Vostok 2018: Začátek rusko-čínské vojenské aliance?

Čínské samohybné houfnice PLZ-07 ráže 122 mm na cvičení Vostok 2018; větší fotoKremlin.ru, CC BY 4.0

Vasilij Kašin, politolog z ruské Akademie věd specializující se na mezinárodní vztahy, ve svém anglicky psaném článku Vostok 2018: a New Phase of Cooperation komentoval dopad obřího vojenského cvičení Vostok 2018 na rusko-čínské vztahy. Podle Kašina bylo cvičení důkazem, že obě země prakticky vytvořily vojenskou alianci. Skutečně ale „hrozí“ rusko-čínská vojenská aliance?

Článek se objevil v anglicky psaném ruském vojenském magazínu Moscow Defense Brief, který vydává ruské Centrum pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies). Ředitelem CAST je ruský vojenský analytik Ruslan Puchov.

První společné rusko-čínské cvičení proběhlo v roce 2003 a od té doby obě země provedly dohromady téměř 30 vojenských cvičení.

Poslední Vostok 2018 bylo obří strategické cvičení pozemních, leteckých a námořních sil konané od 11. do 17. září 2018 ve výcvikovém prostoru Cugol v Čitské oblasti u hranic s Čínou. Šlo o největší ruské vojenské manévry od roku 1981. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojga se cvičení zúčastnilo 300 000 vojáků, 36 000 kusů vojenské techniky, 1000 letadel a 80 bojových lodí. Vostok 2018 byl dvakrát větší než předešlé cvičení stejného jména v roce 2014. Na cvičení Vostok 2018 obě armády vůbec poprvé spolupracovaly na tak vysoké úrovni.

„Před rokem 2018 měly Rusko a Čína dlouhé zkušenosti se společnými cvičeními. Žádné z těchto cvičení ale nedosahovalo měřítka Vostok 2018. [...] Nyní je jasné, že tato cvičení položila základ pro zcela novou úroveň spolupráce,“ píše Kašin.

Kašin zmiňuje cvičení Mírová mise (Peaceful Mission) konané od roku 2005 každé dva roky. Peaceful Mission se účastní členové Šanghajské organizace pro spolupráci (Shanghai Cooperation Organization). Cvičení je zaměřeno obecně na potlačení velkých incidentů ve Střední Asii, např. překročení afghánské hranice velkým počtem teroristů, nárůstem teroristických aktivit, atd.  

Cvičení Námořní spolupráce (Naval Cooperation) probíhá od roku 2012 na taktické úrovni se zapojením malého počtu lodí. V minulých letech bylo Rusko zastoupené maximálně několika bojovými loděmi. Další Bezpečnost vzdušného prostoru (Aerospace Security) probíhá od roku 2016 za účasti jednotek ruské a čínské protivzdušné obrany (PVO). Probíhají také pravidelná cvičení zahrnující ruskou národní gardu a čínské vojenské policie. Kromě toho je Čína aktivní účastníkem různých ruských vojenských soutěží (Tankový biatlon, Suvorovova ofenzíva, Aviadarts, atd.).

„Všechny tyto události poskytují armádam z obou zemí možnost učit se od sebe navzájem, zlepšit taktickou spolupráci a vzájemně poznat svou techniku a taktiky,“ píše Kašin.

Podle Kašina Vostok 2018 pozvedlo celou spolupráci na zcela novou úroveň. Čína na cvičení vyslala posílenou mechanizovanou brigádu, šest stíhacích bombardérů JH-7A, 24 vrtulníků (bitevní Z-19, víceúčelové Z-9 a Mi-171). Celkově se cvičení zúčastnilo 3500 čínských vojáků. Severní čínské strategické velitelstvína polygonu Cugol postavilo polní velitelskou základnu vybavenou moderními systémy řízení a velení.

Podle ruského ministerstva obrany čínští vojáci simulovali celou čínskou armádní skupinu, tedy zhruba 45 000 až 60 000 lidí. Čínská armáda má celkově 18 armádních skupin. S čínskou armádou spolupracovaly ruské 29., 35. a 36. armády Východního vojenského okruhu a nepřátelské „modré“ jednotky simulovali vojáci z Centrálního vojenského okruhu.

Jednu četu vojáků vyslalo na cvičení také Mongolsko. Podle Kašina šlo sice o symbolickou účast, ale ukazuje na změnu politiky Mongolska po nástupu prezidenta Chaltmágína Battulga do úřadu na konci roku 2017.

„Již bylo jasně řečeno, že společná rusko-čínská strategická cvičení budou v nadcházejících letech pokračovat. Můžeme tedy bezpečné říci, že bilaterální vojenská spolupráce mezi oběma zeměmi dosáhla úrovně plné vojenské aliance, i když tato aliance nebyla formalizována v žádné bilaterální smlouvě,“ myslí si Kašin. „Stále rostou náznaky toho, že aliance může být v určitém okamžiku v budoucnu oficiálně formalizována. Svědčí o tom například předpověď ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova o ‚užší spolupráci ve všech oblastech mezi oběma spojenci‘; tato poznámka možná naznačila budoucí stav věcí.“

Kašin dále připomíná, že takto rozsáhlá strategická cvičení Rusko pořádalo jen s Běloruskem (cvičení Západ) a Kazachstánem (cvičení Střed), tedy se svými nejbližšími spojenci. Ruský autor předpokládá, že čím dál komplexnější čínsko-ruská cvičení budou nadále pokračovat, a to na území Ruska i Číny.

Kašin v článku anglicky mluvícím čtenářům naznačuje, že společná čínsko-ruská cvičení jsou reakcí na zhoršení vztahů obou zemí s USA. Mezi USA a Čínou pokračuje obchodní válka, Američané zavádějí sankce proti čínským firmám a roste vojensko-politické napětí v Jihočínském moři. „V tomto kontextu se Rusko a Čína již staly hlavními vojenskými partnery a toto partnerství nabývá neustále na síle,“ soudí Kašin.

„Zároveň by bylo chybou domnívat se, že rusko-čínské manévry byly pouze demonstrací s cílem upozornit Západ nebo vedoucí západní vůdce, aby se vrátili k jednání s Ruskem, Čínou nebo oběma zeměmi současně,“ píše Kašin. „Nyní v Moskvě i Pekingu převažuje názor, že jejich konflikt se Spojenými státy je nevratný, dlouhodobý a systematický. Navíc Rusko již není schopno udržet současně pozornost mezi Čínou a Spojenými státy, protože téměř všechny komunikační kanály s Washingtonem již byly zničeny.“

„Vezmeme-li to vše v úvahu, je snadné vidět hlavní cíl společného rusko-čínského cvičení: obě země se vzájemně podporují pro dlouhotrvající konflikt se Spojenými státy ‒ konflikt, který by mohl v určitém okamžiku spirálovitě přejít do plné války. Načasování formálního vyhlášení rusko-čínské aliance může být zvoleno tak, aby neohrozilo vztahy Moskvy a Pekingu s třetími zeměmi. Stále je důležité, aby si Moskva zachovala prostor k manévrování při jednání s hlavními asijskými aktéry, jako je Japonsko a Indie, zatímco pro Čínu je velmi důležité udržovat partnerství s EU, včetně východoevropských členů,“ uzavírá svůj článek Kašin.

George Friedman si ale ve dva týdny starém článku The Illusion of a Russia-China Alliance na webu Geopolitcal Futures myslí něco jiného. Podle Friedmana je důvod prostý ‒ vzájemná ekonomická závislost Číny a Spojených států.

Před týdnem skončil mezinárodní veletrh China International Import Expo 2018, kde čínský prezident Si Ťin-pching deklaroval otevřenost čínské ekonomiky a představil Čínu jako vynikající místo pro podnikání. Čínský prezident ve své zahajovací řeči zdůraznil, že Čína je připravena otevřít své trhy ještě většímu mezinárodnímu obchodu se Spojenými státy a zbytkem světa.

„Motivace Číny je zřejmá: Je to stát závislý na vývozu a americké tarifní cla snížily poptávku po čínských výrobcích,“ píše Friedman.

Podle Friedmana konference vyvolala také otázky o stavu proklamovaného čínsko-ruského spojenectví. Ruský premiér Dmitrij Medveděv na výstavě uvedl, že Moskva a Peking jsou si nyní blíž, než kdykoliv předtím a Čína s tímto názorem rozhodně souhlasí.

„Čína a Rusko mají vážné ekonomické problémy, které Spojené státy ještě zhoršily. Problémy Ruska vycházejí z poklesu ceny ropy, což je zdroj, na kterém je ruská ekonomika silně závislá. Spojené státy spolu s EU zkomplikovaly hospodářské problémy Moskvy tím, že uvalily sankce po ruských vpádech na Ukrajinu a zasahování do amerických voleb v roce 2016,“ usuzuje Friedman a dodává:„Čínské problémy pocházejí, alespoň částečně, ze závislosti na vývozu. Letos Spojené státy uvalily cla v hodnotě více než 250 miliard dolarů na čínský dovoz a podle agentury Bloomberg se chystá do konce prosince oznámit nová cla týkající se veškerého zbývajícího čínského dovozu, pokud rozhovory o obchodu nikam nepovedou.“

Čína a Rusko mají tedy společného protivníka. Problém však je, že užší spolupráce Ruska a Číny nevyřeší jejich ekonomické problémy.

Rusko potřebuje prodávat suroviny, zejména ropu, v obrovských množstvích, aby udrželo svou ekonomiku v chodu. Friedman uvádí, že podle ruských statistik mezi lednem a srpnem 2018 ropa představovala 28,8 % celkového vývozu Ruska a zemní plyn představoval 10,9 %. Čína byla největším dovozcem, když odebrala 22 % ruské ropy, ale pouze jedno procento zemního plynu. Celkově však Evropská unie dovezla více ruské ropy než Čína.

Čína je největším dovozcem ropy na světě a teoreticky může Rusku pomoc s výkupem této suroviny. Podle Friedmana ale mezi zeměmi chybí dostatečně robustní energetická infrastruktura. Čína tedy může nakoupit navíc určitý objem ruské ropy, ale nedokáže udržovat vysoké ceny nebo zmírnit riziko dalších sankcí, které by mohly být zaměřeny na vývoz ruské ropy a plynu.

„Čína mezitím potřebuje najít kupce pro své výrobky. V roce 2017 čínský vývoz podle Světové banky tvořil téměř 20 procent čínského hrubého domácího produktu. Podle Mezinárodního obchodního centra jsou Spojené státy pro Čínu největším trhem, protože tam míří 19 % veškerého čínského vývozu,“ píše Friedman s tím, že do Ruska směřovalo pouze 2 % čínského vývozu. Rusko tak nemůže podpořit Čínu ekonomicky tím, že bude nakupovat více zboží.

Friedman uznává, že Čína je největším odběratelem ruských zbraní od rozpadu Sovětského svazu a letos získala špičkový ruský systém PVO S-400. Autor také připomíná letošní rusko-čínské cvičení Vostok 2018, ale oponuje, že: „Problém spočívá v tom, že aliance jsou založeny na společných zájmech a Rusko a Čína mají historii vzájemné nedůvěry. Tito dva aktéři se v průběhu let několikrát střetli kvůli pohraničním záležitostem a během celé studené války soutěžili o vliv v Asii.“

„Mají také různé strategické priority. Rusko čelí tomu, co považuje za intenzivní tlak na svou západní hranici a v menší míře na Středním východě. Čína má ale jen malý zájem utrácet své zdroje k ochraně ruského nárazníkového pásma v Evropě. Mohou sice sdílet šestou nejdelší mezinárodní hranici na světě, ale rozmístění vojsk a zdrojů do západního Ruska, kde se nacházejí hlavní ruská populační centra, by pro Čínu znamenalo logistickou noční můru. (Ani Moskva by nebyla ráda nebo by nepodporovala takové nasazení),“ píše Friedman.

Teoreticky obě země mohou vojensky spolupracovat proti Spojeným státům a jejich protičínským spojencům (především Japonsku, Jižní Korei a Tchaj-wanu) v Jihočínském moři. Ruské námořnictvo ale nedokáže poskytnout a udržet v oblasti významnější námořní sílu a navíc hlavní ruská pacifická námořní základna se nachází ve Vladivostoku. Námořní cesty vedoucí z Vladivostoku ale kontroluje Japonsko a americké letectvo.

„Zatímco blokáda Vladivostoku není pravděpodobná, každá vojenská akce musí vzít v úvahu nejhorší scénář a Vladivostok se může snadno stát pastí ruské flotily,“ myslí si Friedman.

Friedman soudí, že jediný způsob vojenské koordinace je současný ruský vojenský útok západním (nebo jihozápadním) směrem a čínský na americké zájmy v Tichém oceánu. Avšak operace v Evropě jsou otázkou pozemních sil a operace v Jihočínském námořní otázka, tedy Spojené státy by mohly rozdělit své síly mezi obě bojiště.

„Ale nejdůležitější je skutečnost, že i s ohledem na všechny jejich ekonomické problémy ani Čína, ani Rusko nemají v úmyslu zahájit světovou válku, což by se určitě stalo,“ myslí si Friedman a na úplný závěr svého článku dodává: „Přestože se zdá, že čínsko-ruská aliance je logickým protikladem ke společnému protivníkovi, je to jen iluze. Všechna vřelá gesta v Šanghaji nemohou skrýt skutečnost, že Rusko a Čína si nemohou pomoci navzájem vymanit se z vážných ekonomických a strategických problémů. Je to aliance, která funguje přinejlepším jen na papíře.“

Zdroj: Moscow Defense Brief

 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Čínská stíhačka J-20 ukázala manévrovací schopnosti

Čínské letectvo na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (Zhuhai Air Show 2018) v letových ukázkách po ...

Lobbování za stíhačku Su-57 v ruských médiích

Ruské ministerstvo obrany pořídí prozatím jen jednu letku nových ruských stíhaček páté generace ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  22:53 24.11.2018

  Danny: "A že dělat rychle zavery, že Číňani v nejbližších pár letech anektuji Sibiř je unáhlené. "
  To tu nikdo nenapsal a nepíše, ale proč tomu stále neodporovat.
  Zaberou jí až se jim to bude hodit, nebo to pro ně bude výhodné. Ale chápu, že vzpomenout si(20+let) jak to vypadalo v Rusku před Putinem je problém.

  "Fakt tě překvapuje, že se Čína snaží ukázat suverenitu a svaly dřív v Jihočínském moři, než by provokovala v La Manche?"

  Mně nepřekvapuje chování Číny. Každý imperiální(dle tebe jen suveréni) stát funguje stejně, od Říma po současnost, jen tobě dělá ta historie problém.

  1. Námořní blokáda je válečný akt..
  2. Je jedno kolik to má detailů pokud všechny směřují k jedinému cíli a to je vytvoření Čínského impéria.

 • danny
  19:39 24.11.2018

  PavolR: ten tvůj scénář vypadá realisticky a nerozporuji ho jako jednu z možných hypotéz. Jen celou dobu tvrdím, že zjednodusovani, chabá znalost čínských reálií může vést snadno k mylným závěrům. Čínský imperialismus se v motivech a provedení liší. A že dělat rychle zavery, že Číňani v nejbližších pár letech anektuji Sibiř je unáhlené.
  Jinak máš naprostou pravdu s rybolovem, ten je v oblasti Spratlyho ostrovů klíčový.

