělo kladivo za SŘP, něco našeho ??

 • Laci
  11:20 22.08.2018

  Míša a semtam:
  Můžete si laskavě vyměnit navzájem e-maily a psát si ty svoje a smyslu na nich? Když nemáte nic k článku, tak se radši nevyjadřujte.

  Míša a semtam:
  Můžete si laskavě vyměnit navzájem e-maily a psát si ty svoje a smyslu na nich? Když nemáte nic k článku, tak se radši nevyjadřujte.

 • fotr
  11:14 22.08.2018

  to:DuPo
  Nemyslím si že v Rusku někoho moc zajímá co si myslí lidi a co hodlají strpět, pokud se tam objeví nějaká výrazná individualita která začne vystupovat proti Kremlu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to:DuPo
  Nemyslím si že v Rusku někoho moc zajímá co si myslí lidi a co hodlají strpět, pokud se tam objeví nějaká výrazná individualita která začne vystupovat proti Kremlu a začne mít podporu obyvatel, je rychle odstavena (zavražděna, uvězněna nebo vyhnána do exilu). Rusko přijalo v poslední době množství zákonů které jim potlačování svobody projevu usnadňují a díky jim klidně zametou s každým kdo se jim znelíbí. Obrovská rozloha Ruska také stěžuje nějaké masové soustředění odporu a protestu a tak myslím že k žádné převratné změně ještě dlouho nedojde a Putin a jeho věrní jsou zatím pevně v sedle. Otázkou je co nastane po Putinovi, pokud se nenajde stejně silná ruka, může tam dojít k velkým ,,bojům" o moc které by teoreticky mohli dojít až do rozpadu RF a ztrátě globálního postavení. Až se těch několik desítek nejbohatších oligarchů začne rvát o moc, může to být hodně zajímavé, zatím je Putin drží na uzdě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:00 22.08.2018

  jo, máš pravdu, ten náš socialistický upgrade byl na T-54, což je ještě starší kousek...každopádně si s tím mnohem víc věřili.

  On i Abrams sloužil většinu studené války jen se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo, máš pravdu, ten náš socialistický upgrade byl na T-54, což je ještě starší kousek...každopádně si s tím mnohem víc věřili.

  On i Abrams sloužil většinu studené války jen se 105mm (pak to tuším cpali na MGS) a co šlo do Pouštní bouře byly "top-notch", čerstvě vymazlený kusy, které nebyly za studené války k dispozici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:53 22.08.2018

  Luky

  Keď tak t 54.

  Luky

  Keď tak t 54.

 • Luky
  10:37 22.08.2018

  Ten dlouhotrvající konflikt s Iránem údajně taky slušně tanky opotřeboval.

  Takže když kvůli "vyvrženým novorozencům v Kuwaitu" Amíci poslali svoje čerstvě upgradovaný obrněnce s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten dlouhotrvající konflikt s Iránem údajně taky slušně tanky opotřeboval.

  Takže když kvůli "vyvrženým novorozencům v Kuwaitu" Amíci poslali svoje čerstvě upgradovaný obrněnce s vydrilovanými posádkami z cvičišť střední Evropy a s veškerou podporou a nadvládou na první verze opotřebovaných tanků s vyčlochtanýma hlavněma po životnosti, které sřílely obstarožní munici.....no je třeba se k tomu stále upínat pro pocit všeobecné nadřazenosti anglosaského genotypu, který je naším vzorem.

  Jinak, když probíráte T-64, tak jsem si vzpomněl, jak si v ČSLA pochvalovali T-64+KLADIVO i vedle T-72. Takže slušný SŘP dokáže divy a ve velké válce vyjede do boje vše (vzpomeňte alegorické vozy v Sýrii - Mad Max).
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:35 22.08.2018

  @echnik

  Z těch informací jsem si sedl na pozadí, párkrát jsem v něm seděl, vím, že mechanismus(autonabíječka) je nebezpečnější osádce, víc, jak nepříteli. Věřím, že bal. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @echnik

  Z těch informací jsem si sedl na pozadí, párkrát jsem v něm seděl, vím, že mechanismus(autonabíječka) je nebezpečnější osádce, víc, jak nepříteli. Věřím, že bal. computer+termovize+lepší stabilizace z něj udělá lepší zrůdu, než jen výrobnu mrzáků z posádky. Ovšem také vímě, jak rusové pokročili v produkci nových termálních optik. To vše nevytváří výhody východu nad Z.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:53 22.08.2018

  Host: Ide účelovú karikatúru, narážajúcu na výsledok súperenia NATO-ZSSR, kedy sa počet vojakov a tankov ukázal byť dokonale irelevantný.

