Polsko-české vozidlo Husar 4×4 na tatrováckem podvozku

Husar 4×4; větší foto / autor

Na právě skončené výstavě MSPO 2017 v polských Kielcích česká firma TATRA DEFENSE VEHICLE (TDV) představila obrněné taktické vozidlo Husar 4×4 na tatrovackém podvozku 4×4. Vozidlo vzniklo ve spolupráci s polskou firmou H. Cegielski-Poznań pro polský vojenský program Pegaz.

Polská armáda chce pro své speciální síly v rámci programu Pegaz do roku 2022 získat 105 taktických víceúčelových obrněných vozidel. Celková potřeba je ale 280 vozidel – pro speciální síly 150 ks a 130 ks pro jednotky vojenské policie (Żandarmeria Wojskowa). Po roce 2023 několik set podobných vozidel získají i polské pozemní síly.

Varšava ale plánuje pro své ozbrojené síly nakoupit mnohem více taktických obrněných vozidel s pohonem 4 × 4. Varšava typově nejpodobnější vozidla hledá v rámci programu Kleszcz, známého také jako LOTR (Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznawczy) a programu Barakuda.

Program Kleszcz hledá náhradu za průzkumné transportéry řady BRDM-2, program Barakuda pak náhradu za vozidla BRDM-2 s protitankovými řízenými střelami Maljutka. V rámci programu LOTR Varšava plánuje nakoupit až 250 vozidel, u programu Barkuda je počet nakupovaných vozidel neznámý – program právě odstartoval a provádějí se analýzy trhu.

Z hlediska vozidla Husar 4 × 4 je však zajímavé, že podle posledního tweetu známého polského vojenského komentátora a vojenského analytika Remigiusze Wilk‏a polský Inspektorát pro vyzbrojováni (Inspektorat Uzbrojenia) uvažuje o nákupu společné platformy 4×4 pro programy Pegaz, Kleszcz i Barakuda.

Vozidlo Husar 4 × 4 bylo na MSPO 2017 prezentováno jako polské vozidlo na tatrovackém podvozku. Zastupitel polské společnosti H. Cegielski-Poznań nám však řekl, že motor a převodovka je americké produkce a karosérie vznikla v režii TDV. V krátké diskuzi při slavnostním ceremoniálu představení vozidla jsme se sice nedozvěděli, kde byla karosérie navržena, ale designově byla upravena v TDV.


Pod vystaveným vozidlem bylo zrcadlo, ve kterém se efektivně zrcadlil podvozek; větší foto / autor

Každopádně Husar 4×4 je navržen polskou stranou tak, aby splnil podmínky polského programu Pegaz. V případě úspěchu v polské armádě se vozidla budou vyrábět ve firmě H. Cegielski-Poznań – v polské firmě vznikne 70 % vozidla. Dodejme, že H. Cegielski-Poznań je bývalým výrobcem obřích lodních motorů a jeho historie sahá až do roku 1854.

Husar 4×4 je taktické obrněné vozidlo s velkou průchodností terénem danou unikátním tatrováckým podvozkem. Systém vzduchového odpružení všech polonáprav dovoluje změnit světlou výšku vozidla (390 mm) pouhým stiskem tlačítka v rozmezí - 120 / + 90 mm.

Nižší světlá výška se kvůli lepším jízdním vlastnostem volí na pevné cestě nebo kvůli transportu v letadlech. Velká světla výška se hodí při jízdě v těžkém terénu a v situacích, kdy hrozí výbuch miny nebo IED.


Husar 4×4 měří na délku 5600 mm a výšku 2700 mm; větší foto / autor

V základní verzi Husar 4×4 uveze šest osob s vybavením a poskytuje balistickou ochranu úroveň 3 (7,62×51 mm z 30 m) a protiminovou úroveň 2 (6 kg TNT) podle normy STANAG 4569. Odolnost proti IED zvyšuje i (podélně) kluzné uložení monolitické karosérie na podvozku.

Prázdná hmotnost vozidla je 11 900 kg a bojová 13 500 kg (palivo, posádka, vybavení, munice). Podvozek však bezpečně snese zatížení až 15 000 kg, což umožňuje instalovat další vybavení nebo zbraňové systémy.

V případě zájmu zákazníka není problém vyvinout odvozené varianty, včetně verze s pancéřovou kabinou pro dvě osoby a nákladovou korbou nebo otevřenou variantu.

Vozidlo pohání zmiňovaný americký motor Cummins o objemu 6,7 a výkonu 210 kW (286 koní). Převodovka je automatická se šesti stupni vpřed a jedním vzad. Interní nádrž o objemu 150 l postačí na dojezd 500 km po pevné cestě a 300 km v terénu. Maximální rychlost (daná odolností pneumatik) je 110 km/h.


Prostor řidiče a velitele; větší foto / autor

Husar 4×4 dokáže překonat kolmou překážku vysokou 0,5 m, příkop široký 0,9 m a brodit se v hloubce 1,2 m.

Vozidlo bylo na výstavě osazeno slovenskou dálkově ovládanou robotickou stanicí Gladius 12 vyvinutou Elektrotechnickým výzkumným a projektovým ústavem (EVPÚ) z Nové Dubnice. Stanici lze osadit kulometem ráže 7,62 mm, 12,7 mm nebo 40mm granátometem. Hmotnost stanice je 200 kg.

Stanice je vybavena laserovým dálkomětem a dvěma denními barevnými kamerami, jejichž přiblížení umožňuje detekci neznámého předmětu až na vzdálenost 8500 m. Rozpoznání objektu (vlastní/cizí) je možné na vzdálenost 1750 m. Stanice disponuje rovněž nechlazenou noční kamerou, jejíž prostřednictvím je možná detekce za tmy na vzdálenost 4300 m.

Na strop karosérie je samozřejmě možné umístit nejrůznější zbraňové systémy až do hmotnosti 3000 kg, včetně automatických kanónů.


O vozidlo Husar 4×4 byl na výstavě velký zájem.

Husar 4×4 bude na polském trhu soutěžit s mnoha konkurenty. Ostatně výstava MSPO 2017 byla letos typická velkým množstvím nejrůznějších taktických vozidel 4×4 – to samozřejmě vypovídá o současných prioritách polského ministerstva obrany.

Jelikož pro úspěch v polských vojenských programech je naprosto nezbytná co největší “polskost” výrobku, největšími konkurenty Husara 4×4 budou zřejmě vozidla Tur nebo Zubr od polské firmy AMZ Kutno. Podle informací Armádních novin ale šance polsko-českého vozidla nejsou vůbec malé a reakce polské komunity speciálních sil na vozidlo Husar 4×4 jsou velmi dobré.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

TATRA TRUCKS splnila dodávku pro AČR tři měsíce před termínem

Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS dokázala splnit zakázku pro Armádu ČR více než tři měsíce před ...

Dánská armáda kupuje houfnice na podvozku české Tatry

Francouzská firma NEXTER Systems dodá dánské armádě 15 kolových samohybných houfnic CAESAR 8×8 na ...

Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA

Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS ...

Polská armáda získá 53 000 útočných pušek MSBS-5,56 “Grot”

Do roku 2020 polská armáda získá 53 000 útočných pušek ráže 5,56 mm Grot (dříve MSBS-5,56). V polské ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  23:28 11.06.2018

  11.9tun a jen 210kW ?

  11.9tun a jen 210kW ?

