Vozidla MRAP z Afghánistánu - nepotřební veteráni

Cougar exploze
Foto: MRAP Cougar při testech dokázal svou mimořádnou odolnost proti IED / Wikipedia

Koaliční síly v Afghánistánu se pomalu připravují na po-irácké a po-afghánské období. Spojenci musí vyřešit mnoho logistických problémů souvisejících se stahováním svých vojsk z obou zemí, nyní především z Afghánistánu. Logistickou noční můrou jsou především tisíce a tisíce obrněných vozidel vyvinutých speciálně pro vojenské tažení v Iráku a Afghánistánu. Jde hlavně o jednoúčelová vozidla MRAP zkonstruovaná pro ochranu převáženého výsadku proti minám a nástražným výbušným systémům.

MRAP – Kam s ním?

Projekt MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) byl velmi úspěšný a bez nadsázky se dá říct, že zachránil stovky, možná tisíce životů. Avšak vozidla MRAP jsou konstruovaná výhradně s ohledem na maximální ochranu proti nástražným výbušným systémům IED.

Vynikající proti-minová a proti-IED ochrana šla bohužel na úkor ostatních užitných vlastností auta, ať už to je obrovská světla výška, velké rozměry, hmotnost, špatné jízdní vlastnosti, cena, spotřeba atd. atd.

Například americká armáda vyrobila pro potřeby zahraničních operací na 20 000 kusů vozidel kategorie MRAP v celkové hodnotě 45 miliard dolarů. Nyní, když Američané odešli z Iráku a stahují se i z Afghánistánu, pokládají si otázka jak naložit se svým obřím vozovým parkem MRAPů.

 MRAP text

Foto: Text na vozidle MRAP mluví za vše: "Tohle vozidlo zachránilo můj život a rovněž život pěti dalším lidem, 2 dubna 2008 v 23:00 v Barshu" / Wikipedia

Podle plánu se 60 % vozidel uskladní v armádních skladech (nepotřebuje AČR nějaké MRAPy?), 30 % poslouží v obrněných brigádách, jednak jako obrněné transportní vozidla pro vojáky, jednak jako vozidlo pro pyrotechniky. Zhruba 10 % vozidel dostanou výcviková střediska a část nejvíce opotřebených vozidel bude rozebráno nebo sešrotováno.

MRAP je mrtev, ať žije JLTV

MRAPy končí, co ale přijde po nich? Patnáctitunové kolosy MRAP poskytují skvělou ochranu proti IED, ale pro ostatní úkoly se nehodí. Ve Spojených státech proto v současné době běží program nového kolového vojenského automobilu JLTV (Joint Light Tacticle Vehicle).

 JLTV

Foto: Vozidla JLTV se při nízké hmotnosti mají vyznačovat extremní ochranou proti IED / Northrop Grumman

Výsledkem bude obrněný automobil, který nahradí jak MRAPy, tak legendární vozidla Humvee. Zadávací parametry pro JLTV jsou navíc nastaveny tak, že vozidlo musí poskytovat stejnou protiminovou ochranu jako MRAPy, ale při mnohem menší váze a rozměrech.

Vozidla MRAP tvoří v americké armádě něco kolem 7 % kolových vozidel. Obrněné automobily JLTV nejen že nahradí všechny MRAPy, ale i další kolová vozidla. Celkově je počítáno s tím, že do roku 2035 americká armáda nakoupí až 50 000 vozidel JLTV – což je 1/4 současného vozového (kolového) parku americké armády.

Nadšení z nového vozidla však nesdílí inženýři a výzkumníci firem zúčastňující se programu JLTV. Není divu, americká armáda požaduje úroveň ochrany 15tunových MRAPů, ale ve vozidle o hmotnosti pouze kolem 2,5 tuny (JLTV). 

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

L-ATV - nová generace lehkých obrněných vozidel

Nejznámějším představitelem lehkých obrněných vozidel je legendární americké vozidlo HMMWV, neboli ...

Hyena - nové vozidlo pro jednotky speciálních sil

Hyena je lehké, mrštné a rychlé zvíře. Stejnými vlastnostmi oplývá i její ocelový jmenovec, který ...

Lehké obrněné vozidlo Saratoga od firmy Navistar

Americká firma Navistar představila nejnovější přírůstek do velké rodiny lehkých obrněných aut. ...

Americká armáda hledá náhradu za legendární vozidla Humvee

Americká armáda ví, jak jednat s dodavateli vojenské techniky. Zatímco Armáda České republiky platí ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Lukin
    10:19 30.05.2012

    To bude pořádný kšeft.

    To bude pořádný kšeft.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2