Vrtulník MH-47 Chinook provedl letecký úder pomocí dronu MQ-1C Gray Eagle

Vrtulník MH-47 Chinook provedl letecký úder pomocí dronu MQ-1C Gray Eagle
MH-47E Chinook přistává na výsadkové lodi USS Kearsarge / US Navy (Zvětšit)

Ve výcvikovém prostoru NAWS China Lake (Naval Air Weapons Station China Lake) v Kalifornii nedávno proběhl zajímavý test spolupráce speciálního vrtulníku MH-47 Chinook a bezpilotního letadla MQ-1C Gray Eagle. Příslušníci elitní jednotky 160th SOAR (160th Special Operations Aviation Regiment) dokázali ze svého MH-47 ovládat dron MQ-1C přímo a provést s ním úspěšný letecký úder.

Noční nájezdníci

160th SOAR, neboli 160. letecký pluk zvláštních operací, je speciální leteckou jednotkou americké armády. Úkolem 160th SOAR, přezdívaných Noční nájezdníci (Night Stalkers), je poskytovat leteckou podporu běžným i speciálním jednotkám US Army, což zahrnuje útočné, aeromobilní nebo průzkumné operace. Mise jednotky probíhají většinou v noci, v nízké výšce a ve velkých rychlostech.

Ve výzbroji 160th SOAR se nachází speciálně upravené vrtulníky ‒ 47 lehkých AH/MH-6 Little Bird, 72 středních MH-60L/M Black Hawk a 71 těžkých MH-47G Chinook. U jednotky najdeme rovněž 12 zmíněných průzkumně-bojových bezpilotních letadel MQ-1C Gray Eagle.

Nejznámější operací 160th SOAR se stal nájezd na dům Usama bin Ládina v Pákistánu. Při této operaci jednotka využila speciálně upravené stealth vrtulníky Black Hawk.

Ochutnávka boje budoucnosti

Noční nájezdníci se 28. srpna zúčastnili v NAWS China Lake zajímavého testu, při kterém operátoři na palubě MH-47 převzali kontrolu nad MQ-1C (spojili se s dronem přímo) a následně shodili malé pumy GBU-69/B SGM (Small Glide Munition) na cvičný cíl. K použití pum GBU-69/B z dronu došlo vůbec poprvé.


MH-47G Chinook 160th SOAR

Jak uvádí oficiální stránka americké armády, zmíněný test je jedním z mnoha, které mají vyvinout nové schopnosti a taktiky, které pomohou americkým konvenčním a speciálním silám zejména pronikat hluboko do nepřátelského urbanizovaného prostředí.

Laserem naváděné pumy GBU-69/B váží pouze 27 kg (bojová hlavice 16 kg) a mají dolet 30 km (podle výšky odhozu). V současné době GBU-69/B používají letouny přímé letecké podpory AC-130W Stinger II a AC-130J Ghostrider amerického letectva.

Zajímavé je, že po odhozu při zmíněném testu nad pumami převzalo kontrolu taktické operační centrum TOC (Tactical Operations Center) a během zlomku sekundy je přesměrovalo na hodnotnější cíl.

Jak napovídá název, TOC je mobilní taktické centrum velení a řízení, které v boji řídí a podporuje konkrétní operaci. Rozvinutí TOC při budoucích společných operacích pilotovaných a bezpilotních letadel, chytré muncie a senzorů je nezbytností. Armáda ale potřebovala sedm letů dopravních letadel C-17 Globemaster III pro dopravu kompletního TOC do NAWS China Lake. Cílem je vložit vše potřebné pouze do dvojice C-17.

Možnost různých aktérů pomocí vizuálně přívětivého software v reálném čase ovládat a využívat různé platformy, senzory, zbraňové systémy a munici (jako v NAWS China Lake) je součástí nově vyvinuté schopnosti A3I (Architecture, Automation, Autonomy, and Interfaces). A3I umožňuje digitálně obousměrně a všestranně propojit osádkové i bezosádkové platformy, chytrou munici, nejrůznější plejádů senzorů a také systémy využívající prvků umělé inteligence, strojového učení či automatizace.