 • juhelak
  07:30 14.09.2017

  tohle uz nejsou auta pro normální ježděni, i oproti defenderum už je to s nimrem trochu overkill. Tyhle typy aut bych uvažoval pro plánovanou lehkou brigádu..s nejakou instalovanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tohle uz nejsou auta pro normální ježděni, i oproti defenderum už je to s nimrem trochu overkill. Tyhle typy aut bych uvažoval pro plánovanou lehkou brigádu..s nejakou instalovanou věži nebo s nejakou instalovanou ráží na korbě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Joey
  23:45 13.09.2017

  Tak tu mame Husar v CR-PL kooperaci, pak Tituse v cesko-franzouzske kooperaci a dalsi a dalsi typy. Dokonce i Zetor nastinuje koncepty obrnenych transporteru. Nechtelo by to vybrat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak tu mame Husar v CR-PL kooperaci, pak Tituse v cesko-franzouzske kooperaci a dalsi a dalsi typy. Dokonce i Zetor nastinuje koncepty obrnenych transporteru. Nechtelo by to vybrat to nej a na to se soustredit? Od toho odvijet varianty? Myslim, ze tatrovacky podvozek je nespornou silnou strankou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:00 12.09.2017

  Lukas

  Keď ono je to s našimi firmami ťažké. Jednoducho sa nevedia predať. A pravdu povediac ani doterajšie vlády im nejak moc nepomáhali.

  Lukas

  Keď ono je to s našimi firmami ťažké. Jednoducho sa nevedia predať. A pravdu povediac ani doterajšie vlády im nejak moc nepomáhali.

 • Lukas
  21:50 12.09.2017

  Wracając do pojazdów 4x4 i wątku Aligator Master

  Nawet jeśli Kerametal jest pewny kontraktu dla OSSR to co mu szkodzi przyjechać do PL pokazać wóz - zrobić pokaz np. WITPiS dla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wracając do pojazdów 4x4 i wątku Aligator Master

  Nawet jeśli Kerametal jest pewny kontraktu dla OSSR to co mu szkodzi przyjechać do PL pokazać wóz - zrobić pokaz np. WITPiS dla VIP

  Kto wie? Można tak wygrać kontrakt w PL...
  I tak to będzie licencja - na Słowacji może 100 maszyn by zbudowano w ramach kontraktu.
  A kolejne kilkaset w PL

  Ale pieniądze z opłaty licencyjnej trafiłby do Słowacji (Łatwa gotówka)
  Prestiż dużego kontraktu też jest ważny
  Przypominam - tak zaczynała Patria Oy, która przed wygraną w PL była nieznaną i nie liczącą się na świecie firmą...

  To właśnie są "zmarnowane szanse"...
  Podobnie z haubicą EVA
  Gdyby ktoś w 2007-9 na MSPO przyjechał z modelem, dobrą grafiką projektu chciał kogoś tym zainteresować, to kto wie może Eva byłaby Krylem?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  17:16 12.09.2017

  mikojan29

  Myslím, že také početné stavy by boli pre OSSR ideálne. Možno aj tie počty vrtuľníkov o niečo vyššie (predsa len sa vravelo, že ten početný stav 18 by mal byť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mikojan29

  Myslím, že také početné stavy by boli pre OSSR ideálne. Možno aj tie počty vrtuľníkov o niečo vyššie (predsa len sa vravelo, že ten početný stav 18 by mal byť minimálny). V takýchto počtoch by bola zvládnuteľná aj prevádzka.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:48 12.09.2017

  ...vystrelí... :-D

  ...vystrelí... :-D

 • mikojan29
  14:48 12.09.2017

  Presne ako píšeš, nikto nemal "gu.e" na to, aby buchol po stole a postupne, pomaly menil starý systém za nový. Len sa písali elaboráty, ale to bolo všetko.
  Konečne sa riešia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Presne ako píšeš, nikto nemal "gu.e" na to, aby buchol po stole a postupne, pomaly menil starý systém za nový. Len sa písali elaboráty, ale to bolo všetko.
  Konečne sa riešia dopravné lietadlá, vrtuľníky a ostatné sa tiež dostáva na program dňa. Je pravda, že za tým "akože bezúhonní politici" vidia šancu na prilepšenie si, preto sa modernizácia tak rozbehla.
  Ak sa budú kupovať kvalitné veci, človek prižmúri trochu oko, ale ak to bude vec priemerná ale za cenu špičkovej, tak potom je to viditeľná krádež a obohacovanie sa zo štátnych peňazí. Dúfam, že sa obstarajú kvalitné veci (Spartan a Blackhawk kvalitné sú), dobre sa vycvičí obsluha a bude sa pokračovať v ostatnej modernizácii.
  Páčilo by sa mi, keby letectvo malo aspoň 3 letky, lebo cvičné a stíhacie lietadlá a v takýchto počtoch nie je nič moc. 12x supersonik, 12x ľahký podzvukový bitevník a 12x cvično-bojové lietadlo, k tomu 12-18x UH60M a 6x ľahký vrtuľník, 3x C27J a 6x L410. Takáto je moja predstava o letectve. No realita bude iná, ale možno keď motyka vysterlí... :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  07:53 12.09.2017

  mikojan29

  Ja viem že to bude ako píšeš, ja som skôr prezentoval predstavu ako by mohli vzdušné sily vyzerať. V súčasných početných stavoch totiž okrem air policingu na nič iné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mikojan29

  Ja viem že to bude ako píšeš, ja som skôr prezentoval predstavu ako by mohli vzdušné sily vyzerať. V súčasných početných stavoch totiž okrem air policingu na nič iné nezostávajú v podstate žiadne kapacity.
  Kedysi bol tuším zámer mať 4 letky, dve stíhacie na migoch a 2 pre vzdušnú podporu na L159. Bohužiaľ potom prišli samé škrty a vyraďovanie až sme prišli do súčasného stavu. To že dnes je treba meniť pomaly všetko, tak je spôsobené ani nie tak tým, že by neboli peniaze v rozpočte, ale že za 20 rokov pomaly nik nemal odvahu na väčší nákup pre armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  00:21 12.09.2017

  Zacnem od konca: "o vojenstvi je radove mensi zajem": Tazko to komentovat, kedze neviem podla akeho kriteria sa to da hodnotit. OSSR su daleko najdoveryhodnejsia organizacia SR. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zacnem od konca: "o vojenstvi je radove mensi zajem": Tazko to komentovat, kedze neviem podla akeho kriteria sa to da hodnotit. OSSR su daleko najdoveryhodnejsia organizacia SR. Mozno sa o tych vojakoch a ich technike vela nehovori, ale nevidel by som to negativne. Pracu si plnia na vybornu (hodnotenie od prislusnikov Bundeswehru, co sluzili v Afg.). O tej diskusii som to myslel s nadsazkou, myslel som podobne diskusne fora, kde moze prispievat kazdy, staci sa registrovat. Su oblasti, o ktorych si kazdy mysli ze je expert. Ci je to problematika aut, zbrani, techniky ako takej, kazdy si mysli ze je architekt, stav. inzinier, kazdy si mysli, ze je pomaly lekar a kazdy casto len mudruje, internet tomu dava temer neobmedzene moznosti. Nastastie sa diskusie vedu aj na prislusnych miestach a minimalne OSSR, z techniky, tej malo co modernej dostali, myslim, ze dostali vyrobky na urovni doby. Ale ano, aj v CR boli diskusie, najma diskusie spojene s korupciou, kauza Pandur a odsudeny Dalik, obstaranie Gripenov tiez nebolo ciste..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  23:21 11.09.2017

  tryskac: ta strategie predpoklada kombinaci cvicneho a bojoveho stroje v jednom, proto jsem psal o L-159B, jakkoliv je pro vycvik zbytecne vykonny. Nevim jak se stane, ze bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: ta strategie predpoklada kombinaci cvicneho a bojoveho stroje v jednom, proto jsem psal o L-159B, jakkoliv je pro vycvik zbytecne vykonny. Nevim jak se stane, ze bez diskuse se vybere "lepsi" technika, to jsem nepochopil. Ale souhlas, ze na Slovensku je o vojenstvi radove mnohem mensi zajem, nez v CR.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  22:38 11.09.2017

  to mi je samozrejme vsetko jasne. ono, kludne nech sa na tych modernizaciach nabalia aj konstrukta, aj zts aj zvl aj vyvoj aj evpu aj neviem kto este, ine staty subvencuju takuto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to mi je samozrejme vsetko jasne. ono, kludne nech sa na tych modernizaciach nabalia aj konstrukta, aj zts aj zvl aj vyvoj aj evpu aj neviem kto este, ine staty subvencuju takuto vyrobu uz roky a nikomu to nepride divne. len na slovensku si myslime ze musime byt papezskejsi nez papez a potom sa nam vo svete smeju aki sme naivni a hlupi...
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:13 11.09.2017