  Czertik: psal jsi, že Mongolsko může nabídnout akorát svrab a neštovice. Člověk ti dá link na informace o nerostném bohatství a ty to zase smetes aktuální cenou daných komodit. Ok, na takovy typ diskuse asi nemá smysl reagovat...
  Jen pro tvou informaci, Čína nenasadili deset letadlovek, protože je nemá. Sice staví druhou, ale až třetí kousek má být s atomem a tudíž určen pro delší výlety a projekci síly. A teprve získávají zkusenosti. Zato ostrovy umí stavět celkem dobře.

  Jirosi: opet argumentace na úrovni. Nechceš se trošku zamyslet, než něco vypustis? Fakt tě překvapuje, že se Čína snaží ukázat suverenitu a svaly dřív v Jihočínském moři, než by provokovala v La Manche? A fakt si myslíš, že USA mohou bez ohledu na domácí prudit projíždějící obchodní lodě kdekoli? Třeba v Suezu nebo někde ve francouzských vodách? Oni spojenci snesou dost, ale tím si fakt nejsem jistý. A navíc, jako vždy si vytahnes jeden detail. Překvapivě zájem činy o jc moře má mnoho důvodů.

 • dusan
  09:05 24.11.2018

  Jeden článok k téme:

  https://warisboring.com/the-ru...

 • PavolR
  21:09 23.11.2018

  Czertik:
  Berte to tak, že kontrola nie je iba o obrane, ale aj o možnosti danú trasu blokovať.
  A ešte jedna vec - popri rope a zemnom plyne, ktoré dokiaľ ich nikto nezačne ťažiť, nemajú až takú extra cenu, ste opomenuli jednu absolútne kľúčovú vec, o ktorú sa vedú vážne spory kdekade po svete - RYBOLOV!

 • Czertik
  20:55 23.11.2018

  dany
  Ano, pekny clanek o tom, uhli a medi v mongolsku, ale problem zustava - pokud je cena na svetovem trhu nizka, tak je jedno kolik ho ma nebo nema.

  A co se tyma onech spatheho ostrovu...skutecne veris tomu ze jde o ochranu namornich tras ?
  Tak dovol at ti dam jedoduchou otazku - jak moc velke uzemi muzes ochrnit z tech ostrovu ?
  A kolik uzemi bys pokrtyl 10 letadlovkami navic (vcetne letadel) , ktere bys postavil za stejnou cenu jako za rozsireni spatheo ostrovu ?

  nemluve o tom, ze kdyby sis stavel ty letadlovky navic, tak by to nemohlo vyvolat zande protesty ohledne poruseni mezinarodniho prava, apod jako rozsrireni zakladen na onech spornych ostrovech.

  A jake ze to trumpova politika konkretne hrozi ohrozit bezpecnost cinskych namornich cest ?

 • PavolR
  18:07 23.11.2018

  Jirosi: Číňania už majú námornú základňu v Džibutsku a už majú schválenú výstavbu námornej základne v Pakistane.

  danny: Áno, je to prejav imperiálneho správania sa - Čína robí prirodzene to isté čo každá podobná mocnosť.

  Rusko sa pustilo do konfliktu so Západom, z ktorého nevyhnutne vyjde hospodársky aj politicky (a teda aj vnútropoliticky) oslabené. Pokiaľ Čína v tej chvíli dospeje k záveru, že Rusko v danom regióne nie je schopné, alebo z nejakých dôvodov ochotné plniť čínske očakávania, proste presadí vznik štátneho útvaru, ktorý tak učiní a dovolí Číne zabezpečiť si svoje záujmy aj základňami - tak ako to urobilo Rusko s Abcházkom na území Gruzínska.

 • Jirosi
  17:07 23.11.2018

  Danny:"Od r. 2000 dala Čína celém sporu úplně jinou dynamiku, když začala s budováním umělých ostrovů, nejnovější, co jsem našel, tak dosud vybudovali 1.200 hektarů souše. To se poněkud vymyká definici imperiálního chování. "

  Jen přemýšlím čím se v roce 2000 zabýval Trump(2017), jehož chování je podle tebe motorem pro výstavbu těchto ostrovu, nejedná se Imperiální chování. Jen si je dobré ujasnit tu časovou osu.

  Loď z Číny urazí do Evropy 10 000-20 000km podle počtu zastávek přes Suezký průplav. Tam by se ty lodě nejsnáze dali blokovat.
  Takže kolik je trasa okolo Afriky? (nechtělo se mi dohledávat přesné číslo, pro náš spor asi není, až tak důležité)
  A teď Čína ty ostrovy vytváří jako ochranu proti blokádě dopravy zboží do Evropy. Takže kolik km pokrývá Čína z této trasy a kolik se to zvýší těmi ostrovy:
  A co ten zbytek? Asi nepočítáme s tím, že budou budovat základny po celé trase, nebo? Nebo v Indickém Oceánu, Rudém moři, Středozemní moři, Alantiku, Kanálu Lamanche lodě USA neoperují?

 • danny
  14:49 23.11.2018

  Jirosi: teď úplně nevím, o jaké 30 tis. km trase mluvíš.

  Ano, toho jsem si všiml. Mají za sebou velmi bouřlivou historii a stejně bouřlivou přítomnost.
  V 19. stol. Spratlyho ostrovy objevili a zakreslili do map Číňani. 1864 část za britské území prohlásila Velká Británie (díky tomu se k těmto ostrůvkům hlásí bývalé kolonie, jako Malajsie a Brunej). 1933 je za součást Indočíny, a tedy svůj majetek, opět jednostranně vyhlásila Francie. 1939 některé z nich obsadili Japonci, kteří se jich vzdali r. 51, po Japoncích je obsadil a do dnes drží Tchaj-wan. Po porážce Francouzů na dědictví po nich vznesl nárok jak Severní, tak Jižní Vietnam, po sjednocení jich pár obsadil a chvilku se o ně štěkal s ČLR. V roce 78 část ostrovů prohlásily za své Filipíny, v roce 1990 několik ostrovů obsadili Malajci. Od r. 2000 dala Čína celém sporu úplně jinou dynamiku, když začala s budováním umělých ostrovů, nejnovější, co jsem našel, tak dosud vybudovali 1.200 hektarů souše. To se poněkud vymyká definici imperiálního chování.

  O invazi na Sibiř tady tvrdím, a nejsem sám, že je to víc mokrý sen, než realita. Takže je to možná imperiální sen, jen si fakt nejsem jistý, že si ho nechávají zdát Číńani.

 • Jirosi
  13:42 23.11.2018

  FM: Děti Čínských rolníku, neodchází z vesnice protože by chtěli. Ale protože tam není volná půda, práce. Tedy buď se budou dělit o kus pole z rodiči, nebo půjdou za prací jako namezní dělnící.
  Ten link z těmi údaji předpokládám mluví o legitimně žijících Číňanech. Nikoliv o těch co tam jezdí pracovně na den, týden, měsíc, rok?
  A klasická konspirační teorie: Pokud by nebyl problém, proč nezveřejňovat aktuální data.

  Danny: Čína má pokrokovější a rychlejší systém zavedení věcí do produkce. Jen je to klasické podnikání, se všemi riziky. Prostě kapitalismu 19.stol.
  Čína má obrovský ekologický problém, tedy chytá se každého pokusu co dává šanci na zlepšení.

  Jasně, takže bude ovládat na 30 000km dlouhé trase o 1000km(1012km) vice a proto US lodě nebudou moct blokovat ten zbytek? To ložisko ropy a plynu se tam nachází čistě jako schoda okolnosti... A že by si ho před tím nárokovali jiné státy, toho si taky nevšímáš.
  "Co třeba ochrana námořních tras?"
  Takže invaze na Sibiř, taky není "imperiální" chování jdou si jen chránit severní cestu.

 • danny
  13:10 23.11.2018

  Czertik: "A co se v mongolsku naleza za vyznamne suroviny, aby to stalo za to cinanum se jim vubec zabyvat ? Vzdyt mongolsko je tak chude prave proto ze krome "svrabu a nestovic" moc toho nabidnout nemuze."
  Než se k něčemu vyjadřuješ, je dobré zjistit si aspoń základní informace, abys nebyl za blba...
  http://www.enviweb.cz/95709...
  https://zahranicni.ihned.cz/c1...
  https://archiv.ihned.cz/c1-654...

  "Aha, a co je cisnke chovani kolem spatheho ostrovu a v cinskem mori/pacifiku kdyz ne imperialismus ?" Tak na úvod bych zmínil nejrozšířenější definici imperialismu - I pojem užívaný k označení velmocenské, dobyvačné, expanzivní a militantní politiky, vedené snahou o rozšíření vlivu jednoho státu nad jinými, jen aby bylo jasné, o čem se bavíme.
  Co třeba ochrana námořních tras? Níže v diskusi bylo zmíněno, jak dopadli v meziválečném období Japonci, a k čemu to vedlo. Považuješ vzhledem k současné Trumpově politice obavy o blokování jedné z nejdůležitějších dálnic pro export čínského zboží a import surovin jako neopodstatněné?

 • Czertik
  12:00 23.11.2018

  danny
  "vycházíš z axiomu o imperiálních ambicích Číny, který šíří skupinou západních expertů. To, co se ti tady snažíme celou dobu naznačit je, že pro tento axiom chybí relevantní důkazy. "

  Aha, a co je cisnke chovani kolem spatheho ostrovu a v cinskem mori/pacifiku kdyz ne imperialismus ?

 • Czertik
  11:54 23.11.2018

  fm
  "Předpokládá se nějaký kolaps Ruska, zřejmě větší než v 90. letech, nebo za tzv. Smuty. Neochotu Rusů bránit ruské území a ochotu Číňanů riskovat konflikt s jadernou velmocí. To už by spíš měli chtít Číňané obsadit podobně liduprázdnější a podnebím, infrastrukturou, množstvím surovin a možnosti asimilace populace příznivější území Mongolska nebo Střední Asie. "

  Jenze kolaps ruska neni podminkou, uplne staci to, ze bude slabsi nez souper, vezmi si predani svetovlady usa od uk...a to uk v te dobe bylo jeste v plne kolonialni sile. Ba prime nejvetsi, pokud se vezme v uvahu ovladane uzemi.

  A to, ze rusko mas atomky NIC NEZNAMENA, pokud by bojovala prodti dalsi jaderne mocnosti - a ze tou cina je. takze by zalezelo jen na rusech, kolik ze uzemi sveta se to promeni v jadrernou pustinu (v obou statech).

  A co se v mongolsku naleza za vyznamne suroviny, aby to stalo za to cinanum se jim vubec zabyvat ? Vzdyt mongolsko je tak chude prave proto ze krome "svrabu a nestovic" moc toho nabidnout nemuze. Ne obdoba kasmiske vlny skutecne na to nestaci.

  A k tomu zbytku ?
  Nikdo tu nepsal o cinskych farmarich, ale o cinskych delnicich v lesnictvi a drevozpracujicim prumyslu :).
  A ty statistiky kolik je tam cinanu ? To nic nevypovida, zalezi na kazdem co si tam vyplni. Podivej se na slovensko, kolik je tam statisticky ciganu ? A kdyz si ho tak projiszis, tak obcas mas pocit ze ciganu je tam snad tretina.
  Nebo si vezmi cesko - kolik je v cesku statisticky ciganu ? A pak si projet ostravsko...a hned budes mit pocit ze papirove ziji vsichni cigani jen tam.

 • danny
  10:11 23.11.2018

  FB: koukám, že máš značně nadstandardní přehled o čínských reáliích a k tomu znalosti všeho kolem demografie... Respekt.
  Nedávno jsem měl možnost seznámit se s tím, jak Číňani šlapou do moderních technologií v zemědělství a technologií pro trvale udržitelný rozvoj. Překvapilo mě, jak velké podpoře se dostává všem experimentům s indoor pěstováním, téměř rodinným bioplynkám, různým experimentům, které kombinují lesnictví s produkcí potravin atd.. Na rozdíl od nás se tyhle pokusy netýkají jen akademické půdy, ale velmi rychle se dostávají do praxe.
  Doba bosých rolníků s motykou, kterou když strana zavelí, musí nechat roztavit v obecní vysoké peci, je už dávno pryč.
  Je ale pravda, že někam přece jen i zaměstnance v zemědělství vozí. Ale Sibiř to fakt není. Vozí je do Afriky.

 • Fabius Maximus
  09:42 23.11.2018

  Možná je zajímavé to, že oblasti severně od Amuru neosidlovali nikdy Číňané, ale Korejci, dokonce i dnes žije v Rusku cca 150.000 Korejců oproti 30.000 Číňanů (viz sčítání lidu 2010 https://en.wikipedia.org/wiki/... ). Dokonce na začátku 20. století žilo na ruském dálném východě více Korejců než Rusů, nakonec je Stalin vystěhoval do Střední Asie, v Kazachstánu jich žije víc než v Rusku, v celém býv. SSSR dosud kolem 0,5 mil. Hodně Korejců žije na Sachalinu, ale ty tam přivezli Japonci za 2. sv. války na otrockou práci. A taky v továrnách v Přímořském kraji, ty tam poslala pracovat Severní Korea za devizy.
  O Korejcích v Rusku - viz https://en.wikipedia.org/wiki/... .
  Číňany v Rusku nehledejte, je víc Vietnamců v ČR než Číňanů v Rusku.

  Rusko není ani žádný sen čínských rolníků. Čínské zemědělství nejsou otrhané davy lidí s motykou, co se ženou někde za půdou. Jejich zemědělství je na tom v produktivitě stejně jako u nás, musí být schopni vyrobit velké množství levných potravin. Masa cca 300 mil. čínských rolníků jsou vesměs něco jako naši zahrádkáři nebo dřívější záhumeníci, uživí se bídně sami, ale děti už jdou do měst. Na české vesnici se většina lidí taky neživí zemědělstvím.

  Sever Číny- úrodná rovina kolem Žluté řeky - velká pole obdělávaná stroji, megavýkrmy drůbeže, prasat, moderní skleníky, všude najdete pracovat pár lidí obsluhující stroje, mechanizace. Za vesnice se považují v Číně sídla 10 tisíc obyvatel i více, u nás typu okresních měst. Co si představit pod masou chudých rolníků na severočínském venkově - to jsou typicky již starší lidé, bydlí v chudém domku a mají malé hospodářství typu jak byly u nás záhumenky, malé políčko, trochu toho zvířectva a snaží se vedle toho drobného zemědělství dělat jakoukoliv jinou práci, ve stavebnictví, obchodě, průmyslu. Mají 1-2 děti, které dojíždějí do měst jako migrující zaměstnanci, čínský nový rok jedou oslavit s rodiči domů a snaží se rodiče finančně podporovat.
  Víc na jihu kolem Perlové řeky a Jang c tiang, kde se více pěstuje rýže než pšenice, ovoce, zeleniny, víno je zemědělství z povahy tamní výroby víc náročné na lidskou práci, terakotová políčka atd., ale jinak platí to samé. Velká moderní mechanizovaná výroba a do toho spousta venkovského obyvatelstva, která provozuje k základnímu živobytí malovýrobu na malých políčcích a vidí svou budoucnost jinde.