MQ-1C Gray Eagle v Iráku; větší foto / US Army

„Opravdu tvrdě jsme pracovali na našich bezpilotních systémech, na naší [počítačové, komunikační, softwarové, hardwarové] architektuře, naší automatizaci a na našich rozhraních v China Lake, a to proti skutečné hrozbě,“ komentoval test brigádní generál Walter Rugen, šéf týmu vedoucího oddělení pro budoucí stroje s kolmým startem FVL (Future Vertical Lift).

O stamoném testu není příliš informací, ale útok měl být veden proti věrohodné maketě komplexu protivzdušné obrany. Operátoři v MH-47 přitom dron řídili pouze pomocí tabletu.

V americké armádě drony Gray Eagle či MQ-9 Reaper často řídí piloti nacházející se jen na území Spojených států. Jak celý proces řízení dronů na dálku funguje, včetně posloupnosti velení, dobře ukazuje film Oko v oblacích (Eye in the Sky).      

Díky A3I velitel výsadku ve vrtulníku MH-47G nemusí složitě verbálně komunikovat s piloty sedícími možná tisíce kilometrů daleko, ale dokáže převzít kontrolu nad dronem a sám provést letecký úder proti cíli, který se objeví například jen na několik desítek sekund. 

Velitel výsadku přitom může získat informace o potenciálních cílech z elektro-optického pozorovacího pouzdra na vrtulníků Chinook, od spřátelených jednotek na zemi nebo nejrůznějších senzorů.


GBU-69/B; větší foto / Dynectis

Kill Chain a síťově orientované válečnictví

Proč vlastně tak na první pohled „komplikované“ nasazení bojového dronu a proč vlastně vznikla schopnost A3I? Důvod testu a smysl A3I je jednoduchý ‒ co nejvíce zkrátit řetězec ničení (kill chain).

Pojem „kill chain“ popisuje celou strukturu provedení útoku, od objevení cíle, rozpoznání a identifikaci cíle, zjištění polohy cíle, sledování pohybu cíle, získání povolení k útoku, zaměření konkrétní zbraně, zasažení cíle a vyhodnocení útoku.

Právě prvky umělé inteligence a strojového učení umožňují řetězec výrazně zkrátit tím, že dokáží v reálném čase provádět komplexní analýzu dat z velkého množství zdrojů (daleko za schopnostmi člověka) a předávat lidem ve vizuálně přívětivé podobě již vytříbená klíčová data. Díky tomu lze výrazně zkrátit rozhodovací proces.


Test v NAWS China Lake je jedním z mnoha, které mají připravit americkou armádu na boje v megaměstech.

V každém případě test v NAWS China Lake je první ukázkou vedení válek budoucnosti a také typickou ukázkou konceptu síťově orientovaného válečnictví NCW (Network-Centric Warfare), s kterým chtějí americké ozbrojené síly dominovat na zítřejším bojišti.

Mgr.et Mgr.Jakub Fučík ve své disertační práci Vývoj konceptu současné revoluce ve vojenských záležitostech o NCW mimo jiné uvádí:

„Ve vztahu k samotným vojenským operacím fakticky dochází k pomyslné erozi tradiční hierarchické struktury velení a řízení a posunu právě k síťové organizaci založené na vyšší míře samostatnosti v rozhodování a chování na bojišti. Opětovně je zdůrazněn požadavek na schopnost reakce ideálně v reálném čase, čímž má dojít k získání potřebné převahy nad protivníkem.“

„Takto vytvořený rámec umožňuje plně využít potenciál taktiky tzv. rojení (swarming). Název, který je odvozený od chování např. včel, přímo vystihuje podstatu tohoto způsobu vedení ozbrojeného konfliktu. Taktika počítá se zapojením menších, flexibilních a vysoce mobilních jednotek schopných samostatně operovat na bojišti. Každá tato jednotka disponuje přímým spojením na prvky vzdušné/letecké, informační aj. podpory, čímž je exponenciálně navýšen její bojový potenciál.“ 

