Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.

Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.

Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.

„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“

Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.

Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.

V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.

Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“

„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.

Autoři dále v článku upozorňují:
„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“
„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Rusko dokončilo prototyp nového bombardéru Tu-22M3M

Ruská společnost Tupolev oznámila dokončení výroby prvního prototypu hloubkově modernizovaného ...

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 2 z 2
 • technik
  05:58 22.08.2018

  To nesher

  Možná máš pravdu. Každopádně by to nebyl takový nářez jako v Iráku. Je jasné také už řečená věc a to že stovky T72 byly zničeny A10 ze vzduchu. Kdo ovládá vzdušný prostor prostě vítězí ildyz to není vždy pravidlo viz Vietnam nebo Jugoslávie.

 • Miroslav
  23:42 21.08.2018

  Irak mal problém v prvom rade vo vzduchu a v dnešnej dobe je to rozsudok smrti. To, že iracké obrnené jednotky boli porazené takpovediac na hlavu už bolo len logickým vyústením straty kontroly vo vzduchu a nevyváženosti pomeru kvalita/kvantita na zemi.

 • Tesil
  23:31 21.08.2018
  Oblíbený příspěvek

  Nesher
  To si asi chtěli udržet své pozice i v nově vzniklé armádě.
  Třeba chemici určitě obstáli,a jednalo se v podstatě o ČSLA jen pod jinou hlavičkou.
  To platí i o výsadkářích,kteří v Iráku také působili.
  Prostě zjednodušený pohled,kdy na jedné straně stáli genialní stratégové a na druhé
  banda tupců.

 • Miroslav
  23:02 21.08.2018
  Oblíbený příspěvek

  JirkaM: Kedy to bolo keď NATO napadlo Rusko? Asi som vtedy nebol v škole no...

 • Nesher
  22:49 21.08.2018

  technik
  Četl jsem rozhovory s několika důstojníky Čs. armády, kteří tak či onak na Pouštní bouří podíleli a všichni svorně tvrdili jednu věc, pokud by se ČSLA koncem 80. let (byť asi lépe vycvičená a zřejmě i vybavená než irácká armáda) střetla i jen s jedním sborem US. Army, tak by to dopadlo zcela stejně. Ono to nebylo jen o kvalitách tanků. ale i o taktice, iniciativě, kvalitách průzkumu a dalších parametrech a Amíci (potažmo NATO) v tomhle zkrátka byli lepší. Kvalita vítězila nad kvantitou.

 • PavolR
  22:38 21.08.2018

  JirkaM : Páni v NATO sú už iste zmierený, že keď na to pôjdu tak ako posledne, bude treba počúvať zasa množstvo ruskej lamentácie, ako bol rozpad RF najväčšou tragédiou 21. storočia. ;-)

 • JirkaM
  22:23 21.08.2018

  Holt se pánové z NATO musí smířit s tím, že pokud to zase jednou na Rusko zkusí, bude to zase až do hořkého konce.

  Velká cvičení jsou důležitá. Ono se na přípravě pracuje úplně jinak, když se neví, jestli bude za měsíc velké cvičení.

  To u nás máme Dejvice plné lemplíků co sotva zvládnou dojít do práce. Vyhnat je bez varování na velké cvičení pár tisíc kilometrů daleko by byl zážitek k nezaplacení.

 • technik
  22:19 21.08.2018
  Oblíbený příspěvek

  To Míša
  Je vidět že o těch tancích moc nevíš. Za prvé srovnávat střední tank T72 s americkym těžkým tankem prostě nelze. Za druhé iracani používali vesměs první verze T72 se stereoskopickym zaměřovačem, bez balistického počítače, díky nevycvicenym osádkám světlem poškozený noční přístroje a podobně. Verze t72M měli už počítač,laserový dálkoměr, verze t72m1 úplně jiný level ohledně pancíře. V těch verzích jsou obrovské rozdíly takže nelze T72 pausalizovat a to že dostali v Iráku na prdel neznamená že by dostali v jiným konfliktu s jinak vycvičenými osadkama. Samozřejmě když na poušti proti sobě postavíš 100 těžkých tanků abrams m1a2 řádově dvakrát az třikrát dražších než 100 středních tanků t72m1 a o dvacet tun těžší je velký předpoklad že ty T72 dostanou na prdel. Ale když ty T72 pouzijes ve středoevropském válčišti kde využijí svoje přednosti jako pruchodivost, obratnost, rozměry a váha lze s nimi i abramsum uštědřit bolestivé rany.