  Flader, tryskac

  Myslíte si, že tu sa budú riešiť 3 letky? Obstará sa asi 12 nadzvukov, potom dlho nič a zase až keď nám bude tiecť do topánok, obstarajú sa nejaké L39NG vo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, tryskac

  Myslíte si, že tu sa budú riešiť 3 letky? Obstará sa asi 12 nadzvukov, potom dlho nič a zase až keď nám bude tiecť do topánok, obstarajú sa nejaké L39NG vo verziách ako je L39 C a ZA. Možno to bude len jedna verzia ako píšete nižšie, ktorá bude nahrádzať tieto dve a to bude všetko. Alcy sa mohli nakupovať doteraz, boli za babku a nikto ich nechcel, preto nevidím, dôvod na ich obstaranie.
  Momentálne nie je na trhu v tejto kategórii (ľahké bojovo-cvičné lietadlo) veľká ponuka, možno sa to časom zmení a bude tu jednomotorová alternatíva k dnes vyrábaným strojom.
  Tanky - kupovať nové, alebo iné ako sú teraz T72M nie je na programe dňa, ide asi iba o to, aby sa udržala na čas spôsobilosť a po rozbehu a prezbrojovaní 8x8 a 4x4 sa začnú riešiť nové tanky a možno, ak budú peniaze aj BVP. Len dúfam, že sa nebudú modernizovať tie staré, lebo by to zase bola ďalšia premrhaná možnosť posunúť sa ďalej.
  Riešiť by sa mali aj radary, ktoré sú viacmenej už muzeálne unikáty, skoro ako všetko bojové, čo je v OS SR. A takto by sa dalo pokračovať so všetkým a spadneme zase do víru diskusií o nesmrteľnosti chrústa.
  Teraz sú priorita 8x8, 4x4, stíhačky, radary...ak sa toto všetko dobre rozbehne, môžeme pokračovať v ďalšej modernizácii.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:51 11.09.2017

  podla mna je a bol L159A je vo svojej podstate dost zbytocny stroj - v prospech dvojmiestnej verzie (L159, B, T1, T2). NGcko bude jednoznacne lacnejsie na prevadzku, uz len preto, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podla mna je a bol L159A je vo svojej podstate dost zbytocny stroj - v prospech dvojmiestnej verzie (L159, B, T1, T2). NGcko bude jednoznacne lacnejsie na prevadzku, uz len preto, ze to ma civilny - hoci militarizovany motor s nezanedbatelne (vyrazne) nizsim vykocom 28kN vs nieco vyse 16kN. Vsetci tu riesia logistiku, ako by to v dnesnej dobe bol problem. Aj tak jediny autorizovany servis lietadiel Aero bude vo vyrobnom zavode, ktory je od SK tak do 400km. Tam su odbornici na slovo vzaty a robia to uz velmi dlho. Ci to bude 6-8, alebo 12 kusov je v podstate jedno, na tom rozpocet SK nestoji ani nepadne. Musime brat do uvahy, ze za slabou prevadzky schopnostou Mig 29 boli najma nevyhodne zmluvy stat-sprostredkovatel-Mig, kde ziadna zo stran na Slovensku nevedela zarucit kvalitu a vcasnost dodavok ND. Samozrejme, vsetko za plne dolarove ceny. Predpokladam, ze akykolvek dodavatel buducej techniky sa bude spravat skor trhovo nez vydieracsky, potom si Slovensko moze dovolit aj drahsie stroje....
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:38 11.09.2017

  Len pri "mojej predstave" je otázne, na koľko by mohli zdielať ALCA a Albatros NG spoločnú logistiku, či by nebolo výhodnejšie spojenie L159A + L159B. Ale ak by to nebol logistický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len pri "mojej predstave" je otázne, na koľko by mohli zdielať ALCA a Albatros NG spoločnú logistiku, či by nebolo výhodnejšie spojenie L159A + L159B. Ale ak by to nebol logistický problém to NG by malo byť lacnejšie a mať aj nižšie prevádzkové náklady oproti L159, preto je asi lepšia na výcvik kde je treba čo najvyšší nálet hodín pre pilota.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:30 11.09.2017

  Flader: tusim som niekde zachytil tvoju predstavu. Inak je to vlastne kopia ceskeho modelu. Ja si aj tak myslim, ze 2motorove stroje su pre SK vhodnejsie (F18), ale moj nazor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: tusim som niekde zachytil tvoju predstavu. Inak je to vlastne kopia ceskeho modelu. Ja si aj tak myslim, ze 2motorove stroje su pre SK vhodnejsie (F18), ale moj nazor samozrejme nie je podstatny. Ono voci tym nizko a pomaly letiacim cielom na vychode je umiestnenie Sliaca ako hlavnej zakladne velmi nevyhodne. V podstate nie je sanca stihnut a stihat takyto ciel - prilis daleko. To uz by sa muselo pouzit letisko Presov a to uz je velmi vyrazna a nakladna reforma. Ono to NGcko samozrejme nieco malo bojove zvladne, koniec koncov - takisto to zvlada L39C v Syrii, kde na to nalepia nejake zavesniky a hura do akcie, aj ked si myslim, ze ucinnost je skor psychologicka a ohrozenie vlastneho lietadla velke.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:22 11.09.2017

  tryskac

  Na Palbe už som svoj názor vyjadril. Mne osobne by sa najviac pozdávala 1. letka nadzvukov (Gripen) 2. L159 práve pre CAS a pôsobenie proti pomaly letiacim cieľom, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac

  Na Palbe už som svoj názor vyjadril. Mne osobne by sa najviac pozdávala 1. letka nadzvukov (Gripen) 2. L159 práve pre CAS a pôsobenie proti pomaly letiacim cieľom, v podstate, to isté, čo napadlo aj teba 3. letka L39NG ako výcviková a v obmedzenej miere použiteľná na leteckú podporu (NG pokiaľ som správne pochopil je nástupca nielen C varianty ale aj čiastočne ZA)
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:15 11.09.2017

  Flader: na zakladny vycvik pilotov na prudove lietadla je L159 zbytocne vykonne a drahe lietadlo. Na tieto ucely je vyvijany nastupca L39C - L39NG. Ja len pevne verim, ze nikoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: na zakladny vycvik pilotov na prudove lietadla je L159 zbytocne vykonne a drahe lietadlo. Na tieto ucely je vyvijany nastupca L39C - L39NG. Ja len pevne verim, ze nikoho zodpovedneho nenapadne riesenie konverzneho kitu stareho draku na motor FJ44M. To by bolo nestastne riesenie. Ked si to tak vezmeme tieto NGcka budu k dispozicii najskor tak za 5 rokov v spojeni s tradicnym uzivanim a kvalitou stroja je jasne, ze naslednovnik bude z tovarne vo Vodochodoch. Ako tu uz niekto spominal, ich priamy konkurenti na trhu su v podstate len M345 - porovnatelny stroj, dokonca s rovnakym motorom. L159 by bola vhodny doplnok, kludne by stacilo povedzme 8ks, doplnili by sa schopnosti posobit voci low velocity targets, ako rozne "praskovacie" lietadla a vrtulniky, ktore si momentalne mozu lietat cez vychodnu hranicu ako sa im zapaci. Snad by zvladli (viem ze by zvladli) plnit ulohy prieskumu a CAS. Nie na vsetko je vhodne vytazovat "tryskace" (supersonicy).