„Zapojení do sdílené informační sítě umožňuje těmto jednotkám získávat všechny aktuální informace o protivníkovi a bojišti (viz výše) nezbytné kúspěšnému splnění stanovených úkolů. Současně vysoká mobilita zajišťuje jednotkám takřka neomezený pohyb po bojišti.“

Zdroj: Vývoj konceptu současné revoluce ve vojenských záležitostech, The Drive

 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové vrtulníky MH-47G Chinook pro speciální operace

Americké Velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) převzalo první nový ...

Bitevní Apache a dopravní Chinooky pro indické letectvo

Premiérový let indického bitevního vrtulníku AH-64E Apache proběhl ve výrobních závodech firmy ...

Nahradí Chinook problémy sužovaný vrtulník CH-53K King Stallion?

Obří mariňácký vrtulník CH-53K King Stallion trápí vážné technické problémy. Program je čtyři roky ...

Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom

Armáda České republiky získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři útočné AH-1Z Viper. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • danny
    16:17 16.09.2019

    zajímavý pokus. Překvapilo mě, že je to spíš takový polní experiment ala technicals. čekal jsem už vyšší stupeň zaintegrovanosti. a ještě jsem skeptický k těm převzetím a ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavý pokus. Překvapilo mě, že je to spíš takový polní experiment ala technicals. čekal jsem už vyšší stupeň zaintegrovanosti.
    a ještě jsem skeptický k těm převzetím a presmerovanim na hodnotnější cíle ve zlomcích sekund. to smrdí moc laciným pr, nez realitou:-) ty datový toky u armádních datalinku přece jen mají svá omezeníSkrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      16:33 16.09.2019

      Tady šlo nejspíš o to, že ta zbraň není v Chinooku integrovaná. Ovládá se z tabletu, takže to voják nejspíš jen drží v ruce. Takové ověření v praxi něčeho, co by teoreticky mělo ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady šlo nejspíš o to, že ta zbraň není v Chinooku integrovaná. Ovládá se z tabletu, takže to voják nejspíš jen drží v ruce.
      Takové ověření v praxi něčeho, co by teoreticky mělo fungovat. Jestli se mu to moc neklepe, jestli neklikne na špatný cíl, jestli to vůbec jde tím tabletem ovládat, jestli funguje přenos dat.Skrýt celý příspěvek

      • BobbyRay
        16:40 16.09.2019

        presne - "jen" takovy proof of concept

        presne - "jen" takovy proof of concept

      • danny
        09:35 17.09.2019

        GE: no přesně, o tom mluvím. Jen vyjadruju překvapení, že to byl první test konceptu, nikoli ověření integrovaného systému. Podle toho, jak se o podobných koncepcích už roky mluví ...Zobrazit celý příspěvek

        GE: no přesně, o tom mluvím. Jen vyjadruju překvapení, že to byl první test konceptu, nikoli ověření integrovaného systému. Podle toho, jak se o podobných koncepcích už roky mluví jsem čekal, že je vývoj dálSkrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          16:46 17.09.2019

          Mně to připadá jako snaha o co největší možnost improvizace a operativních změn. Chinook nemusí mít integrovány další systémy, v případě potřeby se drony ovládají z tabletu, který ...Zobrazit celý příspěvek

          Mně to připadá jako snaha o co největší možnost improvizace a operativních změn. Chinook nemusí mít integrovány další systémy, v případě potřeby se drony ovládají z tabletu, který si voják přinese s sebou.
          A když z vrtulníku vysedne, odnese si to na další stanoviště a může pokračovat i bez vrtulníku.Skrýt celý příspěvek

  • Fabius Maximus
    16:06 16.09.2019

    Efektivitu útoku rojem dronů ukázali právě nyní Jemenci, kteří zjevně příslušnou techniku mají a mají i taktiku nasazení. Podařilo se jim útokem údajně 10 dronů zasáhnout důležitou ...Zobrazit celý příspěvek

