Stíhač tanků Centauro II pro italskou armádu

Centauro II; větší foto / Iveco - Oto Melara

Italská armáda podepsala s italskou firmou Iveco - Oto Melara (CIO) smlouvu na výrobu a dodávku prvních deseti kolových stíhačů tanků Centauro II v hodnotě 159 milionů dolarů (včetně komplexního provozního zázemí). Armáda plánuje postupně pořídit 136 vozidel Centauro II.

CIO označuje Centauro II jako mobilní dělový systém MGS (Mobile Gun System). Vozidla rodiny Centauro jsou označována také jako stíhači tanků nebo vozidla přímé palebné podpory. Centauro však především slouží k přímé podpoře útoku (nebo k obraně) pěchoty.

 

 

V italské armádě najdeme 300 vozidel Centauro, dalších 64 je v rezervě. Centauro společně s tanky Ariete (200 ks), pásovými bojovými vozidly (BVP) Dardo (198 ks) a novými kolovými BVP Freccia (630 ks) tvoří páteř italských obrněných sil.

 

Původní Centauro o hmotnosti 24 tun s kanónem ráže 105 mm získala italská armáda v roce 1991. Armáda nakoupila více než 400 vozidel, ale 141 strojů bylo prodáno do Jordánska. Kromě toho 84 vozidel nakoupilo Španělsko a devět se 120mm kanónem Oman.
 

V letech 2012 až 2014 byla dokonce dvě vozidla Centauro s kanóny 105 mm a 120 mm testována ruskou armádou. Bylo to v dobách ruského ministra obrany Anatolije Sedjukova, tedy v dobách, kdy ruská armáda ve velkém plánovala nákup zahraniční vojenské techniky. Po příchodu  „jestřábů“ v podobě nového ministra obrany Sergeje Šojga a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova však byl nákup zahraniční techniky okamžitě zastaven.
 

Za pozornost stojí pronájem 16 vozidel Centauro v letech 2000 až 2002 americkou armádou, která na základě získaných zkušeností vyvinula a zavedla vlastní stíhač tanků M1128 Mobile Gun System na podvozku Stryker. „Dělový Stryker“ měl v americké armádě plnit úlohu lehkých tanků, ale vozidlo se ukázalo jako nepříliš povedený produkt. Ve stísněném prostoru chybí klimatizace, 105mm dělo neobstojí proti moderním tankům a navíc nepanceřovaný nabíjecí mechanismus M1128 vyřadí i palba z útočných pušek. 
 

Centauro II vstoupí do výzbroje italské armády na konci letošního roku. Stíhač tanků Centauro II společně s BVP Freccia se stanou páteří nově budovaných středních brigád italské armády.

 

Jde v podstatě o další pokus zkloubit palebnou sílu těžkých mechanizovaných jednotek s mobilitou motorizované/mechanizované pěchoty. Nejde jen o schopnost rychle se přesouvat po vlastní ose na velké vzdálenosti, ale také o rychlou aktivaci jednotek a rychlé nasazení do boje. Například Centauro II po běžné silniční sítí velmi rychle překoná stovky nebo tisíce kilometrů.
 

Samozřejmě na rozdíl od tanků mají kolová vozidla mnohem menší průchodnost těžkým terénem (omezení pro vedení manévrového boje) a slabý pancíř. Prakticky jakýkoliv zásah protitankovou municí, ze všech směrů a úhlů, bude pro posádku kolového vozidla znamenat katastrofu. Nebezpečí pro vozidlo představují i rychlopalné kanóny bojových vozidel pěchoty s moderní municí nebo dělostřelectvo protivníka. Úkolem Centauro II je tak v modelové situaci rychle navázat kontakt s protivníkem a udržet jeho postup do příchodu tanků.

 

Propgační video CIO se záběry Centauro II a BVP Freccia.

 

„Nový Centauro je ničitel tanků určený spíše na ochranu vojáků než tanků, které mohou vážit více než dvojnásobek 30t hmotnosti Centaura. Zásadní je kombinovat Centauro s BVP Freccia, které dopravuje jednotky. Centauro je agilní, přizpůsobivý a na silnici může jet až 100 km/h. Toto vozidlo je levnější, lehčí a přizpůsobivější než tank, ale se stejnou ničivou silou,“ uvedl při představení vozidla v roce 2016 generálporučík Francesco Castrataro.
 