  Co sa tyka tankov, ked rozmrazia starucke T72M, som zvedavy ci zodpovedni rozhodnu o nejakej modernizacii. Niekto tu spominal ze modernizovane kanony 2A46MS pouziju poliaci v niektorom svojom projekte. To je skoda, ze na ne cechom neostali peniaze, momentalne ich stroje nemaju moznost palby za pohybu navzdory novemu SRP.

  Rad by som sa dotkol aj sposobu komunikacie rezortov obrany oboch statov. Kym cesi vypustia von nejaky balonik, aby mohli "odbornici" diskutovat (clovek by neveril kolko ludi sa vyzna to problematiky OT, BVP, tankov, lietadiel, diel a raketometov), na Slovensku je vsetko utajene. V zasade je to mozno aj lepsie, lebo ako tak vnimam ceske diskusie, tak som rad ze sme ich boli na Slovensku usetreni a boli vybrane kvalitnejsie stroje, vid C27J a UH60M. Uvidime ako to vsetko bude pokracovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:21 11.09.2017

  Oby nie Master M-346 FT - bo jeszcze jakiś polityk wymyśli ze taka maszyna może pełnić zadania air-policing

  Oby nie Master M-346 FT - bo jeszcze jakiś polityk wymyśli ze taka maszyna może pełnić zadania air-policing

 • niko
  19:48 11.09.2017

  Jura99: Presny termin nie je znamy. Lietadla sa zaobstaraju v druhej faze modernizacie. Neviem ake technicky stare su L 39 CM. Budu zhruba na urovni ceskych strojov. Zivotnost sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Presny termin nie je znamy. Lietadla sa zaobstaraju v druhej faze modernizacie. Neviem ake technicky stare su L 39 CM. Budu zhruba na urovni ceskych strojov. Zivotnost sa da predlzovat, stroj modernizovat. Ak by bolo velmi zle tak sa dokupia masiny. Na trhu su uz od 250 tis. $.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  19:38 11.09.2017

  Leviathan: Na vychode je este stale celkom vysoka nezamestnanost, takze najst vojakov pre tamojsie utvary nepredstavuje pokial viem nejaky badatelny problem. Mozno jedine pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Leviathan: Na vychode je este stale celkom vysoka nezamestnanost, takze najst vojakov pre tamojsie utvary nepredstavuje pokial viem nejaky badatelny problem. Mozno jedine pri preveleniach zo zap. Slovenska. Ja ak by som si mal vybrat, radsej pojdem so Mi ako Zv. Vec vkusu.
  Ako dopadne trebisovsky tank. prapor mozeme len typovat. Logicky by mal ist k 1. mb a osobne typujem Martin. Lebo tradicia a volne kasarne.
  Mne by sa tu v BA pacila vycvykova skola pri novovzniknutom stabe sil pre specialne operacie. Ale je mi jasne, ze tu na to nie su podmienky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:26 11.09.2017

  Z Jelšavy už je tuším priemyselný parka :D

  Z Jelšavy už je tuším priemyselný parka :D

 • hurvo
  18:23 11.09.2017

  Dost pochybujem ze by nejaki vojaci chceli ist do bratislavy alebo hlohovca. To skor najdu zaujemcov do jelsavy ako do ba (ironia). Na tankovy prapor zase tolko vojakov netreba. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dost pochybujem ze by nejaki vojaci chceli ist do bratislavy alebo hlohovca. To skor najdu zaujemcov do jelsavy ako do ba (ironia). Na tankovy prapor zase tolko vojakov netreba. V trebisove kedysi bola brigada myslim tak tri vykuchane podvyzivene prapory sa tam zmestia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  17:26 11.09.2017

  Možno sa niekedy naozaj dočkáme bojového útvaru aj v BA kasárňach :D Nejaký motorizovaný, alebo možno výsadkový prápor by hlavnému mestu pristal už keď bojujeme proti terorizmu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možno sa niekedy naozaj dočkáme bojového útvaru aj v BA kasárňach :D Nejaký motorizovaný, alebo možno výsadkový prápor by hlavnému mestu pristal už keď bojujeme proti terorizmu a riešime utečeneckú krízu :D
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  17:19 11.09.2017

  Fader: podla mna v Trebisove nezozenu ludi, resp. nezozenu tolko ludi, ktori by boli ochotni zit v Trebisove. Co som pocul, tak podobne problemy su uz teraz v Michalovciach a v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fader: podla mna v Trebisove nezozenu ludi, resp. nezozenu tolko ludi, ktori by boli ochotni zit v Trebisove. Co som pocul, tak podobne problemy su uz teraz v Michalovciach a v Roznave. Volne priestory su napr. v Hlohovci, zmestili by sa aj do kasarni vo Zvolene. Najlepsie priestory su v Bratislave :) :) :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:05 11.09.2017

  Za 8let se začne hledat nebo už dorazí první kus? Tou dobou bude těm L-39CM už přes 50let, takže nejvyšší čas :-).

  Za 8let se začne hledat nebo už dorazí první kus? Tou dobou bude těm L-39CM už přes 50let, takže nejvyšší čas :-).

 • Flader
  16:57 11.09.2017

  Presne ako napísal Niko,momentálne to nieje priorita, až prídu na rad, tak môže byť situácia na trhu iná. Zatiaľ by to bolo asi medzi L39NG a L159. Len NG ešte stále prvé nevyšli z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Presne ako napísal Niko,momentálne to nieje priorita, až prídu na rad, tak môže byť situácia na trhu iná. Zatiaľ by to bolo asi medzi L39NG a L159. Len NG ešte stále prvé nevyšli z výroby a ALCA sa nová zatiaľ nevyrába.

  Môj osobný tip je tá varianta, že zostanú v Trebišove ale bolo by to divne, v jedných kasárňach tri jednotky v podriadenosti 2 brigád. Ak by sa sťahovali, tak by som tipol skôr ten Martin.
  Teda ešte ma napadla varianta, že by sa mohli sťahovať aj do nejakých momentálne opustených kasární, ktorých sa ešte MO nezbavilo (napadá niekoho aké by to hypoteticky mohli byť?), ale táto možnosť mi pripadá najmenej pravdepodobná (asi najvyššie náklady).
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:51 11.09.2017

  niko
  Nikdo momentálně lehké cvičné letadlo na Západě nevyvíjí, takže pokud se chystáte na nákup za cca 8 let, nemyslím, že by bylo na výběr něco jiného.

  niko
  Nikdo momentálně lehké cvičné letadlo na Západě nevyvíjí, takže pokud se chystáte na nákup za cca 8 let, nemyslím, že by bylo na výběr něco jiného.

 • leviathan
  16:34 11.09.2017

  Niko: A uz sa vie, ci tanky ostanu v Trebisove? Alebo sa budu stahovat? Martin? Nitra?

  Niko: A uz sa vie, ci tanky ostanu v Trebisove? Alebo sa budu stahovat? Martin? Nitra?