  Host: Ide účelovú karikatúru, narážajúcu na výsledok súperenia NATO-ZSSR, kedy sa počet vojakov a tankov ukázal byť dokonale irelevantný.

 • Pla-men
  09:46 22.08.2018

  Není úplně košer zesměšňovat ruské NZ . Protože i v západních armádách NATO včetně Usa je plno staré techniky určené pro zalohy. To , že Irák dostal na prdel, je neoddiskutovatelný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není úplně košer zesměšňovat ruské NZ . Protože i v západních armádách NATO včetně Usa je plno staré techniky určené pro zalohy. To , že Irák dostal na prdel, je neoddiskutovatelný fakt. A o taktické Saddamove vyspělosti svědčí i 8 let trvající konflikt s Íránem...
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  09:16 22.08.2018

  ok, ale ak predstavitelia NATO, nebudu hikat zdesenim nad ruskym nebezpecenstvom, ako budeme odovodnovat nase nakupy a cvicenia?

  len tak na okraj nebola znacna cast irackych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ok, ale ak predstavitelia NATO, nebudu hikat zdesenim nad ruskym nebezpecenstvom, ako budeme odovodnovat nase nakupy a cvicenia?

  len tak na okraj nebola znacna cast irackych tankov vyrobena u nas?
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  08:35 22.08.2018

  PavolIr sorry jako ale chováte sa ako sputnik. nechcem vas osočovať z blbosti a preto vravím že zámernte skresľujete a vytrhávatě z kontextu už toľkokrát omieľanú vetu o najvatšej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIr sorry jako ale chováte sa ako sputnik. nechcem vas osočovať z blbosti a preto vravím že zámernte skresľujete a vytrhávatě z kontextu už toľkokrát omieľanú vetu o najvatšej tragedii 21storočia
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  05:58 22.08.2018

  To nesher

  Možná máš pravdu. Každopádně by to nebyl takový nářez jako v Iráku. Je jasné také už řečená věc a to že stovky T72 byly zničeny A10 ze vzduchu. Kdo ovládá vzdušný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To nesher

  Možná máš pravdu. Každopádně by to nebyl takový nářez jako v Iráku. Je jasné také už řečená věc a to že stovky T72 byly zničeny A10 ze vzduchu. Kdo ovládá vzdušný prostor prostě vítězí ildyz to není vždy pravidlo viz Vietnam nebo Jugoslávie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  23:42 21.08.2018

  Irak mal problém v prvom rade vo vzduchu a v dnešnej dobe je to rozsudok smrti. To, že iracké obrnené jednotky boli porazené takpovediac na hlavu už bolo len logickým vyústením ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Irak mal problém v prvom rade vo vzduchu a v dnešnej dobe je to rozsudok smrti. To, že iracké obrnené jednotky boli porazené takpovediac na hlavu už bolo len logickým vyústením straty kontroly vo vzduchu a nevyváženosti pomeru kvalita/kvantita na zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:31 21.08.2018

  Nesher
  To si asi chtěli udržet své pozice i v nově vzniklé armádě.
  Třeba chemici určitě obstáli,a jednalo se v podstatě o ČSLA jen pod jinou hlavičkou.
  To platí i o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  To si asi chtěli udržet své pozice i v nově vzniklé armádě.
  Třeba chemici určitě obstáli,a jednalo se v podstatě o ČSLA jen pod jinou hlavičkou.
  To platí i o výsadkářích,kteří v Iráku také působili.
  Prostě zjednodušený pohled,kdy na jedné straně stáli genialní stratégové a na druhé
  banda tupců.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  23:02 21.08.2018

  JirkaM: Kedy to bolo keď NATO napadlo Rusko? Asi som vtedy nebol v škole no...

  JirkaM: Kedy to bolo keď NATO napadlo Rusko? Asi som vtedy nebol v škole no...