Centauro II využívá podvozek 8×8 kolového BVP Freccia, avšak při použití výrazně výkonnějšího dieselového motoru Iveco Vector 8V (522 kW). Naproti tomu starší Centauro pohání motor o výkonu 382 kW a BVP Freccia 405kW motor. Díky použití výkonnější pohonné jednotky je poměr výkon/hmotnost 17,6 kW/t, místo 12 kW/t u původních vozidel Centauro.
 

Prázdná hmotnost Centauro II vzrostla na 30 tun a posádku tvoří čtyři osoby (řidič, velitel, střelec, nabíječ). Podle propagačních materiálů výrazně vzrostla úroveň (modulární) balistické a protiminové úrovně, přesné údaje ale nejsou k dispozici. Nicméně fyzika se nedá obejít, proto se dá očekávat tento standard ‒ přední polosféra odolná proti průbojné munici ráže 30 mm a boky odolné proti munici ráže 14,5 mm. Některé zdroje (military-today.com) však mluví, při použití přídavného pancíře, o čelní odolnosti proti průbojné munici ráže 40 mm.
 

Vozidlo lze vybavit kanónem ráže 120 mm (L45) a kanónem ráže 105 mm (L52). Dělo ráže 120 mm vzniklo evolucí kanónu z tanku Ariete.

 

Veřejná prezentace Centauro II

 

Obě manuálně nabíjené zbraně jsou usazeny v bojovém modulu Oto Melara HITFACT II. Hmotnost věže s kanónem ráže 120 mm je 5800 kg. Stejnou věž jsme mohli vidět i na předváděcím vozidle ASCOD 2, které firma General Dynamics Land Systems (GDLS) nabízí Armádě ČR. Modul HITFACT II je možné vybavit automatickým nabíjením, ale není jasné, zda má o toto řešení italská armáda zájem.

 

S průbojnou municí ráže 120 mm Centauro II penetruje až 600 mm oceli (RHAe) na vzdálenost 3000 m (úhel dopadu není uveden). S municí ráže 105 mm pak 480 mm oceli (RHAe) na 2000 m.

 

Italská armáda rovněž zvažuje nákup německé tankové munice ‒ průbojnou DM53A1, víceúčelovou DM11, tříštivo-trhavou RH31 a cvičnou DM78. Centauro II úspěšné zkoušelo německou munici již v roce 2015.

 

Dělu sekunduje koaxiální kulomet Beretta MG 42/59 a na věži je dálkově ovládaný bojový modul Oto Melara HITROLE s kulometem ráže 12,7 mm.
 

Klíčovým senzorem vozidla je kulové elektro-optické pouzdro SELEX ES Attila umístěné na věži. Pouzdro obsahuje digitální TV kameru s desetinásobným zvětšením, termovizní kameru Erica-FF a laserový dálkoměr. Střelec k zaměření cílů využívá elektro-optický senzor SELEX ES Lothar-S s digitální denní kamerou, termovizí Tilde-A a laserovým dálkoměrem. Kromě toho má střelec také záložní optický zaměřovač.


 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu

Britská armáda začala od minulého roku zařazovat do výzbroje rodinu nových obrněných pásových ...

SMART PROTech: Nový hybridní pancíř pro tanky

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IDB) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech ...

Izraelský tank Merkava Mk 4 Barak s umělou inteligencí

Izraelský průmysl vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako „Barak“. Hlavní ...

Puma StormBreaker: Závěrečné testy ničitele tanků

Přesně naváděná malá puma GBU-53/B StormBreaker, dříve známá jako GBU-53/B Small Diameter Bomb II ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jirosi
    22:24 30.07.2018

    KOLT:", že bychom museli kompletně obměnit techniku nutnou k jejich provozu (vagóny, tahače....). Navíc je stav našich komunikací (především mostů) " Což, budeme muset udělat ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT:", že bychom museli kompletně obměnit techniku nutnou k jejich provozu (vagóny, tahače....). Navíc je stav našich komunikací (především mostů) "

    Což, budeme muset udělat tak jako tak. Takže tohle není vůbec validní argument. Těžká technika, stejně jezdí na vagonech mezi vojenskými prostory případně zahraničními cvičeními. Takže argument o mostech, taky padá.
    Stejně, pokud dojde k boji a spojenci sem přisunou svoje tanky, se bude muset budovat u každého mostu buď brod 99%, nebo pontonový most, provizorní přemostění. Takže naše, tanky klidně mohou přejet přes ně...
    Stejně, tak by bylo logické, aby naše ženijní vojska měla schopnost vytvářet tyto "nutné" provozní stavby.