 • fenri
  07:24 23.11.2018

  PavolR - Čína nemá ani tak hlad po zemědělské půdě jako spíš po tom, že na ní nemá kdo dělat. Venkov se jim prázdní a mladí utíkají do měst. Všichni chtějí raději bouchat iPhony nebo šít v ShenZenu, než se hrabat v bahně na venkově. Motivace, že by jim chtělo na studenou Sibiř víc, než zůstat ve své, teplejší a a sociálně jim bližší vesnici nebude velká.
  Ono normálních Rusů se na Sibiř také moc nehrne. Jsou tam místní, jsou tam potomci obětí politických represí, co už zůstali. A pak samozřejmě lidé ve velkých sibiřských městech, na jihu Sibiře. Což jsou města jako každá jiná.

 • Jirosi
  07:06 23.11.2018

  FM: "Takhle ne, o stěhování na sever je mezi Číňany zájem nulový,"

  V Číně se jede tvrdý kapitalismu. Takže ono se nestěhují do měst protože chtějí. Ale, aby neumřeli hlady. Tzn. za prací, za lépe placenou prací.
  Španěl, Řek, Čech, Slovák, muže celý život prožit sice ne ideálně, ale na úkor státu(soc. dávky)

  "což dělá slušný přírustek populace 7,37 mil Číňanů za rok 2017"
  To je asi tolik lidi jako cele osídlení Sibiře!

 • PavolR
  22:48 22.11.2018

  FM:
  Čína nie je iba o mestských aglomeráciách ale aj o poľnohospodárskom vidieku, kde je hlad po voľnej pôde, ktorú možno obrobiť. Tá v Tibete nie je, na Sibíri však áno a nemá ju kto obrábať, lebo Rusi, ktorí to robili prv, sa sťahujú do miest, alebo úplne preč:
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

 • Fabius Maximus
  22:25 22.11.2018

  Růst čínské populace má příčinu hlavně v efektu tzv. "populačního momentu", jinak též populační hybnosti, nebo setrvačné nakoncentrované růstové síle populace.
  Třeba příklad, země s průměrnou porodností 6 dětí na ženu (t.j. nyní země jako Mali, Niger, Somálsko, Afghánistán). Modelový příklad pro zjednodušení - všichni se dožijí plného věku, vedle sebe žijí tři generace (když se narodí pravnuci, prarodiče zemřou) a rodí se stejně mužů a žen.
  Pak to vychází tak, že 1 žena ma v další generaci 3 dcery (z celkem 6 dětí). Tedy 1 babička má 3 dcery a 9 vnuček a když se narodí jejich 27 pravnuček, tak tato babička zemře. Tedy počet narozených je 27x větší než zemřelých.
  A teď i když dojde k naprostému kolapsu porodnosti (z 6 na 1 dítě na ženu) a vnučky už pak mají každá jen 1 dítě (1 dceru nebo 1 syna), tak přesto v době, kdy umírá prababička, narodí se jejím 27 vnučkám 13-14 pravnuček, tedy pořád počet narozených 13x převyšuje počet zemřelých.
  Čína měla v roce 1965 porodnost cca 6 dětí na ženu a to je důvod, proč i při dnešní porodnosti (kterou jak píše wiki - https://en.wikipedia.org/wiki/... - některé údaje uvádějí kolem 1,6 dětí na ženu a některé dokonce jen kolem 1,2 a některé dokonce neuvěřitelných 1,05) se v minulém roce narodilo 17,23 milionů Číňanů a zemřelo "pouze" 9,86 mil. Číňanů, což dělá slušný přírustek populace 7,37 mil Číňanů za rok 2017.
  A je nutno si uvědomit, že jsou to z velké části jedináčci. Kdyby Číňané nezavedli politiku jednoho dítěte, tak by možná nakonce tu Sibiř osídlit mohli.
  Takhle ne, o stěhování na sever je mezi Číňany zájem nulový, asi jako Mezi mladými Španěly a Řeky v osidlování Laponska. Jsou to jedináčci, do kterých rodiče vkládají své veškeré aspirace, chtějí tvrdě pracovat a bohatnout v čínských městech a ne se lopotit někde na Sibiři.
  Čiňanů, co jsou zvyklí na zimu a hory je hrstka, hory a zima jsou v Číně hlavně jen v Tibetu - tam žije tam 3 miliony lidí, z toho Číňanů - Hanů jen 8% (tedy cca 250.000) a čínská vláda se může přetrhnout, aby nějaké číňany do Tibetu dostala, jinak samozřejmě - jak to u pohraničního území osidleného jiným etnikem bývá vždy - že narostou separatistické tendence.

 • major
  14:28 22.11.2018

  Fabius Maximus: Len pár faktických:

  Čína má dnes síce menší počet detí na ženu než Rusko, no populácia jej napriek tomu stále rastie (!) a to rýchlejšie než Rusku (5 promile oproti 1,9 promile). Čo dosť súvisí napr. s priemernou dĺžkou života, ktorá je dnes v Číne vyššia oproti Rusku takmer o 6 rokov (76,3 vs. 70,8).

  K ČSR: Zrejme máš na mysli rok 1938. Z tých 15 miliónov bolo ale Čechov a Slovákov len 10 miliónov.

  Po zvýšení životnej úrovne dôjde (a dochádza aj napriek vojne) aj v Iraku k znížení pôrodnosti. Tak ako sa to stalo u nás, severnej Afrike či Ázii (dnes 4,43, pred 20 rokmi 5,1).

  Myslím, že motivácia Číňanov osídľujúcich Sibír a Mexičanov utekajúcich do USA je dosť rozdielna, rovnako ako aj ich loajalita k súčasnému režimu v pôvodnej vlasti.

 • Jirosi
  14:11 22.11.2018

  Gangut: Jen když se tu máme nechat poučovat o Číně... Nevlastní tam stát jisté procento všech větších firem, některé i kompletně?
  Stejně se velmoci chovají od dob Říma, tedy první skutečné velmoci.

  Danny: Zkus přestat uvažovat v relacích "válka/zábor zítra nebo nikdy". Zkus se zamyslet nad vývojem v dalších 20-30.letech.
  Chování Číny neposuzuj, taky s poslední 14 dní, ale zkus se podívat jaký byl její vývoj od roku 1945-49.

 • gangut
  12:52 22.11.2018

  danny
  Presne, chlapci žijú v minulom respektíve predminulom storočí. Čína nebude ťažiť suroviny, tak ako Rusko nepredáva ropu a plyn a Amerika zbrane. To robia firmy. A čínske ťažobné spoločnosti nemajú taký vplyv ako trebárs americké, aby vláda kvoli nim viedla vojnu s jadrovou veľmocou. A čínskej spracovatelskej spoločnosti je jedno, či surovinu kupi od rusa, američana alebo iného číňana.

 • gangut
  12:38 22.11.2018

  Jirosi
  Presne a kto chce vidieť vidí... :-D

 • danny
  12:34 22.11.2018

  Fabius Maximus: díky, výborně a komplexně rozepsáno, díky!

  Czertik: vycházíš z axiomu o imperiálních ambicích Číny, který šíří skupinou západních expertů. To, co se ti tady snažíme celou dobu naznačit je, že pro tento axiom chybí relevantní důkazy.
  Co se týče Sibiře, pro Čínu je v současné době mnohem důležitější budování a ochrana obchodních tras, než anexe území bohatého na suroviny. Stačí se podívat žebříček nej...čínských projektů, a všechny (budování ostrovů, Hedvábná stezka atd...) jsou zaměřeny na zajištění přístupu Číny na světový trh.
  V tomto vektoru zájmu je pro Čínu jediným nebezpečím ambice USA - udržet si neomezenou dominanci.
  Z toho pohledu je pro Čínu naprosto nesmyslné tříštit síly konfliktem s ne-konkurentem na severu.

 • Jirosi
  12:29 22.11.2018

  Gangut: Vede snad Ukrajina z Ruském válku? A přesto by jeden řekl, že se její územní hranice trošku změnila.... Nebyli, do před večeru skoro nejlepší kamarádi...
  Kdo nechce vidět neuvidí.

 • gangut
  12:15 22.11.2018

  Fabius Maximus
  človeče, neberte im ilúzie. Rusko-čínska vojna proste bude. Musí byť, lebo to písal Votápko na idnes...

 • GlobeElement
  12:01 22.11.2018

  Fabius - ad Číňanům se na Sibiř nechce - no těm od moře asi ne, ale Čína je taky dost hornatá země. Je tam ohromný masiv Himaláje, kde mrzne i v srpnu. Podnebí pro Číňany rozhodně problém není.

  Mongolsko Čína ovládne kdy se jí zachce. Momgolové se s tím v podstatě už smířili, jejich ekonomická závislost je značná a politicky taky Číně ustupují. Mongolsko není pro Čínu soupeř.

  Ale Rusko, to je jiný kalibr. S tím se musí opatrně. A kolonizace Sibiří Ruskem může být jednou z cest. Píšeš, že v Rusku bylo v roce 2010 asi 30 000. Ale v roce 2015 se již odhadovala na 300-500 000. (https://www.scmp.com/week-asia...

  Čína nejen, že má 10x více obyvatel, ale taky 10x výkonnější ekonomiku. A to jí dává možnost stát se silnější, než Rusko. Těžko říci, jak se pak zachová.

  V tuto chvíli nemá důvod cokoliv měnit. Rusko čínským firmám pronajímá půdu za nízké ceny. Čínští zemědělci a dřevaři mají v Rusku lepší podmínky, než sami Rusové. Primárním motivem bude zřejmě (ale kdo ví) zajistit si pokračování těchto podmínek.

  Pokud by se Čína chovala jako evropští kolonizátoři, byl by průběh asi tento - pronájem půdy, koupě půdy, místní zastoupení obchodníků, umístění vojenské posádky na jejich ochranu, vytvoření kolonie.

  Ale uvidíme.

 • Jirosi
  10:57 22.11.2018

  "Předpokládá se nějaký kolaps Ruska, zřejmě větší než v 90. letech, nebo za tzv. Smuty. Neochotu Rusů bránit ruské území a ochotu Číňanů riskovat konflikt s jadernou velmocí."
  A neříkali jsme si podobné věci i před Ukrajinou?
  Zkus se zamyslet, kde byla Čína před 25.lety a kde je dnes. Kdy nemá problém pošťuchovat USA. Kde bude za dalších 10-15.let? Oni, nemusí udeřit přímo stačí jim podpořit ve vhodnou chvíli samostatnost daných regionů. Jako by jsme to už tolikrát neviděli.
  A jak podle tebe bude vypadat až velký kormidelník v Rusku dokormidluje? Když už i on sám přiznal první velice bolestnou ekonomickou reformu po 20.letech a to penzí?
  Kdo má být tím novým vůdcem co dokáže tu zemi udržet v klidu?

 • Fabius Maximus
  10:33 22.11.2018

  Diskuze o tom, jak a kdy ovládnou Číňané Sibiř je podle mého názoru diskuzí o naprosto nepravděpodobném scénáři.
  Předpokládá se nějaký kolaps Ruska, zřejmě větší než v 90. letech, nebo za tzv. Smuty. Neochotu Rusů bránit ruské území a ochotu Číňanů riskovat konflikt s jadernou velmocí. To už by spíš měli chtít Číňané obsadit podobně liduprázdnější a podnebím, infrastrukturou, množstvím surovin a možnosti asimilace populace příznivější území Mongolska nebo Střední Asie.
  Dále se tu předpokládá velký počet Číňanů na Sibiři, kteří tam už jsou, nebo tam budou. Jednak na Sibiři moc Číňanů není. Podle sčítání lidu k roku 2010 žilo v Rusku ca 30.000 Číňanů, dnes jich v Rusku může být více, ale je to jako u nás, většinou se jedná o městské obchodníky prodávající na tržištích čínské spotřební zboží a jsou rozšíření v městech po celém Rusku, bez nějaké koncentrace na Sibiři. Rozhodně žádní zemědělci osídlující panenské neobydlené plochy.
  Tady předložené články o Číňanech na Sibiři jsou výkřiky excentriků typu lidí, kteří mimo Číňanů na Sibiři viděli i vesmírné lodě Astara Šenana nebo výsledky pozorování západních novinářů, co se jednou projeli po transsibiřské magistrále a viděli "spoustu babiček a Číňanů". Když byli v 60. letech ve Vietnamu, zase psali, že teorie šíření komunismu dominovým efektem z Číny je správná, protože ve Vietnamu viděli jen samé Číňany. Ano, na Sibiři je spousta Asijců, zejména Jakutů, Burjatů atd. (celkově na Sibiři ke 2 miliónům), kteří v některých oblastech tvoří nadpoloviční většinu obyvatel a nepoznáte je od Mongolů nebo Číňanů. Ale Číňané to nejsou a poslední, co by chtěli, je být součástí Číny.
  Ale hlavně do Ruska se Číňanům vůbec nechce. Uvědomte si, že třeba Praha leží na cca 50 stupních severní šířky. Takový Peking, což je na Čínu severní město, leží na 40 stupních severní šířky, tj. jak v Evropě třeba Madrid. Jako Praha leží třeba Harbin, což je centum Manžuska a pro Číňany daleký sever. Zbytek Číny je mnohem níže a jih je na obratníku raka a pod ním.
  Dále Čína roku 2018 má už menší porodnost (total fertility rate) - 1,62 dětí na ženu, než Rusko (1,75) i než etničtí Rusové v Rusku (1,71). Čínské vedení je z padající porodnosti velmi nervózní a v poslední době rušili v rychlém sledu za sebou jedno omezení porodnosti za druhým (nejdříve mohli mít druhé dítě příslušníci etnických menšin, pak i zemědělci, jejichž první dítě byla dcera, pak rodiče, kteří sami byli jedináčky, pak stačil jeden rodič jedináček) a nyní už politiku jednoho dítěte zrušili úplně ě hovoří se naopak o podpoře porodnosti. Problém je, že městští Číňané mají jednu z nejmenších porodností na světě, třeba takový Hong Kong má podle některých statistik porodnost pod jedno dítě na ženu, jinde najdete číslo 1,2, což vůbec nestačí ani k prosté reprodukci (2,1).
  Daleko zoufalejší porodnost mají etničtí Němci i v Německu. Baltské státy od rozpadu SSSR ztratily 25-30% obyvatel a nejen odchodem Rusů zpět do Ruska, navíc v statistikách stále evidují mladé lidi, kteří už dávno žijí v Británii a jinde, depopulace Baltských států a Bulharska je přímo zoufalá, zejména venkova. Taky Ukraina v roce 1990 52 mil obyvatel, dnes 42 i s Krymem a Donbasem a to kdo ví jestli.
  Koukněte taky na vývoj v USA, kde ještě v roce 1985 tvořili bílí Američané 80% populace, dneska 60% a mezi novorozenými mají jen mále přes 40%. Zamýšlet se nad čínskou Sibiří je stejně reálné, jako se zamýšlet, zda se USA v případě velké krize povede udržet Kalifornii, Nové Mexiko, Arizonu, Nevadu či části Texasu, kde již převažují hispánci, kteří pálí americké vlajky a chodí na demonstrace s maxickými (zkuste si dát do googlu Mexican irredentism in USA, nebo Maxican reconquista).
  Někdy mi tady diskuze připadá jako když generálové válčí minulé války. Jsme v roce 2018, ne 1980. V roce 1939 mělo Čekoslovensko 15 miliónů obyvatel a bylo schopno mobilizovat 1 mil na tu dobu velmi dobře vybavených vojáků, oblast dnešního Iráku měla 4 mil. obyvatel a pár pušek. Dnes se v Íráku s 35 mil obyvatel narodí ročně přes 1 mil dětí, což je 7 x více než v bývalém Československu a jejich armáda je silnější, než naše. Když Rommel vtrhl se svým (na velikost celého tehdejšího Wermachtu malým) sborem do Afriky, žádné místní Libyjce neřešil, se silou odporu místního obyvatelstva vůbec nemusel kalkulovat, dneska Libyi nedokáže uklidnit ani celá Evropa.