    Efektivitu útoku rojem dronů ukázali právě nyní Jemenci, kteří zjevně příslušnou techniku mají a mají i taktiku nasazení. Podařilo se jim útokem údajně 10 dronů zasáhnout důležitou infrastrukturu Saúdské Arábie.
    Kromě neuvěřitelného pokroku jemenských schopností (za nimiž asi stojí Irán) vzbudilo pozornost hlavně to, že podle všeho na útok nebyla schopna adekvátně reagovat protivzdušná obrana.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      16:35 16.09.2019

      Což vyvolává řadu otázek.
      Fakt to byl útok dronů? A odkud šel? To si Saudi neumí uhlídat životně důležité ropné zařízení?

      Což vyvolává řadu otázek.
      Fakt to byl útok dronů? A odkud šel? To si Saudi neumí uhlídat životně důležité ropné zařízení?

      • logik
        20:16 16.09.2019

        Dost se to tváří, že to ve skutečnosti byly íránské cruise missles.

        Dost se to tváří, že to ve skutečnosti byly íránské cruise missles.

        • flanker.jirka
          21:14 16.09.2019

          Takové chirurgickypřesné údery do podobných míst na těch nádržích? Tak to mají asi lepší technologie než USA. A ještě k tomu to jako mělo přelétnout nekrytě přes moře z ostře ...Zobrazit celý příspěvek

          Takové chirurgickypřesné údery do podobných míst na těch nádržích? Tak to mají asi lepší technologie než USA. A ještě k tomu to jako mělo přelétnout nekrytě přes moře z ostře hlídaného směru u Bahrainu a Qataru?Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:04 16.09.2019

            No a čím by to bylo jiné. Zrovna vzít si z googlu souřadnice není zas tak těžký. Přelítnout měli údajně nikoli přes záliv, ale ze severu po břehu. Tady je k tomu nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

            No a čím by to bylo jiné. Zrovna vzít si z googlu souřadnice není zas tak těžký.
            Přelítnout měli údajně nikoli přes záliv, ale ze severu po břehu.

            Tady je k tomu nějaký info:
            https://www.armscontrolwonk.co... Skrýt celý příspěvek

          • danny
            09:43 17.09.2019

            flanker.jirka: nepozorovaný přelet přes Záliv je blbost. Spíš počítám, že se Husium povedlo dotahat jednoduchou techniků někde do 50 km od cíle, start ze země, a jen inerciální ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: nepozorovaný přelet přes Záliv je blbost. Spíš počítám, že se Husium povedlo dotahat jednoduchou techniků někde do 50 km od cíle, start ze země, a jen inerciální navigace a nad cílem odpal salvy neřízených střel. Udržovat výšku 30 m nad zemí nad pouští zvládnou, nulová komunikace znesnadňuje identifikaci. Cíl je z fotek tak rozsáhlý a kromě kantýny, parkoviště pro zaměstnance a kanceláře personálního je vše prvkem kritické infrastruktury.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:18 17.09.2019

            logik
            děkuji za odkaz

            logik
            děkuji za odkaz

          • GlobeElement
            16:42 17.09.2019

            Fakt zajímavý článek. Hlavně zmínka, že ty drony/křídlaté střely pohání malý proudový motor TJ100, který vyrábí PBS Velká Bíteš.

            Fakt zajímavý článek. Hlavně zmínka, že ty drony/křídlaté střely pohání malý proudový motor TJ100, který vyrábí PBS Velká Bíteš.

      • danny
        09:47 17.09.2019

        GE: ta hranice mezi dronem a křídlatou střelou může být dost tenká. A jak už se probíralo u Sýrie. uhlídat vzdušný prostor taková prdel není

        GE: ta hranice mezi dronem a křídlatou střelou může být dost tenká. A jak už se probíralo u Sýrie. uhlídat vzdušný prostor taková prdel není

  • satai
    12:21 16.09.2019

    Rambové jsou čím dál závislejší na uhrovatých nerdech a chlapících s logárem v kapse košile ;-)

    A tak je to dobře.