 • Nesher
  22:49 21.08.2018

  technik
  Četl jsem rozhovory s několika důstojníky Čs. armády, kteří tak či onak na Pouštní bouří podíleli a všichni svorně tvrdili jednu věc, pokud by se ČSLA koncem 80. let (byť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik
  Četl jsem rozhovory s několika důstojníky Čs. armády, kteří tak či onak na Pouštní bouří podíleli a všichni svorně tvrdili jednu věc, pokud by se ČSLA koncem 80. let (byť asi lépe vycvičená a zřejmě i vybavená než irácká armáda) střetla i jen s jedním sborem US. Army, tak by to dopadlo zcela stejně. Ono to nebylo jen o kvalitách tanků. ale i o taktice, iniciativě, kvalitách průzkumu a dalších parametrech a Amíci (potažmo NATO) v tomhle zkrátka byli lepší. Kvalita vítězila nad kvantitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:38 21.08.2018

  JirkaM : Páni v NATO sú už iste zmierený, že keď na to pôjdu tak ako posledne, bude treba počúvať zasa množstvo ruskej lamentácie, ako bol rozpad RF najväčšou tragédiou 21. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM : Páni v NATO sú už iste zmierený, že keď na to pôjdu tak ako posledne, bude treba počúvať zasa množstvo ruskej lamentácie, ako bol rozpad RF najväčšou tragédiou 21. storočia. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:23 21.08.2018

  Holt se pánové z NATO musí smířit s tím, že pokud to zase jednou na Rusko zkusí, bude to zase až do hořkého konce.

  Velká cvičení jsou důležitá. Ono se na přípravě pracuje úplně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Holt se pánové z NATO musí smířit s tím, že pokud to zase jednou na Rusko zkusí, bude to zase až do hořkého konce.

  Velká cvičení jsou důležitá. Ono se na přípravě pracuje úplně jinak, když se neví, jestli bude za měsíc velké cvičení.

  To u nás máme Dejvice plné lemplíků co sotva zvládnou dojít do práce. Vyhnat je bez varování na velké cvičení pár tisíc kilometrů daleko by byl zážitek k nezaplacení.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  22:19 21.08.2018

  To Míša
  Je vidět že o těch tancích moc nevíš. Za prvé srovnávat střední tank T72 s americkym těžkým tankem prostě nelze. Za druhé iracani používali vesměs první verze T72 se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Míša
  Je vidět že o těch tancích moc nevíš. Za prvé srovnávat střední tank T72 s americkym těžkým tankem prostě nelze. Za druhé iracani používali vesměs první verze T72 se stereoskopickym zaměřovačem, bez balistického počítače, díky nevycvicenym osádkám světlem poškozený noční přístroje a podobně. Verze t72M měli už počítač,laserový dálkoměr, verze t72m1 úplně jiný level ohledně pancíře. V těch verzích jsou obrovské rozdíly takže nelze T72 pausalizovat a to že dostali v Iráku na prdel neznamená že by dostali v jiným konfliktu s jinak vycvičenými osadkama. Samozřejmě když na poušti proti sobě postavíš 100 těžkých tanků abrams m1a2 řádově dvakrát az třikrát dražších než 100 středních tanků t72m1 a o dvacet tun těžší je velký předpoklad že ty T72 dostanou na prdel. Ale když ty T72 pouzijes ve středoevropském válčišti kde využijí svoje přednosti jako pruchodivost, obratnost, rozměry a váha lze s nimi i abramsum uštědřit bolestivé rany.

  Co se týká starých pekáčů t62. Jsou to vraky stejně jako T72 a t72M a dnes už i t72M1 ale nikde není napsaný že by je rus použil proti západním tankům, tyhle vraky ale dokáží natrhnout prdel tylovymu zabezpečení, můžeš je použit jako psychologickou zbraň a podobně, těch využití je spousta. Kdo zná příběh z yugoslavie o slavné t34 umístěné nad Otokou ví co tenhle starý srac dokázal v moderní válce udělat za pakarnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:33 21.08.2018

  PavolR

  T-62 je zaujímavý preto, že sa ešte môže exportovať. Čo sa týka munície, tak pokiaľ si pamätám jedným z dôvodov jeho vyradenia v roku 2008 bol nedostatok munície. Dnes je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  T-62 je zaujímavý preto, že sa ešte môže exportovať. Čo sa týka munície, tak pokiaľ si pamätám jedným z dôvodov jeho vyradenia v roku 2008 bol nedostatok munície. Dnes je už T-62 beznádejne zastaralý a jeho hodnota v modernom boji sa pomaly rovná nule ... i v Sýrii bolo už zničených za jeden a pol roka čo tam Rusi dodali väčší počet modernizovaných T-62M pre sýrsku armádu už cca 25 ks a to tam nemajú žiadneho vyspelého protivníka.

