Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Corsac 8×8 na výstavě IDEB 2016; větší fotoOn War | On PeaceSamuel Kolesár

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition Bratislava) nové kolové bojové vozidlo pěchoty Corsac 8×8.  Vozidlo Corsac vzniklo za spolupráce slovenských firem MSM Martin, EVPŮ a Konštrukta Defence.

Corsac vychází z rakouského transportéru Pandur II od společnosti Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge, respektive se jedná o licenční vozidlo vyráběné českou zbrojařskou společností Czechoslovak Group.

Vozidlo Corsac ve standardní konfiguraci váží 19,8 t, má délku 7,43 m, šířku 2,67 m, výšku 2,95 m a světlá výška vozidla je 0,45 m.

Balistická ochrana odpovídá standardu NATO STANAG 4569 Level 2 ( 7,62×39 mm API ), ochrana proti minám pak STANAG 4569 level 3A / B ( 8 kg TNT kdekoliv pod podvozkem) .

Na vozidlo je možné instalovat také přídavné pancéřování, které zvýší odolnost na standard  STANAG Level 3 ( 7,62×51 mm AP ) nebo Level 4 ( 14,5×114 mm AP ).

Tříčlennou posádku vozidla tvoří velitel, řidič a střelec. Ve vozidle je možné přepravit šest členů výsadku nebo užitečný náklad o celkové hmotnosti 9,5 t. Corsac je poháněný vodou chlazeným šestiválcovým dieselovým motorem Cummins ISLe HPCR o obsahu 8,9 l, výkonu 336 kW (450 koní) s nevyšším točivým momentem 1637 Nm.

Motor, splňující emisní normu EURO 2, je spojen s automatickou převodovkou s šesti rychlostmi pro jízdu vpřed a jednou pro jízdu vzad. Maximální rychlost vozidla na silnici je 115 km/h a rychlost plavby je 10 km/h, dojezd při jízdě na silnici je 650 km.

Vozidlo Corsac je vybavené bezposádkovou dálkově ovládanou věží Turra 30 slovenské konstrukce. Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel).


Corsac 8×8 na výstavě IDEB 2016; větší fotoOn War | On Peace, Samuel Kolesár

V případě přáni zákazníka je možné do věže Turra 30 instalovat americký kanón  Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

Vozidlo Corsac je vybaveno systémy na ochranu před nukleárními, biologickými a chemickými zbraněmi, které tvoří filtroventilačního sytému FVZ-98M, detektoru toxických látek RAID XP a dekontaminační soupravy OS-3M.

Obrněné vozidlo Corsac představené na letošním veletrhu IDEB jasně cílí na Ozbrojené síly Slovenské republiky, které  v současné době hledají náhradu za letité transportéry OT-64 SKOT.

Slovenská vláda sice oznámila, že nakoupí polská obrněná vozidla Rosomak, respektive jejich variantu Scipio osazenou slovenskou věží Turra 30, nicméně k dodávce vozidel zatím nedošlo. Je otázkou, zda Slovensko zůstane u volby polských vozidel, nebo se rozhodne pro Corsac, či do hry zasáhnou další hráči.

Scipio a Corsac mají prakticky stejnou bojovou hodnotu. Mezi oběma vozidly je však podstatný ekonomický rozdíl - Czechoslovak Group nabízí výrobu podvozků Corsac na Slovensku.

Slovensko tak v případě nákupu vozidel Corsac neposílí jen svou armádu, ale také svůj zbrojní průmysl i svou ekonomiku.

Zdroj: IHS Janes, On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

Hawkei: Australská konkurence americkým “jeepům” JLTV

Australská společnost Thales Australia, divize francouzské Thales Group, od roku 2010 vyvíjí lehké, ...

Bojová vozidla pro ruské výsadkáře

Vzdušná výsadková vojska Ruské federace již brzy získají novou obrněnou techniku. Ruské výsadkáře po ...

M60A3 SLEP: Nesmrtelný M60 se do důchodu nechystá

Americká firma Raytheon připravila kompletní modernizační balíček pro americké ikonické tanky M60, ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • vlasto
  15:50 07.06.2016

  Ma zmysel aby este robili prezentacie s tymi ruskymi zbranami? Kazdemu musi byt jasne (az na vladne spicky SR), ze aktualne zbrojenie je zbrojenim proti Rusku. Teda nie ze by ...Zobrazit celý příspěvek

  Ma zmysel aby este robili prezentacie s tymi ruskymi zbranami? Kazdemu musi byt jasne (az na vladne spicky SR), ze aktualne zbrojenie je zbrojenim proti Rusku. Teda nie ze by zrovna niekto isiel do vojny, ale sa minimalne zbavit zavislosti na dodavkach z Ruska.. To vazne chceme nakupit vezu s ruskymi raketami (kanonom a gulometom)? Minule pri rosomakoch som bol sprdnuty, ze som mystifikoval zdrzanlivost z polskej strany tym, ze slovensky dodavatel veze chce vyuzit skladove zasoby ruskych zbrani. A teraz Corsac detto.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:22 07.06.2016

  Inak pozeram, ze som napisal presny opak toho, co som chcel. :) Takze je takmer iste, ze bude mat Bushmastera II a Spike. OS SR momentalne pozaduje 60 vozidiel. Je to ale len ...Zobrazit celý příspěvek

  Inak pozeram, ze som napisal presny opak toho, co som chcel. :) Takze je takmer iste, ze bude mat Bushmastera II a Spike.

  OS SR momentalne pozaduje 60 vozidiel. Je to ale len vyzbroj pre 2 mechanizovane prapory. Nasledne zacne predpokladam, ze vymena specialnych vozidiel na podvozku 8x8.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:09 07.06.2016

  Bojová hodnota obou vozidel bude stejná, rozhodnout by měla cena, včetně přínosů pro domácí (slovenský) průmysl, což se dá také vyčíslit a zahrnout k ceně. Rosomak je zdařilejší ...Zobrazit celý příspěvek

  Bojová hodnota obou vozidel bude stejná, rozhodnout by měla cena, včetně přínosů pro domácí (slovenský) průmysl, což se dá také vyčíslit a zahrnout k ceně. Rosomak je zdařilejší dizajnově, i když už i ten je okoukaný a není žádná sláva. Čekal bych od CSG, že Pandura vezme do parády dizajnér a podobně jako z DANY udělali celkem pohledný kus, udělají i něco na Pandurovi (ty LEDky jsou hodně málo). OS SR by časem mohly vzít okolo 100ks, takže je o co se snažit.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:39 07.06.2016

  Scipio aj Corsac su len demonstratory. Finalna konfiguracia bude podla vsetkych presiaknutych informacii o dost ina. Je taktiez takmer iste, ze nebude mat Buschmastera II a Spike.

  Scipio aj Corsac su len demonstratory. Finalna konfiguracia bude podla vsetkych presiaknutych informacii o dost ina. Je taktiez takmer iste, ze nebude mat Buschmastera II a Spike.

 • Rase
  13:28 07.06.2016

  Czechoslovak Group si očividně věří, když investovali do takového demonstrátoru (kompletní kamufláž atd.). Oproti tomu Scipio byl na výstavě dost odfláklý. Cena u Corasaca bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Czechoslovak Group si očividně věří, když investovali do takového demonstrátoru (kompletní kamufláž atd.). Oproti tomu Scipio byl na výstavě dost odfláklý.
  Cena u Corasaca bude asi hodně podobná jako u Scipia (bez drahé elektroniky atd.)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3