 • niko
  15:23 11.09.2017

  Nesher:
  Ako tu uz pisal Flader, cvicne stroje bude OSSR kupovat niekedy mozno o 8 rokov. Dovtedy sa moze kadeco znenit. Zatial co vieme je, ze letectvo chce kupit 10 novych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Ako tu uz pisal Flader, cvicne stroje bude OSSR kupovat niekedy mozno o 8 rokov. Dovtedy sa moze kadeco znenit. Zatial co vieme je, ze letectvo chce kupit 10 novych strojov a ze tie maju mat cvicnu a bitevnu funkciu.

  Co sa tyka toho tankoveho praporu. Myslim, ze sa iba odkonzervuju byvale trebisovske tanky a vycvycia posadky. Nakup novych tankov nevidim zatial realne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:03 11.09.2017

  Flader

  Otázka je co vlastně bude k dispozici, vynechám-li ruské a čínské řešení (nepovažuji je za pravděpodobné), tak z proudových letadel bude k dispozici asi jen L 39NG/L 159, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader

  Otázka je co vlastně bude k dispozici, vynechám-li ruské a čínské řešení (nepovažuji je za pravděpodobné), tak z proudových letadel bude k dispozici asi jen L 39NG/L 159, M 345 a Hawk (který je suverénně nejdražší)
  Stroje typu M 346, T/A 50 jsou pro cvičné úkoly přeci jen trochu drahá legrace.
  Případně, turbovrtulové stroje typu Pilatus 21 nebo Super Tucano, také by to šlo, ale ta možnost vzdušné podpory by byla ještě omezenější než u lehkých jetů.
  Takže mi z toho logicky vychází L 39NG, nicméně člověk míní a politici mění :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:59 11.09.2017

  Flader: však jo, souhlas, tu vojenskou strategii splní jakékoliv cvičně/bojové letadlo třeba FA-50, který by zastal i airpolicing. Mě spíš šlo o hodnověrnost té strategie pokud jde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: však jo, souhlas, tu vojenskou strategii splní jakékoliv cvičně/bojové letadlo třeba FA-50, který by zastal i airpolicing. Mě spíš šlo o hodnověrnost té strategie pokud jde např. o ty tanky. Pokud strategie počítá s těmi cvičně/bojovými letadly, která se asi ani vzdáleně nerýsují, jak to pak bude s těmi tanky? Chtěl jsem prostě říct, že papír snese všechno a nás by měl zajímat zejména až vyhlášený záměr nebo tendr. Líbí se mi polský systém, kdy si vyhlásí program, dají mu i název, specifikují požadavky a firmy snažte se, byť to snažení trvá třeba 10let :).
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:32 11.09.2017

  Jura99, nemusí to byť len L159B, aj keď by sa mi v tejto úlohe ALCA určite viacej páčila ako napríklad L39NG. Keď si dobre spomínam (nemám ju teraz otvorenú) tak v Bielej knihe sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, nemusí to byť len L159B, aj keď by sa mi v tejto úlohe ALCA určite viacej páčila ako napríklad L39NG. Keď si dobre spomínam (nemám ju teraz otvorenú) tak v Bielej knihe sa uvádzalo, źe sa cvićné stroje budú riešiť až v tej druhej etape. Keď som sa pomýlil tak sa ospravedlňujem :D Takźe dovtedy to môže byť aj naozaj iný stroj ako ALCA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:10 11.09.2017

  CSG je hodně aktivní, klobouk dolů, celkem se těším s čím přijde, až budou aktuální raketomety a nové houfnice. Dizajn světel Husara by mohli aplikovat na Titus.

  Flader: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CSG je hodně aktivní, klobouk dolů, celkem se těším s čím přijde, až budou aktuální raketomety a nové houfnice. Dizajn světel Husara by mohli aplikovat na Titus.

  Flader: Kerametal si je možná už jistý dodávkami Aligatorů Master pro OS SR, tak už se třeba neangažuje ? :-). I když se též psalo, že je Master moc těžký, spíš bych si ale tipnul, že je jasným favoritem.

  leviathan: ta vojenská strategie OS SR má mj. informaci, že cvičná letadla pro letecký výcvik budou plnit úlohy palebné podpory, což je L-159B, které se ještě před lety daly pořídit levně přestavbou z tehdy neprodejné jednomístné. Teď pochybuju, že by jejich nákup byl na pořadu dne, totéž ty tanky. Je otázka nakolik je celý materiál opět jen teoretické cvičení a nakolik dojde k naplnění, dosud jsou OS SR v rámci NATO bez urážky ukázkou marnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  22:02 10.09.2017

  2 Lukas
  True !

  2 Lukas
  True !

 • Lukas
  21:35 10.09.2017

  Najgorętsze kartofle UE to Junkers i kilku innych "prawdziwych towarzyszy"*  * marksistów-leninistów, którzy "demokracje" rozumieją tak samo jak znani Nam komuniści

  Najgorętsze kartofle UE to Junkers i kilku innych "prawdziwych towarzyszy"*  * marksistów-leninistów, którzy "demokracje" rozumieją tak samo jak znani Nam komuniści

 • Tecka
  21:30 10.09.2017

  Ja Ciebie nie mam zamiaru obrażać , z góry przepraszam ! Słusznie napisałeś ,że post-gierkowski kryzys ciągnie sie wlasciwie do dzisiaj. Pozdrawiam !
  Ps. Hiszpania to teraz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja Ciebie nie mam zamiaru obrażać , z góry przepraszam ! Słusznie napisałeś ,że post-gierkowski kryzys ciągnie sie wlasciwie do dzisiaj. Pozdrawiam !
  Ps. Hiszpania to teraz jeden z najgorętszych kartofli w EU
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:15 10.09.2017

  Tecka - nie obrażaj mnie (sugestiami ze używam wikipedii)

  Genezy problemów z modernizacją techniczną WP należy szukać gdzieś na początku lat 80tych (pra geneza)

  potem były ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - nie obrażaj mnie (sugestiami ze używam wikipedii)

  Genezy problemów z modernizacją techniczną WP należy szukać gdzieś na początku lat 80tych (pra geneza)

  potem były analizy z 86 których efektem była reforma Siwickiego z 1988-90
  A co potem zrobiła nowa ekipa pod egida Wałęsy i kolejni aż do Klicha i obecnie Macierewicza...


  A co do Hiszpanii - oni robią taki manewr jako ze są pod kuratelom UE (w związku z długami) że w ustawie budżetowej podają mały % PKB na wojsko a potem w trakcie roku robią korekty budżetu (dodają fundusze na "Programas Especiales de Armamento" tak ze w efekcie wydają ponad miliard USD więcej niż my...

  Zobowiązania względem rożnych międzynarodowych podmiotów - to jest ważne....
  (muszą odbierać zamówione EF-2000, A400M czy S-80)

  Co do Słowacji i T-72
  Słowacka armata 2A46MS jest niezła
  Jeśli nie zainstalują ERA to wystarczy silnik W-46 zmodyfikować do mocy 850km - poprawi się mobilność (albo po prostu kupić RENK ESM350 + silnik Scanii lub ukraińskie rozwiązania na bazie silników 5TDMFA lub 6TD)

  O T-84 lepiej zapomnieć - ukraińska zbrojeniówka ma ogromne problemy i obecnie nie jest w pewne czy aby czołgi które "produkują" dla Tajlandii są w 100% nowe

  Stabilizacja to jest temat
  albo ukraińskie 2E42-4 (stara ale 3 raz lepsza od oryginalnej 2E28)
  albo ESP-Albatros
  Podobno Izraelczycy maja też jaką stabilizacje która oferują w kontekście T-72 (nie wiem nic - no ale oni Gruzinom robili T-72SIM - z polskim systemem kierowania ogniem DRAWA :) )

  No i ważne - modyfikacja autoloadera AZ (chodzi o to by do "karuzeli" wchodziły pociski dłuższe niż 630mm)

  Za 2-3 mln USD da się zrobić coś co będzie na poziomie C1 Ariete
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:06 10.09.2017

  PavolR:
  to zní hodně dobře, přeci jen pro malý počet vozidel, by byla jednotná těžká pásová platforma ideální. Ve verzi BVP (Berserk) by byl i hodně zajímavým BVP i pro OSSR a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  to zní hodně dobře, přeci jen pro malý počet vozidel, by byla jednotná těžká pásová platforma ideální. Ve verzi BVP (Berserk) by byl i hodně zajímavým BVP i pro OSSR a vojáci by měli pořádnou ochranu. Další modernizace T-72 a BVP-2, by byla krokem hodně špatným směrem - byť je to asi nejlevnější řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:50 10.09.2017

  Ževraj by nejaké T-72 mali byť ešte v uloženkách, ale koľko kusov, to je otázne.