    Rambové jsou čím dál závislejší na uhrovatých nerdech a chlapících s logárem v kapse košile ;-)

    A tak je to dobře.

    • vakoplch
      15:31 16.09.2019

      Mezi bojovníky v zákopech vzniká silné pouto. Díky tomu že společně riskují svůj život. Bylo o tom napsáno mnohé... Můžete někomu důvěřovat tak jak v civilu jen stěží... Jaký druh ...Zobrazit celý příspěvek

      Mezi bojovníky v zákopech vzniká silné pouto. Díky tomu že společně riskují svůj život. Bylo o tom napsáno mnohé... Můžete někomu důvěřovat tak jak v civilu jen stěží... Jaký druh vztahu budou nebo mají frontový vojáci k "pařmenům" u klávesnice? Co konkrétně na tom vidíte dobrého kromě toho že se riskuje méně životů a toho že pařmen může být odvážnější. Vždyť má spoustu životů...Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        15:57 16.09.2019

        Pařmeni u klávesnice se mohou střídat. Neunaví se, mohou dávat pozor pořád.

        A díky tomu, že neriskují život, jsou ochotni letět i tam, kam by živý pilot neletěl.

        Pařmeni u klávesnice se mohou střídat. Neunaví se, mohou dávat pozor pořád.

        A díky tomu, že neriskují život, jsou ochotni letět i tam, kam by živý pilot neletěl.

        • vakoplch
          16:12 16.09.2019

          Ano ale to jsem psal výše ... Myslel jsem kromě toho? Respektive když to pojmem šířeji jaká plus a mínus? No a hlavně by mě zajímalo jaká je psychologická interakce mezi frontovými ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano ale to jsem psal výše ... Myslel jsem kromě toho? Respektive když to pojmem šířeji jaká plus a mínus? No a hlavně by mě zajímalo jaká je psychologická interakce mezi frontovými vojáky a operátory dronů? Nevíte o tom někdo něco?Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            16:36 16.09.2019

            Osobně nevidím rozdíl mezi vztahem frontový voják a operátor dronu a frontový voják a pilot F-18.

            Osobně nevidím rozdíl mezi vztahem frontový voják a operátor dronu a frontový voják a pilot F-18.

          • vakoplch
            17:06 16.09.2019

            No jo máte pravdu. Jen jsem se asi nechal unést fantazií do sci-fi. Ve které s četou postupuje i nějaký pozemní bojový prostředek který řídí pařmen a plká přes nějaký team speak s ...Zobrazit celý příspěvek

            No jo máte pravdu. Jen jsem se asi nechal unést fantazií do sci-fi. Ve které s četou postupuje i nějaký pozemní bojový prostředek který řídí pařmen a plká přes nějaký team speak s rambama. No kdo ví jak dlouho to bude sci-fi?Skrýt celý příspěvek

      • satai
        09:53 17.09.2019

        Zrovna tady nešlo o forbes, kdy nerd ovládá dron, ale naopak ho ovládali vojáci z vrtulníku. Ad psychologie - údajně se do na dost pilotech dronů celkem podepisuje. Myslel jsem ...Zobrazit celý příspěvek

        Zrovna tady nešlo o forbes, kdy nerd ovládá dron, ale naopak ho ovládali vojáci z vrtulníku.

        Ad psychologie - údajně se do na dost pilotech dronů celkem podepisuje.

