Vrgineers podpořila obranu ukrajinského leteckého prostoru darováním leteckého simulátoru

Vrgineers podpořila obranu ukrajinského leteckého prostoru darováním leteckého simulátoru
Vrgineers Portable Trainer / Vrgineers (Zvětšit)

Společnost Vrgineers darovala ukrajinským ozbrojeným silám přenosný letecký simulátor Vrgineers Portable Trainer. Tento přenosný trenažér, upravený pro výcvik pilotů stíhacích letounů Suchoj Su-25 „Frogfoot“ a Su-27 „Flanker“, poskytne ukrajinskému letectvu možnost taktického tréninku ve vysoce imerzním prostředí virtuální reality.

Celá akce proběhla za pomoci vojenského přidělence ukrajinské ambasády v České republice a vojenského přidělence České republiky v Polsku, díky kterým se podařilo simulátor úspěšně na Ukrajinu dopravit. Významnou podporu poskytlo také Ministerstvo obrany České republiky.

Vrgineers Portable Trainer byl původně vyvinut pro účely U.S. Marine Corps, k zajištění výcviku pilotů co nejblíže misi. Simulátor se vyznačuje extrémní přenositelností, nízkou váhou, odolností a možností rekonfigurace. Díky vyměnitelným modulům umožňuje výcvik pilotů stíhacích letounů i vojenských helikoptér v extrémních podmínkách. Je vhodný zejména pro taktický výcvik a přípravu na mise.

Klíčovým komponentem simulátoru je headset pro virtuální realitu XTAL™ s vysokým rozlišením a širokým zorným úhlem, který zprostředkovává realistickou simulaci.

„Pevně věříme, že Vrgineers Portable Trainer pomůže ukrajinskému letectvu se simulací a výcvikem taktických operací, které přispějí k zajištění ukrajinského vzdušného prostoru,“ řekl Roman Baláž, viceprezident pro obchod společnosti Vrgineers.


Vrgineers Portable Trainer; větší foto / Vrgineers

O Vrgineers

Vrgineers je lídrem ve vývoji imerzních technologií orientující se na výcvik profesionálních pilotů stíhacích letadel a vrtulníků. Společnost vyvíjí a vyrábí vlastní headset XTAL™ pro virtuální a mixovanou realitu. Produktové portfolio společnosti dále tvoří letecké simulátory Vrgineers Classroom, Portable a Custom Trainer.

Headset XTAL™ byl vyvinut na základě priorit profesionálních pilotů a instruktorů z mezinárodní letecké komunity tak, aby splňoval nejnáročnější požadavky kladené na realističnost simulace. Společnost toho dosáhla unikátní kombinací širokého zorného úhlu s vysokou kvalitou obrazu, kterou XTAL™ přináší. Ergonomie headsetu byla navržena s ohledem na uživatelský komfort, jehož důsledkem dokážou piloti v simulaci strávit i několik hodin v rámci příprav na mise.

Vrgineers simulátory tvoří základ moderní syntetické tréninkové platformy. Díky možnosti jejich vzájemného propojení lze cvičit nejen piloty, ale také kooperaci pilota s kopilotem, střelce s pilotem, JTAC návodčích i koordinaci celých letek. Vrgineers simulátory podporují západní i východní letecké platformy, od vrtulových, přes subsonické až po nadzvukové letadla a helikoptéry. Všechny Vrgineers simulátory jsou vybaveny XTAL™ headsetem dedikovaným pro výcvik pilotů.

Kromě leteckého odvětví se imerzní technologie společnosti Vrgineers používají také v dalších sférách, jako například v průmyslovém designu na evaluaci nových konceptů automobilů, nebo pro výcvik pilotů Formule 1.

Nahlásit chybu v článku


Související články

České virtuální brýle XTAL pro americké letectvo

Česká firma VRgineers se v komunitě virtuální reality (VR) proslavila díky profesionálním brýlím ...

Rozšířená realita: Nová dimenze výcviku vzdušného boje

Americké společnosti Red 6 a EpiSci vyvíjejí a testují unikátní letecký výcvikový systém ATARS ...

IVAS: Armádní brýle pro rozšířenou realitu za 20 miliard dolarů

Americká armáda (US Army) uzavřela s firmou Microsoft obří desetiletou rámcovou smlouvu na dodávku ...

Virtuální realita pro vojenský výcvik a plánování

Společnost Virtuplex na brněnské vojenské výstavě IDET 2021 představila koncept virtuální reality ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Engorged
  14:40 08.06.2022

  Super, tohle je perfektní využití virtuální reality!

  Super, tohle je perfektní využití virtuální reality!

 • Standahammer
  18:40 07.06.2022

  Su-25 není stíhačka, ale pěkně zastaralý a málo účinný bitevník, létající olejnička a bez absolutní letecké převahy protivníka ve vzduchu snadná potrava pro západní stíhačky. I ...Zobrazit celý příspěvek

  Su-25 není stíhačka, ale pěkně zastaralý a málo účinný bitevník, létající olejnička a bez absolutní letecké převahy protivníka ve vzduchu snadná potrava pro západní stíhačky. I zámysl konstruktérů a také stratégů SSSR to říkal jasně. Tento stroj neměl vůbec stíhačky západu potkat.Skrýt celý příspěvek

 • Qakin
  19:22 06.06.2022

  Tento přenosný trenažér, upravený pro výcvik pilotů stíhacích letounů Suchoj Su-25 „Frogfoot“ a Su-27 „Flanker“ Hrábě jsou stíhačka?! Moc sem nepíšu, ale jsem rejpal od prirody, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento přenosný trenažér, upravený pro výcvik pilotů stíhacích letounů Suchoj Su-25 „Frogfoot“ a Su-27 „Flanker“
  Hrábě jsou stíhačka?! Moc sem nepíšu, ale jsem rejpal od prirody, tak mi to nedalo :-)Skrýt celý příspěvek

  • MatejBabjak
   19:58 06.06.2022

   Skôr taká "nestíhačka" :) Ale autor je "Tisková správa", takže ťažko povedať, kto to písal.

   Skôr taká "nestíhačka" :) Ale autor je "Tisková správa", takže ťažko povedať, kto to písal.

  • Ján Paliga
   22:04 06.06.2022

   A nebudú to dozvuky z "praudy", keď ruské médiá tvrdili, že let MH17 zostrelila "stíhačka Su-25"? :)

   A nebudú to dozvuky z "praudy", keď ruské médiá tvrdili, že let MH17 zostrelila "stíhačka Su-25"? :)

Načítám diskuzi...