  Ževraj by nejaké T-72 mali byť ešte v uloženkách, ale koľko kusov, to je otázne.

 • PavolR
  20:48 10.09.2017

  Som zástancom jednotnej pásovej platformy pre OSSR na báze podvozku T-84, ktorá by v slovakizovanej podobe zahŕňala tanky (so slovenským 120mm kanónom), ťažké BVP a samohybné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Som zástancom jednotnej pásovej platformy pre OSSR na báze podvozku T-84, ktorá by v slovakizovanej podobe zahŕňala tanky (so slovenským 120mm kanónom), ťažké BVP a samohybné húfnice (Diana2). Inak by sa ostalo pri Leopardoch 2, o ktorých sa tu už diskutovalo do zblbnutia v súvislosti s AČR. S modernizáciou T-72 nerátam, lebo ich zrejme nemáme dosť na vytvorenie práporu a dokupovať ich by bola blbosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:21 10.09.2017

  Prvé náznaky boli už v návrh početných stavov, kde sa ráta s navýšením stavu trebišovského mechanizovaného práporu kvôli vzniku organizačného jadra tankového práporu.
  Len som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prvé náznaky boli už v návrh početných stavov, kde sa ráta s navýšením stavu trebišovského mechanizovaného práporu kvôli vzniku organizačného jadra tankového práporu.
  Len som zvedavý, ako to vymyslia organizačne. Keďže 2.MB by mala byť na kolesách, tak by mal asi tankový prápor patriť pod 1.MB. Teraz ale neviem, či sa bude celé zázemie sťahovať niekam "na západ" alebo budú v trebišovskej posádke útvary oboch brigád. Síce už tu je jedne taký prípad v podobe ženijnej roty v Michalovciach, ale bolo by to už trocha zvláštne. Tretia možnosť by bol samostatný prápor ale to by bolo trošku divné riešenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  20:10 10.09.2017

  off topic: aktualne, pre vsetkych priatelov slovenskej armady (OSSR), tanky teda budu a dokonca cely tankovy prapor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  off topic: aktualne, pre vsetkych priatelov slovenskej armady (OSSR), tanky teda budu a dokonca cely tankovy prapor

  https://www.slov-lex.sk/legisl...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  19:51 10.09.2017

  Nie patrz na Wikipedie , to ile wpisane a ile poszlo to dwa rożne światy . Kraj realnie ma 20% bezrobocie do tego dlugi w kraju i za granicą i grozi rozpad na regiony. Nie pisz ,ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie patrz na Wikipedie , to ile wpisane a ile poszlo to dwa rożne światy . Kraj realnie ma 20% bezrobocie do tego dlugi w kraju i za granicą i grozi rozpad na regiony. Nie pisz ,ze to nie ma wpływu.sic !
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:48 10.09.2017

  Tecka - nie masz racji
  Ani nie okroją borsuka, ani też nasz budżet nie osiągnie budżetu Hiszpanii

  Zapóźnienie w modernizacji technicznej to także nie jest powód "innych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - nie masz racji
  Ani nie okroją borsuka, ani też nasz budżet nie osiągnie budżetu Hiszpanii

  Zapóźnienie w modernizacji technicznej to także nie jest powód "innych priorytetów" w poprzednich latach - sic!
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:45 10.09.2017

  Pro Rase - nie tu chodzi o to o czym pisałem (Gdy pytałeś ile nowych BWP potrzebuje WP)
  Obecnie WL (wojska lądowe) to min. 11 brygad zmechanizowanych / pancernych
  W ich składzie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rase - nie tu chodzi o to o czym pisałem (Gdy pytałeś ile nowych BWP potrzebuje WP)
  Obecnie WL (wojska lądowe) to min. 11 brygad zmechanizowanych / pancernych
  W ich składzie jest aż 23 bataliony zmechanizowane.
  Z tych 23 batalionów docelowo 8 to bataliony na Rosomakach
  A ile będzie Borsuków? - realnie max kolejne 8 batalionów

  Co z resztą? - i to jest pytanie...
  Tecka myśli że w przyszłości MON kupi kolejne KTO


  Co do Aligatora Master - właśnie to jest największy problem wspólnych projektów.
  Nawet jeśli czeski czy słowacki przemysł ma ciekawy produkt - to jest mało aktywny na naszym rynku.

  A trzeba się promować - pokazywać VIPom. (A wasi ministrowie po hasłem "grupy wyszehradzkiej" mogą lobbować takie produkty jako "wspólne")
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  18:38 10.09.2017

  Tak Rase słuszna uwaga,program Borsuk moze byc okrojony ze względu na finanse... (Wszystko wskazuje,ze będzie drogi ,jednostkowo taki polski ASCOD ) Są ważniejsze dla nas projekty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Rase słuszna uwaga,program Borsuk moze byc okrojony ze względu na finanse... (Wszystko wskazuje,ze będzie drogi ,jednostkowo taki polski ASCOD ) Są ważniejsze dla nas projekty ,nie ma się co oszukiwać . W przyszłym roku będziemy mieli budżet na poziomie Hiszpanii,ale co z tego jak mamy spore zapóźnienia w modernizacji (ważniejszy byl rozwój kraju i słusznie) i nie jesteśmy na nasze nieszczęście na miejscu Hiszpanii...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:42 10.09.2017

  Tecka:
  neuvažovalo se v Polsku o alespoň částečném nahrazení BMP-1 kolovými bojovými vozidly Rosomak ? Přeci jen i u nás se v roce 2013 řešilo, co s BVP. Jedna z uvažovaných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  neuvažovalo se v Polsku o alespoň částečném nahrazení BMP-1 kolovými bojovými vozidly Rosomak ? Přeci jen i u nás se v roce 2013 řešilo, co s BVP. Jedna z uvažovaných možností byla i nakoupení dalších vozidel Pandur a zrušení pásových BVP. Pokud by v Polsku nevyšel program Borsuk, tak máte hodně velký problém a Rosomáky vyrábíte levně, rychle atd. tak i tato varianta by snad byla lepší než další provoz BMP-1, které už je opravdu na odpis. Berme to jen jako variantu, pokud by nebyly finance a vůle nakoupit pásáky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  17:25 10.09.2017

  Ok. Napisalem o Borsuku ,wiekszosc i tak bedzie na kołach bo nas nie stać. Mamy kumulujące sie duze projekty (Orka,Wisła,Kruk)i jak bedą dalsze przesunięcia to moze powaznie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok. Napisalem o Borsuku ,wiekszosc i tak bedzie na kołach bo nas nie stać. Mamy kumulujące sie duze projekty (Orka,Wisła,Kruk)i jak bedą dalsze przesunięcia to moze powaznie zagrozić wdrażaniu projektu Borsuk
  Co do wskazywania lub nie,przez MON to owszem ale juz nie do konca...Pan M ma konfliktowa naturę i mają juz go wszedzie dosyc bo jak z kimś nie zadrze to dostaje zgagi a nie wszystkim to sie podoba. Morawiecki mocno napiera na Cegielskiego , pożyjemy zobaczymy ;) Nie nasze małpy i nie nasz cyrk !
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:31 10.09.2017

  Ono všeobecne propagácia slovenských firiem je pomerne veľký problém. Ani v Brne nevyužili možnosti ktoré jej výstava ponúkala. Pritom Kerametal ná výhodu oproti mnohým firmám v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono všeobecne propagácia slovenských firiem je pomerne veľký problém. Ani v Brne nevyužili možnosti ktoré jej výstava ponúkala. Pritom Kerametal ná výhodu oproti mnohým firmám v tom, že posledná varianta Aligátora je už zavedené vozidlo v armáde (aj keď nie zatiaľ v našej).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:11 10.09.2017

  Flader: Také jsem se divil, že Aligator na MSPO 2017 nebyl, i když nesehnal polského výrobce, mohl se ukázat zajímavým vojenským delegacím ze zahraničí.