    Nikdo z ničím lehčím v nejbližších 30. letech nepřijde. A i kdyby cena bude někde mezi 15-20M€. A čekací doba pro naši mikro obědnávku minimálně dalších 10.let.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:49 30.07.2018

    danny, všechno, co jste popsal, zní naprosto logicky, takže se asi nepletete :-) Každá armáda vychází jednak z tradic, jednak ze specifik svého určení. Takže mi Centauro přijde pro ...Zobrazit celý příspěvek

    danny, všechno, co jste popsal, zní naprosto logicky, takže se asi nepletete :-) Každá armáda vychází jednak z tradic, jednak ze specifik svého určení. Takže mi Centauro přijde pro italské ozbrojené síly jako poměrně logický koncept.

    Eiffelos, jenže ono prostě není fyzicky kde brát :-/ Dostupné Leopardy jsou ve stavu, že by jejich znovuzprovoznění a modernizace stály skoro jak výroba nových, tzn. hodně přes 10 M€. K tomu si připočtěte, že bychom museli kompletně obměnit techniku nutnou k jejich provozu (vagóny, tahače....). Navíc je stav našich komunikací (především mostů) v takovém stavu, že bychom měli problémy s jakoukoliv operační/strategickou mobilitou. To už fakt vyjde lépe nakoupit BVP s tankovým kanónem a vydržet s tím do doby, než se buď v EU zrodí nový tank (pracuje se na něm) nebo s něčím novým a lehčím přijdou Amíci či Izraelci.
    Jako utopie pak zní nápad, že by se státy, které by potřebovaly nahradit staré tanky (převážně Téčka) domluvily na společném projektu, který by vycházel z existujícího tanku, ale relativně drobnými úpravami ho a) přizpůsobil modernímu bojišti, b) by zapojil domácí průmysl. Vybírat by teoreticky bylo z čeho, namátkou třeba T-84, Type 10, Leclerc. Ideálně s novým kanónem (vysokotlaká 120 či rovnou 130 od Rm, XM360...).Skrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
    19:15 30.07.2018

    Ono hlavně oproti tanku , třeba to Centauri v pohodě prostřelí i staré rpg a kola zničí kdejaky sniper s padesatkou, tanku kola neprostrelite...naše tanky bych měnil za leopardy 2 ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono hlavně oproti tanku , třeba to Centauri v pohodě prostřelí i staré rpg a kola zničí kdejaky sniper s padesatkou, tanku kola neprostrelite...naše tanky bych měnil za leopardy 2 v nejvyšší verzi, stačilo by do 50 kusů, k tomu ty pumy a máme sedmičku hotovouSkrýt celý příspěvek

  • tektzby
    16:25 30.07.2018

    @Rase:

    Tou Armatou jsem myslel modifikovatelnost, ne přímo velikost.
    Každopádně jsem zvědav

    @Rase:

    Tou Armatou jsem myslel modifikovatelnost, ne přímo velikost.
    Každopádně jsem zvědav

  • Rase
    15:39 30.07.2018

    danny: jsem hodně zvědavý, zda Centauro II pořídí i Španělsko, přeci jen B1 mají 84. Tamní socialistická vláda ale spíš na armádě škudlí, tak asi si budou muset vystačit s těmi ...Zobrazit celý příspěvek

    danny:
    jsem hodně zvědavý, zda Centauro II pořídí i Španělsko, přeci jen B1 mají 84. Tamní socialistická vláda ale spíš na armádě škudlí, tak asi si budou muset vystačit s těmi starými.

    tektzby:
    nemyslím, američané si už dlouho hrají s myšlenkou tanku, houfnice atd. na podvozku spíš podobného na BVP - není to jen FCS (Future Combat System) ale i programy od něj odvozené. Je možné že se tady vrátí opět k ráži 105 mm, ale v podobě Railgunu nebo něčeho podobného, případně často zmiňovaného XM360 ráže 120 mm, který má být připravený již 2021 a půjde nejšpíš i na Abrams M1A3. Čekám, že nový tank bude hodně lehký s maximálním důrazem na rtransportovatelnost - čekám tedy něco takového:

    https://upload.wikimedia.org/w...