  T-64 je pre Rusov bezcenný .... myslím samozrejme ruskú regulárnu armádu. Svoj nečakaný "veľkolepý" návrat do služieb Ruska (preto, že sa prepravovali v rámci Ruska i strojmi An-124 Ruslan) v roku 2014 smerom na Ukajinu možno chápať ako labutiu pieseň tohto typu v Rusku, kde nemajú žiadnu logistickú podporu. Vzhľadom na to, že i "opolčenci" prezbrojili zväčšej časti na T-72, tak možno očakávať, že T-64 v službe Ruska skončil a už ho čaká len cesta do šrotu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:17 21.08.2018

  Narážka, že na cvičení je to najlepšie, čo Rusi majú, je divná, keďže je zamerané špeciálne na rozhýbanie starých strojov z mobilizačných skladov. :-)

  Každopádne ma zaujalo, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Narážka, že na cvičení je to najlepšie, čo Rusi majú, je divná, keďže je zamerané špeciálne na rozhýbanie starých strojov z mobilizačných skladov. :-)

  Každopádne ma zaujalo, že niet zmienok o T-64. To už sa všetky funkčné minuli?
  A ešte ma napáda - koľko asi môžu mať ešte 115mm munície pre T-62?
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  18:40 21.08.2018

  semtam

  Tady to vypadá na... Takže umřu jak?

  semtam

  Tady to vypadá na... Takže umřu jak?

 • semtam
  18:30 21.08.2018

  Míša

  No vidíš to, jak jsi na tom bídně, tvoje smrt nepřijde skrz čelní pancíř od T-55.

  Míša

  No vidíš to, jak jsi na tom bídně, tvoje smrt nepřijde skrz čelní pancíř od T-55.

 • Míša
  18:25 21.08.2018

  @semtam

  T-55 se s 100mm kanonem propálí čelní pancíč mnou vybraného tanku?

  @semtam

  T-55 se s 100mm kanonem propálí čelní pancíč mnou vybraného tanku?

 • semtam
  18:20 21.08.2018

  Míša

  "To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já."

  Co jako? Pokud myslíš držet a hubu a krok a mít v mysli Potěmkina, tak instrukce jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša

  "To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já."

  Co jako? Pokud myslíš držet a hubu a krok a mít v mysli Potěmkina, tak instrukce jsou jasné.

  A s těmi T-72 v Zálivu máš asi mínusy za tvůj amatérismus. Sedni si do tebou vybraného tanku a stejně zhebneš od protivníka z T-55 či náletu MIG-21.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  18:13 21.08.2018

  @semtam

  To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já.
  Ale nechápu nesouhlasné palce s T72, ta skutečně moc neobstála proti koalici v operaci pouštní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @semtam

  To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já.
  Ale nechápu nesouhlasné palce s T72, ta skutečně moc neobstála proti koalici v operaci pouštní bouře. Dle mého nejde o zbraň, která by západním mocnostem měla nahnat strach.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:05 21.08.2018

  Jirosi

  Jako myslíte, že by jsme ohrožovali Slovensko?

  Jirosi

  Jako myslíte, že by jsme ohrožovali Slovensko?

 • Jirosi
  18:03 21.08.2018

  Semtam: "ČR dlouhodobě nemá ambici poskytovat obranou schopnost státu, což je dokonce zakořeněno ve společnosti. "

  Ona by tu ambici měla. Ale přece nemůžeme svou militatností ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: "ČR dlouhodobě nemá ambici poskytovat obranou schopnost státu, což je dokonce zakořeněno ve společnosti. "

  Ona by tu ambici měla. Ale přece nemůžeme svou militatností ohrožovat naše východní sousedy. Oni by pak třeba museli reagovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:01 21.08.2018

  Míša

  Nene, nejničivější zbraň je držet hubu a krok a mít v mysli to, že celé Rusko je Potěmkinova vesnice. Instrukce v článku.

  Míša

  Nene, nejničivější zbraň je držet hubu a krok a mít v mysli to, že celé Rusko je Potěmkinova vesnice. Instrukce v článku.

 • Míša
  17:56 21.08.2018

  semtam

  Oni se T-72 skvěle ve válce v zálivu osvědčili, mám takový dojem, že dnes působí stejně vtipně, jako ony T-34. Ale na Ukrajince s T-64 dojem udělaj. Armaty bychom se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Oni se T-72 skvěle ve válce v zálivu osvědčili, mám takový dojem, že dnes působí stejně vtipně, jako ony T-34. Ale na Ukrajince s T-64 dojem udělaj. Armaty bychom se mohli bát, ale sankce jsou nejničivější zbraň.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:49 21.08.2018

  Iste su v Defense College v Rime experti a iste maju o tom cvičeni v niečom pravdu, ale to "cvičenie" v Syrii ide Rusom celkom dobre, nie?