  Flader: Také jsem se divil, že Aligator na MSPO 2017 nebyl, i když nesehnal polského výrobce, mohl se ukázat zajímavým vojenským delegacím ze zahraničí.

 • Flader
  11:45 10.09.2017

  Lukas:

  Aj mňa napadlo, že práve Aligator Master II by bol pre vás asi ideálny. Ale bohužiaľ, Kerametal si nezohnal silného poľského spojenca, kto by za neho v Poľsku tento stroj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:

  Aj mňa napadlo, že práve Aligator Master II by bol pre vás asi ideálny. Ale bohužiaľ, Kerametal si nezohnal silného poľského spojenca, kto by za neho v Poľsku tento stroj ponúkal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  11:28 10.09.2017

  Ma - bo im bardziej "przaśna" tym gorzej dla produktu...
  Takie obserwacje mam...

  Z Borsukiem nic się nie dzieje - jest wg. założenia (pływanie + opcja opancerzenia)
  Nie 10 czy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ma - bo im bardziej "przaśna" tym gorzej dla produktu...
  Takie obserwacje mam...

  Z Borsukiem nic się nie dzieje - jest wg. założenia (pływanie + opcja opancerzenia)
  Nie 10 czy 15 % - będzie minimum 6 kompani rozpoznawczych, a każdy batalion (w tym czołgów) ma co pluton rozpoznawczy saperów (obecnie na TRI)
  Do tego dolicz pułki saperów...
  Co najmniej 1/3 wyprodukowanych wozów musi pływać.

  Właśnie bawienie się w zakup i produkcje 100 pojazdów wielkiego sensu nie ma. (Wiadomo że przepłacimy)
  Stąd jeśli prawdą jest pomysł połączenia KLESZCZa i PEGAZa w jeden program to ja to popieram...
  Generalnie wymagania są podobne (chodzi o ochronę balistyczną, minoodporność czy masę)
  Jedyne różnice to to wyposażenie (żaden problem) i pływanie

  Dlatego ciekawy jest Aligator Master który może pływać (co prawda 5,5 km/h)
  Takie rozwiązanie pozwoliłoby na budowę serii zunifikowanych pojazdów.

  I nie ma znaczenie co oferuje Cegielski - w przetargu MON może wskazać oferentom że ich produkt ma być produkowany we wskazanym zakładzie należącym do skarbu państwa...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:54 10.09.2017

  Lukas
  Nazwa jak nazwa,jakie to ma znaczenie?
  Ważniejsze jest to ,kto ma kontrole nad Cegielski ...ministerstwo finansów . Bardzo im zalezy zeby kawalek tortu z zamówień dla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Nazwa jak nazwa,jakie to ma znaczenie?
  Ważniejsze jest to ,kto ma kontrole nad Cegielski ...ministerstwo finansów . Bardzo im zalezy zeby kawalek tortu z zamówień dla wojska trafiło do tego zakładu i łączenie projektów w jeden nabiera sensu. Kto sie bedzie "bawił" w składanie zaledwie setki 4x4? A pływanie to inna sprawa ,zobacz co sie dzieje z Borsukiem zacznie tyć, 10-15% bedzie plywac reszta juz nie musi ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • demagog
  22:46 09.09.2017

  mattea: U akehokolvek snimaca (a obvodov spracovania malych signalov) je chladenie dolezite kvoli obmedzeniu tepelneho sumu. Navyse u termokamery je dolezite si uvedomit, ze aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mattea: U akehokolvek snimaca (a obvodov spracovania malych signalov) je chladenie dolezite kvoli obmedzeniu tepelneho sumu. Navyse u termokamery je dolezite si uvedomit, ze aj sama, rovnako ako objekty ktore snima, je zdrojom IC ziarenia. To sa pripocitava k uzitocnemu signalu a zhorsuje parametre systemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:02 09.09.2017

  Lukas : název i auto jsou ok. Byl to jen povzdech nad podivnou dobou.
  O mores o tempora...

  Lukas : název i auto jsou ok. Byl to jen povzdech nad podivnou dobou.
  O mores o tempora...

 • Lukas
  18:56 09.09.2017

  Oczywiście to jest marketing
  Od głupiej nazwy, po twierdzenie że jest w tym jakiś polski udział.

  Faktyczny twórca wozu liczy, że kooperacja z polskim zakładem umożliwi wygranie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oczywiście to jest marketing
  Od głupiej nazwy, po twierdzenie że jest w tym jakiś polski udział.

  Faktyczny twórca wozu liczy, że kooperacja z polskim zakładem umożliwi wygranie dużego kontraktu. Normalna rzecz - konkurencja zrobi podobnie

  Ja chętnie widziałby powtórkę OT-64, czyli kupno gotowego produktu i kooperacja przy produkcji.
  Ale jak to się mówi w PL "Do tanga trzeba dwojga" (Musi być chęć i wola współpracy wszystkich)

  Podobno jest idea by program Kleszcz (lekki pojazd rozpoznawczy - następca BRDM) oraz PEGAZ (lekki pojazd patrolowy) połączyć w jeden program - czyli kupić jedną konstrukcje...
  Czyli ok. 500-600 pojazdów

  Tylko widzę jeden problem - wóz rozpoznawczy musi pływać...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:48 09.09.2017

  Tož auto je to pěkný, ale není ten název trošku politicky nekorektní? Skoro jak Sobiesky... Aby to Fendrych nestíhal v komentářích.

  Tož auto je to pěkný, ale není ten název trošku politicky nekorektní? Skoro jak Sobiesky... Aby to Fendrych nestíhal v komentářích.