    Pokud bude mít nové BVP ráži 50 mm, bude na stejném podvozku, tak to bude ještě hodně zajímavé. Rozhodně ale nečekejme dlouhý / velký podvozek, jako má Armata nebo soudobá MBTSkrýt celý příspěvek

  • tektzby
    15:04 30.07.2018

    @Rase:

    Spíš bych v tom viděl pokus o novou US platformu.
    Která by v jisté míře kopírovala vývoj platformy Armata v Rusku.

    @Rase:

    Spíš bych v tom viděl pokus o novou US platformu.
    Která by v jisté míře kopírovala vývoj platformy Armata v Rusku.

  • danny
    14:41 30.07.2018

    Matně si vzpomínám, že jsem před lety o B1 Centauro četl nějaké povídání a tam byla koncepce vysvětlována potřebou Itálie bránit extrémně dlouhé pobřeží proti případné invazi. ...Zobrazit celý příspěvek

    Matně si vzpomínám, že jsem před lety o B1 Centauro četl nějaké povídání a tam byla koncepce vysvětlována potřebou Itálie bránit extrémně dlouhé pobřeží proti případné invazi. Jestli si dobře pamatuju, byl kladen důraz na maximální mobilitu po vlastní ose, schopnost zdolávat klikatých silnic ve skalách kolem pobřeží, provádět průzkum a v případě potřeby disponovat dostatečnou palebnou silou proti expedičním jednotkám.
    K lehčí pasivní ochraně se vyjadřovali tak, že expediční jednotky obvykle nedisponují nejtěžší technikou, naopak před rizikem palby z výsadkových plavidel neochrání žádný pancíř.
    Klíčovou schopností je ale dostat se na místo rychle, po vlastní ose, provést průzkum a komplikovat budování předpolí bojem proti pěchotě a lehce pancéřovaným cílům.

    Je to ale fakt dlouho a nejsem si jistý, že nemotám víc věcí dohromady.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    14:30 30.07.2018

    tektzby To co jsi postnul je zatím jen plán a modernizace Abramsu je realita. Až budou vyvinuty prototypy, tedy nejdříve v roce 2022 můžeme debatovat jestli nahradí Abrams nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    tektzby
    To co jsi postnul je zatím jen plán a modernizace Abramsu je realita. Až budou vyvinuty prototypy, tedy nejdříve v roce 2022 můžeme debatovat jestli nahradí Abrams nebo ne.
    V každém případě to jako stagnace nevypadá.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:04 30.07.2018

    Jsem hodně zvadavý, jak moc hodlají američané ten Abrams ještě překopat. Přeci jen plánovaný M1A3 už je hodně velká změna a ani bych se nedivil, kdyby mu na strop brzo namontovali ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem hodně zvadavý, jak moc hodlají američané ten Abrams ještě překopat. Přeci jen plánovaný M1A3 už je hodně velká změna a ani bych se nedivil, kdyby mu na strop brzo namontovali laser. Pokud jde o osazení systémem Trophy, tak to beru jen jako provizorium a čekám že je v budoucnu nahradí kompaktnější / menší systém. Zmíněné překopávky starých MBT jsou v plánu i v Evropě. Rheinmetall chce v budoucnu sejmout celou věž z Leopardu a nahradit ji zcela novou, najspíš bezosádkovou s kanónem ráže 130 mm. U obou těchto tanků se nahrazují původní těžké komponenty zcela novými a odlehčují kde se dá. K zamyšlení ale je, zda by nebylo lepší rovnou tohle všechno nacpat na fungl nový stroj.
    Podobný problém teď řeší v USA i s vozidly Bradley. Přeci jen tam buď půjdou jen cestou lehké modernizace, nebo masivní překopávky (zvedání stropu korby a podobně) - která smysl moc nemá. To je nejspíš i důvod, proč zástupci armády tak tlačí na představení demonstrátorů NGCVSkrýt celý příspěvek

  • tektzby
    13:48 30.07.2018

    @Scotty: No tak nevím, co jim to bude platné. Pasivka měla být zavedena do roku 2017. Teď chtějí namotovat i aktivní Trophy. Ale do roku 2035 chtějí obměnit (jak MBT tak i ...Zobrazit celý příspěvek

    @Scotty:

    No tak nevím, co jim to bude platné.
    Pasivka měla být zavedena do roku 2017.
    Teď chtějí namotovat i aktivní Trophy.
    Ale do roku 2035 chtějí obměnit (jak MBT tak i FV) za multifinkční platformu.