  Co se týká starých pekáčů t62. Jsou to vraky stejně jako T72 a t72M a dnes už i t72M1 ale nikde není napsaný že by je rus použil proti západním tankům, tyhle vraky ale dokáží natrhnout prdel tylovymu zabezpečení, můžeš je použit jako psychologickou zbraň a podobně, těch využití je spousta. Kdo zná příběh z yugoslavie o slavné t34 umístěné nad Otokou ví co tenhle starý srac dokázal v moderní válce udělat za pakarnu.

 • dusan
  20:33 21.08.2018

  PavolR

  T-62 je zaujímavý preto, že sa ešte môže exportovať. Čo sa týka munície, tak pokiaľ si pamätám jedným z dôvodov jeho vyradenia v roku 2008 bol nedostatok munície. Dnes je už T-62 beznádejne zastaralý a jeho hodnota v modernom boji sa pomaly rovná nule ... i v Sýrii bolo už zničených za jeden a pol roka čo tam Rusi dodali väčší počet modernizovaných T-62M pre sýrsku armádu už cca 25 ks a to tam nemajú žiadneho vyspelého protivníka.

  T-64 je pre Rusov bezcenný .... myslím samozrejme ruskú regulárnu armádu. Svoj nečakaný "veľkolepý" návrat do služieb Ruska (preto, že sa prepravovali v rámci Ruska i strojmi An-124 Ruslan) v roku 2014 smerom na Ukajinu možno chápať ako labutiu pieseň tohto typu v Rusku, kde nemajú žiadnu logistickú podporu. Vzhľadom na to, že i "opolčenci" prezbrojili zväčšej časti na T-72, tak možno očakávať, že T-64 v službe Ruska skončil a už ho čaká len cesta do šrotu.

 • PavolR
  19:17 21.08.2018

  Narážka, že na cvičení je to najlepšie, čo Rusi majú, je divná, keďže je zamerané špeciálne na rozhýbanie starých strojov z mobilizačných skladov. :-)

  Každopádne ma zaujalo, že niet zmienok o T-64. To už sa všetky funkčné minuli?
  A ešte ma napáda - koľko asi môžu mať ešte 115mm munície pre T-62?

 • Míša
  18:40 21.08.2018

  semtam

  Tady to vypadá na... Takže umřu jak?

 • semtam
  18:30 21.08.2018

  Míša

  No vidíš to, jak jsi na tom bídně, tvoje smrt nepřijde skrz čelní pancíř od T-55.

 • Míša
  18:25 21.08.2018

  @semtam

  T-55 se s 100mm kanonem propálí čelní pancíč mnou vybraného tanku?

 • semtam
  18:20 21.08.2018

  Míša

  "To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já."

  Co jako? Pokud myslíš držet a hubu a krok a mít v mysli Potěmkina, tak instrukce jsou jasné.

  A s těmi T-72 v Zálivu máš asi mínusy za tvůj amatérismus. Sedni si do tebou vybraného tanku a stejně zhebneš od protivníka z T-55 či náletu MIG-21.

 • Míša
  18:13 21.08.2018

  @semtam

  To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já.
  Ale nechápu nesouhlasné palce s T72, ta skutečně moc neobstála proti koalici v operaci pouštní bouře. Dle mého nejde o zbraň, která by západním mocnostem měla nahnat strach.

 • semtam
  18:05 21.08.2018

  Jirosi

  Jako myslíte, že by jsme ohrožovali Slovensko?

 • Jirosi
  18:03 21.08.2018

  Semtam: "ČR dlouhodobě nemá ambici poskytovat obranou schopnost státu, což je dokonce zakořeněno ve společnosti. "

  Ona by tu ambici měla. Ale přece nemůžeme svou militatností ohrožovat naše východní sousedy. Oni by pak třeba museli reagovat.

