Signalizace Číně: Vrtulník AH-1Z Viper poprvé odpálil střelu JAGM v Indo-pacifiku

Signalizace Číně: Vrtulník AH-1Z Viper poprvé odpálil střelu JAGM v Indo-pacifiku
Vrtulník Viper odpaluje střelu JAGM ve Filipínském moři (26. června 2024) / U.S. Marine Corps, Cpl. Christopher Lape (Zvětšit)

První ostrý test střely AGM-179 JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) v Indo-pacifiku zařídila 31. expediční jednotka americké námořní pěchoty 31. MEU (31st Marine Expeditionary Unit). Vrtulník AH-1Z Viper střelou JAGM ve Filipínském moři zasáhl a potopil tažený cvičný námořní cíl.

31. MEU je jednou ze sedmi expedičních jednotek americké námořní pěchoty (USMC). MEU s 2200 mariňáky, kterým velí plukovník, je nejmenší jednotkou leteckého a pozemního úkolového uskupení MAGTF (Marine Air-Ground Task Force), což je základní organizační jednotka USMC seskupující pozemní, letecké a logistické síly do jednoho celku. Větší MEB (Marine Expeditionary Brigade) má až 17 000 mariňáků, největší MEF (Marine Expeditionary Force) teoreticky až 90 000 mariňáků.

MEU se skládá z velitelství, vzdušné ACE (Aviation Combat Element), pozemní GCE (Ground Combat Element) a logistické části LCE (Logistics Combat Element). Hlavním úkolem MEU jsou expediční operace – schopnost rychlého nasazení kdekoliv na světě. Dála MEU pokrývá obojživelné a speciální operace. Obvykle MEU fungují na rotační bázi, takže každá jednotka je na několik měsíců přidělena k plnění konkrétní mise, často na palubě výsadkových lodí třídy Wasp nebo America.

31. MEU je jako jediná trvale umístěná na předsunuté základně Butler Marine Base na Okinawě. Jako jediná MEU si také zachovala schopnost provádět obojživelné operace na malých člunech. Útvar spolupracuje se skupinou výsadkových lodí PHIBRON 11 (Amphibious Squadron 11) kotvící na základně Sasebo na západě japonského ostrova Kjúšú. PHIBRON 11 je seskupena kolem výsadkové lodi USS America (LHA-6) s víceúčelovými stíhačkami F-35B Lightning II a konvertoplány MV-22 Osprey na palubě.

Obojživelný výsadek 31. MEU na malých člunech; větší foto / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Kenny Nunez Biga

Letecká složka 31. MEU se v současné době (letky rotují) skládá z 262. letky VMM-262 (Marine Medium Tiltrotor Squadron 262) a 121. stíhací letky VMFA-121 (Marine Fighter Attack Squadron 121). „Vrtulová“ VMM-262 provozuje vrtulníky CH-53E Super Stallion, UH-1Y Venom, AH-1Z Viper a konvertoplány MV-22B Osprey, „stíhací“ VMFA-121 pak 16 víceúčelových strojů F-35B.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

JAGM: US Army testuje nástupce střel Hellfire

Americká armáda (US Army) a námořní pěchota (US Marine Corps) zevrubně testují nové univerzální ...

JAGM Quad Launcher: Miniraketomet pro střely JAGM

Americká společnost Lockheed Martin vyvinula čtyřnásobné vertikální miniraketomety JAGM Quad ...

Dron-střely pro vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Transformující se americká námořní pěchota (USMC) se připravuje na případný střet s Čínou na ...

Odstrašující příběh MH-139A Grey Wolf. Aneb díky Bohu za Vipery a Venomy

Americké letectvo (USAF) hodlá z rozpočtových důvodů nakoupit pouze 42 víceúčelových transportních ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.