    článek vám přikládám zde:

    https://www.defensenews.com/la... Skrýt celý příspěvek

  • Proxy
    13:36 30.07.2018

    Jirosi, Rase: Jestli bude pokračovat trend radarů na tancích, tak si dokážu představit sekundární věž schopnou fungovat v režimu CWIS. Proti APFSDS by bylo potřeba vyvinout ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi, Rase:

    Jestli bude pokračovat trend radarů na tancích, tak si dokážu představit sekundární věž schopnou fungovat v režimu CWIS. Proti APFSDS by bylo potřeba vyvinout speciální munici a proti nízké a střední ráži by to vyžadovalo tak efektivní střelbu, že už dříve asi vyvineme praktické lasery. Tj. proti nízké a střední ráži se asi ještě dlouho vyplatí nějaká forma pancéřování.

    V současné době hard-kill APS funguje jako takový buffer – skvěle proti smrtícím střelám v malém počtu a úvodní salvě protitankové ráže. Bez těžkého pancéřování by tank musel mít k dispozici daleko více hard-kill munice, vzhledem k přibližně 50 jednoho nepřátelského tanku. K takovému plnému nahrazení u tanků nedojde minimálně proto, že se APS dává na existující či zastaralé tanky, ale u nového konceptu by mě taková studie zajímala (spolehlivost, cena, váha, stárnutí, křehkost, závislost na elektronice, rušení, munice, integrace to povrchu tanku atd.)

    Výslední sci-fi tank by pak byl odolný plácnu třeba proti 30 mm v zadní polosféře, proti 90 mm v přední polosféře a o vše výš by se staral APS s několika tucty hard-kill projektilů. Minimálně mi ale spolehlivý APS přijde jako celkem nezbytná záležitost pro podpůrná vozidla typu Centauro.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:35 30.07.2018

    No tak Ukrajinci tento rok vyviezli do USA jeden T-84 Oplot na výskum technológií ... nádejajú sa teraz vo vojensko-technickú spoluprácu.

    No tak Ukrajinci tento rok vyviezli do USA jeden T-84 Oplot na výskum technológií ... nádejajú sa teraz vo vojensko-technickú spoluprácu.

  • Scotty
    13:32 30.07.2018

    tektzby Tak to nesledujete moc pečlivě například: Systém Trophy pro Abramsy http://www.armadninoviny.cz/ab... Abrams SEPv3 ...Zobrazit celý příspěvek

    tektzby
    Tak to nesledujete moc pečlivě například:
    Systém Trophy pro Abramsy
    http://www.armadninoviny.cz/ab...
    Abrams SEPv3
    http://www.armadninoviny.cz/ab...
    http://www.armadninoviny.cz/mo... Skrýt celý příspěvek

  • tektzby
    13:10 30.07.2018

    @Scotty: Opravdu jsem si nevšiml. Ba právě naopak. Četl jsem, že se chtějí Abramů zbavit a jít do nějaké modernější platformy. Ta má nejenomže nahradit tanky Abrams, ale i ...Zobrazit celý příspěvek

    @Scotty:
    Opravdu jsem si nevšiml.

    Ba právě naopak.
    Četl jsem, že se chtějí Abramů zbavit a jít do nějaké modernější platformy.

    Ta má nejenomže nahradit tanky Abrams, ale i přesluhující platformy FVček Bradley.
    takže to vypadá, že USA pokoukává po nějakémulti-platformě.