  Iste su v Defense College v Rime experti a iste maju o tom cvičeni v niečom pravdu, ale to "cvičenie" v Syrii ide Rusom celkom dobre, nie?

 • semtam
  17:48 21.08.2018

  RiMr71

  Jo jo, tomu se říká výdobytky demokracie. Pokud si přečtete článek, tak zjistíte, že to nepíše Izvestia jako taková, ale jen a pouze onen autor (bloger) a na konci článku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Jo jo, tomu se říká výdobytky demokracie. Pokud si přečtete článek, tak zjistíte, že to nepíše Izvestia jako taková, ale jen a pouze onen autor (bloger) a na konci článku je jasně psáno, že "Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce". Funguje to úplně stejně, jako třeba blogy na Idnes či prohlášení v DVTV.
  Samozřejmě tupci z toho udělají ofiko.

  ------------

  K článku, citace: „Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně.

  No nevím, pokud budou ze skladů vytaženy T-62 a T-72, tak to asi znamená, že páteří armády RF jsou stále T-34-85. Myslím, že je tu nové téma :)

  ------------

  Jirosi, DuPo

  V našich končinách je armáda taková popelka a armádní rozpočet často sloužil jako zdroj pro ostatní ministerstva. ČR dlouhodobě nemá ambici poskytovat obranou schopnost státu, což je dokonce zakořeněno ve společnosti. Takovýto postoj si ovšem nemůže dovolit mnoho států a tak obrana státu patří mezi významné státní sektory v mnoha zemích světa. A zrovna Rusko nepatří mezi ty, co by lily nehorázné sumy do armády. Samozřejmě z českého pohledu je to astronomické, ale ne zdaleka takové jako mělo Rusko v historii a různé škrty či změny plánů jsou tím důkazem.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:28 21.08.2018

  Dnešní ruský list Izvestija:

  "Pražské jaro bylo první z "barevných převratů" zosnovaných Spojenými státy, a vstup vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 jen reagoval na lynčování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dnešní ruský list Izvestija:

  "Pražské jaro bylo první z "barevných převratů" zosnovaných Spojenými státy, a vstup vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 jen reagoval na lynčování komunistů a další zvěrstva a odehrál se na žádost Alexandra Dubčeka... Měl Sovětský svaz jinou možnost? Vždyť rozhodnutí o vstupu vojsk se přijímalo na pozadí masového trestání komunistů v ČSSR: lidi prostě chytali na ulici a lynčovali. Tato zvěrstva dobře zorganizovaného davu bylo nezbytné zastavit."

  https://iz.ru/779769/aleksandr...
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:19 21.08.2018

  Dělají moc dobře, rozezlená Evropa se je chystá napadnout, se skrytým spojencem Trumpem, který si proto přeje navyšování rozpočtu členů NATO , aby se dílo mohlo podařit. Merkel už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dělají moc dobře, rozezlená Evropa se je chystá napadnout, se skrytým spojencem Trumpem, který si proto přeje navyšování rozpočtu členů NATO , aby se dílo mohlo podařit. Merkel už chystá tajnou operaci baba-rosa, z čehož plyne, že velet bude sama a útok proběhně ráno v letním období. Ostatně, proto se celá evropa musela oteplit(emise+pride), aby nehrozil při zdržení blitzu mráz, který vše v historii zhatil. Nyní očekávám samé palce nahoru, protože nyní se zdá, že jsem se konečně vymanil z područí vlivu ČT a probral se ze sna o mírové Evropě. Jen mám mírně strach, že nakonec vítězného tažení využije IS, když převezmě kormidlo v centru Berlína a bude tak faktický vítěz světa. Díky a žijte blaženě konspiračních teoriích.

  Šíša.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:16 21.08.2018

  DuPo: Ty myslíš, že když ti někde projede 900 tanků. Že se to nedá brát jako investice do "infraštruktúry"?

  DuPo: Ty myslíš, že když ti někde projede 900 tanků. Že se to nedá brát jako investice do "infraštruktúry"?

 • DuPo
  17:04 21.08.2018

  Som zvedavý, dokedy im bude obyvateľstvo takéto mrhanie zdrojmi trpieť. Keby tie prachy investovali radšej do infraštruktúry, zdravotníctva, školstva a pod.

  Som zvedavý, dokedy im bude obyvateľstvo takéto mrhanie zdrojmi trpieť. Keby tie prachy investovali radšej do infraštruktúry, zdravotníctva, školstva a pod.