        Myslel jsem hlavně to, jak důležité teď je, aby ti nerdi a inženýři správně připravili infrastrukturu. Jedna chyba a...Skrýt celý příspěvek

        • vakoplch
          15:22 18.09.2019

          Ano drony vlastně začínají. Jak píšete nerdi a inženýři musí připravit infrastrukturu, aby... Ovšem možná stejně důležitá bude i "kultura použití". Představte si jak rozdílné ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano drony vlastně začínají. Jak píšete nerdi a inženýři musí připravit infrastrukturu, aby... Ovšem možná stejně důležitá bude i "kultura použití". Představte si jak rozdílné výsledky by přineslo použití citlivých operátorů bojících se střelit helfire když na monitoru uvidí psí boudu... Nedej bože nevinného civila. Nebo operátorů z řad bezcitných agresivních sadistů... No ano jsou to dva extrémy. Ovšem výběr a kultura operátorů dronů si možná nezadá se složitostí technologické infrastruktury samotné... Píšete že na mnoha operátorech se to podepisuje. No nikomu nepřeju nic zlého, ale možná je to lepší než kdyby si u toho odfrkli jak pařmen u střílečky. Nejspíš to něco vypovídá o kultuře a kritériích výběru operátorů dronů v USA. Ovšem jiné státy mohou nebo budou mít úplně jiná kritéria a kulturu... https://www.armyweb.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            19:06 18.09.2019

            Pochybuju, že jinde je lidská psychika jiná. A výše popsané problémy "cíťa" vs "saďour" se vyskytují i u běžných jednotek.

            Pochybuju, že jinde je lidská psychika jiná. A výše popsané problémy "cíťa" vs "saďour" se vyskytují i u běžných jednotek.

          • vakoplch
            20:14 18.09.2019

            Ano lidská psychika je stejná ovšem psychologický profil: čety amerických mariňáků bude jiný než čety islámského státu. Třeba pro americké mariňáky za druhé světové byla ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano lidská psychika je stejná ovšem psychologický profil: čety amerických mariňáků bude jiný než čety islámského státu. Třeba pro americké mariňáky za druhé světové byla psychologie japonských kamikaze natolik jiná že jim přezdívali baka. Což japonský znamená blázen... K tomu tu máme člověka který bojuje relativně zblízka a přitom je daleko v bezpečí. To je faktor který tu doposud nebyl. Zkrátka nová zbraň se kterou se jednotlivé armády teprve učí zacházet. No a je jedno přísloví které říká že.: Chybami se člověk učí. Jaké ty chyby budou a co nás naučí to je otázka?Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            20:28 18.09.2019

            "kilometrový" pohled se týkal i japonských vojáků. V podstatě se týká všech bojujích mužů a žen. Je to zkrátka reakce na dlouhodobý stres. To "baka" nebylo nic jiného, než že ...Zobrazit celý příspěvek

            "kilometrový" pohled se týkal i japonských vojáků. V podstatě se týká všech bojujích mužů a žen. Je to zkrátka reakce na dlouhodobý stres. To "baka" nebylo nic jiného, než že vykonávali své povinnosti jako roboti. Ale to dělají i ti Amíci s "kilometrovým" pohledem.
            Operátoři dronů budou vlastně ještě pod horším tlakem, než normální vojáci. Normální vojáci v tom spolu žijí, nikdo po nich nechce, aby se po boji chovali normálně. Operátor musí přijít domů a dělat jako by nic. Jak kdyby přišel z kanclu.Skrýt celý příspěvek

          • vakoplch
            16:39 19.09.2019

            No přesně představte si že dojdete z kanclu kde jste omylem zabily 30 rolníků... No a hned nato máte stíhat dětskou besídku. Takové klišé americké filmové střední třídy. Tentokrát ...Zobrazit celý příspěvek

            No přesně představte si že dojdete z kanclu kde jste omylem zabily 30 rolníků... No a hned nato máte stíhat dětskou besídku. Takové klišé americké filmové střední třídy. Tentokrát v žánru horor... https://www.blesk.cz/clanek/zp... Ovšem podle psychologů je nejlepším místem pro uklidnění a relaxaci domov. Ovšem co bude skutečně nejlepší pro ůčinné nasazení operátorů a jejich dronů na to se bude muset přijít. Nedávno jsem četl Válečné psi je tam vidět jak se armády učili zacházet se psi pro válečné účely jak se profilovaly druhy nasazení. Také správná taktika pro dané nasazení. Volili se nejlepší rasy pro dané nasazení a taktiku. A také povahy a temperament nejvhodnějším pro dané účely. Také je tam zřetelné že některé způsoby nasazení jsou pro jednu armádu zcela běžné. Ovšem pro jinou zcela nepřípustné. Jen doufám že operátory dronů nepotká při hledání vhodného způsobu nasazení tolik omylů následného znovuobjevování už jednou objeveného jako to bylo v případě válečných psů... https://www.databazeknih.cz/kn... Skrýt celý příspěvek