 • Czertik
  18:48 21.11.2018

  danny
  Nejde o to, jakou imperialistickou metodu pouziji cinani k ovladnuti sibirskych surovin. Jde o to, ze ony se vydaly cestou imperialismu a nikdy uz z ni neuhnou, ne do doby dokud nekdo jiny je z ni neshodi.
  A jakmile se stat vyda na cestu imperialismu, neexistuje cesta zpet, dokud ma silu ji prosazovat.
  Ne nedarmo se rika , ze imperialni stat ma jen zajmy, ne pratele.
  Podivej se do historie, na velkou britanii jakou mela politiku..a co vsechno delala pro to, aby si udrela svuj imperialni statut, vcetne ustupku vuci hitlerovi, kdyz uz bylo jasne ze slunce nad britskou imperialni risi zajde. A delali vse pro to, aby to oddalily.
  To same francie.
  A jak se jim nelibili ze je nahradily "mlade" spojene staty.

  A pak se podivej na japonsko, ktere bylo ve 20. stol na imperialnim vzestupu misto sestupu.
  Do valky proti rusku a cine se nepustili proto, ze by se nudily, ale naplnili svoje imperialni ambice a vydobili si svoje misto na slunci.
  A pak si vezmi to jak sli do valky proti amikum - nebylo to proto, ze by mysleli, ze je muzou porazit, ale kvuli embargu.
  Holt japonci vedeli, ze kdyz je amici budou drzet "za koule" v omezovani a ovldani surovin ktere potrebovaly na naplneni svojeho imperialniho snu, tak vzdy budou jejich rukojmi a to neprichazelo v uvahu.
  A to neni asijske specifikum, podivej se valku mezi brity - frantiky v minulosti, a propadne frantiky-nemci, ci nemci-rakusaky/rusy.
  Vzdy slo o imperialisticke cile.
  Prvni svetova taky byla jen o imperialistickych ambicich, nez cimkoliv jinem. To ze to ukonci existenci nekolika imperii a prepise znacne mapu, thedy nikdo netusil, ani si to nedokazal prdstavit v nejhorich snech.

  Takze holt proste ver tomu, ze cina si ty sibirske zdroje zajisti, at uz jednim zpusobem nebo druhym. zalezi jen na rusech jestli se jim vzeprou nebo skloni hrbet.

 • Jirosi
  18:08 21.11.2018

  GE: Zkus si napřed něco zjisti o tom co se v Japonsku, a následně i Fukušimě stalo. Pak možná pochopíš, proč měli problém. A ten problém opravdu nebyl v jednání, ale v rozsahu škod.

  Danny: "Automaticky předpokládáš imperiální ambice Číny a touhu vedení obsazovat nová území."

  A co by pro tebe byl důkaz, když vývoj kolo Číny nesleduješ?

 • Czertik
  17:04 21.11.2018

  jirosi
  "Někdy si přečti něco o tom jak se chovali jednotky 3. říše v Rusku, případně Rusové třeba k Ukrajincům, nebo jiným národům. Budeš překvapen jak velice jsme si najednou podobní."

  Jenze vis, ona je rozdil byt kruty jen k nepriteli a pak byt kruty i ke svym vlasnim vojakum. A v tom japonci vinikali nad jine. Tam za druhe svetove - ale i pred - pro evropana nepochopitelne, panovalo presdceni ze pokud vlastni vojak neni mlacen nadrizenym kazdy den, i bezduvodne, tak vojak bude zmekcily a nebude dobry vojak.
  Mrkni se na japonsky film stanu se pilotem, tam tu brutalitu, v mirnejsi forme, uvidis. Nebo japonsky film o bive v cusime - to same (pred prvni svetovou).

 • danny
  16:23 21.11.2018

  Jiroši: "Nejde o to jaké mají cíle, jde o to jakých metod použijí k jejich získaní. Jestli zaberou Sibiř z důvodu:" Ale o ty cíle, Jiroši, právě jde. Ty vůbec nepřipouštíš možnost, že Číńani Sibiř zabrat nechtějí. Že možná raději ropu a dřevo koupí. A Sibiř zaberou až z donucení, kdy jim např. Rus komodity odmítne prodávat. Automaticky předpokládáš imperiální ambice Číny a touhu vedení obsazovat nová území.

  GE: musím říct, že mě podobně deptá i Indie. Když z restaurace vyjde rodinka takové té střední třídy a netknutý sendvič nabídne kolemjdoucímu toulavému psovi, zatímco překračují na novinách nocující rodinku s třemi malými dětmi. Oni si přece odpikávají svou blbou karmu a ty jim přece tím, že jim dáš něco k jídlu jen komplikuješ reinkarnaci do lepší kasty, ne?
  Ale co se týče té necitlivosti k utrpení a bolesti, tak mi jako maximum připadá Kambodža. Úžasná země, ale některé scény na mě byly fakt moc.

 • GlobeElement
  15:54 21.11.2018

  Jirosi - k té Fukušimě. Proč neměli náhradní generátory? Protože s podobnou havárií vůbec nepočítali. A když k ní došlo, odmítli ji. Nesměla se stát, tak se nestala.

  To je ten rozdíl v uvažování, který je pro Evropana těžké pochopit.

  My bychom okamžitě začali hledat řešení. Oni ne. Oni nejdřív museli bolestně dospět k závěru, že se skutečně stalo něco, co se stát nesmělo. To je stálo čas. Ochromilo je to.

  A toto se jim stávalo i za války. Když velitel přikázal, že se něco musí podařit, nebo naopak nesmí dopustit a ono to nevyšlo, paralyzovalo je to.

  Je to jiné, asijské myšlení. Jiná planeta.

 • Jirosi
  15:48 21.11.2018

  A pokud si myslíte, že to bude jinak. Tak si přečtěte smlouvu a sliby za které vracela UK Honkong a jak to tam vypadá dnes.

 • GlobeElement
  15:44 21.11.2018

  Jirosi - jsme si podobní, ale jenom trochu. Jakkoli se i v Evropě vraždíme, jsme si vědomi, že to toho druhého bolí. Asiati to nevnímají. Nacisti o svých zločinech mlčeli, i před svými vlastními lidmi. V Asii kruté chování k jiným za zločin vůbec nepovažují.

  V Nankingu hromadně pohřbívali lidi zaživa, ubíjeli je kameny. Jeden japonský veterán se mnoho let po válce vyjádřil - vůbec nás nenapadlo, že museli trpět.

  Už ta jejich jídla. Pečení slepice pomalu zaživa - to bychom tady udělali?

 • Jirosi
  15:43 21.11.2018

  Danny:"A k tvé otázce - ano. Tvrdím, že jiné kulturní a náboženské pozadí významně determinuje geopolitické cíle, strategii a konkrétní reakce."

  Nejde o to jaké mají cíle, jde o to jakých metod použijí k jejich získaní. Jestli zaberou Sibiř z důvodu:
  Vlivu na severní námořní trasu
  Energetických surovin
  Normálních surovin
  Dočasné slabosti Ruska
  nebo pro cokoliv jiného
  či pro všechny důvody v jednu chvíli, je pro geopolitku jedno. Prostě jejich budoucnost opravdu nebude ve společném náručí, kde Čína z pozice silnějšího bratra kouká na slabšího Ruského soukmenovce.
  Ve výsledku to bude vypadat jako Krym. V rámci hodin bude vše obsazeno a Putinův nástupce bude mít zrovna pozornost jinde. A za pomoc s udržením u moci velice rád podepíše novou hranici. Proč? Protože půl ruska, je vždy více než kulka v zátylku od jeho soupeře.

 • Jirosi
  15:36 21.11.2018

  GE:"Pamatuješ na havárii elektrárny Fukušima? Víš, proč to byl takový malér? Protože podle japonského uvažování k takovému selhání nesmělo dojít, a tedy nedošlo."

  Jediný problém celé té havarie, byl v tom. Že tam neměli čím v čas dopravit nové generátory. Pak už se to vezlo dál.

  "Ve vztahu Rusko-Čína se nedá odhadnout, co Čína udělá. Jestli považuje Rusko za dočasně výhodného partnera, kterého v pravý čas podrazí, nebo si ho bude chtít nechat a naopak ho podpoří, nebo jenom zkouší, co si může dovolit..."

  Tohle ti řeknu naprosto přesně. Záleží jak moc věříš tomu, že Rus bude kupovat Čínské zbraně. Jinak pro ni bude naprosto zbytečná loutka, na dráždění USA má Severní Koreu. A už ta je stojí dost vlivu a peněz.

 • danny
  15:33 21.11.2018

  major: ač se s GlobeElementem občas pěkně pohádáme, musím ho tentokrát podpořit:-)

  A k tvé otázce - ano. Tvrdím, že jiné kulturní a náboženské pozadí významně determinuje geopolitické cíle, strategii a konkrétní reakce. Ne, Japonsko se před 70ti lety rozhodně nechovali přesně podle imperialistické šablony. Samozřejmě, pokud meziválečný vývoj a průběh války v Tichomoří dostatečně zjednodušíme, tak se k jakési podobnosti dostaneš. Ale musíš vše hodně zjednodušit.
  A ano, nad Japonci bylo snadné zvítězit. Stačí porovnat úhrnné ztráty v Pacifiku.

  Autor nezamlčuje žádná fakta, mluví o něčem úplně jiném. Fakta, po jejichž důrazném odsouzení v článku voláš, jsou pro celou úvahu zcela irelevantní. Autor neobviňuje Západ z morálního pochybení, morálku neřeší ani na straně Číny, ani Západu. Upozorňuje na past, do které se Západ může chytit díky chybné interpretaci a neznalosti.

 • Jirosi
  15:28 21.11.2018

  GE: "Jejich absolutní opovrhování lidskými životy a lidským utrpením, to nemá v Evropě obdoby."

  Někdy si přečti něco o tom jak se chovali jednotky 3. říše v Rusku, případně Rusové třeba k Ukrajincům, nebo jiným národům. Budeš překvapen jak velice jsme si najednou podobní.

 • GlobeElement
  14:58 21.11.2018

  major - Japonci se rozhodně nechovali podle nějaké západu známé šablony. Když chtěli obsadit kus čínského území, začali na Číňany střílet a když ti palbu opětovali, Japonsko obvinilo Čínu z rozpoutání konfliktu a zaútočilo. To by Evropan neudělal, ten by se snažil, aby to vypadalo, že začal nepřítel. Japonci ne. Ti vycházeli z názoru, že mají právo na Číňany střílet a ti si to musí nechat líbit.
  Jejich absolutní opovrhování lidskými životy a lidským utrpením, to nemá v Evropě obdoby. Absolutní oddanost panovníkovi, to v Evropě neznáme. Ale v Asii je opěvovaná.
  Přečti si pověst o dvojici malajských válečníků, Hang Tuahovi a Hang Jebatovi.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  U nás by se stal synonymem podrazáka, tam po něm pojmenovávají ulice.

  Ve vztahu Rusko-Čína se nedá odhadnout, co Čína udělá. Jestli považuje Rusko za dočasně výhodného partnera, kterého v pravý čas podrazí, nebo si ho bude chtít nechat a naopak ho podpoří, nebo jenom zkouší, co si může dovolit...

 • major
  14:18 21.11.2018

  danny: Z rozdielnej kultúry automaticky implikuješ aj diametrálne odlišné správanie v geopolitike. Na základe čoho?

  Jednanie s Japoncami je tiež ako z inej planéty, napriek tomu sa pred 70 rokmi správali presne podľa imperiálnej šablóny. Bolo snáď preto nad nimi ľahké zvíťaziť?

  Už dnes sa čínsky režim správa agresívne a to nielen voči vlastným obyvateľom, ale aj voči susedom, prečo by sme mali čakať, že sa to zmení?

  Autor zámerne zamlčuje fakty - selektuje, no to mu nebráni obviňiť Západ zo selektívneho vnímania.

  Porozumieť čínskej histórii by bolo fajn, no najprv by sme asi mali porozumieť sebe - v Európe sa stále nevyučujú európske dejiny ako celok. Každý štát si učí svoju vlastnú verziu, v ktorej je typicky ten "náš" národ ten spravodlivý, príp. nespravodlivo bitý.

 • GlobeElement
  10:23 21.11.2018

  Jirosi - stát se chová tak, jak jej řídí lidé. Není to nezávislá entita.

  Vezmi si Japonsko, na první pohled poevropštělá země. Ale - když nemáš osobní zkušenost, podívej se na jejich pohádky. Například princezna Mononoke. Jak uvažují.
  V businessu - to je pro nezasvěceného nepochopitelné. Když ti pochválí zboží, tak ho nechtějí. Nikdy neřeknou nic negativního, a najednou ryc ho - obchod padne.
  Pamatuješ na havárii elektrárny Fukušima? Víš, proč to byl takový malér? Protože podle japonského uvažování k takovému selhání nesmělo dojít, a tedy nedošlo.

  Čína je jistě jiná, ale stejně odlišná. Nepochopitelná. Nesmíš předpokládat stejné myšlení, jako v Evropě. Protože takové tam není.

 • danny
  09:52 21.11.2018

  Jirosi: "A tady se chovají jako evropské země v 18-19.stol. " To víš odkud? Na to jsi přišel sám nebo sis to přečetl na Idnesu?

  Kdyby se tak chovali, jsou pro nás velmi čitelní a není složité nad nimi zvítězit. Strategii evropských velmocí z 18. a 19. stol. máme v malíčku. Jenže když si člověk sundá ideologické a zjednodušující brýle, tak vidí ty ohromné rozdíly. Jiné hodnoty, cíle, strategie pro jejich naplnění.
  Už jen vyjednávání o obyčejném businessu s nimi je kulturní šok. Firmy, které myslí vážně jakékoli aktivity v Asii, posílají vybrané zaměstnance na speciální školení, kde se učí, jak v konkrétní zemi vést obchodní jednání, jak ho zorganizovat, jak vybrat členy delegace atd... Ale to člověk nepobere při výletu k moři do Thajska a koukáním na kung-fu filmy.

 • Jirosi
  08:30 21.11.2018

  danny:"GE níže shrnul osobní zkušenost. Jsou fakt jiní. Tři měsíce jsou tak akorát, aby člověk pochopil, jak moc."

  Jenže tady se nebavíme o chování Tondy a Jardy. Ale o tom jak se chovají jako stát, velmoc ke svému okolí. A tady se chovají jako evropské země v 18-19.stol.
  Už teď, když ještě Rusové mají co nabídnout se k nim chovají jako k cukrarně. Kde si berou co se jim hodí.
  Jak se k nim budou chovat, až je technologický přeskočí, tedy nebudou od nich nic krom surovin chtít?