 • petres
  14:45 09.09.2017

  Napadla mne jedna věc. Pokud si dobře vzpomínám, vloni představila Tatra Defence vozidlo T-CAT (nástavba od izraelské firmy Plasan Sasa na podvozku Ford F550 - defakto Sand Cat), s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napadla mne jedna věc. Pokud si dobře vzpomínám, vloni představila Tatra Defence vozidlo T-CAT (nástavba od izraelské firmy Plasan Sasa na podvozku Ford F550 - defakto Sand Cat), s tím že v budoucnu přijde s obdobným vozidlem na vlastním podvozku. Je pravda, že vozidlo bylo lehčí kategorie (cca do 9t), ale není to další vývoj této linie vozidel v porfoliu Tatry?
  Pro zajímavost, jak mají kategorie obdobných typů vozidel rozděleny Němci - v rámci komplexního programu GFF chce německá armáda vyměnit jádro své kolové obrněné techniky. GFF 1 řeší vozidla do 5,3 tuny, GFF 2 do 7,5 tuny, GFF 3 do 12,5 tuny (ve specifikaci požadavek mj. 9 m3 vnitřního prostoru) a GFF 4 do 25 tun.
  Kat. 4 si pokrýváme Titusem. kat.3 by pokryl Husar (chtělo by to projekt dotáhnout, nemá např. moc dobrý poměr mezi vlastní hmotností a nákladem oproti vozidlům s obdobnou balistickou ochranou), kat.2 zde bych si vypomohl Oshkosh JLTV nebo Hawkei a kat.1 např. Zetor Fox (Mercedes) včetně i standardní podpůrné verze (nejenom taktická pro SOF). Ale je zde velké množství nabídek a kombinací.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:13 09.09.2017

  hurvo

  s jednou vecou s tebou súhlasím. Husar je česko-poľsky projekt tak maximálne na papieri. Podľa info, ktoré sú zatiaľ dostupné, je to české vozidlo, maximálne by sa dalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo

  s jednou vecou s tebou súhlasím. Husar je česko-poľsky projekt tak maximálne na papieri. Podľa info, ktoré sú zatiaľ dostupné, je to české vozidlo, maximálne by sa dalo hovoriť česko-slovenské (tá SK veža, plus je to projekt v rámci CSG)
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  13:06 09.09.2017

  Samozrejme pokial je slovenska vyrobok aspon tak dobry ako zahranicny tak smelo vpred nech sa nakupuje aj za tie nehorazne ceny. Problem je ked za nehoraznu cenu dostanete na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme pokial je slovenska vyrobok aspon tak dobry ako zahranicny tak smelo vpred nech sa nakupuje aj za tie nehorazne ceny. Problem je ked za nehoraznu cenu dostanete na kolene zbuchany smejd.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:56 09.09.2017

  ... mea culpa ...

  ... mea culpa ...

 • Flader
  12:50 09.09.2017

  Inak trochu OT, ale fakt nevidím nič zlé na tom, že naša armáda chce slovenské veže. Je to podobné, ako keď AČR vyžaduje pomaly na všetko kolesové platformu Tatra (aj keď 815-7 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak trochu OT, ale fakt nevidím nič zlé na tom, že naša armáda chce slovenské veže. Je to podobné, ako keď AČR vyžaduje pomaly na všetko kolesové platformu Tatra (aj keď 815-7 a 810 asi až tak príliš veľa dielov spoločných mať nebudú), Poliaci vyžadujú čo najväčšiu "polonizáciu" ... Jednoducho každá krajina sa snaží aspoň takto podporiť svoje firmy, aby sa aspoň časť peňazí vracala do štátnej kasy.
  Na druhej strane nie všetko, kde sa objaví veža od EVPU je automaticky určené pre SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:46 09.09.2017

  Vy? U vas?

  Vy? U vas?

 • PavolR
  12:43 09.09.2017

  hurvo:
  Keby ste mali nejakú vežu vy, nebolo by to u vás tak náhodou podobne? ;-p

  hurvo:
  Keby ste mali nejakú vežu vy, nebolo by to u vás tak náhodou podobne? ;-p

 • Flader
  12:40 09.09.2017

  Takže podľa tejto logiky sa môžme tešiť, že OSSR zavedú húfnice Diana?

  Takže podľa tejto logiky sa môžme tešiť, že OSSR zavedú húfnice Diana?

 • hurvo
  12:33 09.09.2017

  Z nejakeho dovodu nema vozidlo sancu prejst v sr pokial nema slov vezu. Hoci by ina mala lepsie parametre.

  Z nejakeho dovodu nema vozidlo sancu prejst v sr pokial nema slov vezu. Hoci by ina mala lepsie parametre.

 • Flader
  12:23 09.09.2017

  hurvo

  Keby všetko, čo má slovenskú vežu z EVPU bolo určené pre OSSR tak to by sme asi už nemali kam ani dávať tú techniku. Aj keby vždy bola v počte pár kusov. Z nejakého dôvodu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo

  Keby všetko, čo má slovenskú vežu z EVPU bolo určené pre OSSR tak to by sme asi už nemali kam ani dávať tú techniku. Aj keby vždy bola v počte pár kusov. Z nejakého dôvodu (cena, možno kvalita) si ich často vyberajú výrobcovia na demonštrátori.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  12:08 09.09.2017

  Husar 4×4 je taktické obrněné vozidlo s velkou průchodností terénem danou unikátním tatrováckým podvozkem. Systém vzduchového odpružení všech polonáprav podvozku dovoluje změnit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Husar 4×4 je taktické obrněné vozidlo s velkou průchodností terénem danou unikátním tatrováckým podvozkem. Systém vzduchového odpružení všech polonáprav podvozku dovoluje změnit světlou výšku vozidla v rozmezí 700 až 1000 mm pouhých stiskem tlačítka.

  Domnívám se, že tento údaj je nepřesný, nebo se vztahuje k jiné vzdálenosti, než je světlá výška (možná spodní hrana kabiny). Toto vozidlo má, jak dokládá i záběr na informační leták, v základu světlou výškou 390 mm a systém vzduchového odpružení ji dokáže měnit v rozsahu - 120 / + 90 mm.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:01 09.09.2017

  Podla info z clanku je vozitko polske asi tolko ako vepro knedlo zelo. V tomto je zamotana tatra cize tam vidim priestor na nakup "europskeho riesenia".

  Podla info z clanku je vozitko polske asi tolko ako vepro knedlo zelo. V tomto je zamotana tatra cize tam vidim priestor na nakup "europskeho riesenia".

 • puuupava
  11:22 09.09.2017

  No ja by som to nespájal vôbec. Maximálne tú vežu A podvozok. Niečo také sa už písalo že by to mohlo mať podvozok Tatra. Nevidím dôvod aby sme V tomto prípade niečo riešili s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ja by som to nespájal vôbec. Maximálne tú vežu A podvozok. Niečo také sa už písalo že by to mohlo mať podvozok Tatra. Nevidím dôvod aby sme V tomto prípade niečo riešili s Poliakmi.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  11:01 09.09.2017

  http://www.armadninoviny.cz/sl...
  Nikto si nespojil husara s nakupom 400 vozidiel pre ossr? Obzvlast pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.armadninoviny.cz/sl...
  Nikto si nespojil husara s nakupom 400 vozidiel pre ossr? Obzvlast pri slovenskej zalube vsade nadrbat slovensku vezu?
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  10:47 09.09.2017

  Čím je důležité, že je termokamera nechlazená? A proč by vůbec měla/neměla být chlazená?

  Čím je důležité, že je termokamera nechlazená? A proč by vůbec měla/neměla být chlazená?

 • petres
  10:37 09.09.2017

  V podstatě je to přímý konkurent vozidla Perun, které si pořídila 601. skss. Zajímavá bude cena (myslím podvozku, speciální vybavení ji velmi navyšuje). U protiminové ochrany by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V podstatě je to přímý konkurent vozidla Perun, které si pořídila 601. skss. Zajímavá bude cena (myslím podvozku, speciální vybavení ji velmi navyšuje). U protiminové ochrany by úroveň 3 stála za úvahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  10:09 09.09.2017

  Jestli je se Husar povedl, nebylo by od věci pořídit pár set kousků pro naši armádu.

  Polsko je spolu s Maďarskem poslední příčetná země v EU, takže vojenská sploupráce s Poláky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli je se Husar povedl, nebylo by od věci pořídit pár set kousků pro naši armádu.

  Polsko je spolu s Maďarskem poslední příčetná země v EU, takže vojenská sploupráce s Poláky dává smysl a tenhle druh vozidel se hodí do jakéhokoliv druhu konfliktu - od občanské války až po třetí světovou.
  Skrýt celý příspěvek