    Pravděpodobně podobné jako u T-15 a T-14 v Rusku.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    23:42 29.07.2018

    tektzby Tak to si přeju aby ČR v tancích jednou stagnovala stejně jako Amerika. Pokud si nepostřehl tak Abrams se pořád vyvíjí. Navíc je jisté tankové jednotky z US Army mají ...Zobrazit celý příspěvek

    tektzby
    Tak to si přeju aby ČR v tancích jednou stagnovala stejně jako Amerika. Pokud si nepostřehl tak Abrams se pořád vyvíjí. Navíc je jisté tankové jednotky z US Army mají budoucnost jistou.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    22:06 29.07.2018

    Proxy:"Zabývají se vůbec lidé tím, jakou ochranu tanky poskytují proti atypickým rážím jak 90, 76 a 57mm, zejména zboku? " Ono se to neřeší, protože statistika odkud přilétají ...Zobrazit celý příspěvek

    Proxy:"Zabývají se vůbec lidé tím, jakou ochranu tanky poskytují proti atypickým rážím jak 90, 76 a 57mm, zejména zboku? "

    Ono se to neřeší, protože statistika odkud přilétají je jasná. A ty prostě jdou z přední polosféry. Zase i u těchto ráží je potřeba se tanku dostat nepříjemně blízko. Potom, prostě vítězí situační povědomí. Kdo o kom ví a kdo na koho dříve a lépe reaguje.

    Oni sice disponují často kanonem schopným ohrozit, zničit MBT. Ale úplně se ignoruje to, že to MBT je dokáže smazat na podstatě větší vzdálenost z jakéhokoliv úhlu.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:06 29.07.2018

    Eiffelos: čím ale chcete ten hybrid zastoupit, tedy co by mělo nahradit T-72M / T-72M4CZ - ono totiž nic na trhu není. Já bych taky chtěl za tank opět tank, ale není kde brát. ...Zobrazit celý příspěvek

    Eiffelos:
    čím ale chcete ten hybrid zastoupit, tedy co by mělo nahradit T-72M / T-72M4CZ - ono totiž nic na trhu není. Já bych taky chtěl za tank opět tank, ale není kde brát. Pokud budeme chtít pořídit 30 MBT, třeba použité a modernizované Leopardy, tak to má smysl snad jen v pronájmu a to ještě že zůstanou trčet v kasárnách. NATO zkrátka nový, zajímavý tank nemá - zatím, a na nový si ještě počkáme. Stroje co připadají v úvahu u nás nemají tradici a tak se není od čeho odpíchnout (většině států stačí jen modernizovat to co už mají, nám ne).
    Pokud jde o balistickou ochranu, tak u tanku se řeší primárně čelo korby a věže. Boky a podobně jsou bídné. Koukněte se na Type 10, tam kladli důraz na elektroniku (všimnout si hrozby dřív) a taky má horší ochranu čela ve prospěch boků, při skvělé váze. Type 90 je obdobou Leopardu a Abramse, ale na ně byl moc těžký, pro nás jsou taky. Jediné co trochu připomíná, koncepcí Type 10, je francouzský LeclercSkrýt celý příspěvek

  • tektzby
    21:29 29.07.2018

    @Scotty:

    Rase to dobře rozvinul.
    A co se týká Ameriky, tak je právě evientní drtivá podpora letectva a námořnictva.
    Co se týká tanků, tak spíše stagnují.

    @Scotty:

    Rase to dobře rozvinul.
    A co se týká Ameriky, tak je právě evientní drtivá podpora letectva a námořnictva.
    Co se týká tanků, tak spíše stagnují.

  • Double
    21:13 29.07.2018

    Tak to si na omyle, Ukrajinci nic nove nevymysleli, a ani zdaleka neboli prvi.. napr. Jordanci prezentovali ich Tamsah (konverzia Centuriona) davno pred nimi (2001). Jednoducho nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to si na omyle, Ukrajinci nic nove nevymysleli, a ani zdaleka neboli prvi.. napr. Jordanci prezentovali ich Tamsah (konverzia Centuriona) davno pred nimi (2001). Jednoducho nie je to nic revolucne..Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:33 29.07.2018

    Double: Je zhola jedno, z čoho je Armata odvodená. Koncepciu konverzie medzi tankom na ťažkým bvp otočením korby o 180 stupňov ako prví v praxi prezentovali Ukrajinci v roku 2007 v ...Zobrazit celý příspěvek

    Double: Je zhola jedno, z čoho je Armata odvodená. Koncepciu konverzie medzi tankom na ťažkým bvp otočením korby o 180 stupňov ako prví v praxi prezentovali Ukrajinci v roku 2007 v podobe BMP-55. Všetky dovtedajšie konštrukcie (Achzarit, BTR-T, ...) sa iba nejakým spôsobom pokúšali obísť motor ponechaný v zadnej časti.
    Object 299 mal ešte v každom variante motor vpredu, podobne ako Merkava/Namer.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4