 • danny
  00:06 21.11.2018

  major: promiň, ale smysl textu v odkazu jsi nepochopil. V rámci odborné diskuse se odmítám zabývat kadrovym nebo morálním profilem autora. Zajímá mě jeho erudovanost v oboru a smysluplnost jeho úvah. Jeho osobnost mě bude zajímat v případě, že mu budu na hlídání svěřovat děti.
  Autor neodsuzoval západ za to, že dostatečně neprožívá utrpení milionů lidí. Pouze demonstroval na příkladech naše selektivní vnímání čínské historie. Víme o Velkém skoku, protože odsuzujeme komunismus. Ale ignorujeme čínskou historii jako celek. Jejich motivace racionalizujeme na bázi nám vlastních principů. Nepochopení jecnebezpecne, protože chybná interpretace vyvolává chybná rozhodnutí a na ně může přijít nepředvídatelná odpověď.
  GE níže shrnul osobní zkušenost. Jsou fakt jiní. Tři měsíce jsou tak akorát, aby člověk pochopil, jak moc.

 • Czertik
  23:24 20.11.2018

  danost
  " no všetci máte jasno v tom že ruský Sibír je osídľovaný Číňanmi ktorý tam stavajú fabriky (aké?) a nechcú zamestnávať Rusov.. Samozrejme ste tam nikdy neboli a fakty sú vycucané z prstu."

  Videl si ty gugl fotky ? tak kdo tam kaci ten les ? rusove nebo cinani ?
  a samozrejme, prosim o zdroj ze to sou rusove, kdyz ty chces zdroj ze to delaji cinani.
  prece jenom, bys mel bys schopen dostat tomu co chces po jinych ne ?

 • Danosť
  23:21 20.11.2018

  Superme
  Datum: 20.11.2018
  Čas: 16:23

  Danosť - Co jste to napsal za hloupost? Pokud Turci skutečně nakonec koupí Patrioty místo S-400, znamená to prohru Rusů (logicky) a výhru USA. Takhle to jen ukazuje skutečnou sílu Turků a konec konců i Rusů a Američanů. Je to právě důkaz, že Američané ono slovo dodrží, F-35 by Turkům nedodali, nedodali by jim ani motory na jejich projekt stíhačky atd. Byl by to podobný případ, jako v případě Indonésie, pokud zruší (a že je to pravděpodobné) koupi SU-35 a koupí místo nich F-16 (ta informace je na militaryboxu) protože se bojí Amerických sankcí. Pokud obě zakázky na koupi ruských zbraní budou zrušeny a ty země místo nich koupí zbraně americké, bude to odpověď pro ty, kteří si myslí, že americký vliv ve světě slábne.

  To je vtip či čo? Veď USA nechcelo Turkom predať patriot, tak Turek oznámili že kúpia S-400 USA kvôli tom nechceli Turkom predať F-35 no ked zistili že im to je jedno zarazu súhlasia aj s predajom Patriotov.. Takže výťaz je Turek USA porazený.

 • Danosť
  23:13 20.11.2018

  PavolR tie tvoje zdroje ale neukazujú kto je pôvodcom správy a ako prišli na tie počty čínskych robotníkov všetko je to len odhad. Tak isto tam nieje riadne zdokumentované o ktoré konkrétne firmy sa jedná ktoré nechcú zamestnať Ruských robotníkov.

 • Jirosi
  21:18 20.11.2018

  PavolR: Jen pro zajímavost, výš kde měli předsunuté základy ti Japonci. A k čemu jim to bylo.. Mobilita vyhrává války.

 • PavolR
  20:42 20.11.2018

  Jirosi:
  V Juhočínskom mori nie sú iba suroviny, ale hlavne jedna z najfrekventovanejších námorných trás, ktorú môže Čína z tých ostrovov kontrolovať a brániť, aby tak urobil niekto iný. Vieme predsa, aký malo toho času dopad na Japonsko, keď mu Američania tie trasy presekli.

 • Jirosi
  20:31 20.11.2018

  Fabius Maximus: "Nepamatuji si, kdy v Evropě nebo v USA byl poslední velký úspěšný infrastrukturní projekt - v USA snad za New Dealu, v Evropě Eurotunel. Poslední čínský spuštěný projekt - most z Hong Kong - Macao - Čuchai je něco, co na západě už postavit nikdo neumí - 55 km v moří, z toho 7 km pod hladinou v tunelu mezi dvěma umělými ostrovy, krása a něco neuvěřitelného. "

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  https://byznys.ihned.cz/c1-224...
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  https://www.vysokorychlostni-z...

  Hold to chce jen hledat a zajímat se. Velkých projektů se dělá hodně. Jen v Asii kde před tím nic nestojí se to pořádně propere v novinách.

 • Jirosi
  19:59 20.11.2018

  K technologické dominanci USA dnes, už tu něco poznamenal "Superme"
  Jen doplním pro neznalé. Společnost Microsoft nevyrobila skoro žádné počítače, přitom inkasuje skoro z každého pc na světě slušnou sumu. Apple se vydal stejným směrem, jeho app-store, i-tunes, a podobně vynáší víc než jím najímané montovny v Asii.

  K Čínsko-Ruskému kamarádství asi tolik.. Čína je schopna lokálně válčit z další jadernou velmocí Indii o par km posunutí hranic, v jihočínském moři pro získání nalezišť ohýbá mezinárodní právo až jen jak to jde. Jestli si myslíte, že na severní hranici nekouká jako na možný konflikt, tak jste trošku najivní. Protože tam je sakra pro co válčit, minimálně pro lístek do klubu zemí porcujících si bohatství Arktidy.
  Vám snad připadá, že vy se Číně vyráběli licenčně Ruské zbraně? Mně, tedy moc ne.. To asi k tomu jaký vztah má Čína k Rusku...
  Americké firmy se z Čínskými o patenty soudí. Rusko jen čumí jak jeho technologické know-how je bezpáteřně kopírováno.... Teď Rusko a jeho technologie Čína potřebuje, ale to nebude trvat věčně, viz přestavení stíhaček 5.gen v podobné době jako se k nim dopracovali Rusové. Ano, nejsou rovnocenné, těm Ruským. Ale za 10.let to můžou být Čínské stíhače 6. generace. A v Rusku budou stále přemýšlet jak dokončit nové motory pro Su-57.

 • major
  17:27 20.11.2018

  danny: Pomiňme osobu autora - rezidenta ŠtB (teda človeka, čo riadi niekoľko agentov), momentálne profesora na nechválne známej UJAK v Prahe .

  Komentár úslužne spomínajúci "kompetentní vedení strany a státu", či "Toto století ponížení a zápasů o modernizaci si vyžádalo život přibližně 50 milionů lidí." osobne ani zďaleka nemôžem považovať za výborný a to aj napriek svojim chabým znalostiam Číny.

  Je príznačné, že autor stavia čitateľom zrkadlo, keď vypočítava státisíce, či milióny mŕtvych, ktoré Západ údajne ignoruje, no najväčšiu masovú vraždu v dejinách ľudstva prejde frázou "století si vyžádalo život...".

  Snáď chýba odvaha pomenovať vinníkov, teda vtedajšie "kompetentní vedení strany a státu"?

  Napr. Frank Dikötter odhaduje (podľa údajov z nedávno sprístupnených miestnych straníckych archívov), že počas tzv. "Veľkého skoku vpred" zomrelo minimálne 45 miliónov ľudí v dôsledku hladomoru, prepracovania a násilia štátnych zložiek, z toho 2,5 milióna bolo ubitých, či umučených na smrť. (Len pripomínam, že autor komentára uvádza nankingských 300 000 mŕtvych ako príklad ignorancie Západu.)

  Ťažko možno autora zas - na oplátku - obviňovať z jeho nevedomosti, no ak nie nevedomosť tak jedine plánovitá ignorancia a manipulovanie. O to je to horšie.

  Inak to, že Západ sa o tejto masovej vražde dozvedel prvýkrát až po 36 rokoch (prvá informácia v angličtine vyšla v r. 1996) rozhodne nie je dôsledkom ignorancie západu, lež tutlaním "kompetentním vedením strany a státu".

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • Luky
  17:26 20.11.2018

  Ale vždyť je to zase ze Stratforu....pořád dokola.

 • damik
  17:16 20.11.2018

  Cinska invaze Sibire uz davno zacala a Cinani si uz Sibir zabrali pro sobe. Nejvetsi sranda je ze s tim Putka nemuze nic udelat, politicky nebo vojensky. Proste ta Sibir je zabrana miliony Cinsky civilistu a Cinska armada a rozvedka si uz to pohlida, aby to tam dopadlo jako v Tibetu.

  https://abcnews.go.com/Interna...

  The Chinese are invading Russia — not with tanks, but with suitcases.

  Alexander Shaikin, in charge of controlling the Russian-Chinese border, said on 2000 June 29 that 1.5 million people from China have illegally entered the Russian Far East over the past 18 months.

 • Luky
  16:48 20.11.2018

  Chlapi... za OT, že máte rádi přírodu +1, ale bacha na malthusiánské teorie (-11)....

 • Tesil
  16:39 20.11.2018

  Superme

  OT Za to,že máš rád přírodu +10,čím méně lidí tím lépe.

 • GlobeElement
  16:36 20.11.2018

  danny - západ nerozumí Číně, protože Asie je jiná planeta. Strávil jsem v Asii asi tři měsíce, žalostně málo na poznání ale dost na pochopení jedné věci - v Asii jsou jiné hodnoty, jiné uvažování, jiné priroty než v Evropě (anebo Americe). Co je u nás považováno za odporné jednání je v Asii vzorem (a naopak). Posuzovat dění v Asii a pokoušet se určit motivy a další kroky asijských zemí na základě zkušeností z Evropy je jako stavět ledoborec na základě zkušeností s horkovzdušným balónem.

  Tvrdit, že Čína něco udělá nebo neudělá, protože je to podle našeho západního uvažování výhodné či nevýhodné je fatální chyba.

  Číňané dnes osídlují Sibiř a kdo ví, jak se bude situace vyvíjet dál. Čína je může podpořit, vyvolat separatistické tlaky nebo je odepíše a nechá je tam pomrznout. A ti osídlenci jí budou stejně loajální i kdyby měli chcípnout.

  Čína bez přestávky existuje asi 3000 let. Uvažuje jinak, plánuje jinak. Má tolik času, že se nám o tom nesmí, tolik lidí, že jimi může dláždit ulice. Myslím, že se ještě budeme hodně divit.

 • Superme
  16:23 20.11.2018

  Rase - Naprostý souhlas s oběma příspěvky.

  Čína se skutečně mění ve stát, který bude vědět o každém občanovi, ale i cizinci, 24h denně. Pamatuji si, jak různá média přesně před tímto varovali, že se může stát na Západě. Kdo četl onen Orwellův román 1984 a zároveň ví, jaká je realita v Číně, musí z toho mít husinu.

  rasto123 - Čtyři nejprodávanější smartphony na světě jsou iPhony. Apple je za Samsungem druhý v počtu prodaných kusů a zároveň má zdaleka největší zisk.
  https://mobil.idnes.cz/nejprod...

  V televizích snad ani silnou značku nikdy neměli, tam vládne Samsung, LG nebo Philips. Xiaomi je v této oblasti daleko za těmito firmami. Krom toho zrovna spotřební elektronika neukazuje úplně technologickou vyspělost dané země.

  Danosť - Co jste to napsal za hloupost? Pokud Turci skutečně nakonec koupí Patrioty místo S-400, znamená to prohru Rusů (logicky) a výhru USA. Takhle to jen ukazuje skutečnou sílu Turků a konec konců i Rusů a Američanů. Je to právě důkaz, že Američané ono slovo dodrží, F-35 by Turkům nedodali, nedodali by jim ani motory na jejich projekt stíhačky atd. Byl by to podobný případ, jako v případě Indonésie, pokud zruší (a že je to pravděpodobné) koupi SU-35 a koupí místo nich F-16 (ta informace je na militaryboxu) protože se bojí Amerických sankcí. Pokud obě zakázky na koupi ruských zbraní budou zrušeny a ty země místo nich koupí zbraně americké, bude to odpověď pro ty, kteří si myslí, že americký vliv ve světě slábne.

  danny - Já třeba považuji pokles obyvatelstva v době automatizace za pozitivní. Ale možná to bude tím, že mám rád přírodu a je mi jasné, že čím víc lidí na tomhle světě bude, tím víc tuhle krásnou planetu budem drancovat a ničit. Navíc se nejlépe žije tam, kde je menší zalidnění, lidé si mohou v klidu dovolit barák se zahradou, zajít se psem nebo dětmi do lesa a né se mačkat v bytě 1+1 a dojít si maximálně do městského parku. V létě se zrovna do Rumunska chystám, protože tak divoké hory už v Evropě skoro nenajdete :)

 • danny
  15:10 20.11.2018

  PavolR: pro mě je relativně pochopitelná Moldávie, Rumunsko, Ukrajina. Bordel, ekonomická situace, nijak příkladně fungující stát. Ale úplně nerozumím tomu Pobaltí. Ano, poslední roky se plácají. Ale ten exodus byl celkem lineární i v dobách, kdy tam vše frčelo.

  Výborný komentář k tématu: http://casopisargument.cz/2018...

 • PavolR
  14:42 20.11.2018

  danny: Iste, majú to aj tie štáty dosť blbé + by som pridal aj Maďarsko, ale majú aspoň to šťastie, že im tam nikto nechce migrovať a majú akú takú spojeneckú "záchrannú sieť". Ono asi dosť veľa spraví životná úroveň a politická klíma.

 • PavolR
  14:32 20.11.2018

  Danosť:
  Môžete sa hrať na hluchého a slepého, no informácie, čo o stavoch v tom regióne prúdia už dobrých 10-15 rokov nie sú vycucané z prsta. Iba pre zaujímavosť:
  2006 - https://zpravy.aktualne.cz/zah...
  2010 - https://svet.sme.sk/c/5451005/...
  2010 - https://legacy.blisty.cz/art/5...
  2014 - http://www.armadninoviny.cz/ci...
  2015 - https://video.aktualne.cz/ze-s...
  2015 - https://www.svobodneslovo.com/...
  - https://www.mk.ru/economics/20...
  2018 - https://hlidacipes.org/proda-m...
  ...

 • danny
  14:24 20.11.2018

  PavolR: nedávno jsem koukal vývoje v demografii v různých regionech, a celkem mě překvapily dvě věci. Přesun z venkova do měst a z méně komfortních lokalit do pohodlnějších dělá celosvětově v posledních 25 letech tak cca 20%. Překvapivě bez ohledu na výchozí situaci. A druhá věc, která mě šokovala, jak se vylidnily země východní Evropy. ČR je na svém, Slovensko relativně ok, ale pak už je to docela masakr. Ukrajina, Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko... Ty čísla jsou šílený.

 • major
  13:40 20.11.2018

  GlobeElement: Prosím venuj pozornosť tomu, na čo reaguješ. Článok o Sibíri sem hodil StandaBlabol.

  Ja som ale svoju otázku adresoval "givicz" - ten sem totiž prilepil odkaz na článok o nelegálnych výruboch kúsok od slovenských hraníc - áno, na Ukrajine! Čo ma práve zarazilo.