 • semtam
  18:01 21.08.2018

  Míša

  Nene, nejničivější zbraň je držet hubu a krok a mít v mysli to, že celé Rusko je Potěmkinova vesnice. Instrukce v článku.

 • Míša
  17:56 21.08.2018
  • (9)

  semtam

  Oni se T-72 skvěle ve válce v zálivu osvědčili, mám takový dojem, že dnes působí stejně vtipně, jako ony T-34. Ale na Ukrajince s T-64 dojem udělaj. Armaty bychom se mohli bát, ale sankce jsou nejničivější zbraň.

 • palo satko
  17:49 21.08.2018
  Oblíbený příspěvek

  Iste su v Defense College v Rime experti a iste maju o tom cvičeni v niečom pravdu, ale to "cvičenie" v Syrii ide Rusom celkom dobre, nie?

 • semtam
  17:48 21.08.2018

  RiMr71

  Jo jo, tomu se říká výdobytky demokracie. Pokud si přečtete článek, tak zjistíte, že to nepíše Izvestia jako taková, ale jen a pouze onen autor (bloger) a na konci článku je jasně psáno, že "Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce". Funguje to úplně stejně, jako třeba blogy na Idnes či prohlášení v DVTV.
  Samozřejmě tupci z toho udělají ofiko.

  ------------

  K článku, citace: „Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně.

  No nevím, pokud budou ze skladů vytaženy T-62 a T-72, tak to asi znamená, že páteří armády RF jsou stále T-34-85. Myslím, že je tu nové téma :)

  ------------

  Jirosi, DuPo

  V našich končinách je armáda taková popelka a armádní rozpočet často sloužil jako zdroj pro ostatní ministerstva. ČR dlouhodobě nemá ambici poskytovat obranou schopnost státu, což je dokonce zakořeněno ve společnosti. Takovýto postoj si ovšem nemůže dovolit mnoho států a tak obrana státu patří mezi významné státní sektory v mnoha zemích světa. A zrovna Rusko nepatří mezi ty, co by lily nehorázné sumy do armády. Samozřejmě z českého pohledu je to astronomické, ale ne zdaleka takové jako mělo Rusko v historii a různé škrty či změny plánů jsou tím důkazem.

 • RiMr71
  17:28 21.08.2018
  • (8)

  Dnešní ruský list Izvestija:

  "Pražské jaro bylo první z "barevných převratů" zosnovaných Spojenými státy, a vstup vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 jen reagoval na lynčování komunistů a další zvěrstva a odehrál se na žádost Alexandra Dubčeka... Měl Sovětský svaz jinou možnost? Vždyť rozhodnutí o vstupu vojsk se přijímalo na pozadí masového trestání komunistů v ČSSR: lidi prostě chytali na ulici a lynčovali. Tato zvěrstva dobře zorganizovaného davu bylo nezbytné zastavit."

  https://iz.ru/779769/aleksandr...

 • Míša
  17:19 21.08.2018

  Dělají moc dobře, rozezlená Evropa se je chystá napadnout, se skrytým spojencem Trumpem, který si proto přeje navyšování rozpočtu členů NATO , aby se dílo mohlo podařit. Merkel už chystá tajnou operaci baba-rosa, z čehož plyne, že velet bude sama a útok proběhně ráno v letním období. Ostatně, proto se celá evropa musela oteplit(emise+pride), aby nehrozil při zdržení blitzu mráz, který vše v historii zhatil. Nyní očekávám samé palce nahoru, protože nyní se zdá, že jsem se konečně vymanil z područí vlivu ČT a probral se ze sna o mírové Evropě. Jen mám mírně strach, že nakonec vítězného tažení využije IS, když převezmě kormidlo v centru Berlína a bude tak faktický vítěz světa. Díky a žijte blaženě konspiračních teoriích.

  Šíša.

 • Jirosi
  17:16 21.08.2018

  DuPo: Ty myslíš, že když ti někde projede 900 tanků. Že se to nedá brát jako investice do "infraštruktúry"?

 • DuPo
  17:04 21.08.2018

  Som zvedavý, dokedy im bude obyvateľstvo takéto mrhanie zdrojmi trpieť. Keby tie prachy investovali radšej do infraštruktúry, zdravotníctva, školstva a pod.

Stránka 2 z 2