  • Kikirík
    11:46 16.09.2019

    Opýtam sa len na konkrétnu vec z článku... Tie upravené “stealth” black hawky, ktoré boli použité v operácii na bin ládina, USAF aj ďalej používa? Alebo boli upravené práve len na ...Zobrazit celý příspěvek

    Opýtam sa len na konkrétnu vec z článku... Tie upravené “stealth” black hawky, ktoré boli použité v operácii na bin ládina, USAF aj ďalej používa? Alebo boli upravené práve len na túto jednu akciu? Pretože od vtedy som vôbec nič nevidel, ani nečítal, že by sa niekde používali alebo pokračovali s vývojom a tak podobne.Skrýt celý příspěvek

    • Roland
      13:19 16.09.2019

      myslím, že kdyby tam jeden nenechali, tak o nich nevíme nic dál

      myslím, že kdyby tam jeden nenechali, tak o nich nevíme nic dál

    • BobbyRay
      13:27 16.09.2019

      Vzhledem k tomu, že vrtulníky se sníženým RCS (asi) poskytují velkou taktickou výhodu, kterou zřejmě ještě Rusko a Čína kompletně neokopírovali, tak se o nich v článcích zatím moc ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu, že vrtulníky se sníženým RCS (asi) poskytují velkou taktickou výhodu, kterou zřejmě ještě Rusko a Čína kompletně neokopírovali, tak se o nich v článcích zatím moc nedočteme. Jak moc jsou stealth je asi diskutabilní - protože udělat stealth hlavní rotor je asi ten největší oříšek - tam se asi hlavně spoléhá na nízký let pod úrovní přehledových radarů...Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        15:59 16.09.2019

        On ten STEALTH vrtulník se vyvíjel už před 30 lety, dnes již bude nový typ. U vrtulníku asi není radarový odraz jediné, co se řeší. Něco jsem četl, že ty speciální UH-60 jsou ...Zobrazit celý příspěvek

        On ten STEALTH vrtulník se vyvíjel už před 30 lety, dnes již bude nový typ.
        U vrtulníku asi není radarový odraz jediné, co se řeší. Něco jsem četl, že ty speciální UH-60 jsou odhlučněné, mají jiný profil lopatek rotoru a možná i jiný tvar a další vylepšení.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          16:11 16.09.2019

          ještě jsem zahlédl jiné řešení vyrovnávacího rotoru. taky kvůli hlučnosti.

          ještě jsem zahlédl jiné řešení vyrovnávacího rotoru. taky kvůli hlučnosti.

          • BobbyRay
            16:23 16.09.2019

            jj, ta hlučnost mě napadla asi jako hlavní "anti-stealth" překážka, když už SOG pomalu klepe na dveře...

            jj, ta hlučnost mě napadla asi jako hlavní "anti-stealth" překážka, když už SOG pomalu klepe na dveře...

          • BobbyRay
            16:29 16.09.2019

            Docela se divím, že nikdo oficialně nepoužívá stealth kluzáky na takové výsadky... "obyčejné" kluzáky se používaly ve WW2 - letí to pomalu, takže radar by to ve stealth variante ...Zobrazit celý příspěvek

            Docela se divím, že nikdo oficialně nepoužívá stealth kluzáky na takové výsadky... "obyčejné" kluzáky se používaly ve WW2 - letí to pomalu, takže radar by to ve stealth variante mohl vyhodnotit jako ptáka... a je to velice tiché.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...