  Bolo by fajn aspoň okrajovo sa držať témy článku.

 • Danosť
  13:03 20.11.2018

  Tak ked už niečo tvrdíte, snažte sa to aspoň doložiť lebo informácie založené na vašich domnienkach či pocitoch sú nám s prepáčením na hovno.

 • Danosť
  12:59 20.11.2018

  PavolR, je zvláštne že oficiálne štatistiky asi neexistujú alebo o nich neviete, no všetci máte jasno v tom že ruský Sibír je osídľovaný Číňanmi ktorý tam stavajú fabriky (aké?) a nechcú zamestnávať Rusov.. Samozrejme ste tam nikdy neboli a fakty sú vycucané z prstu.

 • PavolR
  12:49 20.11.2018

  Danosť:
  V čase rozpadu ZSSR žilo na území dnešného Ďalekovýchodného federálneho dištriktu asi 10,5M obyvateľov, kým dnes je to iba asi 8M. Dosť drastický pokles, ktorý ide na vrub hlavne ruskej populácii - klesla asi na 2/3 stavu z čias ZSSR, kým domorodé populácie pozvoľna rastú.
  Ťažko povedať, či existuje relevantná štatistika na počet Číňanov, pretože to by museli byť niekde riadne registrovaní s podľa možnosti legálnym trvalým pobytom - čo samozrejme dáva priestor ako na zľahčovania, tak aj nadsadzovanie reálnej situácie.

 • GlobeElement
  12:48 20.11.2018

  major - co na článku o nelegální těžbě na Sibiři čínskými těžařskými firmami nechápeš?

  A co to má společného s Ukrajinou? Ukrajina sahá až na Sibiř?

 • major
  12:35 20.11.2018

  Czertik: Čítal - nie je tak dlhý (na rozdiel od iných), zvládol som ho aj ja. Zrejme mám problém s pochopením českého textu, ale rusko-čínske vzťahy som v ňom nerozkľúčoval. Rád sa nechám poučiť.

 • Czertik
  11:50 20.11.2018

  major

  "givicz: Ako súvisí nelegálna ťažba na Ukrajine s rusko-čínskymi vzťahmi, prosím Ťa?"

  Hmm, cetl si ten odkaz co dal ? Evidentne ne, jinak by si tak pitomou otazku dat nemohl.

 • Danosť
  11:38 20.11.2018

  Superme
  Datum: 19.11.2018
  Čas: 20:46

  givicz - Je to sice trochu OT, ale když už si zmínil Turecko. Turci nakonec možná nakoupí Patrioty místo S-400, údajně o tom informují v Turecku média napojená na vládu.///

  Toto znamená len jediné a to výhru Turecka, prehru USA a stratu Ruska. Turecko zase dosiahlo čo si zaumienilo, protiraketový systém navyše nebude problém kúpiť F-35 Kedže S-400 bol hlavný problém predaja.. USA zase raz niekto ukázal že niesú jediný na svete čo im niečo predá aj za cenu ich sankcii.. A Rusko príde o peniaze z predaja.. Toto je dôvod prečo by nemalo byť USA hegemónom lebo by len všetkých vydierali a sankciovali ako sa im zachce. Po vzore Turecka sa teraz budú chovať aj iné krajiny lebo vedia že USA len straší a nevie dodržať slovo..

 • Danosť
  11:24 20.11.2018

  apache
  Datum: 19.11.2018
  Čas: 23:59
  Rusové odtamtud postupně zcela mizí, stejně tak ruské firmy. Jejich místo obsazují čínské podniky, které zaměstnávají výhradně Číňany////
  Poprosím ťa o zdroj informácií.

 • Czertik
  11:22 20.11.2018

  standa blabol
  nadherny link a anadherny priklad toho jak rusku - statu - mizi obrovske castky kvuli korupci a klientelismu a neschopnosti si ohlidat vlastni uzemi.
  Extreme to vinikne ve stovnani s linkem co sem dal givitz o ruskem plynovodu. A o tom,, ze ten co se postavi do ciny ma rusku prinest 400 mld.

  A ted kdyz si prectes ten clanek o tezbe na sibiri...tak rusko prijde o dane a trzby za vic nez 250 mld ( kolik je 100% kdyz 0,5% je 1,26 mld rublu ?).
  A to jde ujen o JEDNU cinskou firmu, a to nepocitam ostatni firmy a plochy uzemi.

  Takze jinymy slovy - kdyby si rusove dokazaly ohlidat jen svoje lesy na sibiri (a jen tak naokraj, nejsou to ty co se tam sazeli za stalina, aby se omezil negativni vliv sibirskeho vetru ?), tak by na nich vydelali jeste vic nez vydelaji na plynu do ciny.

  A to stromy jdou pripadne znovu vysazet a vyrust, plyn se ti neobnovi.

 • major
  11:15 20.11.2018

  givicz: Ako súvisí nelegálna ťažba na Ukrajine s rusko-čínskymi vzťahmi, prosím Ťa?

 • Czertik
  11:05 20.11.2018

  givitz
  jo, pekny clanek o tom, jak rusove zase budou vyvazet o neco vic plynu a budou mit o neco vetsi prijmy...jenze otazka je k cemu to vyuziji.

  Pokud zas na stavbu dalsich zbrani, bude to vyhazovanbi penez, oni potrebuji investovat hodne do infratstuktury.
  Vzdyt prumrna rychlost na transsibirske magistrale je ubohych 80 km/h. A kdyby ji modernizovali natolik aby tam mohly jezdit dvoupatrove nakladni vlaky 160-200....tak by to byl pro ne skutecne zlaty dul pro dopravu zbozi z ciny do evropy.
  Daleko vynosnejsi nez severni cesta pres tajici arktidu.

 • Rase
  10:53 20.11.2018

  rasto123:
  když už cituješ můj příspěvek (několikrát) tak to alespoň piš tak, aby to nevypadalo že jsi to napsal ty.

  O víkendu jsem se bavil s jednou holkou co pravidelně jezdí do Číny a okolí. Tvrdila že se čína za Si Ťin-pchinga neskutečně změnila, ve velkých městech jde lidem jen o zisk a jak člověka podělat. Když se chovají příjemně, tak je to jen kvůli tomu, že si od toho něco slibují. Dřív byl Zápaďák bůh a mohl si dovolit kde co, za problém mohl vždy číňan, dneska je lidem vtloukáno do hlavy, že zápaďák / turista je potenciální špión a mají vás nahlásit na policii (což moc nedělají jelikož se policajtů bojí a sami by měli záznam). Příroda a ony pěkné vesničky jsou oplocené, mají formu parku a vybírá se do nich vstupné. V podstatě u všeho se místní člověk musí prokazovat ID kartou a je tak snadno sledovatelný - jako s cizincem s váma pořád musí chodit číňan se svou kartou. Pokud zavedou onen testovaný bodový systém, tak to bude totálně v zádeli. Zkrátka dnešní Čína je podle ní neskutečně kapitalistický stát (v tom špatném) a rychle se blíží Orwellovskému "absolutnímu státu".
  Přitom čím víc na jih v Číně jdete, tím víc jsou lidé příjemnější a milejší. Nejlepší lidi jsou prý v Hongkongu a okolí. Čína zkrátka není místo, kde by člověk s naším myšlením chtěl žít. Uvidíme jak se situace vyvine, ale nedělejme z nich nějaké svatoušky, kterým se všichni snaží ublížit. Aktuálně jsou na cestě do dost nepříjemného režimu...

 • danny
  10:44 20.11.2018

  Fabius Maximus: výborné shrnutí, díky za příspěvek.

  GE: Jednou z velkých chyb při posuzování Číny je vycházení z průměrných hodnot. V Číně se potkává několik úplně oddělených vesmírů. Když se zprůměruje HDP na hlavu na pobřeží s vnitrozemím, speciálně západními a severo-západními oblastmi, tak to vychází, jak píšeš. Ale v reálu ta distribuce totálně nerovnoměrná. Nezapomeň, že v Číně dosud žije na venkově něco kolem 45% obyvatelstva, což je ve srovnání s urbanizací např. v USA s 18% jeden z faktorů, které komplikují srovnávání.

  Stejně tak není přesné tvrdit, že něco řídí stát. Fungování státu je dost odlišné od toho, co známe z evropských poměrů. I armáda je vpodstatě investiční fond, který si na svůj provoz, akvizice a vývoj musí vydělat. Proto spravuje široce diverzifikované portfolio majetku a zajišťující vše od produkce rýže, provozování hotelů, až po výrobu spotřební elektroniky. Nelze říct, že by tam fungoval nějaký státem řízený a rigidní program investic do vědy a výzkumu. Ten je financován velmi pragmaticky a přísně kapitalisticky.

  S tématem související je významný státní program "Rozvoj západu", jehož snahou je zmírnit exodus venkovského obyvatelstva z v provincií Čching-chaj a Kan-su a autonomních oblastech Tibet, Sin-ťiang či Ning-sia. Přes rozsáhlé investice do infrastruktury, investiční pobídky a tlak na firmy z oblastí s vysokým stupněm rozvoje pomocí daňových úlev atd..., aby investovali, výsledky neodpovídají očekávání.

 • PavolR
  10:41 20.11.2018

  Fabius Maximus:
  "...má zájem o ..., krytí severní hranice a z toho vyplývající strategickou hloubku..."
  A práve toto môže byť problém. Čo ak v určitom momente dospeje Čína k názoru, že to Rusko nedokáže zabezpečiť alebo sa naň nemôže spoľahnúť a musí sa o to postarať sama?
  Ďalšia vec - vzájomné zaručenie hraníc je síce fajn, ale čo sféry vplyvu? Myslím konkrétne Stredoázijske republiky. Stačí pozrieť, aký cirkus robia Rusi pre naše preniknutie do ich sféry vplyvu na Ukrajine a Gruzínsku.

 • GlobeElement
  09:43 20.11.2018

  Fabius - ano, máš v mnohém pravdu. Obecně je levnější suroviny nakupovat, než válčit o území. Proto dnes nikdo neválčí kvůli surovinám (ani kvůli ropě), ale nakupuje.
  V případě Sibiře má Čína naprosto luxusní pozici, protože produktovody z Ruska do Číny platí Rusko a suroviny z nich může koupit jen Čína, takže si diktuje podmínky.

  Ale s tou ekonomickou silou Číny to není tak horké. HDP na hlavu je v Číně víc než 7x nižší, než v USA a to tam mají řadu prázdných investic jen pro umělé navýšení HDP. Současná americká ekonomická opatření jen narovnávají nesmyslnou doložku nejvyšších výhod, která podrazila americké výrobce. Čína sice investuje do vývoje, ale vývoje jen něčeho, co řídí stát a i zde často na základě zakázky ze strany amerického zákazníka. Čínských know-how moc nenajdeš.

  Čína je velkou továrnou, to ano, ale používá cizí technologie.

  Vztah Čína-Rusko spíše připomíná vztahy Japonsko-Čína v třicátých letech minulého století. Čína byla velkým zákazníkem pro japonské průmyslové výrobky a zároveň zdrojem surovin. Pamatujete, jak to dopadlo?

 • Fabius Maximus
  09:25 20.11.2018

  Je třeba se podívat na svět realitou roku 2018, ne roku 1998.
  Čína je jednoznačně největší ekonomickou podle parity kupní síly a za pár let bude i při přepočtu podle USD. Její infrastruktura je špičková, zkuste si projít jejich letiště a železnice-rychlovlaky, něco takového neuvidíte v Evropě, ani v USA. USA má už na spoustě míst, včetně letiště JFK dle mého názoru infrastrukturu zemí třetího světa. Nepamatuji si, kdy v Evropě nebo v USA byl poslední velký úspěšný infrastrukturní projekt - v USA snad za New Dealu, v Evropě Eurotunel. Poslední čínský spuštěný projekt - most z Hong Kong - Macao - Čuchai je něco, co na západě už postavit nikdo neumí - 55 km v moří, z toho 7 km pod hladinou v tunelu mezi dvěma umělými ostrovy, krása a něco neuvěřitelného.
  Čína je největší automobilový trh, největším importérem ropy atd. V roce 2017 dělat obchod Evropy s USA 632 mld USD, s Čínou již 573 mld USD ( http://trade.ec.europa.eu/docl... a uvidíme, zda to bude letos nebo příští rok, kdy Čína bude největším obchodním partnerem EU.
  Čína má a bude mít svoje velké problémy, tak jak je měla a bude mít USA (třeba velká deprese v 30. letech 20. století) a Evropa, ale nyní jde neskutečně nahoru. Ta aktuální obchodní válka (cla) je pokusem USA zastavit rozvoj Číny, zejména je podráždil záměr čínské vlády nazvaný Made in China 2025, ale kterého se má Čína stát lídrem v inovacích a high tech oborech.
  Čína nemá zájem o ruské území, má zájem o ruské suroviny, krytí severní hranice a z toho vyplývající strategickou hloubku. Jasně, bývalé Manžusko, dnešní 3 severovýchodní provincie a část provincie Vnitřní Mongolsko, mají 120 mil obyvatel, což je 20 x víc než ruská území, která Manžusko obepínají za Amurem. Ale kde ti Číňané z velmi rozlehlých provincií u ruských hranic povětšinou bydlí? Ve středu a na jihu u pobřeží, naopak směrem k ruským hranicím hustota obyvatel rychle klesá a na jih od Amuru už není vetší, než na ruským územích na sever od něj. Číňané tam mají jen jedno větší město - Hei-he, které má stejně obyvatel jako ruský Blagovesčensk, který leží hned na druhém břehu Amuru. Navíc, když se podíváte na vnitřní migraci Číny, území při ruské hranici se vylidňují, lidé se stěhují do měst u pobřeží a na jih, kde je teplo (Kuang tung, okolí Šanghaje, Pekingu). Žádné milióny čínských rolníků, kteří by chtěli osídlit území na sever od Amuru neexistují, to je jen fantas těch, kteří si přejí konflikt Číny s Ruskem. Naopak Čína má problém najít dost čínských "kolonistů", kteří by osídlovali území Tibetu a hlavně ujgurského Sing-tiangu, který na rozdíl od Sibiře je učiněný ráj a pokud Číňané zajistí dost vody, bude to ze zemědělského pohledu nová Kalifornie. Navíc, proč tedy Čína neobsadí Mongolsko s 3,5 mil obyvatel a malinkou armádou, když surovin je tam taky dost, viz teď mega měděný důl a navíc se jedná o území na jih od ještě studenější ruské Sibiře.
  Čína má zájem o obchodování, ne připojování území a budoucnost vidí v teplých mořích a v obchodování s lidnatými zeměmi na jihu, viz její aktivity v jihočínském moři, umělé ostrovy, expanze do Pákistánu, Barmy atd.
  Si s Putinem uzavřeli definitivní dohodu o hranicích, byl to kompromis, i když více ustoupilo Rusko v části sporných, ale nijak pro něj důležitých, územích (ostrovy v řece Amur), ale teď je hranice vyřešena a tyhle dva státy už žádné hraniční spory nemají.
  Ekonomiky obou států jsou krásně komparativní - Rusko jako vývozce surovin a nově i potravin, krmiv a dovozce spotřebního zboží a Čína přesně naopak. Spolupracují navzájem v high-tech (letadla, vrtulníky, zbraně, vesmír), ale tam oba státy chtějí mít i vlastní výzkum a výrobu, protože vědí, že si žádný z nich nemohou dovolit v této oblasti být závislí na druhém.
  Mezi Ruskem a Čínou není žádná láska, je to vědomí výhodnosti dobrých vztahů a vědomí, že vzájemným konfliktem by oba státy mohly jenom ztratit a nic získat a naopak vzájemnou spoluprací oba vydělají ekonomicky a oba dva si přikryjí záda - Rusko proti tlaku na západě a Čína na jihovýchodě.

 • Trener
  05:06 20.11.2018

  Tak jestli je tohle pravda, tak Rusové prodělávají i na těch surovinách:
  https://zpravy.idnes.cz/cina-r...
  Někdy v minulosti jsem viděl tv dokument, že jim legálně efektivně vytěžují - plundrují lesy na Sibiři Japonci. Tak teď už nelegálně Číňani. Nemusíme chodit daleko, od nás a i z Polska je spousta vytěženého dřeva bez přidané hodnoty vyvezeno do zahraničí, nebo zpracováno cizími firmami. Pak také jeden známý - malý nábytkář kdysi nadával na Ikeu, prý dá zakázky, tak nakoupíte stroje, investujete a pak to utne.

 • Scotty
  23:59 19.11.2018

  rasto123
  Vás platí za příspěvek nebo co?

 • apache
  23:59 19.11.2018

  danny: Zato ty to nevíš určitě. Že historicky tam moc lidí nežije je sice fakt, za který ovšem nemůžeš schovat problémy, které tam vznikají poslední desetiletí. Rusové odtamtud postupně zcela mizí, stejně tak ruské firmy. Jejich místo obsazují čínské podniky, které zaměstnávají výhradně Číňany a plundrují co se dá. Na ruské zákony zcela kašlou, chování těch firem je zcela predátorské. O kolonizaci Sibiře Číňany nikdo snít nemusí, ta už se děje ať už si to fandové Ruska připouští či ne. Pravověrní rusofilové budou vše vydávat za práci zlých západních médií a dokud to nahlas neřekne sám velký Vladimir Vladimirovič Putin, budou to odmítat přijmout.

 • rasto123
  23:53 19.11.2018

  "Hodně zajímavé. Oteplování vztahů mezi Ankarou a Washingtonem by mohlo naznačovat i plánované nakoupení amerických motorů pro vyvíjený turecký letoun TF-X a oklikou i nákup německých motorů pro tanky Altay. Pro Ankaru je zkrátka obnovení dobrých vztahů se Západem velice důležité - tedy alespoň na nějaké snesitelnější úrovni než jaké jsou v poslední době. Hra je to ale rozhodně docela nepřehledná, tak snad brzy budeme vědět něco konkrétního. Ono to vyhrocení vztahů a pak ústupky z obou stran, vypadají fakt divně, ale Trumpovi to očividně vychází. On i ten Erdogan očividně hraje jinou hru doma kvůli voličům a jinou venku (kde jde o velké peníze)." Celá kauza je ta tam. Nič sa nestalo. Už sú tu iné kauzy." Turecko do EU už tak skoro nepôjde, ale... budú miešať karty.

 • rasto123
  23:50 19.11.2018

  "Superme:
  Hodně zajímavé. Oteplování vztahů mezi Ankarou a Washingtonem by mohlo naznačovat i plánované nakoupení amerických motorů pro vyvíjený turecký letoun TF-X a oklikou i nákup německých motorů pro tanky Altay. Pro Ankaru je zkrátka obnovení dobrých vztahů se Západem velice důležité - tedy alespoň na nějaké snesitelnější úrovni než jaké jsou v poslední době. Hra je to ale rozhodně docela nepřehledná, tak snad brzy budeme vědět něco konkrétního. Ono to vyhrocení vztahů a pak ústupky z obou stran, vypadají fakt divně, ale Trumpovi to očividně vychází. On i ten Erdogan očividně hraje jinou hru doma kvůli voličům a jinou venku (kde jde o velké peníze)." Celá kauza je ta tam. Nič sa nestalo. Už sú tu iné kauzy.

 • rasto123
  23:45 19.11.2018

  Pardón !!! neviem vymazať príspevok !

 • rasto123
  23:43 19.11.2018

  "Dlh pre USA momentálne a v blízkej budúcnosti nepredstavujú existenčný problém. To všetko platí pokiaľ budú USA na špičke sveta v technológiách. Jednoducho majú dôveru investorov a nik sa o svoj nakúpený dlh USA nebojí. FED môže ešte (čo robia všetky centrálne benky) jednoducho znižovať dlh cez infláciu. Samozrejme, že to ide na úkor ľudí - nie len v USA, ale po celom svete - ale ako je historicky dané, i tak má USD veľkú dôveru. Čo nevylučuje, že ak USA stratia svoje postavenie technologického lídra, že raz nepadnú na hubu .... ale to je ešte určite na dlho ...."

  Duško, Ty si predstavuješ USA ako v rokoch 60. Moja dcéra tam žije a vidí tú spoločnosť . A to je chemická technologička vo výskume. USA je stratené, Dávajú úžasne podmienky, ale... Čína , Rusko. Austrália.. dávajú tiež dobré a doma.

 • rasto123
  23:36 19.11.2018

  "Dlh pre USA momentálne a v blízkej budúcnosti nepredstavujú existenčný problém. To všetko platí pokiaľ budú USA na špičke sveta v technológiách. Jednoducho majú dôveru investorov a nik sa o svoj nakúpený dlh USA nebojí. FED môže ešte (čo robia všetky centrálne benky) jednoducho znižovať dlh cez infláciu. Samozrejme, že to ide na úkor ľudí - nie len v USA, ale po celom svete - ale ako je historicky dané, i tak má USD veľkú dôveru. Čo nevylučuje, že ak USA stratia svoje postavenie technologického lídra, že raz nepadnú na hubu .... ale to je ešte určite na dlho ...."

  Duško, Ty si predstavuješ USA ako v rokoch 60. Moja dcéra tam žije a vidí tú spoločnosť . A to je chemická technologička vo výskume. USA je stratené, Dávajú úžasne podmienky, ale... Čína , Rusko. Austrália.. dávajú tiež dobré a doma.

 • danny
  23:25 19.11.2018

  Rase: dobrý postřeh. Myslím, že v tomto kontextu je třeba vnímat i kauzu saúdského novinare

 • rasto123
  23:23 19.11.2018

  "Dlh pre USA momentálne a v blízkej budúcnosti nepredstavujú existenčný problém. To všetko platí pokiaľ budú USA na špičke sveta v technológiách. Jednoducho majú dôveru investorov a nik sa o svoj nakúpený dlh USA nebojí. FED môže ešte (čo robia všetky centrálne benky) jednoducho znižovať dlh cez infláciu. Samozrejme, že to ide na úkor ľudí - nie len v USA, ale po celom svete - ale ako je historicky dané, i tak má USD veľkú dôveru. Čo nevylučuje, že ak USA stratia svoje postavenie technologického lídra, že raz nepadnú na hubu .... ale to je ešte určite na dlho ....

  00
  "

  A čo keď už nebudú na tech, vrchole? Telefóny strácajú , strácaju telky... Huawey som nevedel vysloviť, majú topku vo foťákoch, Xiaomy, či ako sa to píše, valcujú telky... USA stráca prvenstvo všade.

 • rasto123
  23:13 19.11.2018

  "K tomu strategickému spojenectví je dnes pěkný článek na iDnes:
  https://zpravy.idnes.cz/cina-r... to to je samozrejme článok bulvárny a založený na staršom článku niekde v "strednoprúde", ktorý už bol vyvrátený. Čína zatiaľ nevie vydrancovať tajgu a ani to nepotrebuje.

 • givicz
  23:08 19.11.2018

  Shanghai Cooperation Organisation - Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Joint military counter-terrorism exercises of the SCO “Peace Mission-2018”
  миссия мира-2018
  https://www.youtube.com/watch?...


  StandaBlabol kde já něco podobného četl :)

  Svět bez obalu: Velký ukrajinský problém: nelegální těžba dřeva. Co se stane, když jsou dřevorubci odhaleni?
  https://www.seznamzpravy.cz/cl...
  Lesnictví je hlavním zdrojem příjmů Ukrajiny, ale ilegální těžba dřeva zde probíhá téměř bez jakékoliv kontroly. Podle šetření, které zde provedla britská organizace Earthsight, je více než 40 % ukrajinského dřeva, které je vyváženo do Evropské unie, vytěženo nelegálně.

 • dusan
  23:04 19.11.2018

  givicz

  Sú dvaja chlapíci ....
  Jeden má dve vysoké, atraktívnu prácu, super frajerku, športové auto, nový byt a 150 000 eúr dlhu.
  Druhý býva sám pod mostom, bezdomovec, bez vzdelania, ale s nulovými dlhmi.

  Kto je na tom lepšie ?

  Samozrejme i pre toho prvého je dlh problém, ale je snáď jasné, že je na tom lepšie ako ten druhý ....

  To isté platí USA vs Rusko či Čína.

  Dlh pre USA momentálne a v blízkej budúcnosti nepredstavujú existenčný problém. To všetko platí pokiaľ budú USA na špičke sveta v technológiách. Jednoducho majú dôveru investorov a nik sa o svoj nakúpený dlh USA nebojí. FED môže ešte (čo robia všetky centrálne benky) jednoducho znižovať dlh cez infláciu. Samozrejme, že to ide na úkor ľudí - nie len v USA, ale po celom svete - ale ako je historicky dané, i tak má USD veľkú dôveru. Čo nevylučuje, že ak USA stratia svoje postavenie technologického lídra, že raz nepadnú na hubu .... ale to je ešte určite na dlho ....

 • StandaBlabol
  22:27 19.11.2018

  K tomu strategickému spojenectví je dnes pěkný článek na iDnes:
  https://zpravy.idnes.cz/cina-r...

 • Tesil
  22:12 19.11.2018

  Protože pro Čínu je národní suverenita důležitější než lidská práva je jasné,že s Ruskem se v tomto bodě shodnou.V případě spojenectví odpadnou třecí plochy.
  Jinak zde citovaný G.Friedman je určitě vzdělaný člověk ovšem s bujnou fantazií.

 • Rase
  21:23 19.11.2018

  Superme:
  Hodně zajímavé. Oteplování vztahů mezi Ankarou a Washingtonem by mohlo naznačovat i plánované nakoupení amerických motorů pro vyvíjený turecký letoun TF-X a oklikou i nákup německých motorů pro tanky Altay. Pro Ankaru je zkrátka obnovení dobrých vztahů se Západem velice důležité - tedy alespoň na nějaké snesitelnější úrovni než jaké jsou v poslední době. Hra je to ale rozhodně docela nepřehledná, tak snad brzy budeme vědět něco konkrétního. Ono to vyhrocení vztahů a pak ústupky z obou stran, vypadají fakt divně, ale Trumpovi to očividně vychází. On i ten Erdogan očividně hraje jinou hru doma kvůli voličům a jinou venku (kde jde o velké peníze).

 • givicz
  21:14 19.11.2018

  PavolR já v rychlosti projel Idnes, seznam, lidovky a nula... je to přelom... z Turecka, které mělo samo nedostatek plynu se stává ENERGY-HUB jihu Evropy.. zároveň staví s Ruskem i novou jadernou elektrárnu...

  Supreme
  Superme západ už není co býval ... USA jsou zadlužené až po uši, cla ne cla deficit obchodu mezi USA a Čínou stále roste...
  https://www.patria.cz/zpravoda...

  dluh USA a kdo za něj může...
  https://www.zerohedge.com/site...
  https://www.zerohedge.com/news...

 • PavolR
  20:53 19.11.2018

  givicz:
  Pozor, tie vojny viedli v časoch, kedy bolo Nemecko autokratické, naproti tomu demokratické sa boli schopní zbližovať aj v medzivojnovom období - než nastúpil Hitler. V prípade Ruska a Číny máme nie jednu, ale dokonca dve autokratické režimy, v ktorých vedenie nezodpovedá žiadnym kontrolným mechanizmom a zároveň majú cez kontrolu médií obrovský vplyv na verejnú mienku obyvateľstva, čo sú v oboch prípadoch akcelerátory vzniku prípadného konfliktu. Preto sú spojenectvá takýchto režimov mimoriadne nestabilné, pokiaľ len medzi nimi nie je tvrdý klientský vzťah nadriadeného a na ňom existenčne závislého režimu.

  Áno, v niektorých správach som to videl, len už neviem či na slovenskej STV alebo maďarskom ATV. :-)

 • Superme
  20:46 19.11.2018

  Ty země nebyli nikdy spojenci a ani pravděpodobně nikdy nebudou. Jejich zájmy ve Střední nebo Jihovýchodní Asii jsou prostě odlišné. Obě země chtějí být velmocemi - ani jedna té druhé nebude chtít ustupovat. Navzájem se podporují hlavně kvůli USA, protože na jedny jsou uvaleny sankce a na druhé cla. Pro obě země je ale minimálně z ekonomického, a tedy i geopolitického, pohledu mít lepší vztahy se Západem než s Čínou/Ruskem.

  givicz - Je to sice trochu OT, ale když už si zmínil Turecko. Turci nakonec možná nakoupí Patrioty místo S-400, údajně o tom informují v Turecku média napojená na vládu.

  https://blisty.cz/art/93498-mi...

 • givicz
  20:25 19.11.2018

  PavolR .. Francie a Německo spolu v novodobých dějinách vedly dvě velké války a jací jsou dnes přátelé...

  Jinak nedá mi to... dnes se udála velká akce s mezinárodním ekonomickým dosahem, kdy české noviny mlčí jako obvykle.... dnes byla slavnostně v Istambulu zprovozněna mořská část Tureckého proudu... jedná se o dvě trubky.. délka 930 km, hloubka v některých místech až 2,2 km, síla stěny trubky 4 cm průměr trubky 813 mm.. podpis dohody v roce 2016... mořská část dokončena v roce 2018... plynovod bude zásobovat Turecko a zároveň druhou trubkou další evropské státy... zprovoznění pozemní části rok 2019...

  Путин и Эрдоган открывают морской участок "Турецкого потока". Полное видео ( Putin a Erdogan otevřeli mořskou část Tureckého proudu - plné video)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Bulhaři na jejichž území měl původně plynovod ústit (a kteří na nátlak západu to odmítli) se teď musí chytat za vlasy... z Turecka se právě stává velký ENERGY-HUB Ruského plynu do Evropy na který se budou muset připojit i Bulhaři (tranzitní poplatky půjdou do Turecka)

  Rusko / Čínský plynovod Síla Sibiře má být dokončen 20. prosince 2019. Smlouva je uzavřena na 30 let a cena smlouvy je odhadována na 400 miliard dolarů.

 • PavolR
  19:59 19.11.2018

  danny:
  Amurská oblasť a Prímorský kraj majú dokopy necelých 2,8M obyvateľov. Doslova a do písmena medzi nimi ležiaca čínska provincia Heilongjiang má cez 38M obyvateľov. Geograficky je to prakticky totožná oblasť s porovnateľnými životnými podmienkami.

  givitz:
  V prvej polovici 40 rokov 20. storočia dávalo mnohým zmysel, že Tretia ríša a Západ nakoniec ukončia nepriateľstvo a spojenými silami zničia ZSSR. Nestalo sa.
  Čína ruské suroviny dokáže získať bez ohľadu na to, či sa Rusko položí alebo nie, ale Západ ako odberateľa svojich výrobkov potrebuje v relatívne dobrej kondícii.
  Ako partnerský priemyselný gigant by bolo pre Rusko ideálnejším a hlavne bezpečnejším spojencom Japonsko (a naopak), hlavne, že postoj japonskej spoločnosti voči Rusom vo všeobecnosti je taký obozretne pozitívny. Len to by museli Rusi najprv prehltnúť trpkú pilulku japonských územných požiadaviek, ktorá im zatiaľ akosi nechce a nechce prejsť cez hrdlo.

 • givicz
  18:56 19.11.2018

  Mě osobně to spojení také dává smysl, kde se dává dohromady továrna světa (Čína) a surovinová velmoc (Rusko), které navíc mají společnou hranici díky které je přerušení tohoto spojení z venku prakticky nemožné...

  Jinak:
  USA mohou prohrát válku s Ruskem i Čínou, varují experti
  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • overitzda0
  18:40 19.11.2018

  Neni se ceho bat. Pokud bude valka s Ruskem nebo s Cinou, tak tito zeme urcite nebudou spolupracovat a radeji se navzajem znici aby udelali radost Zapadu :-) O tom, ze Rusko a Cina jsou "prirozene" nepratele posloucham uz takovych 10 let. Od zapadnich medii. Zatim to vypada, ze jsou si cim dal vice bliz. Rozdelit Cinu a Rusko byl skvely diplomaticky tah USA. Nenavist USA vuci temto zemim ale udelala trhliny do teto strategie. Myslim, ze je uz prilis pozde aby USA vrazili kul. Uvidime. My jsme si uz stranu vybrali.

 • danny
  18:35 19.11.2018

  Apache: obě strany určitě vědí, jak to kolem jejich hranice vypadá. Jen si nejsem jistý, jestli to víš ty. Jsou prostě na zemi místa, kde tak nějak historicky moc lidí nebydlí. A překvapivě nejen v Rusku. Taková místa jsou i v USA, Kanadě a překvapivě i v Číně. Co se týče toho přečíslení v některých oblastech, je potřeba koukat nejen na procenta, ale i na absolutní čísla.
  Kolonizace Sibiře desítkami milionů Číňanů je zase vlhký sen salónních rusofobu.

 • givicz
  18:26 19.11.2018

  doplním ke Rusko / Čínskému cvičení Vostok 2018 vojenská přehlídka (cvičení se mají opakovat v tomto rozsahu každých 5 let)
  https://www.youtube.com/watch?...


  briefing pro vojenské atašé a zástupce médií o cvičení "Vostok 2018"
  https://www.youtube.com/watch?...
  nejvíce mě fascinuje jak si to tam zástupci západních armád natáčejí telefonem (je tam vidět i český zástupce).. přitom kdyby si to pustili na youtube tak to mají praktičtější :)

 • SofF
  18:24 19.11.2018

  klasické partnerství z rozumu. Sice na první pohled vypadá že RF tahá za kratší konec ale to je pouze první pohled, další ukáže působivé možnosti. ČLR je pro menší okolní státy přirozený protivník a obávají se oprávněně pohlcení, proto jich většina ochotněji spolupracuje s Ruskem a je pro ně požehnání že se ekonomicky zvedá. I ta mongolská rota má důležitou symboliku. Jestliže se o RF říká že má málo spojenců tak ČLR ještě méně, je to vlastně samonosný svět sám pro sebe. Přirovnal bych obě mocnosti k bojovníkům co se sice moc rádi nemají, ale ani nemají důvod k zášti, takže chápou že když si kryjí záda mají život mnohem bezpečnější. A o to jde aby centrum Asie a sever byl bezpečným týlem.
  A k udávané závislosti Amerika vs Čína, rozhodně to není tak jednostranné jak západní autoři udávají. Spousta věcí i dost kritických pro US armádu se vyrábí v Číně nebo v blízkém okolí kam čínské rakety doletí velmi rychle.
  Navíc, rostoucí čínské námořnictvo má úplně jiné zdroje než tehdejší zoufalé Japonsko které do akce hnal nedostatek surovin, takže vše vsadili na jednu kartu. Tady jde hlavně o to kdo vydrží válku nervů aby se v očích světové veřejnosti nestal agresorem. Když Japonci zaútočili tak americká morálka byla vysoká, když byl Vietnam tak velmi nízká. A pokud by zaútočili jako první na Čínu tak by padla k bodu mrazu.

 • apache
  17:44 19.11.2018

  Nemůžu si pomoci, ale dosti mi to připomíná přátelství mezi SSSR a Německem před a během prvního období 2.sv.

  Pro ruskou propagandu stále stavěné na hrozbě ze západu je to příhodné, ostatně pro mnoho Rusů a rusofilů je stále vlhkým snem velká aliance Číny a Ruska zadupávající do země zlé USA a dekadentní Evropu. Ale představitelé a vůdci jak Ruska tak Číny moc dobře ví, že největším potenciálním protivníkem jsou sami sobě navzájem. Obě strany ví moc dobře, jak vypadá situace na hranicích Ruska a Číny. Demografický tlak z Číny je ohromný a promítá se do pohraničních oblastí v Rusku. Ta vojenská "spolupráce" je spíš než sladěním společných postupů ve skutečnosti poznáváním nepřítele.

 • Pigtail
  17:39 19.11.2018

  Na tom cvičení je nejlepší když tam čínani používají kopie BVP na které nikdy nedostali licenci :D blahosklonot rusů mě překvapuje

 • danny
  16:25 19.11.2018

  dusan: přesně, Čína a Rusko jsou do spolupráce donuceny spíš násilím. Na druhou stranu to neznamená, že z rodiči domluveného manželství nebo sňatku z rozumu nemůže být nakonec trvanlivý, oboustranně prospěšný vztah. Ale vzhledem k tomu, že dnes není z čeho odhadnout vývoj vnějších tlaků (sankce, cla, napětí v zájmových oblastech, jako Kašmír, Jihočínské moře atd...) je celkem nemožné odhadnout, jestli si začnou konkurovat, nebo naopak usoudí, že přes vzájemné antipatie nezbývá, než si navzájem krýt záda.

 • dusan
  16:11 19.11.2018

  Je naozaj úsmevné neustále fabulovanie veľkých "spojencov" Ruska proti "zlému" západu. Či už je to priamo BRICS, alebo často jednotlivý členovia tohto neformálneho klubu.

  Čína je brutálne pragmatická a skrátka využíva Rusko pre seba. To samozrejme neznamená, že to nemôže byť užitočná pre oboch, ale Čína si určite dá pozor na to aby to prekročilo určitú hranicu ... napr. i dodávky surovín z Ruska si Čína stráži tak aby nemala veľkú závislosť na Rusku, hoci by mohla určite odoberať viac ....

  Skrátka je to "manželstvo z rozumu" a všetky snahy robiť z toho "milenecký vzťah" sú vyslovene smiešne ....

 • GlobeElement
  16:11 19.11.2018

  Dejwman - copak snad pochybujete o tom, že ruská vláda s pokorou přijme výsledky referenda o sebeurčení obyvatel východní Sibiře?
  Stejně jako se podřídila vůli lidu na Krymu?

 • Dejwman
  15:44 19.11.2018

  - Kde se nachází největší nerostná ložiska v Rusku...?
  - Který stát s touto částí Ruské federace sousedí...?
  - Čí obyvatelé významně osidlují tyto části RF a začínají v některých z těchto
  částí převyšovat původní obyvatelstvo...?

  Toť asi vše k budoucnosti voj. aliance Ruská federace - Čína...

 • J. R.
  14:50 19.11.2018

  Čína nepotřebuje Rusko a naopak. Práce pana Kashina je informační boj pro západní publikum.

 • PavolR
  14:01 19.11.2018

  GAVL:
  Máte dosť provinciálny a zastrený pohľad na problematiku. Pre mocnosť, akou Čína nesporne je, je neporovnateľne dôležitá kontrola obchodných trás, ktorou do nej suroviny prúdia (a naspäť jej produkty), než držba surovín samotných. Preto si buduje všetkými možnými smermi obchodné cesty, ktoré chce mať aj patrične pod kontrolou.
  Teraz sa v dôsledku otepľovania stále viac rysuje výhodná námorná cesta popri severnom pobreží Ruska, ktorej kontrola je dôležitá a tiež je v hre možnosť prepojenia ázijského a amerického kontinentu mostom a vytvoriť ďalšiu výnosnú dopravnú tepnu. Územie, kde sa budú v budúcnosti tieto dve komunikácie križovať, resp. kadiaľ budú prechádzať, bude neporovnateľne väčším lákadlom, než nejaké suroviny a pre Čínu nemusí byť výhodné spoliehať sa na takého partnera ako je Rusko. To nemôžu do takej miery ovládnuť ako povedzme Pakistan, a nahovoriť mu, aby im dovolilo stavať na vlastnom území čínske základne ...

 • danny
  13:56 19.11.2018

  Miroslav: v podstatě souhlas. Chtěl jsem pouze poukázat na tu nestálost vztahů a nesmyslnost odhadů kdo s kým na základě nějaké ideologie nebo bůh ví čeho. A že občas nějaké neuvážené akty mohou vést sice k logickým, ale ne úplně pozitivním výsledkům - viz. když GB a FR poslaly před válkou Stalina do háje, uzavřel obratem Molotov-Ribentrop.
  Hezkou flexibilitu momentálně ukazuje Trump se Saudy a to samé s nimi předváděli Rusové v Sýrii. V Alepu jim stříleli žoldáky, ale jinak spolu uzavírali jeden kontrakt za druhým. Ta velká politika je mnohem barevnější, než si občas připouštíme.
  Těch variant možného vývoje čínsko-rusko-usa-indie a nevím kdo ještě vztahů je bezpočet.

 • Miroslav
  13:31 19.11.2018

  danny: Na to aby človek vedel predpovedať budúcnosť nemusí byť nutne potomkom Baby Vangy. Stačí sa ohliadnúť do minulosti. ZSSR a Nemecko uzavreli strategické partnerstvo a keď spolu zrazili na kolená celú kontinentálnu Európu, začali sa mastiť medzi sebou. Keď ZSSR spolu s USA porazili Nemecko, začali sa mastiť medzi sebou (aj keď len v zastúpných konfliktoch vo Vietname či Kórei). Každý má svoje záujmy... USA potrebujú čo najdlhšie udržať Status quo. Čína zase sníva svoj sen o statuse svetovej veľmoci čo nevyhnutne povedie k stretu s USA. Rusi majú úplne iné problémy. Rusko sa len bude musieť v správnej chvíli rozhodnúť na ktorú stranu sa pridať.

 • danny
  13:20 19.11.2018

  I konkurující si mocnosti si občas dokážou vytyčit sféry vlivu - viz. Jaltská konference - a respektovat je. A v tu samou dobu spolu dokáží bojovat o jiný region, kde karty nebyly rozdány předem - např. Korejská válka. Aby pak v jiné situaci zase uzavřely separátní spojenectví, např. Čína s USA při podpoře Pol-Pota v Kambodži proti Vietnamcům, nebo SSSR a USA při podpoře Iráku proti Íránu.
  Ne vždy vede k válce přímé teritoriální ohrožení - viz. Japonsko před II.sv. válkou. Jak Čína, tak Rusko, jsou momentálně pod silným ekonomickým tlakem, který v mnoha aspektech nese prvky agrese. Vzhledem k tomu, že na tento tlak nemají adekvátní odpověď pomocí ekonomických nástrojů (veškeré aktivity na obou stranách jsou jen o zmírňování ničivosti dopadů), není nějaká "obrana" jinými nástroji úplně vyloučená.

 • GlobeElement
  12:59 19.11.2018

  GAVL - pokud nebude severomořská ropa patřit Číně, je jí jedno, od koho ji bude nakupovat.
  Nemá žádný důvod podpořit (za vlastní peníze) jednu zemi proti jiné.

 • Slavoslav
  12:53 19.11.2018

  GAVL

  Cina ma "svoje" naleziska ropy inde a urcite nespolieha a ani neplanuje spoliehat na Rusko. A ci je zaujmom Ruska mat priamo na hraniciach buduceho hegemona po pripadnej ekonomickej ci vojenskej porazke USA? Tiez si nemyslim

  Uz takto Cinania maju navrch a diktuju Rusku obchodne podmienky

 • Pepin Nešpor
  12:44 19.11.2018

  Ty papirove pocty vojaku a hlavne techniky by me zajimaly. Myslim ze dle skutecnosti jeto uplne jinde.
  To pocitaji techniku i z muzea z celeho ruska ne??

 • Miroslav
  12:38 19.11.2018

  Plne súhlasím s názormi nižšie. Rusko a Čína môžu byť partnermi v ekonomickej ale nie politickej rovine. Rusko nemá záujem o to, aby sa Čína výrazne vojensky posilnila. Rast čínskej sily len spôsobí nárast jej mocenských ambícií a to nie je Ruským záujmom. Ak by som sa mal zahrať na proroka tak tretia svetová vojna bude mať rovnaké strany ako tá druhá akurát teraz sa nebude tiahnuť na Berlín ale na Peking. Ak by k takému stretu došlo a Rusko by sa strategicky pripojilo k USA, tak by mohli nielen poraziť regionálneho rivala ale aj obnoviť svoje veľmocenské postavenie. Ak by sa Rusko pridalo na stranu Číny a spolu by povedzme porazili USA tak Číne by už nič nestálo v ceste aby pohltila aj celé Rusko.

 • GAVL
  12:38 19.11.2018

  Pánové zapomínáte na budoucí konflikt o ropu a plyn v severním ledovém oceánu.
  Čína nemá politický argument na nárok na tamní oblasti. Takže pokud chce levně ropu a plyn z tamní oblasti tak je v jejím zájmu mocensky podepřít ruské nároky.
  To samé je i zájmem Německa a pokud má nějaký zájem Německo , tak je to v podstatě i naším zájmem.
  Takže tu máme určitý zájem vytvořit euroasijskou mocnost složenou nejen z Ruska a Číny.

 • jj284b
  12:22 19.11.2018

  ak tam Cina poslala 3500 vojakov, tak neslo o ziadne vytvaranie aliancie, ale o obycajne omrknutie si potencionalneho supera...

 • PavolR
  11:04 19.11.2018

  Takže Čína poslala na cvičenie 3 500 vojakov a Rusko ich tam nahnalo 300 000. :-D A preto sa stalo dvojnásobne väčším a tým pádom základom pre novú dimenziu vzťahov s Čínou?

 • GlobeElement
  11:03 19.11.2018

  Velice pochybuji o možnosti jakékoliv aliance Číny a Ruska. Ze strategického hlediska jsou to spíše soupeři. Neexistuje žádný společný nepřítel, který by si činil nároky na území Ruska nebo Číny. Rusko nemá žádný důvod podpořit eventuální nároky Číny na oblasti, kde se Čína střetává s Filipínami nebo jinými státy. A proti obchodním konkurentům či obtížně se chovajícím obchodním partnerům se vojenské koalice netvoří (nemají smysl).

  Co smysl má je otupit možné napětí kvůli sporným pohraničním oblastem.